„VOORUIT!" TWEEDE BLAD. No. 1 18 Nov. 1914 Militairen ran ons eiland knnnen, indien zij liun adres opgeven, GRATIS „VOORUIT!" en ONZE EILANDEN ontvangen. Men gelieve zich op te geven aan de administratie te Middelharnis. Plaatselijk Nieuws. MIDDELII,MINIS. De in het Evangeliesatie- gebouw gehouden oogstcollecte heeft opge bracht f 88,89. Door het gebruiken van ondeugdelijk voedsel, is de politiehond Max van den heer Hössen Dinsdag gestorven. Op aanraden van vrienden kwamen hier Maandagavond nog twee Belgische vluchtelingen, broeder en zuster aan, zy' zyn in de Ambachtsschool ondergebracht. De aanvoer van suikerpeen is hier zoo goed als afgeloopen. Ruim ÏO.OCO.OOO K. G. zullen zyn aangevoerd. Door den heer E. Hartogs is het woon huis aan de Zuidzijde van den Westdijk al hier onderhands verkocht aan den heer van Schelven uit Oude-Tonge. SüMMELSDIJK. Dinsdag werd deze ge meente bezocht door een troep soldaten uit Oude Tonge. Naar men verneemt heeft die troep buiten deze gemeente een velddienst gehouden. Door de heeren L. Pen en A. J. van Hemert zullen de lessen aan de landbouw- cursus Vrijdag a. s. worden hervat. DIRKSLAXD- De vorige week vertrokken van hier ruim een twintigtal Belgische vluchtelingen naar Antwerpen, zoodat er nu nog elf hier zijn overgebleven. By publicatie is bekend gemaakt, dat op Vrijdag 20 November a. s. de straten en goten in deze gemeente moeten worden geschuurd en dat dit op dien dag des na middags voor drie uur moet zijn afgeloopon. STELLENDAM. Donderdag werd op de zandbank voor de haven een mijn gevonden. Door A. de Jager alhier werd deze veran kerd. Bericht werd gedaan naar Hellevoet- sluis, waarna vandaar een torpedoboot werd afgezonden. Door den commandant werd de mijn gedomonteerd. De stoomboot Maasnymph moest Woensdag en Donderdag de reis naar Stellendam schuldig blijven, en op Helle- voetslui8 blijven liggen, tengevolge van het slochte woor en het hooge water. De dekknecht A. Kievit, varende op de stoomboot Maasnymph geraakte Donder- morgen met eon zijner voeten bekneld tus- schen eon staaldraad. Ernstig gewond werd K. te Hellevoetsluis gebracht. Later was overbrenging naar het ziekenhuis te Rotter dam noodzakelijk. Heden hoorden wy', dat de arme kerel de voet is afgezet. Vrijdagavond werden hier per wagen 8 gedemonteerde mijnen aangebracht, die aan het Ouddorpsche strand waren aange spoeld. Ze werden vervolgens met een tor pedoboot naar Hellevoetsluis vervoerd. De oogstcollecte in de Nederl. Herv. Kerk alhier gehouden heeft opgebracht de som van f 48.17. De heer P. D. Holleman alhier is her benoemd als secretaris van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Maandagnacht werd door A. de Jager alhier aangebracht, na gedemonteerd te zijn de myn, die de vorige week Donderdag op de plaat vóór de Stellendamsche haven werd gevonden. GQEREREEDE- Bij de beoefening derzee- visscherij had schipper J. 't Mannetje, be varende de blazerachuit G.0.27,'t ongeluk, met het vischtuigin een wrak vast te slaan, waardoor de kor geheel in stukken gescheurd werd, terwijl de korboom brak. Een perceel bouwland ter grootte van 1.16.40 H.A., onder deze gemeente in den Plaspolder gelegen, heeft bij publieke ver kooping f 2790.- opgebracht. Van den landbouwer L. alhier sloeg een span paarden op hol, daarbij terecht komende op eene vóór hen uitgaande wielslede, waarvan zich de inzittenden ge lukkig bijtijds hadden verwijderd. Persoon lijke ongevallen werden daardoor voorko men, zoodat 't ongeval mot materieele schade afliep. Ter verkiezing van een gemachtigde van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk zal Donderdag a.s. herstemming plaatshebben tusschen de beeren Jb. Lodder Czn. en Arie de Vries, In de afgeloopen week werd hetzee water tengevolge van den N.