Binnenland. Brooshooft", aldus begon Spr. „hoe zelden ontmoet men een waar vriend, een vriend zooals g(j waart, maar hoe dubbel hard valt het dan ook, zoo'n vriend te moeten verlie zen". Het was Spr. helaas niet mogelijk geweest den overledene aan 't ziekbed te be zoeken, de ziekte was te kort geweest, ook had hu' hem niet de hand ten afscheid kun nen drukken, maar hierop deze plaats wilde Spreker openlijk getuigen, dat Brooshooft in alle opzichten was een edele vriend. Zijne, van groote waardeering en vriend schap voor den overledene getuigende rede besloot de heer Biere met een „Rust zacht!" Alsnu nam de Secretaris van de gemeente Dirksland, (een oom van den overledene) het woord en sprak ongeveer het volgende: „'tZij mij vergund, namens de familie 'n enkel woord te zeggen. Hier is weer eens zoo duidelijk gebleken, hoe de dood ieder uur wenkt. Za terdagmiddag kregen wü in Dirksland de uitnoodiging om aan het ziekbed te komen en reeds Zondag moesten we de mare van zijn dood vernemen." In 't eerst had de familie aldus Spr. de gedachte wel koud gevonden om in dat groote Amsterdam aan den overledene de laatste eer te gaan be wijzen, en al was men hier dan ook in Wa tergraafsmeer, ook deze plaatsligt toch onder den rook dier groote stad. Maar de familie had niet kunnen denken, niet kunnen ver wachten, dat de hartelijkheid, dat de belang stelling op de begraafplaats zóó groot zouden zijn, en, aldus verzekerde Spr. met nadruk, dit was een troost by dit zware verlies. Het deed de familie goed te zien, hoe vele vrien den hierbyeen waren. VervolgensdankteSpr. de verschillende spiekers in de volgorde waarin zij gesproken hadden. Den heer Bleijerveen verzocht Spr. ook den dank der familie te willen overbrengen aan den heer Burgemeester, die in een hartelijk schrijven zijn deelneming betuigd had. Den heer van Amstel werd afzonderlijk dank gebracht voor den grooten steun dien hij in de afgeloopen moeilijke dagen aan de familie, die hier vreemd was, verleend had. In het dankwoord aan den heer Biere voegde -Spr. ook de leden van het Politiecorps in, die voor het grootste gedeelte om de groeve geschaard stonden, en die allen, zon der onderscheid, den overledene hadden hooggeacht. Hierna richtte de tolk der familie zich tot alle aanwezigen en zeide ook hen allen dank baar te zijn voor hunne aanwezigheid. „Wij nemen de troostende gedachte met ons naar Dirksland mee, dat hier zoo vele harten warm voor hem kloppen." Met deze woorden eindigde de spreker en was de treffende, da bijzonder-aandoenlijke plechtigheid afgeloopen, die bij allen die haar hebben bijgewoond, een onuitwischbaren, onvergeteliiken indruk moet hebben achter gelaten. Den len December 1910 trad, nu wijlen de heer M. J. Brooshooft aan de Secretarie alhier als Hoofd-Commies in functie.Doordeeigen- aardige inrichting van ons Gemeentehuis,(de kamer van den Secretaris is boven) kwam de eerste ambtenaar het meest met het publiek in aanraking, en de wijze waarop hij te allen tijde ieder te woord stond, is uit 't boven beschrevene reeds voldoende gebleken. Met vol vertrouwen kon de Secretaris dan ook eventueel de leiding der Secretarie-zaken aan Brooshooft overlaten. Behalve ambtenaar van den Burgerlijken stand was de overledene ook Secretaris van het Scheidsgerecht voor Gemeentewerklie den, had een groot aandeel in de regeling van het Gemeente-archief en was ook Secretaris boekhouder van het Burgerlijk-Armbestuur. Evenals alles waarmede Brooshooft zich belastte, was ook de laatste functie bij hem in uitstekende handen. Hiervan zal straks het rapport der Commissie voor het nazien der rekening van het Armbestuur getuigen, waarin aan het slot