„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 30 11 Juni 1913 Plaatselijk Nieuws. JACS. VAN DER KOOGH MR. R. J. H. PATIJN. Is het niet schandelijk 1 MIDDELHARNIS- Bij de gehouden verlo ting te Dirksland op Vrydag j.l. werden prijzen gewonnen, door W. Zaayerle prys 2 paarden, A. Krytenberg en D. de Haas 1 paard en Izak Jordaan een veulen, allen inwoners uit deze gemeente. Vrijdag had het dochtertje van H. van Beek het ongeluk al spelende zoodanig met haar armpje in het prikkeldraad te vallen, en zich zoo bloedig te verwonden, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Dinsdagmorgen om half acht vertrok ken van het station alhier per extra tram de Katholieken uit het eiland, naar den Brie], om als naar gewoonte hun jaarlijk- sche bedevaart te maken. Door de Antirev. kiesvereenigingalhier zijn tot candidaten voor lid van den ge meenteraad gesteld, de heeren J. C. Bom, E. de Lint en J. v. d. Slik. Heden kwam te IJmuiden binnen de viscbsloep Paul Kruger schipper L. Koster Sr. met een besomming van 1300. Maandag werden de gemeente fair- banken van wege den Bond van Suiker peen fabrikanten onderzocht; het bleek dat die aan de Westzijde der haven niet aan de vereischten voldeed, terwijl die aan de Oostzijde werd goed gekeurd. Door den aanhoudenden regen is het water in den Polder het Oudeland, dat nu wegens de werkzaamheden voor een stoom gemaal niet kan worden uitgelaten, gestegen tot 36 duim, wat voor dezen tijd van't jaar een vee) te hoog peil is. Zonder verandering zullen vrydag a.s. de dammen gelicht kunnen worden, en zal het water dan ook geloosd kunnen worden. Maandag j.l. had te 's-Gravenhage de aanbesteding plaats voor het verbreeden van den mond der buitenhaven. Minste in schrijver was H. H. Harmsen te Willems oord voor f 27.790. Gisterenavond hield de heer Mr. R. J. H. Patijn, onze afgevaardigde voor de 2e Kamer S.G. in de Concertzaal van den heer Meijer alhier een Verkiezingsrede. Om kwart voor achten werd de verga dering (de zaal was zoo propvol dat velen teleurgesteld terug moesten), door den voor zitter geopend, die in een kort woord hulde bracht aan den heer Patijn voor al hetgeen hy in de 8 jaren voor Plakkee en in het bijzonder als afgevaardigde voor Zierikzee heeft gedaan. Met groot applaus werden de woorden van den voorzitter beantwoord, een teeken dat zjjn woorden werden onder schreven door byna allen die op deze ver gadering tegenwoordig waren. Hierna verkreeg de heet Patijn het woord. In een flinke rede zette hij uiteen wat men van de Concentratie te wachten heeft, en hoe onvruchtbaar de 10-jarige regeerings- periode van het zich noemend Christelijk kabinet is geweest. Hoe deze Christelijke regeering een aanslag gaat doen op de por- temonnaie van de huisvrouw, en door het tarief de gelden, welke noodig zullen zijn, zal trachten te halen, daar waar zy het minst kunnen worden gemist. Hoe geheel anders zal dit zijn by de mannen van links. Wanneer zij aan het bewind zullen komen, dan moet er ook veel geld zijn, doch zij zullen het halen waar het te halen is, en wel door belasting naar draagkracht, dat is: zy die veel hebben, betalen veel, die minder hebben betalen minder, en die niets hebben betalen niets. Zoo moet het zijn, en niet zooals minister Kolkman het wil. Uitvoerig behandelde spreker verder al de punten van het Concentratieprogram. Spreker eindigde zyn dikwylsdoorapplaus onderbroken redevoering met een krachtige opwekking om op 13 en 17 Juni a.s. links te stemmen. De heer Vink S. D. A. P. man, wisselde enkele woorden met den spreker. Flauw genoeg dat hij direct verdween, zonder het antwoord af te wachten, dat Mr. Patijn hem gaf, want werkelijk reeds by de eerste stemming zou deze Sociaal Democraat van zienswijze veranderd zijn. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, met een krachtige opwekking om bij eerste stemming te stemmen de Candidaten van links en wel Vrijdag 13 Juni voor de Provinciale Staten den Heer en op Dinsdag 17 Juni voor de Tweede Kamer den Heer Tegen 2 personen uit deze gemeente zal proces verbaal worden opgemaakt we gens dronkenschap en het maken van nachtrumoer. Zaterdagavond keerde J. van Gelder thans werkzaam te Rotterdam, in een zie- kelyken toestand in zijn ouderlijke woning terug, vermoedelijk door kou te vatten, waren handen en voeten in een ernstige mate opgezet waardoor hy eenigen tyd het bed zal moeten houden. Maandag is te IJmuiden binnengeko men de vischsloep Theodora Emerentia sch. M. Taaie met eene besomming van f 200 aan versche visch en 30 ton zoutevisch. Woensdag kwam het vaartuig alhier inde kaai, om voor de haringvisschery in gereed heid te worden gebracht. SOMMELSDIJK. Door den bond van beet- wortelsuikerfabrikanten is dezer dagen de fairbank der gemeente onderzocht en in orde bevonden. Procesverbaal is opgemaakt tegen H. P. wonende op het gehucht Kralingen onder deze gemeente wegens het te vroeg betrek ken van zyne nieuwe gestichte woning. By den landbouwer J. Kransse alhier is een kuiken geboren met twee koppen. Door J. Mastenbroek is een postduif gevangen, gemerkt 29354 L. 125. Maandag viel het tweejarig dochtertje van Frans Hartensveld in een emmer met kokend water. Deerlijk gebrand werd het bij den dokter binnen gebracht. Op Dinsdag den 24en Juni a.s. zal de verkiezing plaats hebben van drie leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke af treding van de heeren M. Born, K.deGraaö en J. Gidion. De ingezetenen worden herinnerd daan den dankdag of Godsdienstige viering van de overwinning by Waterloo, die behoort plaats te hebben op Zondag den 15e Juni a.s. DIRKSLAND. Door Burgemeester en Wet houders van Dirksland is bekend gemaakt, dat in verband met de op Dinsdag den 24 Juni e. k. te houden Rykspremiekeuring, het Schelpenpad, in die gemeente, op dien dag van des morgens 10 uur af tot na af loop der keuring zal zijn afgesloten en dat het verkeer dan kan plaats hebben over den Straatdyk. Waarschuwing. Valsche bankbiljetten. De Burgemeester van Dirksland waar schuwt tegen in omloop zijnde valsche bankbiljetten van honderd gulden. Zij onderscheiden zich van de echte voor namelijk door het ontbreken van den schep rand en door de grootere dikte en de gelere kleur van het papier, terwy'l het midden gedeelte van de achterzijde der valsche biljetten groen-grijs is, in plaats van blauw. De valsche biljetten zyn gedateerd 5 Sep tember 1911 en dragen het seriemerk Q. U. MELISSANT. Maandagavond as. 7i/a ure hoopt de heer Roos van Vaardingen daartoe uitgenoodigd door deLiberale kiesvereeniging alhier, in de zaal van den Heer van der Werf een politieke rede te houden. Entree vrij en debat gewenscht. De heer Mr. A. J. Fokker van Leiden zal Donderdag 12 dezer 's avonde 7^2 uur in de zaal van den heer v. d. Werff een politieke lezing houden. De Burgemeester waarschuwt tegen in omloop zijnde valsche bankbiljetten van f 100,— kenbaar aan het ontbreken van den scheprand en gedateerd 6 