Binnenland. Yerkoopingen, 6 testantenbond optreden in het Koffiehuis „Harmonie" aan de Langeweg de WelEerw. Heer Ds. E. K. Groeneveld van Oostvoorne. Procesverbaal is opgemaakt tegen Jb, W. alhier wegens diefstal van drie konijnen ten nadeele van Johs. Vroegindewey Wz. alhier. Naar de betrekking van voorzanger bü de Godsdiensoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier, hebben zich twee solicitanten aangemeld nl. de heeren C. Mulder en K. Schilperoord. Post- en Telegraafkantoor maand September. Verzonden telegrammen 107 Ongtvangen 144 Uitgaande telefoongesprekkeu 203 Ingekomen 189 Totaal 643 DIRKSLAND. Door den Burgemeester van Dirksland is bekend gemaakt, dat alle inge zetenen, die zulks mocht aangaan, worden uitgeuoodigd, om op Maandag 13 en Dinsdag 14 October a.s. des avonds van 6—7 uur ter Gemeente-Secretarie aangifte te doen van het aantal en de namen der kinderen, die zij gedurende den winter op de dagschool kosteloos willen doen schoolgaan, wordende hiermede ook bedoeld de kinderen, die reeds gedurende den zomer kosteloos de school bezochten. Tevens is door hem ter hunner kennis gebracht, dat zij op bovengemelde dagen te zelfder uur en plaats, de aangifte zullen moeten doen van het aantal en de namen hunner kinderen, die zij wel of niet koste loos de herhalingsschool willen doen be zoeken. Het herhalingsonderwijs zal worden ge geven in een ^twee jarigen cursus gedurende 96 uren per jaar aan hen, die de 6 klassen der gewone lagere school doorlropen hebben, of met hen in ontwikkeling gelijk staan. Het herhalingsonderwijs zal worden ge geven Voor jongensTe beginnen op den derden Maandag in November, voor dit jaar op den 17n, op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van iedere week, des namiddags van 5 7 uur in de volgende vakkenReke nen, Nederlandsche Taal, Kennis der Natuur en Teekenen. Voor meisjes Te beginnen op den eersten Woensdag in November, vooi dit jaar op den 5n, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van li/2—4 uur, in de volgende vakken Rekenen, Nederlandsche Taal, Kennis der Natuur en Nuttige Handwerken. Tevens worden belanghebbenden aange maand op genoemde avonden de aangifte te komen doen. Dinsdagmiddag kwam de knecht J. Troost met een voer suikerpeen aan de losplaats bij de gorsjes. Toen hij zijn paar den voor een leegen wagen wilde slaan, sloeg er een van den staart over de leidsels met dit gevolg, dat Troost zijn paarden niet meer machtig was. Hij liet nu het wagen- touw los en wilde naar voren loopen, maar toen dat hout op hun hielen kwam, begon nen zij te slaan. Troost werd nu omgeloopen en de paarden roldeD beiden van den dijk naar de losplaats. Troost bracht er wonder boven wonder het leven af. Met een paar gapende hoofdwonden werd hij opgenomen en thuisgebracht en onder geneeskundige behandeling gesteld. MELISSANT. De inspectie van verlofgan gers der landweer zal voor deze gemeente worden gehouden in de openbare school te Dirksland op Vrijdag 7 November a.s. des middags 12 ure. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de ouders of verzorgers van kinderen, die zij gedurende den winter gratis of tegen verminderd schoolgeld de openbare dag school willen doen bezoeken, daarvan vóór of op Zaterdag 18 Oct. a.s. ter gemeente secretarie aangifte moeten doen. Tevens zal vóór of op voormelden dag aangifte moeten worden gedaan van de kinderen die geduren de den winter de herhalingsschool willen bezoeken. HERKINGEN. Verleden week lag in de wei de van den Heer R. Bruggeman één zijner beste koeien dood. Door den Rijksveearts werd het dier voor de compsuptie afgekeurd. Naar men verneemt zijn er een achttal