Dames-, Heeren- en Einderhoeden. Modes. Binnenland. Advertentièn, Geen werkeloosheid en het huren van land, om dit met het gezin in vrijen tijd te bewerken, worden als hoofdreden van vooruitgang aange geven." Waren uit alle deelen des lands ge lijke berichten ingekomen, dan hadden alle regeeringsmaatregelen zonder be zwaar achterwege kunnen blijven. Met betrekking tot het geheele eiland wordt verder nog gezegd: De arbeiders stellen er algemeen grooten prijs op, land in gebruik te verkrijgen en te behouden. De arbeiders komen daardoor in betere conditie. Zij bewerken den grond zelf, meest buiten hun gewone dag taak (de duur van den arbeidsdag laat dit toe), terwijl vrouw en kinr deren daarbij helpen. Een vrouw is dan veel vrijer, dan wanneer zij bij een boer werkt. Zij kan haar komen en gaan regelen naar hunne huishouding. Bovendien wordt het voor men- schen op jaren van groote waarde geacht. Deze kunnen dan bij den boer niet meer voor een jonge kracht werken, doch in vrijen dienst op hun eigen land nog jaren hun brood verdienen. Voorts maakt het in huur hebben van land den arbeider onafhanke lijker. Door vlijt en spaarzaamheid komt op deze wijze menig arbeider voor uit." Al wordt nu in de laatste aanhaling gelijkelijk over alle gemeenten in Goeree of Overflakkee gesproken, toch bestaat tusschen de toestanden te Ouddorp en die in het overig deel van het eiland een belangrijk verschil en wel zeer ten gunste van Ouddorp. Heeft in deze gemeente de overgroote meerderheid der arbeiders een woning in eigendom, meestal met bijbehoorend stukje grond, in het eigenlijke Flakkee komt dit slechts sporadisch voor. De oorzaak dat de Ouddorpsche arbei ders in zooveel gunstiger conditie ver- keeren, is wel in de eerste plaats te zoeken iD den exceptioneel korten arbeidsdag, waardoor in elk jaargetijde ruimschoots tijd overblijft om den eigen en gehuur- den grond te bewerken. Bovendien schijnt het te Ouddorp, wellicht in verband met de ontginning van woeste gronden, gemakkelijker dan elders om kleine perceelen grond in eigendom of huur te verkrijgeu. In een volgend artikel willen wij nagaan, hoe de toestand in Ouddorp is. Het dure rapport. I. Als laatste geschenk van het militai- ristisch drijven van het clericale kabinet- Heemskerk heeft ons het rapport van de Staatscommissie voor de verdediging van Nederlansch-Indië bereikt. Het is natuurlijk louter toeval, dat dit rapport na den uitslag der stembus is verschenen, doch waarschijnlijk zou de publicatie voor de stembus de clericale heeren nog wel ettelijke honderden stemmen hebben gekost. Want dit rapport overtreft nog hetgeen het bewind van den heer Heems kerk op militair gebied te aanschouwen heeft gegeven. De commissie bestond, behalve uit drie ministers, uit den heer Heemskerk als voorziter en de heeren Colijn De Waal Malefijt als ondervoor zitters, bijna geheel uit militairen en ambtenaren, die uit den aard der zaak, tegenover hun onmiddelijke chefs niet onbevangen stonden. Zonder te kort te in den kouden winternacht, door talrijke wacht vuren verlicht, die steeds vermeerderden en vrooljjk opvlamdenwant voor den volgenden dag verwachtte men een groot gevecht, en Bem had derhalve haastig zijn troepen dichter bijeen getrokken. Dus kwamen nog afdeelingen Iaat des nachts aan en legerden zich, terwijl z(j door hun komst het legerkamp in bestendige bewe ging hielden. Rosa en Jella, onderbevelhebsters van den vrouwentroep, bevonden zich bij Anto netta Rosa in denzelfdeu hoogen graad opge wonden als de aanvoerster, hoezeer om andere redenen, wandelde onrustig tusschen de enge en naakte muren heen en weder. Jella echter had zich bedaard op den vloer nedergevlijd en was, onbekommerd om alles wat gebeurde, in slaap gekomen, door haar gezellinnen menigmaal om haar rust benijd. Nu werd het plotseling levendig voor de hut de vlam der brandende dennetakken verlichtte het geheele vertrek met een donkeren gloed, en verrast sprong Antonetta overeind en, kwaad vermoedende, greep naar haar sabel. Nu ruischte en klonkhet;muziek-instrumenten lieten zich hoorenHet was een troep militaire muzikanten, die de hongaarsche nationale hymne begonnen te spelen. Antonetta wist nu wat het te bedujden had. Zij legde het wapen af en nam