Binnenland. Buitenland. Burgerlij Verkooj de Bruine onlangs in eene vergadering zeide4) „De tegenwoordige coalitie is niet chris telijk te noemen. Want materieel zijn de leden het niet eens. Formeel is er tusschen Roomsehen en Protestanten een zekere eenheid beiden willen gerekend zien met een geestelijke overtuiging, maar formeele oenheid is voor practische poli tiek onvoldoende. En materieel verschil len zij in de hoofdzaken der overtuigingen omtrent geloof, kerk, gezag vrijheid, zonde, genade. Ook in de toepassing dier over tuiging op huwelijkswetgeving, bevorde ring der zedelijkheid, de zending, de Zon dagsrust. Ook onder de Protestanten zijn ingrijpende verschillen, juist ten aanzien van de eerste aan de orde komendepunten, Het is onwaar, dat de verbondenen stoelen op één wortel des geloofs. En door de tegenwoordige verdeeling wordt het oor deel over de groepen onzuiver en onbillijk. Want in zake vrijheid van godsdienst, van drukpers, van vergadering zijn de geloovigen Protestanten met de liberalen één in zake de grenzen der staatsbemoei ing is er veel verwantschap tusschen de vrij-liberalen endechristelijk-historischen. De verdeeling van ons volk in twee deelen is onjuist". De niet minder bekendo Mr. Dr. van de Laer, een man van erkend-christelijke over tuiging, schreef reeds eenige jaren geleden in een brochure „Wanneer men let op de gewone levens verhoudingen is het in politicis gezamen lijk optrekken als christenen, als belijders van denzelfden Christus, onwaar. Door de coalitiepolitiek is verkeerde succespolitiek in de hand gewerkt, tot schade van het koninkrijk "Gods". En nu nog pas zei hij, sprekende over de a.s. verkiezing5) „Als men nu beweert, dat het by deze verkiezing gaat voor of tegen den Christus, dan zegt spr. dat het is volksverleugening. De Christus staat te hoog dan dat daarmede gesold mag worden om politieke winste. Sprekers partij wil die leuze niet, maar moet ze gelden, dan zij het„Voor den Christus, tegen de coalitie". Gelijk de heer van Lingen, directeur van het gereformeerd gymnasium te Zetten, in De Nederlander van 9 Sep. 1904 schreef. „Ik zou het verschrikkelijk vinden indien het gezag in handen kwam van socialisten, maar ik zou het even verschrik kelijk vinden, als Rome het gezag in han den kreeg, en daartoe zijn wij reeds al te ver op weg". Door de coalitie n.l. De rechterzijde roept, dat de vrijzinnigen zijn tegen den godsdienst, tegen 't geloof. En dat zij zelf in het geloof één is. Daarom nog één citaat. In 1907 verscheen een brochure, getiteld „De Katholieke Kerk als het Goddelijk Teeken", geschreven door pater Bernardinus Mets. Welnu, in die brochure staat: „Het Katholicisme is goddelijk, en daar God niet tegen zich zeiven kan zijn, daarom is alles wat tegen het Katholicisme is, tegen God". Hoort gij het, Protestanten Hoort gij het, Calvinisten Gij allen die den Katholieken godsdienst als „bijgeloof" en als „vervloekte afgoderij" verfoeien moet Gij zijt, zoo zegt deze priester, „tegen God". Zal ons volk nu eindelijk toch eens inzien dat de beweerde eenheid der rechterzijde een leugen is Dat de heeren elkander beschuldigen „tegen God" te zijn, maar, met politieke bedoelingen, het geloof inmiddels tegen ons misbruiken als een speculatie van de laagste soort? Weg met de coalitie, terwille van de waarheid 1 1) Zie De Zuid-Hollander 1 Febr. '03. 2) Handelingen 191213 blz. 838. 3) Zie Land en Volk 8 Febr. '05. 4) N. R. Ct. 1913. 