September 1911 en gemerkt Q. U. Op 24 Juni as. zal de verkiezing (candi- daatstelling) plaats hebben van 3 leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftre ding van de Heeren L. van Beek, J Keur en T. Kooman. Dinsdag van de vorige week hield de Heer C. A. Backer, hoofd der o.l. school alhier bij den Heer van der Werf voor een flink bezette zaal een lezing over het onder werp „Neerland en Oranje". Met groote be langstelling werd de boeiende rede aange hoord. Yan de gelegenheid om na afloop der rede vragen te stellen werd door nie mand gebruik gemaakt. IIERKINGEN. De verkiezing voor den Ge meenteraad, wegens periodieke aftreding der heeren A. Munters en Jb. van der Velde zal plaats hebben op Dinsdag den 24 Juni a. s. By publicatie zyn ingezetenen er oDmerkzaam opgemaakt, dat er valsche bankbiljettetten van f 100 in omloop zyn. Bij die bekendmaking zyn tevens de ken- teekenen der valschheid opgenoemd. (Zie aanplakbord alhier.) De heer A. Munters, die dit jaar als raadslid periodiek aftreedt, zal zich daarvoor niet meer herkiesbaar stellen. Hij is thans 42 jaar onafgebroken lid van den Gemeenteraad geweest, waarvan vele jaren Wethouder. Door de Vereeniging Nationale Feest dag is besloten het a.s. feest te houden op 28 Augustus a.s. STELLENDAM- Zaterdagavond werden hier de brandspuiten geprobeerd. De bedoeling was, voor de grootste spuit tenminste, te trachten het water op te voeren over de geheele lengte van het dorp, dus van den dijk tot aan den Langen Weg by de tram. Den grooten afstand in aanmerking geno men, scheen men nogal tevreden over de resultaten. Zaterdag liep schipper P. S. met zyn visschersvaartuig op een der havenhoofden, waardoor het schip veel schade bekwam en noodzakelijk naar de werfzalmoetenworden gebracht wil men er de visschery weder mee uitoefenen. Zaterdag kwamen twee visscherssche- pen met elkaar in aanvaring, tengevolge waarvan by het eene de bovenboei werd ingeloopen. De schade is hier te herstellen. De verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 24 Juni a.s. Aftredend zyn de Heeren T. Meijer en Johs. Nagtegaal. —Op de jl. Maandag gehouden vergadering der Vrijzinnige kiesvereeniging werden de Heeren P. D. Holleman en M. Keyzer her kozen respectievelijk als voorzitter en Secre taris. Door de Vrijzinnige kiesvereeniging alhier zal Candidaat worden gesteld voor de Gemeenteraad de Heer P. Roon. Tengevolge van het vlam vatten van een pan met vet ontstond ten huize van den Edelachtbaren Heer J. L. Bosschieter een begin van brand. Door het kordate optreden van een dienstmeisje was de brand gauw gebluscht. De Rekening over 1912 en de Begrooting voor 1913 van den Polder De Generale Dijka- gie van Stellendam liggen gedurende 14 dagen en wel van 10 Juni tot en met 24 Juni a.s. voor Ingelanden ter inzage ten kantore van den Secretaris. De heer Fiegee zal Maandagavond 7 uur in de zaal van den heer Knöps een politieke lezing houden. GOEDEREEDE- Tot gemeente-arts alhier is benoemd de heer C. J. Kras te 's Graven- hage, welke deze benoeming heeft aange nomen. Tot heemraden van den Grooten Zui derpolder, Kleine Zuiderpolder en Rooklaas- plaatpolder zijn by Kon. Besluit respectieve lijk benoemd de heeren C.J. Lodder, L, van der Wende Tzn. en F. den EerzamenAzn. alhier. Bij het vertrek van den heer G. O. Meulman naar Rotterdam is hem en zyn gezin vanwege de muziekvereeniging „Apol lo," directeur de heer M. van der Wende, Tzn., eene afscheidsserenade gebracht. Het