11 Offlciëel Nieuws- en Advertentieblad EERSTE BLAD. lEWEIJ Wz. elsdijk tieekbank voor Overflakkee en Goedereede. oeken van Beien. (aandeel machine en? iels dijk. 'IERHANDEL MIDDELHARNIS. APOKBEDDEN, DEKENS, enz. !n Ondergoederen. eesche elsdrukkerij harms, van 1,90 per 100. its. 'ER STUK ^rhandel IDDELHARNIS. I 3d® Jaargang. Woensdag 16 Juli 1913. No. 35 Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. FEUILLETON. ANTONETTA CZERNA in normaal onderwijs verlangen gekaft ge- uwste druk. olbehoeften in voorraad. 'ORTRETALBUMS, RTEFEUILLES enz. itgebreide sorteering KASTRANDEN en UD-, ZILVER- en EHANSELPAPIER adres voor ïrkboekjes rweel in 6 kleuren, ingen of monster- 'lakkee franco. Ïreerende prijzen: fnco door geheel aan voor het erd in P DEE rverjj en Chem, E" te Dordrecht. t ERKEN tegen (t. DEN, MIDDEL- 1 zoeken en doet FOON visselen behoeft, re safier, Iment volmaakt systeem. Hoofdredacteur W, DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-CSRAVENIIAGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te IHlddelharnls. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,80. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek en Handelsdrukkerij te Middelharnis. 0e kabinetscrisis. Verleden week heeft de Koningin aan dr. Bos opdracht gegeven een kabinet samen te stellen uit alle partijen der linkerzijde. Het is niet te verwonderen, dat de keuze van dr. Ros door de vrij zinnige pers met ingenomenheid wordt begroet. Tijdens zijn kamerlidmaatschap heeft hij zich een invloedrijke positie in de vrijzinnige gelederen veroverd, ter wijl hij aan de rechterzijde een geziene persoonlijkheid is. Zijn democratische denkbeelden geven den waarborg, dat het te vormen kabinet, indien zijn pogingen slagen, de uitspraak der Junistembus in het Staatsblad zal weten vast te leggen, het staat wel buiten twijfel, dat de op dracht tot kabinetsvorming aan dr. Bos gegeven is als één der leiders der con centratie. De samenwerking der vrijzin nigen is in den strijd een zoodanige ged weest, dat de geschillen van vrijliberaal, unieliberaa'i en vrijzinnig democraat niet op den voorgrond kwamen. De drie partijen streden voor eoncen- tratiecandidaten en juist daarom doet het er weinig toe af, dat de kabinetsforma teur gekozen is uit de zwakste der vrij zinnige groepen De opdracht aar. dr. Bos gegeven strekt een kabinet te vormen uit de geheele linkerzijde. De sociaaldemocraten zullen dus voor de vraag gesteld worden of zij hun deel der regeeringsverantwoordelijkheid wil len dragen. Voor de S.D.A.P. is dit een zeer belangrijke kwestie. Datdr. Bos vele moeilijkheden zal hebben te overwinnen, wil hij in zijn pogingen slagen, behoeft wel geen betoog. Het zal daarom nog wel eenigen tijd duren, eer ruchtbaar wordt of de kale wetstormatie gelukt is. Het Volk gaf Zaterdag te kennen, dat de beslissing of de S.D.A.P.zittingzalnemen in het kabinet zal overgelaten worden aan een congres der partij. Wanneer de S.D.A.P. inderdaad aan dit voornemen vasthoudt, wordt het wel Augustus, eer de beslissing valt. We kunnen dan nog heel vvat geduld oefenen, tot het nieuwe kabinet bekend wordt Organisatie. Het verheugt ons ten zeerste, dat reeds thans, zoo kort na de stembus van Vrij zinnige zijde pogingen in het werk wor den gesteld, om tot een betere organisatie te komen. Sinds jaar en dag hebben wij daarop aangedrongen, want alleen daar door is het mogelijk gewonnen distric ten te behouden