en IR LEN, „VOORUIT»" TWEEDE BLAD. ÏIZOEN ROORD, kbank indeel ►ok in den inbrekers en nnne wereld- >r-, paarden- No. 50 29 Oct. 1913 Plaatselijk Nieuws. 5 itroleum zijn lts niet ia orde was, eder even te wachten en naar de Nationale er naar buiten, onder |ur van zyn huurauto niet terug. N T IË N. rteering AÖ L'hi |OEMENTUIN, ïN enz. pN-, en SIER- meer tot het brt. IVOLEN tot den po van TUINEN TBIEDEN ae keuze lazijn van IDDELHARNtS. sn- Duitsche Stijl modern beslag. ken vanaf f 48, tten, Kasten en Totten 6D prijzen, feener Riet- eu en Schuiftafels. ;k en tryp naar toelen, Voltaires ^stoel, zeldzaam rraad Spiegels, s. Verder aiies jielzaak behoord. Yaste prijzen. /AN DEN 3SMOS |GELS PTERIEZ ÖELT i, MIDDEL- 17.650, MIDDELI1AI1N1S. Degeen, die den jaarlijks terugkeerenden kalender van Hovtema kent, is steeds weer opnieuw bekoord door frisch- heid van vorm, zoowel als van gedachten, die aan dit werk zijn bijzonder cachet geeft. Zoo ontvingen wij ook nu weer van de firma Ferwerda en Tieman dezen kalender in deze firma moet op hoogen prijs worden gesteld, dat zij aan een praktische reklame een zoo hoog artistiek genot weet te ver binden. De inrichting is als we gewoon zijn gewor den, en heeft het voordeel van altijd, de duidelijkheid, behouden. Van de voorstellin gen, die Hoytema by de verschillende maan den van het jaar geeft, lijkt het ons, dat zijn vogels het best zijn geslaagd; de oude kraai bij de maand Maart is werkelijk al een heel oud heer. Ook troffen ons bovenal de spreeuwen van Januari en het roodborstje van Augustus. Bovendien geven de kleuren, hoewel uiterst fijn genuanceerd, steeds het karakter een maand op volkomen wijze weer. In 't kort: als altijd een kalender, door een kunstenaar vervaardigd. Men verzoekt ons het bericht van de aanrijding die aan den Havendijk heeft plaats gehad te verbeteren. Niet de wagen van den landbouwer V., doch die van den vrachtrijder D. P. heeft de schade aan den wagen van den heer J. D. de G. door aanrij ding veroorzaakt, Donderdagavond zal in de concertzaal van het hotel Meijer voor het Departement tot Nut v/h Algemeen optreden de heer Reverend A. A. Pfanstiehl uit Chicago. Daar deze Amerikaansche predikant de Holland- sche taal volkomen machtig is, zal hij voor drachten houden over verschillende deelen of steden uit Noord-Amerika. Deze lezing zal worden opgeluisterd door prachtige lichtbeel den. Zijn onderwerpen zullen zijn: Steden in Amerika, D9 Industrie in Amerika, Yosemite Valley, Yellowstone Park, De melk en hare producten in Amerika enz. Zeer zeker zullen velen van deze buiten gewone gelegenheid gebruik maken om de belangrijke lezing by te wonen, daar het Departement hiertoe allen in de gelegenheid heeft gesteld om tegen een kleine entree deze lezing bij te wonen, de kaarten zijn verkrijgbaar bij de boekhandelaren W. v. d. Schenk Westdijk alhier en A. de Moojj te Sommelsdijk. Voor het herhalingsonderwys aan de Openbare school alhier hebben zich 9jongens aangegeven. Vrijdagavond zal in de Ambachts school een vergadering van leden en begun stigers worden gehouden, waarbij de begroo ting zal worden behandeld en verkiezing zal plaats hebben van een bestuurslid, we gens periodieke aftreding van den beer P. Mast. Dezen winter zal alhier een cursus worden gehoud'en voor leden van de pa- troonsvereeniging in de bouwvakken, in het boekhouden. De gehouden Oogstcollecte voor de verschillende kerkelijk gezinden, hebben opgebracht voor de Ned. Herv. Kerk f194, Geref. Kerk f 213 en voor het Evangelisatie gebouw f 83,40. Tegen een inwoonster M. K. dezer ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging. Zondag zijn boven ons eiland twee luchtballons gezien, beiden waren opgelaten op de Gentsche tentoonstelling. De eerste welke 's morgens om ongeveer 101/2 uur boven ons eiland zichtbaar was, is gedaald bij Purmerend de tweede, die 's middags ongeveer 2 uur te zien was, maakte niet zoo'n groote reis, deze daalde bij Loosduinen. Een der passagiers in de laatste ballon liep bij de daling eenige kwetsuren op. Door dat het dochtertje van J. Dupré Dinsdag het ongeluk had een ketel kokend water te laten vallen, welke terechtkwam op de voeten van een ander dochtertje, kwam de moeder naar beneden snellen. Zy had het ongeluk met haar voet in het nog In de ketel gebleven kokend water te trappen. Beiden bekwamen ernstige brandwonden. Onze dorpsgenoot de heer C. Meyer luitenant ter zee 2e klasse zal zich Zondag 9 November a.s. naar O.