vervoer der benoodigde grint voor den Rooklaasplaatpolder is by inschrijving gegund aan C. van Erkelens ad f 0,49 den M3. Het kohier der Personeele Belasting over 1913 is den 19 Mei jl. invorderbaar verklaard en aan den heer Rijks-Ontvanger 'ter invordering ter hand gesteld. Tot heemraad van den Bokkepolder is herbenoemd de heer J. van Huizen. OUDDORP. Bode Boslooper zou Dinsdag middag met kar en hit 2 varkens naar Stellendam brengen met dat gevolg, dat er een de kans nam over den voerman heen van de kar te springen en het op een loopen te zetten. Met veel moeite werd het dier door eenige arbeiders gevangen en weer in de kar achter den voerman gezet, die ove rigens met goed gevolg te Stellendam is aangekomen. OUDE TONGE- Op Vrydag 13 Juni zal het stembureau zitting houden in het Raadhuis voor de stemming voor de Provinciale Staten van ZuidHolland en op Dinsdag 17 Juni voor de stemming voorde Tweede Kamer der Staten Generaal. In tegenwoordigheid van heeren Wet houders en Raadsleden reikte de Burge meester dezer gemeente op 6 dezer na een toespraak, aan Bastiaan den Rooyen, de reddingsmedaille uit, benevens een spaar bankboekje met een inlage van f10. van wege het Carnegie heldenfonds, voor de door hem op 15 Maart jl. verrichte redding van 4 kinderen. OOLTGENSPLAAT- De openbare vergade ring van de ,Centrale Vrijzinnige kiesver eeniging voor Overflakkee en Goedereede, welke alhier zou worden gehouden op Vrydag, 6 Juni j.l. is niet doorgegaan. De heer W. O. A. Koster, die als spreker zou optreden, seinde door ziekte verhinderd te zijn, doch dat een ander in zijne plaats zou optreden. Een, eenige uren later ontvangen telegram meldde, dat de plaatsvervanger van den heer Koster de aansluiting had gemist en Ooltgensplaat niet meer kon be reiken. Dinsdag, 24 Juni a. s., zal alhier de verkiezing (candidaatstelling) plaats hebben voor 2 leden voor den gemeenteraad, we gens het periodiek aftreden van de heeren A. Hobbel Sr. (Lib.) en A. Wagner(Antir.) De stemming is bepaald op Woensdag, 2 Juli e. k. Donderdag, 12 Juni a. s. zal de heer A. W. Heykoop, candidaat der S. D. A.P. voor het lidmaatschap onzer Prov. Staten, eene lezing houden in het café van den heer L. van Kempen alhier. DEN BOMMEL. DoorMejuffrouw G.G.alhier werd op de verloting te Dirksland een jong paard gewonnen. Bij koninklijk besluit van 6 dezer is tot Burgemeester dezer gemeente benoemd de heer L. de Winter, secretaris te Barendrecht. Op de door B. en W. van Krimpen aan de IJse) in 3-tal opgemaakte alphabetische voordracht ter benoeming van een ambtenaar ter secretarie aldaar, komt voor de heer A. Woudstra alhier. STAD AAN'T HARINGVLIET. Vrydag j. 1. speelden eenige kinderen op de Voorstraat. Het zoontje van L. K. een jongetje van drie jaar kwam te vallen en kon niet weer opstaan. Thuis gebracht, constateerde de dokter, dat hem een been gebroken was. Terwy'l de grintlossers de vorige week alhier aan het grintlossen waren, had M. A. doordien de plank kantelde, het ongeluk tusschen den wal en het schip in de kaai te vallen. Omdat het hoog water was, kreeg hij wel een geheel nat pak, doch kwam juist daardoor met eenige weinig beteekende kwetsuren vry. I Gepasseerden Vrijdag zouden de twee knechtjes van bakker A. Both alhier den broodwagen uit de meestoof halen. Daar kregen de jongens, één van 16 en één van 13 jaar ruzie en begonnen te vechten, waarbij d6 jongste door den oudste zoodanig mishandeld werd dat hij in bewusteloozen toestand