Schoonmaak. Buitenland. Flakkeesche Stoomwasck- Strijk- en Badinrichting IDRAISIflAvANmKEnBURG'S- iLEVERTRAM 2 ven. Ongeoorloofd en gevaarlijk tevens. Van de persoonlijke opvatting toch van eeuigen officier van Justitie wordt het op die manier afhankelijk, of een verdachte wekenlang van zijn vrijheid wordt be roofd. Van even ernstigen aard is het, dat het vooronderzoek, dat de politie in geval van overtreding instelt, meermalen blijkt te ontaarden in een soort moderne pijnbank om een bekentenis uit te lokken. Mr. Aalberse heeft daarvan dezen zomer in het Katholiek Sociale Weekblad ergerlij ke staaltjes medegedeeld. Het ligt o. i. op den weg van den Minis ter van Justitie van zijn departement een circulaire tegen deze averechtsche op vattingen van Justitie en politie te doen uitgaan. De aardbeving op de landengte van Panama. De aardbeving, die, zooals Reuter reeds meldde, de Panama landengte teisterde, is de hevigste geweest, die daar tot dusverre werdt waargenomen. De eerste schok was licht en duurde vijf secondenmaar de tweede duurde tien seconden en deed alle gebouwen op hunne grondvesten schudden, de klokken der kerken begonnen te luiden en de verschrikte bewoners vluchtten de straat op. lntitsschen is de schade betrek kelijk gering te noemen. De kerk te Santo Domingo werd inwendig beschadigd,terwijl in de provincie Los Santos de gouverne mentsgebouwen van de hoofdstad ernstige schade opliepen. Te Macaracat en Los Tablas stortte een kerktoren ineen, ook werden eenige andere gebouwen verwoest. Te Pono- mone stierf een vrouw van schrik. Kolonel Goethals, de hoofdingenieur van het Panamakanaal, heeft bericht ontvangen, dat het kanaal niet de minste schade onder vond. Overstroomingen op Texas. De te New-York verschijnende „Sun" ver neemt uit Austin, dat tengevolge van hevige stortregens, die gedurende 14 dagen gevallen zijn, de rivieren in het Zuiden van Texas buiten hare oevers zijn getreden. De aange richte schade wordt op 50,000 dollar bere kend twaalf personen zouden omgekomen zijn. Een jockey als ongewenscht immigrant. Uit New-York wordt gemeld, dat een incident, dat zich bij de aankomst van den bekenden Engelschen jockey Dillon en zijn minnares, de variété-artiste Mary Lloyd, voordeed, aldaar veel opzien heeft gewekt. Daar genoemde dame, die niet van haar man gescheiden is, blijkbaar met Dillon in wilden echt leeft, hebben de New-Yorksche immi- gratie-autoriieiten het paar voorloopig ver boden voet aan wal te zetten. Zij bevonden zich nog aan boord van de „Olympic" waar op zij den overtocht hadden gedaan en stonden juist op het punt zich te ontschepen, toen een inspecteur der immigratie-commis sie op Mary Lloyd toetrad en haar vroeg of Dillon haar wettige man was. Op haar ont kenning deelde de inspecteur toen mede, dat zij aan booid moest blijven. De zangeres kreeg een zenuwtoeval, zoodat de scheeps arts er bij te pas moest komen, om haar tot bedaren te brengen. Het besluit van de immigratie-commissie is intusschen ongunstig voor het paar uitge vallen, niettegenstaande Dillon verklaarde Mary Lloyd te zullen huwen, zoodra in het echtscheidingsproces, dat zij aanhangig heeft gemaakt, uitspraak is gedaan. Een amok-partij. Zaterdagavond, 6 Sept., heeft te Bandjar- masin op de passar baroe een groote amok- party plaats gehad, waarbij een vreeselijk bloedbad werd aangericht. Er wordtbeweerl, dat een lichtekooi hiervan de oorzaak is. De Bandjareezen Karim en Assat hebben met de politie gevochten. Er vielen vier dooden, waarbij de oppasser Ardi, en zes gewonden, waarvan drie zwaar gewond. Twee er van zijn reeds gestorven, waaronder een vrouw. Met dolken en messen zyn de verschrikke lijke