Buitenland. 6 B\j de heden (24 Juni) alhier gehouden verkiezing van twee leden van den gemeen teraad wegens het pereodiek aftreden van de heeren A. Hobbel Sr., die zich om ge zondheidsredenen niet herkiesbaar stelde en A. Wagner zijn eandidaat gesteld door de Lib. Kiesvereeniging de heeren A. J. van Rossum, door de Hervormde kiesvereeniging de heer W. Korteweg Lz. en door de Antir. kiesvereeniging de heeren A. Wagner en W. J. Donkersloot Lz. Voor eene goed bezette zaal trad hedén (24 Juni) in het Hötel Hobbel alhier op de heer D. Hans van 's-Gravenhage, op bevat telijke en boeiende wijze zette de begaafde spreker uiteen, welke gevaren ons land en volk bedreigen, wanneer onverhooptdecoali- tie de meerheid mocht behalen en wat de concentratie wil. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. DEN BOMMEL- De liberale kiesvereeniging stelde als canaidaten voor den Gemeente raad de heeren: J. Mijs Janz. en J. Moojjaart. De heer Jan Mijs Sr., die dit jaar aan de beurt van aftreden is, stelt zich wegens hoogen leeftijd niet meer verkiesbaar. Twee en veertig jaar heeft hy als raadslid zitting gohad, waarvan hij vele jaren|als wethouder werkzaam was. Zijne betrekking van ambte naar van den Burgerlijken Stand blijft hij waarnemen. Donderdag 1.1. trad hier de heer J. van Kleeft' van Nieuw-Helvoet als spreker op, van de vrijzinnige beginselen. In eene boeiende rede maakte spreker duidelijk waarom het de plicht is van ieder, die het wel meent met ons volksbelang, te stemmen op den heer Roodhuyzen. Reeds bij de eerste stemming, zei de heer van K. is het gebouw, dat de Meiboom in de kap voerde, ter aarde gestort: we moe ten het onmogelijk maken, op de puinhopen een nieuw gebouw te stichten. De revolu tiebouw van Dr Kuyper moet plaats maken voor het gebouw der concentratie, dat op hechte grondslagen rust. Aan de hand van uitspraken van grooten mannen wees spre ker op het feit, dat samengaan van Dordt en Rome op historische gronden een onmo gelykheid is. Rome toch misbruikt de gods dienst, om politieke oogmerken te bereiken. De stembusstrijd wordt zoodoende een gods dienststrijd. Met een enkel woord wyst spreker op den groei der sociaal democra tische partij. Even stipt de heer van K. het algemeen kiesrecht aan, en in verband hiermee net gezinshoofden kiesrecht. Daarna worden tariefwet, en bakkerswet even besproken en krijgt de Invalideteits en Ouderdoms verzekering eene beurt Duidelijk doet spre ker uitkomen waarom Staatspensioen verre de voorkeur verdient boven de wetten van Talma. Ten slotte heeft spreker gelegenheid te wijzen op de groote voordeelen van Open baar Onderwijs boven hetsectariscbe, om te ein ligen met de opwekking toch vooral linksch te stemmen. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der gemeente den Bommel op 20 Juni 1913 des nm. 2'/j uur. Tegenwoordig met den voorzitter alle leden. De vergadering wordt met gebed geopend. De lezing der notulen wordt tot eene volgende vergadering uitgesteld. Aan de orde is een ingekomen schrijven d.d. 4 Juni j.l. waarby wordt medegedeeld dat tot Burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer L. de Winter. In verband met dat schrijven deelt de voorzitter mede dat deze vergadering voornamelijk is be legd ter installatie van den nieuw benoem den Burgemeester. Hi) stelt voor den titularesin hun midden te laten verschijnen. Nadat de Burgemeester door den waar nemend Secretaris is binnengeleid houdt de heer Borgdorff de volgende toespraak: „Mijnbeer de Burgemeester ik heet U welkom in ons midden. Gelyk ons uit het voorgelezen stuk is gebleken, heeft het Hare Majesteit behaagd U te benoemen tot Burgemeester dezer ge meente. Wij feliciteeren UEd. met het vertrouwen, U door de Hooge Overheid geschonken. Het is echter geen gemakkelijke taak het burgemeestersambt te