Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. J3de Jaargang. Woensdag 23 Juli 1913. No. 36 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelhailiis. De S. D. A. P. en de crisis. ANTONETTA CZERNA Het ontwerp-Landarbeiderswet. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prjjs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W, DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten*Generaalf 's-G RAVEN H AGE. Uitgave der te Mlddelharnts. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal bere'.eni. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-B'^iaux nemen Advertentiën aan. Wie in de verkiezingsdagen een trouw bezoeker is geweest van de vrijzinnige meetings, waar een man van de S. D. A. P. kwam debatteeren of wie de vergaderin gen bezocht heeft, waar een S.D.A.P.er zelf optrad, heeft uit den treuren kun nen hooren, dat het hoog noodig was een „roode" lijfwacht naar de Kamer te zenden, omdat daardoor de Kamer op de gewenschte hervormingen, algemeen kiesrecht en Staatspensioneering het eerst, grooter werd. De kiezers hebben vooral door de hulp der clericalen, de sociaaaldemocratische fractie van 7 op 18 man gebracht. De „roode" lijfwacht is dus in het parlement gekomen. De kabi netsformateur, dr. Bos, heett de heeren thans aan hun voorspiegelingen gehou den. De „roode" lijfwacht wordt gere- quireerd in het kabinet, achter de groene tafel dus, voor de hervormingen te strij den, waaraan zij immers poseeren als de vurigste verdedigers. Nu ook de verant woordelijkheid aanvaard voor uw Stem busbeloften, waardoor ge 145.000 kiezers op u deed stemmen. Dat is de beteekenis van het loyale aanbod van dr. Bos, toen hij de S. D. A. P. drie ministerszetels aanbood. De „roode" lijfwacht kon daar door immers het best de concentratie ministers beschermen tegen vijandelijke aanvallen en op den goeden weg terug brengen, als ze onverhoopt mochten af dwalen! De „roode" generaals bedanken. De redactie van hun hoofdorgaan heelt aan de bewuste volgelingen reeds met kracht en klem betoogddat geen oprecht S.D.A.Per een ministerszetel kan inne men. Zelfs speelt de redactie klaar haar lezers duidelijk te maken, dat een vrij zinnig kabinet er het best aan toe is, als de sociaaldemocraten buiten het bewind blijven. Een eenvoudige van geest en hart zal misschien opmerken, dat een kabinet met de 55 tot waarborg sterker staat dan een bewind, dat de 37 tot grondslag FEUILLETON. Oeantliorlseerde orerdrnk ran het gelijknamig hoek, ver schenen bij de Firma D. BOLLE te Botterdam. 19) Eeu officier ging langzaam voorbjj de ama zonen. Rosa zag hem in het gezicht en trad onwil keurig achteruit. .MalburgI" zeide zjj zacht. „Ook deze hier?" „Waar, waar?" vroeg Antonetta woest op varend. Zonder recht te weten wat zij deed, wees Rosa op den officier, die het noemen van zjjn naam scheen gehoord te hebben, want een oogenblik was hp blijven staan; vervolgens ging hij onverschillig voort. „Ha, de echtgenoot van de trotsche Aurelia," fluisterde Antonetta binnensmonds. .De zaak gaat heerlpk, wij vinden er drie in plaats van twee. Maar, Rosa, hoe kent ge hem?" Vraag dat niet," antwoordde Rosa, ,'t is mijn geheim." „Weet ge wel," verklaarde Czerna scherp, „voor ons moogt ge geen geheim hebben." .Genoeg, genoeg," antwoordde de berispte. „Malburg zal ik nooit vergeten." In dit oogenblik naderde Trentschi en voegde zich zonder plichtplegingen bp Antonetta, die heeft, doch Bartjes is al lang dood en de politieke rekenkunst der S.D.A.P. is blijkbaar een andere dan die van den beroemden rekenmeester. Als,zoo betoogt „het Volk" de Sociaaldemocraten zitting nemen in het kabinet, dan zal dit juist het ergste verzet der rechterzijde uit lokken. Zou nu de redactie van „het Volk" werkelijk zoo naïf zijn, dat ze meent, dat iemand eenige waarde aan deze uitvlucht hecht. Kuyper gaf reeds onmiddellijk na den uitslag der stembus als wachtwoord voor de loyale oppositie uit, dat deze het aan het toekomstig kabinet zoo moeilijk mogelijk moet maken, zou men dan in derdaad meenen, dat een oppositie, die zich in de verkiezingsdagen door een Van Wijnbergen, een Duymaer enz. deed kennen, kieskeurig in haar middelen zal zijn, wanneer de