Binnenland. Ingezonden Stukken. Landbouw. Burgerlijke Stand. Marktberichten. val van waanzin de aan haar toevertrouwde kinderen in hun bedjes met revolverschoten had gedood en daarna zelfmoord had ge pleegd. Een aanslag tegen koning Constantijn? In de onmiddellijke nabijheid van Saloniki zijn, naar uit Athene aan de „New-York Herald" gemeld wordt, drie boerenwagens, beladen met ontplofbare stoffen in beslag genomen. Voor de Srieksche autoriteiten is dit voorval een motief geweest om nieuwe represaille-maatregelen tegen de Bulgaren te nemen, die, naar van Grieksche zijde be weerd wordt, een aanslag tegen koning Con stantijn beraamd hadden. Alle verdachte personen zijn uit Saloniki gezet. Bij huis zoekingen in de woningen van Bulgaarsche comitadsjis heeft de politie een groote hoe veelheid dynamiet, geweren en patronen ge vonden. Een familiedrama te Berlijn. Een tragedie, waardoor twee families ge troffen zijn, heeft zich, zooals Reuter reeds seinde, Zondagavond laat te Berlijn afge speeld. In het perceel Kotthuser Ufer 57 woont de huisknecht Ludwig met zijn 25 jarige vrouw, een meisje van drie en een jongen van vijf jaar. Het jongetje was een kind van Ludwig's schoonzuster, die sedert eenigen tijd uit de stad is en haar zoontje onder de hoede van haar zuster achterge laten had. Zondagavond tusschen 11 en 12 uur keerde Ludwig van zijn werk naar huis terug. Toen hij de deur opende kwam hem een sterke gaslucht tegemoet. Hij trad de slaapkamer binnen en vond daar zijn vrouw en de beide kinderen schijnbaar dood op bed liggen. Onmiddellijk riep bij de buren te hulp, ter wijl ook spoedig een geneesheer gehaald werd, die bij beide kinderen slechts den dood constateeren kon. Vrouw Ludwig gaf noch zwakke teekenen van leven en kon na eenigen tijd weder bijgebracht worden. Eerst werd zij naar een der ziekenhuizen gebracht, doch daar haar toestand zeer verbeterde, werd zij ten slotte aan de politie overge leverd. Naar verluidt, heeft de familie Ludwig den laatsten tyd veel met geldelijke zorgen te kampen gehad. Ook het verblijf van het zoontje van Ludwig's schoonzuster ten huize van Ludwig was een voortdurende oorzaak van twist tusschen beide echtgenóoten. (Tel.) Aanslagen tegen automobielen. BERLIJN, 24 Juni. Trots alle nasporin gen der politie zijn de misdadigers, die met een zwaren staaldraad de wegen in de nabijheid van Berlijn voor automobilisten levensgevaarlijk maken, nog steeds niet gevangen genomen. Gisternacht werd opnieuw in de nabijheid van Wannsee een dergelijke misdaad be raamd, doch niet ten uitvoer gebracht. Een daar patrouilleerend gendarme bemerk te intijds den staaldraad, die meer dan twaalf meter lang, doch nog niet groot genoeg was om den geheelen weg te over spannen. De gendarme stelde zich in een hinderlaag op. De misdadigers schijnen dit echter bemerkt te hebben en namen de vlucht. (Tal.) Een nieuw sensationeele zelfmoord in het Oostenrijksche leger. Opnieuw heeft een zelfmoord van een hooggeplaatst officier van het Oostenrijksch- Hongaarsche leger in militaire kringen te "Weenen groot opzien gebaard. Luitenant kolonel Johann Lebel, attaché aan het ministerie van oorlog, heeft zich op zyn bureau een kogel door het hoofd gejaagd. Over de motieven, die den kolonel tot zijn wanhoopsdaad gedreven hebben, tast men tot heden volkomen in het duister. Men vermoedt, dat hij in een oogenblik van verstandsverbijstering gehandeld heeft. Tel. De aardbeving in Bulgarije. Volgens de laatste berichten is de schade, veroorzaakt door de jongste aardbeving in Bulgarije, veel giooter dan oorspronkelijk gedacht was. Tirnovo en Gorna-Ochowitza zijn bijna geheel verwoest en honderden menschen