99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad I€K KOPER voor Overflakkee en Goedereede. eweijer te Oude Tonge leekbank. VERHEZIHGSHUMMER. Mr. R. J. H. Patijn Jac8. v. d. Koog*h Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Jacs. v. d. Koogh. Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Jacs. v. d. Koogh 13de J aar gam). Woensdag II Juni 1913. No. 30 zeer ruime keuze, rs en Zwadkeerders. I. - KAMPEN. TJES". iommelsdiik. Wien kiest Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Jacs. y. d. Koogh Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Jacs. y. d. Koogh. Mr. J. H. Patijn. en A. Roodhuijzen Jacs. v. d. Koogh. A. Roodhuijzen Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Jacs. v. d. Koogh pdige naamlijst der aandeelhouders. piljetten. Specificatie's in zes rubrieken isloten en uitstaande hypotheken. litants-eontröls. Nummer-opgaaf der ge- .6 en der cireuleerende pandbrieven. pige jaarverslagen. ilaire Hypotheekbank te ZIERIKZEE, |itin stukken vanƒ1000,,/500, en ƒ50,47a pCts. Pandbriavén |%- Pandbrieven in omloop op: [)ec. 1905. 313550. Bec. 1906. bec. 1907. kec. 1908. Jee. 1909. lec. 1910. |ec. 1911. lec. 1912. 788550. 984250. 1.706250. 2.162750. 2.700350. 3.306500. 3.851950. nksche omwisseling van ƒ50000. en ƒ10000.474pCts. in41/2pCts. lieven en uitloting van minstens I.41I2 pCts. Pandbrieven. Eene Ire met bijzonderheden hierom- vordt op aanvraag gaarne toe- in. ndbrieven zjjn verkrijgbaar te Oude j den heer J. van Ispelen; te Nieuwe den heer J. P. de "Wilde; teDirksland leer J. Rooy; te Ooltgensplaat bij den Breur; te Oud-Beijerland bij den heer pan; te Middelharnis bij den heer L. F. en bij de firma Van Oudgaarden, en alle H.H. Commissionairs in Effecten- 7)P Tiirprf ie Mr. D. VAN DER VLIET, Directeur- H. J. KORLVINKE, Adj.-Directeur. ■nige adres voor Goedereede en [cee om 3—2 toom gedroogde Suikerpulp ten. Analyse ongeveer 10 eiwit, 0.3 vet, 67.3 j-ije stoffen, waarvan 30 tot 35 I.8 ruw vezel, 3.8 nine- jnddeelen. ngen worden tot Vrijdagsavonds ien. U ontvangt uw bestelling ie week met den Beurtschipper. ENLEENBANK „OUDDORP." Ik leent gelden aan leden tegen jaars. at gelden op tegen 3 's jaars. Jiet-leden. -jtten kunnen dagelijks wor- vraagd bij een der leden van |r. aren: Donderdag 1, 15 en 'amiddags van 24 uur ten Iden Kassier IEEIV Pu., Ouddorp. BOO, van f 100 en van f 50 roenmarfct 76 en bij den Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W, DE JONG, Lid van de Tweede Kamer 8taten-Generaal, 's-GRAVENHAGE. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiën: van 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekbandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. gU Thans scheidt ons geen week meer van den groote verkiezingsdagen. Als ons volgend nummer verschijnt, is de be slissing reeds goeddeels gevallen. Wij hebben goede hoop, dat de kiezers on dubbelzinnig uitspraak zullen doen tegen de clericale partijen. Wat zou een overwinning van de rech terzijde beteekenen? Elk kiezer dient zich daarvan rekenschap te geven. Wie stemt op de heeren Hogerzeil in het di strict Zierikzee, op den heer Colijn in het district Brielle voor de 2e Kamer Staten Generaal, en op den heer H.de Wilde voor de Provinciale Staten, werkt er toe mede, dat le de tariefwet-Kolkman zal worden doorgezet, die het levensonderhoud van duizenden zal verzwaren. 2e de Openbare School naar den wil van dr. Kuyper vernietigd zal worden. 3e de dwangverzekering met zijn zware belasting van alle kleine werkgevers en zijn schrale uitkeering aan loonarbeiders zal worden doorgevoerd. 