-I. begeven. SOMMELSDIJK. Door den Raad is aan den Brugwachter L. Soldaat eene traktaments- verhooging toegekend van 25 gld. per jaar. De heer C. Vis alnier, heeft zyn benoe ming tot opzichter generaal b/d brandbluscb- middelen alhier aangenomen. Twee runderen respectievelijk van L. Joppe en de Gebr. M. en J. Joppe uit nood geslacht, werden voor de consumptie goed gekeurd. De heer K. Doornbos, benoemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie, heeft voor die benoeming bedankt. Op een aanvrage van de Vereeniging de centrale proeftuin, om een jaarlyksche subsidie van f 75 uit de gemeentekas, is door den Raad afwijzend beschikt. Inzake de pensioenwetten besloot de gemeenteraad de inkoopsommen der ge meente-ambtenaren, zoomede de verplichte bijdrage, voor rekening der gemeente te nemen en de bijdrage voor weduwen en weezen pensioen te verhalen op de ambte naren.. DEKKINGEN- Bij publicatie is een Pro vinciale Verordening alhier bekendgemaakt, die ten doel heeft, onsierlijke reclame te weren. Belanghebbenden worden bij deze naar het aanplakbord verwezen. Tot bestuursleden van de Afdeeling het Groene Kruis alhier, zijn herkozen de heeren D. van Weel en Joh. Kalle, die beiden die functie hebben aangenomen. Tegen a. s. Vrijdag 31 October des voormiddags te 10 ure is een openbare Gemeenteraads-vergadering belegd. In den tuin van P. Riedyk worden heden nog van de normale grootte aard beien geplukt, waartoe het prachtige weder zeker niet weinig medewerkt. Beknopt verslag van het verhandelde in de algemeene ledenvergadering van de afdeeling Berkmgen en Omstreken van het Groene Kruis op Woensdag den 32 October j.l. des avonds te 61/: uur in de openbare lagere school. Voorzitter de Heer Dr. C. van Gelder. Na opening der vergadering door den Voorzitter heet hij de aanwezigen, die ten getale van 40 leden waren opgekomen, har telijk welkom. Vervolgens wordt door den secretaris de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen, die onveranderd werden goedge keurd. Wordt door den secretaris de heer A. Munters Jr. verslag uitgebracht over den toestand en de verrichtingen der afdeeling in het afgeloopen boekjaar 1913, hetwelk on veranderd wordt vastgesteld. De Voorzitter zegt dank aan den secretaris voor de vele werkzaamheden errvoor het gedane verslag. De Voorzitter wijst vervolgens de heeren Witvliet en Oosterbeek aan tot het nazien der rekening. Intusschen wordt voorlezing gedaan van de begrooting 1914. De heer Overbeek vraagt eenige inlichtin gen omtrent den op de begrooting voor komenden post „Reservefonds" welke hem worden verstrekt. Vervolgens deelt de commissie van onder zoek naar de rekening mede, dat zij deze in orde heeft bevonden. Nadat de verschil lende ontvangsten en uitgaven de vergade ring zijn bekend gemaakt, wordt de rekening bü acclamatie goedgekeurd. Wordt overgegaan tot het kiezen van 2 bestuursleden, ter vervulling van de plaatsen der he6ren D. v. Weel en Joh. Kalle die periodiek aftraden. Beide heeren worden met meerderheid van stemmen herkozen, welke herbenoeming zy aannamen. Wordt tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering van het Hoofdbestuur te Rotterdam op 29 October a.s. buiten be zwaar der kas, benoemd de heer D. v. Weel en tot zyn plaatsvervanger, de heer Dr. 0. van Gelder. Wordt voorlezing gedaan van den beschry- vingsbrief van het Hoofdbestuur. Besloten wordt de twee aftredende bestuursleden in het Hoofdbestuur te herkiezen en voor den 3en aftredende, die niet herkiesbaar is, den afgevaardigde