A. Roodhuijzen Jac8. v. d. KoogTi. Mr. R J. H. Patijn A. Roodhuijzen Jac8. v. d. Koogh. BOEKHANDEL A. DE MOOIJ, Sommelsdijk. Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Jacs. v. d. Koogh. Mr. R. J. H. Patijn A. Roodhuijzen Jacs. v. d. Koogh. Advert entiën. in het kiesdistrict Brielle de Heer en voor lid van de Provinciale Staten de Heer In de Junidagen staat hij voor niets! Dat heeft de heer Kuyper weer eens opnieuw getoond in de ouderwetsche ver kiezingsrede, die hij voor zijn Amster- damsehe broeders de vorige week heeft gehouden. De valsche antithese-leuze werd na tuurlijk onophoudelijk door hem aange heven. Het zal toch zelfs vele bezoekers van deze antirevolutionaire vergadering wel duidelijk moeten zijn geworden, dat de antirevolutionaire leider elke specu latie op hun godsdienstige overtuiging aandurft om zijn eigen meening goed te praten. Zoo had de heer Kuyper het over de Tariefwet. Op welke ergerlijke wijze verdedigde hij nu het protectionisme „Hooger bestel, zoo zeide hij, heeft de menschheid in volken en natiën inge deeld, die dus door Gods eigen bestel hier overrijk, daar zóó, zóó, elders pooverlijk voorzien zijn." Uit die ongelijkheid vloeit volgens den heer Kuyper de noodzakelijkheid der protectie voort. Hii waagt het dus als een ordinantie Gods voor te stellen, dat een rooftocht wordt gehouden op de zak ken der kleine luyden, de kudde ooi lammeren van den rijke wordt gespaard en vermeerderd en het eenig lam van den arme ten offer wordt geplengd. Moet het zoovele oprecht geloovigen die zich lieten verblinden door de valsche leuze der clericalen, niet in verontwaar diging zich doen afwenden van een partij, wier leider op zoodanige wijze den godsdienst misbruikt voorpolitieke negotie Men stelle tegenover een dergelijk kiezersbedrog eens de ronde, eerlijke uit spraak van den katholieken heer Gorris „Indien er met geweld een politieke kleur aan het voor of tegen van den vrij handel moet worden gegeven, dan ver klaar ik, op grond mijner christelijke beginselen vrijhandelaar te zijD. Want strijdend met allen vooruitgang zich niet storend aan de lessen der ge schiedenis, acht ik buitendien een ver hooging onzer rechten strijdig met de eerste beginselen der christelijke recht vaardigheid en naastenliefde." Laten de] kiezers toonen dat zij het met die uitspraak eens zijn door te stemmen op de candidaten der vrijzin nigen. voor Zierikzee en voor Brielle voor lid van de 2e Kamer Staten Generaal, en voor lid van de Provinciale Staten. Gelogen! De lezer weet, dat het overgroote deel der bevolking onzer koloniën den Mo- hammedaansche godsdienst beleidt. De zending van Protestantenen Roomschen tracht deze bevolking den Christelijken godsdienst te doen aannemen. De over- brand van uw eerste wraakwerk, dat u onver brekelijk aan ons ketent." DERTIENDE HOOFDSTUK. Maria's doodvonnis. In een rotsgrot vlamde een groot vuur. dit vreese lijk verblijf met een somberen gloed over- stroomende en zich spiegelend in het blanke moordtuig, dat aan de wanden hing of op den grond lag. Een gedeelte der amazonen had zich bier verzamelden midden onder haar zat Anto- netta Czerna, ernstig en somber in de vlam sta rende nevens de aanvoerster rustte de fraaie, slanke gestalte van Rosa, die spoedig al de gunst der gevreesden verworven had. Aan de andere zijde had de wilde donkere Jella zich nederlegd. Voor den groep stonden de poolsche Jagonella en de blonde Lina. De eerste, welke Antonetta met een tweede zending aan den graaf Ernaniy belast had, had op den terugweg de van Pesth terugkomende Eina ontmoet. „Reeds terug?" vroeg Antonetta verrast. „Gjj Eina, hebt meer spoed gemaakt dan ik gedacht had. Hoe hebt ge uw boodschap volbracht?" „Toen ik te Pesth aankwam," berichtte Lina, „deed ik dadelijk onderzoek naar Aurelia von Vac on vernam, dat den volgenden dag haar huwelijk met den vrijheer von Malberg gevierd zou worden." „Malberg vroeg Rosa "oplettend wordende. „Zoo noemt men hem ten minste," antwoordde beid bevordert den arbeid door steun in verschillend opzicht. Zij zelve houdt zich evenwel onzijdig, lu geen geval mag die