wonden toegebracht. Assat is gevat en bü de gewonden ge bracht, doch werd door hem niet herkend als de steker. Karim vluchtte door het overzwemmen van een groote kali. De heele stad beweert, dat eenige onschul- digen onderweg door Karim gestoken zijn, waaronder sommigen doodelijk, zooals een bediende van een Europeaan. De bloedende menschen werden eerst aan den wegkant gelegd, daar er niet genoeg brancards waren. Hedenmorgen werden sommige lijken door families uit het hospitaal weggehaald. De vechter Karim is drukkersgezel. De politie is zeer actief en zoekt Karim voortdurend. Ook oppas Oemar is doodelijk gewond. Een vechtpartij. Uit Soerabaja seint men d.d. 10 Sept. aan de „Deii-Crt." In den nacht voor de lebaran moet op Tjikoedapateuk tusschen Ambo- neesche en inlandsche soldaten gevochten zijn. Er werden zelfs revolverschoten ge wisseld. De militaire wacht moest tusschen- beide komen. De zaak is, hoewel onbelang rijk toch angstig, daar de militaire autori teiten de zaak geheim houden. Hetonderzoek is in gang. De tunnels onder de Schelde. De Belgische minister van Openbare Wer ken heeft, gelfik het „Nieuws v/d Dag" van Brussel verneemt, besloten het graven der tunnels onder de Schelde, tusschen Ant werpen en het Vlaamsche Hoofd te bespoe digen. De boringen zouden reeds binnen eene maand aanvangen. De werken zouden vier jaren duren. De uitvoering van het grootsche plan zal evenwel te Antwerpen de onteige ning van groot deel der oude stad tengevolge hebben. Volgens de verklaringen door minister Helleputte, den 4en Juli in de Kamer gedaan zal alleen het blok tusschen de Waterpoort (Kaai) en 'tZand moeten verdijnen. Wat er ook van zij; het grootste plan, dat vele aanhangers telt, heeft ook vele tegenstrevers, doch, eens voltooid, zal het van Antwerpen eene reusachtige stad ma ken, aangezien, waar nu 'tVlaamsch Hoofd is, eene nieuwe stad uit den grond zal op rijzen, die, zonder twijfel, bij het grondgebied der Scheldestad zal ingelijfd worden. Aan aethervergiftiging gestorven. Te Parjjs is wederom een nieuw slacht offer van het aether-misbruik gevallen. Zes maanden geleden vestigde zich aldaar een jonge, Engelsche baronet, Frederick William genaamd, in een elegant appartement op Montmartre. Reeds spoedig raakte hij ver slaafd aan het drinken van aether. Zijn slaapkamer had hij als een soort grafgewelf ingelicht en daar bracht hij meermalen daags zijn hartstocht tot bevrediging. Dins dag kwam een vriend van den jongen baronet uit Engeland te Parijs,waar hy deze in zijn woning wilde spreken. Daar op zyn herhaald kloppen geon antwoord werd ge geven, liet de huiseigenaar, die gewaar schuwd was, de deur een smid opensteken. Uit alle kamers kwam hun de aethergeur tegemoet en in zyn slaapkamer vond men den jongen baronet in 'n zwaren aetherroes hy rochelde nog als een stervende. Men bracht hem naar een hospitaal over en daar is hij in de armen van zyn in allerijl uit Engeland overgekomen moeder, Donderdag overleden. Een vadermoorder vrijgesproken. De gezworenen van het gerechtshof te Beauvais (dep. Oisne) hebben den landbou wer Portiet, die op aanzetting van zyn moe der zyn vader gedood had, vrijgesproken. Gedurende den loop van het desbetreffende proces bleek, dat de vermoorde, die een langen tijd in een krankzinnigengesticht had vertoefd, zijn vrouw en zijn kinderen op de gruwelijkste wijze mishandeld en onop houdelijk met den dood bedreigd had. Diefstal in een Parijsch museum. Een der kostbaarste voorwerpen uit de in de Karpathen toonen waartoe ge in staat zflt. Die zulke daden verricht is geen mensch, maar een uitbraaksel der hel!" „Zwijg," brulde de amazone. „Neen," ik zwjjg niet," riep