WINTERSEIZOEN Dames-, Heeren- en Kinderhoeden. ZIEKEM, VITELLO Modes. Buitenland. A. TEEPE, Apotheker, Middelharnis, is de beste verpakte MARGARINE D. SLAGER, Middelharnis grooting der bestaande fabrieken. Dit zoutsehandaal heeft in het geheel gekost voor de vergrooting van de 2 fabrieken f 848.700 en voor uitbreiding van het bedrijf' f 451.000Aan de nieuwe fabriek, die nooit werd gebruikt en tenslotte werd afgebroken, is verspild de som van 884 duizend gulden. Dank zij de prachtige exploitatie van het Indisch zoutbedrijf zijn de productiekosten vanaf 1904 meer dan verdubbeld In de jaren 1900/1901 ging het met Indié niet zoo voorspoedig als thans. Men meende op Java een voortdurenden ach teruitgang in de economische positie der inlandsche bevolking op te merken. Bij gouvernementsbesluit van 15 October 1902 werd daarom een commissie inge steld, die zou hebben na te gaan, wat de oorzaak was van de economische in zinking van de bevolking van Java en Madoera. Yan een inzinking bleek echter niets 1 Maar de commissie ging en gaat maar steeds door de oorzaken der inzin king na te speuren. In de Avondpost van 21 October j.l. wordt medegedeeld, dat »de oudresident Steinmetz maar steeds door schrijft zeer tot vreugde van papier- en inktfabrikan- ten en het publiek reeds verblijdde met de uitgave van over de 110 boekdeelen druks De voorzitter dezer commissie is heel goedkoop. De schrijver in de Avondpost berekent, dat hij maar twee honderddui zend gulden heeft genoten voor een onderzoek naar iets, dat niet bestaat, doch waarover niettemin 170 boekdeelen druks zijn volgeschreven! Wie zulke dingen leest, vraagt zich verbaasd af of Meerenberg tegenwoordig op een andere plaats dan in Haarlem en Omstreken is te vinden. Een krachtige hand en een solide harde bezem zijn in heel wat muf fige bureaux en departementen noodig om het „rotten in Ireland" uit de wereld te helpen! Zou de Minister van Koloniën nu maar niet ten spoedigste deze inzinkings commissie ontbinden om verdere inzin king der schatkist tegen te gaan? De aansprakelijkheid van den man. De gehuwde vrouw heeft op den gehuw den man een streepje voor. De huwelijks wet is in zeker opzicht strenger voor hem dan voor haar. Hij is aansprakelijk voor de door haar gemaakte schulden, maar zij niet voor de zijne. Over het algemeen valt daarop niets aan te merken. Hy heeft zoo wel tiet leed als het lief van zü'n positie als broodwinner der familie te dragen. Ook zal de brave echtgenoot zijne vrouw nimmer te kort doen, of krap houden, of haar een nieuwe japon of hoed misgunnen. En wie wel zoo onverstandig en onaardig is, die moet dan maar door de wet op zijn plaats worden gezet en gedwongen te betalen, voor hetgeen zij noodig heeft, om fatsoenlijk voor den dag te kunnen komen. Maar het komt in dit ongelijke rardsche leven wel eens voor, dat het fortuin aan den kant der gehuwde vrouw is, dat zü bemiddeld is en hij maar zoo zoo, of arm. Die vrouw is dan zoo dom niet, in gemeen schap van goederen te trouwen. In dat geval moet hij van haar inkomen afblijven. Maar maakt zij schulden, dan kan hij daar voor toch aansprakelijk worden gesteld, ook al heeft hij in de wereld geen duit te com- mandeeren. De positie kan hem zeer onaan genaam worden gemaakt. Want als er niets op hem valt te verhalen, dan wordt hij eenvoudig gevangen gezet. Men herinnert zich nog het merkwaardi ge geval van dien aard, dat zich eenigen „Vrouwvolk, dat met haar minnaars een vroo- lijken dag wilde hebben zonder door nichten of neven gehinderd te worden," antwoorde men spottend. „Hebt ge Diet beter gezien?" vroeg Peter schimpend. „Ik zeg: ge hebt het mis; want ik heb een vermoeden, dat mij niet bedriegen zal". „Nu laat hooren. roode Peter," riep een kame raad lachend, „ik wil hopen dat