D. BIJLEVELD, Leerboeken L. VROEGIHDEWEIJ Vz. Buitenland. Advertentiën. MIDDELÏIARNIS. Alle Schoolbehoeften Bijbels, Kerkboekjes 2 Een interessante statistiek. Het periodiek „Armee und Marine" publi ceert een beschouwing over do samenstelling der kaders by de vier groote legers van Europa en geeft daarby het volgende staatje, waarvan de cijfers de verhouding van het aantal officieren, onderofficieren en man schappen op de 100 militairen weergeven. Officieren. Onderoff, Soldaten. Duitschland 3.89 13.41 82.70 Ooscenryk 7.50 13.80 79.20 Frankrijk 4.00 8 20 87.80 Rusland 5.32 2.49 94.19 Terwijl in Duitschland, Frankrijk en Rusland de verhouding van het aantal officieren niet veel verschilt, zijn de landen van den Driebond, wat de verhouding der onderofficieren betreft veel sterker dan Rus land en Frankrijk. Vooral het Russische leger is op dit punt zeer zwak. Toch is de rol der onderofficieren zeer belangrijk, vooral in geval van mobilisatie. Het ministerie van Oorlog te Berlijn heeft dan ook besloten, dat elk jaar 10 van de 100 manschappen in een bijzonderen cursus tot reserve-onderofficier opgeleid zullen worden. Moordkroniek. Er wordt tegenwoordig te Berlijn nog vlotter op los geknald dan in de goorste „bar" van den „Far West", zoo schrijft onze Bsrlynsche correspondeht, dd. 5 Sept. Daar gaat geen dag voorbij of we lezen onder stadsnieuws de een of andere moord- en doodslag party. Was het zéér warm, dan zou men dit kunnen toeschreven aantwee- beenige dolheid. Doch de temperatuur is September-koel en de atmosfeer geeft geen aanleiding om het groote aantal moorden daaraan toe te schrijven. Ziehier de lijst van de verschillende moord-tooneelen Op Zondag 17 Aug, schoot in een huis aan den Forstweg 25 te Charlottenburg de rentenier Hielscher den metselaar Michel Koza dood. Op Maandag 18 Aug. wordt in de Warschauerstr. 58 Frau Eckel neerge schoten door haar minnaar, den monteur Kossau. Woensdag 20 Augustus wurgt de meubelmaker Bengsch zijn geliefde Klara Adam, naaister van haar vak. Donderdag 21 Aug. wordt Willy Schulz, die met de vrouw van den arbeider Horp een „Liebes- verhaltnis" onderhoudt, door den echtgenoot levensgevaarlyk gewond. Vrydag 22 Aug. den slager Stadz wordt door den hotelbe- zitterWinand eveneens't licht uitgeblazen. Op denzelfden dag schiel Max Bock den arbeider Borgfeld uitjaloerschheid een kogel door het hoofd. Zaterdag 23 Aug. slaat „Herr" Sadner zyn 48-jarige vrouw met'n bijl dood. Dinsdag 26 Aug. schiet de geliefde van den chauffeur Kureau haar minnaar dood. Op Maandag 1 Sept, wordt de naaister Emma Schafer in het park te Tegel door een huwelykszwendelaar gedood en deze richt het pistool daarna tegen zyn eigen hersenpan. Dinsdag steken twee zigeuners in de Oranienstrasse den pachter Müller overhoop. Donderdag 4 Sept. De opzichter van het Augusta-bad schoot de eigenares Reini.ch dood. Ik spreek maar niet over het ontzet tende voorval van Muhlhausen a. d. Enz. waarbij 15 personen het leven verloren, 'tls méér dan bar! (Tel.) Een bloedig drama te Eijsel. De chef van den veiligheidsdienst te Rijsel drong Donderdagavond circa half acht, ver gezeld van een tweetal agenten, de woning van zekeren Tocon binnen die onder ver denking stond valschheid in geschrifte ge pleegd te hebben. Tocon trachtte te ontko men en loste een drietal revolverschoten op de politiebeambten met het noodlottig gevolg, dat de beide agenten doodelyk ge wond werden. Hierop joeg de moordenaar zichzelf een kogel door het hoofd. Een der agenten, Pollet genaamd, overleed nog dien zelfden nacht, de andere verkeert in groot levensgevaar. Een transatlantische Zeppelin. De nieuwe Zeppelin luchtkruiser L2, die Dalma had om den arts gezonden en trad juist met Arthur weder de hut binnen, om naar den toestand der