4e het kiesrechtvraagstuk niet zal wor den opgelost door toekenning van het algemeen kiesrecht. Wie van zulke maatregelen voorstan der is, zal op de heeren Hogerzeil, Colijn of de Wilde stemmen. Doch dat zullen de Fiakkeesche kie zers niet doen, in het belang van het geheele volk, van hun vrouw en kinderen, van zichzelf. Zij zullen stemmen op voor het kiesdistrict Zierikzee, en op den heer voor Brielle voor de Tweede Kamer S. G., en op den heer voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Waarom? Omdat zij zijn: tegen de tariefwet-Kolkman, dus tegen de belasting van tal van artikelen, die alle kleine luyden noodig hebben. Omdat zij voorstanders zijn van de open bare School en daarnevens de verkregen rechten der bijzondere school eerbiedigen. Omdat zij voorstanders zijn van Staats- pensioneering, die alle ouden van dagen, man en vrouw, zal helpen. Omdat zij ervoor zijn, dat in het werk- gevende Nederland de kosten dier pen sioneering naar draagkracht zullen wor den betaald. Omdat zij voorstanders zijn van het al gemeen kiesrecht voor alle mannen, in de grondwet de hinderpalen wil verwij deren, die thans beletten de vrouw te doen meespreken. Daarom stemme ieder die woont in het kiesdistrict Zierikzee op en die woont in het kiesdistrict Brielle op den heer en voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland op den heer Ook daarom De clericalen stemden voor alle mili taire ontwerpen, waardoor de oorlogs- begrooting nu reeds is opgedreven tot riPY) De heeren PATIJN en ROODHUIJZEN stemden tegen de opdrijving der militaire uitgaven. Wie van oordeel is, dat voor het mi litairisme reeds veel te veel wordt ge offerd van de belastingpenningen stemt dus op voor leden van de 2de Kamer, en voor lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. En ook om deze reden. Bij de behandeling van de pensioen wetten- Talma stemden de heeren Patijn en Roodhuijzen voor alle amendementen tot verbetering der wet. De heeren Patijn en Roodhuijzen stemden bijvoorbeeld voor het amendement tot vrijstelling der laagste loonen van premiebetaling. voor het amendement om de uitkee ring aan allej behoeftige zeventigjarigen te geven, dus ook aan hen die als klein baasje hun brood verdienen. voor het amendement om het ouder domspensioen te doen ingaan op 65- jarigen leeftijd. voor het amendement om een wedu- wenrente in de wet te brengen. De clericalen stemden tegen al deze voorstellen. De kiezers zullen begrijpen, dat zij dus hun stem moeten uitbrengen op voor Zierikzee, en op voor Brielle, als leden van de 2e Kamer, en op als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Laat u niet beetnemen! Men zal de kiezers met strooibiljetten en couranten van de rechterzijde wel weer trachten wijs te maken, dat zij op de heeren Hogerzeil, Colijn of de Wilde moeten stemmen om het christelijk be ginsel. Met de onware bewering zal men de kiezers trachten te bewegen hun stem uit te brengen op den clericalen candidaat. Zij moeten daarom onthouden, wat dominee de Visser in de Tweede Kamer sprak op 14 December 1912. „Ik ben de eerste om te erkennen, dat indien een antithese mij ooit tegen de borst heeft gestuit en met de wer kelijkheid geheel in strijd is, dat de antithese tusschen paganisten en ker- kelijken is." Dominee de Pisser wil dus niets weten van de valsche leuze der rechterzijde. Dejkiezers moeten zich niet laten beet nemen. Zij stemmen op als lid der 2e Kamer S. G. voor Zierikzee, en op voor het district Brielle, en op'. j voor lid van de Provinciale Staten. Wenken voor de kiezers! Stemt vroeg, dat spaart veel moeite uit. Breng uw vrienden mee naar de stem bus. Maak alleen het hokje voor den namen van de candidaten Patijn, Roodhuijzen of Jac. v. d. Koogh zwart. Schrijf geen namen op uw biljet, maak geen doorhalingen, anders is uw stem ongeldig. Hebt ge bij vergissing een ander hokje zwart gemaakt dan voor de namen van de heeren Patijn, Roodhuijzen of van