het meer licht zal geven dan je haar, dat toch rood als vuur is." „Wat heeft mijn haar hiermee te maken, zwarte ruige hond," schreeuwde Peter kwaad aardig. „Ge zult echter wel stiller worden, als ik je zeg wie het geweest zijn." „Des duivels grootmoeder toch niet?" lachte een ander, „anders zou ze wel met je gedanst hebben". „Gij zijt niet ver van de waarheid," ant woordde Peter. ,Het kan niemand anders zijn dan de duivelin Czerna, die zich vorstin der wildernis noemt. Alsof een bliksemstraal in de kam er was gevaren, stond het geheele gezelschap bij het noemen van dezen naam op, en staarde nu Peter aan, dan keek het om alsof de gevreesde achter hen stond. „Het is niet mogelijk," lieten eenige stemmen hooren, „die zou zich hier niet wagen." „En toch is zij het geweest," bevestigde Peter, „zjj heeft wel vermeteler diDgen gewaagd dan zich in gezelschappen te mengen." „Ik geloof ook dat zij het was," riep de oude heidin. „Wij hebben ook onze ken teeltenen." tijd geleden te Londen voor deed. Een Londenache onderwijzer, die niets andera dan zijn bekwaamheid en diploma bezat, was met een bemiddelde vrouw getrouwd. Hij verdiende niet genoeg, om in de inkom stenbelasting te kunnen worden aangeslagen. ZÜ was dat voor haar eigen inkomen wel. Op een goeden voor hem kwaden dag, kreeg zü het in haar hoofd, als suf- fragrette, die belasting niet te willen beta len. Hü kon daaraan niets doen. En toen de fiscus ten slotte ongeduldig was gewor den, werd den armen onderwüzer voor de belastingschuld zyner vrouw, tegen wil en dank staatslogie in een gevangenis bezorgd. Of hü al pruttelde, niets over het vermogen zijner vrouw te zeggen te hebben, de wet hield hem net zoo lang in güzeling, totdat zü haar schuld had voldaan. Voor crediteuren kan dat ook lastig zyn. Een zoodanig geval, een uit vele, deed zich hier pas weer voor. Een modemagazijn sprak een gehuwde dame in rechten aan voor aan haar geleverde, maar niet betaalde klee- ren. Het gold een bedrag van ongeveer f 400. Jarenlang had die dame, dat magazyn trouw betaald voor alles wat zy daar kocht. Haar man, een zaakwaarnemer, gaf haar f 1200 per maand voor de huishoudelyke uitgaven. Volgens hem, moest zy zich daarvan ook kleeden maar zy beweert steeds een extra cbèque voor costumes e.d. van hem te hebben ontvangen. Zü had haar eigen b a n- king account van het haar gegeven geld en betaalde haar uitgaven met eigen chèques. Doch kort nadat zy haar laatste japon had gekocht, stelde zij tegen haar man een echtscheidingsproces in. Zy werden wettelük gescheiden. Derhalve weigerde hü haar laat ste mode-rekekening van hun ecbtelyk leven te voldoen. De rechtsgeleerde adviseurs van het modemagazyn beweerden, dat hy daar wettelijk niet voor aansprak elyk kon wor den gesteld. Daarna werd zy voor het schuldige bedrag in rechten aangesproken. Maar nu beweerde het gerecht, dat de be wuste dame niet aansprakelük was te stel len voor die schuld. Dientegevolge kreeg dat modemagazün niet alleen het geld niet, maar het moest ook nog de proceskosten der gedaagde dame betalen 1 (Tel.) De emigratie uit Engeland. Uit de officieel6 statistiken blykt, dat ge durende de eerste negen maanden van dit jaar 380.767 Engelsche onderdanen hun geboorteland hebben verlaten, van wie 246.220 naar 'e koloniën zijn gegaaD. Naar de Vereenigde Staten gingen 77681 personen, terwü'l deoverige 6962 over verschillende landen verdeeld zün. In hetzelfde tüdperk bedroeg het aantal Engelsche onderdanen, dat van buitenslands naar Engeland terug keerde 63.394. Onder de 340.767 personen, die Engeland verlieten, waren 36,753 van Ierland. Slechts 9949 van hen bleven onder Engelsche vlag, de overige 26.660 vestigden hun woonplaats in de Vereenigde Staten. Een geheimzinnige affaire. Het kalme, in het zuiden