bevolking het christendom worden opgedrongen. Zoo heeft het zeer terecht steeds een vrijzinnige regeering begre pen. Onder het clericale bewind gaat het anders. Men tracht de Mohamrne- daansche bevolking door de Staatsschool in Indië in handen der zendelingen te geven en andere middelen het christen dom op te dringen. Hoe groot gevaar dit voor het behoud onzer koloniën ople vert, als men daar den godsdienst dei- bevolking niet strikt eerbiedigt, hebben mannen, die Indië kennen, meermalen uiteengezet. Tal van Nederlanders in Indië achten het clericale bewind een groot gevaar. Zij steunen daarom de vrijzinnigen in Nederland met geldelijken steun. Wat durfde dr. Kuyper zijn broeders wijs maken? Hij beweerde te Amsterdam: „Er gaat van Azië in Theosophie en Buddhisme een zending uit, om ons weer te paganiseeren. Azië herneemt steeds meer zijn vroegere rol. Zoover is nu reeds de toeleg om ons hun wil op te leggen, bij de Aziaten op Java gekomen, dat ze een vierde tonne gouds verzonden, om zoo 'tkon, hier omver te werpen ons Christelijk kabinet." De zeer vrijmoedige professor Diepen horst meende er nogte moeten bijvoegen: „Bruin en blank zelfs met den gelen mandarijn in bond hebben twee-en-twin- tig mille gezonden om deze regeering omver te werpen." Wij moeten het nu maar eens in rond- Hollandsch zeggen: Gij liegt beiden, mijne heeren. Bij dit Indisch geld is geen cent Chineezengeld, geen cent van gele mandarijnen, het is geld van Hollandsche onderdanen, die walgen van een leugenpolitiek. Vrij kunnen wij de kiezers om dit geld onder de oogen zien. Van de elf mille, die indertijd Mathilde in de anti revolutionaire kas hielp tooveren, kunt gij dat niet zeggen. Wel treurig blijkt, dat gij in Juni voor niets staat! Negotie met den godsdienst. Willen de kiezers een duidelijk bewijs, hoe de Kuynerrianen den godsdienst misbruiken voor de negotie? (Jp de vergadering te Amsterdam, waar dr. Kuyper sprak, werd een circu laire rondgedeeld, waarin het aller plicht werd genoemd, verkeerde toestanden, die strijden met de antirevolutionaire te doen verdwijnen. Van de vergadering werd gezegd, dat dr. Kuyper die „heerlijke" beginselen weer schitterend zou doen uitkomen? En hoe eindigde het stuk? Aldus „Ons brood is uit prima grondstoffen samengesteld, is volstrekt niet duurder dan het brood, dat U thans gebruikt, wij geven Paaschbrood en keeren 8 pCt. dividend uit. Van de prima qualiteit kunt ge U gemakkelijk overtuigen, door het aanvragen van proefbrood, dat we U gaarne en gratis bezorgen. Mogen we U dit voorstel ter ernstige overweging geven, ongetwijfeld verheugt U ons door Uw steun als afnemer." „Ook hierin hebben we een hoogen plicht te vervullen." Het was een aanbe veling van een christelijke coöperatieve Vereeniging. Zoo werd de vergadering de schittering der beginselen gebruikt als reclamemid del voor het brood dezer Vereeniging! Het is niet te verwonderen, dat zulke Lina, „Dat geschenk, dacht ik, zou zeer passend zijn voor het huwelijksfeest, en wachtte dus met het bezorgen tot op den feestavond. Toen de vensters van het paleis van lichten straalden en de muziek klonk, gaf ik de doos aan een knecht, hem bevelende ze onverwijld aan de bruid te brengenvervolgens spoedde ik mij om de stad te verlaten. Ik had reeds al het andere bezorgd en dus geen reden om langer te bl\jven, hetgeen bovendien gevaarlijk kon worden." „Bravo," juichte Jella, „dat trof heerlijk. Ik zou gaarne de trotsche liefdelooze bij den aanblik van het huwelijksgeschenk gezien hebben." „Ge hebt uw zaak goed uitgevoerd," prees Antonetta de afgevaardigde. „Het moet bij den aanblik van het geschenk geweest zijn alsof de hoogmoedige het hoofd van Medusa zag. en de bruidskus werd haar zeker vergald, zoo de be minnenswaardigheid van den bruidegom den indruk niet vernietigd had." ,0," fluisterde Rosa voor zich, „om een Mal berg benijdt haar niemand, wiei het ook zij." „Kent ge hem vroeg Antonetta. .Vraag nu niet," antwoordde Rosa. Of ik hem ken is onverschillig." „Ge hebt u van uw taak meesterlijk gekweten, Lina" herhaalde Antonetta. „En gij, Jagellona?" „Het was, gelijk