BOEKHANDEL A DE MOOIJ, Sommelsdijk. Vleeschkouwerij Buitenland. Advertentiën, SCHOOLBOEKEN. TIJDSCHRIFTEN. MODE-, DAG- en WEEKBLADEN. J. LEÜW, voorheen M. DE HAAS, Zoolang daarentegen het verleenen van dien steun èn op schade voor het geestelijk karakter van onze partij èn op achteruitstelling van de geestelijke belangen van ons volk uitloopt, zal onze partij zich van dit puur materieele vraagstuk heb ben los te maken, tot tijd en wijle er een kentering komt in de pu blieke opinie." Wij hebben naar aanleiding van dit artikel er het verslag van de befaamde redevoering, die de heer Kuyper op 30 Mei in het Amsterdamsche Concertge bouw hield, nog eens op nagelezen. Het doet toch iet wat vreemd aan, in dit verslag als uitspraak des heeren Kuyper te lezen: „Vrijhandel is kostelijk voor een groot land met rijke hulpbronnen en mild kapitaal, maar kan niet aanvaard door staten met 'armer bodem, weinig grond stoffen en technische geringe vaardig heid. Bij ongelijkheid van het nationale leven schept juist de tol aan de grenzen verevening van belangen. Wat de dwe pers met den vrijhandel als dogma be oogen, is 't zelfde wat bij den torenbouw van Babel is bedoeld. Niet dan de mensch- heid als geheel houdt dan de geesten bezig, en de rijke ordening Gods in de heilige orde van het leven gaat teloor." Voor de stembus ging dus „de rijke ordening Gods in de heilige orde van bet nationale leven te loor", als men vasthield aan den vrijhandel. Na de stembus heft de groote man uit de Kanaalstraat het rechtsomkeert aan en dient overwogen of „hoogere roeping" aan de Kuyperbroeders nog langer ver oorlooft tanefverhooging op het program te zetten Na de stembus is het voor de anti revolutionaire partij niet langer aan twijfel onderhevig, dat het ongeoorloofd is de hoogere geestelijke belangen langer prijs te geven!" Het valt zeker niet te ontkennen, dat de heer Kuyper zijn „saltemortale" met een onnavolgbare sierlijkheid weet te volbrengen, maar het blijft niettemin een saltemortale, die de kleine luijden ietwat „paganistiek" zal toeschijnen. Er stond eenmaal in het antirevolutionaire pro gram, dat graanrechten alleroorzakelijkst waren. Ze werden geschrapt na een on fortuinlijke stembuscampagne, toen ge bleken was, dat graanrechten de anti revolutionaire candidaten buiten de Ka mer hielden. Thans gaat de tariefverhooging uit het Kuyper-program vanwege de „hoogere geestelijke belangen." Het moge ietwat wonderbaar lijkeD, dat de schrapping juist geschiedt na een stembuscampagne die 9 van de 20 Kuypercandidaten deed duikelen, doch zulke „stoffelijke," „ma terialistische" overwegingen zijn natuur lijk dr. Kuyper vreemd. Lacht daar soms iemand? De echtscheiding van Lodewijk van Beieren. Het feit. dat de grijze hertog van Beieren na met zyn schoone echtgenoote gedurende een-en-twintig jaar lief en leed gedeeld te hebben, een eisch tot echtscheiding heeft ingediend, heeft begrijpelijkerwijze in Mün- chen groot opzien gebaart, vooral nu de aanleiding tot deze echtscheiding bekend is geworden. Voor eenige maanden vertrok barones Bartolf naar Zwitserland, waar zij een knaapje ter wereld bracht. De hertog, die zich zoo plotseling tot vader gepromo veerd zag, wilde van deze eer echier niets weten. Onmiddellijk deed hij dan ook de Graaf Tautmann niemand anders dan de wraakzuchtige Antonetta in mansklceding ver momd reikte zijn begeleidster, in wie wjj nu Rosa herkennen, den arm en voerde ze weder de zaal binnen, waar haar oogen Dalma en Arthur zochten. Deze stonden bijeen en spraken te zamen behendig wisten de twee vreemden in hun na bijheid te komen, waar zij zich op een divan nederlieten en een oogenblik rustten Aller blik ken richtten zich weder op de liefelijke gestalte en fluisterend ging