ar ioop, Officiéél Nieuws- en Advertentieblad lenten J E S". immelsdijk. ÏTTEH Zn. HINGEN [antoor- richtnigeii iRNIS voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 13de Jaargang. Woensdag I October 1913. No. 46 Schiedam aardappelen, AMSTERDAM lerken jazijn Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Prijs der Advertentiën: van 1 6 regels 0,60. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. De actie voor de H. B. S. 0e gevolgen van art. 369. ANTONETTA CZERNA Onbillijk verwijt. Hun eigen schuld. Niet vereenig baar. 0e opvatting van den wetgever. MIDDELHARNIS :N AAN: SN VAN HERFST VEREN. Hooge en EN, PYRAMIDEN jsn. FRAMBOZEN: SUPERLATIEF WARTE BESSEN. DEN HEESTER IJIK-, STAM- EN |ele VASTE PLAN- BLOEMENTUIN, lASSEN enz. DEN-, en SIER- wat meet tót het jehoort. \NBEV0LEN tot den 3H0UD van TUINEN ONTBIEDEN S. SLAAPKAMER- Noord, bp dezelfde con- de aan hem ver wagon ofschip ttrdappelen komt lonkosten, dit is marktgeld. ier aardappelen d verzonden. VAN DEN [OSMOS 3GELS JTTERIEZ .DELT IA Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W, DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-GBAVENHAGE. Uitgave der te Middelharnis. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Met groote blijdschap hebben wij ver nomen dat de vereeniging tot het verkrij gen van een Hoogere Burgerschool op Flakkee thans een krachtige actie is be gonnen om den minister te bewegen het onrecht aan ons eiland eindelijk goed te maken. Tot mr. Cort van der Lin den is als minister van binnenlandsche zaken een gemotiveerd adres gericht, waarvan afschrift is gezonden aan de Tweede Kamer. In alle dorpen van het eiland hebben sympathie-adressen gecir culeerd, die druk geteekend worden. In ééD woord, den Minister wordt overtui gend aangetoond, dat de stichting eener Rijks Hoogere Burgerschool op ons eiland dringend noodzakelijk is. Van harte hopen wij, dat de minister aan de billijke wenschen van zoovele ingezetenen van het eiland tegemoet zal komen en nog op deze begrooting, zoo noodig bij suppletoire aanvrage, een post voor de Flakkeesche Hoogere Burger school zal brengen. Wanneer bovendien in de Kamer over tuigend wordt aangetoond en de af doende argumenten zijn vele dat Flakkee niet langer van middelbaar on derwijs verstoken mag blijven, zal een voorstander als de heer Cort van dei- Linden steeds van goed onderwijs was, Flakkee naar wij hopen en vertrouwen, de inrichting geven, die nog liever van daag dan morgen, de kinderen van zoovelen de ontwikkeling kan bij brengen, die voor hun later leven ten eenen male onontbeerlijk is en waarvan tot dusverre honderden door de geïsoleerde ligging van ons eiland verstoken moesten blij ven. Aan minister Cort van der Linden zij het gegeven zich een eerezuil te stichten door de oprichting der Flak keesche H. B. S Wij hebben voor eenigen tijd eenige staaltjes vermeld, waaruit de onbillijke FEUILLETON. Geauthoriseerde overdruk van bot gelijknamig boek, ver schenen bij de Firma D. BOLLE te Botterdam. 29) „Ja", riep Dalma bitter, „de menschen steken dikwerf in slechtheid den duivel de loef af! Ik wensch slechts dat Emma niet geworden is gelijk Antonia. Ik had nooit kunnen gelooven dat dit schijnbaar zoo zachtmoedige meisje der- wijze kon veranderen, maar Maria's verhaal heeft mjj er van overtuigd. De wilde Czerna en Antonia zijn dezelfde persoon, en op mij heeft zij het vooral gemunt". „Zij is een duivelin", antwoordde Arthur, „maar Emma is tot zulk een verandering niet in staat". „O geloof dat niet", waarschuwde Dalma. „Menschen zjjn tot alles in staat, voornamelijk als wraakzacht in het spel is. Indien ik echter niet stellig wist dat Czerna nog in de Karpathen haar bloedig werk voortzet, zou ik schier beweren dat deze Josepha von Corvin, welke niemand kent, Antonia en Czerna zelve is. - De gelijkenis valt mij dagelijks meer in het oog en thans, nu zjj weder in het leger verschijnt, ben ik tameljjk afkeerig van haar". „Hoe, zou zjj het z(jn vroeg Arthur onge- loovig, „De berichten uit de bewuste streek werking van art. 369 ten duidelijkste bleek. Eenige treffende feiten mogen hier nogmaals aantoonen, dat de uitwerking, die Talma's „feestgave" zal hebben, met elk begrip van billijkheid en rechtvaar digheid spot. A meldt zich aan voor ouderdomsrente Hij is depóthouder van een sigarenfa briek en geniet daarvoor een vast salaris van f 80Ü per jaar. Hij heeft vrije woning, die op f 250 wordt geschat. Zijn totaal inkomen is dus f '1050. Hij blijft