-W. stormwind in de haven alhier zoodanig opgezweept, dat de uiterwaarden geheel ondervloeiden, zoodat het zeewater van dyk tot dyk stond. Vermoedelijk in verband met de ongun stige uitkomsten van den chichorei-oogat in sommige streken is dit gewas den laatsten tijd zéér in pry's gestegen. Werd alhier vóór eenige weken f 13.- de 1000 K.G. besteed, thans is de pry's van dit gewas gestegen tot f 26.- per 1000 K.G. NIEUWE TONGE- Door het kiescollege by de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen tot ouderling de heer P. van Alphen C.zn. en tot diaken de heer P. van den Houten. De heer A. P. Neeteson benoemd tot pto onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, zal den 16 December a.s. in functie treden. Zondagmorgen kwam de landbouwer H. A. alhier tot de onaangename ontdekking dat het slot van zijn hoenderhok was open gebroken en dat hy 16 hoenders vermiste. Hiervan werd aangifte gedaan by de Rijks politie, die dadelijk een onderzoek instelde. Zaterdagmorgen schrikte het paard ge spannen voor een veerkaros van den land bouwer C. V. alhier aan het station van den aankomenden tram. Het paard sloeg op hol en geraakte in het prikkeldraad waarbij het dier zich erg bezeerde en tot op heden nog geen werk kan verrichten. Door het Bestuur van den polder Klin- kerland is benoemd tot polderbaas den heer A.Volaard Azn. Voor deze betrekking hadden zich 7 sollicitanten aangemeld. OUDE TONGE-Door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente worden tegen 1 Januari a.s. sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van helpster aan de bewaar school en by de handwerken aan de O. L. School, daar L. van der Jagt tegen dien lijd ontslag als zoodanig heeft aangevraagd. Verschillende ingezetenen hebben Za terdag jl. ten zeerste genoten van eene bioscopevoorstelling in het militair tehuis waar zy toegang haddon tegen geringe be taling. De heeren Polee en van Wyhe zyn door de C. t. w. v. s. alhier in hunne laatste vergadering als voorzitter en secretaris her benoemd. De kohieren der bedrijfsbelasting No. 8 en 4 van het loopende dienstjaar zyn aan de Rijksontvanger a. i. alhier ter invordering ter band gesteld. Van den landbouwer W. Wesdorp is jl. JZaterdag een zijner beste paarden afge maakt doordat het dier door een beroerte was getroffen. By de aanbesteding der Zuivelfabriek alhier waren laagste inschrijvers N. de Looze timmerwerk f 1406, J. de Later, metselwerk f 1690, R. Akkerraans, smidswerk f 380, P. v. Drift, schilderswerk f 219. Het werk is aan deze inschrijvers gegund. STAD AAN 'T HARINGVLIET Nu er weer meelbloem aan de fabrieken verkrijgbaar is, heeft de Raad dezer gemeente, zeer ten genoege van de burgery, zich gehaast de verordening op het bakken van bruin brood in te trekken, zoodat thans weer als vroeger ook wit brood verkrijgbaar ls. De vorige week ontstond tijdens storm weer een hevige schoorsteenbrand by A. K. alhier. By de pogingen tot blusschen brandde bij A. K. een heele mouw uit zyn jas. De brand werd gelukkig gebluscht, maar de schoorsteenmantel was vernield. Assurran- tie dekt de schade. Door de gemeentepolitie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een drietal per sonen van elders, wegons overtreding der jachtwet. Het gedeelte der vluchtelingen, die voor veertien dagen van hier naar Ant werpen zyn vertrokken, betoonen zich