en vijandelijke burchten te veroveren. Een goed geregelde propa ganda kan alleen gevoerd worden, als overal de organisatie flink in orde is. Handelt iedere plaatselijke vereeniging op eigen houtje, dan wordt niet alleen veel werk dubbel gedaan, dat voor alle vereenigingen hetzelfde is, doch veel tijd en geld gaat daardoor verloren. Geldt dit voor een district, het kiemt in niet mindere mate voor een provincie en voor het geheele land. Er bestaan b.v. in ons land een groot aantal Vrijzinnige Weekbladen meteven- veel redactie's als er bladen zijn. Welk een arbeid kon niet worden uitgewonnen, als de politieke leiding van deze organen van een centraal punt uitging. En daar kan toch al heel weinig tegen zijn. Het zelfde geldt voor de overige schriftelijke propaganda. De goed geregelde organisatie is voor een partij in onzen tijd onontbeerlijk. Een op zichzelf staande kiesvereeniging komt niet tot cursusvergaderingen, de uitgaven van populaire vlugschriften en enz, een centrale organisatie heeft het in haar macht, ook al door de ruimere geldmiddelen, waarover zij beschikt, deze propaganda te regelen. De S. D. A. P. bewijst het wel afdoende De Standaard schreef nog onlangs zeer terecht, dat tegenover de kracht der sociaaldemocratische organisatie de antirevolutionairen de hunne grondig hadden te herzien. Welnu dat klemt in nog meerdere mate voor de Vrijzinnigen en wel in de eerste plaats voor de Liberale Unie. Veel te weinig kracht en actie gaat van haat' Geauthoriseerde overdruk van het gelijknamig boek, ver- achenen bij de Firma D, BOLLE te Rotterdam. 18) Onverwijld sloeg een aantal gewapenden den weg naar het huis in. Hier zat Antonetta nog ongeduldig wachtende in den armstoel van dokter Magath met. Jella bi) zich. Niemand wilde komen. Het sloeg vijf uur. Nu klonk het waarschuwingsteeken der wacht op de straat waar tegelijk haastige voet stappen zich lieten hooren. Buiten adem rukte Jagellona de deur der kamer open. .Vlucht!" schreeuwde zij. „Wij zijn verra den I" De waarschuwende was weder verdwenen. Verschrikt sprong Antonetta met haar gezellin nen op en stormde naar de deur; maar reeds waren gewapenden, door de bevendedienstmaagd aangevoerd, boven op de trap gekomen en ver sperden de vluchtenden den weg. Hier gold geen dralen. Zonder zich lang te be denken greep Antonetta de dienstmaagd en wierp haar van de trap, vervolgens vlood zij zelve naar beneden, met wilde sprongen, door haar gezel linnen begeleid. „Halthaltdonderde men heneden de vluch tenden toe. „Terug!" schreeuwde Antonetta woedend en haalde een pistool te voorschijn. Een man wilde haar arm grijpen, maar nu knalde het schot, een gewapende zonk neder en Antonetta sprong over hem heen naar buiten. Jagellona sloeg een aanvaller de lantaarn uit de hand en volgde toen haar aanvoerster. Ook zij ontkwam gelukkig, maar niet Katscha; deze struikelde over den nedergeschotene en werd, in weerwil van haar woedenden tegenweer ge vangen genomen. Antonetta vlood met Jagellona door de straat. Nu ontmoette haar een, in een mantel gehulde, man met een knecht en de oogen van den haat zien scherp zij herkende den voorbjjijlen- den Dalraa, die nu juist verscheen om zijn belofte te houden. Woedend dat haar plannen verijdeld waren, keerde Antonetta om, sprong aan Dalma's zijde, en een dolk trekkende, deed zij een geweldigen stool tegen den gehate. De mantel ving het ge vaarlijke staal op. Dalma sprong achteruit