Officieel Nieuws- en Advertentieblad 'ER Zn. [AAG. TWEEDE BLAD ARDEN i*s Jac.z. voor Overflakkee en Goedereede. BH - en erken Icrnstc .NIS Middeiharnis. zijn naar lts. ïtoonstel- re zig. 13de Jaargang. Woensdag 3 September J9I3, No. 42 Ofl&cieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. ïT 1S31). L'eleph. In tere. No. 9 lsche Bank. op binnen- en buiten- zen ngen op binnen- eD a-zekering enz.; IJE KLUIS volgens zeggen 3 pCt. 's jaars met drie maanden 72 pCt. 's jaars; met mgekeerd. sie. Witte kinder mutsjes. Witte en [ouses. Witte en ge en. Witte en gekl. zonder manchet- enz. enz. velend, d. SCtiEKK. B. DIRKSLAND. i voor all* •EBT 1U«. ;e prijzen worden Dat 5,— aankoop geheel. DELHARNIS IAN: |an herfst- 3N. Hooge en IPYRAMIDEN IRAMBOZEN 3RLATIEF -: TE BESSEN. |x HEESTER STAM- EN lASTE PLAN- 1EMENTUIN, N enz. en SIER- meer tot het Irt. ZOLEN TOT DEN I van TUINEN ["BIEDEN S, ÏCStVOl- laarlem. „VOORUIT Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W, DE JONG, Lid van de Tweede Kanier Staten-Genernal, 's-GRAVENHAGË. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te DUddelliarnls. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Gemeen tebegrooting, Burgemeester en Wethouders der Gemeen te MIDDELHARNIS brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor 't dienstjaar 1914, van den 3 dezer tot den dag der behan deling in den Raad ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Middeiharnis, den 2 September 1913. Burgemeester en Wethouders van Middeiharnis. ULBO J. MIJS. De Secretaris, NIJGH. MIDDELHARNIS- Op Donderdag 11 Sep tember a. s. zal ten huize van den heer Dr. de Vries Reilingh gelegenheid bestaan tot koste.ooze inënting en herinënting. Tot Wethouder is herbenoemd de heer C. Kolff Sr. Zaterdag had M. v. D. terwijl hy bezig was een klamp kor jn te dekken, het ongeluk daar af te vallen en zich ernstig aan borst en ribben te bezeeren. De vorige week had de timmerman J. Kr. het ongeluk een splinter in zyn band te krijgen. Kort daarna zwol de hand op, en werd bloedvergiftiging geconstateerd. Vrijdag geraakte bij den landbouwer L. van Dis,onder deze gemeente een klamp tarwe en een klamp haver in brand. De dorschmachine die daarbij werkzaam was, kreeg ook belangrijke schade, de machine was verzekerd, het koren niet, waardoor de eigenaar groote schade lijdt. Doordat het voer te veel achterover was geladen, zakte Zaterdagmiddag een voer stroo achterover. De voerman A. BI., die er op zat, wist er in tyds af te springen, en zyn hitten ataande te houden. Maandag geraakte een span paarden gespannen voor een wagen aan den Steene- weg op hol. Paarden en wagen kwamen spoedig in de sloot terecht, waaruit zij met veel moeite werden geholpen. Maandag had Mejuff. N. het ongeluk aan den Westdijk op het erf achter de wo ning achter over te vallen, waarbij zij zich ernstig aan den rug bezeerde. Tergelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd Maandagavond door het muziekgezelschap Sempre Cres- sendo een concert in de muziektent gegeven, wat veel belangstelling op de been bracht. Jammer dat vele der aankomende meisjes, zich niet wat fatsoenlijker kunnen gedragen gedurende de uitvoering. S0MMELSDIJK Postkantoor Sommelsdijk, Augustus 1913 uitgaande telefoongesprek ken 202 inkomende telefoongesprekken 174 verzonden telegrammen 108, ontvangen telegrammen 124. Totaal 603. Aan den Burgemeester dezer gemeente is van af 3 tot en met 23 September ver lof verleend om zich buiten de gemeente op te houden. Hedenavond zal op de Kaai voor het Hötel Storm, eene muziekuitvoering worden gegeven door Sempre Crescendo. Het huis van de wed. Jb. Edenwaard aan 't Korteweegje alhier is onderhands verkocht aan den heer D. v. d. Bol van Middeiharnis. Procesverbaal is opgemaakt tegen C. N. alhier wegens het werpen van privaatvuil in een zinkput en tegen A. B. koopman te Terneuzen, wegens het venten zonder ver gunning. Van de 166 personen van 70jarenen ouder zyn er ongeveer 80 die voor pensioen ingevolge de Invaliditeitswet, in aanmerking komen. DIRKSLAND- De timmerraansleerling N. Buth had het ongeluk met zyn hand in een in werking zijnde zaagmachine in aan raking te komen, zoodat hij geneeskundige hulp moest inroepen. De lotelingen voor de lichting 1914 uit deze gemeente zijn: Simon de Bruin, Pieter Dijkgraaf, Pieter Christoffel de Graaff, Aren van den Houten, Marinus Knops Cz., Jan Cornells Lugthart, Ruilof van Putten, Jobannis Roodzant, Daniel de Roon, Hendrik Wolfert en