sollicitanten naar de vaceerende betrekkin gen van nachtwaker en lantaarnopsteker. De landbouwknecht A. Melissant had verleden week het ongeluk van een wagen af te vallen, waardoor hij tusschen de paar den hangende over den grond werd meege sleurd. Gelukkig bevond zich de metselaar L. v. d. K, op straat, die de paarden greep en tot stilstaan bracht. Hierdoor werd zeer zeker een ongeluk voorkomen. De door het Gemeentebestuur aanbe stede peeaarde is gegunt aan J. van Putten alhier. STELLENDAM. Zaterdagmiddag reed de Heer M. Jansen over de Molenkade. Juist toen hij den molen voorbij ging wierp de molenaar een pak zakken van de balie naar beneden. Dit pak kwam juist op het voor wiel van J. neer, dat natuurlijk vernield werd. J. zelf kwam er met den schrik af. De timmerman 0. van Koppen alhier,die bezig was in Goeree een schuur te bouwen, stapte daarbij achteruit en viel door een luik naar beneden, waarbij hy zich zoo bezeerde, dat geneeskundige hulp noodig was. De huishoudster van den heer Pr. Jan sen ontdekte in de keuken een rat. Niet zoo onnoozel, nam ze de pook en wilde daarmee het dier vangen. Dit lukte haar ook, maar de langstaart beet haar daarbij in de hand, die zoo opzwol, dat geneeskun dige hulp noodig bleek. Zondag verloor het zoontje van den Heer Knöps zijn horloge. De agent Guérand werd in den arm genomen om het verlorene terug te krijgen. Guérand kwam met zijn politiehond en had het genoegen, het horloge aan Knöps terug te kunnen geven. De hond had het gevonden in een greppel. In de vorige maand werden aan het postkantoor alhier behandeld 119 binnen- en 27 buitenlandsche telegrammen totaal 146 telegrammen. Telephonische gesprekken 188, oproepberichten 11. Totaal 199. Hedenavond hield de feestcommissie alhier hare eindvergadering, rekening en verantwoording werd gedaan. Deze ligt nu voor iedere geefster en gever tot einde dezer week bij den voorzitter, den heer P. D. Holleman, ter inzage. OUDE TONGE- Op 2 October is het zoontje van P. van Vugt alhier, jin een moddersloot gevallen. Het ongeluk werd opgemerkt door D. Mooijaart, die het kind-uit zijn benarde toestand redde, Schipper van Driellen alhier is 1 Oc tober door een kast aaDgevaren, waardoor zijn schip onmiddellijk zonk, gelukkig heeft van Driellen zijn vrouw en 4 kinderen en zich zelf nog in tij ds kunnen redden. Alhier is een muziekvereeniging Voor uit" opgericht. J.l. Maandag sloeg een paard op hol, doordat de koppelketting losraakte. Het dier rende de Voorstraat op, waar juist eenige kinderen aan het spelen waren, buiten verwachting bekwamen de kinderen geen letsel. Het dier werd daarna gegrepen, zoodat ge'en persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. OüLTGENSPLAAT- Vrijdag, den 3 October jl. kwamen in het gewone repetitielokaal der zangvereeniging „Van Ongenoegen Vry de leden dier vereeniging benevens eenige belangstellend nietleden bijeen ter herden king van het 121/2 jarig bestaan van genoem de vereeniging en tot huldiging van den heer Joh. Bol, die al die jaren haar directeur was. Zoodra de heer Bol het lokaal binnentrad, werd hij toegesproken door het oudste lid der vereeniging. mejuffr. H. C. Ras, die hem als blijk van waardeering en hoogachting namens hare mede-leden een prachtstuk van een ruststoel aanbood. Nadat op verzoek dei- spreekster jubilaris op zegenbede uit psalm 1343 was toegezongen, nam de Burgemees ter onzer gemeente, de Edel Achtbare Heer J. G. van Putten het woord. Spreker ver zekerde den heer Bol, dat zijn werk als Directeur van „V. O. V." niet alleen door de leden dier vereeniging, maar ook door vele niet-leden ten hoogste werd gewaardeerd. Hy wees er op, hoe