sar koude! ff Officieel Nieuws- en Advertentieblad sche Zaklantaarns, IGIHDEWEIJ Vz. RICHTINGEN iblementen xijgbaar bij voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. [JLBVBLD, ►DELHARNIS. jrboeken choolbehoeften s, Kerkboekjes Schiedam etkamer-, slaapkamer- lommelsdljk. Woensdag 4 Juni 1913. jNo. 29 ANTONETTA CZERNA Mr. R. J. H. Patijn Jac8. v. d. Koogh. Mr. R. J. H. Patijn igarenaanstekers, Lees-, Prenten- en yTerfdoozen, Kleurkrijt, Kinderspelen. Boetseer-. Kegel-, Kruissteek-, ie-, Haak- en Gonddoosjes. Luxe Post Schrijfmappen. Poëzie- en Briefkaartalbums. ies, Portefeuilles, Sigarenkokers. iorgd GOUD eri ZILVER. t Verlovingsringen (14 car. goud). |t's Eau de Cologne en Zeep. rff'8 Cacao en Chocolaad. d. HEIJDEN, (SWEG DIRKSLAND. OVERNAME Iltstallings Étagères fOPER EN KRISTALGLAS Jloem- en Boomkweekerij. BIEDT AAN: IS, FUCHSIA'S,BOLBEGONIA, SALVIA, dubbele en enkele len, PHLOX, CALCEOLARIA ïMPERF LORES, PEUTUNIA's 'erbena. ASTERS, VIOLIE 's, LEEUWEBEKKEN, dha Herplanten, gladiolus, enz. enz. aanbevolen voor het jiEN VAN BOOMGAARD, |n VRUCHTENTUINEN. oei wordt ingestaan. Plannen gratis. Vraag pry's. Alle soor- foenten tegen marktprijs. lager- en normaal onderwijs dig op verlangen gekaft ge- [rd. Nieuwste druk. ruim in voorraad. :euze PORTRETALBUMS, HaKPORTEFEUILLES enz. zeer uitgebreide sorteering Leurde KASTRANDEN en IR. GOUD-, ZILVER- en INS. BEHANSELPAPIER 'deeligst adres voor iche, fluweel in 6 kleuren, chtzendingen of monster- |eheel Flakkee franco. |EN PAPIERHANDEL 272 MIDDELHARNIS. [le uit: 6 Stoelen leetafel J3de Jaargang. Dit blad versGhijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid Tan de Tweede Kamer Staten-Generaal* 's-GBAVENHAGE. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Prijs der Advertentiën: van 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van carrespsndenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. De gevolgen van hooge invoerrechten in Duitschland. De voorstanders van de Tariefwet- Kolkman spiegelen meermalen de arbei ders voor, dat hoogere invoerrechten voor hen zullen beteekenen, dat zij hoo- ger Joon zullen krijgen. De bedrijven, zoo heet het dan verder, zullen meer tot bloei worden gebracht. In het verslag van de Commissie van Voorbereiding, van de Tariefwet-Kolk- mEyi leest men hetzelfde. De protectio nistische leden van die Commissie dur ven in het verslag te schrijven „dat de gelegenheid om werk te vinden zal toe nemen en de loonen omhoog zullen gaan, eerst alleen in de beschermde indus trie, vervolgens ook in andere takken van industrie en in andere bedrijven. De grootere koopkracht in breede krin gen zal bevruchtend werken op allerlei takken van handel, nijverheid en verkeer. Dientengevolge mag worden verwacht men lette op dit woord! dat de geheele levensstandaard stijgen zal." En dan volgt de beweriDg: „Zoo is het o.a. ook in Duitschland ge gaan, waar de stijging van den levens standaard dien der prijzen ver achter zich heeft gelaten." Men moet toch maar durven! Men biedt den arbeiders hier een wissel op de toekomst, terwijl de Duitsche arbei ders juist hebben ondervonden, dat zij dien wissel dubbel mochten betalen. Wij gelooven, dat onze Nederlandsche arbei ders wel zoo wijs zullen zijn zich niet te laten bedotten door het beroep op Duitschland. Want het is ten eenemale onwaar, dat de prijsstijging goed gemaakt werd door loonsstijging. De protectionisten zijn intusschen al zoo ver gekomen, dat zij de prijsstijging niet langer ontkennen. De feiten hebben daarvoor trouwens te duidelijk gespro ken. Duitschland heeft afdoende geleei d, dat b.v. de vleeschnood is ontstaan door de practijk der protectie. De bescher ming van den landbouw is daar een FEUILLETON, Geanthoriseerde overdruk van het gelijknamig hoek, ver schenen bij de Firma D. BOLLE te Rotterdam. 