Binnenland. Burgerlijke Stand. Marktberichten. 6 noenid de'heer A. C. T. Polée van Rotterdam en tot le onderwijzer de heer J. H. van Pelt, van Hekelingen. DEN B0HML- Aan de loting voorde Nat. militie zullen uit deze gemeente deelnemen: \V. de Boet, W. Bruinse, L. den Braber, J. Gebraat, J. L. Jacobs, J. M Kryger, J, van der Made, B. Melissant en R. v. Zanten. Tot Wethouder alhier is herkozen de heer P. G. Jacobs. De arbeider, M. v. d. B. sneed zich met een sikkel in de hand en verwondde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden verleend. Hetbureau van den Burgerlijken Stand ter Gemeentehuize alhier is geopend op iederen werkdag, des voormiddags van 9,15 tot 12 uur. Van bevoegde zijde wordt ons meege deeld dat de viering van net onafhankelyk- heidsfeest in deze gemeentezal plaats hebben op 25 September aanstaande; de program ma's zullen waarscnijnlijk al spoedig ver schijnen. Wy vernemen dat de feestcom missie grootsche plannen heeft. STAD AAN 'T HAR1NGVUET- Op Dinsdag 2 September j.l. werden in de de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente de nieuw herkozen leden, de heeren J. Koert Mz. en L. Braber Bz., door den Voorzitter beëdigd, waarna ae genoemde heeren zitting namen. Het programma voor het Onafhanke- lykheidsfeest, dat hier op Donderdag 11 Sep. a.s. zal gevierd worden, is ongeveer als volgt; opening van het feest door klokgelui van kwart aa achten tot half negenvan half negen tot negen uur muziek in de tentvan negen tot twaalf uur schoolfeest, waartoe behoort optocht der kinderen door het dorp. Daarna pauze tot half twee. Van half twee tot half drie aankomst en ontvangst van den Prinsvan half drie tot half vier optocht met paarden. Daarna volksspelen, waartoe behoort ringryden op versierde fietsen, enz. Weder muziek in de tent en om acht ure lampionoptocht. De namen der jongelingen, die aan de loling der Nat. Mil. voor deze gemeente zullen deelnemen zynC. Arensman. G. J. Braber, W. Braber, L. J. Donkersloot, W. Driesse, L. Gebraad, J. Huizer, J. W. Jelier H. Mulder, A. Oosterling, H. Ottevanger, en J. Smits. De heer J. Koert Mz.,die als aftredend raadslid, ook als Wethouder aftrad, is op 2 September weder als zoodanig gekozen en heeft de benoeming aangenomen. Een nieuwe partij. In het „Predikbeurtenblad" doen de heeren C. E. van Koetsveld en G. J. A. Bichon van IJsselmonde een beroep tot allen,die, hoewel instemmend met het beginselprogram der Christelyk-Historische Unie (1890), of dat der Christelijk-Historische partij (1904),of dat der Friesch-Christelijk-Historiscbe party (1898), of dat der Vrij-Antirevolutionaire partij (1897), of dat der Antirevolutionaire partij (1878), ernstige bezwaren hebben tegen organisatie, tactiek en leiding, zoowel van de Christelijk-Historische Unie als van de Antirevolutionaire party en die daarom öf nimmer bij de organisaties dier partijen waren aangesloten, öf deze hebben verlaten, met de uitnoodiging Maandag 15 September, des voormiddags lll/2 uur, een vergadering by te wonen te Zwolle in de Buiten-Sociëteit. Met de Noorderzon. De gemeente-ontvanger van Noordwyk, die zonder orde op zijn zaken te stellen ver trokken is, werd door den Raad in zyn betrekking geschorst. Aan de „Opr. Haarl Ct." meldt men uit Noordwyk Verleden week zyn hier de onafhankelyk- heidsfeesten gevierd, welke ontleend waren aan de geschiedenis van Noordwyk in 1813. Dit feest droeg behalve een nationaal, ook een plaatselijk karakter. In een der taferee- len kwam ook voor de vlucht van den ryks- en gemeente ontvanger, Alexander Benoit Madot, die in een zak een bedrag van frs. 2723.71, zijnde de kas der gemeente, met zich medenam. Thans, 100 jaar later, is ook de tegenwoor dige ontvanger der gemeente spoorloos ver dwenen. Boeken en kas, zoomede die der gasfa briek van welke de gemeente-ontvanger tevens