van Frankry'k gelegen stadje Albi is dezer dagen ruw uit zü'n zoete rust opgeschrikt. Negen jaar was het geleden dat de arrondissements-recht- bank een zaak te behandelen had gehad, thans is de gevangenis plotseliug bevolkt geworden met een aantal schuldigen, waar over eerstdaags vounis zal worden geveld. Twee ernstige gevallen deden zich onlangs in het plaatsje voor. Het eerste betrof de ontmaskering van een engeltjesmaakster. Niet minder dan 18 vrouwen werden in verband met deze kwestie gearresteerd. Nauwelüks bekomen van de ontsteltenis, hierdoor veroorzaakt, werd de bevolking in rep en roer gebracht door de ontdekking van een misdaad, waarbü drie slachtoffers gevallen zyn. Op het kasteel du Bosquet leefden tot eenige maanden geleden de oud-vrederechter Marty met zyn vrouweneenoudedienstbode, Marty, die 75-jaren telde, had een vermogen verzameld, dat men op 400,000 francs schatte. Het echtpaar had dus een gelukkig, kalm leven kunnen geleid hebben, maar de man was gierig en hy sleepte binnen de muren Verscheidene andere personen gaven nu de zelfde meening te kennen. „Zoo wij het geweten hadden," riepen eenige wilde knapen, „hadden wij een fraaien prijs kunnen behalen." Evenwel waren er onder de aanwezenden nog die twijfelden dat Antonetta Czerna werkelijk tegenwoordig was geweest, daar zij zich van de vreeselijke amazone geheel iets anders voorstel den. Maar Peter bestreed hun zienswijze ten sterkste, „Neen, neen", riep hjj eindelijk, „geloof mij, want ik ben immers eerst een oogenblik geleden getuige geweest van een daad zooals deze satan van een vrouw in staat is te bedrijven". „Hoe, hoe?" riepen allen nieuwsgierig. „Ver haal, verhaal!" Peter verhaalde nu dat hij in de naaste stad was geweest en om te spoediger thuis te zijn een weinig betreden voetpad op het geberg te had genomen, welk pad op eenige plaatsen op grootere wegen uitloopt. Op zulk een weg aan gekomen, zag de wandelaar in de verte eeD hem te gemoet komenden troep Russen, en geen lust gevoelende om met deze vreemde gasten in aanraking te komen, evenmin om uithoofde van hen zijn weg te verlaten, klauterde hjj schielijk op een dicht gebladerdeh boom aan den weg en verborg er zich op zoo goed hij kon. Nauwelijks had Peter zich onder de bladeren verscholen, toen in het bosch de gewapende vrouwen sluipend naderden, en, zooals hjj goed kon opmerken zich in hinderlaag legden. Peter vermoedde wat hier gebeuren zou en bevond van het oude gebouw een treurig bestaan voort naast een steeds zieke vrouw. In 1910 ontmoette Marty op een reis naar Parüs zyn nicht, madame MartyDevile, een geschei den vrouw van Subra. Niettegenstaande zyn hoogen leeftyd raakte Marty verliefd op de 40-jarige nog knappe vrouw, hetgeen ten gevolge had, dat zü bü de oude menschen haar intrek nam op het kasteel. Kort daarop had een treurig ongeval plaats. De oude dienstbode, een vrouw van tachtig jaar, die by Marty genadebrood at, werd op een och tend dood gevonden in den tuin, onder het venster van haar kamer. In Juli 1912 werd de vrouw van den vrederechter plotseling zeer ernstig ondersteld en overleed 20 dagen daarna. Den 21 Augustus daarop, elf dagen Da den dood van zyn vrouw, overleed Marty op zijn beurt en kwam zyn nicht madame Marty, in het bezit van zy'n groot vermogen. Weldra werd de aandacht getrokken op de meer dan weelderige levenswüze van de erfgename. Allerlei praatjes deden de ronde en werden ten slotte zoo dreigend,dat het openbaar ministerie een onderzoek liet in stellen. Men veronderstelt, dat de overlede nen geen natuurlyken dood zyn gestorven. Ook heeft men ontdekt, dat het testament van Marty, dat door zyn nicht bij een notaris gedeponeerd was, niet werd geschreven door den overledene, maar door madams Marty Delville. In de acte van