ROOIJ, ff Officieel N ieuws- en Advertentieblad i L HICK RDEN TWEEDE BLAD voor Overflakkee en Goedereede. i van Bedien. ris S -EXPEL LER MERK ANKER. ITER Co. HOOf», in aardappelen. AMSTERDAM (3de Jaargang. Woensdag 6 Augustus 1913. No. 38 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. die lijdt aan JICHT en RHEUMATIEK koopt Isch It dadelijk helpt. Iveerga bij Zenuwpijnen, nmingen, Brandwonden, n Muggen en Muskieten. |hen a 55,80 en 130 cents Drogisten. In Duitsche :riivm TEEPE, te SommeU- |)ORNBOS, te Dirksland Ooltgznsplaat bij A.L. j J. KURVINK. Drogist. JMMER 7833. OOP Prinsengracht. fd aanbevolen voor e vracht gezonden |ten te Amsterdam Direct na verkoop H1DDELH ARN1S. prreerende prijzen: (APOKBEDDEN, I, DEKENS, N enz. |ranco door geheel aan voor het leerd in llen Ondergoederen. ÏAP DEK ververij en Chem. LIE" te Dordrecht. 1831). leph. Interc. No. 9 phe Eank. i binnen- en buiten- op binnen- eD tekering enz.; |TE KLUIS volgens rgen 3 pCt. 's jaars it drie maanden pCt. 's jaarsmet ïgekeerd. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prjjs per kwartaal, franco per post 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W, DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, VGBAVUMIVGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Schietoefeningen van de kustbattery te Hellevoetsluis. Volgens mededeeling van den minister van Oorlog zullen op 12 en 13 Augustus a.s. en zoo noodig ook op volgende dagen schietoefeningen gehouden wor den van de knstbattery te Hellevoetsluis. Er zal gevuurd worden met zwaar kaliber (24 cM.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector begrensd door de ware richtingen W.N.W. en Z.W. (67°) tot op 6000 Meter van de batterij. De Noordelijke grens van dezen sector zal op de kustbattery worden aangegeven door een stel bakens, voorzien van een roode driehoek, de Zuidelijke grens door een stel bakens, voorzien van een zwarte ruit. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van de kust- batterij een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening half stok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op de markt te Hellevoetsluis. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desgewenscht hulp worden verleend om uit den onveiligen sector te komen. (Zie ,Ned. krt." No 202.) Middelharnis, 5 Augustus 1913. De Burgemeester van Middelharnis. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Maandag had de Heer D. Broodshoofd uit Rotterdam die hier tijde lijk vertoefde het geluk het ruim 2-jarig kind van L. Tamboer dat in een sloot achter den Oostaijk was gevallen daaruit te redden. Door de varkenslagers is de prijs van spek met 21/2 cent per Kilo opgeslagen. Door M. Korteweg is een postduif opgevangen gemerkt E S E M A E L 1484/13. De heer L. Koudijzer door wien ontslag als bestuurslid van het Ziekenfonds was genomen, heeft dat verzoek ingetrokken en zal als lid van 't bestuur zitting houden. Onze dorpgenoot L. Koster sch. op de vischsloep Wilhelmina is te Vlaardingen binnen gekomen met 20 last haring. De vlekziekte onder de varkens neemt nog steeds toe. Maandag lag het varken van G. C. v. d. Hoek dood in het kot terwijl een 2de ook lijdend was. Naar men uit goede bron verneemt is voor den Westelijk een buurtcommissieopge- richt met het doel die straat te versieren. Dat dit navolging vinde ook voor de andere straten van het dorp. De heer D. P. v. d. Laan kommies der Directe belasting alhier is tegen 16 September a.s. alszoodanigovergeplaatstnaarKerkrade. Naar wy vernemen heeft de feestcom missie de beschikking gekregen over de wei van den Heer P. Knöps gelegen aan den