admininistrateur is, zijn aan een strenge contróle onderworpen. Men wacht thans den uitslag van dit onderzoek af. Diefstal. Men meldt uit Hoek van Holland Donderdagmorgen is een passagier van de Harwichboot in het visitatiegebouw van zijn portefeuille, iohoudende 150 pond Engelsch bankpapier en een ehèque, groot f 2000, beroofd. De politie stelde een onderzoek in, met hét gevolg, dat het haar Vrijdagmorgen mocht gelukken de portefeuille te vinden op het damesprivaat van het spoorweg station ze lag boven op een reinigingsap paraat verborgen. De banknoten waren ver dwenen de ehèque was nog aanwezig. De dief heeft deze zeker niet durven verzilveren. Ongelukken. Te Jubhega (Fr.).is het 5-jarig kind van W. Jonker in brand geraakt en spoedig overleden. De ongeveer 20-jarige J. van der Vegt-, afkomstig van Nijeveen, boerenknecht bij de wed. Cort te Havelte, kreeg j.l. Woensdag, toen hij een paard van stal zou halen, een zoo geduchten slag van 'n ander paard tegen den buik, dat directe overbrenging naar een ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk werd geacht. Hy is Vrijdagmorgen aldaar overle den. Vrijdagavond is de voeger Van Leersum te Hengelo van een ladder gevallen. Maan dagmorgen is hy in het R.-K. Ziekenhuis overleden. Branden. Zaterdagmiddag is een begin van brqnd ontstaan op het terrein der N. V. Blauw hoedenveem aan de Rijnhaven 2, te Rotter dam. De brand woedde in een bergplaats van zaagsel en werd door de drijvende stoomspuit, Havendienst 3, gebluscht. Te Oud Karspel zijn Maandagnacht de windkorenmolen en het groote boerenwoon- huis van heer Borst geheel afgebrand. De molen was in working toen de brand ont stond. Men vermoedt als oorzaak het warm- loopen der as. Verzekering dekt de schade. Heerenkleeding. Wat in jaren niet is gebeurd, dat is dezen zomer geschied er is een groote verandering gekomen in de heerenkleeding. Wij, Hol landers, hebben het nog wel niet gemerkt, maar misschien zullen wy den volgenden zomer de gevolgen ervan ondervinden. 't Was tot nog toe in de heerenkleeding steeds diezelfde sleur, elk seizoen nagenoeg hetzelfde. Het eene jaar was de pantalon wat wijder dan het vorige, dan hebben de colberts eens fluweelen kragen, en dan zijn ze weer van zijde, Je eene winter zijn de jassen getail leerd en de andere winter zijn ze recht toe, recht aan, maar dat is ook al. Groote fluc tuaties in de mode, zooals de dames die kennen, kennen de heeren niet. Maar nu begint er, schijnt het, toch eenige verandering te komen. En als 't nu maar een beetje warmer was geweest, dan zouden we hier in Holland ook wel van het ongewone schouwspel hebben kunnen genieten. Maar 'twas koud en 't blijft koud en de groote verandering kan alleen maar op warme dagen worden toegepast. De heeren hebben n.l. eindelijk ingezien, dat er nog wel wat op te vinden is om 's zomers niet te puffen van de warmte in een vest en een colbert, die op zijn luchtigst van flanel zijn gemaakt. De zwartzijden, breeds ceintuurs, die het vest kwamen vervangen, maakten het wel iets beter, maar volgens de allernieuwste wetten op dit ge bied, dient nu ook de jas en bovendien de breede ceintuur uitgetrokken te worden. Dies loopen de heeren op warme dagen in hun overhemd. 't Spreekt vanzelf, dat het kleedingstuk in dat geval beter van snit moet zyn, dan het gewone confectiegoed, waaimee men zich tot nu toe heeft tevreden gesteld, 't Dient op maat gemaakt te worden meteen platte plooi op den rug en van voren. Geen bretels. Alleen een smalle samois lederen gordel om de volgens Amerikaanschen snit gemaakte pantalon, door de hierop beves tigde lussen gestoken. 