beschuldiging wordt gezegd, dat op aanstoken van den tegen woordige .kasteelbewoonster de oude Marty zijn dienstbode uit het venster heeft gewor pen, om zich van een ongewenschte kost ganger te ontdoen. De dood van de oude madame Marty wordt toegeschreven aan't eten van vergiftige champignons, die haar door haar echtgenoot werden voortgezet. Men heeft de lyken van het echtpaar Marty laten opgraven, waarby men tot de ontdek king kwam, dat zich in de lykkist der vrouw een hoeveelheid ongebluschte kalk bevond. Thans vraagt men zich af, of madame Marty—Deville den dood van Marty veroor zaakt of verhaast heeft. Het onderzoek over deze kwestie is nog in vollen gang. Een overspannen schilder. Een landschapschilder, Eduard Dautignac genaamd, te Proys, loste op een automobiel, die zyn hond overreden had verscheidene revolverschoten en toen hü gearresteerd zou worden, begon hy met de politie een geregeld revolvergevecht. Slechts met de grootste moeite kon men zich van hem meester maken. De drie inzittenden van den automo biel werden door de kogels van den schilder zwaar gewond. Verduistering van 2.800.000 francs. Naar uit Lyon gemeld wordt, is door den Franschen officier van justitie een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen den voortvluchtigen effectenmakelaar Girinon. Ditia geschied op een aanklacht van de verze- kering-maatscbappy „La Mutuelle de Fran ce", die voor een groot bedrag door genoem den makelaar benadeeld is. Het passief van Girinon moet 2 millioen 800.000 francs be dragen. De president van de „Mutuelle de France", de heer Giordan, verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Matin", dat hü reeds sedert acht jaar met Girinon in relatie stond, zonder dat de minste onregel matigheid kon worden geconstateerd. Elke maand werden den makelaar gelden ter hand gesteld, waarvoor hij effecten moest koopen, die vervolgens bü de „Banque de France" werden gedeponeerd. Eenigen tyd geleden bemerkte Giordan echter, dateffec ten, die twee a drie maanden geleden ge kocht moesten zyn, nog steeds niet door de bank verantwoord waren. Op zyn navraag bleek, dat de effecten door den makelaar nog niet by de bank waren gedeponeerd. Hierover ondervraagd antwoordde Girinon eerst, dat dit verzuim moest toegeschreven worden aan zü'n vacantia, maar later beken de hü. dat hü' het hem ter hand gestelde geld had gebruikt om verliezen te dekken die hy op de beurs geleden had. Oorspronkelyk wilde Giordan de helft van het tekort uit privé middelen betalen, als de vakvereeniging van beursmakelaars te Lyon bereid was het ontbrekende aan te vullen. Daar dit echter geweigerd werd, besloot zich op den boom in geen aangenamen toestand. Spoedig hierop was hjj getuige van de over rompeling en het vermoorden der schijnbaar bevrijde gevangenen, ais mede van het wegvoe ren des officiers, die, vermoedde hjj, ook was vermoord, wjjl hjj zjjn sterlkreet gehoord had. Bevend van angst was de verspieder op den boom gebleven, en eerst toen alles rustig was, waagde bij het er af te klimmen. - Maar nieuws gierigheid is een machtige drijfveer, en dus volgde Peter dan ook voorzichtig het spoor der amazonen en had spoedig haar legerplaats ont dekt. Toen eerst spoedde hjj zich huiswaarts. „'t Is afgrijselijk", schreeuwde het gezelschap toen Peter met zijn verhaal ten einde was. „De dood voor de duivels I" „Zij hebben hem verdiend", riep Peter, „want 't is niet de eenige bloedige daad, welke deze duivels in menschengedaante gepleegd hebben. Eenige dagen geleden vond men in het gebergte een paar arme menschen opgehangen en met kogels doorboordde vro- wen hebben zich er waarschijnlijk mede vermaakt op hen schijf te schieten". Het wordt hoe laDger hoe fraaier, en men duldt dit? riep een Cesko verbitterd. „Wat kan