IAAG. „VOORUIT!" TWEEDE BLAD ES". mie Is dijk. irken dan J" <ÜC.Z. lddelharnis. rt me. zijn naar ts. lernste ;st vol- toonstel- rezig. tarlem. No. 43 10 Sept. 1913 Plaatselijk Nieuws. 5 SPOEOIC LN ZEKCf VOOR HEI k-O TEEPE, te Sommtsls- INBOS, ta Dirksland •oltgensplaat bij A.L. KURVINK. Drogist. s ▼oor prijzen worden f/5,— aankoop geheel. MIDDELI1ARNIS. Zaterdag had het 6jarig zoontje van M. Taaie het ongeluk te vallen en daarbij zijn arm te breken. Door het kerkbestuur der Gerf. kerk is beroepenDs. Breukelaar van Surhuisterveen. Maandag had het 8-jarig dochtertje van S. van Groningen het ongeluk een balk, waarop zij speelde op haar voet te krijgen, waardoor die voet ernstig werd gekwetst. Te Vlaardingen zijn binnengekomen: de vischsloepen „Albatros" sch. J. de Waard, „Anna Hendrika" sch. J. de Korte, en „Oranje-Nassau" sch. J. de Koning met 22. 16 en 15 last Haring. Maandagavond werd in de eerste Weistraat door den inwoner J. van Dongen, die te veel aan Bachus had geofferd, de orde verstoord. Even te voren had hij bij zijn schoonzuster op den Westdijk een ruit sti geslagen. De politie werd gewaarschuwd, du spoedig de gelegenheid kreeg hem te grypen, en over te brengen naar het arres- tantenlocaal. Tegen hem zal procesverbaal worden opgemaakt wegens dronkenschap en beleediging. Het aan wezige publiek bood hier weer, voor zoover noodig, de behulp zame hand aan de politie. Vrijdag had de lynwerker der R.T.M. J. Broere het ongeluk dat onderzijn werk zaamheden een scherp voorwerp in zijn oog terecht kwam, het oog werd in zoo ernstige mate gekwetst, dat hij zich op advies van Dr. de Vries Beilingh per eerste gelegenheid naar het ziekenhuis te Botterdam moest begeven, vermoed wordt dat het oog voor altijd beschadigd zal zijn. Zondag had W. B. alhier het ongeluk dat hij een van zijn beste kalveren uitnood moest slachten, hoewel het vleesch goed gekeurd werd voor de consumptie,is het toch een schadepost voor hem. Dinsdag keerde met de tram van 12 ure alhier terug, het detachement Rijksveld wachters, die gedurende de onafhankelijk- heidsteesten te 's-Gravenhage waren gede tacheerd. De stoomboot Onderneming die hier eeh geruimen tyd in de Kaal heeft gel egen, doch blijkbaar niet altebest meer in orde bleek te zijn, is Dinsdag onder eigen stoom naar de werf gebracht. Aan de loting voor de Nationale Militie zullen de volgende jongelingen deelnemen: J, Blok J. C. Schilperoord H. Coolbergen L. v. Sliedrecht L. Faasse J. v. d. Slik H. Groen M. Smit J. Kool T. Stapel M. Koppenhol G. Verburg A. Krijtenberg D. Vermaas S. de Leeuw A. Witvliet Jac. Sala G. Zoon M Sarelse Op de Dinsdagavond gehouden verga dering van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesver- eeniging te 's-Gravenhage district III, werd onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. J. E. H. M. de Jong, lid der 2e Kamer voor bet district Hoorn voorloopig candidaat ge steld voor 't lidmaatschap van den Gemeen teraad. Donderdagavond heeft de definitie vecan- didaatstelling plaats. SOMMELSDIJK- Op voordracht van den heer L. Pen, hoofd der Herhalingsschool, zijn tot onderwijzers aan die school benoemd, de H.H.Kriens en Stoutjesdijk, beide onder wijzers alhier. Door het bedanken van den heer P. Kievit als lid der plaatselijke schoolcom missie, is als zoodanig benoemd, de heer K. Doornbos. Herbenoemd tot fairbankweger de heeren J. Via en T. Buurveld. No. 1 op een bezoldiging van f400.- per jaar, en no. 2 op f16.