Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD. I5de Jaargang. Woensdag 2 December 1914. No. 3 „VOORUIT!" Dit blad veraehijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DB JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'a-G BA VENEI AGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij tc middelbar nis. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. AJle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspsndenten en Adyertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Het Leenings-ontwerp. Het leeningsontwerp, waardoor de re geering de kosten, die de Europeesche oorlog ons land heeft opgelegd, wil be strijden, is van zoo ingrijpenden aard, dat wij het ontwerp met de aan deze leening verbonden dekking uitvoerig zul len bespreken. De regeering wil 275 millioen leenen tegen 5%- Wordt vrij willig een bedrag van 150 millioen vol- teekend, dan zal voorshands daarmede genoegen worden genomen. Komt deze som niet bij elkaar, dan zal de rest verkregen worden door alle vermogens vanaf f75,000 te verplichten een zeker aandeel in de leening te nemen. Voor die gedwongen leening zal dan maar 4 procent worden betaald. De regeering had „dien-stok-acbter-de deur" gerust achterwege kunnen laten Een volkomen gegarandeerde Staatsleening tegen een zoo hooge rento als nirnmer werd voor- gestold voor eenigeNederlandsche Staats leening zal ongetwijfeld twee of meer maleu volteekend worden. De rentevoet van vijf procent is intusschen voor han del en industrie, voor landbouw en vee teelt niet zonder bezwaar. Van de 2300 millioen, die in ons land belegd zijn in Gerneenteleeningen, binneulandsehe spoorwegobligatie's, pandbrieven van hypotheekbanken enz. gaat de rente gemiddeld de 4*/4 a 4'/2 o/0 niet te boven. Gaat de Staal thans een leening aan legen 5 °/0 dan moet het zijn invloed op deze beleggingen doen gevoelen. De rente, die voor bouwcrediet enz. gevraagd zal worden zal eveneens den invloed onder vinden. De bekende heer S. van Uss acht hel 5 procents-rente-type een grove fout. Ook hij vreest, dat het zijn nadee- lige gevolgen zal hebben op de bouw vakken, het plaatsen van pandbrieven, enz. De regeering wil bevorderen, dat ook kleine spaarders aan deze leening zullen deelnemen. Er schijnt veel baargeld op- gepcff te zitten in de bekende «oude kous" en om dit los te maken, zullen aandeeltjes van f 100 worden uitgegeven. Wat zal daarvan het niet voorziene gevolg zijn De Rijkspostspaarbank geeft 2,64 De belegger, die het Staatsfonds precies zoo solide ziet als de spaarbankbelegging, doordat de leening k pari wordt afgelost, zal zijn duitjes van de spaarbank halen, de Staat geelt hem immers bij de leening tweemaal zooveel rente. De run op de spaarbanken zal wel niet zoo gering zijn. Voor bet coöperatieve LandbouwcredieL- het crediet dus bij de Boerenleenban kenlevert bet voorgestelde renlecijfer ernstig gevaar op. Immers aanzienlijke sommen zullen aan de spaarbanken der Boerenleenbankenwelke hun spaar ders 3°/o rente geven, onttrokken wor den om ze te beleggen in het 5°/0 Staats fonds. De Banken zullen hun rente- uitkeering moeten verhoogen en het ge volg zal zijn, dat het in de toekomst benoodigde Landbouwcrediet eveneens tegen hoogere rente zal worden verstrekt. Men zal ons wellicht tegen w.-rpen, dat de lentestandaard toch zal stijgen. Wij wijzen zoo'n opponent op de uitspraak van den bekenden financier, tnr. Van Nierop „Dalen de koersen van de Slaals- leeningen dan vallen alle koersen zonder onderscheid''. Uit die stelling volgt onmiddellijk bel omgekeerde Slijgen de koersen van de Staats- leeningen dan slijgen de koersen van andere binnenlundscbe beleg gingen", Een Staatsleening tegen 5°/0 is een zeer krachtige prikkel om andere beleg gingsvoorwaarden ook op een basis van 5 rente te brengen, en zal er toe mede werken, dat handel en industrie op min der voordeeligc voorwaarden kunnen leenen. De Regeering is waarschijnlijk tot baar 5 p.ocent gekomen onder den drang van groote levensverzekering maatschap pijen en door de vrees, dat een leening legen 4 of 4*/2 procent niet zou slagen. Wij kunnen niet inzien, dat het in hel welvarende Nederland noodig zou zijn de Staatsleening op gelijken voet te bren gen met Brazilië of Argentinië. FEUILLETON. GANZEN-LIZE. Naar het Duitsch van NATALY VON ESCHSTBUTH. 