Steenen weg. Voorwaar een prachtig afgesloten terrein voor het houden van de Ring- enSchoon- rijderij, volksspelen, zanguitvoering enz. En aan belangstelling ontbreekt het niet, 13 deelnemers aan de schoonrydery en 28 aan de Ringrydery, vele versierde fietsen, veel deelnemers aan de volksspelen. Het kan dan ook niet anders dat het menschen zal stroomen en gelooven wij wel, dat heel Plakkee tegenwoordig zal zijn om met Meneersche feest te vieren en te toonen dat wij hier op ons ei'and ook iets voelen voor onze onafhankelijkheid, met zooveel moeite in 1813 verkregen. Bestuurders van rijtuigen en fietsen be hoeven niet thuis te blijven, bang zijnde geen stalling te vinden. De Heer J. Knöps toch wiens schuur vlak by het feestterrein staat, is zoo welwillend deze schuur voor stalling van paarden en berging van rijtui gen en fietsen disponibel te stellen. Voorwaar een prachtig aanbod en als iedereen zoo belangeloos meewerkt als de Heer J. Knöps, dan twijfelen wij er niet aan of 21 Augustus zal een gezelligen dag worden, die nog lang in 't geheugen zal voortleven. Naar wy vernemen heeft de Commissie heel aardige prijzen aangekocht vooi de wed strijden met versierde fietsen. Jongelingen die zich dus nog niet opgegeven hebben haasten zich dus, zich nog op te geven bij den Heer van Paaschen, die nog wel zoo welwillend zal zijn hen aan te nemen. S0MMELSDIJR- De heer A. L. D. Damen, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de school voor M. U L. O. te Zandvoort, welke benoeming hij heeft aangenomen. De heer C. Volwerk heeft zijn winkel met aardewerk, galanterie enz. overgedaan aan mejuffrouw A. M. Kern. Tot het uitbaggeren van den overtol- ligen grond in de kaai alhier door het ver- breeden der haven ontstaan, is alhier een baggermachine in werking gesteld. Na afloop van dit werk zal de haven over haar geheele lengte door de machine wat uitgebaggerd worden. De suppletoirkohieren van het dienst jaar 19i3 van den hoofdelijken Omslag en van de belasting op de honden en het kohier v/h schoolgeld 3de kwartaal, liggen gedu rende 5 maanden van 6 Augustus 1913 tot en met 5 Januari 1914 ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage. Onder de varkens alhier komt de zoo gevreesde vlekziekte voor. Enkelen zyn reeds aan die ziekte bezweken. DIRKSLAND- Tot onderwijzer aan de Bij zondere school alhier is benoemd de heer J. L. Pitlo van Zeist. Zaterdag jl. is alhier tegen twee per sonen procesverbaal opgemaakt omdat zy op het nieuwe fietspad reden, dat op 't oogenblik nog verboden terrein is. Zondag wilden de zoons van A. S. met een karos gaan speelrijden. De pret was niet van langen duur, daar de achteras opeens middendoor brak. In de Ned. Herv. Kerk alhier bevindt zich een schilderij voorstellende twaalf Romeinsche Keizers. Deze is te koop aan geboden door den Kerkeraad. Een paar antiquaars zijn er reeds voor over geweest, die een bod hebben gedaan. De schilderij is jammerlijk beschadigd. Het eerste vlas is reeds van hier ver zonden. De algemeene klacht is te weinig bollen en te weinig lint. Het Maandblad voor de gemeente Water graafsmeer schrijft: M. J. BR00SH00FT t Zij keeren niet weder, de dooden, En 'tomzien wekt ijdele smart, Wat staat ge? De rust is verboden, Geen ruste, al bezweek ook Uw hart Al buigen in treurig gepeize Wel vaak onze zielen zich neer, De korte verdrukking der reize Vindt ook haar vergoedinge weer. P. A. de Génestet. Een jong, krachtig menschenleven is uit ons midden weggerukt. Daar is iemand heen gegaan, die, wjj mogen het veilig zeggen in den volaten zin des woords een goed, een braaf mensch was. M. J. Brooshooft, hoofdcommies aan de Secretarie