9f Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. I3de Jaargang. Woensdag IS Juni J913. No. 31 Officieele Mededeelingen. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W, DE JONG-, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-GRAVENHAGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te 511(1 «lelharnls. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente MIDDELHARNIS maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoof- delyken Omslag voor het dienstjaar 1913, gedurende vijf maanden, van den 14 Juni 1913 tot en met den 13 Nov. 1913, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Middelharnis, den 13 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. M1JS. UITSLAG VERKIEZING. BURGEMEESTERS en WETHOUDERS, der Ge meente MIDDELHARNIS maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den nitslag der op 13 dezer gehouden stemming, ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. Middelharnis, den 14 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, NIJCH. ULBO J. MIJS. SCHIETOEFENINGEN, ran het fort Hoek yan Holland Ie. district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 24 Juni a. s. eene schietoefening worden ge houden van het fort Hoek van Holland. Er zal ge vuurd worden met kanonnen van licht kaliber [6 c.M.] waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening ge heel voorgeheschen wordt. (Zie Ned. Krt. Nos. 218, 219, 202, 227.) Middelharnis 16 Juui 1913. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. De uitslag der Statenverkiezing. Van der Koogh 1811 stemmen! Is het wonder, dat wij met voldoening terugzien op dezen uitslag der Staten verkiezing? Wij hebben den tijd gekend en meegemaakt, dat de clericaal met 1000 stemmen meerderheid bij een Statenverkiezing op Flakkee uit de bus kwam. En thans moest de heer de Wilde FEUILLETON. ANTONETTA CZERNA Geauthoriseerde overdruk van het, gelijknamig boek, ver schenen bij de Firma D. BOLLE te Rotterdam. 15) „Niets kan mijn besluit doen wankelen, ik zeg andermaal neen," gaf Maria standvastig ten antwoord. „Dwaze, zinnelooze," voer Jella op. „Laat eindelijk van mij af," bad Maria, „en eindig met mij gelijk gij wilt. Dit leven kan ik niet langer verdragen." „Ge zijt op den besten weg er van bevrijd te worden," antwoordde Antonetta. „Zie, Jagellona is terug, uw vader heeft nogtnaais geweigerd in mijn voorstel toe te treden." „Ik heb 't niet anders verwacht," verklaarde de gravin, „en ik zou mijn vader verachten, indien hij anders handelen kon." „Zinnelooze," spotte Antonetta, „ziet ge hierin niet de liefde des vaders en het karakter van den man? Liever wil uw vader u laten sterven, dan zijne koppigheid te buigen en een strafwaar dige in onze handen te leveren." „Mijn vader handelt slechts naar recht," ant- wrordle Maria onbedeesd. „Tot zulk een prijs wil ik noch vrijheid noch leven „Onverbeterlijke hardnekkigheid," riep Anto- zich tevreden stellen met een meerder heid van 142 stemmen boven den vrij zinnige en den sociaaldemocraat. Flakkee ontwaakt, dat is de blijde boodschap, die de Statenverkiezing ons brengt. Het volk begint in te zien, welk bedrog er gepleegd wordt door de naam- looze vennootschap die het christelijk beginsel voor zijn politieke doeleinden exploiteert. Het komt tot het besef, hoe de godsdienst van zijn voetstuk wordt neergehaald door dat clericalisme, dat er negotie meedijft op de politieke markt. Zij deze Statenverkiezing ons een dub bele aansporing tot rusteloozen arbeid, die ons de zegen op ons eiland zal ver zekeren Het Belgische analphabetencijfer. In het vrijzinnig-propagandaboek ver meldt de heer de Jong, die het artikel over het onderwijs schreef, dat het anal phabetencijfer voor België 30 op elke 100 inwoners bedraagt. De Maasbode heeft deze cijfers in twijfel getrokken. Naar aanleiding hiervan schrijft de heer de Jong In het vrijzinnig Concentratieboek komt van mijn hand een artikel voor over het Onderwijsvraagstuk. Ik schreef daar in o.a. „Dat de volksontwikkeling niet veilig is, als ze gesteld wordt onder de hoede van den clerus, bewijst de ervaring in clericale landen afdoende. In hetclericale Spanje kunnen 60 menschan per 100 noch lezen noch schrijven. In België be loopt het aantal van hen, die lezen Doch schrijven kunnen, gemiddeld 30 per 100 en slechts in ééne provincie is het aantal