er in dezen tijd van verwarring veel gedaan worden?" vroeg een oude herder. „Ik weet overigens hoe deze wjjven met de menschen handelen en hoezeer ge allen het weten zult dat ik niet spoedig bevreesd ben, heb ik toch geen lust ooit weder met deze duivels in aanraking te komen, zelfs niet met Giordan de aanklacht in te dienen. Het heet, dat Girinon naar Parüs gegaan is om ryken bloedverwanten om ondersteuning te vragen. Volgens een andere lezing moet hü naai het buitenland gevlucht zyn. De brieven-diefstal te Londen. In verband met den buitengewonen dief stal van brieven uit een Loridensche brie venbus, zoekt de politie van Scotland Yard thans naar een ongeveer dertigjarig man, van wien zy een volledig signalement bezit. Dit signalement werd haar verschaft door een jongen man, die Zaterdag iD de nabyheid van de betrokken brievenbus op een bloed verwant stond te wachten. Hy zag een post bode met een zak over zijn schouder, de bus nadereD, deze openen, er in kijken en weer sluiten, zonder er iets uit te nemen. Men denkt, dat deze man de dief is, want, ofschoon hü op dat oogenblik niets uit de bus nam, wordt verondersteld, dat hij later terug kwam, toen de bewuste brieven, wa?r- in zich de chèques bevondeD, gepost waren en ze eenvoudig weghaalde. Dinsdag is men er byna in geslaagd een persoon te arresteeren, die een der chèques by een bank ter inwisseling aanbood. Toen men bemeikte, dat iets niet io orde was, verzocht men den aanbieder even te wachten en telefoneerde intusschen naar de Nationale Bank. De man ging echter naar buiten, onder voorwendsel den chauffeur van zijn huurauto te betalen, maai keerde niet terug. ADVERTENTIËN. ONTVANGEN voor het een groote sorteering Veeren, Linten, en mantelkragen. Tevens ruim gesorteerd in de nieuwste modellen Petten, Dassen, Witte doeken, gekl. Dames blouses, jurkjes, mutsjes, schortjes, Witte gekl. en wollen rok ken, overhemdem, kousen enz. enz. Aanbevelend, A. Y. d. SCHENK. TRECHTER. DIRK8LAND die in Holland docteren, worden ook in hun belang uitgenoodigd de recep ten te doen gereedmaken bij Voor herhalingen gemakkelijk. De recepten worden zoo laag mo gelijk berekend en de geneesmiddelen zijn van eerste kwaliteit. Ook worden op verzoek van eenige klanten voortaan de pakjes en fleschjes door boden gehaald, voorzien van mijn naametiket of naamstempel. Adres uitsluitend voor Winkeliers geljjke sterkte". „Zijt ge reeds met dat vrouwvolk in aanraking geweest, dan verwondert het mij dat gij het hoofd nog op den hals hebt" „Inderdaad", hernam de oude herder. „Ver leden jaar weidde ik met nog vier makkers een kudde op een groote bergweide in Tatra. Wij hadden wel vernomen dat deze vrouwen en ander verdacht volk daar omzwierven, doch waren deswege niet ODgerust, vermits wij forsche kerels waren en ons ruimschoots van wapens voorzien hadden; ook ontbraken ons geen duch tige honden, die met menschen evenmin veel omstandigheden maken als met wolven en beeren En bovendien, wat zou dat rooversvolk bij ous te halen hebben. Ge weet, een herder heelt niets dan zijn kiel, forsche armen er onder, en een knoestige stok, en dat zijn dingen, waarop het dievengespuis nooit erg belust is. Met de schapen houdt zulk gespuis zich slechts bezig om hun honger te stillen, en dat is wel te verhoeden". „Of drijft er handel in voor eigen rekening, men kent de eerlijkheid der schaapherders", wierp Peter hier tegen in. „Houd je mond," schreeuwde de herder hem toe, „en val mij niet in de rede. Op zekeren dag waren verscheidene schapen toevallig in een ander dal gekomen, eu ik ging met eenige kameraads om ze terug te halen. Nu onstond plotseling geschreeuw en het woedend blaffen van honden, en dadeljjk hierop vielen schoten. (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 2