de vraag van oor tot oor, of niemand ze kende. Ook Arthur aanschouwde met belangstelling de vreemde dame. Wacht mij hier, zuster," zei Antonetta tame lijk luid, nadruk op het woord „zuster," leggende, „een zaak roept mij voor een oogenblik van hier; ik kom spoedig terug." Antonetta verdween in het gedrang. Rosa hleef alleen, schijnbaar onverschillig op haar plaats, doch in haar boezem klopte het heftig. Zij zag van alle zijden de blikken op haar gericht en gevoelde zich hierdoor beklemd, hoewel zij voor geen ontdekking vreesde. Zij gluurde heimelijk naar Maria om te zien of deze haar misschien herkende, doch de jonge gravin onderhield zich bedaard met Ernst en sloeg slechts somwijlen een "overschilligen blik op de bewonderde vreemde dame. Hoe had zjj trouwens in deze stralende gestalte een amazone uit de Karpathen moeten zoeken. De muziek riep nu tot den dans op, en de paren noodige stappen, om zich van zijn vrouw te laten scheiden. Mevrouw Bartolf houdt echter vol, dat de hertog en niemand anders de vader van haar kind is. Moge er te München een Salomo gevonden worden, die in dezen een rechtvaardig vonnis vellen kan. De geheimzinnige ziekte. Uit Osnabrück wordt gemeld, dat door de autoriteiten van den geneeskundigen dienst thans bij drie manschappen van het eerste bataljon paralyphusbaccillen gecon stateerd zijn. De soldaten zijn onder dezelfde verschijnselen ongesteld geworden als de andere manschappen van het bataljon. Een streng vonnis. Een buitengewoon streng vonnis werd Vrijdag door het militair gerechtshof te Erfurt geveld. Een zevental reservisten, die den 16en April jl. inspectie moesten maken, hadden na afloop daarvan in een herberg te veel aan Bacchus geofferd. Zij geraakten in een opgewonden stemming en pleegden verschil lende baldadigheden, totdat een wachtmees ter der gendarmerie tusschenbeide kwam en hen tot kalmte aanmaande. Dit was echer olie op het vuur. Een woordenwisse ling ontstond, die in een vechtpartij ont aarde, totdat ten slotte de rumoerige reser visten achter slot en grendel gezet werden. Daar zij op den dag der inspectie in mili tairen dienst waren, moesten zij voor het militair gerechtshof terechtstaan, beschul digd van muiterij, beleedigingeD mishande ling van een gendarme van een veldwach ter. Als verontschuldiging voerden zfj aan, dat zij in staat van dronkenschap verkeerd hadden, hetgeen echter volgens het militair wetboek van straftecht als een verzwarende omstandigheid beschouwd moest worden. Zes der aangeklaagden werden dan ook elk tot 5 jaar tuchthuisstraf en de zevende tot 7 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Alle veroordeelden zijn sociaal-democra ten. Zaterdag werd tijdens de debatten over het legerontwerp het Erfurter vonnis door den sociaal-democratischen afgevaardigde Scheidemann in den Rijksdag ter sprake gebracht. Aanvankelijk wilde de minister van Oorlog, von Heeringen, op de interpel latie van Schulz niet ingaan, en zeide, dat, indien het vonnis te hard was, wat hij nog niet beoordeelen kan, de keizer nog altijd gratie kon verleenen. De minister veranderde echter van standpunt, toen ook de vrijzinnige afgevaardigde van Meiningen, dr. Muller, de sociaaldemocratische interpellatie kwam steunen. Muller verklaarde, dat niets meer urgent was dan een herziening der militaire rechtspleging. Hij zeide, dat het parlement reeds herhaaldelijk hierop had aangedrongen en dat het geval van Erfurt geenszins op zich zelf stond. Nadat de minister van Oorlog verklaard had onmiddellijk te zullen onderzoeken, in hoeverre tot een herziening van het militaire strafrecht kan worden overgegaan, besloot de Rijksdag Maandag opnieuw deze aange legenheid ter sprake te brengen. De echtscheiding van den hertog van