bekleeden. Maar is de taak zwaar, met de hulp van Hem, die we in den aanvang onzer vergadering hebben aangeroepen zal het U niet moei lijk vallen datgene ten uitvoer te doen brengen wat in het belang dezer gemeente steeds bevorderlijk kan zijn. Verder meen ik te spreken namens Dagelijksch Bestuur en de Leden van den Raad en wensch dat het wederzijdsch ver trouwen groeie en loeneme. zoodat we te samen met ernst de belangen dezergemeente kunnen behartigen. Ik heb de eer U. onder overhandiging der teekenen Uwer waardigheid, te verzoeken als voorzitter dezer vergadering op te treden. De Burgemeester spreekt daarna ongeveer de volgende rede uit: Mijne heeren. In de eerste plaats is het mij eene behoefte eerbiedig dank te b'etuigen aan Hare Majesteit onze geliefde Koningin voor de hooge eer, my te beurt gevallen door mij te benoemen tot Burgemeester van den Bommel, voorts aan Z.Ex. den Minister van Binnenlandsehe Zaken op wiens voor dracht de benoeming geschiedde, aan den heer Commissaris der Koningin dezer pro vincie voor diens medewerking en aan hen die tot deze keuze hebben geadviseerd. Het is een groot voorrecht de teekenen mijner waardigheid te ontvangen, als voor zitter Uwer vergadering op te treden en als Burgemeester te wurden geïnstalleerd. Voor de hartelijke woorden van den heer Borgdorff, die geruimen tijd als waarnemend Burgemeester heett gefungeerd, ben ik zeer gevoelig en ik hoop dat zyne goede wen- schen in vervulling mogen gaan. Ik wensch in de beste harmonie met U leden van den Raad samen te werken en het zou mij spijten, indien ik niet altijd tot uwe volle tevredenheid zou werkzaam zy'n. Moge de goede verhouding geen oogen- blik gestoord worden, wil mij dragen in myne zwakheden, voor raad van hen die meer ondervinding hebben houd ik my steeds aanbevolen. Vooral ten opzichte van plaatselijke toestanden zal ik uw advies niet kunnen ontberen, ik vertrouw dan ook, dat ik met u en gy met mjj steeds goed zal kunnen samenwerken. Met optinisme aanvaard ik het ambt, vooral in het verlangen om iets goeds te kunnen doen, kan het zijn om deze plaats meer te helpen vooruitbrengen, ja ik zou trotsch zyn indien men later op verbeterin gen kon wijzen, door mijn toedoen aange bracht. Lief vind ik deze plaats gelegen aan het groote water, waar ik zooveel van houd en ik verlang er naar het nog meer te kunnen doen beantwoorden aan mijn ideaal. In het midden der burgerij wensch ik te verkeeren als vriend, met raad en daad hoop ik allen te kunnen bijstaan en niets zou mij aangenamer zyn, dan met allen zonder onderscheid hartelijk te kunnen samenleven. Moge niets de goede harmonie verstoren. De taak is gewichtig, hoog ernstig en niet gemakkelijk, doch bij alle medewerking kan die taak zeer verlicht worden. Van U heeien Wethouders vraag ik steun in het voorbereiden van alles wat in het belang onzer goede gemeente behoord te geschieden, van U heeren Raadsleden vraag ik die bij het leiden uwer vergaderingen, bjj het bespreken en besluiten van alles wat tot welzijn van den Bommel kan strek ken. Met den gemeente-ontvanger hoop ik mede in het belang der administratie in goede harmonie samen te werken en ook op de politie mag ik wel rekenen in de waarneming van het belangrijke justitueele gedeelte, ja ik vraag een ieder steun, waar die mij kan verschaft worden. Moge de Heere de Almachtige God mij sterken in mijn gewichtigen taak, zy Hij mij genadig by het volvoeren mijner werk zaamheden. Schenke Hij mij wijsheid en kracht om veel te kunnen doen in het waarachtig belang dezer gemeente. Zoo zy het. De beer Borgdorff dankt den Burgemeester voor de woorden tot hem en den Raad gericht en stelt voor te roepen „Leve de Burgemeester." Daarna komt aan de orde de benoeming van een ambtenaar v. d. Burgelijken Stand. Benoemd wordt dhr. L. de Winter met 6 stemmen; op dhr. M. A. v. d. Sluis is een stem uitgebracht. De door B. en W. opgemaakte aanbeveling, bevatte de namen der heeren L. de Winter en Abr. Jongeling. Benoeming gemeente-secretaris. Tot gemeente-secretaris dezer gemeente wordt benoemd dhr. L. de Winter met 3 stemmen terwijl 2 stemmen waren uitge bracht op den heer A. Munters en 2 briefjes blanco waren ingeleverd. Thans niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. 