14) Vervolgens bleef Antonetta met Rosa alleen in de kamer, terwijl de anderen het huis in alle richtingen doorsnuffelden, de nog overige zor- gelooze huisgenooten overvielen, bonden en in de slaapkamer van den molenaar sleepten, waar zij nevens elkander werden gelegd. Op een teeken van Antonetta drongen nu ook die builen de wacht hadden het huis binnen. Antonetta maakte nu de molenaarsvrouw los en sleepte ze uit haar bed, .Waar is je geld?" vroeg zij. „Wijs het mij." „Genade 1" smeekte de verschrikte. „Van geld wordt hier gesproken, vrouw," krijschte Jella, greep de sidderende vrouw bij den hals, schudde ze en liet het glinsterend lemmer van haar dolk voor de oogen der arme vrouw bliksemen. De vrouw zonk bevende op haar kniefin neder. „Ontferming!" kermde zij weder. „Daar daar!". En de bevende wees naar de plek waar het geld verborgen was. Hebzuchtig vielen de vrouwelijke roovers er op aan en begonnen het geheele hnis te plunde mislukking gebleken, waar de Duitsche veeteelt, hoe sterk ze ook werd beschermd, niet in staat is gebleken in de behoefte aan vleesch te voorzien. De uitkomsten van de veetelling in Pruisen en andere Duitsche staten toonen dit aan In 1908 werden. 12.089.000 stuks rundvee geteld, in 1912 was dit getal gedaald tot 11.856.000 stuks, dus verminderd met 233.000 stuks. De afneming sinds 1911 was verder voor schapen 6,6%, voor geiten 6,7%, en voor varkens het volksvoedsel niet minder dan 10,39%- De andere bondssta ten wijzen op dezelfde uitkomsten. In Beieren is het aantal stuks rundvee sinds de telling van 1907 verminderd met 11,9%, sinds 1910 zelfs met 19%. In Wurtemburg, bedraagt de afname voor rundvee 1%, voor varkens 10,5%, in Saksen 12%, in Baden 14,7%, in Hessen 12,7%- Sinds 1907 is voor het ge heele Duitsche Rijk een vermindering van rundvee waar te nemen van 2,3%, voor geiten 4,2%, voor schapen van 24,9%. Hoe het met de prijzen der levens middelen gegaan is, leeren de gemid delde jaarprijzen, berekend uit de markt berichten van 154 Pruisische markten. We zien dan de volgende stijging: Artikelen. 1879 1900 1911 Erwten p. K.G. 24 pf. 26 pf. 39 pf. Boonen 30 28 43 Linzen 38 44 46 Aardappelen 6 5 10 Rundvleesch 115 126 167 Kalfsvleesch 98 126 187 Schapenvleesch 108 126 177 Varkensvleesch 115,, 129,, 149 Rookspek 166,, 156 174,, Boter 205 224 278 Roggemeel 21 26 29 Eieren (p. 60 st.) 309383 465 De Rijkskanselier van Bethmann Heil weg erkende in den Rijksdag, dat de stijging der vleeschprijzen in 1909 reeds 33% bedroeg, en de laatste 10 jaar, voor tarwe 45%, en voor rogge 62,7°/0. Voor zoover de loonen stegen en de toenemende stakingsbeweging wijst er op, dat deze stijging eerst na harden strijd werd verkregen, was die stijging niet meer dan een duurtetoeslag als tegemoetkoming in de hoogere kosten ren. Toen zij dit verricht hadden, vereenigden allen zich weder in de kamer om degeknevel- den heen. Antonetta naderde Rosa, wier oogen ten ge volge van den gedronken wijn onheilspellend gloeiden, terwijl haar bloed met koortsige snel heid door haar aders joeg en de wangen onna tuurlijk rood kleurde. „Rosa," zei de aanvoerster, „nu geldt het uw proefstuk te doen, dat u