vrjj mandaat te geven. Daarna brengt de Voorzitter in het midden een voorstel van het Bestuur om de meening der vergadering te vernemen omtrent eene verhooging van de jaarwedde der zuster, Voorioopig zou met een verhooging van f 50,genoegen worden genomen. Hiertoe staan twee wegen open, eerstens om ver hooging van het subsidie van de Gemeente te vragen, tweedeDs om hiervoor het reserve fonds van de afdeeling aan te spreken. Dhr. Overbeeke is ook wel voor verhoo ging, maar zegt dat dit maar moeilijk meer gaat, nu de begrootiog reeds is vastgesteld en daarop niet is gerekend. Dhr. J. G. Noordyk zegt dat de afdeeling zich ook uitstrekt over een gedeelte van het grondgebied van Melissant en Dirksland, zoodat aan die gemeenten ook finantieelen steun zou kunnen worden gevraagd. Dhr. Oosterbeek geeft in overweging bij het kerkbestuur om verhooging van subsidie te vragen. De Voorzitter meent hiervoor geen vrij heid te hebben en zou dit zeer onbillyb vinden, daar op 't oogenblik gemeente en Armbestuur een gelijk subsidie geven en de gemeente in dit geval een hooger subsidie diende te geven dan gemeld Armbestuur. Wordt bij acclamatie besloten het Bestuur te machtigen tot het aanvragen van een hooger subsidie uit de Gemeentekas. Niets meer te behandelen zijnde, en nie mand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter onder dank aan de opgekomen leden, de vergadering. STELLENDAM- Zaterdagmorgen had Z. K. alhier het ODgeluk met een wagen geladen met suikerpeen, zjjn hond te overrijden. Het dier was natuurlijk bijna oogenblikkelyk dood. P. S. alhier kwam met een kind van den zolder. Door struikelen kwam hij in aanraking met de kachel, waaropeen ketel kokend water stond. Deze kantelde en het kind kreeg een gedeelte van den inhoud over zich heen, waardoor het noodzakelijk was, oogenblikkelyk geneeskundige hulp in te roepen. Voor het Herhalingsonderwijs alhier hebben zich 7 leerlingen aangemeld, n.l. 4 jongens en 3 meisjes. Een schrale oogst voor waar 1 De heer Z. v. d. Velde alhier, benoemd tot lid der Gezondheidscommissie heeft, naar men ons mededeelt, voor deze functie ba- dankt. Naar de Geref. Kerk in deze gemeente is beroepen de heer B. A. Knoppers, Candi- daat te Rotterdam. Door den Burgemeester dezer gemeente is een vergadering van den Raad uitgeschre ven tegen Woensdag 29 October, 'savonds 6 uur. Naar wij vernemen, is de heer Z. v.d. Velde, opzichter van den polder „Degenerale Dykagie van Stellendam" benoemd tot op zichter van den grintweg Sommelsdyk-Oud- dorp. Vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam, op Vrijdag 17 Oct. 's namid dags half 3. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van Heeren Ged. Staten terug ontvangen Gemeente rekening dienst 1912 met enkele opmerkingen. Nadat de raad overeenkomstig de wen- schen van Ged. Staten deze rekening heeft veranderd wordt besloten ze weder ter goed keuring op te zenden. Een adres van Heeren Brandmeesters, daarbij verzoekende verbetering en uitbrei ding materiaal van de brandweer, vergoeding voor de brandmeesters op eenzelfden voet als de pompers genieten, verbod van toegang tot de bergplaats voor onbevoegden. Dit adres verlokt den Heer Keijzer de op merking dat hij het vreemd vindt, dat de brandmeesters eerst materialen hebben laten aanschaffen en nu aankomen metdebewe ring, dat de spuiten niet deugen. De behandeling wordt tot de volgende ver gadering aangehouden. Een schrijven van Mej. A. J. L. van Gelder, dat zij de benoeming tot helpster bij de nut tige handwerken aanneemt. Een schrijven van de Heide-Maatschappij, dat ze zorg zal dragen voor de beplanting van de begraafplaats. Een schrijven van Heeren Ged. Staten inhoudendemededeeling, dat aan deze gemeente is toegekend een buitengewone subsidie van f 1500, ter be strijding van de kosten van het lager onder wijs. Een schrijven van de Gezondheidscom missie, dat ze enkele wijzigingen in de ver ordening goedkeurt, doch niet kan advisee ren tot goedkeuring van het besluit, waarby