en Van Houtens Rona Cacao ER Lharnis Iraag. „VOORUIT!" TWEEDE BLAD. SEIZOEN Haar liefste drank is [aarlem. >n« en Iwerken >g*s Jac.z. cionale ekbank t zoon LI li ook in den ïkenbrekers en hunne vvereld- petroleum zijn fcver. otor-, paarden- Mres voor alle 12, Middelharnis. kkeescke i delsdrukkerij lelharnis, K WERKEN tegen gierputten id beton. de Ronde. >bs.zn. Idoorn. d. SCHENK. No. 51 5 Nov. 1913 Plaatselijk Nieuws. t id bij SKBKIIT 1§10. lage prijzen worden Id vanaf ƒ5,aankoop Ibij ƒ10,geheel. ering. n der putten. \lo Pandbrieven uit in ÏOI1/! °/o, plus 1 lek en van ƒ2500, 250,— en ƒ100,-. tantore der Bank en CLSD1JK. iet nrteering mantelkragen. Ird in de nieuwste len te doeken, gekl. iurkjes, mutsjes, en wollen rok- jusen enz. enz. ilend, I. DIRKSLAND, MIDDELHARNIS- De rijksveldwachter M. van Es, gestationeerd te Sommelsdyk, zal overgeplaatst en gestationeerd woiden te Middelharnis. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Oudewater waar schuwt ieder, alvorens iets te verkoopeu aan of eenige handeling aan te gaan met Peter Frank van Galen, geboren te Standaardbui ten 11 April 1892, werktuigkundige, laatst gewoond hebbende te Oudewater, zich eerst om inlichtingen omtrent dien persoon te wenden tot den burgemeester. Donderdag 6 November a.s. zal de Raad dezer gemeente openbaar vergaderen. Maandagnacht werd by een inwoner aan het Zandpad een ruit ingedrukt door een persoon die te veel aan Bacchus geofierd had. Binnen enkele weken zal, vanwege de Afd. Middelharnis v. d. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht, in de concertzaal van den heer Meyer als spreker optredende heer Dr. Frederik van Eeden uit Bussum. Wij twijfelen niet, of deze vergadering zal veel belangstelling ondervinden. SOMMELSDUK- De slagersknecht A. Huis mans sneed zich onder het slachten, zoo danig in de hand, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Post- enTelegraafkantoorSommelsdyk. Maand October 1913. Verzonden telegrammen 87 Ontvangen 113 Uitgaande telefoongesprekken 271 Inkomende 162 Totaal 633 Een rund van de gebroeders M. en J. Joppe alhier, uit nood geslacht, werd voor de consumptie afgekeurd en onder politie toezicht begraven. De veldarbeider L. de Leeuw alhier, is naar Duitscbland vertrokken, teneinde aldaar in de kolenmijnen werk te verrichten. Op de vee-en paardenmarkt dd. heden werden aangevoerd 190 stuks hoornvee, 2 paarden, 13 manden met biggen en een drietal vette varkens. HERRINGEN. Tot lantaarnopsteker en nachtwaker is benoemd Jan van Putten alhier, in de plaats van M. van Dijke, die als zoodanig tegen 15 November aanstaande eervol ontslag heeft aangevraagd. Krachtens art. 53 der L. O. wet is over 1913 aan deze gemeente uit's Rijks Kas een subsidie verleend van f900— De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk en langs de huizen alhier heeft gezamenlijk opgebracht f71,55. In deze gemeente komt een geval van besmettelijke ziekte roodvonk voor in de woning van Stoffel van der Velde Lz. De werkman J. Speelman had het on geluk bij het bietenladen in een schip met een mand met bieten in het ruim van 't schip te vallen waardoor hy zich zoodanig bezeer de, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, en hij zijn werkzaamheden niet meer kon verrichten. Bij het brengen van de laatste wagen met bieten door den knecht D. de Bruyne gleed het paard, waardoor dit dier kwam te vallen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen eenige schade aan wagen en tuigage. De Rijksveldwachter J. van Helden alhier, benoemd tot tusschenpersoon tot het geven van inlichtingen en het invullen der formulieren tot het verkrijgen eener inva- liditeitsrente, mag laatstgenoemde functie niet uitoefenen, zoodat weder een ander daartoe moet worden aangesteld. Voor de oudjes loopt dit zaakje dus alhier niet mee. Verslag van het verhandelde in de Openbare Gemeenteraadsvergadering van Herkingen op Vrijdag 31 October U. des voorm. te 10 uur. Afwezig de Heer A. Man3. Voorzitter de EdelAchtb. Heer Mr. C. Zaaijer, Burgemeester. Na opening der vergadering door denVoor zitter worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. Komt aan de orde: Mededeeling ingekomen stukken o. Missive van H.