gewonde te zien. Dalma zette zich nevens de legerstede en richtte zijn oogen vol deelneming op de fraaie bewustelooze ge stalte. Dalma's blik scheen tooverkracht te hebben. De gewonde kromp ineen als van heftige pjjn, sloeg de oogen op en zag met strakken, dwalen- den blik in de rondte. „God zij geloofd, zij leeft," zei Dalma, die niet vermoedde dat het zijn doodelyke vijandin was. Bij den klank zijner stem wendde Antonetta's oogen zich tot hem en begonnen met de onheil spellende uitdrukking te gloeien. „Waar ben ik?" schreeuwde de gewonde woest, „Welk verraad is weder gepleegd? Gij, gij hier? weg, weg! Uw blik vergiftigd mij 1" Afwerend stak Antonetta de hand tegen Dalma uit en stiet hem heftig terug. Beleedigend ging Dalma achteruit. Zulk een behandeling had hij niet verwacht van de vrouw, die hem, meende h\j, de redding van haar leven te danken had. „Zjj spreekt in waanzin," ontschuldigde Arthur. „De wondkoorts begint." Nu richtte Rosa zich op en fluisterde de ge kwetste eenige biddende woorden in het oor. Antonetta werd bedaarder. „Weg, weg," fluisterde zjj andermaal. Rosa wendde zich met een biddenden blik tot de officieren. de volgende week zjjn eersten proeftocht zal maken van Friedrichshafen naar het Meer van Constance, wordt beschreven als het type, waarmede graaf Zeppelin meent, in staat te zijn den Atlantischen Oceaan over te trekken. Het luchtschip is langer en breeder dan eenige Zeppelin, totdusver gebouwd, is met vier motoren gemonteerd en ontwikkelt een totaal van 820 paarde- krachten. Een griezelige bestelling. Vrydag ontving een doodkistenmaker te Berljjn een brief van een huiseigenaar, Braun genaamd, waarin deze voor zich, zjjne vrouw en zjjne dochter drie doodkisten bestelde. De brief werd aan de politie gegeven, die den vader, de moeder en de twintigjarige dochter bewusteloos in de met gas gevulde woning vond. De pogingen om de levens geesten op te wekken, zyn tot nu vruchteloos gebleven. In een achtergelaten brief wordt als reden voor de daad geldzorgen genoemd. Leugens „om bestwil". Voor het hof van gezworenen der Seine Parijs werd Vrydag een op zich zelf vrij banale zaak, betreffende de ontvoering eener minderjarige behandeld. Een zekere Franqois Levannier, pakknecht van beroep, had de 15-jarigeSusanneChalliau „ontvoerd" en daarbij zijn maitresse, moeder van een kindje van 18 maanden, in den steek gelaten. Deze jonge vrouw had voor den rechter van instructie allesbehalve gun stig over haar ex-minnaar getuigd. Zaterdag echter en dit was de eerste leugen kwam zij van deze verklaring aanzienlijk terug, en smeekte zy den gezworenen, ten gunste van den vader van haar kind genade voor recht te doen gelden. Toen de getuige haar bank verlaten had, geschiedde er iets zeer merkwaardigs. De officier van justitie stond op en zeide„Ik weet niet, of de getuige, die gy zoo juist vernomen hebt, de waarheid wel heeft gezegd. Ik zou zelfs geneigd zyn om het tegenovergestelde te gelooven. Maar nog nooit is een getuige vooreen hof van gezwo renen ons ontzag en onze bewondering meer waardig geweest". (Applaus in de zaal). Gedurende de pauze hield de jury, ten voordeele van de verlaten moeder, een col lecte, die 25 francs opbracht, en waaraan nog 50 francs werden toegevoegd door een „bezoekster". Daarna werd de tweedeleugen gedebiteerd. Het misdrijf, waarvoor Levannier terecht stond, wordt met gevangenis gestraft, als de ontvoerder jonger is dan 21 jaar, met dwangarbeid als hij meerderjarig is. De vraag werd dus aan de gezworenen gesteld„Is de beklaagde ouder dan 21 jaar Waarop deze heeren, die slechts gevange nisstraf wilden eischen, in alle kalmte des gemoeds: „neen!" antwoordden, ofschoon Levannier 32 jaar is, waarop de pakknecht er met 4 maanden gevangenisstraf afkwam. Het