aan ons ketenen moet. Trek den dolk." Rosa gehoorzaamde, Antonette voerde ze naar het bed van den molenaar, wiens borst zij ontblootte. „Stoot toe en tref goed," gebood zij de wilde en trad achteruit. Rosa zwaaide haar dolk, en liet hem reeds in het volgende oogenblik neerzinken. De molenaar slaakte een smeekenden angst kreet, waarmede de anderen, hun lot gissende, instemden. „Schielijk, schielijk, Rosa, waarom draalt ge riep Antonetta bemoedigend. Nu vlamden Rosa's oogen koortsig op, weder vonkelde de dolk en zonk neder op de bloote borst van den geknevelden molenaar. Bloed stroomde uit de wond en de getroffene brulde vreeseljjk. Maar zoodra de amazone bloed had gezien, scheen ook in haar de vreeseljjkste bloeddorst ontwaakt, want ten derde mate glinsterde het bloedige staal in haar hand en met schier boven natuurlijke kracht stiet zij het tot aan de greep van levensonderhoud. Doch dit geschied de dan nog maar alleen in de beschermde bedrijven, in de onbeschermde legden de arbeiders het loodje. Over het alge meen was de loonstijging in Duitschland op verre na niet in staat de hoogere kosten van het levensonderhoud te dek ken. De werkelijke loonen zijn in Duitsch land eer gedaald, dan gestegen en de arbeidende klasse is er dan zeker niet beter aan toe dan in ons land. De Kamer van Koophandel te Ruhrort berekende, dat een gezin voor 6 perso nen in Gelderland voor 21 mark even veel kan koopen als een zelfde gezin in het Duitsche Ruhrgebied voor 28 mark! Een bekend Duitsch schrijver, Theodoor Metz, die de toestanden op scheepsbouw- gebied onderzocht, kwam na uitvoerige berekening tot de conclusie, dat het levensonderhoud voor den Duitschen scheepsarbeider gemiddeld 36 duur der is dan dat van den Nederlandschen scheepsarbeider 1 De statistiek der Ortskrankenkasse te Dresden toont mede aan, dat de stijging van de prijzen der levensmiddelen de stijging van het loon aanzienlijk te boven ging- De Tariefwet-Kolkman is het eerste begin van het protectionistische handels stelsel door Duitschland gevolgd. Juist daarin ligt één der grootste gevaren van deze zoogenaamd matige rechten. Voor het overgroote deel van het Nederland sche volk zou zij beteekenen verminde ring van zijn koopkracht, verzwaring van zijn levensstandaard. De kiezers zul len dat in Juni inzien. Wie zijn stem uitbrengt op den voorstander der Tarief wet-Kolkman werk ertoe mede zijn be- staansstrijd te verzwaren. Ieder geve daarom zijn stem alleen aan een beslis ten voorstander van den vrijen handel. Hij kieze ook daarom den candidaatder vrijzinigen en wel voor het lidmaatschap van de 2e Kamer S. G. de Heeren voor het district Zierikzee en A. Roodhuijzen voor het district Brielle in de borst van den molenaar. Deze zonk reute lend ineen en het warme bloed spatte hoog op de moordende hand en de bedronkene in het gezicht. „Bravo bravo I Gij zjjt onzer waardig ("juich ten de vrouwen. Rosa rukte den dolk uit de wonde en hem in de hand houdende deinsde zij als verstijfd tegen den muur achteruit, met wijde, glazige oogen op het bloedende offer starende. „Wat overkomt u vroeg Antonetta. „Moedig, daar is de tweede." Zij wees op de molenaarsvrouw, die gekneveld nevens de andere was gelegd en die in doods angst zich wrong. „Neen, neen, stamelde Rosa, half bewusteloos, „verschoon mij, ik kan niet meer." „Moedriep Antonetta. „Neen, nu niet. Het duizelt voor mijn oogen," fluisterde Rosa. Czerna wierp een langen blik op de eerstbe ginnende en een glimlach speelde om baar