moeten om het leven gekomen zijn. De materieels schade beloopt in de rail- liomen. Overal worden comiié's gevormd om de ongelukkigen, die hun haven en goed verloren hebben, te hulp te komen. Tel. Graaf Zeppelin aan een ongeluk ontsnapt. Graaf Zeppelin is Maandag aan een ern stig ongeluk ontsnapt, terwijl hü zich naar het vliegveld van Potsdam begaf, om er de leiding van hetluchtschip op zich te nemen. Bij de kruising van twee straten kwam een auto in volle vaart uit een dezer straten bijna in botsing met deu huurauto, waarin graaf Zeppelin gezeten was. De chauffeur remde echter zoo krachtig, dat de auto om zijn eigen as draaide, de trottoir opreed en een vrouw omver wierp, die den arm brak. Graaf Zeppelin bleef ongedeerd, hoewel het slechts aan den tegenwoordigheid van geest van den chauffeur te danken is,dat hij vooreen, misschien doodelyk, ongeluk gespaard bleef. (Tel.) Een afgewend spoorwegongeluk. Onbekend gebleven misdadigers hebben getracht Maandag den sneltrein Berlijn Hamburg te doen derailleeren. Op verschil lende plaatsen waren de bouten van de rails losgedraaid en de rails zelf verbogen. Een catastrofe was onvermijdelijk geweest.Ge lukkig werd de toeleg intijds ondekt en een ontzettend ongeluk aldus voorkomen. (Tel.) Aanval op een jachtopziener. In het Bergenbosch, nabij 's-Heerenberg, is een jachtopziener van den heer Van Heek, G., uit Stokkum, door vier individuen aan gevallen. Na hem eerst mishandeld te heb ben, bonden ze hem aan een boom vast- Eerst na eenige uren werd G. uit zijn be narde positie verlost. De aanranders zijn onbekend. Twee hunner waren gemaskerd, twee als vrouw verkleed. (Tel). Valsch bankbiljet. Ten kantore van den rijksontvanger te Hengelo (O.) werd een bankbiljet van f 100 in ontvangst genomen, dat by onderzoek valsch bleek te zjjn. (Tel) Een aanklacht. Men meldt uit Haarlem Vanwege het vrijzinnig concentratie comité is bij den officier van justitie alhier een aanklacht ingediend tegen de stellers van een ongeteekend verkiezingsbitjet, waarin de onware mededeeling voorkomt, dat het aftredend liberale Statenlid zich onder pressie van het concentratie-comité zou hebben teruggetrokken. (Tel.) Ongelukken. B(j het zwemmen in de rivier de Waal is gistermiddag boven de spoorbrug te Zaltbommel verdronken A. A. d. M., oud 24 jaar, ambtenaar bij de Staatsspoorwegen te Amsterdam. (Tel.) Men meldt uit Zalt-Bommel Het lyk van den Maandagmiddag ver dronken 24-jarigen A. A. v. d. M. werd des avonds door visschers met de zegen opge haald. (Tel.) Te Overslag (Z.) is de voermansknecht, E. v. B., onder zijn vrachtwagen gevallen en overreden. Eenige oogenblikken later is hij overleden. (Tel.) Om vier uur reden op den Utrechtschen weg een uur van Amersfoort, twee motor rijders naast elkaar. By het passeeren van een troep militairen liepen zij op elkander. Een van hen, uit Zeist atkomstig, werd met hoofdwonden in het Ryks Opvoedingsge sticht binnengebracht. (Tel.) Branden. Maandagnacht brak brand uit in het zomerhuis van den landbouwer J. G. v. Wees, in Otterspoorbroek, bij Breukelen. Het huis brande geheel uit. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Men meent, dat een partijtje hooi in het achterste gedeelte van het zomerhuis door broeien in brand is geraakt. Verzekering dekt de schade. Dinsdagmiddag 3 uur is het magazijn van ongeregelde goederen kan H. Klumpers in de Molenstraat te Helmond, geheel uitge brand. De oorzaak is onbekend. De inboedel was laag verzekerd. Maandag is by H. op de Hofte, onder de gemeente Rijssen, brand uitgebroken. Een blok van 5 woningen werd in de asch ge legd. Een koe, een kalf, een paar varkens en een gedeelte huisraad zijn