telefoon-schandaal te Parijs. Het telefoon-schandaal, waarover wy reeds het een en ander hebben medegedeeld, draagt een veel ernstiger karakter dan aanvankelijk vermoed werd. Het aantal telefoonjuffrouwen, die onder verdenking staat zich door een graanfirma te hebben laten omkoopen, is reeds tot 35 gestegen, terwijl het feit der zwendelary eerst thans door de autoriteiten ontdekt is, 't vermoeden gewekt heeft, dat ook hoogere beambten bij de affaire betrokken zijn. Men heeft n .1. vastgesteld, dat de merkwaardige „storin gen" in het telefoonverkeer reeds drie jaar geleden geconstateerd worden. Ook toen werd de aandacht der telefoondirectie op het feit gevestigd, echter zonder resultaat. Modemaaksters en haar loonen. Wanneer men te Londen in een van de chique modezaken van de Regentstreet een hoed gekocht heeft onder de 60 gulden is daar byna niets te krijgen dan zegt men wel eens by zich zelf, dat er enorm aan deze artikelen moet verdiend worden. Het behoeft ons dan ook niet te verwon deren, dat dames uit de meest aristocrati sche kringen onder aangenomen namen als b. v. de Firma „Mevrouw Louise", enz. „Ik bid u, mjjnheeren, laat ons alleen," ver zocht zy, „ge kunt ons nu tot niets dienen." „Weg, weg, gehate gestalte," riep Antonetta weder. Dalma en Arthur wisselden met elkander een blik. Arthur nam zacht Rosa's hand en boog zich tot haar oor. „Vaarwel, gravin. Toutman," fluisterde hij, „wij zien elkander weder." Rosa ontroerde verrast, doch spoedig zich herstellende, drukte zij zacht Arthurs hand. Vervolgens boog zij treurig het hoofd en wendde zich om. „Vaarwel, gravin," herhaalde Arthur, wien het schrikken van Rosa bij het noemen van haar naam in zijn meening versterkte. Rosa antwoordde niet, en de officieren ver wijderden zich. Ook Jella ging uit om de komst van den arls zooveel mogelijk te bespoedigen. „Waar ben ik, Rosa?" vroeg nu Antonetta heftig. „Wat is er gebeurd? Wie heeft mij hier gebracht „Mijnheer von Dalma', hij wilde u voor de strooptochten der kozakken beveiligen," ant woordde Rosa, „Hij, tot wiens verderf gij zijt uitgetrokken." „Dalma?" vroeg Antonetta met vrecseljjk gloeiende oogen. „Ja, Dalma redde u," herhaalde de gezellin, „hij verbond uwe wonden en zorgde voor u op de edelmoedigste wijze." „Hoe, watl" schreeuwde de gewonde met het voor haar stand verachtelijk winkelbe drijf beginnen en uit haar verdiensten een leven volgens haar stand te bestrijden. Het is moeilyk haar inkomen te schatten en toch kan men uit het salaris, dat haar directie geniet, zich er een voorstelling van maken. In een rechtzaak, die eenigon tijd gele den voor geweest is, bewees een mode maakster uit een zaak op de Hannoverka- de, dat ze aan salaris f 6240 en aan emolu menten f 4200 ontving, dat is samen f 10440. In het algemeen betalen de zaken in het Westend haar directies f 3600 tot f 6000, maar in kleinere zaken is gewoonlijk de eigenares ook directrice, zoodat men slecht haar ontvangsten na kan gaan. Het grootste salaris krijgt natuurlyk de gene, die met scheppende kracht begaafd is en die, zonder een naald aan te raken, uit haar hoofd de nieuwste cretaties op haar gebied te voorschijn brengt en onvermoeid doorgaat nieuwe vormen en nieuwe kleu- rensamenstellingen uit te vinden. Ze wordt, zooals eens een groot middenstander heeft uitgedrukt, met goud gewogen, want zy kan het vak niet leeren, bet moet in haar zitten evengoed als een dichter geboren wordt, wordt zij het ook. Voor haar wordt dan wel een salaris van 20.000 tot 24.000 gld. uitge trokken. Menig arme staatsminister zal bij het vernemen van zoo'n salaris haast in zwijm vallen; en het bovengenoemde is nog niet eens het hoogste wat een vrouw berei ken kan te Parijs, dat op 't gebied der mode nog steeds vooraan staat, verdienen de