't Wordt dus om zoo te zeggen een blouse mode voor heeren. In 't buitenland was de dracht dit jaar al zeer algemeen, dus kunnen we er op rekenen, dat we dat hier den volgenden zomer krygen. En dan gaan ae heertn wedijveren met de dames in kleurig held. Steenrood, fraise, van hemels tot don kerblauw, smaragd- en ander groen voor het overhemd welke kleuren er voor de pantalon mode zyn is nu natuurlyk nog niet bekend. Wie dan leeft, wie dan zorgt. Maar 't gebeurt zoo zelden, dat er in de heerenkleeding een ingrijpende verandering wordt gebracht, dat dat wel de moeite waard is, vooral omdat er nu kans bestaat, dat ook de winterkleeding daarvan goede ge volgen zal ondervinden. Fraude Nader meldt men ons, dat de heer W. D., ex-directeur van de algemeene Friesehe onderliDge assurantiemaatsch-appy, naar het paleis van justitie is overgebracht, verdacht van fraude. Het onderzoek door den rechter commissaris was gisteravond in vollen gang. Door een adder gebeten. De 17-iarige Tij hof is Zondag in Aamsveen bij Enschedé door een adder gebeten. Hy was spoedig bont en blauw. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Per brancard is hij naar het Ziekenhuis overgebracht. Rijwieldieven. Te Kleef werden twee Nederlanders gear resteerd, toen zij een in Nijmegen gestolen rijwiel wilden verkcopen. Ongelukken. Te Hillegom is in den nacht van Zaterdag op Zondag een man door de stoomtram Haarlem—Leiden aangereden; hy was onmiddelyk dood. (N. R. Ct.) Aan het station te lJmuiden is na afloop der zeilwedstrijden een bejaard heer, juist toen by in den gereedstaanden trein wilde stappen, door een beroerte getroffen, waar door hy achterover op het perron sloeg en onmiddelyk dood was. Naar het Witte Kruis- gebouw overgebracht, werd op den overle dene, die zonder geleide was, een toegangs bewijs voor de „Prinses Juliana" bevonden, ten name van baron mr. W. R' Motz van Engbuizen te Zevenaar, van welken naam ook de initialen gegraveerd gevonden werden in een bij den overledene gevonden gouden horloge. Te Oosterzee is Zondagochtend de stoelen- matter P. Yeenstra, uit Assen, te Echten, waar hij met zijn woonschip lag, in don Lemsterrijn gevallen en verdronken. Ben 73-jarige man,S. genaamd, viel Zater dagmiddag in de Beukerstraat te Zutfon, van een ladder. De ongelukkige werd in net zieken huis opgenomen, waar hy is overleden. Ambulance Dr. van Tienhoven. Dr. Yan Tienhoven schrijft uit Waljewo het navolgende Sedert een week zijn we met onze geheele ambulance verhuisd van het gjmnasium naar de kazerne van het 17e regiment. Deze verhuizing is plotseling gegaan en wel om een bijzondere reden. In genoemde kazerne werkte tot voor een week een Servische chirurg, totdat er in de couranten allerlei artikelen verschenen waarin zyn beleid als minder goed werd gecritiseerd. Een in loco ingesteld onderzoek bevestigde de geruchten en ons werd gevraagd genoemd ziekenhuis over te nemen daar de kolonel van den ge neeskundigen dienst alhier telegrafisch de overplaatsing van genoemden collega had verzocht. Zulks geschiedde ook per omgaande en met ongeveer 80 onzer zwaarste patiënten namen we onzen intrek in de kazerne. Den avond tevoren spraken we den collega wiens hospitaal wij den volgendden dag zouden overnemen, en vertelde hij ons dat alles er keurig in orde was, en geen enkele patiënt geïnfecteerd was, met uitzondering van een enkele, die onmiddellijk moest wor den geamputeerd. Toen wy echter den volgenden dag onzen intrek namen stonden wij allen verstomd van wat wy zagen en de algemeene opinie was, dat bier een volslagen gek gewerkt had Op de eerste zaal lagen byna uitsluitend amputaties, jammerend van de pijn. Op een volgende zaal lagen byna alleen gipsverban den, op de meest ergerlijke manier ingegipst Later hoorden we dat deze door een wille- keurigen soldaat werden ingegipst. Het laat zich dan ook begrijpen, dat toen wy de gips afnamen er ongeveer een 20verlamde beenen voor den dag kwamen. Alle patiënten op 3 na hadden hooge koorts en waren vreeseiyk geïnfecteerd. Behalve dat