5) Handelsblad Feb. 1913. De oude en de nieuwe model In een Noord-Limburgsch dorp zou eene boerin na een blijde gebeurtenis voor 't eerst weder ter kerke gaan, wat in die streken als eene bijzondere plechtigheid geldt. Tot nu toe had zij steeds de nationale knip muts gedragen, doch zij achtte zich niets minder dan hare medezusteren uit het dorp, die langzamerhand allen tot den meer mo dernen dameshoed waren overgegaan en schafte zich dus in de stad ook een mooie groote schuit aan. Hij stond haar magnifiek en trotsch ais eene pauw toog zij naar het bedehuis. Echter, nog niet aan den omvang van het nieuwe hoofddeksel gewend, kwam zij te dicht bij eene kaars, zoodat dit in een mini mum van tijd, henevens een gedeelte van haren haardos, tot een beetje asch was ver teerd. 't Moedertje besloot nooit meer een „dameshoed" op te zetten, doch de knipmuts in eere te zullen herstellen 1 Tel. Broodbakkersstaking. Men meldt d d. 26 Mei uit Enkhuizen: Zaterdag j.l. werd b(j den broodbakker D. Appel, voorheen de firma B. Bais, een knecht ontslagen. Het gevolg daarvan was, dat hedennacht een 4-tal knechten weiger den aan den arbeid te gaan, indien de ont slagene niet weder in dienst werd genomen. De patroon had zich op dit voorgenomen besluit voorbereid en zich, zoo noodig, van ander personeel voorzien. Daar men bleef weigeren aan het werk te gaan, werden ook deze 4 knechten ontslagen. Door den van patroonszijde, genomen maatregel, onder vond de bezorging hedenmorgen geen ver traging. Tel. Moord, en zelfmoord? Men meldt aan „Het Huisgezin": Zondag zijn in een bosch onder de ge meente Borkel c.a. de lijken gevonden van den sinds eenige dagen geleden vermisten maréchaussee uit deze brigade en van diens 17 jarig meisje. Men denkt aan moord en zelfmoord. Mishandeling. Zondagnacht om half een, toen elf be zoekers het café van J. Broekzitter, Schans te Rotterdam, verlieten, ontstond twist onder hen. Een 20-jarige zoon van den kastelein, die zich daarin mengde, werd met een bierglas een gat in het hoofd ge slagen en vervolgens op den grond ge trapt. Dr. Meyboom verleende hem de eerste hulp en heden was de toestand van dien aard, dat de jongeman meteen nierscheuring in het ziekenhuis moest worden opgenomen. (Tel.) Aangehouden. Zondag zijn zwaar geboeid te Tiel binnen gebracht de gebroeders Van Maren te Hees- selt. De veldwachter aldaar vond by hen een ijzeren kelderwind, vermoedelijk aan anderen toebehoorende. Toen hy naar aan leiding dezer vondst handelend wilde optre den, ondervond hy zooveel verzet, dat de rijkspolitie uit Tiel bijstand verleenen moest. Het kelderwind was intusschen verdwenen. (Tel.) Aarbeienoogsl. Te Beverwyk staat de aardbeienoogst er buitengewoon goed voor. De talrijke en onafzienbare aardbeien akkers in de omge ving, zyn door den overtolligen bloesem aan 'n wit laken gelijk. De planten zijn sterk ontwikkeld en als ieder bloesem bloempje een vrucbt wordt, gelijk meestal by aarbeien het geval is, dan zal er dit jaar een rijke oogst te boeken vallen. Trots dien rijken oogst is de vraag naar't artikel voor het buitenland zeer groot. In verband daarmee, zyn de pryzen niet minder hoog dan verleden jaar en wordt er nu reeds druk op struik gekocht. (Tel.) Oudheden. Op de ontginningen van den heer Maurits te Weileriooi (Noord-Limburg gem. Bergen), werden een viertal urnen uit den Romein- schen tyd opgegraven. Men zet het onderzoek naar oudheden ter plaatse voort. (Tel.)