vooral bij feestelijke gelegenheden, zooals nog onlangs by het onafhankelykheidsfeest, zeer velen genieten van den schoonen zang, die „V. O. V." te hooren geeft. Na den wensch te hebben geuit dat deze vereeniging steeds in bloei moge toenemen onder, naar hij hoopte, nog vele jaren duren, die directie van den heer Bol, bood hij hem, namens eenige belangstellen den een zestal keurige stoelen aan. Zichtbaar getroffen zeide de jubilaris zoo wel de leden van ,,V. O. V." als de belang stellenden, namens wie de heer Van Putten optrad, hartelijk dank voor de waardeerende woorden, tot hem gesproken, en voor de fraaie huldeblijken, die hem werden geschon ken. DEN BOMMEL- Ouders, die hunne kinderen willen doen gebruik maken van bet herha- lings onderwijs aan de Openbare Lagere Scholen, in deze gemeente, moeten daarvan kennis geven voor 26 October e. k. ter Gemeente secretarie. Mejuffrouw K. K. de Lange, onder wijzeres aan de 1ste O. L. School alhier, is als zoodanig benoemd te Brielle. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De timmer man P. S. die tijdelijk hier werkt, zou de vorige week een plat dak van een keuken met mastiek bestrijken. Toen hij daartoe wat uit den ketel wilde scheppen, sloeg de vlam er in en de kokende en brandende mastiek spatte over zyn hand, waardoor deze zoo gebrand werd, dat hy dadelijk de hulp van den dokter moest inroepen. Onze dorpsgenoot J. van Antwerpen, die voor een paar weken het diploma be haalde, is benoemd tot agent van politie te Dordrecht. i Chr. M. alhier had het ongeluk zijne hand zoodanig tusschen een wagen en een plank te klemmen, dat hy genoodzaakt was dezelve door den dokter te doen verbinden. Naar men verneemt is tegen L. v. R. alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der jachtwet. Volgensgeruchte moet Woensdagavond op den steiger alhier een hond van J. S. doodgeschoten zijn. Daders onbekend. Op het telefoonkantoor alhier zijn de vorige maand behandeld, 69 telegrammen, 158 gesprekken en 19 telefoonoproepberich ten. Vermist. In zake de vermissing van den 10-jarigen zoon van den heer P. den Oouden, te Bos koop, kan thans worden gemeld, datbedoelde knaap in plaats van naar school te gaan te Waddingsveen, uit vrees voor een examen, naar Antwerpen is gereisd. De ongerustheid der ouders, die niet anders dachten dan dat hem een ongeluk was overkomen, is geweken. Nader blijkt, naar de „N. R. Ct." meldt, dat het zoontje van P. den O. te Boskoop, weJ te Antwerpen is geweest, doch toen zijn aanhouding zou plaats hebben, was hy al weer uit Antwerpen verdwenen, zoodat op het oogenblik de verblijfplaats van het ventje nog onbekend is. Tramontsporing. Vrijdagavond is de tram der E. D. S. Mjj., uit Hoogeveen komend, ontspoord, nabij De Klenke, doordat een rund op de rails vóór de locomotief kwam. Het dier werd vermor- seld, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alleen kwam de daarop voigende tram eerst te twee uur in den nacht ter plaatse van bestemming. Woeste stier. Zaterdagochtend moest op de Rijnkade te Utrecht een stier worden gelost uit een schuit, om naar de veemarkt te worden gebracht. Het kwam de politie voor, dat het dier te woest was om op de markt te komen, reden waarom zij gelastte dat het beest moest worden vastgebonden aan een boom, in afwachting van een nader deskundig onderzoek. Het terrein rondom den boom werd inmiddels afgezet voor de veiligheid van het publiek. De onder-directeur van het abattoir, die een onderzoek instelde, verbood de overbrenging van den stier naar het Vreeburg, waarna het beest, stevig met louwen gebonden, weder in de schuit werd teruggebracht om naar de plaats van her