99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. TWEEDE BLAD. Als RONA 3de Jaargang. Woensdag 15 October 1913. No. 48 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. JUICHT HEEL BINNENKOMT HET HUISGEZIN. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f, 0,50. Afzonderlijke «ïummers0,05. Hoofdredacteur W, DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'a-G RAVEN HAGEL Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te üllddelharnls. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. SCHIETOEFENINGEN, van het fort Hoek van Holland 4e. district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 21 October a. s. eene schietoefening worden ge houden van het fort Hoek van Holland. Er zal ge vuurd worden met kanonnen van licht kaliber [6 c.M.] waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóórhet begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening ge heel voorgeheschen wordt. (Zie Ned. Krt. Nos. 218). Middeiharnis 14 October 1913. De Burgemeester voornoemd, TJLBO J. MUS. JI1DDELHAKNIS- Zaterdag is te IJmuiden binnen gekomen de vischsloep Paul Kruger, sch. L. Koster, met een besomming van 1400 gld. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jacht op patrijzen in deze provincie met het oog op den minder gunstigen wildstand dit jaar wordt gesloten op Zaterdag 25 October a.s. met zonsonder gang. Zondag jl. werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een Collecte gehouden ten behoeve van de Ned. Hervormden in Vlaanderen (Belgie) welke ruim 19 gulden opbracht. Zondag deelde Ds. Raman van Doorn, die hier verschillende malen voordeGeref. Kerk optrad, aan de aanwezigen mede, dat hij met het oog op zijn vergevorderden leef tijd (85 jaar) niet meer zou kunnen optreden zoodat hjj afscheid nam van zyn toehoorders. Gisteren werd boven deze gemeente een luchtballon waargenomen, die in de richting naar Rotterdam verder dreef. Woensdagavond 15 Oct. zal by den heer K. Ruiter, hoofd der Jongensschool, gelegen heid bestaah, voor hen die wenschen deel te nemen aan het herhaling-onderwys voor dezen winter, daarvoor het verzoek in te dienen. S0MMELSDIJK- Voor het herhalingsonder- wys hebben zich 14 leerlingen aangemeld. Tegen K. V. te Middeiharnis is proces verbaal opgemaakt wegens het visschen in de monding van de Sommelsdyksche haven. Uit deze gemeente zyn eenige arbeiders vertrokken naar Haarlemmermeer teneinde aldaar bieten te delven. Woensdag 15 October a.s. zal door dijkgraaf en gezworenen van den polder St.-Cristoffel schouw gehouden worden over weg. en dykslooten. De 12-jarige L. Goudswaar! Kz. ver wondde zich dezer dagen een weinig aan de hand. Eenigen tyd later zwol de hand zoodanig op, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was en bloedvergiftiging werd ge constateerd. De weduwe B. Klein, oudste inwoner dezer gemeente, hoopt Donderdag 16 October a.s. haar 91s'en verjaardag te vieren. DIRKSLAND. De vorige week liet de land bouwer Jn. B. zijn paarden 's morgens vroeg voor een voer suikerpeen staan. Daar de boom opstond, liet hy zyn paarden even los, om dien neer te laten. Ditoogenblikbenutten zy om'te keeren en liepen den weg naar huis op. B. stapte daarop de dieren achterna, meenende, dat deze reeds op stee zouden zijn. Maar mis, de dieren waren stee voorbij ge- loopen en hadden een heele wandeling om- gemaakt. 's Morgen half zeven kwamen zy pas op stee. Zaterdag schrikte een paard van D. L. van de tram. Het was den bestuurder onmo gelijk het dier te houden. Het liep met de wielslee waarvoor het gespannen was tegen de betonnen paaltjes op den Stationweg. Een paar braken af en misschien door den schok pikte het zwing uit en ging het dier aan dan haal. Bij de voorstraat werd het gegrepen, met eenige schade aan het tuig. In deze gemeente zyn een paar gevallen van typhus voorgekomen. HERRINGEN- Gedurende eene maand ligt by den secretaris van den Polder Klinker- land ter inzage de gewijzigde keur van dien Polder. Verleden week is alhier het rijwielpad voor fietsen en motorrijtuigen op twee wielen opengesteld en zijn dientengevolge de ver- eischle borden bij het pad geplaatst- Vooral in dezen tijd kan <het fietspad voor fietsers uitstekende diensten bewijzen. Tot tusschenpersoon voor het invullen van formulieren betrekkelijk de invaliditeits wet alhier is aangesteld de rijksveldwachter J. van Helden. Zjj die dezen winter kosteloos of tegen vermindert schoolgeld de O. L, School wen schen te bezoeken, kunnen zich daarvoor thans ter gemeentesecretarie aanmelden. Door openkrabben van een puistje kreeg J. C. zoodanig pijn aan een zijner armpjes, dat men bet noodig achtte geneeskundige hulp in te roepen, waarbij bloedvergiftiging werd geconstateerd. Gelukkig was vroegtij dig medische hulp ingeroepen, waardoor erger werd voorkomen. Bij het uit het land rijden met paarden geraakte één der paarden van den landbou wer D. d. G. van de brug in de sloot. Met veel moeite kon het dier uit zijn benarde positie