onzer gemeente, die nog geen drie jaren in ons midden vertoefde, de man, die als mensch, als ambtenaar, hoog, zéér hoog stond, is Woensdagmiddag ten grave gedra gen. En inplaats van degoedehoedanigheden van dezen ontslapene op te sommen, geven wy liever een beschrijving van de teraarde bestelling van zyn stoffelijk overschot; eene plechtigheid zóó sprekend voor de sympathie waarin de overledene zich bij zijn leven bij allen mocht verheugen, dat hier ieder com mentaar overbodig is. Sedert eenige dagen was de heer Broos- hooft ziek geweest, t06n overbrenging naar bet Burger-Ziekenhuis wenschelyk werd ge acht, waarheen hy Zaterdag 26 Juli werd overgebracht. En reeds den volgenden dag was de ziekte (typhus) dermate toegenomen, dat genezing niet meer mogelijk bleek. Zon dagavond 27 Juli, is hij voor goed ingeslapen. Wjj zullen niet trachten weer te geven de ontsteltenis, de ontroering, die de tijding van dit plotseling overlijden bij zijn talrijke vrien den en bekenden in deze gemeente teweeg bracht. Brooshooft overleden? Men kon 'thaast niet gelooven, men had hem immers nog zoo kort te voren gezien, gesproken, welwillend en voorkomend als altijd. Steeds bereid an deren van dienst te zyn! Maar 't was helaas de wreede waarheid: Brooshooft was over leden. Ver van zyne ouders, niet ver van zijne naaste vrienden, werd hij van ons weg genomen. Zoo werd dan Woensdagmiddag de kist die het stoffelijk omhulsel van den nog zoo kort geleden krachtigen jongen man inhield, uit het Burger-Ziekenhuis in de Linnaeus straat naar den lijkwagen gedragen. Een enkele krans, die spoedig door meerderen gevolgd zou worden, bedekte de baar. Maar die eene krans was al welsprekend 1 Het was een laatste groet van het Gemeentebe stuur van Watergraafsmeer aan een hoogst verdienstelijk ambtenaar. Toen de koets de Linnaeuskade bereikt had, werd balt gehouden voor ons Gemeente huis, waar verschillende gemeente-ambtena ren zich opgesteld hadden, om zich bij den stoet aan te sluiten. Eerst werden echter als een laatsten groet, als een laatst huldeblijk, kransen aan het zwarte kleed bevestigd van den Gemeenteraad eD van het Gemeentelijk Armbestuur, waarna de stoet, gevolgd door tal van belangstellenden langs Breedeweg, en Linnaeuspark weg den Nieuweweg bereik te, waar de familie van den overledene in diens vroegere woning vereenigd was. Achter den lijkwagen volgden de loco burgemeester, de heer Bleijerveen, de ge meente-ontvanger, de heer Roodenburg, de gemeente-architect, de heer Roes, de Inspec teur van politie, de heer Biere, het hoofd der Openbare Lagere School, de heer Smith, alle ambtenaren der Secretarie, de taeeren Mr. Bosscher en Krijger, (die vroeger alhier ter secretarie werkzaam waren en thans de piëteit hadden gehad, respectievelijk uit Hilversum en Sassenheim over te komen), en heeien, werkzaam by de administratie onzer bedrijven. Verzuimen wij ook niet te vermelden dat heerer. ambtenaren ter secretarie een fraaien krans als laatsten groet aan den bevrienden en geachten collega gezonden hadden. Voorafgegaan en omringd door brigadiers der politie en agenten, gevolgd door de straks genoemde ambtenaren en omstuwd door tal van belangstellenden, bereikte de stoet de Oosterbegraafplaats, waar ook reeds vele belangstellenden aanwezig waren. Van de Gemeenteraadsleden waren hier aanwezig de heeren v. Deudekom, Lunenburg en Ver sloot verder alle leden van het Gemeentelijk Armbestuur, met uitzondering van den Voorzitter, de directeur der Openbare M. IJ. L. O. School en vele andere goede vrienden. Reeds toen de koets met haar kostbaren last den doodenakker opreed, konden velen hunne ontroering