der Koogh, vraag dan een ander biljet. Dat moet u gegeven worden. Om het recht. Onze Tweede Kamer heet te zijn de volksvertegenwoordiging. Een schoone naam inderdaad. Maar als zij in waar heid de vertegenwoordiging zou zijn, dan moeten ook alle burgers het recht heb ben, die vertegenwoordiging te kiezen. Daaraan ontbreekt echter maar al te veel. Onze kieswet geeft lang niet aan alle burgers het stemrecht. In sommige dis tricten, zooals Enkhuizen, Hoorn, Zie rikzee, Bodegraven, Doetinchem, kan men vrijwel zeggen, dat ieder kiezer kan zijn. In de groote steden echter, zooals Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn duizenden van het kiesrecht uitge sloten. Waarom? Omdat onze kieswet voor de steden hoogere voorwaarden stelt wat het loon, de belasting of de huurwaarde der woning betreft, dan voor het platteland. Alleen komen dui zenden burgers in de stad niet voor het kiesrecht in aanmerking. Als gij echter dezelfde menschen in dezelfde omstan digheden naar het platteland kondt over brengen, zouden zij het kierecht wel bezitten. Ons kiesstelsel is daarom on rechtvaardig, het is met recht een mam- monskiesrecht genoemd. Wat wenschen wij? Om rechtvaardigheid, om de billijkheid vragen wij, dat elke burger, die niet wegens krankzinnigheid, maatschappe lijk misdriji of dergelijke ernstige rede nen is uitgesloten, het kiesrecht verleend zal worden. Wij vragen dus het algemeen kies recht. Pas als aan dien eisch is voldaan, zal in waarheid gesproken kunnen worden van een volksvertegenwoordiging. Moet niet ieder gevoelen, dat die eisch van het algemeen kiesrecht een alleszinds billijk is. Van dit algemeen kiesrecht zijn de heeren Hogerzeil, Colijn en de Wilde tegenstanders. De heeren Patijn, Roodhuijzen en van der Koogh zijn de vurige verdedigers van dit eerste burgerrecht. Wij stemmen dus op de heeren als lid der 2e Kamer S. G. voor het district Zierikzee, en op voor het district Brielle, en op voor de Provinciale Staten. Hoe men de kiezers bedriegt. De clericalen beweren, dat op de open bare school de naam van God niet mag worden genoemd. Dat is een schandelijke misleiding van de kiezers. Wij zullen citeeren, wat in het Mani fest van den Bond van Nederl. Onder wijzers staat: „Nooit is door ons beweerd, dat wij zouden wenschen, dat op de Openbare School de naam van God, van Christus niet zou mogen genoemd worden" Wij lezen in het manifest ook „En waar wij op die school spreken van God en van Christus, daar dienen we in 't oog te houden, dat wij ons heb ben te houden aan den ons wettelijk opgelegden plicht, er voor te zorgen de godsdienstige richting van anders denkenden niet te krenken". Uit dit Manifest van den Bond van Openbare Onderwijzers, die 7000 leden telt, blijkt wel duidelijk, hoe de clericalen de kiezers misleiden met hun bewerin gen omtrent de openbare school. Elk stemme als lid der 2e Kamer S. G. voor Zierikzee, voor het district Brielle, de voorstanders der openbare school, die de in waarheid christelijke is 1 En als lid voor de Provinciale Staten. Een misleidend citaat. In de clericale blaadjes en strooibiljet ten wordt druk gewerkt met een citaat uit Thorbecke's werken. Het eindt als volgt(volgens onze Courant). „Ik zou zelf den toestand niet vree zen, het bizonder onderwijs algemeen verspreid en van overheidswege aan geduid. Ware de ontwikkeling zoover gevorderd, dat men tot dien toestand kon komen, ik zou het een geluk voor het land rekenen en daartegen niet opzien" Thorbecke moet deze woorden gespro ken hebben in18651 Maar nooit heeft Thorbecke daarbij gedacht aan het confessioneele onderwijs, waarvoor de clericalen pleiten. Hij dacht zich een bizonder onderwijs voor ieder toegankelijk en waarbij ieders

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1