S.D.A.P. binnen dan wel buiten het kabinet staat? Één lid der FoMc-redactie begrijpt den toestand althans anders. Het is waarlijk niet de eerste de beste. De voorzitter van het partij bestuur der S.D.A.P., de heer Vliegen, scbrijlt ronduit in het Volk „Nadeel en voordeel tegen elkaar opwegend, is naar mijn oordeel de partij verplicht te komen, tot het inzicht, dat het nadeel voor haar in het niet zinkt tegenover het voordeel voor de geheele arbeidersklasse te behalen. Tegenover deze afweging van voor- en nadeelen van de aanvaarding, dient ook plaats te hebben een af weging van de voor- en nadeelen van de weigering. Het voordeel is: ontsnapping aan een gedeelte van de directe verant woordelijkheid van een korte regee- ringsperiode, die zich volstrektonder strenge socialistische kontröle in regeering en parlement. Het nadeel in het gunstigste geval, nl. in het geval, dat de vrijzinnige concentra tie op konditie van steun onzer zijds zonder ons de regeering aan vaardt, indirecte mede-verantwoor delijkheid voor een regeeringsperio- de, die zich volstrekt zonder kon tröle in de regeering, met wel is waar een sterke fractie in de Kamer, bp deze begeleiding overigens niets minder dan verheugd scheen. „Dames," zei Trenschi, „ge hebt een gevaarlijk beroep bij de hand genomen." „Maar geen onverdienstelijk en doelloos, als dat van sommige mannen," antwoordde de toegesprokene scherp. „Inderdaad, uw doel is edel," hernam de graaf. „En groot," voegde Antonetta er bij. „Ik ga het moedig tegen." „Om een tweede maagd van Orleans te wor den," riep Trentschi glimlachend. „Maar," voegde hij er bij, „naar de wetten der natuur is de vrouw steeds voor den man bestemd. Laat mp u op uw moeieljjke baan als getrouw ridder ter zjjde staan." „Ik wil geen vrouw zjjn," antwoordde Anto netta kort. „Waartpk," riep de officier, „ge protesteert dus tegen de natuur? Neen, schoonedame,dat baat u niet, een vrouw blijft vrouw in alle omstan digheden des levens, want de natuur laat zich wel eenigen tjjd onderdrukken, maar eindelijk breekt zjj toch los Zij moet zwichten. „Een vaste blik op een ernstig doel moet beletten dat de oogen zich op de nevenzaken richten, zei de amazone zeer ernstig. „Dit is zelfbedrog," antwoordde Trentschi driftig. „Voor den strjjd met stalen wapens is voorwaar de vrouw niet geschapen, de wapens waarmede zjj sterk is, zjjn van een anderen aard," welke fractie evenwel ook voor taak heeft de regeering, die algemeen kiesrecht en staatspensioen moet brengen, het leven mogelijk tema ken. In het ander, niet-gunstige ge val, een „zaken"njinisterie, dat geen algemeen kiesrecht en geen staats pensioen wil, dat misschien spoedig in conflict met de Kamer, deze ont bindt. Volgtde mogelijkheid van een rechtsche meerderheid, een rechtsch ministerie, opgraving van de Heemskerkiaansche grondwets ontwerpen, doorvoering van de Tal- maniaansche verzekeringswet, weg algemeen kiesrecht, weg staatspen sioen. De zaak zóó gesteld, zeg ik, aanvaarden". Zeer terecht zegt de heer Vliegen „De door ons gestelde en gesteun de candidaten vormen samen de meerderheid. Doch alleen samen. De concentratie kón de regeering aan vaarden, maar formeel verplicht is ze het niet. In elk geval missen wij elk middel haar er toe te dwingen. Zij wil het nu doen met ons. Wil ze het ook zonder ons? Dat punt is onzeker. En daardoor is de verwe zenlijking van hetgeen wij bij deze verkiezingen wilden bereiken, aller eerst in onze handen gelegd. Tegenover den heer v. d. Goes, die in de aanvaarding der regeeringsverant- woordelijkheid voor de S. D. A. P. een ramp voor de partij zou zien, stelt de heer Vliegen zijn meening scherp in de volgende uitspraak: „Veel meer dan voor wat partijdis- kussies. die in het andere geval ook niet uitblijven, vrees ik voor de mi sère van een toestand, als de van het kiesrecht uitgeslotenen en de hulpelooze ouden van dagen het recht hebben tot ons te zeggen. Wij hadden het kiesrecht kunnen hebben, indien gij gewild hadt; wij hadden Staatspensioen kunnen hebben indien gij niet langs kronkelwegen van rede natie, anderen een taak hadt opge drongen, welke het u een eer en een glorie had moeten zijn, zelf te vol brengen". Wij vreezen, dat