mond. „Goed," zeide zij, ,'t is om te beginnen vol doende. De gelegenheid tot verdere oefening zal zich wel aanbieden." „Ha, als ge niet kunt, zie dan, ik wil u toonen hoe men doen moet." schreeuwde Jella met wild vonkelenden blik. Zij wierp zich op de knielende, kermende molenaarsvrouw als een losgelatene tijgerkat, rukte ze met wilde kracht neder, knielde op de borst der ongelukkige vrouw en sneed haar met afgrijselijke behendigheid den hals af. en voor het lidmaatschap van de Pro vinciale Staten de Heer 0m te onthouden. Sociaaldemocratische debaters trachten telkens de vrijzinigen in verdenking te brengen ten opzichte van het Staats pensioen. Het is daarom goed te onthou den, wat op 17 December 1912 bij de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting door den Sociaaldemo craat den heer Schaper werd erkend. Wij nemen het citaat woordelijk uit de Han delingen blz. 1425 2de kolom onderaan en blz. 1426 1ste kolom bovenaan. De heer Schaper: „Och, mijnheer de Voorzitter, de heer Tydeman heeft reeds met ons gehandeld en wij zijn over hem voldaan. Hij heeft meer gedaan dan wij van hem hadden kunnen verwachten. Een paar jaar gele den heb ik den heer Tydeman geraden het Belgische stelsel van verzekering te laten loopen en mede te gaan met de staatspensioneering en dat heeft nu de heer Tydeman gedaan De heer Tydeman: Neen, dat heb ik niet gedaan, ik heb gecombineerd. De heer Schaper: Dit beteekent niets, want tegen de combinatie ben ik nooit opgekomen. Wil de heer Tydeman een staatspensioen verzekeren als minimum in den geest van de heeren Borgesius en Drucker en daarenboven een vrijwillige verzekering, dan krijgt hij mijn stem voor de combinatie. Uit dit citaat blijkt duidelijk genoeg, dat een zoo vooraanstaand man in de sociaaldemocratische partij als de heer Schaper niets moet hebben van de goed- koope trucjes, waarmede sommige soci aaldemocratische debaters tegen de vrij zinnigen werken op volksvergaderingen Daarom stemt allen voor lid van de 2e Kamer in het kiesdistrict Zierikzee de Heer „Gaat voort, gaat voort; neder met allen!" beval Antonetta met schrikkelijke kalmte. Brullen, kermen, zuchten, smeeken vulde de kamer. De ongelukkige offers baden om genade, maar niets kon de helsche moordersbende bewegen. Afgrijselijke moordkreten slakende en spottend lachende, wierpen de onmenschelyke vrouwen als losgelaten duivels zich met wilden moord lust op de geknevelden; schoten knalden,sabels bliksemden, kermen en het reutelen der ster venden volgde en in weinige minuten lag de kamer vol trillende lijkenhet bloed vloeide over den vloer. Zes personen waren den moordlust dezer ra zende vrouwenbende ten offer gevallen, maar niemand had hierbij vreeselijker gewoed en ge juicht dan Jella. Thans nu er niet meer te moorden was verlieten de met bloed bezoedelde vrouwen het huis en tegelijkertijd kleurden de vensters zich rood van den vuurglans, rookwolken stegen op en in korten tijd stond het huis in lichte laaie vlam, alles vernietigende en de bloedige lijken met puin en bouwvallen bedekkende. „Zie Rosa," zei Antonetta, „op zulke wegen gaan wij. Daartoe hebben ons de omstandigheden van het hoogmoedig, verraderlik geslacht, ge bracht, dat slechts genot en wellust in onze armen zoekt, met. eeden en harten lichtzinnig speelt en vervolgensom onze vertwijfeling lacht. Met dit bloed, dat aan uw hand rookt, ziji gij gewijd voor ons, en deze vlammen z\jn de offer- •'i

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1