verbrand. H. had niets verzekerdde eigendommen en 't huisraad van de andereD waren laag verzekerd. (N. R. Ct.) Ten huize van E. van Lier, Damsterdiep N. z. 114, te Groningen, ontstond Maandag middag brand, doordat een jongetje, dat voor straf uaar den zolder was gestuurd, met lucifers had gespeeld, waarvan het vuur zich mededeelde aan wat spaanders en ver volgens het geheele bovengedeelte van het huis in brand stak. De brandweer bluschte het vuur met twee slangen op de gemeente waterleiding. De schade is aanzienlijk. De inboedel, waarvan veel is gered, was niet verzekerd, dat, wat aan den heer Dorst toebehoort, wel. (Tel.) Groote Rozententoonstelling te Boskoop. Omtrent de bovengenoemde tentoonstel ling ontvangen we het bericht, dat de gebouwen en de aanleg hunne voltooiing naderen. Beide maken een zeer fraai geheel uit. Het gebouw is grootscher dan hetwelk voor 2 jaar by de Groote Bloemententoon stelling diende. De aanleg is regelmatig In de verhoogde bedden komen de potten met bloeiende rozen te staan en het vul materiaal dezer bedden maakt in kleur schakeering een eigenaardig contrast met de omgeving. De afwerking der tentoonstelling is reeds nu zoover gevorderd, dat by de opening op 9 Juli a.s. alles tot in de kleinste bijzon derheden gereed zal zijn. Zooals r eds in enkele bladen gemeld werd, hoopt Hare Majesteit de Koningin de tenstooostelling te bezoeken. Het ligt in de bedoeling van de geheele Boskoopsche bevolking om er dan voor te zorgen, dat de tentoonstelling een onvergetelijken aan blik oplevert.. Zyn Excellentie de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de Heer A. S. Talma, beschermheer der tentoonstelling, heeft zich bereid verklaard de expositie op den 9den Juli, 's middags te 1 ure, te openen. De Internationale Juiy zal de inzendingen op den 8sten Juli beoordeelen. 's Morgens van den volgenden dag zullen de afgesneden rozen gekeurd worden. Het Eere-comité, waarvan Zijne Excel lentie de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, Baron Sweerts de Landas Wyborg h, het Eere-Voorzitterschap bekleedt, bestaat uit een veertigtal op land- en tuinbouwgebied bekende persoonlijkheden. Ook nu zal een Rijkspostkantoor op het tentoonstellingsterrein gelegenheid bieden tot directe verzending van telegrammen en brieven. De tentoonstelling zal 's avonds schitte rend electrisch verlicht zyn. Daardoor zal de bloemenweelde des te meer effect maken. Personen, ie niet in de gelegenheid zijn des daags de expositie te bezichtigen, zullen dit bijna evengoed des avonds kunnen doen. Het verkeer met. de naaste stations Gouda en Alphen zal worden onderhouden door 12 salonbooten, die ieder half uur zullen heen en weer varen. Geen oponthoud zal nu kunnen plaats vinden, daar de verhoogde spoorbrug gelegenheid tot ongehinderd doorvaren biedt. Tijdens den duur der tentoonstelling zal dagelijks van Haarlem een speciale boot naar en van Boskoop varen. HetGoudsche Rypad van Alphen naar Boskoop is open gesteld voor alle motorrijtuigen. Voor plaatsing der automobielen zal van gemeen tewege gezorgd worden. De 48-jarige schildersknecht J. Spierdijk, te Rotterdam, sloeg Maandagochtend 8 uur, door kanteling van een vliegende stelling, die uit het raamkozijn van de derde verdie ping hing van pand No. 100 aan de Hoog straat. In zijn val had de man zoodanige kwetsuren bekomen, dat de dood na enkele oogenblikken intrad. Tel. Men meldt d.d. 24 Juni uit Amersfoort: Ongeveer vijf uur werd op den Hoevela- kerweg, een uur van Amersfoort, bij het passeeren van een melkwagen en een auto, een wielrijder door den auto aangereden. De fiets werd geheel vernield en de wielrijder. E. Bouw, uit. Putten, die