ff Officieel Nieuws- en Advertentieblad EüRSTË BLAK. voor Overflakkee en Goedereede. J 3de Jaargang. Woensdag 25 Juni 1913. No. 32 Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post 0,50. Afzonderlijke nummers 0.05 Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Nitaten-Generaal, 'g-GRAVENHAGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels Iedere regel meer G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. 0,60. 0,10 Berichten van correspondenten en Artv»rt«ntien - aiiresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Een miserabele houding. Als ons blad ditmaal verschijnt, zal het Nederlandsche volk waarschijnlijk de uitspraak van '17 Juni hebben bevestigd en de verleugening der clericale coalitie hebben geoordeeld. Wat het wachtwoord voor de clericalen zou zijn, bleek reeds een dag na de eerste stemming uiteen artikel van dr. Kuyper in de Standaard „De positie van het te vormen Kabinet moest zoo moeilijk mogelijk worden ge maakt." Daarmede leidde de Standaard de houding der toekomstige clericale oppositie in! Om dat te bereiken moest ook het herstemmingsadvies der clerica len dienen: „onthoudt u, rechtsche kie zers bij een herstemming tusschen een sociaaldemocraat en een liberaal". Waar schijnlijk zullen daardoor nog een paar vrijzinnige zetels in handen der sociaal democraten zijn gespeeld. De brave ör. Kuyper bemoeilijkte immers daardoor de vorming van een nieuw kabinet! Maar juist de clericalen hebben altijd het socialisme als de ergste vijand voorgesteld. Het roode spook was altijd voor de broeders een welkom wapen. Het clericale volksbedrog blijkt wel het best uit hun herstemmingsadvies. Het miserabelst is weer de houding van den beroemden mr. Lohman in het even beroemde blad de „Nederlander". In 1909 gaf de Christelijk-Historische Unie bij de herstemmingen het volgende advies »De Christelijk Historische kiesver- eenigingen uit het oogpunt der christe lijke beginselen en ter wille van 's lands belang (druk het dubbel vet, o zetter) tegenover den sociaaldemocratischen can- didaat, den liberaal, onverschillig van welke benaming krachtig te steunen". Dat was het christelijk beginsel van broeder Lohman in 1909. In 1913 zegt zijn (1!) „christelijk" be ginsel onthoudt u bij de herstemmingen I Mr. Lohman zou de kluts nog meer kwijt raken I FEUILLETON ANTONETTA CZERNA Geauthorlseerde overdruk van het gelijknamig bock, ver schenen bij de Firma D. BOLLE te Botterdam. 16) De morgen brak aan en het onweder begon te bedaren. Bjj Marie steeg de angst opnieuw, want nergens vertoonde zich eenig spoor van een menschelijke woning; alleen in het boscb wist zij niet waarheen zich te wenden. Hoe helderder het werd, des te hooger steeg haar vrees, dat haar spoor door hare vervolgsters ontdekt en zij ingehaald kon worden. Tegelijk beefde zjj voor Rosa, want hoe licht kon op deze de verdenking en al de toorn der bloed gierige bende vallen. Met dubbele voorzichtigheid zette nudevree- zende haar weg voort. Nu plotseling hoorde zij doffe slagen uit het bosch komen. Zij bleef luiterend staan. Het was voor de gravin de aangenaamste muziek, vrjjer haalde zjj adem en ijlde in de richting voort, vanwaar het geraas kwam. Spoedig zag zjj door het geboomte de hutten eener smederij, waarin werklieden reeda lustig den hamer zwaaiden. Nu klonk ook achter Maria geraas in de ooren; de hoefslagen van rennende paarden. Verschrikt Op Maandag 16 Juni werd in de Neder lander geadviseerd bij herstemming tus schen liberaal en sociaaldemocraat in elk geval den liberaal te stemmen. On middellijk na Dinsdag 17 Juni, adviseert het nobele blad de kiezers zich te ont houden. Ziedaar de beginselvastheid van den heer Lohman. Het is geen wonder, dat tallooze chnstelijk-hislorischen zich van deze miserabele kronkel politiek des heeren Lohman hebben afgekeerd. De miserabele houding der broeders zal er mede toe strekken kiezers, die rechts stemden, de oogen te openen voor de rechtsche volksverleugening. Hun strijdmiddelen. Uit een strooibiljet, verspreid in het district Hontenisse „Liberalen en socialisten gunnen ons, katholieken, onze gewone gods dienstvrijheid niet". Dat durfden de Roomschen aldaar liegen van de liberalen, die hen onder