nogal dankbaar. De Burgemeester en eenige bur gers omvingen eon schryven van hen, waarin zy herhaaldelijk hun hartelijken dank betuigen voor de menschlievende be handeling, die zy hier hebben ondervonden. Maandag j l. zou J. T. alhier, boeren knecht by den landbouwer J.K. met nog een paar knechts jonge paarden uit de wei halen. Bü een strooklarap gekomen, schrik ten de dieren, draaiden om en wierpen J. T. tegen den grond, waarby hy door een der paarden op hoofd en borst werd getrapt. Deerlijk gewond werd do man meteen wagen thuis gebracht. Het dumde geruimen tijd eer hij tot bewustzijn kwam. DE OORLOG. 16 November. Een Russische nederlaag. De Duitschers hebben thans het offensief over het geheele Oostelijke oorlogsterrein, zoowel in Oost-Pruisen, Noord-Polen als in Midden Polen hervat. Aan de Weichsel hebben zy blijkens offlcieele berichten uit Berlijn de Russen teruggeslagen. Ten zuiden van Stalluponen in OostPruisen werden de Russen teruggeworpen, terwijl de in Noord-West Polen opereerende troepen by Soldan (aan de grens) den oprukkenden vijand tot den terugtocht dwongen. Daarenboven werden de eveneens opruk kende strijdkrachten der Russen aan den rechteroever van den Weichsel by Lipnew teruggeslagen in de richting van Warschau. In deze gevechten werden 5000 Russen krijgsgevangen gemaakt en 10 machinege weren veroverd. Thans is ook - aldus meldt het officieel6 Duitsche bericht bij Wloclabec ten noordwesten van Blotk na bij Lipnew de beslissing gevallen. Daar hebben reeds eenige dagen verwoed de gevechten plaats gehad met het gevolg dat de Russen zuidoostwaarts tot Kutne werden teruggeslagen. In die gevechten werden in het geheel tot du toe 23000 ge vangen gemaakt en 70 machinegeweren buitgemaakt, terwijl het aantal buitge maakte stukken geschut nog niet kon wor den vastgesteld. Verder maakte ditzelfde communiqué nog melding van belangrijke vorderingen in Frankrijk in het Argonnenwoud, doch in Vlaanderen werd zoo zeggen de Duit- schers hun opmarsch belemmerd door den heerscbenden storm en de sneeuwjachten. Daarentegen maakten de Fransche com munique's melding van successen voor de geallieerden in België. De Duitschers deden opnieuw hevige aan vallen ten oosten en ten zuiden van Yperen doch deze werden met groote verliezen voor hen afgeslagen. In het algemeen hebben de aanvallen der laatste dagen, door de Duit schers ondernomen, tot niets anders geleid dan tot bet dorp Dixmuiden, dat reeds in puin lag en door zyn geïsoleerde ligging op den rechteroever van het kanaal moeilijk te verdedigen was. Aan het eind van den dag deden de Duit schers zonder eenig resultaat een aanval ten zuiden van Yperen. Doch het belangrijkste feit was, dat de Duitschers thans ook hun laatste stellingen op den linkeroever van de Yser hebben moeten ontruimen en op den rechteroever werden teruggeworpen. In tegenstelling met het Duitsche over- winningsbericht meldde het Russische com muniqué nog dat de Russische troepen aan het front van Stalluponen tot Possern al vechtende opgerukt zyn in de omstreken van Angerburg en Johannesbergen de actie voortgaat iu de streek van Soldau en Hei denburg, waar zij ondanks den hardnekki- gen tegenstand van den vijand terrein hebben gewounen. Op het front Kalish Velioen trekken de Duitschers volgens dit Russische commu niqué terug. In de buurt van Czestegewa en meer zuidely'k trachtten de Duitschers tevergeefs het offensief te hernemen. De Russische troepen zetten hun opmarsch naar Krakau voort. In Galicie trachtten de Oostenrijkers hun defensief te organiseeren aan de rivier