Dalma met verhef fing van stem. „Ik vloek u 1 Als ge in uw sterfuur gefolterd van pijn u wringt, zullen de gestalten der door u vermoorden voor 'u komen en u met scorpioenen geeselen. De hand der gerechtigheid zal u vreeselijk bereiken." „Tenminste niet op Hongarijes grond," ant woordde Antonetta met koele bedaardheid. „Ge zjjt in mijn handen; dan heb ik nog slechts met Aurelia af te rekenen, deze bewaar ik voor het laatst, en mijn werk is volbracht. Dan verlaat ik dit land, en Amerika's bosschen ontvangen de gewrokene." „Maar mocht ge tot het andere einde der wereld vluchten uw rechter zult ge niet ontkomen I" riep Arthur. „Uw misdaden zyn te groot dan dat zij door boeten verzoend kunnen worden, te vele vervloekingen rusten op u." „Dat men zijn rechter niet ontgaat, hiervan zyt gij het bewijs," spotte Antonetta. „Spoedig slaat uw laatste uur, maak u gereed." „Duivel in menschengedaante," riep Dalma. „Kan een vrouw zoo ontaard zijn?" „Rosa," zuchtte Arthur, dus ook gij zijt onder het schuim van het menscheljjk geslacht." „Voert ze in gindsche hut, bindt ze en houdt goed wacht," beval Antonetta. Nu grepen de vrouwen (Je gevangenen en yoerden te een hul binnen, Aziatische afdeeücg van het leger-museum te Parys is Donderdag op geheimzinnige wijze verdwenen. Een anamitiscbe sabel, een schitterend staaltje van Oosterschegoudsmid- kunst, werd des avonds by het sluiten van het museum vermist. Het gevest van den sabel is uit goud vervaardigd en versierd met. ettelijke kostbare diamanten en andere edelgesteenten. Van den dader is tot heden geen enkel Bpoor gevonden. Kosteloos vervoer van kiezers. Naar wy in het „Nieuws van den Dag" van Brussel lezen, zijn de voorwaarden van vervoer van kiezers door een ministerieel besluit als volgt vastgesteld Kosteloos vervoer per spoor is toegestaan bi) de verkiezinhen van Kamer, Senaat, Provinciale Staten en Gemeenteraden en ook van Werkrechtersraden, aan alle kiezers: 1 die niet meer zy n gehuisvest in de gemeente, waar ze hun kiesrecht moeten uitoefenen; 2. die twee verblijfplaatsen hebben en van de eene naar de andere moeten gaan, om te kiezen; 3e. werklieden, die wegens am- bacbtsaangelegenheden in anderegemeenten van 't land of in den vreemde moeten ver blijven. Door dolle katten gebeten. „Naar het „Handelsblad van Antwerpen" mededeelt, worden op het oogenblik in de inrichting van Pasteur te Brussel vijf per sonen verpleegd, die door dolle katten ge beten zyn. Zaterdagochtend is te Parys een bekend detectieve, Calchas genaamd, overleden, die in tal van opzienbarende zaken met succes is opgetreden. De overledene, diegeruimen tyd bu' de Parysche Süreté werkzaam was, tot groote tevredenheid van zijn chefs, ver liet in 1910 de quai des orfèvres, om met een collega een particulier detectieve bureau op te richten. In zyn officieele loopbaan was hij o.a. werkzaam in de beruchte affaire- Steinheil, by den diefstal der schatten van Amberjac en bij de affaire der valsche post zegels. Hij was specialiteit in zaken, waarbij internationale dieven betrokken waren, met wier trucs hy volmaakt op de hoogte was. Ook in zyn officieuze loopbaan werden hem meermalen belangrijke zaken opgedragen. Het laatst was hij werkzaam inzake den diefstal van het befaamde parelsnoer. De oorsaken der spoorwegramp bij Rostow. Het ontzettende spoorwegongeluk bü Rostow a/d Don; hetwelk volgensdeofficieele lezing door een misdadigen aanslag veroor zaakt heette te zijn, is zooals thans is vastgesteld, inderdaad te wyten aan de totaal verrotte dwarsliggers. Dit ongeluk is, evenals dat bü Borki, waar het den keizerlijken trein betrof, slechts geschied tengevolge de misdadige nalatigheid van