- Ongelukken. Zondagavond tegen 11 uur wilde een circa 20-jarig meisje op de Waldeck Pyrmontkade te 's-Gravenhage van de in gang zynde tram springen. Zij kwam met het hoofd zóó onge lukkig tegen een boom terecht, dat zij hevig bloedend opgenomen, byna onmiddellijk overleed. Bij een dokter in de Obrechtstraat binnengebracht, werd de dood geconstateerd. (Avp.) Op den Biltschen straatweg nabij Utrecht, liep Zondag een 9-jarige jongen achter een rijtuig aan. Op een oogenblik, dat hij achter dit rijtuig vandaan schoot, snoide een auto mobiel uit Amsterdam voorbij, die den knaap greep en overreed. De jongen brak beide beenen en beliep een schedelbreuk. In de Rijkskliniek te Utrecht is de knaap spoedig overleden. De automobilist had geenerlei schuld aan het ongeluk. (N. Ct.) De 68-jarige veehouder A. Fennema te Hallum (Fr.) die de vorige week van boven uit de schuur op het deel viel, is, naar de „L. Ot." meldt, aan de gevolgen overleden. De 7-jarige J. K., die jl. Zaterdagmiddag van een bijwagen van een electrische tram is gevallen en overreden, is, naarde„N.A. Ct." meldt, gisteren in het stedelijk Zieken huis overleden. Kort na middernacht van Maandag op Dinsdag brak een hevige brand uit in de stoom- wasch- en strykinrichting „De Spui stroom" te Oud-Beyerland, van den heer Luytenaar, Al spoedig deelde het vuur zich tevens mede aan het aangrenzend café van den heer Van Dam. De brandweer bleek niet by machte het vuur te stuiten. Toen te 4 uur het gevaar geweken was, waren van beide gebouwen nog slechts de vier muren overgebleven. Men meldt uit Rotterdam Maandagavond was de 8-jarigejongen H. Verschoor, die aan de Maashaven Z.z. met andere jongens aan het spelen was, op de treeplank geklommen van een trein petro leumtankwagens,die komende van de etabli- sementen te Charlois zich voortbewoog in de richting van het goederenstation Feyen- noord. Hij viel er af, geraakte onder den trein en vier wagons gingen hem dwars over het lichaam, zoodat hy onmiddellijk .dood was. (Tel.) Bij het aanzetten van den motor van een motorrijwiel vloog een der onderdeelen tegen het hoofd van C. van der Loo te Waddingxveen. Hij werd zoo ernstig ver wond, dat hij ln het Van Iteraon-ziekenhuis te Gouda, alwaar hy was overgebracht, spoedig overleed. Ben jonge held. De 18-jarige H. R., te Deventer, die eenige weken geleden zyn 9-jarig broertje met ge vaar voor eigen leven uit de haven redde, ontving van het bestuur van het Carnegie Heldenfonds ter belooning een spaarbank boekje met f 25. (Tel.) Westland in duister. Maandagavond was Hoek van Holland en een deel van het Westland in duister, doordat de electrische centrale te Monster niet werkte. Volgens sommige berichten zou de oorzaak zyn een geschil tusschen de betrokken ge meenten en de Westlandsche Electrische My., die daarom het bedrijf zou hebben stop gezet. Van andere zyde wordt echter gemeld, dat er alleen sprake was van een defect aan de centrale. (Tel.) Ret Onweder. Gedurende een onweder, dat boven Beesd woedde, werd gistermiddag omstreeks half vier zekere P. R., die onder een boom schuilde, door den bliksem getroffen. Hij werd niet doodeljjk gewond. Een hond, koe en een kalf werden gedood. Tel. Gisternamiddag werd tijdens een hevig onweer de gemeente Veendam door een geweldigen hagelslag getroffen. Platronde stukken ys, ter grootte van een stuiter, vielen uit de lucht en vernielden den oogst in tuinen, kweekerijen en aardappelvelden. Kolossaal