Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. TWEEDE BLAD J3de Jaargang. Woensdag 23 Juli J 913. No. 36 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Berichten van cerrespsndenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. De S. D. A. P. en de ministers portefeuilles. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid tab de Tweede Kamer Staten-Generaal, '•-GRAVEN II AGE. Uitgave der te middeiharnis. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Schietoefeningen ran het fort Hoek ran Holland de district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 29 Juli a.s. eene SCHIETOEFENING worden gehoaden van het fort „Hoek van Holland", Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort een roode vlag beN. en een beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur voor het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie „Ned. krt." Nos. 218, 219, 202, 227.) Middeiharnis, den 23 Juli 1913. De Burgemeester ÜLBO J. MIJS. MIDDELUARNIS- Mej. A. Born is benoemd tot helpster in de bewaarschool. Mej. J. C. de Waard, vei pleegde in het zenuwlydersgesticht „Vrederust" te Bergen op Zoom is Zaterdag aldaar overleden. De vischsloep „Albatros", sch. Joh. de Waard, is Maandag te Vlaardingen bin nen gekomen met 15 last haring. Dinsdag is de vischsloep Voorlichter sch. J. de Korte te Vlaardingen binnen geko men met 6 last haring. Wegens het vele water zal het werk voor de watermachine eenigen tyd stop worden gezet, de dam is reeds weggenomen. S0MHELSDIJK- De heer A. L. D. Damen onderwijzer aan de O. L. School alhier, is als zoodanig benoemd te öorinchem, tevens staat hy nog No. 1 op de voordracht te Zandvoort aan eene school van M. U. L O. De verpachting van het vischwater in de Kaai en haven alhier, voor den tyd van vier achtereenvolgende jaren, zal plaats hebben op Zaterdag 2 Aug. a.s. Procesverbaal is opgemaakt tegen den Kastelein J. v. R. alhier en A. W. J. en W. Th. J. te Lichtenvoorde, wegens over treding op het herbergreglement. Eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag den 24 Juli a.s. des namiddags te 21/2 ure. HERRINGEN- Verleden week hadden eenige jongens de aardigheid om op een plank, welke over een sloot lag, te wippen. Opeens brak de plank, waardoor een drietal te water geraakten. Met een nat pak werden de jon gens huiswaarts gebracht. E. M. had hen de noodige hulp verleend om ze op het drooge te brengen. Door den Gemeenteraad is de gemeen terekening voorloopig vastgesteld In Ontvang op f11572,19'/2 Uitgaaf 11180,41- Alzoo een batig saldo van 391,78 Aan de Vereeniging Nat. Feestdag is door den Gemeenteraad een subsidie ver leend van f20.— ter viering van Neerlands 100-jarige onafhankelijkheid. De geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden zyn door den Gemeenteraad on derzocht en in orde bevonden. Dientenge volge is tot hunne toelating besloten. STELLENDAM- Door de beide raadsleden de heeren P. Biemond en Jb. v. Saters Wz. ia bij Heeren Gedeputeerde Staten een request ingediend tot niet-goedkeuring van een raadsbesluit, waarbij de belastbare op brengst per gemet is gebracht van f 16 op f 20. By de aanbesteding van 141 ton steenkolen voor de Landbouwvereeniging alhier was de laagste inschrijving van den Heer Maison. Ie Dordrecht voor f 10,15 per ton. De zeevisscher A. Moerkerk alhier, bevarende den blazer S.L. 36, is heden uitZee teruggekeerd met verlies van zijn geheele kor en een sprankel, wat natuurlijk voor M. een leelijke schadepost beteekent. Door Z.Ez. den Heer Commissaris der Koningin is aan den Burgemeester dezer gemeente een verlof toegestaan van 4 weken, beginnende den 21en Juli tot den 17en Augustus. By de verkooping vaD den polder Nieuw-Stellendam onder onze gemeente is geboden als volgt: Koop 1. M. van Kassei, Middeiharnis f 3560? 2. Idem 3675- 3. P. D. Holleman, Stellendam 2500- 4. Idem 3500- 5. J. A. Struyk, Melissant „.8260' 6. M. van Kassei, Middeiharnis 3200- 7. W. Poelie, Stellendam 3260- 8. H. C. van Wezel, 5020. 