26) En mevrouw Von Welter had verwonderd het hoofd geschud en bijzichzelfgedacht: .Het is verwonderlijk, welk een invloed zoo'n beetje harteleed op dat karakter heeft. Die ecne nacht op het bal heelt hel kind tot een vrouw gemankt en haar een echte Von Wetter doen worden haar vader was evenzoo 1' Het was nu geheel duister in het kleine boudoir geworden, nauwelijks kon men de verschillende voorwerpenonderscheiden.slechlshet knappende en knetterende vuur in den open baard wierp een hellen schijn op hel tapjjt. Een zachte tred klonk op den corridor, do portières werden opengeslagen en Ange trad binnen. „Natuurlijk, hier nog diepe duisternis! Daarop ,s onze Phine verzot. - Zeg eens, ben je hier Tastend schreed hel jonge moisge voor» en naderde den fauteuil, waarin Josephine latr uitgestrekt. „Zeg hel kloppen van je hart je niet, wat nieuws ik breng?" Josephine schrikte op. „Nieuws?" vroeg ze snel. Raad eens, wie beneden bij mama is?" „Hattcnheim I" „Wat kun jij toch goed raden I Juist Hotten- heim, met baron d'Ouchy. En waarom, denk je „Toe, zeg het gauw 1" smeekte freule Von Wetter. „Om ons uil tc noodigen voor de veel besproken sledevaart, die overmorgen zal plaats hebben. Dat Reimar uw cavalier is, spreek! vanzelf." Anges stem werd zachter. „En d'Ouchy heeft mij gevraagd, omdat hjj de ecnige heer is, dien gij begenadigt met je vriendelijkheiden er is bepaald sympathie toe noodig om samen in een slede te rijden, want in zulk geval is vervelend gezelschap meer dan ondragelijk." Daar Josephine bleef zwjjgen, voer Ange leven dig voort„Het is heerlijk, dal in onze slede plaats is voor vier, want mama vindt hel niet passend, dal twee jongelieden uren lang met elkaar alleen zijn, ofschoon het hier algemeen gebruik is. Heb je wel eens zoo'n partij meege maakt Josephine schudde ontkennend het hoofd. „Met wie rijdt graaf Lehrbach vroeg ze plot seling. Ange glimlachte even. „Men kan wel zien, dat jij hier nog vreemd bent. Graaf Lehrbach 1 Denk je soms dat hjj. l'enfant g&té van hel hof, plaats zal nemen in de laatste slede Of prinses Sylvia zondigt ter wille van hem tegen alle étiquette, en kiest hem tot haar cavalier, öf hij stelt zich tevreden met Ilse Von Dicnhcim en rjjdl evenals Engeland geeft een aanzienlijke oor- logsleening uit tegen 3 V2 tegen een koers van 95. Dat wordt een rente van ongeveer 3 3/4 °/0. De Engelsche leening is uitmuntend geslaagd. Met deze ervaring voor oogen is er voor ons land niet de minste aanleiding om een zoo hooge rente te stellen a!s de regeering in haar ontwerp voorstelt. De vrijliberale heer dr. v. d. Meulen vraagt dan ook o. i. terecht in de Nieuwe Courant „Zou het nu geen overweging verdienen, dat de Regeering de zwartgalligheid van haar adviseurs wat minder zwaar telde en bet ver trouwen op een belangrijk herstel ging steunen door het met 4 '/2 procent-type aan te durven Zonder twijfel zal bij beraadslagingen in de kamer bet voorgestelde rente-cijfer een ernstig punt van beraadslaging uit maken en zal moeten worden overwogen, of tot verlaging alsnog kan worden over gegaan. Volkomen onaannemelijk is echter bet cardinale punt van dit ontwerp nl. de wijze van dekking. Vijftien jaar lang zal op nagenoeg alle directe en indirecte belastingen een reeks opcenten worden vastgelegd, die elke actie tot verbetering op ecuig terrein zullen lam slaan. Het is inderdaad onbegrijpelijk, hoe een mi nister met bet verleden van minister, Treub zoozeer over bet hoofd kan zien dat deze generale heffing van opcenten bel zwaarst zal drukken op de klassen, die bet het minst kuunen lijden. Op arbeidersklasse en middenstand. Met samenstel van opcenten door de regeering voorgesteld, brengt alle fouten die ons be lastingstelsel aankleven, in dubbele male naar voren. De onbillijkheden, die bet aankleven worden door de getroffenen in hooge male gevoeld. Dal bewijzen de adressen, die thans reeds bij de kamer zijn ingekomen. De regeeriug vraagt bv. 20 opcenten op de Grondbelasting. Ieder weet, dat tal van huiseigenaren een kwaden tijd beleven. In een adres van den Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen wordt vermeld, dat van 1 Augustus tot 1 Novem ber de buiseigenaars per hoofd f200 min der aan huur ontvingen, voor tal van verleden jaar in plaats van achter Daast de slede van Hare Hoogheid. Deze noemt hel dan een „genialen zet" en roept bravo. Maar komaan, daar brengt Heudrik licht; ik moet nog wat muziek uitzoeken en dan gaan wc naar beneden d'Ouchy schijnt van verlangen te branden je te zien De bediende had de brandende lamp op tafel gezet en was weder onhoorbaar verdwenen door de deur. Ange knielde