veel bladgroeten zijn zoo goed als verwoest. De schade is enorm groot. Tel. Gistermiddag heeft de bliksem van een apotheek aan de Hoogewoerd te Leiden den schoorsteen getroffen, die van het gebouw afgeslagen werd. Aan de Haagsche Schouw sloeg de blik sem in het dak van de woning van den landbouwer Van Santen. Een begin van brand werd gebluscht. In Oostelijk Groningen woedde gisteravond een hevig onweder. Te Eekta veroorzaakte bliksem brand in de boedery van A. Doorn bos. Deze brand kon nog worden gebluscht. Tel. Kindermoord. Het resultaat van het justitieel onderzoek inzake den moord op een één-jarig kind te Leeuwarden, waarvan de ouders wordenver- dacht, is, dat beide ouders hebben bekend hun kind door het toedienen van zwavelzuur om het leven te hebben gebracht. (Tel.) 5e Vacantiekamp van „Volksweerbaarheid". Het kamp op de Veluwe, waaraan elk jaar een driehonderdtal Hollandsche jongens deelneemt, zal dit jaar worden gehouden van en met 25 Juli tot en met 9 Augustus. (In de circulaire staat abus. „7 Aug."). Voor de veertig plaatsen in het Engelsche kamp, waarheen de reis van uit het Veluwe kamp plaats heeft, hebben zich een tachtigtal liefhebbers opgegeven, deze aanmelding is dus gesloten. In hetVeluwekamp dat dit jaar voor een grooter aantal deelnemers is ingericht zijn nog eenige plaatsen beschikbaar; inlich tingen te vragen aan den heer W. Speerstra, 2e Const. Huygensstraat 67, Amsterdam. (Tel.) Schip gezonken. Maandagmorgen is in de Zuidwillems vaart bij sluis 8 te Helmond een groote kolen- aak, inhoudende 34 waggons steenkolen, lek gesprongen en onmiddelfjk gezonken. Bytyds kon men het zinkende vaartuig nog in de z g. verbreeding sleepen, waardoor de scheepvaart niet gestremd is. De zich aan boord bevindende personen konden intijds het schip verlaten. - (Tel.) Ongelukken. Gistermorgen is te Durgerdam de 70 jarige visscher Jan Schouwe verdronken gevonden in zyn botter. Men vond hem met het hoofd naar beneden in het vischruim. (Tel.) Een zoontje van den landbouwer K, de Jong te Krimpen aan de Lek was in het land om de koeien te melken. Eensklaps werd hy door een stier aangevallen en ernstig gekwetst. Zyn vader wist hem nog intijds te ontzetten. Tel. Ëiii Te Warmond is het 5-jarig dochtertje van den landbouwer A. P. v. d. Geest in een onbewaakt oogenblik, nabij de ouderlijke woning, in een moddersloot geraakt en daarin gestikt. Tel. Drie stoombooten op de Engelsche kust gestrand. De stoomboot „Maiorese", van Liverpool komend, leed Zaterdagnacht in den mist schipbreuk op de Northstack Rock by Ho lyhead. Het! schip) schoof met geweld op de klip en kon niet meer vlot komen. Daar de nacht zeer donker was, had de op de noodseinen van de stoomboot toegesnelde reddingsboot met bovenmenschelijke moei lykheden te.kampen. Toch gelukte het, vrouwen en kinderen aan boord van een eveneens te hulp geschoten sleepboot te krijgen, maar terwijl nog een groot deel der bemanning er.i de kapitein aan boord van het wrak was, sloeg dit naar voren om, en schoot loodrecht in de diepte. De kapitein en de matrozen waren tijdig in het water gesprongen en zwommen urenlang in de duisternis rond, voor zy opgepikt konden worden. Vier matrozen worden echter vermist. Voorts slranden Vrijdagavond eenGriek- sche stoomboot, en dedriemaster„Cromdale", by het schiereiland Lizard en Cornwal. (Tel.) Een merkwaardige operatie. Twee jaar geleden zoo schrijft onzeLon- densche correspondent, d.d.23Mei, kreeg