99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad TWEEDE BLAD voor Overflakkee en Goedereede. I3de Jaargang. Woensdag 13 Augustus J9I3. No. 39 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAS. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-GBAVENHAGE. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid deiharnis maken bekend, dat heden bij hen is in gekomen een verzoekschrift van Marinus van Brussel, veldarbeider, wonende alhier, om verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in het Oostelijkste vertrek aan de Zuidzijde zijner woning van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Mid deiharnis, Sectie B, No. 2268, plaatselijk gemerkt Wijk A. No. 201 en gelegen aan de Raadhuisstraat aldaav. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Middeiharnis, den 12 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester NIJGH. D. SLIS J.Az. L.B. M1DDELHARN1S- Heden namen wij inzage van het programma van het Onafhanke- lykheidsfeest te Middeiharnis op Donderdag 21 Augustus a.s. 't Is een goede gedachte geweest van de feestcommissie vóór de opsomming der eigenlijke feestelijkheden een kort overzicht te geven van den toestand van ons land vóór honderd jaren. Niemand late dit onge lezen De feestelijkheden worden des morgens 8 uur geopend met klokgelui en daarna uitvoering van gewijde muziek op den toren. Plechtig zullen de volle tonen uit het koper galmen over de gansche gemeente. Dan volgt een korte muziekuitvoering vóór het Gemeentehuis. Optocht der schoolkinderen. Het programma geeft nauwkeurig den weg aan, dien de stoet zal volgen. Onthaal der schoolkinderen. Ovatie met muziek ten Gemeentehuize. „Geknecht, Bevrijd", episode uit den Fran- schen tijd, in drie bedrijven. Daarna pauze tot 2 uur. Vervolgens: Wedstrijd van versierde Fietsen. Rijtuigen. Schoon- en Ringrijderij. Het programma bevat de namen van alle deelnemers. Dan wacht ons nog- Uitvoering: „Kinderzang*. Volksspelen. Uitvoering: „Volkszang". Avondconcert van „Sempre". Alle uit te voeren nummers worden door den feestwijzer vermeld. Ten slotte: Lampionoptocht. Veel en velerlei wordt ons geboden. Het programma geeft tijd en plaats nauwkeu rig aan. Moge het weder nu medewerken en de lieve zon haar licht uitstorten over de vadeilandsche kleuren. Maar ookmoge er oprecht worden feest gevierd, zonder ruw heid, zonder baldadigheidLaat de feestelijke stemming zich uiten in een opgewekt lied. „Wij leven vrij." „Piet Hein", „Vlagge- lied", „In naam van Oranje" leenen zich uitnemend voor marsehliederen. Make men een rondedans, men zinge het oude lied, dat ook onze voorvaderen zongen, dansende om den vrijheidsboom: „'t Is Oianje.'t blijft Oranje"! Is men in koffiehuis of club verga derd, men heffe aan het „Oude Wilhelmus", „O, dierbaar plekje grond"! en dergelijke, en vergete men de gemeene deunen, die wanklanken werpen in de feestvreugde. De Rotterdamsche Traraweg-Maatsch. zal Donderdag 21 Aug. a.s., ter gelegenheid van het te houden feest te Middeiharnis, 's nachts 12 uur een extra dienst openen waarmee de van buiten komende feestvie renden huiswaarts zullen worden gebracht. De gewone retourbiljetten zullen voor dezen dienst geldig zijn. De reisgelegenheid behoeft dus geen be letsel te zyn dat feest, waarvan veel wordt verwacht, bij te wonen. De Burgemeester maakt bekend dat de kohieren der Personeele belasting no. 3 en 3b voor het dienstjaar 1913 den 7 Au gustus invorderbaar verklaard, en den ont vanger ter Invordering zijn ter hand gesteld. Aan het bestuur van den polder het Oudeland, loozende op de haven van Mid deiharnis is vergunning verleend tot het plaatsen van een Dingier Diesel Motor van 70 Pk., met centrifugaalpomp, welke 100 M3 water per minuut zal kunnen verplaatsen. Vrijdagavond had de huisvrouw van C. Koomen het ongeluk in den kelder te vallen, waarbij zij een bloedende hoofdwond bekwam, en een paar ribben brak, ook een arm en been werd gekneusd. De varkensziekte heerscht in deze gemeente buitengewoon