Officiéél Nieuws- en Advertentieblad TWEEDE BLAD voor Overflakkee en Goedereede. Woensdag 20 Augustus 1913. No. 40 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. I3de Jaargang Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid vau de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-GBAVENHAGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Mlddelliarnls. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespandenten en Advertentiën tg adresseeren aan de Flakkeesche Boek en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Schietoefeningen van het fort Hoek van Holland 4e district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 26 Aug, a.s. eene SCHIETOEFENING worden gehouden van het fort „Hoek van Holland", Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort een roode vlag beN. en een beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur voor het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie „Ned. krt." Nos. 218, 219, 202, 227.) Middeiharnis, den 19 Ang. 1913. De Burgemeester ULBO J. MIJS. MIDDEIHARNIS- Maandag had de 14 jarige L. Vroegindeweij het ongeluk met zijn arm door eenruit te vallen en zich daarbij ernstig te verwonden. Zaterdag had de jonge heer Nipius het ongeluk met zy'n fiets tegen de straat te vallen, en zich daarbij zoo ernstig aanzijn kin te verwonden de geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De buurtcommissie van den Westdyk en het Zandpad, tot het versieren van ge noemde straten gedurende het te houden onafhankelijkheidsfeest, hebben 60 gulden bijeen gebracht. Maandag had C. Jordaan het ongeluk in de haven te vallen, met groote moeite wist hij zich met behulp van zijn broeder op bet drooge te brengen. De Rotterdamsche Tramweg-Maatsch. zal Donderdag 21 Aug. a.s., ter gelegenheid van het te houden teest te Middeiharnis, 's nachts 12 uur een extra dienst openen waarmee de van buiten komende feestvie renden huiswaarts zullen worden gebracht. De gewone retourbiljetten zullen voor dezen dienst geldig zijn. De reisgelegenheid behoeft dus geen be letsel te zijn dat feest, waarvan veel wordt verwacht, bij te wonen. Dinsdag vergaderden voor het eerst onder voorzitterschap van den heer Baumann, burgemeester van Oude Tonge, in het oude postkantoor alhier, de benoemde leden voor het geven van inlichting overeenkomstig Art. 369 en 370 der Invaliditeitswet. In verbaudmet hetonafhankelijkheids- feest op Donderdag a. s. alhier te houden, zal de stoomboot „Middeiharnis" dien dag niet varen. Dinsdagmorgen lag het varken van den werkman A. Koole alhier dood in het kot. Middeiharnis maakt zich gereed feest te vieren. Voorstraat, Zandpad, Westdijk, Kaai en Spui worden reeds versierd en de vetpotjes en lampions aangehangen. Niet het minst zullen de versieringen aan het Gemeentehuis morgen de aandacht vra gen van allen die in Menheersche het feest komen meemaken, ook de prachtige eere poort op de Voorstraat zal het uitstekend doen, feestcommissie gij allen hebt nu reeds getoond, dat ge weet hoe feest gevierd moet worden. Jong en oud, allen doen huD best om het feest schitterend te doen sla gen. Iedereen werkt mee opzijn hardst om toch maar gereed te komen en of 't lukken zal, dat zult ge morgen om 8 uur eens zien, dan zal Menheersche feest vieren zooals het misschien nog nimmer heeft ge daan. Iedereen is vol goeden moed en gaan we eens na, hoeveel programma's en kaar ten al verkocht zijn, dan zeggen we: 't zal reusachtig zijn. De stemming is er nu reeds in, men hoort onder de jongeren al het zingen van na tionale liederen en de ouderen zijn onrustig, men staat aan de deur, wandelt eenslangs de versierde gedeelten en spreekt over morgen. Enfin, nog slechts enkele uren en het feest is er. Dat de lieve Oranjezon, Mid deiharnis morgen eens met hare stralen mag verwelkomen en dat er feest mag gevierd worden, waardig en vroolijk. S0MMELSD1JK- Met ingang van 16Septem- ber a.s. wordt te Sommelsdijk in vereeniging met het terplaatse bestaande postkantoor een Rijkstelegraaf- en telefoonkantoor geves tigd. Bij het snijden van tarwe sneed de arbeider H. van Antwerpen zich zoodanig in de hand, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Door de heeren gebroeders le Comte, aannemers alhier, is aangenomen het met