komst terug te gaan. Een en ander lokte natuurlijk veel publiek. (U.D.) Een militair meirijder. Een soldaat by de 2e compagnie wielrij ders te Zutphen had voor eenigen tyo een ongeval met zyn dienstrijwiel. De kapitein, zoo meldt de „N. Arnh. Ct." kwam na onder zoek tot de overtuiging, dat het ongeval aan zijn schuld was te wijten en bepaalde dat hy de helft der kosten zou moeten betalen. Toen voor de eerste maal korting op zyn traktement was geschied, weigerde hy daarna met zyn rijwiel mede uit te rukken voor dienst, opgevende dat hij niet meer durfde rijden. Op den uitdrukkelijken last van zijn compagnies-commandant om zijn rijwiel te bestijgen, besteeg hy wel het rijwiel maar viel om, daar hy niet aantrapte. De krijgsraad te Arnhem heefthem wegens dienstweigering veroordeeld tot 6 maanden militaire gevangenisstraf. Tegen dit vonnis heeft hij zich in beroep voorzien by het Hoog Militair Gerechtshof. Dat yaat te ver. De „Limb. Koer." schrijft.. De „Staatscourant" no. 230 bevat de Kod. goedgekeurde statuten van een aantal ver- eenigingen. Als no. 1334 komt daaronder voor-: R. K. Geitenfokvereeniging onder bescher ming van den H. Bernardus te Hoeven. Gaat dit nu toch niet inderdaad te verre Dat men vereenigingen, die een godsdiens tige, een zedelijk, een politiek, een sociaal doel of dergelijke beoogen, tot Kathothieke vereenigingen maakt, h la bonne heure. Een katholieke congregatie, een katholiek patronaat, een katholieke kiesvereeniging, een katholieke volks-of vakbond, uit muntend Die beoogen doeleinden, bij het nastreven waarvan het katholiek beginsel zich inderdaad gelden doet ook in de keuze der middelen. Maar waarom moet nu in 's hemelsnaam een vereeniging, die louter een stoffelijk doel en absoluut niets anders beoogt, en die ook niet door gemengden omgang gevaren voor onont wikkelden aanbiedt, confessioneel zijn? Moeten we overgaan tot Roomsch-Katho- lieke kanariebroedclubs, Roomsch-Katho- lieke postruilvereenigingen,Roomsch-Katbo- lieke dekhengst- en Stierhouderijen, enz. enz. Dat wordt eenvoudig bespottelijk en doet de gezonde katholieke organisatie ernstig schade in het oog dergenen, die degelijkheid niet van overdrijving weten te onderschei den en alles voor één kam scheren. Onze Lieve Heer heeft ons land nu een maal tot een gemengd land gemaakt, en het kan zyn wil niet zyn, dat we ons in alles afscheiden van onze eigen ras- en landge- nooten, onze broeders. Wie zoo in uitersten vervallen als de oprichters van een R-K. Geitenfokkerij, maken ons, katholieken, belachelijk in het oog van andersgezinden envan vele geloofsgenooten. Gezwegen dan nog ervan dat een beesten- fokkerij onder bescherming van een Heilige, en met een geestelijk adviseur, menig fijnge voelig katholiek een stuitende profanatie moet toeschijnen, zoowel van het Hemelsche als van het eerwaardig priesterambt. „Zeemanshoop" verkocht. Men meldt uit Amsterdam Jn een Donderdagavond gehouden verga dering van de leden van het college Zee manshoop, werd met 58 tegen 25 stemmen besloten het gebouw op den Dam aan de firma Peek Cloppenburg voor f 276000 te verkoopen. Deze firma is voornemens aldaar een nieuw gebouw op te richten, voor welk doeleinde zy wellicht ook het blok-Hajenius zal aankoopen. De Dam zal alsdan wederom een nieuw fraai gebouw rijker worden. Een spoorreisje voor 5 cent. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft sedert eenigen tijd een verandering in het stelsel van haar perronkaarten ge bracht. Men geeft zyn perronkaartje niet meer af, men moet het laten knippen als een gewoon spoorwegkaartje, en bij het verlaten van het perron dient het als contröle-merk. Van deze nieuwe manier wordt intusschen misbruik gemaakt. Wij vernamen er een paar staaltjes van. Er zyn menschen, die op een perronkaartje een aardig spoorreisje hebben gemaakt. Zy reisden, laten we zeg gen, tusschen Leiden en Den Haag voor het bedrog zyn noodig twee personen en twee stations. En liefst maakt men dan gebruik van een sneltrein. De manoeuvre geschied op de volgende wijze. De eene reiziger neemt te Leiden een perronkaartje, de tweede in Den Haag. De man van Leiden reist het eerst en ontmoet op het Haagsche station zijn medeplichtige. Zy wisselen hun perronkaartjes om; de man uit Leiden komt met het Haagsche heel gemakkelyk door de controle daar; de andere neemt den trein naar Leiden en maakt daar op dezelfde wijze van het Leidsche perron kaartje van zyn kameraad gebruik. Er moet van deze wyze om goedkoop te reizen vrij wat gebruik worden gemaakt, vooral door marktbezoekers, kleine zaken- menschen, enz. Als men een sneltrein neemt, die aan een tusschenstation niet of daar maar een paar minuten ophoudt, is de risi co om gesnapt te worden zeer gering en het zou wel een groote ongeluksvogel kun nen overkomen, dat hy in een coupé stapte, waarin toevallig een conducteur plaats nam, die onderweg even de kaartjes komt knip pen. Natuuriyk neemt zoo'n blinde passa gier niet in een doorloopend rijtuig plaats. Aan beginstations kan men deze praktyk niet uitvoeren, omdat daar de kaartjes veelal geknipt worden vóór het vertrek van de trein. (N. v. N.) Treinongeval. Zondagavond had bij Piet Gyzenbrug een spoorwegongeval plaats, dat gelukkig nog al goed is afgeloopen. Trein 3.30, die te 11.25 des avonds van Leiden vertrekt, en 11.38 te Piet Gyzenbrug aankomt, is even voorby het station, aldaar, door de stootblokken geloo- pen en in den berm van den spoordyk terecht gekomen. De trein reed van de hoofdlijn om het station, doch is bij vertrek blijkbaar door niet of niet voldoend overhalen van den wissel, doorgeloopen. Aan het eind van het dood spoor is zy door de stootblokken heen geloopen, waar door de locomotief en tender tot over de assen wegzonken. Ook de bagagewagen trof het zelfde lot. De personenwagens bleven op de lijn staan en persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. Ook de machinist en stoker verkregen geen letsel. De personenwagens zyn op een ander dood spoor overgebracht en de hevig ontstelde rei zigers met den volgenden sneltrein (48) ver der vervoerd, waardoor deze trein van Piet Gyzenbrug af stoptrein werd tot Haarlem. Donderdag 9 October 1913 's avonds 6 uur afslag van EEN HUIS, SCHUUR, met het erfpachtsrecht van den grond tot 1 Nov. 1950 a/d Noordlandschendyk te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A no. 1490 groot 5 A. 5 c.A, het erfpachtsrecht tot 15 Juni 1966 van het perceel open grond aldaar, kad. Sectie B no. 640 groot 5 A. en EEN HUIS, bestaande uit 3 WONINGEN met SCHUUR met het erfpachtsrecht van den giond tot 1 Nov. 1950 aldaar kad. Sectie A no. 1250, 1251, 1252, 1253 groot 1 A, 60 c.A. behoorendo aan Mejuffr. de Wed. M. Overweel, bij P. Schippers te Nieuwe Tonge. Op Donderdag 16 October 1913 des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis, INZET van het WOON- en WINKELHUIS met erf aan de Noordzyde van den Westdyk te Middelharnis ten verzoeke van de Heeren M. en D. den Braber aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 23 October 1913 des avonds 7 uur in het Hotel Meyer te Middelharnis, AFSLAG van het WOON- en WINKELHUIS met erf aan de Noordzyde van den Westdyk te Middelharnis ten verzoeke van de Heeren M. en D. den Braber aldaar. Notaris VAN BUUREN.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 6