9. J. v. Oostenbrugge 2170. Totaal f 30.145. De schildersknecht J. de Leeuw alhier, had door het uitglijden van de ladder het ongeluk te vallen waardoor hy een pols brak en geneeskundige hulp moest inroepen. Men is druk bezig de oude meestoof, die onlangs werd verkocht, af te breken. Op dezelfde plaats zullen eenige huizen worden gebouwd. Dat zal dus een groote verandering geven. De toestand zal er veel op vooruit gaan. Door aankoop der laatste vaartuigen is onze visschersvloot uitgebreid tot 45 sche pen, waarvan er 42 worden gebruikt voor de garnalenvisschery, terwyl met deSandere de zeevisschery wordt uitgeoefend. By het verlaten van de haven had een onzer visschers het ongeluk op het z.g. Plaatje aan den grond te komen, waar hy een heelen nacht bleef zitten, zoodat dit hem een nacht visschen kostte. Een 6-jarig jongetje, M.v. L. geheeten, had het ongeluk in de haven te vallen. Door een paar jongens uit het water gehaald, kon het ventje naar huis gaan, nat en hevig geschrokken. De verkooping der Tienden, of da tien denverhuring, alias Stellendamsche Kermis, zal dit jaar in plaats van één twee dagen in beslag nemen, en worden gehouden op 80 en 31 Juli a.s. Zou de Kermis nu ook 2 dagen duren? GOEDEREEDE. De Jury voor den foto wedstrijd „Mooi Nederland" uilgeschreven door de Grafische Kunstinrichting S. Bakker Jz., te Koog Zaandijk kende de eerste prijs èi f50.— niet toe, maar verdeelde die in 5 eerste prijzen van f 10.waarvaq een werd toegekend aan H. L. Vogel, alhier. Onder de kinderen alhier doen zich eenige gevallen van bof voor. In de afgeloopen week waren de uitkomsten der zeevisschery niet onbevre digend. Hoewel de vangsten maar matig en de fijnere visch over 't geheel maar van matige groote, werd zulks eenigszins ver goed door den hoogen prijs. Door een 20 tal schippers werd f 60, f 100 beaomd. Vorige week geraakte van den vee houder L. v. d. W. alhier eene koe aan den Mariaayk in de bermsloot. Wyl het dier op deD rug lag, moest de slootkant worden uitgegraven, vóórdat 't op 't droge kon worden gebracht. Vanwege de Visschersvereeniging „Ons belang" alhier is aanbesteed de levering van 110 ton Duitsche kachelkolen, waarvoor laagste inschrijver was de N.V. Steenkolen handel vh A. B. van der Weg te Rotterdam ad f 9.60 de ton franco wal. Aan den Burgemeester dezer gemeente en van Stellendam is een verlof van 4 weken verleend. De ljjat van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk zal gedurende 3 weken vóór het raam der Kerkeraadskamer ter inzage worden gehangen. Op- of aanmerkers gelieven zich te vervoegen tot den Voorzitter van den Kerkeraad. OUDDORP. De zangvereeniging, Directeur de Heer A. v. d. Kemp, alhier hoopt a.s. Don derdag een uitstapje te maken naar Mid delburg met de Motor van den Beurtschipper Mast. Zaterdagavond werden hier de Brand- bluschmiddelen beproefd die aan de eischen voldeden. De dienstbode N. Tanis had het onge luk een pan kokende melk over haar been te krygen waarby zy ernstige brandwonden bekwam en geneeskundige hulp noodzake lijk was. NIEUWE TONGE. Door B. en W. zyn by de brandweer benoemd de heeren J. B. Nuchteren tot Opper-Brandmeester Ds. Bree snee tot Ast. Opper-Brandmeester A. C, Breesnee en A. Holleman Jz. tot Brand meesters en B. v. d. Broek tot Ast. Brand meester. Door B. en W. is ter openbare kennis gebracht dat in deze gemeente beschikbaar is eene vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein. De heeren W. van Eesteren en J Verolrae hebben hunne bonoeming tot lid van de gemeenteraad aangenomen. OUDE TONGE- Met ingang van 1 Augustus a.s. is de brigadier-titulair T. Langerak te Rynsburg, aangesteld tot Rijksveldwachter brigadier te Oude Tonge. Aan de Staatscourant no. 165 zijn toegevoegd de Koninklijke goedgekeurde statuten der afdeeling Oude Tonge der Zuid-Hollondsche