Thorbecke eenmaal de godsdienstvrijheid brachten en toen uit dankbaarheid in het Roomsche Maastricht den liberaal Thorbecke naar de Kamer afvaardigden. Uit een strooibiljet in het district Dor drecht „Medeburgers I „Begrijpt ge nog niet, dat het lawaai tegen de Tariefwet, betaald wordt door den buitenlandschen fabrikant, die er graag wat voor over heeft om zich ten koste van den Nederlandschen burger (werkman zoowel als middenstander), te kun nen verrijken." Dat durve- de Kuyperianen liegen, terwijl het Antitariefcomite indertijd aan dominee Van Voort van Zijp inzage van de boeken aanbood om te bewijzen, dat alle ingekomen gelden afkomstig zijn van Nederlandsche mannen der nijver heid Wij zouden deze staaltjes der clericale leugencampagne met tallooze kunnen vermeerderen. En ditzelfdeclericalisme, dat in Hilversum borden durfde heffen, zag zij om, en een welbekende vederhoed kwam boveo het kreupelhout uit. Nu greep de vreese- lijke doodsangst de zich reeds gered wanende aan, en alle kracht inspannende vlood zij door het geboomte regelrecht op de hutten toe. Maar ook haar vervolgsters moesten de vluchtende gezien hebben, want lang hield het niet aan of zij brachten haar paarden in galop en over heg en sleg stormden zij voorwaarts. Maria was ze echter ver voor en bereikte de eerste hut, waaruit forsche hamerslagen klonken. Hier zonk zij doodelijk vermoeid bij de deur neder. „Help! help!" schreeuwde zij. Nu opende zich de deur, een forsch, reusach tig man verscheen; tegelijk schoot naar buiten de gloed vao het smidsvuur, waarbjj de forsche knapen de hamers zwaaiden. Nu bruiste echter ook Antonetta metjellaen Rosa op met schuim bedekte paarden nader. „Hier is zij!" schreeuwde Jella; „zij zal ons niet ontsnappen Rosa scheen de ijverigste vervolgster te zijn. 7.jj sloeg haar paard in de zijde, rende toe en legde de karabijn aan. Het schot knalde verin de rondte en de kogel floot hoog in de lucht. „Helpt! redt mij?" jammerde de gravin! Maria's angstkreet en nog meer Rosa's schot hadden al de geburen der hut in beweging ge bracht. Woedend hondengeblaf ging op, en de harige dieren stormden toe, gevolgd van met zware hamers, stangen en bijlen gewapende smidsgezellen en andere werklieden der smidse. dat men voor God stemde, als men Rut gers koos, durft dan nog van een laster campagne van links spreken. Het Nederlandsche volk heeft de coali- tieverleugening gelukkig afdoende geoor deeld. Vooruit dan, vier jaren van stage propaganda moeten op Flakkee de over winning brengen. Onze stemmen zullen groeien, ook op Flakkee zal het clericale duister eenmaal wijken. En nu? In verschillende bladen treft men reeds beschouwingen aan omtrent het geen de linkerzijde thans te doen staat bij de vorming van en ministerie. De raadgever van het Handelsblad is met zijn advies reeds na den uilslag der stemming van 17 Juni voor den dag gekomen. De besturen der vrijzinnige partijen zullen zich aan een dergelijk advies weii.ig gelegen laten liggen. Een dagbladcorrespondent is niet de eerstge- roepene om in dezen van advies te dienen. Alle voorspellingen en alle beschouwin gen zijn in dezen voorbarig. De vrijzin nige concentratie kan natuurlijk de regeering onder vigeur van het concen tratieprogram niet aanvaarden. Het te vormen kabinet zal intusschen er ernstig rekening mede hebben te houden, dat de uitspraak der kiezers ondubbelzinnig is geweest voor het alge meen kiesrecht voor mannen, voor de wegneming der belemmering in de Grond wet, die het vrouwenkiesrecht in den weg staat, voor uitbreiding van art. 369 tot alle 70-jarige behoeftigen, tegen de Tariefwet, voor betaling der sociale noo- den door directe beffingen, voor de Openbare School. I 'e vraag, waar het m. o. i. in de eerste plaats op aan komt. is dezezal de sociaaldemocratische partij met haren enormen aanwas thans nog de parlementaire verantwoordelijkheid afwijzen? Het moge waar zijn, dat de sociaalde mocraten voor den stembusuitslag de par lementaire verantwoordelijkheid steeds hebben geweigerd, nu zij gaan behooren tot de sterkste partijen in het Nederland- Antonetta zag den strijdvaardigen troep, en haar gezicht werd donkerrood van toorn „Verduiveld"' schreeuwde zij, „hier voeren wij niels