— per week gedurende de bieten campagne. Proces-verbaal is opgemaakt tegen D. V. wegens het rijden over denOostdijk met een met paard bespannen beladen wagen. Door den heer Jo'os. van Beek, brood-, beschuit- en kleingoedbabker alhier, is ver gunning aangevraagd tot het plahtsen van een gasmotor van 2 p.k. tot het drijven van een kneedmachine in zijne bakkerij. Van den heer Hartzema hoofd der Christelijke School alhier, is bij den Raad een verzoek ingekomen om hem uit de Gemeentekas f50.— toe te staan tot het maken van een uitstapje naar Rotterdam met 40 schoolkinderen zijner school. Op Zondag 14 September a.s. zal Ds. H. A. Enklaar van Herkingen 's morgens om half tien in het koffiehuis var. den heer van Leeuwen alhier optreden voor de Ver. van Vrijz. Herv. op Goeree en Ovorflakkee. MËL1SSANT- Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den landbouwer Jb. van Beek een witte kool is geteeld, die het kolossale gewicht had van 14 K. G. De gemeentebegrooting voor 1914 ligt ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. De rekening voor het algemeen arm bestuur, dienstjaar 1914 is door den gemeen teraad goedgekeurd in ontvang en in uitgaaf op f 5304,88. HERRINGEN- Alhier is men bezig een tweede telegraafkabel aan te leggen ter verbinding van het telephonisch verkeer met Zeeland. De door den Gemeenteraad goedge keurde rekening van het Algemeen Armbe stuur over 1914 bedraagt: In ontvangst /,1685.79I/S. In uitgaaf 809.82. Alzoo sluitend met een batig saldo van f 875.791/2. Tot le. helpster bi) de nuttige hand werken aan de O. L. School alhier, is "be noemd de 2e helpster Mej. P. den Boer. Gedurende 14 dagen ligt voor een ieder ter Gemeente-Secretarie terinzage de Gemeente-Begrooting voor den dienst 1914, die tevens tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar is gesteld. Verslag van het verhandelde in de Open bare Raadsvergadering van Herkingen op Dinsdag 2 September 1913 des na middags ten 8 ure. Voorzitter de Ed. Achtb. Heer Mr. C. Zaaijer, Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter wordt allereerst overgegaan tot de befiediging der gekozen raadsleden de heeren Jb. v. d. Velde en M. Lokker. De Voorz. wenscht beide heeren geluk met hunne benoeming de eerste als herko zen lid; de tweede als nieuw gekozene, daarbij den wensch uitsprekende dat beiden de belangen der gemeente zullen behartigen. Vervolgens brengt de Voorz. nogeen woord van dank aan het afgetreden lid en wet houder, de heer A. Munters, die gedurende een lange reeks van jaren de belangen dei- gemeente heeft helpen behartigen en vele diensten de gemeente daarbij heeft bewezen. Daarna wordt overgegaan tot het lezen der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd en ge- teekend. Alsnu wordt voorzien in de vacature van wethouder. Tot stemming overgaande, blijkt dat zijn uitgebracht op Jb. v. d. Velde 2, L. v. d. Velde 2, A. Mans 2 en M. Lokker 1 stem. Bij de 2e vrije stemming opJb. v. d. Velde 3, M. Lokker 2, L. v. d. Velde en A. Mans ieder 1 stem. Bij herstemming ver kreeg de heer Jb. v. d. Velde 3 en de heer M. Lokker 2 stemmen, zoodat tot wethouder is benoemd de heer Jb. v.d. Velde. Beide in herstemming komende leden moesten zich van stemming onthouden. De benoemde nam zijne benoeming tot wethouder aan. Is ingekomen een verzoek van Mej. J. Nijpjes le helpster bij de nuttige hand werken aan de O. L. school om eervol ont slag uit die betrekking tegen 15 September a.s., hetgeen haar eervol tegen dien datum wordt verleend, Nadat de raad in geheime zitting was overgegaan ter bespreking van de ingeko men sollicitatie's naar de betrekking van belpster bij de nuttige handwerken aan de O. L. school, wordt na heropening der ver gadering tot le helpster bevorderd Mej. P. den Boer met 5 stemmen, terwijl 2 stemmen werden uitgebracht op Mej. J. Kalle. Daarna wordt met algemeene stemmen tot 2e helpster benoemd Mej. J. Kalle. Vervolgens komt aan de orde: Mededee- ling ingekomen stukken. le. Eene missive van Z. Ex. den Commis saris der Koningin in deze Provincie, waarbij aan den Burgemeester een verlof is toege staan van 26 Juli tot 18 Augustus. 