Orleans. Zaterdagochtend had in de eerste Kamer van het civiele gerechtshof te Brussel een incident plaats, naar aanleiding van het binnenkort aldaar te voeren proces betref fende den eisch van de hertogin van Orleans, om een jaargeld van haar echtgenoot te ontvangen. De advocaat van de'eischeres, mr. Wiemer, verzocht de rechtbank spoedig een datum vast te stellen voor de behandeling en mo tiveerde dit verzoek op het feit, dat het secretariaat van den hertog van Orleans aan de pers inlichtingen verschaft, die in het nadeel zijn van de hertogin. Mr.Leclerck, de advocaat van deu gedaagde antwoordde dat dif mogelijk was. maar dat die indis creties onvermijdelijk waren. Mr. Wiener eischte hierop, dat het secretariaat van den hertog ter wille van de onpartijdigheid niet meer over de zaak zou spreken vóór de pleidooien gehouden werden. rangschikten zich. Arthur wierp een blik om zich heen, vervolgens naderde hij haastig de schoone vreemde dame en noodigde ze ten dans. Rosa wilde weigeren, maar reeds had de graaf haar hand genomen, en vloog met haar door de zaal. Toen de dans ten einde was, voerde Arthur zijne danseres op haar plaats terug, zette zich nevens haar en was spoedig met haar in een levendig gesprek gewikkeld, waaraan Rosa zich met geheel haar ziel scheen over te geven, want graaf Arthur was een fijn, beschaafd, hoogst aangenaam man, die het verstond zjjn schitte rende zijde in het volle licht te vertoonen, te lokken en te boeien. Ook hij vond elk oogenblik meer behagen in de schitterende gestalte der vreemde dame. „En mag ik niet weten hoe ik degodjnmoet noemen, die mij zulke aangename oogenblikken schenkt?" vroeg eindelijk Arthur in het vuur van het gesprek. „Ik ben de gravin Tautmann," antwoordde Rosa aarzelend. „En de heer met het zwart krullend haar, met wien ge hier verschenen zijt vroeg Arthur ver der, niet zonder een zweem van ijverzucht. „Mijn broeder," antwoordde de dame. „Voorwaar," riep Arthur, „het is een zonder ling kontrast, en alsof de vroolijke, bloeiende morgen nevens den ernst:gen nacht wandelt." Rosa zuchtte onwillekeurig, was echter spoe dig weder in een levendig gesprek gewikkeld. Antonetta kwam terug. Ernstig en somber, als De president der rechtbank verklaarde hierna, dat de behandeling van de zaak in de eerste dagen van November zal plaats hebben. Een handelaar in blanke slavinnen gearresteerd. Eenigen tfjd geleden werd te Antwerpen een individu gearresteerd, beschuldigd van handel in blanke slavinnen. Zijn medeplich tige wist naar Londen te ontkomendoch thans is ook hy in de val geloopen, dank zij de waakzaamheid van een der beambten van de recherche. Bedoelde beambte, de heer De Roeck, bemerkte op een der Har- wichbooten een meisje, dat hy kende en dat hem mededeelde, dat zij naar Londen ver trok, waar haar door een aldaar vertoevend landgenoot een „prachtige" betrekking be zorgd was. De Roeck vertrouwde het zaakje echter niet en waarschuwde de te Antwer pen bestaande instelling tot bestrijding van den handel in blanke slavinnen. Het meisje werd van boord gehaald en deLondensche politie van het gebeurde in kennis gesteld. Deze is er thans in geslaagd, den „landge noot" van het meisje, die niemand anders dan de lang gezochte handelaar in blanke slavinnen is, te arresteeren. Zijn uitlevering zal door de Belgische justitie gevraagd worden. Een begrafenis met hindernissen. In het begin van Mei stierf de president der negerrepubliek, Haïti. Bij de begrafenis plechtigheid vielen erstige ongeregeldheden voor, waarover de „Lokal Anzeiger" o.m. het volgende weet mede te deelen. By den dood van den president, die naar in goed ingelichte kringen verluidt, waarschijnlijk op aanstoken van politieke tegenstanders vergiftigd werd, was de