uit. Rosa, als ge schieten wilt, mikt dan een anderen keer beter. Maar ontkomen zat zjj niet Geen gevaar ontziende, haalde de verbitterde een pistool te voorschijn, dreef hel schuimende paard op de dreigeüd naderende mannen toe, en haar blik zocht Maria. Nu steigerde het paard, door een slag gelroflen, hoog op, het schot knalde, en met een woesien vloek deed de amazone het dier zwenken, dat nu wild springende met zijn berijdster vlood. Jella en Rosa deze laatste niet dan na een langen blik op Maria te hebben geworpen ijlden de aanvoerster na De verbitterde gezellen, die de amazonen her kend hadden, vervolgden de vluchtenden en stormden door hei bosch. maar Antonetta en haar gezellinnen wonnen door de snelheid van hun hongaarsche paarden veel op hen. Maria was niet getroffen. Zonder schade te veroorzaken was de voor haar bestemde kogel uit Antonetta's pistool zijwaarts in een deurpost gedrongen. De gravin maakte zich nu bekend aan de moe dige mannen en werd als in triumf naar de wo ning van den opziener der smidse gevoerd, waar zij haar gescheurde, doornatte en met sljjk be dekte kleeding, voor een andere verwisselde, en voor het eerst sedert vele dagen in het bewust zijn van veilig te zjjn, zorgeloos rust nam. sche parlement, gaat het naar onze mee ning niet aan bij die houding te volhar den. Een herhaling van het kabinet-de Meester moet in elk geval voorkomen worden en geen enkel kamerlid gekozen als concentratiecandidaat mag zich laten vinden voor een plaats in het te vormen kabinet. Wij gelooven vast en zeker, dat de staatslieden, die geroepen zullen worden op de vraag: „En nu?" het antwoord te geven, zullen uitgaan van hetgeen wij in het bovenstaande uiteenzetten. Het dreigend gevaar. De clericalen hebben in den verkie zingsstrijd telkens getracht om de zen ding in Indië de kiezers te bewegen op hun candidaten te steunen. Als een liberaal kabinet komt, zoo heette het in allerlei toonaarden, loopt de zending gevaar. De broeders wisten welbewust, dat ze logen. Vrijzinnige kabinetten hebben de zendiDg geen stroobreed in den gelegd. Wel hebben zij volkomtfnlerecht begrepen, dat de over heid tegenover de Mohammedaansche leer van zooveel millioenen in tropische Nederland zich van rechtstreeksche be moeiing had te onthouden. Een geestdrijver als de gouverneur- generaal Idenburg, tegen wien een zwak minister als de heer de Waal Malefijt niets vermocht, heeft het anders begrepen. Tegen den zin der geheele bevolking speelde hij in de Minahassa de gou- vernementsscholen in handen der zen ding. Telkens trachtte hij rechtstreeks het gouvernementsonderwijs aan Roomsche en Gereformeerde zendelingen over te leveren. De zich steeds meer uitbreidende beweging tegen deze gedwongen ker stening levert naar het oordeel van kenners onzer koloniën een zeer ernstig gevaar op. Door geestdrijvers als Iden burg, Voort van Zijp, Duymaer van Twist en dergelijke zeloten staat het behoud onzer koloniën op spel. Hoever de dweepzucht van dezen Nog denzelfden dag werd zij in de armen van hare familie teruggevoerd. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. De bende. De laatste vreeselijke daden der amazonen verwekten niet alleen in het oord, 't welk zy onveilig maakten, vrees en ontzetting, maar ook verder in de omstreken werd het gerucht harer misdaden verspreid, en slechts weinigen kwam het geloofbaar voor dat vrouwenharten met zulk een uitgezochte boosheid woeden konden. En evenwel overdreven deze ge ruchten ditmaal by uitzondering niet; hoeveel schrikkelijks er ook verhaald werd, dikwerf was het feitelijke nog schrikkelyker. De geheele opmerkzaamheid der overheden werd nu naar die zijde gericht en een hooge prijs op het hoofd der aanvoerster gesteld; bovendien beloofde men nog aanzienlijke pre- miën voor het vatten van leden dezer gevaarlijke bende. De nu ontstane geduchte vervolging bewoog Czerna voorshands bezadigder te handelen en haar werkzaamheid meer tot kleinigheden te bepalen, die weinig opzien baarden; doch deze zoogenaamde kleinigheden waren altoos nog huiverigwekkend genoeg; want iedere man, dien de amazonen op eenzame plaatsen ont moeten, moest aan haar onverzadelyken bloed-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1