analfabeten ongeveer 20 ten 100. De volks ontwikkeling bleek in die landen in de handen der geestelijkheid alles behalve gewaarborgd:" De Maasbode is tegen deze cijfers in haar nummer van 27 Mei 1913opgeko- men met verwijzing naar een statistiek, in 1910 door het Belgische Ministerie van Binnenl. Zaken gepubliceerd. Volgens de Maasbode daalde het aantal ongeletter- den van 19.500 in 1880 tot 4515 in 1909. In 1880 telde men op de '100 lotelingen netta grimmig. „Ge hebt uw lot gekozen, bereid u tot, den dood." „Tot den doodklonk het in de grot. Maria duizelde, hare kniefin beefden en de handen tot bidden samenvouwende zonk zij neder. „Als het zijn moet, maak er dan spoedig een einde aan," zeide zij onderworpen. „Maar mijn bloed kome over u God geve dat mijn dood Dalma's leven redt." „Zottin! schimpte Antonetta, hoop dat niet. De wraak vervolgt hem tot over het graf." „Hoed u dat de wraak niet uw eigen hoofd verbrijzele," antwoordde de gravin. „Maak een einde en laat mij niet langer lijden." „Niet hier zult ge sterven," riep Antonetta. „Neen, voor uw vader zal het schot dat u dood als de donder van het laatste oordeel klinken, uw sterfkreet zal, door merg en been gaande, hem ieder oogenblik vreeselijk in de ooren gillen Zich zeiven bij den aanblik van uw bloedig lijk verscheurende, zal hij in waanzin en vertwijfe ling sterven." „Vreeselijke! wat zijt ge voornemens?schreeuw- de de gravin verschrikt. „Zwijg, en voert ze weg," beval Antonetta zonder op Maria's kermen te letten. Half onmachtig werd de veroordeelde wegge voerd. „Maakt u gereed," beval Antonetta ruw en beslist haar omgeving. „Morgen bij de eerste schemering van den dag breken wij op; voor de oogen van den graaf zal zijn dochter sterven. 21,66 ongeletterd. In 1890 was dat gewor den '15,92 in 1900 wederom lager, en wel -12,01; in 1909 zelfs was het cijfer gedaald tot 7,03. Waar de Maasbode mij met de buiten gewone waardeering, die dit Katholieke orgaan steeds aan den dag legt voor zijn tegenstanders, beschuldigt van het geven van valsche cijfers en gewaagt van brutale bewering, is het zaak, de juistheid mijner cijfers aan te toonen. In 1912 verscheen van het Belgische Ministerie van Binnenl. Zaken „Annu- aire Statisque de la Belgique. Quarante- deuxiéme Année 1911". Up blz. 82 en 83 vindt men van 1880 tot 1900 de statistiek van de bevolking op 31 Dec. van elk tiental jaren, het aantal inwoners, dat lezen en schrijven kon en het percentage, dat zij uitmaken van het geheel. Ik citeer over 1900 de volgende cijfers blz. 83: Bevolking Konden lezen Per- op 31 December, en schrijven, cent. West-Vlaanderen 805 236 492 015 61,10 Oost-Vlaanderen 1.029,971 624.23960,51 Luxemburg 219.210 176,06180,32 Geh. Koninkr. 6,693.548 4,555.506 68,06 Uit deze cijfers volgt, dat de door mij genoemde cijfers in het Propagandaboek volkomen juist zijn. Op bladz. 88 vindt men het aantal der bewoners, die lezen en schrijven konden in 1900 naar den leeftijd inge deeld. Ik zal de Maasbode de volle maat toemeten. Laat ik alle kinderen tot en met 8 jaar buiten rekening, dan vermindert het totaalcijfer der bevolking met 1.206.282 en het cijfer dergenen, die lezen en schrij ven kunnen met 117.640. up 5.487.266 inwoners vindt men dan 19 pCt. anal fabeten. Een nieuw geweer voor militair gebruik. D. Stam uit St, Gallen, een technicus op het gebied van wapenen, heeft een nieuw geweer samengesteld, dat hij de militaire overheid in Zwitserland ter beoordeeling heeft aangeboden. Volgens berichten uit Bern zijn er vergelijkende schietproeven met dit nieuwe geweer en verscheidene andere militaire geweren gehouden het geweer van Stamm gaf daarbe zulke opvallend goede resultaten, dat het Zwitsersche legerbestuur onmiddellijk een aantal van deze geweren heeft besteld, om proeven op grooter schaal er mee te kunnen nemen. Over het geweer van Stamm wordt bericht, dat het iets korter en lichter dan het huidige infanteriegeweer is, niettegenstaande het, wat zijn voornaamste onderdeelen betreft, sterker dan dit gecontrueerd is. De loop is van 88 tot 70 c.M. verkort, het gewicht is 500 gram minder, Stamm heeft zich eerst beziggehouden met de constructie van een automatisch geweer, daarna heeft hu' zich echter toegelegd op de verbetering van het Zwittersche ordonnansgeweer, daarvan, vol gens hem, de wijze van afsluiten het zwakke