worden verlost. Verleden week over kwam het zelfde paard eenzelfde ongeluk. De herhalingscursus voor meisjes zal een aanvaDg nemen op Woensdag 5 Novem ber a.s. en zal gedurende den winter gehou den worden eiken Woensdag- en Zaterdag middag. STELLENDAM- Ouders, die hun kinderen wenschen te doen dbelnemen aan het Her- halingsonderwys, moeten aangifte doen bij het Hoofd der School vóór 18 Oct. e.k.Het onderwys wordt gegeven gedurende Novem ber, December, Januari en Februari. Daar op het oogenblik de garnalen- visscherij zoo weinig loonend is, hebben verschillende schippers hun vaartuigen in gereedheid gebracht om suikerpeen te gaan varen. Bij J. Westdijk, waar nog op een vuurplaat wordt gestookt, geraakte eerst een mat in brand waarna het vuur zich mededeelde aan het behangsel. Verschillende voorwerpen verbrandden. Een kind werd in tijds uit de wieg gehaald. De mandenmaker C. van Wezel was bezig teenen te rijden met hit en kar van I. Holleman. Op de kaai schrok de hit van een woonwagen en begon achteruit te loopen. De kar kwam tegen het schip met teenen terecht, dat zeer hoog lag ten volge van het hooge water. Hierdoor werd voorkomen, dat kar en hit in de kaai te recht kwamen. Door het doorsnijden der strengen werden verdere onheilen voorko men. GOEDEREEDE- De afgeloopen week was in deze streek de mosselhandel tamelijk levendig. Door schipper S. Bezuijen werden 100 ton naar Philipine (Z.) en 50 balen naar Engeland verhandeld, terwyl twee scheeps ladingen mosselen van hier werden ver voerd met bestemming naar Antwerpen tot den prys van fl.70 a fl.80 per ton. Wegens de slechte uitkomsten van 't garnalen visschersbedryf hebben deschippers dit bedrijf alhier gestaakt en hunne vaar tuigen in gereedheid gebracht voor 't ver voer der suikerbieten. De nieuw-benoemde Opzichter van 't Waterschap „De Generale Dijkage van Stellendam" zal half October deze functie aanvaarden; tijdens de vacature is de heer P. van der Wende Tzn. als zoodanig werk zaam geweest. Wegens ongunstige weersgesteldheid waren de uitkomsten der zeevisschery in de afgeloopen week zéér uiteenloopend. Behalve stortgoed, bestonden de vangsten uit tong en schol, terwyl door enkele vis- schers eene mooie partij rog werd gevischt. Bij matige prijzen werd van f 40 tot f 120 aan versche visch besomd. Schipper J. Grinwis, bevarende de blazerschuit G. 0.4, had in den N. Waterweg 't ongeluk, op eene sleepboot te varen, waar door de voorsteven als het ware werd af- gekneld. Ter reperatie is het vaartuig naar eene werf gebracht. Volgens bericht van 't Loodswezen is het lichtschip Noord-Hinder vervangeD door 't reserve-lichtschip. Bij de beoefening der zeevisschery had schipper A. Groenendijk, bevaren de de blazer schuit G. O. 29, 't ongeluk, op de Noordzee in aanvaring te komen met eene voor anker liggende bomschuit K. W. 41, waardoor van eerstgemeld vaartuig het roer verbrijzeld werd. Tengevolge van een misstap had de timmerman G. van Koppen uit Stellendam 't ongeluk, uit de in aanbouw zijnde schuur van den landbouwer C. J. Lodder te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Onder deze gemeente zal nabij Ret tramstation eene garnalenpellery worden gesticht door den heer A. de Jager te Stel lendam. Schipper A.Roos, bevarende be blazer schuit G. O. 32, had bij de oefening van 't zeevisschersbedrijf het ongeluk, dat een splinternieuwe zeekor in een wrak vastraak te waardoor het vischtuig met tocht en sprankels geheel verloren ging. Een schadepost van f200. OUDE TONGE- Alhier zyn pogingen aan gewend om ook het 100-jarig Onafbankelijk- heidfeest te vieren. J.l. Dinsdagmiddag omstreeks S uur kwam een luchtbal'on over deze Gemeente die in Noordelijke richting verdween. De Inspectie van verlofgangers der landweer zal voor deze gemeente gehouden worden in de openbare school a.s. Dinsdag voor de lichtingen 1909, 10, 11, en 1912 om half twaalf, en voor 1907 en 8, half een. OOLTGENSPLAAT- Ds. J. H. Paddenburgh te Aalst heeft voor het beroep als predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt, Verleden week is alhier een lyk aan gespoeld, dat in verren staat van ontbinding verkeerdehoofd en armen ontbraken ge heel. Niettemin is het door de familie her kend als te zijn het lyk van Jan Tabak, in leven schipper te Delfzijl. De teraarde- besleling heeft Donderdag (9 Oct.) plaats gehad, op het kerkhof alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Naar men verneemt heeft J. van Antwerpen alhier, benoemd tot agent van politie, 2e klasse, te Dordrecht, die benoeming aangenomen en zal hy Maandag 20 Oct. a.s. in functie treden. De heer P. Keijzer, volontair ter secre tarie alhier, zal met November a.s. als zoo danig geplaatst worden te den Bommel. Het droge najaar, geholpen door de hobbelige straatsteenen is oorzaak dat hier reeds verscheidene boerenwagens in elkaar gezakt zijn. Dinsdagnamiddag om drie uren zag men hier in het Zuiden een luchtballon ver-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5