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij toezendende een uit treksel van een Kon. Besl., waarby krachtens art. 63 L. Onderwijswet een buitengewoon subsidie aan de Gemeente is toegekend van f 900,-. b. Een dito van gemeld College, daarbij hunne beslissing verdagende over een raads besluit der vorige vergadering omtrent de regeling der inkoopsommen enz. voor pen sioenen aan gemeente ambtenaren. c Proces-verbaal van opname der boeken en kas van den Gemeente-ontvanger waaruit blijkt dat deze in orde zijn bevonden mei een kassaldo van f 748,18'/i en vau den boekhou der van het Algemeen Armbestuur met eoo kassaldo van f584,64V2- d. Een verzoek van het Bestuur der afd. van het Groene Kruis alhier, den Raad verzoekende het bestaande subsidie aan die afdeeling toegekend te willen verhoogen. De Voorzitter stelt voor dit adres tot een vol gende vergadering aan te houden aangezien het voor behandeling te laat is ingekomen e. Een schryven van den nachtwaker en lantaarnopsteker M. van Dyke om eervol ontslag uit gemelde betrekkingen tegen 15 November a.s. welk ontslag hem eervol wordt verleend. Alvorens tot benoeming van een lantaarn opsteker wordt overgegaan stelt de Voorzit ter voor in geheime vergadering over te gaan tot het geven van de noodige infor- matien der sollicitanten. Er waren 8 sollici tanten. Na heropening der vergadering wordt Jan van Putten met 4 stemmen tot lantaarn opsteker, benoemd. Op J. v. d. Wende waren 2 stemmen uitgebracht. Wordt tot aanplakker in de plaats van den heer Witvliet benoemd de gemeente veldwachter Nieuwenbuize. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat de Raad aan Ged. Staten haar advies moet uitbrengen over het onderhandsch in pacht uitgeven van bouwland aan den heer C.J. v. d. Velde. Voorgesteld wordt dit aan hem opnieuw te verpachten doch in plaats van voor f 35 dit op f 45 te bepalen. Waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Alsnu worden eenige af-en overschrijvin gen op de gemeente-begrooting 1913 op voorstel van B. en W. door den raad vastge steld. Wordt vastgesteld de gemeente-begrooting voor den dienst 1914, welke in Ontvang en Uitgaaf bedraagt f 11277,20. Wordt voorlezing gedaan van een adres met nota van toelichting te richten tot H. M. de Koningin om een buitengewoon subsidie uit 's Rijkskas aan deze gemeente voor 1914 te willen verleenen, welk adres by aclamatie wordt goedgekeurd. Vervolgens geeft de Voorzitter den Raad inlichtingen over het gesprokene in de vorige vergadering omtrent den gedanen omroep door den omroeper C. v. Rumpt. De Voor zitter zegt dat dergelijke annonieme omroe pen in den vervolge niet meer zullen voor komen, daar thans bij instructie in die gevallen is voorzien. Niets meer te behandelen zynde sluit de voorzitter de vergadering. STELLENDAM- De oogstcollecte j.l. Zondag in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f 49,075. Door de Heer Jb. Meijer alhier werden van één boom 6 mud winterperen geplukt. Maandagmorgen kwam de stoomred- dingsboot uit Hoek van Holland, kapitein onze vroegere dorpsgenoot, de Heer J. de Geus, in de haven alhier aan, na een ruwen oafeningstocht. 's Namiddags vertrok de boot weder naar Hoek van Holland. Vergadering van den Raad der gemeen te Stellendam op 89 October 1913. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge meester. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen. De Heer van Seters maakt de aanmerking, dat de notulen eenzijdig zy'D opgemaakt en dat sommige zaken, met name, wat spreker heeft gezegd over den post van f 5000, be treffende den bouw van een onderwyzers- woning, niet zyn opgenomen. Ook de Voor zitter maakt een aanmerking, wat betreft bet maken der notulen. De secretaris licht toe, waarom hy niet al het gesprokene heeft opgenomen, doch slechts de eindstemming over de begrooting, waarover het ging. De notulen worden vervolgens veranderd. Ingekomen stukken. Van hoeren Ged. Staten de goedkeuring op de wijziging der verordening op de Volks huisvesting. Adres v? n A. Troost alhier. De voorzitter deelt mede, inlichtingen te hebben wilien inwinnen by Mr. Zaayer, doch daar deze afwezig was, kan hij omtrent dit adres geen inlichtingen geven. Adres van de brandmeesters. Hierin wordt gevraagd :a. verbetering brand- bluschmiddelen, b. vergoeding voor de brand meesters gelyk aan die, welke de andere betrokkenen by de brandweer genieten en c. verbod van toegang tot het brandspuit- huisje voor onbevoegden en verwijdering van andere zaken, dan die, welke de brand weer betreffen. Wordt besloten, de kleine spuit, die niet meer in orde zou zyn, te doen opnemen. Mocht blijken, dat deze onvoldoende is. dan zou een nieuwe kleinespuit kunnen worden aangeschaft. Zal dus gewacht worden op het rapport van dengene, die belast zal worden met het onderzoek. Dit wat betreft punt a. van het adres. Met betrekking tot punt b. wordt na veel discussie besloten, op voorstel van den voorzitter, de geheele brandweer op gelijken voet te betalen. Wat betreft punt c. zegt de voorzitter, dat de muziektent in het brandspuithuisje opge borgen, niets of niemand in den weg ligt, zoodat die niet hinderlijk kan zyn, dus ook niet daaruit verwijderd behoeft te worden. Wordt voorlezing gedaan van een missive van Heeren Gedeputeerden, daarbij ter wij ziging terugzendende een staat model C tot aanvulling der begrooting dienst 1913. Dien overeenkomstig wordt besloten. Aan de orde: Regeling pensioneering ge meente-ambtenaren. De Voorzitter deelt mede, dat een breedvoerig schryven is inge komen van de vereeniging van Gemeente ambtenaren, daarbij voorstellende niets te verhalen op de ambtenaren, en ook een schryven van den Algem.Ned.Politiebond, van ongeveer dezelfde strekking. Na zeer vele besprekingen, voorstellen en stemmin gen is het eindresultaat, dat de gemeente van de inkoopsom zal betalen 5'/2 de ambte naren 2t/2 Van het weduwen-en weezen- pensioen gemeente en ambtenaren ieder 2!/i 0/0, terwyl de ambtenaren verder hun eigen pensioenbijdrage zullen hebben te betalen. De Heer Hoileman vraagt, of ook de onder wijzers als ambtenaren der gemeente hier onder begrepen zijn. De voorzitter zegt van niet. Volgt de rondvraag. De Heer Holleman vraagt of de Voorzitter al iets weet omtrent electrische verlichting. De voorzitter antwoordt ontkennend. Wel heeft hy een brief ontvangen over gasver lichting, De Heer Keijzer vraagt, of al afgehandeld kan worden over het licht aan de haven. De voorzitter antwoordt van den Heer Van Loo de stukken terugontvangen te hebben zonder eenige toelichting. De voorzitter bespreekt het licht aan de Dirkslandsche haven, dat goed voldoet. Hij verzoekt den Heer Keyzer eens mee te gaan teneinde dit licht te gaan bekijken. De Heer Keyzer vindt dit goed en zal met den voorzitter a.s. Vrydag er heen gaan. De vergadering wordt vervolgens gesloten. GOEDEREEDE- Door den zeevisscher W. Lokker, bevarende de blazerschuit GO22, werd in de afgeloopen week niet minder dan 360 tongen, 90 roggen, alsmede een partijtje schol, schar e. d. gevangen. Op 10 en 11 November a.s. zullen van den Diemerdam schietoefeningen met mi trailleurs gehouden worden en wel In O. en Z. O.lyke richting. Bij de beoefening der zeevisschery hadden de schippers J. Grinwis en G. Tanis bevarende de blazerschuiten GO 4 en GO 6, 't ongeluk ia een wrak vast te staan en dientengevolge een kornet geheel en al te verliezen. In verscheidene gezinnen alhier is de bof heerschende, welke zich in verschillen den graad voordoet. Op sommige plaatsen is deze ziekte vergezeld van hevige koorts. 