punt vormt. Het nieuwe .geweer, waarvan hier sprake, bedoelt te zijn een verbeterd, ook als enkellader bruikbaar, repeteergeweer. Het kenmerkende eraan is de grendel, die klaarblijkelijk uit een stuk vervaardigd is. alle andere deelen zijn door een koker om geven, zoodat nog stof, nog vreemde licha men er binnen kunnen dringen. In zijn wijze van samenstelling toont het verschillende technische bijzonderheden, die tot dusver I nog bij geen ander geweer gevonden worden en alle bij elkaar tot de vereenvoudiging van bet mechanisme bijdragen. Het geweer wordt binnen in den loop dicht bij de patroon gesloten. Een eigen aardigheid van het geweer van Stamm, met zijn rechtlijnige openings- en sluitingsbe wegingen, is verder de geheel nieuwe con structie van het magazijn. Dit is niet af neembaar: alleen de magazynbodem kan afgenomen worden, waardoor het magazijn opnieuw gevuld kan worden, zonder dat de grendel geopend behoeft te werden en terwijl het geweer tot vuren gereed is. Als het magazijn leeggeschoten is, kan degren- del eerst dan weer gesloten worden, als een nieuwe patroon in het magazijn is gebracht. Hierdoor zal voorkomen worden, dat in de hitte van het gevecht de man doorgaat met het openen en sluiten van den grendel, zonder dat er patronen in het magazijn zijn. Ook het uitwerpen van de huls na het schot wordt door een vernuf tige constructie bewerkt, waardoor een zekere werking (van den patroontrekker gewaarborgd is. Ten slotte moeten vermeld worden verbeteringen aan het vizier, zoo mede vereenvoudigingen bij het opplanten Hij heeft niet anders gewild en ook zij." Toen de dag aanbrak, verliet de kleine bende de grot. Antonetta Czerna met eenige anderen ■waren te paard en hadden in haar midden de half bewustelooze gravin Maria, wier handen gebonden waren en die met touwen op den zadel van haar paard vast werd gehouden. An dere amazonen sloten zich bij de bende aan, die de richting naar Rechnitz nam. Het was een vroolijke fraaie morgen, de vogelen zongen hun jubelenden groet der opgaande zon toe, overal scheen vreugde en geluk te heerschen, slechts de bloempjes in liet bosch bogen het hoofd onder het gewicht van den dauw, als treurende over de verblinding der menschen, en de mor genwind ruischte door de takken en twijgen als een treurige lijkzang. In Antonetta's hart woede en raasde de duivel der wraak, in de oogen harer begeleidsters von kelde een wilde boosaardige vreugd en bloed dorstigheid, en menige blik vol trots en be schimping trof het ongelukkige offer, dat gebon den ter dood werd gevoerd. VEERTIENDE HOOFDSTUK. De „reddende engel. Een donkere nacht lag op het gebergte. Wild huilde en bruiste de storm en stroomde de regen, en dit ontstane onvveder had de troep, die de gravin Maria naar haar rampzalig einde voerde, gedwongen in een afgelegen dal halt te houden. Hier stond een lang verlatene, half vervallen hut, waar de amazonen legerden en vuur ontstaken. Van hier af was nog een moeielijk eind weegs tot Rechnitz af te leggen, en bij den opgang der zon wilde de troep in de nabijheid van het kasteel zijn, om daar het barbaarsch voornemen uit te voeren. Maria moest in het gezicht harer geboorteplaats den dood ondergaan. De hut had twee vertrekken, In het achterste werd Maria gevoerd, aan handen en voelen ge bonden op een stroobed gelegd en zoo aan haar wanhoop overgelaten. De amazonen, van de reis vermoeid, legden zich neder in het ruimer voor vertrek der hut, nadat schildwachten geplaatst en de paarden onder de beschermende takken der groote hoornen gebracht waren Omhuld door een dikke duisternis. lag Maria op liet vochtige ellendige leger en beefde van de koude koorts; verwarde, vreeselijke gedaan ten dansten onverpoosd voor haar oogen. Maria had zich wel aan haar lot onderworpen, maar rilde evenwel voor den dood, die haar elke minuut schrikkelijker voorkwam, en de wensch van te leven steeg krachtiger in haar op. De storm sehudde steeds heftiger de hut, de vermolmde balken kraakten en knetterden, en dikwerf ffoot de wind door de reten en suisde ijskoud om de gebondene. Buiten kletterde de regen en vormde snelvlietende beken. In het voorvertrek der hut klonk de zware ademhaling der vermoeide vrouwelijke roovers. die aan zulk weder gewoon er niet op lettenen gerust voort sliepen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1