directrices nog veel meer. (Nbld. v. h. N.) Dienstbaarheid. De Engelsche dienstmeisjes, die geen witte schortjes en geen mutsje willen dragen, omdat zy dit teeken der afhankelijkheid ver achten, zullen goed doen niet naar Malta te gaan, want daar wordt de „faldette" beschouwd als een kleedingstuk, dat dienst baar huispersoneel moet dragen. De op Malta geboren huisvrouwen staan daar althans op. De „faldette" is een soort zyden capuchon, die het hoofd on de schoucers geheel omgeeft en opgezet wordt, zoodra de meisjes zich op straat begeven, al is het maar, om even de straat over te ste ken. Het gevolg is, dat het Maltezer dienst meisje, in het bijzonder door vreemdelingen, die het landsgebruik niet kennen, aangezien wordt voor een lid van de een of andere nonnenorde. In Korea is het te dien opzichte nog erger gesteld. Niet alleen, dat daar de vrouw des huizes zich bemoeit met het kapsel van haar dienstmeisje, zij schrijft haar ook voor, welke kleeding zy moet dragen als zy uit gaat, evengoed als wanneer zy thuis haar werk doet. Deze kleeding Ijestaat uit niets anders dan een enkel gfiwaad van ruw, wit katoen. Over het cudersite gedeelte wordt in huis bij het werï een.-'schort gedragen. Gaat het meisje een. ffioodschap doen, dan trekt zy het schort uit en bevestigt om haar middel een soort zyden sjerp, waaraan een zak zit. Daarin doet zy haar boodschap pen, en om haar hoofd tegen zon en regen te beschermen, draagt zy een strooien hoed, die menigmaal zes voet middellijn heeft. In vele deelen van Peru moeten de dienst meisjes zich de middelste voortanden uit de bovenkaak laten trekken. Het is nog niet zoolang geleden, dat dit gebruik door het geheele land was verspreidtegenwoor dig echter verdwynt het langzamerhand in de steden, die aan de kust liggen. In het binnenland ziet men echter zelden een dienstmeisje, dat niet op de aangegeven wijze verminkt was. (Nbld. v. h. N.) Een moeilijke arrestatie. Drie mannen, die Vrydagnacht in een magazyn van koloniale waren te Berlyn hadden ingebroken, werden overvallen en vluchtten. Na urenlang gezocht te hebben, vond men er een in een huiseen tweede, die in een naburig huis werd gevonden, schoot op zyn vlucht tweemaal zonder te treffen. Hy bedreigde den hem achter'vol- genden agent van politie met zyn pistool en zyn mes. De agent wist hem door een schot in de dy te treffen, maar toch vluchtte hy liaar een tegenoverliggend huis, waar hy vreeselijke drift zich oprichtende, „hoe, wat I Heeft Dalma het gewaagd my aan te raken?" „Antonetta, Antonetta," vermaande Rosa zacht, „bedenk, zonder hem waart ge niet meer onder de levenden." „Vervloekt," kermde de amazone, uitgeput op haar legerstede achterover zinkende, „vervloekt dat het vaderlijk lot al mijn plannen verijdelt, en ten laatste mij nog tot dankbaarheid jegens den verrader wil dwingen, Maar hel zal hem niet gelukken; ik blijf mijn eed trouw. Haat, eeuwige baat!" „Ach, Antonetta," bad Rosa, „bedenk hoeveel kwaad ge Dalma reeds berokkend hebt! Hy zou ook de menschen kunnen haten. I.aat u door zijn edelmoedigheid verteederen, zie af van wraakgedachten en vergun weder zachtere gevoelen toegang tot uw hart." Heftig richtte Antonetta zich weder op, en haar oogen gloeiden toornig op de biddende. „Rosa, Rosa, deze woorden?" riep zij woedend. „Wilt ge mij misschien ontrouw worden,nadat ik u met mijn vertrouwen overlade heb? Had mij de verrader duizendmaal het leven gered, duizend liefdediensten bewezen, myn haat zou hierdoor niet ontwapend, zijn misdaden zouden hierdoor niet goed gemaakt worden; geen offer zijnerzijds zal myn wraakdorstlesschen dan als hy zelf het offer is Hij heeft my, mijn ouders, mijn broeder in het verderf gestort, dus zal hij ook door mijn haat aan het verderf gewijd wórden. Geen verschooning, geen