voor een boekenkasten zocht verscheidene muziekstukken bij elkaar. „Wie is eigenlijk die baron jd'Ouchy? Zijn naam klinkt zoo vreemd I" vroeg Josephine in gedachteD. Ange richtte zich op uit haar knielende hou ding. „Hij is een Fransch uitgewekene en behoort tot den oudsten adel, maar is doodarm. Hij interresseert mij, ofschoon ik behalve zjju viool spel, weinig innemends in hem vind. Ik houd hem voor een van de stille wateren, in welks diep- Ie een onheilspellende vloed bruisten kookt lel maar eens op zgn oogen, hoe zich daarin de vurigste gloed en een koude als van ijs afwisse len." „Hg kwam mg juist zoo bedaard en koud voor." Een zonderlinge glimlach speelde om de lippen der kleine gravin. „Hij heeft een berekenend karakter en toont niet licht, wat er in hem om gaathg is er ook de man niet naar, spoedig verliefd te worden. Maar als hg hetdoet.zal zy n liefde h&rlstochtelgk zjjn, een liefde, die niets huiseigenaren komt de huur inderdaad niet of slechts gedeeltelijk binnen. In de groote steden wordt het huizenbedrijf meestal uitgeoefend met gemiddeld 30 °/0 eigen kapitaal en 70 procent aan hypo theken. De hypotheekrente moetoptijd worden betaald en loopt een hypotheek- af, dan wordt thans reeds vaak 5°/0ge- ëischt plus 1 k 1 voor verlengings provisie. Komen er twintig opcenten op de Grondbelasting bij, dan beteekent dit voor talloozen, dat zij bun inkomsten zeer aanzienlijk zien getroffen. Wordt op een pand 15 jaar lang aan opcenten f50 gelegd, dan beteekent dit dat bij verkoop deze opcenten worden gekapitaliseert en de koopprijs van bedoeld pand f 1000 lager zal zijn dan zonder opcenten het geval zou zijn. Met de personeele belas ting is het niet anders. Zij is in hoofdzaak verterensbelasting en het beginsel van belasting naar draagkracht komt in deze heffing allerminst lot zijn recht. Zij drukt zeer ongelijk en terwijl een categorie van zakenmenschen (de winkeliers) een zekere aftrek wordt toegestaan, wordt deze spijt allen aandrang uit de kamer nog steeds onthouden aan koffiehuishou ders en restaurateurs. Het gevolg zal zijn, dat te Rotterdam het restaurant Boneski in de dekkingskosten f 4216,10 aan opcenten op bet personeel zal bij dragen en de grootere winkelzaak van Jungerhans, er vlak naast gelegen, slechts f 110,58. Deze voorbeelden zijn met tal - looze te vermeerderen. Dat de opcenten op de indirecte be lastingen niet kunnen worden aanvaard door den voorstander eener vooruitstre- vend-vrijzinnige politiek behoeft wel geen betoog. Toen de heer Kolkman alle invoerrechten zoo maar eens eventjes met 30 wilde verhoogen, is daartegen een felle kamp gevoerd. Principieel is er geen onderscheid tusschen hef 10- opcentenvoorstel van minister Treub en het 30-opcentenontwerp van den heer Kolkman. Het beroep op de abnormale omstandigheden kan de regeering niet baten. Hier geldt meer dan ooitWacht u voor den eersten stap. Onder het schijnschoone argument, dat bet geld zoo ongemerkt binnenkomt, zal ducht of schroomt, die alles voorbjjziet, om tot zgn doel te geraken! Ik zou bang zgn voor zoo'n aanbidder 1" Ange was opgestaan, zij begaf zich naar Josephine, liet haar blanke handen op de schouders van haar vriendin rusteneen blik vau waarschuwing sprak uit haar oogen, ze boog het hoofd voorover en legde haar wang tegen die van Phine. „Si je l'aime, prends garde toineuriede zjj en voegde er ernstig bjj „Zijn liefde zal die gelijken, waarvan Carmen zingt: „II est enfant de Boliéme, il n'a jamais, counu de loien zulk eeue liefde brengt geen geluk I" Josephine zag haar vriendin verwonderd aan. „Ben je bang, dal ik van hem zal gaan hou den lachte ze. Ange schudde langzaam het hoofd. „Neen," zei ze kortaf, sloeg haar arm om de slanke leest van het jonge meisje en ging met haar door de gang de trap af. Hel roodc licht viel op d'Ouchy's bleek gelaat hjj stond naar de deur toegekeerd en doorbla derde eenige tijdschriften. Zgn blik trol Josephi ne toen ze binnentrad, bewondering sprak uit al zgn trekken en zacht mompelde hjj voor zich heen .charmant 1" Het gesprek was zeer levendig; Josephine had naast llatlenheim plaats genomen en praatte over de sledevaart; d'Ouchy zag de stukken in, die Ange meegebracht had en disputeerde mol haar over Italiaausche en Duitsche muziek. Daarna zette zjj zich op zjjn wenscli voor den vleugel en speelde een gedeelte uit de Parcival- ouverture, waarover hij afkeurend gesproken

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1914 | | pagina 1