selwerk van den bouw vAn acht arbeiders woningen te Hoogvliet voor rekening dier gemeente. Eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Vrijdag a.s. desnam- ten 2'/2 ure. DIRKSLAND- De heer P, Koenraad adel borst 1ste klasse, is bevorderd tot luitenant ter zee 2de klasse. Mej M. P. Koenraad, thans onderwij zeres te Brielle is als zoodanig benoemd te Gouda. A. Braber, spekslager alhier, heeft naar men verneemt, zijn zaak overgedaan aan onzen vroegeren dorpsgenoot, P. Groo- tenboer Az. STELLENDAM- Zaterdagmiddag viel het 8 jarig zoontje van Johs. Noordhoek in de volle kaai. Het ventje werd gered door C. Klink. Ook in deze gemeenten doet zicb de gevreesde vlekziekte onder de varkens voor. Reeds twee dieren zijn aan deze ziekte be zweken. De Heer P. D. Holleman deed zijn varkens inenten, door den Heer de Graaff, veearts te Dirksland. Bij het spelen had het 4-jarig dochtertje van Dr. P. J. Mulder alhier het ongeluk te vallen en haar armpje te breken. Vergadering van de Visschersvereeniging Eensgezindheidop Zaterdag 9 Aug. in de] zaal van den heer F. Troost. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen van den heer van Dam advo caat te Rotterdam de mededeeling, dat hij zijn medewerking zal verleenen bij het samenstellen van een hoofdbestuur voor de verschillende vereenigingen. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Alsnu wordt voorlezing gedaan van de Statuten van den visschersbond „Eendracht" Een begeleidend schrijven is bij deze Statu ten gevoegd. Hierna deelt het Bestuur mede, welke gedachtenwisseling er heeft plaats gehad, wat betreft het al of niet aansluiten bü den bond. Algemeen is men van oordeel, voor even redigheid de finantieele offers de voordeelen zullen overtreffen, wordt besloten niet aan te sluiten. Vervolgens wordt mededeeling gedaan, dat van een ambtenaar der Directe Belas tingen en accijnzen een schrijven is ingeko men, waarin er op wordt gewezen, dat men op een boete van f 50 verplicht is bij het binnenkomen der zeegaten en voor het passeeren der eerste wacht een oranjevlag te vertoonen, lang 8 en breed 5 d.M. Deze vlag moet worden geplaatst op de achter steven bij het roer, en verbonden zijn aan een 11/2 M. langen stok In het vlaggedoek moet de aanvangsletter der gemeente staan ter groote van 3 d M. Zoowel in-alsuitgaande moet deze vlag worden vertoond. Deze bepaling heeft echter met de garna- lenvisschery weinig te maken, waarom het schrijven, voor kennisgeving wordt aange nomen Voor de zeevisschers staatde zaak echter anders. Deze dienen er wel degelijk rekening mee te houden. Nog is ingekomen een schrijven van de Visschersvereeniging „Ons belang" te Goede reede, daarbij verzoekende de nog niet opge ruimde wrakken voor gemeenschappelijke rekening tijdelijk te verboeien ten einde het onderzoek voor den Rijkswaterstaat te ver gemakkelijken. Er wordt besloten aan de Vereeniging „Ons Belang" voor te stellen, dat iedere vereeniging tot dat doel één vaar tuig met personeel beschikbaar zal stellen. De kosten, die waarschijnlijk grooter zullen zijn dan het aanwezige kasgeld, worden ge vonden door inteekening. Daarna wordt besloten enkele kleine wrakken aan de platen op te ruimen. Schip per B. van de Ree, tevens duiker, zal de puien vastmaken terwijl weer anderen zich dis ponibel stellen om op andere wijze behulp zaam te zijn. Alzoo Eendracht maakt macht. Hierna wordt bet bestuur voorgesteld om bij het opmaken van het. reglement voor het Hoofdbestuur daarin de bepalen op te nemen, dat, wanneer aan een der leden van de 4 aangesloten vereenigingen sterft, ieder lid één gulden stort ten bate der nagelaten be trekkingen. Dit punt wordt gemeenschap pelijk aangehouden voor de vergadering der 4 vereenigingen, aangezien het de goedkeu ring noodig heeft van allen, Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. GüEDËREEDE- De vorige week had schip per L Lokker, bevarende de blazerschuit G O 9, terwijl hij met zeevisschery bezig was, 't ongeluk met de kor in een wrak vast te raken en het vischtuig te verliezen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal ook hier een Onafhankelijksfee3t wor den georganiseerd, te vieren in November of December. De visschersvereeniging „Ons Belang" heeft besloten, om gezamenlijk met hare Zustervereeniging „Eensgezindheid" te Stel lendam over te gaan tot verboeiing dei- wrakken in 't GoereesGhe Gat, om daardoor het van Rijkswege in te stellen onderzoek te vergemakkelijken. Bij de beoefening der zeevisscherij had schipper J. 