van het graasmaaien uit Holland terugkeerde, werd bewusteloos en ernstig gewond opgenomen. De drie in zittenden van den auto keken om, zagen den man liggen maar reden full speed door. Toen de politie te Amersfoort was gewaar schuwd, was de auto Amersfoort reeds ge passeerd. Vermoedelijk was het een auto uit Amsterdam. Tel Maandagmiddag raakte te Vlaardingen de twaalfjarige L. v. d. H. in de haven. De jongen verdween terstond in de diepte. Na eenigen tijd werd hy met een dreg boven gehaald. Echter waren de levensgeesten reeds geweken. De inmiddels verschenen genees- heeren konden slechts den dood constatee ren. (Tel.) Maandagmorgen is op den Groninger straatweg, nabij Leeuwarden, een auto, waarin vier leden van het personeel van de IJs- en Melkpoederfabriek aldaar, in botsing gekomen met een motorwielryder, den zoon van den olieslager Tymstra, uit Kollum. Deze wilde een hem voorop rijden den vrachtwagen links passeeren, tengevol ge waarvan hy op den auto die rechts voor den vrachtwagen had uitgehaald, inreed. De heer Tymstra brak zyn linkerbeen. De auto en het rijwiel kwamen in een vaart terecht, terwyl een visscher, die op den walkant zat, door den auto in het water werd gedrongen, De visscher kreeg ook kneuzingen. Beide getroffenen werden naar een ziekenhuis te Leeuwarden gebracht. (Tel.) ^Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Landbouw verzekering. Mijnheer de Redacteur! Na lezing van het laatste stukje van „Het Anker" was ik eerst van plan mijn pen te laten rusten. Het wordt een discusie zonder einde. Bij nadere overweging zou ik gaarne nog op het volgende de aandacht vestigen. De Landbouw Onderlinge en „Het Anker" zjjn twee verschillende organisaties, die op verschillende grondslagen rusten, een ver schillend doel nastreven, en dus ook ver schillend zyn in haar optreden en handelen. Daardoor wordt vergelijken moeilijk en in vele gevallen onmogelijk. Zoo zegt „Het Anker" dat by ongevallen door haar wordt uitgekeerd gedurende zes weken 100°/o van het loon, doch wat er dan verder geschiedt, wordt niet vertelt. Hadt hy dit gedaan, dan zou gebleken zyn, hoe ongunstig „Het Anker" voor de arbei der is. De Landbouw Onderlinge laat de getroffen menschen niet los, doch helpt hen, al is het ook levenslang. En zoo is het ook met de weduwen en wezen, om wier lot „Het Anker" zich ook weinig bekommert. Wij handhaven daarom ons standpunt en blijven de Landbouw Onderlinge noemen de beste organist.ie voor de boeren. Hier zijn de landbouwers zelf baas, terwijl „Het Anker" is en blijft een speculatieve onderneming en die zal hijrendeeren en daarom is bet toch te doen van de landbouwers meer geld als premie moet 6 vragen dan voor de dekking van ongevallen noodig is. Dat wascht al het water van de Noordzee niet af. De landbouwers, en ook hun arbeiders, zyn het beste uit by de „Landbouw Onderlinge." U dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend (Jw dn. A. W. KEIJZER. Melissant 19 Juni 1913. Rentabiliteit van de bemesting van het hooiland. Om het hooi naar waarde te schatten, moet men eens denken aan jaren, dat er geen of weinig hooi is en men het ont brekende moet aanvullen met kiachtvoer, als verschillende soorten van koeken, meel, enz. Dan eerst weet men wat hooi waard is. En toch nog niet geheel en al. Want men denkt er dan wellicht nog niet aan, dat, hoe goed men ook voert, dit voer nog niet in de schaduw kan staan van zeer goed hooi. Gras en hooi voor zekere producties eenigszins aangevuld met een zekere hoe veelheid ander voer is op stuk van zaken het beste en natuurlijkste veevoeder, maar het moet goed zijn. In goed hooi is de voedingsverhouding bv. juist geschikt