een 17-jarige mijnwerker van Blackwood, in Monmouthshire, een ernstig ongeluk. By een groote instorting in een steenkool mijn werd hy ten deele onder een massa balken en aarde bedolven en werden zyn beenen zoo ernstig gewond, dat de dokters, die aanvankelijk meenden die te moeten afzetten. Doch in het hospitaal te Newport onderging by eenige operaties tot behoud zijner beenen, met dat gevolg, dat hij na een poos weer naar huis kon gaan. Na negen maanden moest hy echter opnieuw geope reerd worden en hij kon vier maanden later weer naar huis gaan. Totdat na twaalf maanden de pijn van zijn linkerbeen zich herhaalde. Daarop onderging hij een merk waardige operatie. Een ziek stuk been werd er uitgezaagd en vervangen door een stuk been van een zyner ribben. En nu hoopt men dien jongen werkman geheel van zyn beenziekte te hebben genezen. (Tel.) Onder verdenking van moord gearresteerd. In de haven van Antwerpen werd Zater dag de arbeider Ernst Holthans uit Iserlohn verdacht van moord, gearresteerd op bet oogenblik dat by aau boord van een Hol- landsch schip uit Oost-Azië terugkeerde. De gearresteerde onderhield tot September 1911 te Hagen i. W. een minnehandel met een 18 jarig meieje. In den nacht van 23 op 24' September van dat jaar verdween het meisje spoorloos, nadat het den ganschen nacht op een bal was geweest. Tegen het eind van September verdween ook Holthaus. Men vond uit, dat hij zich naar Oost-Azië begeven had. Een paar dagen geleden kreeg het (A M, te Hagen kennis van zyn aabstaanden terugkeer naar Ant werpen, waar hij op verzoek van den rechter van instructie te Hagen gearresteerd werd. Voor het vinden van het meisje is 500 Mark belooning uitgeloofd. Indisch tooneéltje. Mevr. X. is bij de justitie aangeklaagd, omdat zy dezer dagen op Kawatan, te 11 uur n.m., een andere „dame", by wie toevallig haar man op bezoek was, heeft uitgescholden en geslagen, terwijl ze boven dien haar echtbrekenden echtgenoot even eens een pak slaag toediende. Maar die heeft daarover geen klacht ingediend Dinsdagmorgen stond mevr. X. by den Raad, waar ze aan den redacteur van de „N. Soer. Crt." het volgende relaas deed: „Myn geluk is weg; ik vertrouwde hem geheel, en ik herinner me noglevendigonzen „eersten huwelijksnacht". Ik leefde om zoo te zeggen in „het paradijs", en wjj hadden „pleizierige wittebroodsweken". Maar daar drong zich tusschen ons in die ellendige „ex-balletdanseres", een vrouw, die, terwille van „dertig zilverlingen", en zonder wroeging bet „zevende gebod" over treedt. Ik vroeg hem op een goeden dag: „Hebt u niets te declareeren waarop hij zwijgend het hoofd schudde, doch ik wist wel beter. Des avonds volgde ik zyn gangen, zoodat mijn vriendinnen dachten„Mevrouw is aan den boemel." Verre vandaar, ik ben eene anstandige vrouw, doch ik kwam zoodoende te weten, waar „die leuke Pana- chot" zijn avonden sleet. Als een bom viel ik in de woning der „andere" binnen en liep door naar haar slaapkamer. En in een ommezien had „het slaapkamerraadsel" zich voor mij opgelost. Daar zat hy, met haar op zyn knie. De „andere" heeft haar portie beet, en ze kan me nu aanklagen zooveel ze wil. Maar de man, „de ezel", heeft een pak slaag gehad als nooit te v>ren. Hij is nu zeer koest, en ik kan gerust zeggen: „Ik heb het zwijn getemd." Hier wenkte do oppas haar, om bij den officier te komen. (Tel.) Handelaren in blanke slavinnen op heeter- daad betrapt. De commissaris der mobiele brigade