:hool en MICK 1LEN, iPapierhaadel IOZEN „VOORUIT!" TWEEDE BLAD kbank 'EROORD, liiddelharnis iNTIE-BUREAU DDDELHARNIS )RIEHOEKEN tNCEELEN PIER kwaliteit! SCHEME. achlne landel ELHARNIS. indeel No. 44 17 Sept. 1913 TROONREDE. Plaatselijk Nieuws. 5 imi kom* gazijn van f«4ea- DuiUoUe Sttji- an modern beslag netten vanaf f 48,- inetten, Kasten en grootten en pryzen, Weener Riet- en en Schuiftafels, rdoek en tryp naai iwstoelen, Voltairea Irikstoel, zeldzaam voorraad Spiegele, fens. Verder alles eubelzaak behoord. Yutt prllHI. de euren, OOST- tons, TEEKEN- ENDOOZEN, llle benoodigde len en van de 'erder alle be en voorkomen, |prijzen. bken en doet )0N ^elen behoeft, safier, at volmaakt Isteem. 1, MIDDEL- 400,-. Gisteren werd door H. M. de Koningin in persoon, vergezeld van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, in de vergadering der beide Kamers Staten Generaal de volgende rede uitgesproken Mijne Heeren, Het verheugt mij, weder in uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogend heden waren in het afgeloopen jaar weder van even vriendschappelyken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw, als mede die der veehouderij, bleef gunstig. Het mond- en klauwzeer kan als geweken worden beschouwd. Handel en nijverheid ontwikkelden zich ook in het afgeloopen jaar op zeer bevredi gende wijze. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw belangrijk toe; de resultaten van bet scheepvaartbedrijf waren gunstig. De uitkomsten van de verschillende takken van visscberjj zijn, behoudens enkele uit zonderingen, bevredigend. De West-Indische koloniën bleven van rampen, als waarvan in het vorigjaar werd gewaagd, gespaard. De voortdurende vooruitgang van den algemeenen toestand in Nedérlandsch-Indie stemt tot groote voldoening. Met leedwezen moet vermeld worden, dat de pest in verschillende gewesten op Java, ondanks de krachtige pogingen tot onder drukking, nog steeds slachtoffers eischt. De gunstige berichten uit Atjeh wettigen de verwachting, dat in de naaste toekomst het militair bestuur aldaar geheel door burgerlijk bestuur zal kunnen worden ver vangen. Burgerlijke en militaire landsdienaren vervullen hunne taak hier te lande en in de koloniën op lofwaardige wijze. Naast de behandeling van reeds aanhan gige wetsvoorstellen zullen nieuwe voorstel len tot wettelijke voorziening uwe aandacht vragen. Grontwetsherziening tot toekenning van het kiesrecht, behoudens vast te stellen uitsluitingen, aan alle mannelijke Nederlan ders van een te bepalen leeftijd en tot wegneming der grontwetteljj ke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen, zal onverwijld worden voorbe reid. Ik stel my voor, aan eene staatscommissie het onderzoek op te dragen, in hoever eene algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bij zonder onderwijs en de voorwaarden, welke daaraan verbonden moeten worden. Indiening van een wetsontwerp tot het kosteloos verleenen van ouderdomsrente aan behoeftige zeventigjarigen, die geduren de een te bepalen termgn geen ondersteu ning genoten van eene instelling van wel dadigheid, kan in den loop van deze zitting worden tegemoet gezien. Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de Invaliditeitswet en de Radenwet, alsmede tot het toekennen van een recht ook op geneeskundige hulp aan de verzekerden krachtens de Ziektewet, worden voorbereid. De toestand van 's lands geldmiddelen eischt dringend voorziening. Ook bij zuinig beheer is de stijging, welke bij voortduring in de opbrengst der belastingen valt waar te nemen, niet voldoende, om in de behoef ten der schatkist te voorzien. Onafhankelijk van de in uitzicht gestelde sociale maatregelen, eischen eenige in vorige zittingen aangenomen wetten ieeds nieuwe middelen. Uwe medewerking zal allereerst worden gevraagd tot vaststelling van eene alge- meone inkomstenbelasting en tot wijziging en verhooging der successierechten. Het ligt in het voornemen, de spoedige indiening van het ontwerp tot algebeele herziening van het Wetboek van Strafvor dering te bevorderen. Ton behoeve van de verdediging van Nederlandsch-IndiS zal de aanbouw worden voorgesteld van een slagschip ten laste van de Indische geldmiddelen. De reorganisatie der levende strijdkrach ten, die na de invoering der nieuwe Militie- wet en ia aansluiting aan die wet, werd ter hand genomen, zal eerlang worden voltooid met de voorziening in de behoeften, betref fende de uitrusting en de verpleging van het leger, zal worden voortgegaan. Een herzie ning van de bestaande wettelijke regeling ten aanzien van het verlofskader is in voor- beteiding; op de noodzakelijkheid, om eene uitbreiding van dat kader, ook in de hoogere officiersrangen, in de toekomstte verzekeren, blijft daarbij de aandacht gevestigd. Ik acht den tijd gekomen, om de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee te onder nemen; verbetering van den waterstaat kundigen toestand der omliggende proviD- ciën, uitbreiding van grondgebied en blij vende vermeerdering van arbeidsgelegenheid zullen daarvan het gevolg zijn. Een wets ontwerp tot uitvoering van die afsluiting en gedeeltelijke droogmaking zal u worden aangeboden. Met uwe medewerking hoopt de regeering de laatste overblijfselen van de vordering van heerendiensten op Java en Madoera weg te nemen. De regeering oordeelt het hare roeping, ook in de koloniën de volks welvaart te verheffen en aan te kweeken het besef van saamhoorigheid van moeder land en koloniën en van al de bewoners dezer gebiedsdeelen. Zy zal haar doel nastre ven door bevordering der volksopvoeding, zich aanpassende aan de behoefte der ver schillende groepen, waaruit de bevolking in Nederlandsch-Iudië bestaat en opwekken de tot verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst en onderlinge waardeering der rassen. Moge Gods zegen op uw veelom vattenden arbeid rusten! Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. MIDDELUARNIS- Zaterdag werd de land bouwersknecht C. van Zanten, zoodanig door een paard tegen de muur gedrukt dat hij inwendig werd gekneust Zaterdag werd de wed. Langbroek zoodanig door een fietsrijder tegen den straat gereden, dat zij bewusteloos bleef liggen. De gemeente-fairbank aan de westzijde der haven is door den bond van suikerpeën- fabrikanten goedgekeurd en kan ook weer in dienst worden gesteld. Verschillende onderdeelen van de Machine voor de waterloozing van het Oudeland zjjn deze week aangevoerd, zoo dat de Monteur spoedig zal kunnen be ginnen met het in elkander zetten. Dinsdagavond lag door een onbekende oorzaak een oude boomstam brandend by het schuurtje van W. Nieuwiand. Gelukkig kon het nog intjjds met emmers water worden gebluscht. Was het eenigen tyd later voorgevallen, zou bet zeker een groot onheil geworden zyn. SOMMELSDIJK- NIET op 12 November, doch op Zondag 12 October zal Ds.Groene- veld alhier optreden voor de Vereen, van Vrjjz. Herv. op Goeree en Overflakkee. Zaterdagavond is vanwege de Oude en Nieuwe Feestcommissie alhier de vol gende circulaire verspreid, die wy gaarne een plaatsje in ons blad geven Waarom geen feest te Sommelsdyk? Nu door geheel Nederland