ik vermoed had," antwoordde de gevraagde. „De trotsche man is onbuigzaam. Ik deelde hem uw voorstel mede, van hem tegen uitleve ring van Dalma zijn dochter weder te geven, praktijken voorvallen bij menschen,die in de leerschool van dr. Kuyper werden opgevoed. De kiezers hebben, daarin kan men die Vereeniging gelijk geven een hoogen plicht te vervullen. Het is deze hooge plichteen einde te maken aan deze negotie. Zij weigeren daarom hun stem aan een clericalen candidaat en stemmen voor de 2e Kamer Staten Gene raal de Heeren voor Zierikzee, voor Brielle, en voor de Provinciale Staten de Heer Wat zal de Tariefwet ons kosten? Wjj hebben ditmaal maar alleen het oog op hetgeen de Tariefwet rechtstreeks zal vragen, dus uitsluitend als verhoog de opbrengst der invoerrechten en laten nu derhalve buiten beschouwing de prjjs- verhooging van binaenlandsche producten, welke het indirect gevolg zal zijn van het verhoogde tarief. Waar de hoogere opbrengst der invoer rechten vandaan moeten komen Ter beantwoording van deze vraag doen wjj hier en daar een greep in de cijfers, welke door den Minister als vermoedelijke opbrengst zjjn geraamd. Er zal, als die herziene raming blijkt juist te zijn, bijv. worden betaald als nieuw recht, dat betee- kent als recht op die artikelen, welke tot dusver vrij worden ingevoerd, voor Klompenf 30.000 Geneesmiddelen30.000 Zool- en riemleder240.000 Touw75.000 Gerookte visch23.000 Sponzen 7.000 Paarden voor de slachtbank 57.000 Margarine60.000 Boter180.000 Drukinkt3.000 Bijen- en plantenwas 12.000 Naaigaren120.000 Metseisteenen220.000 Dakpannen20.000 Spelden, naalden, haken en oogen 7.000 Spijkers, krammen enz. 90.000 Zeildoek en zeilen13.000 f 1.197.000 Ongeveer verdubbeld zal worden de op brengst van het invoerrecht o.m. op: Honigf 200.000 Pruimtabak12.500 Lint, band en veters 130.000 Hoeden en petten240.000 Meubelen360.000 Papier561.000 Manufacturen2 800.000 f 4.304.500 Nagenoeg twee en-een-half maal zooveel als thans zal zijn de opbrengst der invoer rechten van: Gemaakte kleederen, waarvoor de raming luidt f 1.380.000. Wat de 10 millioen, die het ontwerp- Kolkman jaarlijks meer moet opbrengen, bovendien zal kosten aan de verbruikers als gevolg van de verhooging der prijzen van binnenlandsche fabrikaten, is nu na tuurlijk nog niet te zeggen. In Duitschland berekent men, op grond van de ervaring, dat daar voor elke Mark, dfe aan invoerrechten komt in 's Rijks schatkist, zes Mark komen uit de zakken der verbruikers. Eu in Duitschland weet men evenzeer uit ervaring, dat de protectie de loonen bij lange na niet doet stijgen in verhou ding tot de verhooging van de pryzen der levensbehoeften. Wij kunnen dus zoo ongeveer nagaan, wat ons boven het hoofd hangt, als ook in ons land de Protectionisten het winnen, en het ontwerp-Kolkman wet wordt. maar bij dreigde mij te laten geeselen en door de honden verscheuren, zoo ik er nog van sprak. Hij laat u tienduizend dukaten voor de vrijheid zijner dochter bieden." „Tot geen anderen prijs dan dien ik gezegd heb," antwoordde Antonetta. „Dat zeide ik," herhaalde Jagellona. „en dit deed de woedde van den ouden drittkop nog meer stijgen, zoodat geen verstandig woord meer met hem te spreken was, en ik moeite had heelshuids weg te komen." „Nu," zei Antonetta met fiere kalmte, „dan is er niets aan te veranderen. Met Maria kan het ook niet ineer zoo blijven. Waar is Dalma?" „Te Sörgeth, waar hij zeer zwaar ziek ligt," antwoordde de amazone. „Verdoemd," voer Antonetta op, „daar is 't moeieljjk hem te bereiken. Hebt ge iets anders vernomen „O ja," antwoordde Jagellona, „de oude graaf heeft hemel en hel in beweging gebracht en van alle zijden worden wij opgezocht, prijzen zijn op onze hoofden gesteld." „Ha zoospotte Antonetta, zij zullen moeie ljjk te verdienen zijn." „Maar het ergste komt nog." voer de afgevaar digde voort. Walla, welke wjj bjj de bestorming van Rech- nitz misten en voor dood biclden, is gevangen en zoolang gefolterd tot zij ons verraden heeft. Derhalve kwam de aanvat tegen KöngO zoo onverwacht." „Dood en heil" schreeuwde Antonetta. „Die Daarbij