binnenlandsche toestand van de republiek niet zeer rooskleurig. De nay ver tusschen Mulatten en negers was grooter dan ooit en verschillende personen, o.w. ook de minister van Oorlog, Beaufosse Laroche, trachten zich van het presidentschap meester te maken. Den 4en Mei zou de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van den presi dent plaats hebben, maar nauwelijks waren de plechtigheden in tegenwoordigheid van het corps diplomatique, den aartsbisschop en andere autoriteiten in de Kathedraal begonnen, toen de voor den lijkstoet opge stelde troepen, naar ooggetuigen vei zekeren, op bevel van den minister van Oorlog op de aanwezigen begonnen te schieten. In de kerk brak een paniek uit, en de aan wezige diplomaten zochten een toevlucht op het altaar. Het doel van dit optreden was, het volk schrik aan te jagen en de troepen over te halen Laroche als president uit te roepen. Daar echter ver scheidene generaals weigerden met den minister gemeene zaak te maken, moest deze zfjn plan opgeven en hield zich alsof het schieten alleen gediend had, om eenige booswichten uit de nabijheid der kerk te verdrijven. En aan de spits zyner troepen geleidde hij het lijk naar het kerkhof. De aartsbisschop en verdere geestelijkheid wei gerden echter hunne medewerking te ver leenen. Des middags hadden opnieuw ongeregeld heden plaats waarbij verschillende personen gedood en gekwest werden. Generaal Defly liet zich namelijk door zyn troepen tot voorloopig president uitroepen en trachtte de Nationale Vergadering te verhinderen een nieuw staatshoofd te kiezen. Gedurende den strijd, die daardoor ontstond, koos het parlement den zeer ontwikkelden en alge meen geachten Mulat, Michet Orasta, waarna de rust hersteld werd' De generaals Defly en Laroche vluchtten in de ambassade gebouwen. De laatste ontving spoedig een schriftelijke verzekering, dat hem niets zou geschieden en enkele dagen daarna belastte hy zich opnieuw met. de portefeulle van Oorlog. Alle schuld wordt thans op generaal Defly geschoven. Vleeschvergif'liging te Antwerpen. De vorige week werden, naar de „Nieuwe Gazet" meldt, aan boord van het Rijnschip „Ristelheuber IV", gemeerd in betBonapar- zooeven, ging zij door de schitterende groepen, en een straal van vreugd schoot eerst over haar gezicht toen zij Rosa met Arthur in een druk gesprek gewikkeld zag. Maar in deze vroolijke aandoening lag ook iets onheilspellends en dui velachtigs. Graaf Arthur verwijderde zich in hetzelfde oogenblik van Rosa, en haastig naderde Antonetta deze en boog zich tot haar oor. „Uw begin is goed," fluisterde de gewaande broeder, ,,'t Is spoedig twee uur. Jella verwacht u met het rjjtuig." Rosa ontroerde en verbleekte, want het ont vangen bevel, viel nu met vreeselijk gewicht op haar ziel. Zjj knikte toestemmend, en Antonetta verwjjderde zich om Ernst von Dalma te spre ken. Arthur nam zijn plaats nevens Rosa weder in en beproefde het vorige gesprek weer aan te knoopen, maar Rosa was ontroerd, want Anto- netta's woorden hadden haar tot geheel de ruwe werkelijkheid teruggevoerd. Zij wist, niet op welke wijze de onverzoenlijke Antonetta Dalma in haar macht wilde brengen en toch wilde zjj het zooveel mogelijk verhinderen. Maar hoe? Met stijgende onrust zag Rosa de eene na de andere minuut vervliegen, en steeds dichter naderde het gevreesde oogenblik; nu richtte zjj zich plotseling op, en onder het voorwendsel van versche lucht te scheppen, wandelde zij aan Arthur's arm door de zaal. Zij ontwaarde Maria, die zich in een vensternis had afgezonderd en in den nacht naar buiten staarde. Haastig zich van Artnur los makende, trad tedok te Antwerpen, vier zieke schippers knechts aangetroffen, die teekenen van ver giftiging gaven. De tehulp geroepen