Dujemen en aan de Wistoka Doch de Russen naderen steeds meer de passen der Karpathen. Uit Weenen wordt officieel gemeld, dat de verdediging van Premysl thans evenals by het eerste beleg met groote kracht ge voerd wordt. De vijand werd bij een grooten uitval uaar het Noorden teruggedreven tot aan de hoogten van Rokoetnika. De Oosten rijkers zoo zegt dit offlcieele Weensche bericht leden daarbij geringe verliezen. In de Karpathen zijn afzonderlijke aanvallen van .vijandelijke afdeellngen zonder moeite afgeslagen. Ook op andereplaatsen v?.n het front is het aan de Russische verkennings troepen niet gelukt door te dringen. 17 November. Het „Berliner Tageblatt" schrift naar aanleiding van de Duitsche overwinningen op het oostelijk oorlogstooDeel, waarvan het laatste communiqué van den generalen staf melding maakt: Ovc-r dit terugslaan van den vijand aan de Oost en Westpruisische grenzen mogen wy ons verheugen, maar over de ernstige nederlaag der Russen, die naar Thorn mar cheerden mogen wy' jubelen. Het hoofdkwartier van generaal Hinden burg meldt bescheiden dat de beslissing ge vallen, maar van veel belang is deze be slissing niet geworden. Eerst vielen onze troepen de vijandelijke voorhoede bij Wloclawek aan en op 14 No vember werd het eerste legercorps van den vijand teruggeslagen. Hierop voerde de over winnaar van Tannenberg een kranig stuk uit, door een heel Russisch leger Diet min der dan 60 K.M. over Kutno terug te wer pen en by de achtervolging 23000 man, dus meer dan een half legercorps gevangen te nemen. De verliezen der Russen aan geschut en machinegeweren doen denken aan de eerBte overwinningen in Oost-Pruisen. Van offlcieele Russische zijde wordt het volgende overzicht gegeven van de feiten die hebben geleid tot het hervatten van het Duitsche offensief in Polen. Na den strijd in October, tijdens den opmarsch naar Warschau en Iwangorod welke met een Russische overwinning ein digde nam de vijand den terugtocht aan naar zyn grens, waarbij hij spoorwegen, straatwegen, bruggen, waterleidingen, tele graaflijnen, stations, wissels, rails grondig vernielde. Dientengevolge werd onze op marsch ernstig vertraagd, zoodat devyand gelegenheid kreeg zich aan onzen druk te onttrekken en zijn grens te bereiken. Toen konden de Duitschers beschikken over hun dicht spoorwegnet om snel een troepenmacht naar het Noorden te verplaatsen teneinde op onzen rechtervleugel krachtigen druk te kunnen uitoefenen. Deze concentratie werd gedekt door een sterke cavaleriemacht, welke aan het westfront was onttrokken en versterkt was met Oostenryksche cava lerie. Tegen half November werd een Duitsch offensief merkbaar tusschen de Weichsel en Warta, welke aanleiding werd tot de ge vechten, welke thans op het front Plotak- Lentjitza geleverd werden. Wat de strijd in Oost-Pruissen betreft hierover melden de Russen Op het front Stalluponen-Posessern tracht te de vijand met zelfstandig optredende detachementen aaD te vallen, welke poging echter mislukte, zoodat de Duitschers zich terugtrokken. Verder wordt aan het front in Galicie van Russische zijde gemeld. Ons offensief tegen Krakau en het Galisische front wordt voortgezet. De pogingen der Oostenrijkers om stellingen op onzen op- marschweg vast te houden zijn vruchteloos. In de gevechten van 13 November ten zui den van Lysko maakten wy 10 officieren en pl. m. duizend soldaten gevangen. Wat het westelijk oorlogstooneel betreft, het Duitsche communiqué meldt hierover Diets nieuws. Het Fransche luidt als volgt Door nieuwe inundaties is het onder wa ter gezette