beneden de loongrens van f 1200, die de wet stelt, is in loondienst en komt in aanmerking voor de f2 staatspensioen. B is een 70-jarig moedertje, dat met mutsenwassehen armoedig in haar be staan kan voorzien. Haar gemiddelde verdienste bedraagt nog geen t3 per week Zij is niet in loondienst, doch heeft het ongeluk een zelfstandige mutsenwasch- vrouw te zijn en komt niet in aanmerking voor het staatspensioen. C geniet als gepensioneerd kapitein bij een particuliere reederij een pensioen van f 9 's weeks, hij bezit een eigen huisje en heeft een kapitaaltje van f3000 be spaard. Hij blijft beneden de loongrens van f 1200, valt niet in de vermogens belasting, was in loondienst en komt in aanmerking voor het staatspensioen. D was voor eigen rekening garnalen- visscher. Voer tot zijn 69ste jaar met zijn schuitje dagelijks uit. Hij is nu 70 en wordt gehouden door zijn kinderen. Hij was niet in loondienst, maar komt, of schoon hij doodarm is, niet in aanmerking voor de f2 staatsuitkeering. Dergelijke gevallen van schrijnend on billijke verdeeling van Tal ma's feestgave zijn er legio. Ieder gevoelt dat dit niet zoo kan blijven en de uitbreiding van art. 369 ten spoedigste zal dienen te geschieden. Wij twijfelen er geen oogenbük aan, of de werkkracht van minister Treub zal zich in de eerste plaats op deze urgente kwestie richten. In enkele rechtsche organen kan men als bewijs, dat de leuzen der linkerzijde in Juni valsch waren, aangevoerd vinden, zeggen, dat Czerna er erger dan ooit huishoudt. Hoe kan zjj hier en daar tegeljjk zjjn „Halt!" riep Dalma opvarend, „er vallen schoten". De uitgezette wachten waren plotseling in alarm. Met wilde hoerakreten kwamen van twee zijden sterke Kozakken-benden te voorschijn. De leeljjke, kleine paarden schenen met gevleu gelde hoeven de aarde nauwelijks aan te rakeD, en in weinige oogenblikken bruisten de wilde zonen der steppen voorwaarts tot dicht bij het legerkamp. In snellen loop ijlden de twee officieren op hun manschappen toe, maar voordat zij ze bereiken konden, waren ze reeds door de kozak ken omsingeld, nedergeworpen, ontwapend en gevangengenomen De van hun aanvoerders beroofde Hongaren, verrast door het plotseling verschijnen van den vijand, boden slechts een zwakken weerstand tegen den aanval en vluchtten, spoedig uiteen gejaagd, door het dal. Verscheidenen, die zich niet wilden overgeven, werden door de hen vervolgende kozakken gedood, en eenige anderen deelden het lot van hun officieren. Onder hen was ook Andreas, Arthur's trouwe jager. De kozakken verdeelden zich nu. Het grootste getal, door het welslagen hunner onderneming moedig gemaakt, zetten hun strooptocht voort; een klein gedeelte nam de gevangenen in zijn midden, om ze naar het hoofdleger te transpor teeren, Met opeengedrukte tanden gingen degevangen- dat de thans ingediende begrootingen in niets afwijken van die van het vorig kabi net. Met name wordt er op gewezen, dat de begrooting van den heer Bertling geheel gelijkt op die van den heer Kolk man. Dit verwijt is geheel misplaatst. De ministerieëele crisis kreeg pas 29 Augustus officieel hare oplossing. Eerst daarna traden de nieuwe ministers als hoofden hunnerdepartementen infunctie. Zij verkeerden dus in de onmogelijkheid in de gereedzijnde begrootingen ingrij pende veranderingen te brengen. Zij hadden de begrooting, door hun voor ganger in gereedheid gebracht, eenvou dig over te nemen. Alle ministers vesti gen daarop in de stukken zelt de aan dacht. Het is belachelijk als clericale bladen uit de ingediende begrootingen willen bewijzen, dat de Junileuzen van links valsch waren. Bovendien weet ieder, dat een verande ring in de regeeringskoers zich niet in de eerste plaats uitdrukt in de begroet tingscijfers van het eerste dienstjaar van het kabinet. De voorslelling der clericale bladen raakt dan ook kant noch wal. zitters van alle afdeelingen mannen van links zijn. Waren de rechtsche heeren niet reeds op den eersten dag in de oude kwaal van het absentéisme vervallen, dan zou de rechterzijde niet buiten het voorzit terschap zijn gevallen! Verleden week had in de Kamer de trekking der afdeelingen plaats. In alle afdeelingen werd een lid der linkerzijde tot voorzitter gekozen. Sommige cleri cale bladen hebben hun lezers dadelijk wijsgemaakt, "dat de partijdigheid der linkerzijde daarvan de schuld is. Dat was immers politiek bet voordee- ligst. De ware reden verzwegen de broeders. In de tweede afdeel ing had rechts verre de