en Antonetta vluchtte. Het vermoorden van den algemeen geachlen dokter haarde veel opziens en men was genegen die aan politieke redenen toe te schrijven, te meer daar de gevangene, voordat men haar sekse ontdekte, door list nog denzelfden dag ontkwam. Ernst von Dalma deed onderzoek naar zijn neef. De dienstmaagd van den vermoorde had wel een in een mantel gewikkelden persoon in de kamer des dokters zien brengen, maar daar uit. Met haar tal van aangesloten ver eenigingen en haar duizenden leden moet zij veel meer op het gebied der organi satie kunnen presteeren dan zij tot dus verre deed. Men begint dit alles geluk kig in N.-Holland in te zien. Door een commissie is tot de verschillende kies verenigingen een circulaire gericht, waarin wordt uiteengezet, hoe noodzake lijk het is tot een provinciale organisatie te komen. De pogingen, die in N.-Holland worden gedaan, zullen naar wij hopen, het be gin zijn der actie door het geheele land om verbetering in de organisatie ie brengen IJdelheid der ijdeiheden. Ieder Nederlander herinnert zich nog de geruchtmakende lintjeszaak, toen via jullrouw Westmeijer elf bankjes van duizend gulden uit den zak van baron Lehmann in de antirevolutionaire par tijkas kwamen en tegelijkertijd door dr. Kuyper een Nederlandsche ridderorde aan den milden gevet', die plotseling „man van rechts" bleek, werd verleend. Mr. Troelstra heeft deze affaire indertijd in de Kamer uitvoerig behandeld, doch de clericalen misten den moed door een parlementaire enquête licht in deze duistere historie te brengen. Hoe wel van alle zijden, ook builen de Kamer, deze kwestie uitvoerig is behandeld en het Volk uitvoerige artikelen aan deze lintjesaffaire heeft gewijd, heeft de heer Kuyper zich wel gewacht op eenige wijze zijn beschuldigers te achterhalen, noch voor de rechtbank, noch in het Parlement. Wellicht vindt hij thans gelegenheid zich eervoller te redden, uit hetgeen thans door het Volk is gepubliceerd. In genoemd blad komt een lang relaas voor, hetwelk wij verkort aan het Vader land ontleenen, omtrent een buste van dr. Kuyper die dezer dagen aan directeu ren der Vereeniging voor Hooger onder wijs op Gereformeerden Grondslag is aangeboden. „Het Volk" heeft zijn mededeelingen van den heer J. L. Veltman alhier, oud burgemeester der gemeente Katlendijke, die in 1904, zich op de gemeente-secre tarie van Ambt-Almelo bekwamend voor het burgemeesterschap, alhier een dame ontmoette, aan wie hij te kennen gaf dat hij wel gaarne tot burgemeester zou worden benoemd. Zij antwoordde hem„Geef dr. Kuyper, die nogal ijdel is, een buste cadeau." Dat viel bij den heer V. in goede aarde en genoemde dame verklaarde zich be reid hem in deze de behulpzame hand te bieden. Zij begaf zich toen naar Toon Dupuis en vroeg hem, hoeveel een buste van dr. Kuyper in brons zou moeten kosten. Dupuis was zeer ingenomen met het plan en gaf als prijs voor een buste in brons f 900 op. Toen de heer V. dien prijs vernomen had, wendde hij zich zelf tot den heer Dupuis. Met hem overlegde hij, hoe het aanbod het beste aan dr. Kuyper kon worden gedaan. Dupuis begaf zich toen naar dr. Kuy per en deelde hem het aanbod van den heer V. mede. Dr. Kuyper toonde zich daarmede zeer ingenomen en verklaarde zich bereid, ondanks zijn drukke Minis ters-werkzaamheden, te zullen poseeren. Daarop begaf de heer V. zich naar de woning van dr. Kuyper, Kanaalstraat 5. Ook tegenover hem gaf de Minister-pre