schier misnoegd weder haar plaats in, terwijl Rosa luisterend een venster naderde. „Wat moet dat toch," zei Antonetta schier toornig, schieten in persoonlijke waardeering voor de leden dezer commissie, willen wij uitspreken, dat haar tendentieuze samen stelling allerminst waarborg oplevert voor de objectieve waarde van haar rap port. De lezing van dit staatsstuk is een nieuw bewijs, hoe noodig het was, dat het clericaalmilitarische régime werd verwijderd. De heeren, die het rapport vervaardigden, vragen voor nieuwen aanbouw van pantserschepen, torpedo booten en soortgelijk verdelgingsmateri aal de kleinigheid van II millioen per jaar. Hoe willen de heeren de benoodigde gelden vinden De Javaan zal er een deel van mogen opbrengen en ook de Nederlandsche staatsburger. Op blz. 123 van haar rapport,leeraart de commissie „Behalve dat eene verhooging van het tarief van invoerrechten, een ver vanging van de vermogings- en de bedrijfsbelasting door eene algemeene inkomstenbelasting en eene herziening van de belastbare waarde van de onge bouwde eigendommen daartoe zeker kunnen leiden, zijn voor Nederland belangrijke inkomsten te verkrijgen door een hoogere belasting te heffen van de tabak". „Ook zou, door voorgoed af te zien van een verlaging van den suikeraccijns, aan de inkomsten nog kunnen wor den toegevoegd, het gedeelte van de opbrengst van den accijns opgedistil- leerd ad plm. 3.15 millioen 's jaars, dat thans voor een eventueele verlaging van den suikeraccijns gereserveerd wordt." Op blz. 129 noemt de commissie dan ook als bronnen, waaruit het militairisme de millioenen kan halen a. f 3.5 millioen per jaar door af te zien van de verlaging van den suikeraccijns. b. 2 millioen per jaar voor het voorgestelde debietrecht op tabak te verdubbelen. Genadiglijk wil de commissie hiervan afzien, als uit een rechtstreeksche belas ting op tabak nog meerdere millioenen kunnen worden verkregen. c. het voordeel, dat een herziening van de waarde der ongebouwde eigen dommen aan de schatkist zou opleve ren. d. hetgeen de tariefwet-Kolkman meer dan 10 millioen 's jaars zou hebben opgebracht Ziedaar dus, wat deze commissie in denzin had. Hadden wij ongelijk te zeggen, dat het voor het land een groot geluk moet worden genoemd, dan dit clericaal militairistische kabinet ver dwijnt? Meer geld uit het debietrecht op de tabak, geen verlaging van den suiker accijns, alle inkomsten, de suikerpot van mr. Kolkman zoowel als de inkomsten belasting, alles geresveerd voor den militairen Moloch En dit befaamde rapport draagt de handteekening van drie clericale minis ters Zien we nu eens, wat deze Staatscom missie aan het drijvend militairisme wilde verspillen. Negen pantserschepen van 25 millioen per stuk, maakt 225 millioen. Daarbij als ornament een respectabel aantal torpedokruisers tegen den civielen prijs van twee millioen per stuk, een partijtje torpedojagers en onderzeeboo ten, varieerende van zes tot 11 '/s ton per stuk. Om dit materieel te bergen, zullen „Bleven die menschen maar liever op hun stroo liggen." „Zij willen u een bewjjs hunner achting en bewondering geven," zei Rosa. „Ja, ja," hernam Antonetta met een afgrijse lijken glimlach, „bewonderen zullen zij mij. Die tjjd zal komen. Geduld slechts!" Z(j zonk weder in haar somber peinzen, en de muziek speelde voort. Na een korte poos opende zich de deur, en Trentschi trad het vertrek binnen. Antonetta sprong overeind en beefde onwille keurig, daar zij zich dadelijk den onderzoekenden blik herinnerde, waarmede deze man haar heden had gadegeslagenZjj was van haar schuld bewust. „Verontschuldig mij, lieve dame, dat ik de vrijheid neem b(j u binnen te komen, de voor malige bekende heeft een voorrecht," zei de officier blijmoedig. „Ge wilt waarschijnlijk bedankt worden voor deze fraaie nachtmuziek," antwoordde Antonetta met scherpen nadruk. „Neen," riep Trentschi luchtig, „geen dank, maar een vriendelijk woord." „Welnu dan goedennacht," antwoordde de amazone met trotsche vriendelijkheid. Zij wendde zich af. Trentschi stond versteld. Doch de jonge, avon tuurlijke en stellig door de dame betooverde man was niet van zins zich zoo schielijk te laten afwij zen; hij trad nader en weder richtten zijn oogen zich nu opde hand