de afstand der varkenshokken van 6 op M. kan worden gebracht. Wordt besloten de verordening ter goedkeuring op te zenden. Terugontvangen de goedkeuring op het Reglement van Orde. Aan de ordeBegrooting voor 1914. De voorzitter zegt, dat de begrooting is rondgezonden, zoodat verondersteld kan worden, dat de leden ze kennen en het dus niet noodig is, de begrooting in zijn geheel te behandelen. Hij verzoekt den leden, zoo zij op of aanmerkingen hebben, ze maar direct op te geven. De Voorzitter voegt hier aan toe, dat in een der vorige vergaderingen, enkele maan den geleden, den heer Keijzer een uitgewerkt plan is overgelegd, betreffende de regeling der salarissen van de onderwijzers. De leden hebben dit plan thuis gehad, zoodat het bekend is. De Voorzitter had gezegd, by deze begrooting rekening te zullen houden met dit plan, doch tot zyn spijt moet hü mede- deelen, dat ten gevolge der gemeentefinan- ciën, niets voor de onderwijzers kan worden De heer Keijzer is het hiermeee niet eens. Herhaaldelijk toch is door heeren Ged.Staten gezegd, dat verhooging van subsidie niet mogelijk was, daar er geen meerdere kosten voor bet onderwijs werden gemaakt. Hier uit volgt dus, dat, zoo er meerdere uitgaven voor het onderwijs zijn ook de subsidie zal worden verhoogd. De heer van Seters is van een andere meening. Hij zegt, als er hoogere traktementen gegeven worden, men niet behoeft aan te kloppen om meerdere sub sidie. De onderwijzers, ontevreden met hun tegenwoordige salarissen, zijn by de Minister geweest, die hun op hun vraag om verbe tering, heeft geantwoord, dat hy in 1914 of 1915 niets kan doen. Zouden wij nu behoe ven aan to kloppen? Hij gelooft er niets van. Immers de gemeenteraad zou dan mach tiger zijn dan de Minister. We staan boven dien als noodlijdende gemeente bekend. Gaan we nu de traktementen der onderwij zers opvoeren, dan zal men ons niet langer als noodlijdend beschouwen. Hij is dus tegen verhooging. De heer Keijzer zegt, dat deze redeneeriDg niet op gaat. Stellendam krijgt elk jaar meer subsidie dan het onderwijs kost, we staan boven het minimum en toch krijgen we alles betaald. De heer Holleman voegt er bijAls er f 100 gevoegd wordt bü het geen we overhouden, dan kan de voorgestelde regeling tot uitvoering komen. De heer Keyzer, ziende, dat de groote meer derheid van de nieuwe regeling niets wil weten, trekt zijn voorstel maar in. De heer van Seters stelt nu voor de sub sidie voor de te bouwen onderwyzerswo- ning van de begrooting af te voeren. De Secretaris licht het voorstel van Seters toe. De Voorzitter en de heer Holleman bestrü- den het, doch met 4 tegen 3 stemmen wordt de subsidie geschrapt. Alsnu zal gestemd worden over de be grooting, die goedgekeurd wordt met 6 tegen 1 stemmen. De Heer Keyzer zegt, niet te kunnen stemmen voor een begrooting, waar in een veel hoogere subsidie word geraamd, dan ooit zal worden toegestaan. Hy vraagt, waarvoor de f 25, gratificatie voor den Ryko politie op de begrooting dient. De voorzitter antwoordt voor 't helpen sluiten der herber gen. De Heer K. Gebeurt dit nu nog? De Voorzitter. Neen, nooit, maar die post zit aan de begrooting vastgeroest. De Heer Holleman. Men trekt nu al een post uit voor een gratificatie, die in 't volgend jaar nog verdiend moet worden. Vervolgens werden enkele aanslagen in de bondenbelasting behandeld. Restitutie wordt verleend aan D. Zaaijer Az. en W. van Rossum. Reclames H. O. zijn ingekomen van M. Keyzer. J. v. d. Wal G. van Lenten Mz. A. Kreeft, A. Klink, M. Klink Jz. en J. L. Koese, worden ir. handen gesteld der Com missie. Aan J. Winters wordt restitutie ver leend wegens vertrek naar Indiö. Wordt goedgekeurd wyziging begrooting 1913. Volgt vaststelling der verordening op het havengeld, in welke verordening is opgeno men een artikel, regelende de kwestie met de Goereesche visschers, die hun garnalen of visch aan de boot komen brengen. De Heer Keyzer dringt aan op scheiding

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5