sident ingenomenheid met zijn voorne men te kennen. Dr. Kuyper heeft toen eenige keeren voor den beeldhouwer geposeerd, die de buste in klei boetseerde. Toen de zaak zoover was, vroeg dr. Kuyper aan den heer Dupuis hoe het beeld nu worden zou in brons of in marmer. Het antwoord was, dat hij van den heer V. opdracht had, om het in brons te gieten. Dr. Kuyper bleek daarover ontstemd te zijn. Hij had bet gaarne in marmer gewenscht en vroeg of hij den heer V. daarover spreken kon. Deze vervoegde zich toen weer aan de Ministerswoning in de Kanaalstraat. Daar gaf dr. Kuyper hem te verstaan, dat hij het beeld liefst in marmer had. De heer V. antwoordde, dat dit belangrijk duur der zou worden. Hoeveel duurder, kon hij toen nog niet zeggen. zij dadelijk hierop weder ia slaap was geraakt, wist zij niet of deze menschen en de moordenaars dezelfde personen waren, of dat de laatsten eerst later het huis waren binnengedrongen. Dus bleef Dalma in het onzekere en had den tijd niet verdere navorschingen te doen, daar de dienst hem opriep. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Czerna en Bern. Opnieuw, heftiger, bloediger dan ooit, ontbrand de de oorlog tusschen Oostenrijk en Hongarije; gevechten vielen dagelijks voor in alle oorden met afwisselend geluk. Windischgratz en zijn onderbevelhebbers rukten tegen Pesth op en wonnen het met weinig moeite. Antonetta, wrokkend dat haar twee offers in den bewusten nacht ontgaan waren, was met Rosa en eenige vertrouwden, nog altoos in de hoofdstad zonder voor ontdekking te vreezen. Zij hoopte nog gelegenheid te vinden haar wraakplannen uit te voeren, maar vruchteloos. Dalma en Arthur waren uit de stad verdwenen, en ook graaf Ernaniy had verkozen bij de drei gende nadering der Oostenrijkers met Maria naar een rustiger oord te vertrekken. Eindelijk gelukte het Antonetta te vernemen dat Ernst en Arthur als officieren bij Bems leger in Zevenbergen stonden. Nauwelijks had Czerna dit bericht ontvangen en zich overtuigd van zijn juistheid, of zij besloot, door haar onverzadeHjke wraakzucht gedreven zich ook naar dat oord te begeven. Antonetta verzamelde een klein getal barer moedigste amazonen om zich heen en voorzag ze van paarden, vervolgens gaf zij aan de haar geheel verknochte poolsche Jagellona de rest der bende, om er in de Karpaten en de nabij gelegen districten haar gruwelen met de meeste roekeloosheid voort te zetten, opdat niemand zou vermoeden, dat de. bende amazonen, die zich nu bij het Hongaarsche leger wilde aan sluiten, tot de gevreesde van bloed druipende bende behoorde. Terwijl nu in de bergstreken het aanranden van woningen en reizigers, telkens aan bloedige tooneelen gepaard, weder menigvuldiger dan ooit plaats had, ijlde Antonetta met Rosa, Jella, Katscha, Lina en andere uitverkorenen naar Zevenbergen. Op dezen tocht was Antonetta dikwerf ge dwongen haar wilden, heilloozen aard te beteu gelen om voornamelijk in volkrijke gewesten haar rol als strijdster voor de vrijheid zoo goed mogelijk te spelen, hetgeen haar meesterlijk gelukte; zij werd door de bewoners der dorpen, welke zij doortrok, met bewondering en onstui mige hoerakreten ontvangen en begeleid. Maar kwam Czerna met haar getrouwen in eenzamere, meer afgelegene oorden, dan gaf zij dikwerf aan haar helsche wildheid den vollen teugel en als door halven waanzin aangegrepen liet zjj rooven en moorden.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1