't Mannetje, bevarende de blazer schuit G O 27 't ongeluk, dat de zeekor in een wrak vast geraakte, tengevolge waar van het vischtuig met inhoud verloren ging. Een leelijke schadepost 1 In deze streek bestaat eenige leven digheid in den mosaelhandel. De vorige week werden door twee visschersvaartuigen van 70 tot 80 ton mosselen naar België verhan deld tegen een prijs van f 1.80 A f2.— de ton. NIEUWE TONGE- De heeren J. P. de Wilde, Gemeente Secretaris en D. Verweij volontair ter Secretarie alhier, zijn benoemd tot het verstrekken van hulp en inlichtingen, bij hat invullen der formulieren van aanvragen eener rente als bedoeld in art. 369 en 370 der Invaliditeitswet. De heeren J. P. de Wilde en D.Verwey zullen voortaan elke Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 6'/j tot 7V2 ure in het Weeshuis zitting houden om behulpzaam te zijn bij het invullen der formulieren der Invaliditeitswet. Door den Gemeenteraad is de rekening der gemeente over het dienstjaar 1912 goed gekeurd en vastgesteld, in gewone en buiten gewone ontvangsten op f 50887,39 59718,161/2 Alzoo een batig saldo van 1169,22i/2 De geloofsbrieven van het nieuwge- kozen Raadslid den heer M. Vreeswijk, zijn door den gemeenteraad onderzocht en in orde bevonden. Dientengevolge is tot zijne toe lating besloten. Door den raad dezer gemeente is met algemeens stemmen besloten, om aan de feestcommissie voor het Onafhankelijkheids- feest alhier een sudsidie te verleenen van f 50. In de op Zaterdag jl, gehouden open bare vergadering van den gemeenteraad, be dankte de Voorzitter, de heer J. Bouman, met enkele woorden de drie aftredende leden, die wel voor de laatste maal de vergadering zouden bijwonen, de heeren A. Breesnee die 46 jaren, J. Vreeswijk 44 jaren en J. Houtaar 36 jaren lid van den gemeenteraad zijn ge weest, voor de bewezen diensten aan de gemeente in die reeks van jaren verleend, en hij hoopte dat God gaf, datzjj nog eenige jaren van hun rust mogen genieten. OUDE TONGE- Op verzoek van deSchip- persvereeniging „Schuttevaer" zijn de pe- troleumlantaarns op de haven alhier ver vangen door gaslantaarns. De heer Th. H. v- Dolder, emeritus predikant der Ned. Herv. Keik hoopt 23 Augustus den dag te herdenken, waarop b\j vóór 50 jaar het predikambt te Foudgum en Raard (Friesland) aanvaardde na eenigen tijd als hulpprediker te hebben gearbeid te Hardegarijp. Achtereenvolgens diende hij de gemeenten te Gerkesklooster en Stroobos, Kaag en Abbenes, "s Heer Abts- en Sinouts- kerke, Nisse en Oude Tonge. In deze laatste plaats waar hy 4 Nov. 1877 bevestigd werd, werd hij genoodznakt wegens gebrekkig gezichts-vermogen den arbeid neer te leggen. Na 47-jarigen dienst Dam hy daar 10 Juli 1910 afscheid van de Gemeente met de woorden van 1 Joh. 2 18a: Kinderkens bet is de laatste ure. Ds. Van Dolder was een der weinige predikanten, die zich niet op politiek terrein bewogenop kerkelijk en maatschappelijk terrein heeft hij veel gedaan, zoodat in Ring- en Classicaal bestuur zijn jarenlange ervaring veel invloed uitoefende. Op Oude- Tonge werd door hem mede bewerkt, dat 't Oudeland van stoombemaling werd voor zien, terwijl hij als lid van de afd. Schut tevaer aldaar, de haven verbetering steunde en als lid der gezondheidscommissie vele wantoestanden op Flakkee hielp wegnemen. Gedurende zijn werkzaam leven sprak hjj in meer dan 90 kerken en nam hij 5712 spreekbeurten waar. De gouden jubilarus rust thans van zijn arbeid als emeritus te Scherpenzeel. (Gd.) (B.C.) De heer I. de Winter alhier is in het bezit van een Oranjevlag uit het midden der 18de eeuw. In 't midden er van staat een ton met Oranjeboom, rustende op een lig gende leeuw, waaronder staatHier rust ik veilig. De klerk bij 's Rijksbelastingen, de heer H. J. Bakker van Amsterdam, is aan gewezen voor tijdelijke waarneming van het kantoor Oude Tonge. Het koffiehuis van Van Dongen is on derhands verkocht aan schipper J. Legierse. DEN BOMMEL- He vorige week behaalde

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 9