moest worden thuis gebracht. De dadelijk gehaalde geneesheer constateer de, behalve eenige kwetsuren, hersensschud- ding en zag den toestand ernstig in. Naar men verneemt is de toestand van den knaap thans verbeterd en bestaat er kans op herstelling. Van de zaakisprocesverbaal opgemaakt. P. Keyzer reed de vorige week met de fiets door het Weelpad. Op het smalle gedeelte gekomen zat hij spoedig met flets en al in de sloot. Nadat hij er was uitge kropen en de fiets ook op het droge had gebracht, sprong hij er weer op, maar het duurde niet lang of hij zat voor de tweede maal in de sloot. Gelukkig had hy evenwel geen letsel opgedaan en kwam hij met het natte pak alleen vrij. Omdat op de bovenrivier nog al veel steur voorkomt, is hier, ofschoon het reeds laat is, een steurvisscher gearriveerd om te zien of het visschen de kosten en de moeite zou loonen. Daar het gure weer der laatste dagen het visschen belet en de tyd voor de vangst spoedig verstreken zal zijn, zal er dit jaar wel niet veel meer van komen. Voor de ouderdomsverzekering moet per jaar 10 millioen gulden komen van het Rijk. Door de regeering is voorgesteld, dit geld te halen uit de invoerrechten, zoodat het dan grootendeels zal moeten worden opge bracht door de minvermogenden, d.i. 10. door diegenen onder hen, aan wie de Regeering op hun ouden dag een bescheiden uitkeering heeft toegedacht (waarvoor zy trouwens van hun 13e tot hun 70e jaar de helft van de premie zullen hebben te be talen) 2". wat nog erger is door die on- en minvermogenden, welke als zij oud en arm zyn, volgens de door de beide Kamers aan genomen en door de Regeering aan de Tariefwet vastgekoppelde Invaliditeitswet, geen uitkeering ontvangen, omdat zij niet in loondienst, doch voor eigen rekening hebben gewerkt, zooals bjjv. de schoenlap pers; en 30. door de vrouwen, die weduwe ge worden, na levenslag èn de lasten van de premiebetaling èn de gevolgen van de Ta riefwet te hebben meegedragen, toch niets krijgen. Bovendien is nu eenmaal een gevo'g van beschermende invoerrechten, dat de op brengst der belasting (hier 10 millioen) eenige malen moet worden opgebracht: a. in den vorm van inkomend recht op de buitenlandsche artikelen. b. als prysverhooging van artikelen van binnenlandschen oorsprong. En waarvoor is de Tariefverhooging nu noodig? Waarom volgen het tegenwoordige Ministerie en de Regeeringsmeerderheid een zoo verkeerde belastingspolitiek Waarom? Enkel en alleen uit partij-poli tiek. Ter wille van de instandhouding van de coalitie der rechtsche groepen. Als deze beweegreden niet bestond, zou het voor de hand liggen, dat anders als door de onrechtvaardige heffing van nog meer dan thans met de draagkracht geen rekeDing houdende indirecte belasting, en zonder de hoogstbedenkelyke verandering van onze handelspolitiek, het benoodigde geld zou worden opgezocht en gevonden daar, waar het beter kan worden gemist, met name door het instellen van een rijks- inkomstenbelasting (subsidair verhooging van de bestaande vermogens- en bedrijfs belasting) en door verhooging van het per centage der successierechten. De benoodigde 10 millioen vormt bovendien een betrekkelijk bescheiden bedrag, gezien in het licht der berekeningen, volgens welke de gezamenlijke inkomens boven f 650 bier te lande in 10 jaar zijn toegenomen met 315 millioen en het nationaal vermogen gedurende de laatste 16 jaar is vermeerderd met 2200 millioen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5