voor melkkoeien. Vandaar dat ook een goed landbouwer alles moet aanwenden, om de gras- en hooiopbrengst tot een maximum op te wer ken. Daartoe is noodig, dat ook na den eersten hooioogst de weiden gedwongen werden een rijke tweede snedeop tebrengen. Dat kan men bereiken door na het hooien, het hooiland nog een matige hoeveelheid chilisalpeter te geven- Stel, dat men per H.A. 100 kg. chilisalpeter uit laat zaaien, zoo dun en gelijkmatig mogelijk, dan kan dat aan gezamenlijke kosten van aankoop en uitzaaiing hoogstens f 14 kosten. Daardoor kan, verschillende hooiland- proeven hebben dat reeds uitgewezen, een bruto opbrengst geleverd worden van, op op zijn minst genomen, f 50 a f 60 per H.A., waarvan dan minstens de helft meerop brengst is. Deze cijfers zijn gemiddelde. Een en ander hangt in de eerste plaats af van den hooiprijs en het weer. Maar in doorsnee zijn de cijfers juist. Een uitgave van f 14 levert dus 'n winst op van minstens f25 - f 14 fll. Gewoonlijk zal het meer zijn, dat blijkt uit de gansche berekening. Maar al ware het niet meer, dan nog is er reden de weidebemesting na de eerste snede niet na te laten. Immers, is er nog een ander motief. Door de bemesting met chili salpeter verbeterd de aard en de samenstel ling van het gras. En deze factor ontglipt onze berekening. Maar wy moeten hem toch laten gelden bij onze overwegingen. De rentabiliteit van chilisalpeter op hooiland is dus zeer belangrijk. MIDDELHARNIS. GeborenJannetje, d. v. A. v. d. Sluije en G. N. v. d. Hoek. Teuntje, d. v. Jan de Boed en J. P. Kornet. Ida, d v. L. v. d. Groef en P. v. d. Tol. Elizabeth, d. v. Elizabeth Smit. Gehuwd Huibert Gerrit Pas, 34 j. (te Sommels- dijk) en Gijsje Muller, 32 j. HERRINGEN. Geboren: Jannetje, d. v. Adr. Mourik en E. van 't Hof. Christiaan, z. v. Joh. Huizer en M. C. G-oemaat. OOLTGENSPLAAT. GeborenJob Cornelis, z. v. Jacob Huibert Mijs en van Cornelia van den Tol. Christianus Jo- 8ephus, z. v. Adrianus van Dravik en van Elizabeth Ypelaar. Neeltje, d. v. Marinus Hack en van Wilbelmina Antonetta Hage. Gehuwd: Johannes Donkersloot, jm. 24 j. met Kommertje Cornblia van Kempen. Overleden: Cornelia Pieternella de Waal, 6 weken, d. v. Johannesde Waal en van Dingena Huibrecbtse. Adriaantje Buscop, 16 j. d. v. Johannes Buscop en Maria Hotting. DEN BOMMEL. Geboren Johanna, d. v. J. du Pree en D. Tim- mer8. Lieven, z. v. Ay. Mijs en J. J. Krijger. Getrouwd: P. Huyer (wedr. van S. Hobbel) 48 j. en A. van Gelder jd. 35 j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren Leendert Frans, z. v. Johannis Pieter Nienwland en van Pieternella Kosten. Getrouwd Leendert Meijer (van den Bommel) jm. 29 j. en Jobje van der Mast, jd. 21 j. ROTTERDAM, 23 Juni 1913. Tarwe wederom met matig aanbod tot ongeveer vorige prijzen opgeruimd. Essex per 100 K.G. van f 10,tot 12,in een bijzonder geval iets meer betaald. Wilbelmina puike per 100 K.G. van f 10,50 tot f 10,85, overige soorten van f9,— tot f 10,--. Br. Boonen. Hierin is het aanbod van geen be- teekeni8 meer en wordt derhalve de noteering uit gesteld tot den nieuwen oogst. OUDE TONGE, 20 Juni 1913. Tarwe f 10,75 tot f 10,90 per 100 kilo. Essex f 11,tot 11,25 per 100 kilo. Haver f 8,40 tot f 8,75 per 100 kilo. Zaaihaver f tot f per 100 kilo. Erwten f tot f per mud. Bruine boonen f tot f per mud. Eig. Aard. f 2,tot f 2,25 per 70 kilo. Bravo's Aard. f 2,75 tot f 3,per 70 kilo. Eig. poters f 0,tot 1 0,per 70 kilo. Bravo's poters f 0,tot f0, pér 70 kilo. Kriel f 0,— tot f 0,per mud Ajuin f 0,tot f 0,per 60 kilo. Koepeeën f 0,tot f 0,per 60 kilo. Boter f 0,75 per kilo. Eieren 41/2 cent per stuk.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 7