terrein verlengd tot 5 KM. ten Noorden van Bisschoote. De pogingen der Duitschers om over het kanaal te trekken tusschen Dixmuiden en Bisschoote zyn ver ijdeld. Een Duitsch regiment werd totaal in de pan gebakt. Met de vluchtelingen terug naar Antwerpen. Na van 2 uur af op het station te Roo sendaal in een lange ry gestaan te hebben, gelukte het m\j om eeDige minuten voor drieën een kaartje te bemachtigen voor den trein naar Antwerpen. Precies 8 uur vertrok de trein die uit 25 wagons bestond. Prachtig giDg het tot Esschen. Getrokken door een Hollandsche locomotief maakten de 1600 vluchtelingen het zich zoo gemakkelijk mo gelijk in den neutralen trein. Maar jawel, in Esschen, waar van locomotief werd ge wisseld, begon het lyden met net contro leeren der passen door de Duitsche soldaten. Een dikke gemoedelijke Beier, met zyn on afscheidelijke lange pijp in den mond, stapte bedaard langs den trein. Alleen het contro leeren duurde ruim anderhalf uur. Vol ver langen keek ieder uit zyn raampje der coupé in afwachting of de trein zou vertrekken. Het bleek echter, dat van vertrekken nog geen sprake was. De locomotief was er wel, maar het water voor de stoomketel ontbrak. De Belgen hebben het na de bekende dienstweigering ook aan de Duitsche treinbeambten onmo gelijk gemaakt water te pompen, door de electrische pomp defect te maken. Het begon al donker te worden, 't Was 6 uur.'t Voor stel van een der reizigers om eenige jonge mannen te laten helpen met emmers water te halen, werd door de Duitschers dankbaar aanvaard Weer een nieuw bezwaar. Er waren geen emmers te vinden. De eenige emmers op 't station waren lek. Behalve dat bezwaar zou het toen toch niet mogelijk zyn geweest water te halen want het was een halsbrekend werk om zonder licht alle rails over te steken. Met leede oogen zagen we onze Hollandsche locomotief vertrekken. Intusschen was het 7 uur geworden. Licht was er noch in den treiD, noch op het sta tion. Het begon wanhopig te worden. De treinbeambten werden bestormd met vragen wanneer de trein vertrekken zou, of er geen eten of drinken te krijgen was, of tenmin ste verlichting. Het eenige antwoord, dat er uit de beambten te krijgen was luidde: „Gleich kommt ein machine von Merxem und dann faren wir bald abt." Wachten dus op de locomotief... 8 uur. Nog steeds geen lichtjes uit de richting Antwerpen. Eenige moedige mannen bobben kans gezien om kaarsen uit het dorp te halen. Een spookachtig gezicht, die zwakke lichtjes, waar nu en dan de schaduw van een mensbh over heen zweeft. Half negen. Nog steeds geen redding. Kinderen huilen om brood. Vrouwen roepen om melk voor de kleinen. Mannen tastten in het duister, loopen been en weer en vragen wanneer eindelijk die locomotief komt Half elf. Er komt redding Uit de richting Holland komt de locomo tief die ons gebracht heeft ons weer halen. Eenige reizigers waren langs de lijn naar Roozendaal geloopen en hadden daar de geschiedenis vertelt. Om elf uur waren wij weer terug in Roozendaal en daar werd de nacht in de coupé's doorgebracht. Melk en koffie, alles stond klaar. Vandaag probeeren wy het weer. Gemengd Nieuws. IJMUIDEN. Het Noorsche stoomschip „Thorstein", op weg van Denemarken naar Rotterdam is te IJmuiden binnengeloopen tot aanvulling van zyn kolenvoorraad, daar tengevolge van den storm water in de kolen- ruimen was geloopen. IJMUIDEN. Zaterdagavond is de Duitsche stoomtrawler Senator Sander die sedert be gin September te IJmuiden lag, weer naar Cuxhaven vertrokken,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1914 | | pagina 5