8TAU AAN 'T IIAIIINGVLIET. De Burge meester dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier no. 1 der Bedrijfsbelasting over het belastingsjaar 1913/14invorderbaar verklaard den 203ten Juni 1913, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand ge steld. Zondag j.l. waren een paar meisjes van 14 15 jaar van hier op familiebezoek te Nieuwe-Tonge. Op den terugtocht wer den zy aangehouden door twee landloopers, die haar onder vele bedreigingen erg mis handelden, waardoor hare kleeren zeer ge havend werden. By de komst van een onbekend persoon, kozen de landloopers het hazenpad. Maan dagavond daarop verspreidde zich hier het gerucht, dat ze in den omtrek op een stee waren, waarop de politie er op aanging, medenemende de beide meisjes. Ter plaatse gekomen bleek de moeite te vergeefsch, daar de kinderen terstond verklaarden, dat dit de gezochte personen niet waren. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht, de som van f4.01. De Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier heeft in hare vergadering van 23 Juni jl. eandidaat gesteld voor leden van den Raad de beide aftredende heeren L. Braber Bz. en J. Koert Mz. Door de Christelijk-Histo rischen is gesteld den heer L. Braber JLz. en door de Anti-Revolutionairen den heer J. A. van Dis. Een ontzettende doodstrijd. Verleden week werd de 31-jarige putgra- ver Paul Bayet-Gallois te Vincy-Manoeuvre (Frankrijk), waar hij bezig was een put te graven, op veertig meter diepte door een aardverschuiving levend begraven. Dd aard laag, die hem bedekte, was ongeveer dertig meter dik. Niettegenstaande men van mee ning was, dat de ongelukkige het leven er bij ingeschoten had, begon men met moed het reddingswerk en men kan zich devei- rassing voorstellen der redders toen men na twaalf uren ingespannen arbeid antwoord kreeg van den begravene. Met verdubbelden yver werd het werk hervat, terwijl de moe dige mannen nog aangespoord werden door den aanblik der echtgenoote van den on- gelukkigen werkman, die met haar vier kinderen het reddingswerk met angstige spanning gadesloeg. Maar niettegenstaande de uiterste krachtsinspanning duurde het vier volle dagen eer de aardlaag verwijderd was en ofschooon men van tyd tot tijd nog de stem van de levend begravene hoorde, werd deze toch voortdurend zwakker en zweeg ten slotte volkomen. Toen eindelijk de afdeeling geniesoldaten van Versailles Zaterdagochtend vijf uur er in geslaagd was door te dringen tot de plek, waar de onge lukkige putgraver verscheidenedagenzonder voedsel, drank en versche lucht was inge sloten geweest, vonden zy slechts een lijk. De ongelukkige was gestikt na een doodstrijd die ontzettend moet geweest zijn. (Tel.) Ernstig ongeval op de Qentsche tentoonstelling. BRUSSEL, 22 Juni. De „Dernière Heure" meldt, dat wegens het niet werken van een der koppelingen op de „Scenic railway, der tenstoonstelling te Gent, wagentjes met een duizelingwekkende snelheid van een hoogte 29 meter daalden. Zes personen werden zwaar gewond. (Tel.) GENT, 22 Juni. Het ongeluk op de „Scenic ralway" is te wijten aan een plotselinge onderbreking van den electrischen stroom. Twee wagentjes, die langs een sterke helling daalden, kwamen met een ander wagentje in botsiDg. Vijf personen zijn gewond, echter niet levensgevaarlijk. (Tel.) Openbare verkooping van een versteenden Patagoniër. Over eenige dagen zal