Leen- dert Zoon. MËLISSANT- De heer T. Kooman is door den gemeenteraad tot Wethouder herkozen. De door B. en W. van den Gemeen teraad aangeboden begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1914 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 15065,30. Aan den beer G. van Terwisga, is op zijn verzoek met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag verleend als gemeente geneesheer. Ter gelegenheid van het 25-jarig amlits- feest van een heer Backer, hoofd der school alhier, bracht het muziekgezelschap den jubilaris Maandagavond j.l. een serenade. Zaterdag geraakte de stoomdorsch- machine van L. Sieling by het dorschen in brand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat aan blusschen niet te denken viel. De machine en een paar klampen tarwe die in de nabijheid stonden brandden geheel af. Slechts de dorschmachine was verzekerd. IlERKINGEiV- Tot Wethouder dezer ge meente is benoemd de heer Jb. v. d. Velde, in de plaats van den heer A. Munters. Tot helpster by de nuttige handwerken aan de O. L. School alhier is benoemd Mej. J. Kalle. Er waren slechts 2 sollicitanten. J.l. Dinsdag zijn de verkozen raads leden de heeren -Jb. v. d. Velde en M. Lokker beëedigd en hebben beiden als raadsleden zitting genomen. In verband met de gewijzigde bepa lingen betrekkelijk den Burgerlijken Stand is door den Gemeenteraad wijziginggebracbt in de bestaande verordening, regelende de uren, waarop het Bureau van den burger lijken Stand geopend is. Aan Mej. J. Nijpjes is eervol ontslag verleend uit hare betrekking van helpster bij de nuttige handwerken. Verleden week Woensdag heeft de Vereeniging „Nationale Feestdag" haar ge woon jaarlüksch feest gevierd, dat volgens het programma werd uitgevoerd. Hoewel weinig publiek van elders werd het feest door de ingezetenen met opgewektheid ge vierd. Vooral de optocht met paarden, ver sierde fietsen en schoolkinderen trok aller aandacht, terwijl ook de oplating van lucht ballons bij de belangstellenden in den smaak viel. Jl. Woensdagmorgen tijdens de viering van Nederlandsch 100-jarige Onafhankelijk heid kwam over ons dorp in Noordelijke richting koers zettend een vliegmachine, welke door velen werd gadegeslagen. Verleden week sloegen de paarden van den landbouwer v. E. alhier op hol, waardoor diens zoon C. P. v. E. zich ernstig bezeerde. Gelukkig geraakten paarden en wagen een eindweegs in de sloot, waar door verdere ongelukken werden voorkomen. Bij de wedstrijden met fietsen met hindernissen werden de pry'zen gewonnen als volgt: le prijs een nikkelen Onafhan- kelijkshorloge door Abr. Nieuwland2e prijs een zilveren sigarenpyp door M. Melissant; 3e prys een meerschuimen sigarenpyp door H. Klem. NIEUWE TONGE- Dinsdagmiddag-geraakte de arbeider P. v. d. H. met zijn voet onder een wiel van een dorschmacbine bekneld en bezeerde zich zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In de gisterenmorgen gehouden open bare vergadering van den Raad, zijn de nieuw gekozen raadsleden geinstalleerd en beëedigd, behalve de heer W. van Eesteren die wegens ziekte was verhindert. Door Z.Ex. den heer Commissaris dei- Koningin is aan den Burgemeester dezer ge meente een verlof toegestaan van 3 weken beginnende den 3 dezer tot den 23 Septem ber a.s. Aan het Hulptelegraaf en telephoonkan- toor zijn gedurende de maand Augustus jl. behandeld 138 telegrammen, 241 telephoon- gesprekken en 15 telephoonoproepberichten. Totaal behandeld 394 berichten. Onder prachtig zomerweeris Donderdag j.l. Ne&riands Onafhankelijkheid hier feestelijk herdacht. Om 7 ure kwamen 2 herauten te paard aankondigen dat het feest een aanvang zou nemen, van 7!/2 tot 8 ure het luiden der klok. Om 8 uur was het muziek gezelschap Apolio op haar prachtige ver sierde muziektent aangetreden, door den directeur waren prachtige stukken tot inleiding gekozen: o.a. Psalm 118, Gezang 156 en verder Vaderlandsclie liederen, na afloop daarvan trad het eere-comité met den EdelAchtbaren heer Burgemeester op de tent en werd door Z. E. A. het feest met een toespraak geopénd; welke ongeveer luidt als volgt: Waarde feestgenoolen: Wij staan hier allen om een feest te vieren. Wanneer wy ons zeiven de vraag stellen of dat feest ook recht van bestaan heeft, dan volgt al spoedig dat er nimmer een feest is gevierd dat zooveel recht van bestaan heeft als op dezen dag, den 28 Augustus, den dag waarop in den Haag het Vredespaleis wordt geopend, en dan Neêrlands Onafhankelijkheid, nu 100 jaren geleden. Onze