dit jaar wordt feest gevierd, ook op alle plaatsen van ons eiland, werd door menigeen de vraag ge steld: Waarom in Sommelsdyk geen feest ter viering onzer honderdjarigs-onafhanke lijkheid? Velen meenden, dat onze gemeente op het oogenbiik te „verpolitiekt" was, en de animo nihil zou zyn. Uit de opkomst naar aanleiding eener per advertentie ge dane oproep bleek echter, wat betreft dat laatste, evenals uit de gevoerde gesprekken in ons dorp, dat de Sommelsdykers wel feest wenschten te vieren. De oude feestcommissie werd verzocht de zaak weer ter hand te nemen. Deze werd bereid gevonden, zulks te doen op twee voorwaarden: le. dat zou blijken,dat zij voldoende finantieel werd gesteund; 2e. dat zij het feest kon inrichten naar haar goed dunken. Een nieuwe commissie besloot te trach ten de noodige gelden bijeen te krygen,en is daar mec'e, dank zy den grooten ijver en toewijding van verschillende personen diei Commissie goed geslaagd, hoewel het geteekeDde bedrag niet alle kosten van een feest zou kunnen dekken. Beide commissies waren het echter eens, dat het te kort wel zou worden aangevuld, en dat dit dus geen reden was om niet te feesten. Beide commissies waren het eveneens ge heel eens, dat door het Hoofd der Gemeente beslist de toezegging gegeven moest worden, dat de feestcommissie, zorgende voor de goede orde enz. de vrye hand moest hebben, vandaar dat besloten werd, dat de nieuwe commissie den Burgemeester telegrafisch verzoeken zou, zyne toestemming daartoe te geven. Zoo geheel logisch en juist was die eisch, dat de Burgemeester niet heeft geaarzeld om telefonisch het geëischte toe te staan, omdat hy natuurlijk begreep, dat anders van feestvieren geen sprake zou kunnen zyn, terwijl de oude feestcommissie vroeger blijk had gegeven, sieeds het vertrouwen te ver dienen, dat de vroeger door allen geachte Burgemeester, wijlen de Edelachtbare Heer A. J. de Graaff, in haar stelde. Alles was dus in orde èn oude èn nieuwe feestcommissie geheel homogeen. Wat gebeurt nu echter De Maas Schel- debode, die steeds meent, dat zij partyge- nooten de les kon voorschrijven, bespreekt bovengenoemde eischen, en zegt dat de Bur gemeester, die vrijheid van handelen nooit zal kunnen geven, en dat het tijd wordt, dat DE OUDE PLUNJE (dat is de oude feestcom missie) maar opgeruimd worde. De Maas- Scheldebode, die altyd eenvoudig de vryheid neemt politieke tegenstanders met modder te gooien, grijpt de gelegenheid aan, om dat weer eens te doen. natuurlijk, omdat de oude feestcommissie uit politieke tegen standers van haar bestaat. Gebeurt dat met een politiek doel of by verkiezingen, och dan denkt men schouderophalend „Uit een vuile goot kan nu eenmaul geen zuiver water konion" en wordt het terzijde gelegd. Thans is het iets anders. Wil men feest vieren, zooals het behoort, dan moet dat gebeuren, niet als Anti's Roomschen en Libe ralen, maar als burgers van één gemeente, in één woord als„Nederlanders". Een ieder begrijpt, dat zulks niet gaat, wanneer een blad, al is het dan ook de „MAAS-EN SCHELDEBODE", uitgave van een Willem Boekhoven, ons gaat beleedigen. Zy ga gerust, als politiek orgaan der anti's, haar gang met ons met modder te gooien, maar dan danken wy er voor oin met zulke menschen en na dergelyke beleedigingen feestte vieren. Inteekenaars voor het feest worden dan ook dringend in overweging gegeven hun inteekengeld voor het feest NIET te geven, terwyi wy hen hartelijk dank zeggen voor het vertrouwen in ons gesteld. Deze circulaire werd vastgesteld, in de gecombineerde bestuursvergadering van de oude en nieuwe feestcommissie. Sommelsdyk, 13 September 1913. De oude Feestcommissie: W. C. VAN AS. J. C. DE GAST. P. KASTELEIN. J. VAN SCHOUWEN. M. DE HAAS. P. MAST Pzn. A. J. HOEK. J. B. HOLLEN. De nieuwe Feestcommissie: F. C. ARMSTRONG. J. KERN. J. G. SPEE. P. A. VAN GENT. L. A. VAN GENT. JOHs. VAN BEEK. C. VAN BEEK. T. O.VERWEEL. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. H. van Alphen, hoofd der Openbare School te Eeserveen, komt als no 1 voor op de alphabetische voordracht voor hoofd der openbare school met M. U. L. O. te Heusden. Aan G. A. Tieleman is een rij en num mer bewijs afgegeven, voor het besturen van een motorrijtuig in het algemeen. ren J. Kraayeveld en E. Sliedrecht ad f 23280: van Noordennete Door het afstappen van eene verhoo ging in de bakkerij, had de bakker D. Ville- rius het ongeluk zyn been te breken. Ouders of verzorgers die hunne kinde ren het Herhalingsonderwys wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan voor 28 September, aangifte te doen bij het hoofd der herhalingschool de heer L. Pen. Op 25 September en 2 October a. s. des n.m. ten 2 ure, zal er gelegenheid be staan tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe ten-huize van Dr. Knöps aanmelden. Voor de vacantebetrekking van voor lezer en voorzanger in de Herv. kerk alhier, heeft zich niet één sollicitant aangemeld. IIERKINGEN- Tijdens het aanbrengen van een telegraafkabel ter verbinding van bet telephonisch verkeer met Zeeland, bad een der daarby tegenwoordig zynde heeren het ongeluk een stuk hout, dat de paarden by het trekken der kabel stuk trokken, tegen een zyner beenen te krygen, waardoor hy zich ernstig bezeerde. Naar men verneemt zullen alhier een vyftiental zeventig jarigen krachtens de invaliditeitswet voor een rente ad f2.— per week in aanmerking komen. De levering van petroleum en steen kolen ten dienste der gemeente voor het a. s. wintersaisoen is by inschrijving gegund aan D. de Bruijne de petroleum en A. Mun ters de steeDkolen. STELLENDAM- Onze vroegere dorpsgenoot C. Human, Ryksambtenaar te Venlo slaagde onlangs voor 't examen voor kommies 2de klasse te Maastricht gehouden. De jongelui, die dit jaar in deze ge meente moeten loten voor de Nationale Militie, zyu de volgendeTeunis van de Ree, Adrianus van de Ree, Wouter van de Ree en Nicolaas van Wezel. Deze week heeft Jb. Troost zyn hoog- aarts verkocht. Daarmede is de laatste hoogaarts uit onze haven verdwenen. De geheele visschervloot bestaat dus nu uit blazers. Door den Burgemeester is een verga dering van den Raad dezer gemeente uitge schreven tegen Woensdagmiddag haifdrie, GOEDEREEDE- De vorige week waren de uitkomsten der zeevisschery alhier zéér uiteenloopend. Wegens 't stormweer van Maandag op Dinsdag werd door de meeste schippers een veilige haven opgezocht; een zesta! bleef buiten. Dientengevolge was de aanvoer gering in 't laatst der week, terwyi byzonder hooge pryzen werden besteed. De besommingen varieerden van f 10,tot f220, Voor de uitvoering van baggerwerken in 't Noord-Pampus nabij de Goereescbe haven is 't minst ingeschreven door de hee De heer J, M. Nagtegaai, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is op voordracht geplaatst ter benoeming in geiyke betrek king aan de scholen A en B te Vlaardingen. Begunstigd door goed weder, was in de afgeloopen week de mosselhandel in deze streek tamelijk levendig. Twee scheepsla dingen mosselen werden naar Belgié ver handeld tegen f 2,10 a f 2,30 de ton, terwyi 60 balen naar Engeland werden verhandeld tegen f 2,25 per baai. By