vereeniging het Groene Kruis alhier. De afdeeling stelt zich ten doel le. het verleenen van hulp by epidemién en gewone ziekten; 2e. het afweren en beteugelen van be smettelijke ziekten; 3e. het helpen bevorderen der algemeene gezondheidsbelangen. J.l. Zaterdag is het zoontje van C. v. d. Jagt van een tilbalk in de schuur van P. Buis gevallen en kwam in een zeis met zyn hoofd terecht, waardoor by een wonde aan zyn voorhoofd bekwam, waarvoor geneeskundige hulp moest ingeroepen wor den. De nieuw benoemde gemeenteraads leden hebben hunnebenoemingaangenomen. Op 21 Juli is door Johannes de Koning en diens Echtgenoote hun 60-jarige huwe lijksfeest herdacht. De oudjes zijn nog in redelijken welstand, daar de man nog landarbeid verricht, OOLTGENSPLAAT- fancy-fair tan bata van hat GroeDe Kruis alhier heeft na aftrek der onkosten opgebracht eene som van f 480,456. Een uitvoerig verslag volgt in „Onze Eilanden" van aanstaanden Zaterdag. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Terwyl de vrouw van I. B. uit Sommelsdijk met haar driejarig zoontje by haar moeder alhier te logeeren was, had het kind het ongeluk uit de travaille in de Voorstraat te vallen en een arm te breken. Tegen een drietal personen alhier is procesverbaal opgemaakt wegens het spelen in het publiek met centen. De vorige week liep de hit van J. v. D. alhier op het gors en geraakte in een diepe kreek. Het dier zakte zoo ver in de modder weg, dat het zichzelf niet kon redden. Alle pogingen, welke men aanwendde om het uit zyn gevaarlijke positie te helpen, waren vergeefsch, totdat men er twee paarden voor spande, die den hit spoedig op het droge hadden gehaald. Zaterdagavond speelden eenige kinde ren op een paar leege modderbakken, welke in de kaai alhier lagen. Het zoontje van S. v. d. M. had het ongeluk er af te vallen in de volle kaai. Schipper S. d. W., die pas met zyn vaartuig was binnen gekomen, moest om het kind te redden, zich te water begeven. Hy smaakte dan ook de voldoening het kind behouden aan wal te brengen. Zondag j.l. wilde W.Z een knaap van twaalf jaar, een steen in de kaai schoppen. Hy verloor daarbij het evenwicht en volgde den steen in de kaai. Wel werdhij er spoedig uitgehaald, doch zijn Zondagsche pak was er niet op verbeterd. Zaterdag en Zondag vergaderden te Am sterdam het bestuur der S.D.A. P., de soci aaldemocratische Kamerfractie en de redac tie van „Het Volk", ten einde de houding te bepalen, die door de leidende organen dier party aangenomen zal worden. Besloten werd geen ministers-portefeuilles te aanvaarden en geen buitengewoon con gres te houden. Over de Zondag gehouden conferentie lezen we in „Het Volk", dat ze bijgewoond werd door 21 partygenooten. De conferentie duurde van half elf tot zes van acht tot elf uur. Behandeld werd de vraag van Dr. D. Bos, aan wien door do koningin de opdracht tot kabinetsformatie is gegeven, of de S. D. A. P. bereid zou zijn, mede te werden tot de vor ming van een kabinet uit de geheele linker zijde, door daarin zitting te nemen. Uit de overlegde correspondentie tusschen dr. Bos en den voorzitter der soc. dem. Kamerfractie bleek, dat de heer Bos voor de gewenschte samenwerking een regeerings- program had ontworpen, dat, resultaat van de gehouden verkiezingen, beschouwd moet worden als het werkprogram voor elke re geering, die op den grondslag van de uit spraak der kiezers het bewind aanvaardt, Wat den aard der gevraagde samenwer king betreft, zoo bleek deze bedoeld te zyn voor den tijd der gezamenlijke regeering, tusschen de vrijzinnige partijen en deS.D. A, P. in de regeering, in de Kamer en in het land. De nadere voorwaarden van die samen werking (verdeeling der portefeuilles, hou ding ten opzichte van verschillende vraag stukken begrootingen en gebeurlijkheden, onderlinge verhouding in en buiten de Ka mer) zouden eerst ter sprake komen, nadat

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 9