ver giffenis hier nog elders. O. zoo ik mi nog een tweede schot kreeg in zyn linkervoet. Eerst toen kon hy gearresteerd worden. De derde inbreker ontkwam. Bankdirecteur-legioensoldaat. Eenigen tyd geleden verdween uit Zeulen- roda de bankdirecteur Stock. Weken lang stelde men alles in het werk om hem op te sporen, doch tevergeefs. Thans heeft zijne vrouw uit Salda in Algiers, een brief van hem ontvangen, waarin hy haar schreef in het vreemdelingenlegioen dienst genomen te hebben. Hy had er echter spjjt van en wilde zoo spoedig mogelijk weder weg. Naar zyn beweren was hij niet vry willig legioen soldaat, geworden, maar was hy daartoe door een werver overgehaald op een oogen- blik, dat h|j niet toerekenbaar was. Het sensationeele redenproses in Amerika. Vrydag; is het proces te San Francisco tegen de twee jonge, gehuwde Amerikanen Diggs en Caminetti, zonen van bekende Amerikaan- sche politici, geëindigd- Beiden waren, naar men zich herinneren zal, beschuldigd van het ontvoeren van twee jonge meisjes naar Reno, waar zy eenigen tyd met haar samen woonden. Caminetti werd veroordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf en een boete van 5000, terwyl zjjn medeschuldige Diggs, gewezen rijksarchitect in Californië, reeds eenigen tyd geleden veroordeeld is geworden tot 20 jaar gevangenisstraf en 20.000 boete. Beide vonnissen werden geveld onder de bepalingen van de „Whitte Slave Act". Het is zeker, dat beide veroordeelden in appèl komen. Groente-, Bloem- en Boomkweekerij. BIEDT AAN: GERANIUMS,FUCHSIA's,BOLBEGONIA, AGARATUM, SALVIA, dubbele en enkele MARGARIETEN, PHLOX, CALCEOLARIA, BEGONIA SEMPERFLORES, PEUTUNIA's, LOBELIA, VERBENA. ASTERS, VIOLIE REN, ZINIA's, LEEUWEBEKKEN, DHA- LIA's, KAMERPLANTEN, GLADIOLUS, MONTBRESIA, enz. enz. Houdt zich aanbevolen voor het AANLEGGEN VAN BOOMGAARD, SIER- en VRUCHTENTUINEN. Voor hergroei wordt ingestaan. Plannen en begrooting gratis. Vraag prijs. Alle soor- en inmaakgroenten tegen marktprijs. voor gewoon lager- en normaal onderwijs worden spoedig op verlangen gekaftge- leverd. Nieuwste druk. steeds ruim in voorraad. Schoone keuze PORTRETALBUMS, LEDEREN ZAKPORTEFEUILLES enz. Voorts eene zeer uitgebreide sorteering witte en gekleurde KASTRANDEN en KASTPAPIER. GOUD-, ZILVER- en KOPERBRONS. BEHANSELPAPIER op staal. Voordeeligst adres voor in rouw, pluche, fluweel in 6 kleuren, enz. enz. Zichtzendingen of monster stalen over geheel Flakkee franco. Aanbevelend, BOEK EN PAPIERHANDEL -. WESTDIJK B 272 MIDDELHARNIS. wenseh te leven geschiedt dit slechts om trotsch alle verraderlijke streken van het lot mijn taak volkomen uit te voeren. Tusschen ons is geen vrede?" „Maar, Antonetta," bad Rosa weder, toen Antonetta uitgeput zweeg, „denk toch over alles bedaard na. Dalma schijnt een zeer achtens waardig man te zijn, en ge weet zelve hoe de omstandigheden somwijlen invloed op het leven hebben." „Ge hebt het rechte woord gekozen," ant woordde Antonetta met een bitteren glimlach. „Het schijnt I Ja, het schijnt, en door den schijn ben ik geworden wat ik nu ben; maar by my zal het geen schijn zyn, maar werkelijkheid, de bitterste werkelijkheid." Bosa liet zich door deze dreigende woorden niet afschrikken, door nogmaals ten gunste van Dalma het woord te nemen. „Hij heeft zich heden voor u opgeofferd, her nam zij. M „Dat zou een ander ook gedaan hebben,' bromde de gekwetste. „Maar stil, Rosa, geen woord meer voor den nietswaardige, geef zijn verdediging op, anders waarschuw ik u, ge weet wat inyn haat te beduiden heeft. Ander maal verklaar ik hier: niet voordat Dalma en allen die my in het ongeluk gestort hebben van de aarde verdelgd zyn, zoodat geen spoor meer van hen overblijft, zal 'k rusten." (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 2