we al deze zware patiënten, die onmid dellijk hulp noodig hadden, moesten helpen, was het ook van het grootste belang alles te organiseeren. De gebouwen, waarover we de beschikking kregen, waren voor zieken huis zeer goed bruikbaar. Rondom een soort groot plein staan langs drie zyden vier lange gebouwen. In het midden der vierde zyde is een klein gebouwtje, terwijl er in het midden van het plein wederom een groot vierkant gebouw staat. De vier lange gebouwen herbergen ieder 5 lange zalen, 4 zalen van 24 bedden en een kleinere van 18 bedden, terwijl er nog 2 groote en 2 kleinere kamers in zjjn. Van de kamers in de diverse paviljoens hebben we er 9 in beslag genomen voor onze behuizing en een voor Röntgenkamer. Een der kleinere zalen is eet-en conversatiezaal. Het kleine gebouwtje, bevattende 2 groote en een kleine kamer, dient ons als verband- kamer en aseptische operatiekamer en bevat een groote en een kleine autoclaaf en een kast voor verbandmateriaal. Het groote gebouw midden op het plein bevat de groote, frissche keuken, 2 kamers voor de admiuistratie en de aseptische opera tiekamer. Deze operatiekamer is uitstekend ingericht. Geheel gewit en met linoleum op den bodem, ziet het er gezellig uit. Een mooie glazenkast bevat de instrumenten en een andere kast de overige benoodigdheden. In den hoek staat 'n autoclaaf en een instrumenten-sterelisator en boven de operatietafel hangen 2 groote electrische lampen. Aan de zijde, tegenover den ingang, staan de waschbakken. Daar er geen dag voorbij gaat, dat er geen asep tische operaties zyn, is deze tak van dienst opgedragen aan de zusters De Groote, Kurtz en Vermaas. We hadden deze week bezoek van 'n Pooisch medicus, die in Belgrado werkte en nu met 'n Poolschen journalist een reis door Servië maakte. Deze zeide, niet te hebben kunnen denken, dat ze in Waljewo een dergelijk hospitaal zouden vinden, daar het in elk opzicht beter was ingericht als welk reserve hospitaal in Belgrado ook. Ondanks het drukke werk zyn de zusters allen opgewekt en nu zuster Westerhof, die een zeer ernstige handinfectie had, ook weder aan de beterende hand is, iaat de stemming, die een paar dagen een beetje gedrukt was, niets te wenschen over. Hoe ons werk wordt gewaardeerd las men ons dezer dagen voor uit de te Belgrado ver schijnende „Tribuna". De Landbouw Onderlinge. P. O. C. „Overllukkee" Het aantal leden bedroeg in April: 1911. - 96 leden. 1912.-132 1913. - 165 Het aantal ongevallen bedroeg in April 1911- 6- duur, 9.10.10.10.10 dag. in 45 m. 1912-5- ,7. 9.15. 5. 2 1913-4- 12. 25. 30 en 35 Melissant, 5 September 1913. A. W. KEIJZER, Secretaris. MIDDELHARNIS. GeborenWillem z. v. Hendrik Bakelaar en Arendje Verkerke; Jacob, z. v. Krijn Verhage en Angenietje van JDelft. Overleden: Marinus Jongejan 80 j. weduwnaar van Bastiaantje Wielaard. SOMMELSDIJK. Overleden Cornelia Knöps oud 73 jaren, weduwe van Pieter Schouten. OUDDORP. GeborenJohanna Maria, d. v. Willem Koole en Martijntje Tannetje GrinwisTeunis Krijn, z. v. Dim men Dirk Koek en Grietje AlemanLientje Neeltje, d. v. Cornelis Duvaloois en Klaasje Verhage Klaas z. v. Pieter van 't Hof en Christina Grinwis; Jansje d. v. KrijnGrinwis en Pietertje LuimeKrijn z. v. Salomon Ihrman en Neeltje Mietje Kasteiein Jan z. v. Klaas Boshoven en Elizabeth Heerschap Cornelis Huibert Alexander z. v. Abraham Pape en Baaltje Elizebeth Caron; Eeuwit z. v. Leendert Breen en .Cornelia MastenbroekKlaas, z. v. Cornelis Mierop én Basti aantje BerkenboschWillem Cornelis Padmos en Carolina Elisabeth Voortman. Gehuwd Klaas Verduin jm. 23 j. en Anna van Poortvliet jd. 21 j.Simon van Poortvliet jm. 28 j. en Jobje Hameeteman oud 32 j.Johannis Vink jm. 27 j, en Maartje Spee, j.d. 22 j.; Aren Bakelaar jm. 28 j. Antje Anna Visser 20 j. DEN BOMMEL. Geboren Grieta, d.