al een zeer bijzon dere openbare verkooping in Parijs plaats vinden. Ondgr den hamer komt dan n.l. een z.g. versteend mensch en wel 'n Patagoniër, die men aan het zeestrand van Chili uit het water gehaald heeft. Geruimen tyd geleden vond men daar een soort van steenen beeld, dat bij nader onderzoek het versteende lijk van een mensch bleek te zyn, die volgens de verklaringen der geleerden eeuwen ge leden bij een vulkanische uitbarsting onder lava bedolven werd en dientengevolge ver steende. Een Amerikaan geraakte in het bezit van het zeldzame „beeld" en bracht het aan boord mede naar Havre. Tydens de reis had de Amerikaan echter geld met kaartspelen verloren, waardoor hij bij zyn aankomst in Frankrijk verplicht was, zijn vondst te beleenen. Sedert dien tijd is de eigenaar echter niet weder komen opdagen, zoodat thans het versteende lijk by opbod verkocht zal worden. (Tel.) Een merkwaardige vogel en treinroof. Men schrijft uit Buitenzorg aan het „Soer. Handelrblad„ De griffier van den landraad te Tjilatjap, Van Beuzekom. deed op 4 dezer bij aan komst te Buitenzorg, waarheen hy zich begaf op zijn doorreis naar Europa met buitenlandsch verlof, by de politie aangifte van treinroof, die plaats gehad zou hebben tusschen Bandoeng en Soekaboemi. Van uit Soekaboemi seinde hy daarover aan den chef der exploitatie te Bandoeng en aan d«n stationchef te Buitenzorg. Vermist zouden zijn le. een stapel bank biljetten tot een bedrag van f 16000, die zouden zijn opgeborgen geweest in een zijner koffers; 2e. uit een kooi een hoogst merkwaardige tjotja rawah, welke hij naar Amsterdam wou meenemen. De correspondent noemt die tjotja rawah hoogst merkwaardig, omdat de heer Van Beuzekom voor het verlies van dien vogel van de S.S -directie een schadevergoeding van slechts f5000 (zegge vijf mille) vroeg. Etalagearbeid van vrouwen en kinderen. De laatste jaren is in Frankrijk en vooral te Parijs het meer en meer gebruikelijk geworden voor reclamedoeleinden vrouwen en kinderen in étalages een of andere nieu wigheid te laten demonstreeren. Deze recla me is ten slotte zoo in omvang toegenomen, dat de minister van Arbeid hét noodig heeft geoordeeld een wet in te dienen, waarby de arbeid van vrouwen en kinderen in étalages van winkels en magazijnen geregeld wordt In deze wet, die Vrijdag door den president der Republiek geteekend werd, wordt verboden dat jongens van nog geen veertien en meisjes van nog geen zestien jaar voor arbeid in étalages worden gebruikt. Jongens van veertien tot achttien en meisjes van zestien tot achttien jaar mogen niet langer dan zes' uur per dag arbeiden en moeten om de twee uur afgelost worden, met tusschenpoozen van minstes een uur. Bovendien mogen noch vrouwen noch kin deren na 8 uur 's avonds, of wanneer de temperatuur beneden vriespunt is,in étala ges werken, terwijl bij gestrenge koude voldoende middelen ter verwarming aanwe zig moeten zyn. (Tel.) Een toespraak van den Belgischen koning. GENT, 22 Juni. Ter gelegenheid der inwij ding van het Kanaal van Terneuzen hield de koning een „blijde inkomste" binnen Gent, in tegenwoordigheid der ministers en burgelijke en militaire autoriteiten. De Deensche kustwachter „Olfert Fischer" nam aan het eerbetoon deel. Antwoordend op een welkomsttoespraak door den burgemeester in't stadhuis gehou den, dankte de koning voor de hartelijke ontvangst, hem door de bevolking bereid, en zeide verder: „Op een tyustip, dat de natie door daden blijk geeft, den vasten wil te hebben vau zijn onafhankelijkheid door middel van 'n sterk en geoefend leger te beschermen, deuk ik gaarne terug aan de geschiedenis van Gent, dat met de kracht der wanhoop strijdt, om zijn vrijheden en zelfbestuur te behouden". Herinnerend aan het verleden van Vlaanderen, zeide de koning „De geschiedenis heeft ons volk den plicht