2. Een dito van H.H. Ged. Staten goedge keurd terugzendend een exemplaar van het reglement op het Alg. Armbestuur, dat in de vorige vergadering is vastgesteld. 3e. Een adres om subsidie voor een aan te leggen Centralen Proeftuin aan den Langen wegSommelsdyk-Middelharnis, wat op voor stel van B.en W. wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Wordt overgegaan tot de bespreking van de 1 October a.s. in werking tredende wet tot pensioneering van Gem. Ambtenaren hunne weduwen en weezen.Na toelichting door den Voorzitter van den korten inhoud dezer wet wordt op voorstel van B. en W. besloten voor rekening der gemeente te nemen de inkoop som der storting voor pensioensbijdrage van reeds door ambtenaren in gemeentelijken dienst doorgebrachte dienstjaren, welke mee tellen voor pensioen. Dit zal de gemeente ongeveer kosten f 250, doch er bestaat groote kans dat iD den vorm van een buiten gewoon subsidie voor dit doel de gemeente uit 's Rijks kas daarin vergoed zal worden. Wordt door B. en W. den raad aangeboden de Gemeentebegrooting voor den dienst 1914, bedragende in Ontvangst en Uitgaaf f 11635,485. Wordt goedgekeurd de rekening van het Algemeen Armbestuur over 1912 en vast gesteld de begrooting van dat Armbestuur voor 1914. Ten slotte wordt nog vastgesteld eene wijziging in de verordening regelende de uren, waarop het Bureau van den Burgerlijken Stand geopend zal zijn, hetwelk hoofdzakelijk ziet op de Zon- en Christelijke feestdagen. Na afloop der agenda vraagt de heer Keyzer of Van Rumpt ook vroeger tot omroeper is aangesteld en of er geen paal en perk gesteld kan worden aan den omroep, b.v. zooals onlangs tot groote verontwaardiging voor boer en arbeider de menschen werden ver zocht op een bepaalden tijd op 't dorp aan wezig te zijn. Deze bespreking gaf aanleiding tot indie ning van een voorstel om voortaan eerst bij den waarnemenden Burgemeester van eiken omroep kennis te geven, die dan al of niet daartoe vergunning zal geven. De Voorzitter zal alvorens zijne meening hierover te zeggen een en ander in over weging nemen. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. STELLENDAM- Voor de vacante betrek king van helpster in de nuttige handwerken worden sollicitanten opgeroepen tegen een jaarwedde van f50. De rekening van de Inkomsten en Uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1912 ligt van den 30 Augustus tot en met 12 September a. s. ter inzage en is tegen betaling verkrijgbaar gesteld. Zaterdagavond gaf de Muziek vereeni- glng een uitvoering in de tent. Deze kan als goed geslaagd worden beschouwd. On danks het minder gunstige weer was er zeer veel publiek. De heer Z, van der Velde van Cal- landsoog werd Dinsdag door het Bestuur van den polder de „Generale Dijkagie van Stel lendam", tot opzichter van dien polder be noemd. In het jaagpad langs de haven is een grondverzakking ontstaan. Men is nu bezig het gat uit te graven en met rijs en steenen het pad te versterken, om zoodoende ver dere ongevallen tej voorkomen. De heer G. van Gelder van Heemstede, benoemd tot lichtwachter in deze gemeente, heeft deze week zijn nieuwe betrekking aanvaard. Het voorloopig programma voor de feestelijkheden op 25 Sept. a.s. luidt 8 8,30 Klokgelui. 