der zedelijkheidspolitie van Montpellier, Robert, die door den prefect naar Algiers was ge zonden om een onderzoek in te stellen in verband met den handel in blanke slavin nen, gedreven door een zekere Bayette, die te Perpignan is gearresteerd, heeft met andere ambtenaren een ware expeditie ondernomen inde Cashbah-wijk. In verschil lende verdachte huizen vond men minder jarige, of onwettig opgesloten meisjes. Een hotel, gehouden door het echtpaar Grech, bleek een rendez-vous van de ergste soort te zijn. Vrouw Grech heet van zich zelve Bayette en is familie van het te Perpig nan gearresteerde individu. Een ander vrou welijk familielid van dit heerschap hield een publiek huis, vanwaar meer dan 50 vrouwen naar het politiebureau zijn gebracht. Uit haar verhoor bleek, dat Bayetta de geheele streek der Pyreneeën afzocht naar meisjes en die dan in grooten getale naar Algiers zond, onder voorwendsel, haar een betrekking als kamermeisje in een hotel in die stad te zullen bezorgen. Ook aan het Gi Zaterdag een vijft; een jonge vrouw houden, op hetoo met de drie ong wilden vertrekke Algiers in te sche Kort- na de Fran en ongeveer op de kaansche Btoomb veer 300 personen een mijn in de ha en gezonken. Reij dat by de ramp leven kwamen. De „Nevada" ver van Smyrna, met op de Zuidkust vl een uur later en i vaarlyke zöne bei op een mijn, die o en een groot gat i begon het schip aan Toen het water de had er een hevige door een aantal pa De Fransche stoo „Compagnie Fraisse te hulp, maar dez mijn, en de redders Aan de bemanni kruiser „Bruix" gel groot aantal opvare waaronder de kapit Het verongelukte uitgewekenen uit terwijl een groot hoorden op het Gi de Egeïscbe Zee. De is zeer onder den Alle schepen in de halfstok geheschen. Generaal Hsu Pao bijnaam „Hsu de TS Yang-Ohoa, is Zate bom gedood. De generaal, een hl laar van poselein, prachtig stuk Chirief Op den bepaalden ti kist, die, naar de ge vatte. Toen hij ech openen, had een - plaats, waardoor de bedienden letterlijk gereten. Hsu Pao-San, een Yoean Sji-Kai, was werp van bijzonder' der Zuidelijke extren MIDDEL GeborenBastiaan z. yj berdina Breeman. OndertrouwdLeendert Mosselman, 22 j. GehuwdJan Driesse, i 24 jaar. SOMME GeborenJohannes z. van den KieuwendijkBi en Lena Snijders; Fhilip; en Adriaantje van Hulst Gehuwd: Johannes Bie: Beijerland en Janneke Eli:, van den Doel, 27j. enJoh|| Hendrik van Eek 24 j. en J OverledenStefanus Ha: van Jacoba Koote; Willen j.m. 58 j.Lena van dei Bobbregt van EsJoban J echtgenoot van Willemina DEN BO OndertrouwdJ. Hermf vink j.d 38 j. GetrouwdCornelia Es Legierse, j.d 24 j. STAD AAK 'TH] Geboren Aren z, van L| Keeltje Driesprong. Op Donderdag 29 Mc ten 5i/2 uur, te Midde van een groote party Deurwaarder GROEI Op Vrijdag 6 Juni H. v. d, Doe), veiling: Op Vrydag 13 Juni 1 C. de Bruin, afslag teil van 2 WOON- en WIN één dak, met ERF en! winkelstand, te Dirksla; weg, kad. Sectie B. no 69 centiaren in 2 percë lijk te aanvaarden, het verhuurd, ten verzoek van der Heijden. Notari Op Zaterdag 31 Mei Op Zaterdag 7 Juni 's avonds 7 uur te O ment van Akershoek 3 G. 3i/, R. V. M. BOU land onder Ouddorp na kad. Sectie D. no. 208 246 R. V. M. BOUW voor, aan den Nieuwen no. 181 en c. 0.86 50 H BOUWLAND, te Oudd den Ouden Oostdyk 841 en 342 ten verzoek mevr. de wed. C. H. C. wyk. Notarissen Mr. A. en P. T. VAN DEN Op Woensdag 11 Juni ter herberge van H. v,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 6