niet meer bedwingen. In plechtige stilte werd toen de koets door allen naar de plek gevolgd, waar straks de laatste eer bewezen zou worden. Toen de kist op de baar was geplaatst, werden op den korten weg, die nog restte vóór de laatste rustplaats bereikt was, de slippen van het rouwkleed gedragen door de heeren Bleijerveen, Roodenburg, Lunenburg en Versloot. Nadat vervolgens de kist boven de graf kuil was neergezet, werd het zwarte kleed gedekt door de prachtige bloemen, door vriendenhanden geschonken. Behalve de straks genoemde kransen, was er o.a. ook een bloemstuk van de heeren J. Fesevur, van Laar en U. G. H. Schmedes met wie de overledene tezamen zijne militieplichten vervuld had. (Wél kenschetsend, hoe Broos- hoofd ieders sympathie afdwong). Doodsche, ja in waarheid doodsche stilte heerschte in 'trond, toen de loco-burge meester, de heer Bleijerveen naar voren trad om namens het Gemeentebestuur aan Broos hooft een laatst vaarwel toe te roepen. Hij bad zoo gaarne méér gezegd, onze oude Wethouder, hy had zoo gaarne de capacitei ten gehuldigd van den ambtenaar, de uit nemende hoedanigheden van den mensch, maar de aandoening belette hem te spreken. En die hortend en met moeite uitgesproken woorden, waren in hunne kortheid en een voud op zich zelf reeds welsprekend: „Broos hooft, vaarwel!" Daarna nam de Secretaris onzer gemeente, de heer J. P. van Amstel het woord, en hoewel de overweldigende emotie ook hem het spreken nauweljjksmogelykmaaktewist hij toch de juiste woorden te vinden, om de gaven van den overledene te herdenken en te huldigen. „Marinus Johannes Brooshooft", zei Spr. o.a. „Gij waart niet alleen eeD goed mensch, goed in alle, alle opzichten, maar gij waart ook een uitstekend ambtenaar". Navervol- gens er nog op gewezen te hebben, hoeveel in dezen helaas tejong ontslapene verloren ging, merkte Spr. nog op: „Ik heb gezocht naar woorden, om de diep bedroefde ouders, voor wie hy zoo'n groote moreele steun was, te troosten, maar ik kan alleen zeggenmoge de tijd, die groote beier aller wonden tenslotte ook U ten troost zijn, en bovendien de wetenschap die gy van bier meeneemt, dat zijn werken door allen hoog op prijs is gesteld". En nogmaals een blik werpend op de onder bloemen bedolven baar, zei Spr. diep ontroerd: „God hebbe zyne ziell Rust in vrede!" Terwijl allen, zeer oDder den indruk waren van de door den beer van Amstel zoo ge voelvol gesproken woorden, werd nog het woord gevoerd namens het Gemeentelijk Armbestuur (bij ontstentenis van den Voor zitter) door den heer C. Lunenburg. Deze roemde allereerst de groote bescheidenheid van Brooshooft. „Het stemt zoo weemoedig aldus spr. op eeD heerlijken zomerdag als deze, in dezen prachtigen warmen zonne schijn, een jong leven grafwaarts te dragen. Gelijk een stormwind soms over bloeiende heesters gaat en hun schoon vernietigt, is hier de dood plotseling gekomen, en heeft dit jonge leven weggerukt. Maar hoe dit verlies ons ook smart, het staat niet aan ons te rechten, daar zijn hoogere machten, waaraan wij ons hebben te onderwerpen". Zich tot den Vader van den overledene wendend, zei Spr.: „Moge het U totéénige troost strekken, dat gy zulk een zoon hebt mogen bezitten, en weest er van overtuigd, dat, al moge ook zijn plaats weer worden in genomen, de plaats in onze harten onuit- wischbaar bewaard blijft! Moge de aarde zacht hem drukken, Rust in vrede I" De aanwezigen deden nu geen moeite meer hunne aandoening te bedwingen, men liet zyn tranen den vrijen loop. De heer J. Biere, Inspecteur onzer politie naderde vervolgens het graf: „Edele vriend

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 9