8,30 9 Muziek. 9 11,30 Schoolfeest, optocht school kinderen. 11, 30—12,30 Kinderzang. 2 4 Historisch-Allegor. Optocht. 4 5 Zang door de Vereen. Excelsior 6 8 Muziek door de De Hoop. 8 Bioscope voorstelling. Daarna Ballonoptocht. VERSLAG van het behandelde in de vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 2 September 1913. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de Voorzitter de ver gadering heeft geopend, heeft de beëediging plaats der herkozen raadsleden, de Heeren Nagtegaal en Meyer. Daarna spreekt de Voorzitter deze heeren toe en wenscht hen geluk met het vertrouwen, hun weder door de kiezers geschonken. Hierna worden de notulen gelezen en na een opmerking van den Heer Keijzer omtrent de verpachting van de haven, goedgekeurd. Vervolgens wordt by loting de volgorde vastgesteld, waarin gestemd zal worden. Volgt de benoeming van de twee wethou ders. Met 6 stemmen en 1 blanco worden de Heeren Nagtegaal en Meijer ais zoodanig herkozen, die beiden verklaren de benoeming aan te nemen. Aan de orde het voorstel aan de brand meesters evenals aan de manschappen ver goeding toe te kennen. De Voorzitter stelt voor, de brandmeesters 5 cent per uur meer te betalen dan de manschappen. De Heer Biemond vindt den post van brandmeester een eerebaantje en is tegen vergoeding. De Heer Van Ooetenbrugge meent, dat de brand meesters, die niet werken, zooals de spuit gasten, niet meer moesten hebben per uur, dan de helft van hetgeen aan de spuitgasten wordt uitbetaald. De Voorzitter is het daar mee niet eens. Hy spreekt naar aanleiding van het besprokene met de Brandweercom missie. De Heer Meijer wil gelijkstelling. De Heer van Seters vindt brandmeester een eerepost en wil geen vergoeding geven voor den tijd van den brand, maar wel voor den tijd, dat brandneesters dienst doen na blus- sching van den brand. De Heer Keyzer vraagt, wanneer deze te nemen beslissing in werking zal treden. De Voorzitter ant woordt, dat deze beslissing alleen geldt voor de branden bij de Wed. Koese en bij Holle man. De Voorzitter brengt nu zijn voorstel in stemming, dat verworpen wordt met 6 stem men tegen en 1 voor. Komt vervolgens het voorstel van Seters, dat ondersteund wordt door Holleman, in stemming. Wordt aange nomen met 6 stemmen vóór en 1 blanco. Komt aan de orde: De beplanting van het dorp vanaf de Wed. Visser tot de pastorie van de Gereformeerde kerk. Deze beplanting zal ongeveer f 5,per boom en in 't geheel plm. f 250,— kosten. De Heer Biemond is tegen geheel nieuwe beplanting, zoo ook de Heer van Ooetenbrugge. Ook andere leden zyn daar tegen. Men wil de doodeboomen vervangen door andere en zien of die beter groeien dan deze soort, dan kan men alty'd nog bijplanten. De Voorzitter brengt zijn voorstel in stemming, dat met algemeene stemmen wordt verworpen. De beplanting van denieuwebegraafplaats kosten ongeveer f270,—wordt hierna aan gehouden tot een volgende vergadering, ten einde de leden in staat te stellen deze zaak eerst eens te onderzoeken. Volgt de rondvraag. De Heer Holleman vraagt, hoe het nu staat met de electrische verlichting. Hij zou gaarne zien, dat op de eene of andere wijze voor betere verlichting werd gezorgd, 'tzy door gas of door electriciteit. De Voorzitter zegt, dat op Stellendam de zaak goed was geregeld, doch dat de verlich- tiug is gestruikeld door een besluit van den Raad te Goedereede. Als na twee jaar niet was begonnen, is men van den concessionaris af. Hetzelfde lid vraagt naar de besprekingen over de Waterleiding. De Voorzitter zegt, dat door een Commissie rapport is uitgebracht. Ove rigens weet spreker er niets over mede te deelen. Dezelfde informeert of de vuilniskar tot ophalen van faecale stoffen niet vroeger kan londgaaD, b.v. 