geleerd, om ondeelbaar vereenigd te blijven voor de verdediging onzer vrij heden en autonomie." Hy verklaarde, het een gelukkige gebeurtenis te achten, dat het Kanaal van Terneuzen tot meerderen bloei van Gent tot stand gekomen was en eindigde met zijn levendige voldoening over de ten toonstelling uit te spreken. (Tel.) Delirium en Zelfmoord. Aan zuipers-waanzin stierven in Pruisen in het jaar 1911, volgens de pas verschenen offrcieele regeeringsstatistiek 948 menschen, waaronder 99 vrouwen. In datzelfde jaar kwamen in Pruissen 609 gevallen van zelfmoord voor, die door den drank waren veroordeelddaaronder bevonden zich 28 vrouwen. Bovendien is de alkohol natuurlijk als indirecte oorzaak schuldig bij vele gevallen van zelfmoord, die gerangschikt worden onder andere ru brieken, als zwaarmoedigheid, lichamelijk lijden, zenuwziekte, krankzinnigheid, enz. Een Tuinstad. Bjj het stadje Sindelfingen, niet ver van Stuttgart, zal een tuinstad verrijzen, waar van de woningen geheel in overeenstem ming met de moderne eischen der hygiëne zullen worden ingericht. Uit een schoouheidsoogpunt zal de tuin stad ook een bizonderheid wordeD, daar eerste kunstenaars voor den aanleg zorgen. En het allermerkwaardigste is wel, dat deze Duitsche tuinstad geheel alkoholvrij zal zyn. Vreemde manieren. „Studenten hebben alevel iets raars" zei Hildebrand. Hoe juist deze opmerking is, kan uit het volgende blijken. Te Halle sprong gisteravond de student Kroeskop op een tafeltje, in de kroeg, waar hij met zijn vrienden pleizier maakte, zette zich een bierkan op bet hoofd en noodigde een zijner vrienden uit, hem dien bierpot van het hoofd te schieten. De nieuwe Willem Tell had evenwel geen bijster vaste hand. Het publiek zag in groote spanning toe. De eerste drie schoten gingen te hoog, het vierde te laag en trof den student in het hoofd. Hij stortte op den grond en werd ijlings naar het ziekenhuis vervoerd. De kogel is in het achterhoofd blijven steken en er zijn reeds verlammings verschijnselen ingetreden. De onhandige Teil, wiens naam nog niet bekend is, werd door de politie in hechtenis genomen. (N.v.d.D.) Rockefeller's zuinigheid. Terwjjl John D. Rockefeller, de onttroonde oliekoning, met eenige vrienden zich op zijn landgoed met het golfspel vermaakte, zeide een hunner tot hem: Waarom koopt ge niet een aantal schapen om op uw lan derijen te laten grazen, dat zou u de kosten van het grasmaaien uitsparen. „Hoeveel kosten zij vroeg Rockefeller. „Ongeveer £5.75 per stuk, was het antwoord, „het geen een som uitmaakt van £2 300 als ge 400 koopt." Rockefeller vond dit eerst te duur, maar rekende later de kosten van zijn grasmaaiers uit, waarbij hij bevond, dat zijn vriend gelyk had. Hij bestelde toen onmiddellijk 400 schapen De eerste lading is reeds op zyn landgoed te Pocantico Hills by New-York aangekomen. Tel. Vier bandieten belegerd. Eenige dagen geleden ontving de politie te Zargose bij Dombrowa, in het gouver nement Piotrkow, de mededeeling, dat vier bandieten uit Lodz waren aangekomen, met het, plan de brandkast van een spinfabriek te plunderen. Onmiddellijk begaf zij zich naar net huis, waarin de roovers zich ver scholen hadden. Een geregeld beleg ving aan, dat tot Vrijdag duurde. Honderden schoten werden gewisseld en ten slotte stak de politie het huis in brand. Drie der ban dieten waren dood en de vierde zwaar ge wond. Een agent van politie werd gedurende het gevecht gekwetst Moord en zelfmoord van een waanzinnige. Toen de landbouwer Firmin Lagrange Zondag, uit Lyon naar zijn [woning te Grezieu-la Varenne terugkeerde vond hij zyn vyf-jarig dochtertje en tweejarig zoontje en het kindermeisje dood. Weldra bleek, dat het kindermeisje, dat niet in het bezit van haar geestvermogens was, in een aan-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 6