danophetgez.ichtder amazone. Antonetta merkte dit op en beefde heimelijk, ettelijke tonnen gouds worden uitgege ven voor de „versterking" van een aan tal Indische havens. De voorgestelde vloot heeft natuurlijk bemanning noodig. Daartoe wenscht de commissie een zeemilitie in te stellen. Nederlandsche miliciens zullen op de vloot in de Indische wateren dienst moeten doen. Daartoe moet de lichting van 23000 man tot 25000 per jaar wor den verhoogd. Men ziet, dat dit niet anders is dan het plan, dat minister Colijn reeds ont vouwde bij de behandeling der laatste Marinebegrooting En van dit plan durft de Christelijk- Historische „Nederlander" beweren, dat elke regeering, die het niet met den grootst mogelijken spoed uitvoert, ver oordeeld is I Wij durven zeggen, dat juist een regeering die haar verant woordelijkheid begrijpt, nooit haar steun aan zulk een ontzettende geldverspilling zal verleenen. (Wordt vervolgd.) Een buitenkansje. Toen K. Spierings te Nederhemert zijn pasgeboren kind ter secretarie kwam aan geven, wachtte hem een aangename ver rassing. De ambtenaar deelde hem mede, dat zyn kind de 1000e inwoner was en S. kreeg als aandenken aan dit feit een gouden tientje. (Hsgez.) Een schat verloren. Een Amerikaansche dame heeft, vermoe delijk te Edam, verloren een taschje, inhou dende een speld met paarlen en diamanten, een paarlen collier met diamanten sluiting en een broche, een en ander ter waarde van 14.000 dollar. Smaad bij verkiezingen. B(j de stemming voor de Provinciale Staten in het district Vlissingen op 23 Juni, werd een ongeteekend pamflet verspreid, waar door een der vrijzinnige candidaten, de heer J. G. van Niftrik, wethouder te Vlissingen, zijn eer en zijn goeden naam aangetast achtte, waarom hy een klacht inaiende by den officier van Justitie te Middelburg. Het gerechtelyk onderzoek heeft thans tot de ontdekking der daders geleid. Als schry vers worden genoemd twee onderwyzers der katholieke school te Vlissingen. Heden wer den zij in verhoor genomen. Motorjacht verbrand. Zaterdagmorgen, circa half 9, is de luxe motorjacht „Esther", toebehoorende aan eene Haagsche familie en op reis naar Parys, in de sluis no. 8 in de Zuidwillemsvaart te Helmond totaal uitgebrand. Van de inven taris kon niets gered worden. De oorzaak moet toegeschreven worden aan een defect aan de motor (ontploffing in den knalpot). Persoonlyke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Te Sellingen (gem. Vlachtwedde, Gr.) werd ingebroken by mej. de wed. A. Timmer. De inbreker nam uit een kast een bankbiljet van f 40 mede. Ongelukken. Bij het kersenplukken te Breda is de ar beider K. D. te Made, Vrijdag uiteen boom gevallen, met het gevolg, dat hy aan het hoofd dermate verwond werd, dat hy in hoogst bedenkelijken toestand naar het gasthuis moest worden overgebracht. De voerman P. de Koning, in dienst van de jamfabriek te Breda, viel Zaterdagochtend van zyn kaï, waardoor hy een arm brak, terwijl een wiel over zyn hoofd ging. In bedenkelyken toestand is hy naar het R. K. gasthuis gebracht. Inbraak. Tydens den kinderoptocht bij gelegenheid „Lieve dame," hernam Trentschi, „ik heb u heden reeds eens mijn dienst aangeboden. Be schik over m(j." „Dan herhaal ik, dat ik geenerlei dienst be hoef," antwoordde Antonetta koel. „Mijn vrien dinnen hier z(jn mij voldoende." „Ik betwijfel het," lachte Trentschi met een stoutmoedigen,zjjdelingschenblikopRosa, „want ten minste eene hier heeft reeds een ridder ver overd en haar hart verloren." Rosa werd rood en trad verder in de schaduw. „Ga toch eindelijk heen," beval Antonetta nu streng. „Lieve dame," antwoordde de onafwijsbare, „ge hebt ten zeerste ongelijk mü af te wijzen, want ik als een oude bekende geloof het dubbel recht te hebben uw beschermer te mogen worden." Antonetta verbleekteen sloeg een vasten, scher pen blik op de oogen van den officier, alsof zij zijn gedachten er in wilde lezen. „Oude bekende?" vroeg zjj aarzelend. „Noemt men in het leger het kennis maken sedert weinige uren, reeds een oude bekendheid?" „Neen, mejuffrouw," hernam Trentschi. „Maar ge zult het niet loochenen, dat wij elkander reeds vele jaren kennen." Antonetta trad verschrikt achteruit en aan schouwde den spreker met onheilspellenden blik. „Een