's morgens vóór 8 uur en van wie het besluit is uitgegaan, dat telkens voor een emmer 5 ct. moet worden betaald, wat spreker een aardige belasting vindt. De Heer Holleman vraagt, of dit besluit is uitgegaan van het Dagelyksch Bestuur. De Voorzitter zegt van niet. Deze zaak kan, wanneer de nieuwe kar in gebruik genomen wordt, geregeld worden. De Heer Holleman en ook de Heer Keyzer is daarmede nog niet tevreden. Zy vinden, dat de kar dient om vuil mee te nemen, en dus ook deze stoffen. De voorzitter weet niet, of dit laatste in deze bepaling inbegrepen is. Hy dacht aan ander vuil als asch en papier, doch niet aan faecaliën. Men is het daarmee niet eens. Er zal echter in voorzien moeten worden. De heer Holleman informeert, hoe het moet gaan met het toeslagwetje, wat be treft aangifte enz. van hen, die in de ter men vallen. Hieromtrent worden inlichtingen gegeven. De heer Keyzer vraagt, of het niet te voorkomen is, dat weer suikerpeen worden gegooid aan de dwarskaai voor de plaats, waar de beurtschuit ligt. De Heer Holleman zegt, dat dit niet meer zal gebeuren. Hierna word de openbare vergadering gesloten. GOEDEREEDE. Aan de loting voor de Nat. Militie der lichting 1914 zullen voor deze gemeente 12 lotelingen deelnemen. Terwijl over 't algemeen nog al fijnere visch, als tong en schol, te vangen is, waren in de afgeloopen week de uitkomsten der zeevisschejy zéér uiteenleopend wegens ver schil der marktwaarde. Door de zeevisschers van hier werd van f 20 tot f ISO aan versche visch besomd. Op de te 's-Gravenhage gehouden ten toonstelling van zaaigranen zy'n aan den landbouwer F. den Eerzamen Fzn, alhier voor de zending zaaitarwe vyf prijzen van f 5 toegekeurd. De mosselvisschery in deze streek was de vorige week niet onbevredigend. Door een tweetal schippers alhier en één uit Clinge werden pl.m. 200 balen mosselen naar België verhandeld en door schipper S. Bezujjen 30 zakken Daar Engeland. De prijs beloopt fl a f 2 per baal. Ook te dezer plaatse is eene commissie gevormd tot viering van het eeuwfeest van Onze Onafhankelijkheid. De datum van feest viering is bepaald op Vrijdag, 3 October a^. Bii de beoefening der zeevisscbery had schipper W. Groenendijk, bevarende de bla zerschuit G.0.20, 't ongeluk met de kor vast te geraken en 't geheele vischtuig te verliezen. Een schadepost van pl.m. f 150. OUDDORP. De begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1914 is vastgesteld op een bedrag van f 18765.046. De heer KL Voogd Dnz. is herbenoemd als wethouder. De volgende jongelingen zullen aan de loting deelnemen: Akershoek Rijk, Bezuijen Pieter, de Blok Jan, Breen Cornells, Breen TeUDis, van Ge- meiden Jan, Grinwis Aren, Hollaar Oorne lis, van KoppeD Cornelis, van der Linde Adrianus, Moerkerk Wouter, Pikaart Hui- bert, Sperling Cornelis, Tanis Jacob, Verha gen Willem, Westdjjk Kasper en Witte Aren. OUDE TONGE- Op jl. Vrijdag is M. Kievit op de kermis uit de zweefmolen gevallen, en bezeerde zich zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdag 6 September is alhier de ge wone jaarlijksche paardenmarkt gehouden. Er waren 67 paarden aangevoerd. De handel mas druk en levendig. Verleden week had de dienstbode van den heer A. v.d. Tol het ongeluk met het wasschen der glazen, zoodanig te vallen dat ze bewusteloos bleef liggen en genees kundige hulp moest worden ingeroepen. RECTIFICATIE. Tot Hoofd der O. L. School alhier is be-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5