de beoefening der zeevisschery had schipper J. Melissant, bevarende de blazer- schuit G O 21, 't ongeluk, tengevolge van 't breken der sprankels een geheel vischtuig te verliezen. Voor M. een leelyke schadepost! Voor hunne zending Wilhelminatarwe werd op de te Scheveningen gehouden zaaizadenkeuring een bronzen medaille of diploma met f 5,behaald door de land bouwers H. van Asperen, F. den Eerzamen Fzn., D. Lodder, J. Lodder Czn. (drie prijzen), J. Tanis Jzn. en C. A. Vogel. Tot opluistering van 't op 3 October a.s. te houden Onafhankeiykheidsfeest zijn alle schippers beleefd uitgenoodigd, dien dag met hunne vaartuigen naar boven te komen in de gemeentekom. Wy vertrouwen, dat niomand achterwege blijft De lotelingen dezer gemeente voorde lichting 1914 zyn C. Bakelaar. C. Boshoven. D. Goekoop. T. Grinwis. A. Lokker. L. Menheer C. v. Putten. W. Redert. J. Tanis. K. Tanis. C. Troost. L. Troost. De heer F. den Eerzamen alhier behaal de op de te Scheveningen gehouden zaai zadenkeuring drie prijzen (bronzen medaille of diploma met f 5) voor zijne zendingen Imperial-tarwe No. I' II, en III. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. Troost Pzn. is te Utrecht geslaagd voor de hoofdacte. De heer J. M. Nagtegaai, onderwijzer aan de Openbare School, is onder No. 2 geplaatst op de voordracht voor onderwyzer met verplichte hoofdacte aan school B. te Vlaardingen. Alhier is het bureau van den Burg. Stand geopend eiken werkdag 10.30 tot 12 uur. Aan den nieuwen vuurtoren „West- hoofd" onder de naburige gemeente Ouddorp zyn eenige miliciens gestationeerd tot uitvoe ring vaD de kustmanoeuvres. In de alhier in het logement „De gouden Leeuw" gehouden bestuursvergadering van den polder „De Generale Dykage van Stellen dam" is in de plaats van den heer L. Moer land tot opzichter benoemd de heer Z. van de Velde te Callantsoog. De heer D. Lodder Mzn. heeft op de te Scheveningen gehouden keuring van zaai zaden een prijs (bronzen medaille of diploma met f 5) behaald voor zijne zending Imperial- tarwe No. II. OUDDORP- Het 4-jarig zoontje van L. Akershoek aan het Tramstation had het ongeluk kopje onder in de sloot te geraken, doch werd spoedig gered door den politie agent van Zuyen. Als een byzonderheid kan gemeld worden dat bij Jan Meijer de aardbeien in vollen bloei staan. Schipper Joh. Meiesant had by het uit oefenen der Noordzeevisschery het ongeluk zyn geheele vischtuig te verliezen. Voorwaar een schadelyke week. —Naar men verneemt is het gebouw Duin- lust, eigenaar D. Breen, onderhands verkocht aan den heer de Graaff uit Londen. NIEUWE TONGE- Het muziekgezelschap Apollo zal a.s. Donderdag het Onafhanke iykheidsfeest te Dirksland begeleiden. Donderdagavond zal in de constistorie- kamer der Ned. Herv. Kerk alhier eene verkiezing plaats hebben voor 8 leden in het Kiescollege. De Gemeente Ontvanger zal op Woens dag den 1 October des v.m. van 9 tot 12 uur in het Gemeentehuis de laatste zitdag hou den tot den ontvangst van de Hoofdelyken Omslag en Hondebelastng. OUDE TONGE- Tot hoofd der O. L. School alhier is benoemd de heer A. C. T. Polex uit Rotterdam. Door den Raad dezer Gemeente is besloten de aanvangsjaarwedde van den onderwyzer met, verplichte hoofdacte te verhoogen met f 200 en wel met ingang van 1 September. Mej. M. L. Moelyker alhier slaagde voor het examen der hoofdacte. J.l. Dinsdag zijn in de Nederlandsche Herv. Kerk alhier de nieuw aangebrachte zitplaatsen verkocht voor de som van f 176. J.l. Vrijdag werden de Gemeente en de

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5