het spoorwegbe- stuur. Passagiers, die te Petersburg aankwamen, verhaten schandelijke bijzonderheden om trent de ramp, zoowel als over de houding van de spoorwegdirectie. Allen brachten stukken mede van dwarsliggers, die in zoodanige mate verrot waren, dat men ze tusschen de vingers kon fyn wrijven. Even zoo waren de ijzeren schroefbouten der spoorstaaf-lasschen geheel en al doorgeroest. Aangaande de wüze, waarop de spoorweg directie te werk ging, nadat het ongeluk was geschied, doen de reizigers mededee- lingen, die heftige verontwaardiging en woede onder het publiek hebben veroorzaakt. De directie, met directeur Krieger aan het hoofd, liet bij het opruimen der verbrijzende wagens, waaronderdezwaargewonden lagen, een locomotiei aan deze wagens vastmaken en ze zoo wegtrekken, zoodat de gewonden verpletterd en allen gedood werden. De verbittering onder het publiek is des te grooter, daar de lezing aangaande den z. g. aanslag nog steeds als de ware wordt opgedischt, ofschoon alle in den trein aan wezige geldsommen, tot een "bedrag van meer dan een millioen roebel, onaangetast zyn gebleven. Door twee politiebeambten ten doode mishandeld. Ongeveer zes weken geleden werd te Aan handen en voeten gebonden zaten Dalma en Arhtur in het lage vertrek op een bos stroo en, de beslissing van hun lot wachtende, staar den zjj voor zich. Zij wisselden slechts zelden eenige woorden met elkander, hetgeen misschien te wyten was aan de tegenwoordigheid eener amazone, die goed gewapend bij den ingang stond en de gevangenen scherp in het oog hield. In een ander gedeelte zaten en lagen nog eenige vrouwen, slapend en pratend, in de rondte. Nu trad een vrouw binnen met een vaatje op den rug. „Czerna en bloed," zei de vrouw. „Goeden avond, kinderen. Ge verveelt u hier?" „Te waken is niet pleizierig," antwoordde een amazone geeuwende. „Dat weet de vorstin der wildernis zeer goed," nam de vreemde weder het woord, „en daarom zendt ze my u om den tyd te verdrijven." De amazonen aanschouwden de vrouw, maar kenden ze niet. „Czerna en bloed," riep de vrouw het vaatje afleggende, „ge kent mij niet? geen wonder. Ik kom met een boodschap van depoolsche Jagellona en heb moeite gehad u te vinden, ik breng een vaatje meê als een middel tegen ver veling, en de vorstin laat u zeggenhet waken duurt niet lang meer en ge moet moed voor de terechtstelling drinken, het zal fraai wezen." De vrouw haalde een glas te voorschijn en begon uit bet vaatje te tappen en den inhoud uit te deelen. De zoete drank smaakte heerlijk. Ook de bij Arthur en Dalma wachthoudende Köningshütte, b(j gelegenheid van een nach telijk opstootje, tusschen arbeiders en de politie, een 24-jarige mijn welker, Grzyk genaamd, gearresteerd en den volgenden ochtend dood in z'n cel gevonden. Uit 't ingestelde onderzoek is thans gebleken, dat hy door twee politiebeambten, die de wacht hadden, mishandeld is geworden en van een hunner een doodelyken sabelsteek in de long heeft ontvangen. Beide beambten zijn gearresteerd. De Oostenrijksche troonopvolger naar Engeland. WEENEN, 5 Oct. De aartshertog-troonop volger zal in bet begin van November een bezoek brengen aan den koning van Engeland te Windsor. De schipbreuk van de tTeniplernore" Dinsdagmorgen is op de hoogte van kaap Virginia het Engelsche stoomschip „Temple- more", van de Jonston-lijn, vergaan. Bij aankomst te Baltimore heeft kapitein Isaac Jones, de bevelvoerder van genoemd vaar tuig, het volgende treffende verhaal over de redding van de bemanning der „Temple- more" gedaan „De drie en vijftig leden mijner equipage" - aldus verhaalde de kapitein „hebben het behoud van hun leven te danken aan den telegrafist van de „Templemore" Emanuel, eo aan den kapitein van de „Arcadia" een der booten van de Hamburg-Amerika-lyn, die ons met volien stoom te hulp gekomen is Maandagavond brak plotseling brand uit in het ruim van mijn vaartuig, waar een aantal balen katoen opgestapeld lagen. On- middellyk werd door middel van draadlooze telegrafie om hulp geseind, terwijl men in tusschen al het mogelijke deed om het vuur te blusschen. Alle pogingen, om den brand meester te wordeD, bleven echter vruchteloos en ten slotte nam de bemanning dan ook plaats in de reddingsboot. De telegrafist bleef tusschen al die bedrijven door om hulp seinen, en toen de dynamo door het vuur aangetast was, wist bij door middel van een reserve-battery een kwartier lang verschil lende bijzonderheden over de plaats, waar zich het brandende vaartuig bevond, aan de „Arcadia", die ons ter hulp snelde, te mel den. Eerst toen de reservebattery niet meer werkte, verliet de moedige telegrafist zijn post. Tot de aankomst van de „Arcadia" legde de bemanning een bewonderingswaardige kalmte aan den dag. Schip en lading vertegenwoordigen eene waarde van ruim anderhalf millioen gulden. amazone werd geroepen en spoedig was het gezelschap duizelig, de hoofden waren in de war, de voeten als verlamd. Slaapdronken zonk hier en ginds een hoofd neder. Spottend met de slaperigen schonk de vrouw haar, die nog wakker waren des te ijveriger in; doch dit hield niet lang meer aan, want spoedig was de ge- heele wacht in een diepen slaap gezonken. Nu sloop de vrouw zacht naar de deur der hut en fluisterde eenige woorden naar buiten. Rosa verscheen in het vertrek en sloeg een blik op de amazonen. Allen sliepen vast. „Dus heeft de drank, gelijk wij hoopten,snel gewerkt," fluisterde zjj. „Laat ons nu ook snel zyn." Rosa nam een brandenden dennenspaan en ijlde naar het vertrek der gevangenen. Arthur herkende de binnentredende, en een bittere glim lach zweefde over zyn mond. „Komt ge ons voor den dood halen?" vroeg hy. „De kroon moet op het werk worden gezet." „Stil. Om Gods wil," bad Rosa. Zy knielde neder en had met snelle hand de banden der officieren doorgesneden. EINDE VAN HET EERSTE DEEL. ADVERTENTIE N. Zend uw vitrages, gordijnen enz. naar de DORPSWEG SOMMELSDIJK Er kunnen nog enkele droogloe en mangelvvasschen worden aangenomen. Wollen dekens worden gewasschen f 0,50 en gestoomd a f 0,60 per stuk. LEEUWARDEN «sJ Verkrijgbaar te Sommclsdijk by P. KASTE LEIN; Niddelharnls bij A. WATERMAN; Dlrksland bij A. van OOSTENBRUGGE Czn.; Nellssant bij A. van der SPAAN Tzn.; Nieuwe Tongc by A. van EESTEREN Bzn.; Oude Ton ge bij G. F. van PEER en Wed. A. E. LAMBERT; Ooltgensplaat by J. L. de VOS; Ouddorp byj K. GRINWIS; Stad aan 't Haringvliet bij A. BRABER Pzn. TWEEDE DEEL. EERSTE HOOFDSTUK. Een bloedgericht. In een bosch had Antonetta Czerna zich met haar gezellinnen gelegerd. Allen waren vermoeid van den snellen marsch, en toen de schildwachten uitgezet waren gaf de bende zich aan de rust over. Zjj waren weder in de Karpathen. Vreeselijk was Antonetta's toorn geweest toen zy de vlucht der gevangenen ontdekt had en vruchteloos had z|j pogingen aangewend om hun spoor te vinden. Zij erlangde spoedig de ondubbelzinnigste bewyzen, dat zy ontmaskerd en haar veiligheid bedreigd was. Zy moest er toe besluiten het oord te verlaten, waar het leger der Hongaren zich ophield. Onverwacht ontving Czerna van eenige ver trouwden dat Dalma en Arthur naar de Kar pathen waren gezonden, daar, volkomen bekend met de plaatselijke gesteldheid, een bende bjjeen te brengen en er den vjjand mede te verontrusten en zijn bewegingen te verlammen. (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 2