hulde gebracht wordt aan den Secretaris-Boekhouder. Wij meenen dit verslag niet te mogen be sluiten zonder publiciteit te geven aan het geen de familie van den overledene, na de begrafenisplechtigheid uitdrukkelijk aan den heer van Amstel verzekerd heeft: „Het is haar een groote troost geweest, de talrijke ondubbelzinnige blijken van hoogachting en sympathie te mogen waarnemen, die men hun braven, geliefden zoon hierzooalgemeen heeft bewezen. S1ELISSANT- Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. M. Nagtegaal legde deze week met gunstig gevolg examen af voor hoofd akte L. O. De gemeenterekening over het dienst jaar 1912 ligt gedurende 14 dagen ter ge meente secretarie ter inzage. Door den gemeenteraad is besloten de gemeentebegraafplaats te vergrooten. WERKINGEN- De vorige week slaagde onze vroegere dorpsgenoot H. van Overbeeke, thans onderwijzer te Rotterdam voor akte Engelsch l.o. A. s. Donderdag des avonds te 6 uur zal de brandspuit onzer gemeente worden geprobeerd. Met het in orde brengen van het fiets pad in deze gemeente is men druk bezig. Reeds is een gedeelte van dit pad al in ge reedheid gebracht. STELLENDAM- A an het post- en telegraaf kantoor alhier werden in de vorige maand behandeld 94 binnen- en 66 buitenlandsche telegrammen, te zamen 160 telegrammen, 165 telefonische gesprekken en 14 oproep berichten. Naar het verfwerk van 9 te bouwen woningen alhier werd ingeschreven door S. Bakker voor f 450, J. Zeedijk voor f 587,— en H. van Dongen voor f 603,—Het werk is niet gegund. Terwyl de 6 jarige M. Quist met een paar kameraadjes aan 't spelen was, viel hij en kwam in de goot terecht, ten gevolge waarvan het ventje een arm brak en ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De vorige week is van een zekere M. uit Ouddorp, die zijn fiets had neergezet bij de tramhalte, de lantaarn gestolen. Heden werd reeds een onderzoek ingesteld, of soms een fietslantaarn merk „Solar" ten verkoop was aangeboden. Op aanbeveling voor een lid van de Gezondheidscommissie is voor Stellendam geplaatst Dr. P. J. Mulder. Vrijdagavond werd een huis en een schuur toebehoorende aan de Wed.C. Visser alhier, afgeslagen. Het huis werd gemijnd door K. A. van Wageningen voor f935,—. Een huis en schuur van de Wed. Bilkes, eveneens afgeslagen, liep aan. Het huis was ingezet voor f 1180,— de schuur voor f 850,- door C. Bilkes. Door de politie is proces verbaal opge maakt tegen de 12-jarige A. K. wegens het visschen (peuren met wormen) indeDam- sloten. GOEDEREEDE. Bij Burgemeester en Wet houders is door den kofifiehuishouder J. Franken aan 't tramstation alhier vergum ning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank in 't klein. Door 't 5-jarig zoontje van den land bouwer O. J. Lodder is de eerste steen ge legd voor den bouw van eene kapitale bouwschuur voor Lodder voornoemd. Jl. Zaterdagavond werd door de mu- ziekvereeniging „Apollo", Directeurde heer T. van der Wende Tzn. alhier, op het Marktplein een concert gegeven bij gelegen heid van den jaardag van H. M. de Koningin Moeder. Door B. en W. is ter benoeming van een lid der Gezondheidscommissie zetelende te Middelharnis, op de aanbeveling geplaatst de heer Dr. P. J. Mulder, arts te Stellendam. Van den landbouwer D. Lodder Mzn. alhier is eene voorloopig opgetrokken schuur tot plaatsing van een stoomdorschmachlne waarin binten, stijlen e. d. waren opgetrok ken, alles eensklaps ingestort. Ongelukken kwamen echter niet voor, OUDDORP. In de afgeloopen maand werden aan het telefoonkantoor alhier behandeld 282 telegrammen terwijl 127 gesprekken werden gevoerd. De jachtopziener Steven Visser alhier heeft een valk geschoten, die een