erg, van 5 verschil lende arbeiders lag hun varken dezer dagen dood in het kot. Bijzonder is het dat de dieren zelfs nog terwijl zij leven, zoo erg stinken en buitengewoon blauw worden. Voor het eerst zijn dezer dagen 5 per sonen, na hun ontslagbrief te hebben ont vangen, bij den landstorm overgegaan. De heeren A. Reevers en G. Esselink, klerken ter Secretarie alhier zijn aangewe zen om de aanvragers voor een rente inge volge de Art. 387 en 370 der invaliditeits wet behulpzaam te zijn. Maandag had een werkman van een baggermachine het ongeluk in de haven te vallen. De machine werd spoedig stop gezet en hadden zijn mede opvarenden het geluk hem intijds te redden. Maandag had H. Buth, terwijl hij aan het tarwe snijden was het ongeluk zoodanig in zijn hand te snijden, dat hij genoodzaakt was zijn werk tijdelijk neer te leggen. De hier en te Sommelsdijk gestationeer de rijksveldwachters vertrokken Zondag van hier naar den Haag, wat vermoedelijk in ver band staat met de aldaar stakende grond werkers. Dinsdag keerden zij weer terug. Maandag had het 6-jarig zoontje van M. Taaie het ongeluk van een voer hooi te vallen, gelukkig liep hetgeen kwetsuren op. Ter eere van de 40-jarigs ambtsver vulling van den heer B. Verburg kapitein der „Stoomboot Middeiharnis" vertrok de „Middeiharnis" Woensdag met de driekleur in top. SOMMELSDIJK. De heer W. K. van Driel volontair ter Gemeente-Secretarie alhier, slaagde dezer dagen voor het examen schoon schrijven Middelbaar Onderwijs. Gevonden twee sleutels, bevesting aan een koperen kettinkje. Zij die hierop ver- meenen recht te hebben kunnen dit bij de gemeentepolitie terug bekomen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep (toez) te de Wilp (prov. Groningen) de heer H. T. A. J. Westrik candidaat alhier. Tegen C. W. te Dirksland is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met eene flets zonder licht en zonder rem en wegens het opgeven van een valschen naam. Naar de twee vacante onderwijzers plaatsen aan de O. L. School alhier, hebben zich 84 sollicitanten aangemeld. De heer I. Geelhoed secretaris dezer gemeente is benoemd tot het verstrekken van hulp en inrichtingen, bij het invullen der formulieren van aanvragen eener rente als bedoeld in de art369 en 870 der Invalidi teitswet. Ook hier breidt de vlektziekte onder de varkens zich meer en meer uit. Een paar gevallen met doodelijken afloop zijn reeds voorgekomen. De Brigadier en ryksveld wacht alhier met drie zijner ondergeschikte manschappen zijn Zondag spoedeischena opgeroepen naar den Haag, in verband met de grondwer kersstaking. MELISSANT- Het kohier No. 2 der perso neele belasting over 1913 is invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter hand gesteld. De postbode J. A. Barnat alhier is benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Oude Tonge. Het programma van het op 19 Augus tus a.s. in deze gemeente te vieren onaf- hankelijksfeest luidt als volgt: Voorin. 8-8i/a uur inluiden van het feest. 8t/2-10 optocht van schoolkinderen met be geleiding van muziek- en zanggezelschap, IO-III/2 tractatie der schoolkinderen. ll1/2' 12 uur concert in de muziektent. Nam. 1-2 uur volksspelen, 2-3'/2 allegorische optocht. 31/2-4 optocht van versierde paarden en fiet sen. 4-6 ringrijden met paarden en volksspe len. 6-7 uur prysuitdeelen aan de winnaars der verschillende wedstrijden. 7-9 uur avond concert in de muziektent. HERRINGEN- Verleden week is de brand spuit dezer gemeente geprobeerd, welke evenals vorige jaren nog aan redelijke eischen voldoet. Doordat vele landbouwers hunne gra nen met de machine sDijden, staan er een twintigtal arbeiders werkeloos, hetgeen hier als een zeldzaamheid om dezen tijd kan gemeld worden. Verleden week kreeg H. Huizer alhier zoodanigen klap van zijn hit, tegen één zijner beenen, dat hij een paar dagen niet kon loopen, terwijl dit nu nog zeer gebrekkig gaat. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. STELLENDAM- Vrijdagavond bij hetopde haven loopen, kwam de stoomboot Maas- nymph ten gevolge van de buitengewoon sterke eb, in botsing met het Westhaven hoofd, waarby aan het steiger nog al wat schade werd aangericht. De heer P. van den Broek, volontair ter Secretarie alhier, is door den betrokken minister benoemd om hulp te verleenen in zake het invullen der formulieren, noodig geworden volgens de Invaliditeitswet. De heer C. A. Touw slaagde Maandag voor de acte Fransch. Tot heden werd nog niets vernomen omtrent plannen tot feestelijke viering van Neêrlands Onafhankelijkheid. Thans gaat het gerucht, dat men zal trachten een ver gadering te houden, teneinde een commissie te vormen. GOEDEREEDE- De hear G. Tanis, werk zaam ter Secretarie, is voor deze gemeente benoemd tot het verstrekken van inlichtingen en hulp, voor het doen invullen van formu lieren inzake de Invaliditeitswet. De Heer J. M. Nagtegaal, onderwfizer aan de O. L. School alhier, is geslaagd voor het examen hoofdacts L. O. Vorige week had een 6-jarig zoontje van D, Hoek al spelende het ongeluk te vallen en een arm op twee plaatsen te breken. De kleine is naar 't Academisch Ziekenhuis te Leiden getransporteerd. Jl. Zondagmorgen ontlastte zich boven deze streek een kort, doch hevig onweder, vergezeld van plasregens. De waterval was van dien aard, dat de goten het water niet konden verzwelgen. In verband met, uitgezonderd Dinsdag nacht, in de afgeloopen week niet ongun stige weersgesteldheid kon door de zeevis- schers nogal wat visch gevangen worden. Ondanks betrekkelijk lage marktwaarde, werd van f 50.— tot f 124.— aan versche visch besomd. Van Rjjkswege is weder een aanvang gemaakt, om den aanleg een basaltglooiing aan de Oostzijde der haven voort te zetten. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Hollaar, thans werkzaam als onderwijzer te Rotterdam, is geslaagd voor acte middel baar Fransch. OUDDüRP. Het programma van het feest van Neerlandsch Onafhankelijkheid dat hier op 28 Aug. zal gehouden worden bevat, 7,30 uur tot 8 uur Inluiden van het feest, 8 uur tot 8,30 Koraal Muziek van den toren. 9 uur Optocht van Schoolkinderen en Trac tatie 11 12 uur, Uitvoering Zangvereni gingen, 12 1 uur Pauze, 1,30 tot 4 uur His torische Optocht, Napoleon met gevolg, lan ding van de Prins van Oranje, gevangen neming enz. 4 6 uur volksspelen. 6 8 uur Muziek op de tent. 8 10 Openlucht voorstelling. Slot vuurwerk. NIEUWE TONGE- Onder de varkens komt ook de zoozeer gevreesde vlekziekte voor. Enkele dieren zijn reeds aan de ziekte bezweken. Door den heer Burgemeester dezer gemeeute is tegen Zaterdag 16 Augustus a.s. des voormiddags ten IO1/2 ure eene open bare raadsvergadering belegd. De heer M. Vreeswijk heeft zijne be noeming tot lid van den Gemeenteraad aangenomen. OUDE TONGE- Op verzoek van de schippers alhier is besloten de havenlichten zoowel bij lichte als donkere maan te doen branden. J.l. Vrijdag is door den Kerkeraad ongeveer 17 Gemeten land verpacht waar van in Perceeien. De som als benificie heeft opgebracht f4312, bij een pachtsom van f 30 per gemet per jaar. J.l. Vrijdag is door het overhalen van een kar in den Zwartenhoek het zoontje van Kaufman zoodanig aan het hoofd ge wond dat spoedig geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij Kon. Besluit van 8 dezer is onze dorpsgenoot de heer D. A. Arends, arts, benoemd met ingang van 16 Augustus a.s. tot officier van gezondheid der 2de klasse bü de Zeemacht. OOLTGENSPLAAT- Ds J. E. Klomp te Poortvliet heeft voor het beroep alspredikant bü de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. In eene Donderdag, 7 Aug. j.l., gehou den openbare vergadering is definitief beslo ten Neerlands 100 jarige onafhankelijkheid feestelük te vieren op den 11 Sept. a.s. EeDe feestcommissie is gevormd met het volgende Bestuur: President de Edelachtbare Heer J. G. van Putten, vice president de heer G. N. Breur, secretaris de heer J.C.Oostdük, penningmeester de heerdr. J. A, Hers, ambt-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5