de heer Vliegen voor „Wij willen het eens met staal beproeven,' was het bedaarde antwoord. „Ik eer de geestdrift, die u doorgloeit," ver' zekerde de krijgsman. „Maar mejuffrouw, spoedig zult ge de schuduwzjjde van deze levenswijze erkennen, hoezeer u die thans in een romanesk licht verschijnt, en vervolgens een vasten steun verlangen.. De vrouw behoeft zulk een steun, waaraan zjj zich kan vasthouden, gelijk het slanke klimop zich om den sterken eikenstam windt en dan vroolijker onder het groene bladeren dak ontkiemt en groeit en zijn ranken in den zonnegloed baadt, zonder welken immers geen leven gedjjen kan. Daarom laat mij uw ridder, uw beschermer ziju." „Voorshands wil ik op mijzelven steunen," verklaarde Antonetta vast en bepaald. „Menig man behoeft bescherming eerder dan ik. Vaarwel!" Beiden waren nu hij de hut aangekomen, welke men de aanvoerster der amazonen tot verblijf had aangewezen. Trentschi nam Antonetta's hand, maar een straal van verrassing overtoog zijn gezicht: lang en aandachtig beschouwde lijj de hand, die zich vruchteloos wilde terugtrekken, en vervolgens onderzoekend het gezicht der ama zone. Deze werd ongeduldig. De onderzoekende blik van den officier was haar minder dan aangenaam. „Wat wilt ge nog?" vroeg Antonetta haastig, door Trentsehi's blikken opgewondener wor dende, zijn meening, hoe juist ze ook naar onze meening is, weinig medestanders zal vin den. De groote meerderheid zal zich waarschijnlijk op het congres der S. D. A. P. op 26 en 27 Juli voor weigering der ministerszetels uitspreken. 't ls dan immers zooveel gemakkelij ker de „bourgeoisie" de schuld te geven, als het mis loopt. lil. Hoe moet aan de bezwaren tegen het ontwerp-Landarbeiderswet tegemoet wor den gekomen. De heer Mijs neemt voor zijn betoog de toestanden op Flakkee tot basis. Er moet naar gestreeld worden eene klasse van personen te kweeken, die zooveel landarbeider als landbouwer zijn, die een deel van den dag in loon dienst arbeiden en in het andere het ei gen bedrijfje bezorgen. De heer Mijs zegt: „Iets dergelijks bestaat reeds in de op het eiland Goeree en Overflakkee gele gen gemeente Ouddorp. Wat ik wensch, is derhalve geen her senschimmig denkbeeld, maar iets wat in de practijk reeds jarenlang mogelijk is gebleken en waaraan Ouddorp zijn bij zondere welvaart te danken heeft. Van belang is het om na te gaan wat het rapport der staatscommissie omtrent de ouddorpsche toestand vermeldt. Wij vinden daarin ongeveer het vol gende aangeteekend „De duur van den dagelijkschen arbeid, in dienst van anderen, is te Ouddorp het kortst. Van December tot Maart, van 's morgens 7 tot 's namiddags 3uur; van Maart tot Mei, van 's morgens 6 tot 's namiddags 4 uurvan Mei tot December van 's morgens 5 tot 's namiddags 4 uur. Schafttijd en het gaan naar en van het werk is hieronder begrepen. Te Ouddorp wordt de stoflelijke welvaart als „bepaald goed" ge roemd. Velen hebben hun woning en een perceeltje grond in eigendomsom migen in erfpacht. „Mag ik u uw paleis binnenvoeren?" vroeg Trentschi, terwjjl zjjn blik weder op de hand der Amazone viel, ,Ik zal den weg wel vinden," antwoordde Czerna schier onvriendelijk. „Ge wilt dus in het leger als non leven?" vroeg Trentschi. „Zoolang het gaat, ja," was het korte antwoord. „Dat zult ge moeieljjk kunnen volhonden," riep Trentschi luid lachende. „De glans der schoonheid, het romantische, dat onze heldin omgeeft, zal genoeg ridders aantrekken. Lieve dame, ik raad u voorzichtig met het vuur uwer oogen te zjjn, opdat het leger zijn beste mannen er niet door verliest." „Genoeg, genoeg," riep Antonetta in den hoogsten graad ongeduldig, rukte haar hand met geweld los en ijlde de hut binnen. Trentschi bleef nog zeer lang voor de ellen dige stulp en zag de vliedende met gloeiende oogen na. „Ik moet het ontdekken," mompelde hjj eindeljjlc voor zich. In diepe gedachten verzonken, wandelde de jonge officier door het leger naar zjjn tent. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De Serenade. Het was reeds laat des nachts. Somber en sprakeloos zat Antonetta in haar kamertje op een bank en zag peinzend door het kleine venster

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1