*v. M. Melaard enJ.Huijzer; Cornelia Dorothea, d. v. P. v. d. Stad en N. Breur Adriaantje, d. v. W. J. Rosmolen en M. Schilperoord Gerbrand, z. v. Cs. Melissant en M. Keuvélaar. OndertrouwdD. Peeman, jm. 23 jr. en M. Melissant jd. 20 jrK. P van Oxel 61 jr. wedr. van T. Vris en T. Broeders 55 jr. wed. van H. J. Terhoeve. Overleden: Jasper de GraafF jm. 25 jr. (overleden te Arnhem) z. v. W. de GraafFen E. J. RomeijnGovert Konings 10 m. z. v. D. Konings en J. van Putten Jasper 8,Romeijn, 74 jr. wedr. van M. Koppelman; Leendert Boom 61 jr. wedr. van M. Spoor. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenSimon, z. van Willem van der Mast en van Johanna Rozenheek. Overleden; Lena Braber Ld. 61 jaar en 6 m. echtge- noote van Marinus Braber Pz. ROTTERDAM, 9 Sept. Op de veemarkt waren aangevoerd: 65 paarden, 1 veulen, ezel, 1450 magere en 614 vette runderen, 180 vette, 195 nuch tere en 705 graskalveren, schapen of lammeren, 2 varkens, 192 biggen, bokken of geiten. Koeien 34 tot 39 k 44 c. ossen 34 a 39 a 44 c. stieren 34 a 38 c. c., kalveren 50 tot 52l/i k 55 c., exportkalveren totk ct. alles per half kilo. Melkkoeien f 130 k f 300, kalfkoeien f 140 k f 300 stieren f 150 k 380, pinken f 100 k f 130, graskal veren f 40 k f 70, vaarzen f 110 k f 170, alles mager vee biggen f 12,k f 17,—, slachtpaarden f 80,— k f 120, werkpaarden f 100 k f 200, hitten f 100, k f 150,— Nuchtere kalveren: fok- f 18,k f 34,slacht- f 12,— k f 18,—. Biggen f 2,èt f 0,per week. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen behoorlijk. De handel was redelijk en de prijzen waren gelijk aan die der vorige week. Puike spoelingbeesten gingen 1 2 ct. boven noteering. Ossen waren iets ruimer aangevoerd. De noteeringen bleven vrijwel stationair en wegens de hooge vraag, prijzen was de handel langzaam. Stieren middelmatig aangevoerd. De prijzen der vorige week bleven vrijwel gehandhaafd. De handel was redelijk. Yette kalveren iets meer aangevoerd en tengevolge daarvan was de handel niet zoo vlug. De prijzen bleven vrijwel gelijk als vorige week. Graskalveren ruim aangevoerd. De prijzen der vorige week bleven met moeite gehandhaafd. De handel was langzaam, om reden voor export niet veel kooplust bestond. Op de magere markt was de aanvoer van melk-en kalfkoeien redelijk. De prijzen bleven vrijwel statio nair en de handel was stroef. Voor België en Spanje werd gekocht. Jong vee tamelijk aangevoerd. De prijzen bleven onveranderd en de handel was zeer traag. Nuchtere fok- en slachtkalveren middelmatig aangevoerd. De handel was iets vlugger en de prijzen bleven vrijwel stationair. Biggen met redelijken aanvoer en tragen handel. De prijzen waren ongeveer gelijk aan die der vorige week. N.R. Ct. ROTTERDAM, 8 September 1913. Tarwe met rnim aanbod iets vlugger verkocht. Wilhelmina van 8,7*5 tot f9.75 per 100 K.G., in een bijzonder geval iets meer betaald. Overigens nog niets noemenswaard ter markt. OUDE TONGE, 5 Sept. 1913. Tarwe f 9,25 tot f 9,40 per 100 kilo. Essex f 9,60 tot 10,— per 100 kilo. Nieuwe Tarwe f 0,— tot f C,per 100 kilo. Haver f 7,25 tot f 7,50 per 100 kilo. Zaaihaver f tot f per 100 kilo. Erwten f 0,tot f 0,per mud. Kroon Erwten f 11,75 tot 12,per mud. Schokkers f 15,75 tot f 16,50 per mud. Bruine boonen f 0,— tot f 0,per mud. Eig. Aard. f 1,40 tot f 1,50 per 70 kilo. Bravo's Aard. f 0,— tot f 0,— per 70 kilo. Eig. poters f 0,70 tot t 0,80 per 70 kilo. Bravo'a poters f 0,tot f 0, per 70 kilo. Kriel f 0,— tot f 0,— per mud Ajuin f 0,tot f 1,20 per 60 kilo. Koepeeen f 1,tot f 1,10 per 60 kilo. Boter f 0,per pond. Eieren cent per stuk, Amsterdam 9 Sept. 1913. Ingezonden door Jac. Knoop,Commissio nair in aardappelen, Tel. 7833, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 2,70 f 2,75 Zeeuwsche Blauwen 2,20 2,40 Eigenheim. 1,70 1,90

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 6