genees heer stelde vast, dat de vier mannen door het eten van bedorven vleesch vergiftigd waren. De vier jongelieden hadden, alvorens aan boord van hun schip te gaan, bjj een vleesehhouwer aan de dokken gehaktvleesch gekocht en hadden er van gegeten, 's Nachts werden zjj door krampen en brakelingen overvallen. Terwijl de vier slachtoffers, die tusschen de 18 en 20 jaar oud zyn, naar het Stuiven- gasthuis werden overgebracht, stelde de politie een onderzoek in. Een groote hoe veelheid bedorven vleesch werd bjj bedoel den slager in beslag genomen en naar het slachthuis gebracht. De toestand der slachtoffers is bevredigend. Ook personen in de buurt van St. Aldegon- diskaai hebben bij denzelfden vleesehhouwer van het bedorven vleesch gekocht. Men meldt, dat er reeds zeven ziektegevallen in den omtrek zjjn vastgesteld. Geen enkele dezer personen verkeert in levensgevaar. Een moordenaar van 12 jaar Een twaalfjarige knaap vervoegde zich Vrijdagavond in de St. Romain-sous-Gourdon bij een bejaarde weduwe, zekere mevrouw Tnrpin. Hij verklaarde Dubois te heeten en kwam informeerenof de dochter der weduwe thuis was. Op de verklaring van mevrouw Turpin, dat zij zich geheel alleen in het huis bevond, haalde de jeugdige booswicht plotseling een knuppel van onder zijn jas te voorschijn en bracht met dit wapen de bejaarde vrouw eenige geweldige slagen op het hoofd toe. De oude dame stortte op den grond en riep wanhopig om hulp. Uit vrees, dat de buren op de angstkreten van me vrouw Turpin zouden komen toesnellen, vluchtte de knaap het open veld in. Men is er nog niet in geslaagd hem te arres teeren. Vermoed wordt, dat hy van de ge legenheid, dar mevrouw Turpin alleen thuis was, gebruik heeft willen maken om haar te bestelen. De toestand van het slachtoffer is zeer zorgwekkend. VAN Vlugge levering van Plaatsing van Advertentiën worden aan genomen voor alle Couranten en tijdschriften, zonder verhooging van prijs. Vraagt de Catalogus van Buitenlandsche Tijdschriften. Verder ruim voorzien van SCHRIJF- EN KANTOORBOEKEN, KERKBOEKEN EN BIJBELS, SWAN VULPENHOUDERS, enz. enz. NAAMBORDEN EN STEMPELS. Steeds ter inzage het Maandregister van nieuwe pas verschenen boeken. VAN St. JorisDoelstraat, Sommelsdyk g INTERCOMMUNAAL TELEFOON No. 8. lederen dag prima kwaliteit versch 2 a rundvleesch verkrijgbaar. Neemt proef h u van onovertrefbaar Saucisse de Bou- o) logne en spiertjes rookvleesch. P.9. Verzendingen geschieden p luchtvrije verpakking. p Beleefd, aantoevolen. lederen Donderdag versch Kalfsvleesch. N a 2 I Rosa op Maria toe en nam zacht de hand der peinzende. „Gravin Ernaniy," fluisterde zij schielijk en voorzichtig, „bij alle heiligen bezweer ik u te verhinderen dat mynheer von Dalma voor het aanbreken van den dag en zonder begeleiding van zekere vrienden de zaal verlaat." „Wat, hoe?" stamelde Maria verschrikt. „Stil, wees voorzichtig," waarschuwde Rosa. „Neem mijn woorden in acht." Een zachte handdruk, en Rosa verdween in de groepen. Zij was naar haar plaats terugge sneld, waar de door allen benijde Arthur zich weder aan haar zjjde nederzette. De gewaande graaf was ondertusschen Dalma genaderd <in had hem in een vensternis getrokken, eindelijk verklarende, dat hij een boodschap voor Dalma had. „Van waar?" vroeg Dalma verwonderd. „Ge hebt een neef te Kronstadt, Eugène van Dalma?" vroeg Antonetta. ..Inderdaad." bevestigde Ernst. „Deze neef heeft met gelden en vele gewich tige papieren, dringende familieaangelegenheden betreffende, de reis hierheen ondernomen, maar niet ver van hier werd bjj door kroatische stroopers aaagevallen „Niet mogelijk, kroaten in de nabijheid! riep Dalma. „Hiervan moet dadelijk kennis worden gegeven." Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 2