voorouders hebben toen droeve tijden doorstaan. In 1795 hadden zy het Huis van Oranje verbannen, maar zoo als in de jaren 1672 en 1779 moesten zy ook al weder ervaren dat wanneer Oranje met ons was, dat er welvaart bestond tegenover den druk van het Fransche juk. In 1813 gewerd ons de tijding dat het leger van Napoleon in den slag bij Leipzig totaal was verslagen, en dat de geweldenaar van Europa zijn macht was gebroken, daarop trad het driemanschap Hoogendorp, van der Duin en Limburg Stirum op en wisten den Prins van Oranje te overhalen om het bestuur in handen te nemen, in de hoop dat God met OrAnje ook ons de welvaart weer zou brengen. Vervolgens sprak Z. E. A. dat hij dikwijls gehoord had dat Nieuwe Tonge zoo waar diglijk feest kan vieren. Waarom hij de wensch uitte dat hy ook de ervaring zou krijgen. Hij hoopte dat niemand uit de gemeente zich aan sterken drank zoude te buiten gaan, waardoor steeds wanordelijk heden ontstaan, dat het afsteken van klakkebossen of branden van teertonnen, dat hij gisteren avond nog bij publicatie heeft verboden zoude worden nagelaten, den wensch uitsprekende dat een ieder daaraan voor de goede orde zooveel mogelijk zou mede werken om onze zware taak op dezen dag te verlichten. Na deze uitspraak verzocht Z.E.A. dat de muziek het Wilhelmus zou invallen en dat elk daarmede zoude instemmen; ook werd door hem op verzoek van deCommissie bekend gemaakt dat er om 11 uur een verrassing zoude plaats hebben. In dien tusschentyd waren de schoolkinderen met hunne geleiders bij de muziektent opgesteld, en begon de optocht der kinderen met de muziek door het dorp, dat een aardig gezicht opleverde, die kleinen allen in Oranje getooid en met de driekleur in de hand, daarop hadden de kinderspelen plaats, bestaande in 3-beenloopengeblindoekt pry zen knippen, met een ei op de onderkant van een bord loopen enz., hetwelk goed in den smaak viel. Juist op tijd 11 uur volgde de beloofde verrassing, voor dien tyd waren op het Gemeentehuis 4 Fransche soldaten aange komen, een hunnerbegafzichnaardewoning van B. V. alhier, na een oogenblik aldaar vertoefd te hebben, liep hij met de looppas naar het Gemeentehuis, om zyn kameraden te halen, ging opnieuw genoemde woning binnen. Na een hevig verzet waarbij V. ge bruik maakte van een posplank (slypplank) gelukte het hun, hem uit zijn woning te krijgen en brachten hem onder verzet over naar het Gemeentehuis, al waar hij in het arreslantelokaal werd opgesloten en werd daarna weer even spoedig door den heer Burgemeester in vrijheid gesteld. Daarop trad den heer van Driel, voorzitter der feestcommissie naar voren, en gaf in korte woorden te kennen, wat deze verrassing in had, en zeide ongeveer het volgendeIn 1813 waren bij de grootvader van Y. destijds kleermaker in deze gemeente eenigeFransche soldaten ingekwartierd, die dwongen de oude man dat hij de Fransche cocarde zoude dragen, doch deze een volbloed Oranjeman, had daar geen zin in. Op zekeren dag kwam een Fransch soldaat binnen en zag de kleer maker weer zonder Fransche cocarde, liep terug om zijne kameraden, en brachten de oude man voor den Burgemeester, alwaar hy in arrest werd gesteld, doch is toen den volgenden morgen door den destijds regee renden Burgemeester Anemaet in vrijheid gesteld dus een verrassing die in 1813 wer kelijk is geschied. Daarna werd op de hofdstede van den heer de Haas van Dorsser de optocht zooals die in hot program was opgegeven saamge- steld. Hoewel de verwachting vandehisto- rischen optocht hoog stond, heeft deze zoo wel als de allegorische optocht aller ver wachting overtroffen, in een woord is dat nummer uitnemend geslaagd. De optocht ging van stee bij van Dorsser door het dorp Daar Battenoord (Scheveningen voorstellen de) waar de Prins zou landen. De Prins met het Driemanschap waren aan boord bij schipper P. v. d. Doel en werden per roeiboot door een bootsman met 4 matrozen afge haald. Zoodra Z. K. H. dan ook een voet aan wal zette werd hy door een persoon voor stellende den heer Pronk toegesproken. Hoog Doorluchtige Prins. Uit naam van het Nederlandsche Volk heeten wij U welkom en danken wij U, dat Gij aan onze bede gevolg hebt willen geven, dat Gy van de overzijde der Noordzee ge komen zyt, om de teugels van het bewind in handen te nemen over het land Uwer Vaderen, dat gezucht heeft onder de ijzeren vuist van den Franschen dwingeland. Ge knecht gekromd zijn wij overgeleverd ge-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5