01IDD0RP Het 7-jarig dochtertje van S. Visser was buiten aan 't vuurtje stoken met dat gevolg, dat haar kleeren in brand geraakten, doch gelukkig door de hulp van C. de Ronde en A. Pijl gebluscht konden worden, anders was het kind gewis verbrand. NIEUWE TONGE- Op Zaterdag den 15 No vember a.s. zal voor de Arrondissements Rechtbank te Rotterdam worden behandeld, de zaak tegen H. M. S. uit Amsterdam, verdacht wegens oplichting van den win kelier A. van E. alhier. Aan het Hulptelegraaf en Telefoon kantoor zyn gedurende de maand October jl. behandeld 216 telegrammen, 437 tele- phoongesprekken en 20 telephoonoproep- berichten. Totaal behandeld 673 berichten. OUDE TONGE- By publicatie is bekend gemaakt dat de straten en pleinen binnen de kom der gemeente tot nadere aankon diging niet geschuurd mogen worden. Op 27 October jl. is by den heer Bur gemeester strandvonder aangebracht een platboom roeiboot (sloep) zeegroen geverfd en ongemerkt. -- Aan de laagste inschrijvers A. Rora* melse timmerman, J. de Later metselaar, P. N. van der Drift schilder en behanger en P. Feyen smid zyn de werkzaamheden aan het post- en telegraafkantoor gegund. Tegen H. N. te Oude Tonge is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het reglement op wegen en voetpaden. Aan de Muziekvereeniging „Vooruit" alhier is tot het houden van repetitielessen een der lokalen van de O. L. school in ge bruik afgestaan. OOLTGENSPLAAT. Van de 150 inwoners onzer gemeente, die op den 3 December a s. den leeftijd van 70 jaar zullen hebben be reikt of overschreden, hebben 66 eene aan vrage gedaan om de rente, bedoeld bij artikel 369 der Invaliditeitswet. Door de Maatschappij tot nut vau 't algemeen is ook dit jaar weder eene reizende bibliotheek beschikbaar gesteld voor onze gemeente. Van Zaterdag, 8 Nov. a.s. af kun nen gegadigden eiken Zateidag tusschen 3 en 4 uur n.m. in een der lokalen van dele openbare school uitdeze bibliotheek boeken ter lezing krijgen, tegeD betaling van 2t/j cent voor een leeskaart en 2V2Cent voor een catalogus en verder 1 cent per week voor een boek. Alhier is opgericht eene afdeeling van den Kinderbond met mevrouw Van Pulten- Van Putten als presidente, zuster T. Mets als vice-presidente, mejuffr. A. M. Boom als secretaresse en mevrouw Hers-Dammer- mann als pennnigmeesteres. Wij wekken onze mede-ingezetenen op als contribueerend lid tot deze afdeeling toe te treden en tevens om hunne kinderen te doen deelnemen aan de leerzame en aange name bijeenkomsten, welke zullen worden gehouden in de openbare gemeentelijke bewaarschool. Evenals vorige jareD, is ook nu weder van 1 Noverber 1913 tot 1 Maart 1914 voor varkenshouders de gelegenheid opengesteld om als lid toe te treden tot de vereeniging „De Voorzorg" (vereeniging tot onderlinge verzekering van varkens.) Nieuwe leden betalen een iDleggeld van f 2 50 en een maandelijksche contributie van f0,?5 voor ieder verzekerd varken. DEN DOMMEL. Den lsten November is de cursus van het berhalingsonderwys aan de le O. L. school begonnen; 5 jongens en 5 meisjes nemen er aan deel. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de le O. L. school alhier hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. Door den gemeentegeneesheer werden de vorige week 5 kinderen gevaccineerd. Gisteren, omstreeks half vier, kwam een vliegmachine over de gemeente. Met het ongewapende oog was hy goed te zien. De begrooting voor het Burgerlijk Arm bestuur -alhier is vastgesteld op f5329,715 in ontvangst en uitgaaf. STAD AAN 'T HARINGVLIET Vrijdagna middag j.l. reed de landbouwer M. Braber Lz. met een wagen met suikerpeeén, met één paard bespannen den oprit naar de kaai, achter de fairbank af. Of het paard niet naar de lijn wilde luisteven, of dathetdier niet anders kon, de wagen kwam meteen vaart tegen de balie van de sluis, waardoor de draaiboom en het paard naarlinkszwenk- ten. De balie brak af, de bestuurder sprong van den wagen en in het volgende oogen- blik stortten paard en wagen van de sluis in de kaai. Gelukkig dat door het breken van het wagentouw het paard los was. Het dier zwom wat rond, doch spoedig was men er met roeibooten bij, waarmee men het dier naar het gors roeide. Daar deed men het een strik om den hals en werd het op het drooge getrokken. Het paard schijnt geen letsel bekomen te hebben, zoodat dit ongeval alleen met materieels schade, die nog aanzienlijk is, la afgeloopen. De Burgemeester deaer geroseBt» maakt

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5