vlucht had van 1,20 Meter. Donderdagmorgen zal er vergadering van de Gemeenteraad plaatshebben alwaar de herkozen raadsleden zullen geïnstalleerd worden. Door het gunstige weer gaan de werk zaamheden voor den landbouwer naar wensch. Er werd gevreest voor een laten tarweoogst, thans zijn enkelen bezig met te snijden. NIEUWE TONGE- Het kohier van den Hoofdelijken omslag over het dienstjaaar 1913 is van H.H. Gedeputeerde Staten goed gekeurd terugontvangen en ligt gedurende vijf maanden van af den den 4 Augustus jl. ter gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage. Aan het Hulptelegraaf en telephoon- kantoor zijn gedurende de maand Juli be handeld 77 telegrammen, 91 telephoonge- sprekken en 6 telephoonoproepberichten. Totaal behandeld 174 berichten. OUDE TONGE. Aan het ontvangkantoor der Directe belastingen enz. alhier omvat tende de Gemeenten Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Ooltgensplaat werd in het afgeloopen jaar ongeveer f 72167,— ontvangen. Tot brievenbesteller aan de postdienst alhier is aangesteld den Heer Barnot van Melissant. Het Hulppostkantoor alhier is vervangen door eee Hoofdkantoor voor de Gemeenten Oude Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat. Door den landbouwer Munters is jl. Maandag de eerste roggeschoof ingeoogst. OOLTGENSPLAAT. Het hoofdbestuur van de Schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft naar aanleiding van zijn verzoek om ver plaatsing van den lichtopstand voor deze gemeente, van den Minister van Marine de mededeeling ontvangen, dat die verplaatsing niet wenschelyk wordt geacht, omdat daar van het gevolg zou zijn, dat de schepen welke op aanwijzing van dit licht een veilige ankerplaats zoeken, dan in den weg komen te liggen van de tram- en andere stoom- booten, die aan den steiger moeten aanleg gen. Wat betreft het argument, dat door ver plaatsing van het licht de ingang van het Ventjagersgatzal worden aangewezen, wordt gemeld dat noch dit gat, noch het West Hellegat tot de verlichte vaarwaters behoo ren. „Schuttev." Ten behoeve van de voorbereiding van beslissingen op verzoeken om renten van wege de Invaliditeitswet zyn bij Kon. besluit van 29 Juli in het district Hellevoetsluis, omvattende de eilanden Voorne en Putten, Goeree en Overflakkee en Rozenburg, als Rentecommissie benoemd de heeren Mr. H. P. Hermans, advocaat en procureur alhier, Voorzitter, tevens lid; tot leden: J. v. d. Minne, burgemeester van Geervliet, J. Breen, landbouwer te Goedereede, C. van Dorsser J.Azn,, idem te Rozenburg en tot Secretaris tevens lid J. C. Baumann, burgemeester van Oude-Tonge. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Een kind van P. J. G. een meisje van vijf jaar viel in de kaai alhier. M. de W. kon het nog met een schippershaak naar zich toehalen en bracht het zoo op het droge. De gemeenterekening over 1912 sluit in ontvangsten met f 58341,975 in uitgaven met f 53974,965; alzoo met een nadeelig saldo van f 632,99. De gemeentebegrooting 1914 sluit in ont vangsten en uitgaven met f 20462,71. Onder begunstiging van prachtig weer hielden de schoolkinderen der O. L. school Woensdag 30 Juli hun uitstapje naar Rot terdam. Bij aankomst alhier, des avonds te negen uren, stond de steiger en de Zeedijk vol menschen. Begeleid door die honderden trokken de kinderen onder gezang naar het dorp. Als een bijzonderheid kan men melden, dat C. W. alhier een egel, een stekelvarken zooals men hier zegt, gevangen heeft. Deze diersoort komt hier zeer weinig voor. In de laatstgehouden raadsvergadering alhier zijn de Geloofsbrieven der herkozen leden van den raad onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot hunne toelating be sloten werd. Naar men verneemt, zal schipper C.J. Goumare alhier op aanstaande Donderdag met zijn motor een plezierreis doen naar Oostvoorne. Men ver wacht dat de deelneming der bewoners dezer gemeente aan hetplei- ziertochtje groot zal zijn. Weggeloopen. Het is der politie na uitgebreid onderzoek gebleken, dat het 12-jarig jongentje, dat te Gouda door de politie werd opgenomen en door het burgerlijk armbestuur werd ver zorgd,het verhaal, als zou hij doorzijn ouders zijn achtergelaten, geheel heeft verzonnen. Gebleken is, dat de jongen de vorige week van de school is weggebleven, toen aan het zwerven is gegaan en zoo na eenige dagen te Gouda is aangeland. Hij moet dergelijke uitstapjes wel meer hebben gemaakt. De ouders haalden hetveelbelovendjongmensch zelf uit Gouda. (Tel.) In handen van de politie. Onder zeer grooten toeloop van't publiek werd Donderdagmiddag naar het politie-bu- reau aan de Groenmarkt te 's-Gravenhage overgebracht een bij de politie bekend per soon, waarop zy reeds langde aandacht ge vestigd hield, in verband met verschillende zedenmisdrijven, waaraan hij zich zou heb ben schuldig gemaakt. (Tel.) Inbraak. In een perceel in de Vlamingstraat te 's Gravenhage is Donderdagnacht inbraak ge pleegd. Vermist wordt aan geld een bedrag van 30 gulden, alsmede een gouden dames horloge. De dief of dieven hebben vermoe delijk tusschen 8 en 5 uur door een aangren zend onbewoond perceel en over de daken zich toegang tot het bewuste perceel ver schaft; men heeft althans in dien tijdeen manspersoon over een dak zien loopen. De politie doet onderzoek. (Tel.) Branden. Zondagnacht om 12 uur is, naar de „N. R. Ct.° meldt, te Neuzen brand ontstaan in stapels planchetten op het houterrein van de expediteursfirma Van Cantford &Koch. De brandweer kon het vuur niet stuiten de noordelijk gelegen kuiperij dier firma is verbrand evenals 6 loodsen met stapels planchetten zuidelijk. De vlammen zijn van deze overgeslagen op stapels mynhout van den expediteur R. Drost. De brandweer wendt pogingen aan, om de houtloodsen bezuiden deze lading te behouden, maar het welslagen is twijfelachtig. Alles is ver zekerd. De waarde van het tot nu toe ver brande beloopt, ruw geschat, twee ton. Te Montfoort is, naar de „Tyd" meldt, het jongste dochtertje van H. van R., een kind van ruim' 8 maanden, in een onbe waakt oogenblik in haar wieg in het kussen gestikt. De pogingen van den dokter om de levensgeesten weer op te wekken bleven vruchteloos, Broeder Braam. Onder toevloed van duizenden werd Maan dag op „Oud Eik en Duinen" te 's Graven- hage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Roode Kruis-verpleger Braam. Langs den weg van anderhalf uur gaans, welke de stoet naar de begraafplaats nam, stond een dichte menigte geschaard. De lijkbaar was gedekt door tal van kransen, o.a. van het hoofdcomité van het Roode Kruis en van verschillende vrouwen comité's van het Roode Kruis. Te ruim 10 uur vertrok de stoet van den Ryswykschen weg. Aan het hoofd marcheerde de Koninklije militaire kapel, afdeeling grenadiers, voor het bewij zen van de militaire eer. Als slippendragers fungeerden de verplegers, die met Braam in dienst van het Roode Kruis te Tjorloe hebben gewerkt. In rijtuigen achter de lijk wagen hadden o.a. plaats genomen deleden van het comité, dat zich de overbrenging van het lyk van Braam had ten doel ge steld. Op de begraafplaats werd de stoet opgewacht door een ontelbare menigte. O.a. waren aanwezig de ordonnance-offlcieren jhr. Backer, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, en luitenant ter zee le klasse Bijl, de Vroe-vertegenwoordiger van Prins Hendrik. Voorts