vergissing, een misverstand," bracht zij stamelend uit. Wat geeft u aanleiding tot deze verkeerde raeening? „Deze ring brengt my op den rechten weg," zeide hij veelbeteekenend, van de onafhankelykbeidsfeesten te Vlaar- dingeu, is gistermiddag ingebroken by het hoofd der O. L. S., den heer C. Visser. Vermist wordt een spaarbankboekje met ruim f 600, verder f 100 aan los geld, een paar gouden dollars, enkele sieraden en vermoedelijk ook linnengoed. Kasten en laden waren geheel vernield. Ongelukken. Te Leiden is Zondagmiddag de 76-jarige heer M. B. B die zeer doof is, aan de Hooge- woerd door een electrische tram overreden. De heer B. was terstond dood. Omstreeks vyf uur, werd gistermiddag aan de Lunetten, te (Jtrecht, een man, door een trein aangereden. De ongelukkige, wien het hoofd zoo goed als afgereden werd, was onmiddellijk dood. Branden. Door onbekende oorzaak is Zondagmiddag te Dalem by Gorinchem het door 4 gezinnen bewoonde huis van J. de Gier afgebrand. Een gedeelte van de inboedels is gered. Het huis was verzekerd. Van 2 gezinnen was de inboedel niet verzekerd. (N. R. Ct.) Nieuwe Nederlandsche postzegels. Naar wy vernemen, wordt de uitgifte overwogen van nieuwe Nederlandsche post zegels, van drie cent en hooger. De uitgifte zal echter niet vóór het volgende jaar ge schieden. Bloedige vechtpartij. De Steenweg te Sittard wasZondagnam. het tooneel van een bloedige vechtparty. Een drietal Belgen, mynwerkers, als kost gangers aldaar by zekeren W., op den Rijks weg, inwonend, bezochten o.m. ook het Gulpener bierhuis aan den Bergerweg en begonnen daar, naar men zegt zonder met iemand 'n woord gehad te hebben, den boel kort en klein te slaan. De herbergier, J. B wist het drietal buiten de deur te krijgen, daarin krachtig bygestaan door eenige be woners van den Steenweg.Metzwaresteenen werden de ruiten gebombardeerd. Een der drie toonde zyn kracht door met zjjn hoofd zoo hevig tegen de deur te bonzen, dat een drietal paneelen aan splinters gingen. Toen de krachtmenschen gewaar werden dat de politie in aantocht was, wilden zy op de vlucht slaan, doch dit werd hun belet. Een ontzaggelyke menigte volk verdrong zich op den Steenweg, alwaar op tal van plaatsen de straatkeien als geverfd leken door het vele bloed, hetwelk het drietal had vergoten. De marechaussée's zagen zich, door het hevig verzet, genoodzaakt assistentie te vragen om de Belgen in het arrestantenlokaal te krijgen. (Limb. Koer.) Zaterdagavond werden de Gebrs. C. en A. den T. in een café te Waalwyk onverhoeds aangevallen door de beruchte Gebrs. M. en A. L., wonende onder Kaatsheuvel, en zoo danig met messen bewerkt, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Een oude veete schynt de aanleiding tot deze laffe daad te zyn. Ruim gesorteerd in Veeren, Linten fantasie. Witte kinder jurkjes, schortjes en mutsjes. Witte en gekleurde dames-blouses. Witte en ge kleurde kanten kragen. Witte en gekl. overhemdem met en zonder manchet ten. Petten, dassen enz. enz. Aanbevelend, A. v. d. SCHENK. TRECHTER. DIRKSLAND. De amazone werd beurtelings gloeiend rood en doodsbleek. „Hoe?" stamelde zij. „Dezen ring droeg ik vroeger," hernam Trentschi, „gaf hem vervolgens aan mjjn zuster en van deze kwam hij in de handen eener dierbare vriendin." „Ge dwaalt," stotterde Antonetta. „Dezen ring heb ik van niemand ontvangenik heb hem gevonden." „Lieg niet, mejuffrouw," zei na Trentschi ernstig wordende. „Ik zou een slecht geheugen moeten hebben Door dezen ring opmerkzaam gemaakt, beschouw de ik u nauwkeuriger. Gestalte, gelaat, alles in weerwil van alle verandering overtuigt mij duidelijk dat ik mij niet vergis, indien ik tegen over u op het rechteenervroegere bekendschap aanspraak maak. Gij zyt Antonetta von Barzeny Als door een adder gebeten, zonk Antonetta op haar stoel neder. „Ge vergist u," stamelde zij eindelijk, „ik ben Josepba von Corvin." „Ik vergis my niet," riep de officier trium- feerend. „Mij kunt ge niet misleiden." Antonetta streed heftig met zich zelve. Einde lijk richtte zjj zich op en naderde den officier. „Ge zyt graaf Trentschi vroeg zij. „Ja," antwoordde deze, ontsteld over de doode- lyke bleekheid van het gelaat der vraagster. (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 2