vergete men niet, dat hetgeen nu wordt voorgesteld, nog maar een begin is, en dat, naar de ondervinding leert, de bescherming, eens ingevoerd, zich steeds uitbreidt. Want bescherming is nu eenmaal niet mogelijk dan van den een ten koBte van den ander. Wie in het gedrang komt, omdat hij niet beschermd wordt, zal om bescher ming roepen, en wie reeds beschermd is, om meer bescherming. En zoo gaat het maar door! Tot welke rotte toestanden bet geknoei met tariefgunsten aanleiding geeft, heeft men in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika tot zyn schade en schande ervaren, met het gevolg, dat het volk zich tegen de protectie en het daaruit voortvloeiende trust- en monopoliestelsel heeft uitge sproken door Woodrow Wilson tot president te kiezen. Reeds na enkele maanden is een nieuwe Tariefwet aangenomen door het Huis van afgevaardigen, waarbij de invoerrechten deels geheel worden afgeschaft, deels tot op ongeveer de helft worden verlaagd als de wet ook door den senaat zal zyn aan genomen. Als bewijs van de verwording der poli tieke zeden in dit land der protectie, kan dienen, dat president Wilson een krachtig protest heeft moeten doen hooren tegen de pogingen, door de belanghebbenden in het werk gesteld om de leden van den senaat om te koopen ten einde hen tegen de Tarief verlaging te doen stemmen. Maar desondanks wordt aanneming van van het wetsontwerp verwacht. En niet alleen in de Vereenigde Staten, doch ook in vele andere protectionistische landen neemt het verzet tegen de bescher ming toe, of is men reeds overgegaan tot verlaging en afschaffing der invoerrechten. Alleen bjj ons wil de Regeering juist de tegenovergestelde richting uit. Niet omdat dit in gemoede kan worden geacht te zijn in 's lands belang, doch uitsluitend omdat de coalitie daarin haar voordeel ziet. Als het ergens geldt, dan geldt het bij de invoering van Piotectie: men wachte zich voor den eersten stap Iedere nieuwe bescherming beteekent vermeerdering van invoerrechten, bjj gevolg hoogere prijzen, dus meer betalen, voorna melijk door hen, die het niet kunnen missen. Dit houde men bjj de stembus in het oog En wie dit in het oog houdt, zal bjj, de Juni-stembus zich scharen aan dezjjdevan links, en zjjn stem uitbrengen voor lid van de 2e Kamer in het kiesdistrict Zierikzee op en in het kiesdistrict Brielle op en voor lid van de Provinciale Staten op VAN Vlugge levering van SCHOOLBOEKEN. TIJDSCHRIFTEN. MODE-, DAG- en WEEKBLADEN. Plaatsing van Advertentiën worden aan genomen voor alle Couranten en tijdschriften, zonder verhooging van prijs. Vraagt de Catalogus van Buitenlandsche Tijdschriften. Verder ruim voorzien van SCHRIJF- EN KANTOORBOEKEN, KERKBOEKEN EN BIJBELS, SWAN VULPENHOUDERS, enz. enz. NAAMBORDEN EN STEMPELS. Steeds ter inzage het Maandregister van nieuwe pas verschenen boeken. verraadster 1 Wee haar zoo zij zich weder laat zien „Met mijn tanden wil ik haar het hart uit het lijf scheuren," tandenknarste Jella, „elk van haar leden afhouwen. Ons te verraden!" „Wij kunnen ze niet straffen," hernam Jagel lona, „want Walla is ten gevolge der ontvangen slagen in de gevangenis van Rechnitz gestorven." „Moord en doodschreeuwde Antonetta, „dus hebben zij het gewaagd een der onzen een haar te krenkenHiervoor moet Maria boeten. Haalt haar, er moet een eind aan komen." „Goed zoo!" riep Jella, .de dood of gemeen schap met ons. Zoo wjj immers ooit het onder spit moesten delven, hoe fraai zou 't dan zijn ook een gravin van Ernaniy met ons aan de galg te zien bengelen. Hoera zet haar het mes aan de keel!" Door een amazone begeleid, kwam Maria bleek en afgemat en plaatste zich naar ontvangen bevel voor Antonetta. „Maria, begon de aanvoerster streng, „nu moet het eindelijk onherroepelijk beslist worden wat met u geschieden zal. Ziezoovele dagen zijt ge in ons gezelschap en dagelijks hebben wij u voorstellen gedaan, zelfs gebeden, hoewel wij gebieden konden, in onzen bond te treden. Voor het laatst vraag ik u nu in tegenwoor digheid van allen Wilt ge den eed afleggen en de onze zyn?" (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 2