meerderheid. Als men leest, wie Dinsdagmorgen de kamerzit ting bijwoonden, zal men zien, dat in de tweede afdeeling rechtsche leden met name antirevolutionaire, zitting kregen, die Dinsdag bij de Keuze van den voor zitter door afwezigheid schitterden. De rechtsche zijde heeft aan deze afwezig heid van eenige harer leden te wijten, dat in de 2de afdeeling geen man van rechts voorzitter werd. Hun eigen schuld is het, dat de voor genomen aanvoerders tusschen de kozakken en verweten zich hun onvoorzichtigheid, waaraan zij de overrompeling toeschreven. Maar het was te laat. De kozakken trokken door een bosch en be reikten nu een hollen weg. Plotseling knalde een schot uit het kreupelhout en wierp den voorsten kozak overhoop. Verscheiden schoten volgden, en schier geen miste het doel; met woest geschreeuw stoof de bedekking uiteen, en dadelijk hierop stormde Antonetta met haar amazonen uit het bosch en wierp zich op de vijanden. Dalma en Arthur waren vrjj. „Maakt ons los I wapens, wapens!" riep Dalma met donderende stem en poogde zijn banden te breken. „Wapens, wapensl" riepen de anderen hem na. Maar met somberen blik staarde Antonetta op hen neder en geen hand bewoog zich, om den wensch der gevangenen te vervullen. Zij bleven gebonden. Verwonderd zag Dalma op. .Zijtge blind en doof schreeuwde h(j toornig. „Maakt ons los en geef ons wapens". Geen antwoord volgde. De amazonen omgaven de soldaten en drongen ze in het bosch. „Wat moet dat beduiden?" vroeg Arthur. „Ge zult het vernemen", antwoordde Anto netta koel. Ernstig en zwijgend plaaiste zij zich aan de spits harer amazonen en trok bet bosch binnen de mannen meesten volgen. Zjj aanschouden elkander verwonderd, want deze handelwijze De N. R. Ct. vermelde dezer dagen, dat de heer van der Molen, wethouder van onderwijs te Rotterdam voor een drietal weken naar Duitschland en Zwit serland is vertrokken om daar het onder wijs te bestudeeren. De heer van der Molen is zooals men weet, ook lid van de Kamer. Door zijn Duitsche reis zal hij aan het afdeelings- onderzoek der^ Staatsbegrooting, geen moment kunnen deelnemen. Nog daar gelaten, dat de zoo gedunde club der an tirevolutionairen daarvan nadeel onder vindt, bewijst deze historie wederom, hoe verkeerd het is het wethouderschap van een groote stad te vereenigen met het kamerlidmaatschap. Wij hebben het altijd betreurd, dat de wet deze beide functie's niet onvereenigbaar heeft ver klaard. Het noodwendig gevolg is, dat herhaaldelijk het een door het ander moet leiden. 't Ware te wenschen, dat de partijen het ongewenschte dezer combinatie aan alle afgevaardigden beslist onder het oog brachten. Men heeft in de Kamer wel eens de klacht geuit, dat in vele gevallen te veel ruimte bij de uitvoering eener wet aan de persoonlijke opvatting van den uit voerenden bewindsman werd gelaten. Nu zal daaraan wel nooit geheel te ontkomen zijn. Een zekere vrijheid van beweging zal wel altijd gelaten moeten worden, wil men niet in plaats van een elastici teit der wel, die onmisbaar is, een stram heid krijgen, die de werking der wet tot schade strekt. Zoo persoonlijke opvatting als echter de heer Heemskerk deed blijken bij de kon niemand] zich verklarenvragen bleven zonder gevolg; de amazonen beantwoordden ze met een hardnekkig zwijgen. „Rosa", vroeg Arthur, „mag ik van u geen verklaring van deze zonderlinge handelwijze verwachten". Rosa sloeg den blik ter aarde en zweeg. Arthur zag somber op de amazonen neder. „Dit had ik niet verwacht", bromde hij. „Wat moet hier van worden „Misschien een zeer vermakelijke grap", lachte Dalma bitter. Rosa was nu een weinig achter gebleven, en van het paard stijgende ging zij nevens den stoet. De weg werd hoe langer hoe enger, en slechts een man kon achter den ande ren voortgaan. Nu gingen de voorsten een hoek om. Nu naderde Rosa een gevangene, den trouwen Andreas. „Andreas", fluisterde zij, „schielijk, vlucht in het kreupelhout, en verwacht mij daar Ik zal driemaal fluiten, kom dan. Het geldt uw meester. Haast u, nu het nog tijd is". Andreas zag verwonderd op, maar bet was een geluk zich uit dezen onzekeren toestand te bevrijden, en als een beraden man maakte hij gebruik van den wenk. Hij bukte en sprong als een pijl in het kreupelhout, waarin hjj verdween. De naasten zijner gezellen wilden den vluch teling volgen, maar nu stormden de aamzonen toe en omringden de gevangeneu, „Haïti haltI" schreeuwden de vrouwen drei gend,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1