officieren van onderscheide ne rangen, deputaties en onderofficieren uit onderscheidene korpsen, de consul-generaal van Griekenland, de heer Lehman, de consul van Turkije, de heer B. de Vries, de consul van Griekenland te Amsterdam, de heer Rui ter, verschillende leden en de secretaris van het Roode Kruis, deputatiên uit verplegings- vereenigingen en uit den bood van oud-on derofficieren. Verschillende sprekers huldigden de toe wijding, waarmede Braam zijn taak ten dienste der lijdende menschheid heeft ver vult; o.a. voerden het woord oud-minister De Meester, namens het hoofdcomité van het Roode Kruis, generaal Quanjer, als chef van den geneeskundigen dienst bij de land macht, de officier van gezondheid, Voerman, namens de Bulgaar'scbe ambulance en verder door ds. de Bie en namens de Nederlandsche Verplegingsvereeniging, de heer Trosterei. Namens de Kon. Ned. Bond van oud-onder officieren werd gesproken door den heer Van Straaten, terwijl ten slotte namens het uitvoerend comité en familiewerd een woord van dank gesproken door den heer Henker, die zich in de allereerste plaats richtte tot de vertegenwoordigers van de Koningin en den Prins. Hieina daalde, terwyl de Koninklijke kapel treurmuziek speelde, de met de Roode Kruis- vlag uit het hospitaal te Tsjoerloe gedekte kist in de groeve, waarmede, nadat de militaire eerebewyzen waren verricht, de plechtigheid was geëindigd. (Tel.) De ruim 70-jarige J. A. B., te Montfoort, is by den veehouder R. v. W. te Blokland, in den hooiberg bekneld geraakt tusschen het hooi en de bergkap. Hij bekwam daar door inwendige kneuzingen, werd naar het Diaconessenhuis te Utrecht vervoerd, doch overleed daar spoedig. Tweede Kamerverkiezingen. HOOGEZAND. By de Maandag gehouden stemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer werden uitgebracht 5015 stemmen. Hiervan verkregen de heeren mr. P. Rink (U.-L.) 2569 en Th van der Waerden (S. D. A. P.) 2446 stemmen, zoodat gekozen is de heer Rink. Het aantal sociaal-democratische zetels in de Tweede Kamer is hiermee van 18 tot 17 gedaald, terwyl de concentratie haar aantal zetels van 37 tot 38 ziet stijgen. Een ernstige waarschuwing voor het buiten gewoon congres der S.D.A P., dat 9 en 10 dezer gehouden wordt. Wraakneming Onlangs had de schipper S., van het Ryn- schip „Drughorn 8", in Duitschland ruzie met den schipper M., van het Rijnschip „Cosmopoliet 3". S. beloofde toen wraak neming. Thans beiden te Rotterdam liggend, volvoerde hy zijn opzet. S begaf zich Zondag nacht met een revolver gewapend, aan boord van de „Cosmopoliet" en schoot M. in den rug. M nam ook een revolver en schoot S. in den arm. Beiden zijn in het ziekenhuis verbonden, waarna S. gear resteerd is, (Tel.) Mishandeling. Zondagmiddag ongeveer 1 uur werd de ongeveer 40-jarige Verhoeven, dagwacht op de fabrieken der firma Jurgens te Oss, onverhoeds door eenige belhamels aange vallen en met een mes verwond. De dader is bekend. Ongelukken. Bij Rees viel Zaterdag een 25 jarige ma troos van de vrachtboot Helvetia 7 uit Rotterdam overboord in den Rijn en ver dronk. De ongelukkige laat eene weduwe met twee kinderen achter. In weerwil van de waarschuwingen op groote en duidelijke borden, geplaatst van wege den A. N W.B. aan het begin van den steilen en voor wielrijders gevaarlijken Grebbeberg bij Rhenen, wagen het steeds nog vele vreemdelingen van deze zeer ge vaarlijke helliDg af te rijden. Zaterdagmiddag eischte deze roekeloos heid weder een slachtoffer. Het echtpaar v. d. B. uit Alkmaar, dat per spoor tot Rhenen was gereisd, zou per fiets het traject van daar naar Wageningen afleggen, Zy

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 6