19 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 13de Jaargang. iVo. 26 ANTONETTA CZERNA id Woensdag 14 Mei 1913. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Geiieraal, 's-GRAVENHAGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Mlddelhariils. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Een edel trio! De lezer herinnert zich ongetwijfeld, hoe in de dagen van 1905 de heer Sybrandi zich door het geheele land een minder vleiende reputatie verwierf, door de wijze, waarop hij met de waarheid omsprong. Het was den man niet kwalijk te nemen, waar hij een leerling was van dr. Kuyper en de Standaard en de lezer weet, dat in ons land weinig bladen zoo weinig herberg aan de waarheid bieden als het lijforgaan van dr. Kuyper. Mr. Sybrandi toonde zich zoo buitengewoon sterk in het debiteeren van onwaarhe den, dat onze taal zelfs verrijkt werd met het werkwoord Sybrandiseeren, wat in rond-Hollandsch liegen wil zeggen. Het geslacht der Sybrandi's is sinds 1905 niet uitgestorven. Integendeel. Zijn politieke nakomelingen blijken aan de rechterzijde buitengewoon talrijk en schijnen in het tijdsverloop sinds 1905 vooral in den Roomschen hoek sterk vermenigvuldigd te zijn. Wat het trio Aalberse, Van Wijnbergen, Van Best durft debiteeren op volksvergaderingen, grenst aan het ongelooflijke. Waren de verslagen in de bladen niet zoo eenslui dend, men zou er aan gaan twijfelen, dat iemand met eenig verantwoordelijk heidsgevoel kon optreden als dit trio. Men vraagt zich af of deze drie pro pagandisten der clericale coalitie niet beter deden zich voor een Sanatorium aan te melden dan op volksvergaderingen hun publiek te misleiden zooals, zij zich veroorloven. Wij diepten uit de toespraken van de heeren Van Wijnbergen en Van Best o.a. het volgende moois op. De heer Van Best (mr. en doctor in de rechten 1 „Wij hebben lang genoeg met ons geld onze eigen scholen bekostigd en tevens moeten ofleren voor de school, waarop geleerd wordt datgene, wat met de eer van God strijdig is Bewijzen, meneer Van BestAllo, nu als man van eer voor den dag gekomen. FEUILLETON. Geauthoriseerde overdruk van het gelijknamig boek, ver- schenen hij de Firma D. BOLLE te Rotterdam. Maar op de open plek had een hartverscheu rend tooneel plaats Toen de hitte van den eersten aanval voorbij was en bedachtzaamheid terug kwam, viel de blik op de omgeving. Arthur zag het doorschoten lijk aan den boom, wierp zijn buks neder en ijlde met een luiden kreet er op toe. .Goede God, mijn vriend, mijn Antoonkerm de hij en omvatte het lijk. „Antoon,"hebben deze duivels ook u vermoord? ach waarom kon ik u niet redden? Wee deze duivels in menschenge- daante; nu hebben wij een dubbele reden tot wraak, en zij zal onmeedoogend zijn." „Ja," brulde bevend van woede de oude graaf, „geen mededoogen. Er op I Er op I" „Heer!" schreeuwde de trouwe jager Andreas Arthur toe, „zijt gij zinneloos Ginds zjjn buksen op ii gericht'" Hij sprong voorwaarts en rukte Arthur van het lijk achter een boom. In het volgende oogenhlik knalde een schot van den bouwval, en de kogel trof de borst van het lijk. Hij was op den jongen graaf gemunt geweest. Een schot der belegeraars antwoordde, en een hoed viel doorboord van de rots neder. Nu aangetoond, dat de openbare school dingen leert, strijdig met de eer van God. De heer van Best zal zwijgen. Hij weet zeer wel, dat hij zich te buiten ging. Doch wat deert het? De vergadering heeft het geslikt en debat was immers niet toegelaten! De heer meester doctor van Best sprak ook over het kiesrecht. Hij luchtte de volgende wijsheid: „Op hen (de gezinshoofden) volgen de priesters, die de heeren van de concentratie liefst voorloopig alleen in de kerk en daarna ook daaruit willen hebben". De lezer ziet, de geloovigen moeten worden opgezweept door hen bang te maken. Alweer bewijzen, meneer van Best. Dat zult u wel laten, want u kunt het niet! Het slot des heeren van Best was het fraaist van al. „Als links het wint, zal het lang zamerhand teruggaan naar den afgrond der ontucht." We zouden meester doctor Jan van Best hierover heel wat kunnen vertellen. Hij komt zelf uit Brabant en weet dus het best, dat hij op de vrijpostigste ma nier sybrandiseerde. Gold het niet zoo'n ernstige zaak als de verkiezing voor de Kamer, men zou den heer meester doctor Jan van Best haast raden zich ten spoedigste te doen engageeren voor de nieuwste revue van Henri Ter Hall. De heer van Best zou ongetwijfeld in Scala in een komische rol geen slecht figuur maken. De heer baron van Wijnbergen heeft reeds vroeger zijn sporen verdiend. Hoe deze heer baron den volke voor de vrijzinnigen bevreesd maakt bliike uit een enkel citaat: „Wat ziet men nu bij links? Alles, wat is tegen openbare zede lijkheid alles wat is tegen openbare orde, alles wat is voor ondermijning van het gezag, wat ongeloovig is, stemt voor. Een afgevaardigde in de Belgische Kamer heeft gezegdalles wat canaille is, stemt links. Het is een feit, dat dit soort menschen bij links denken te komen, waar zij komen willen." De lezer ziet, ook deze heer baron staat voor niets. Wat het „de Heilige familie" durfde bestaan, wat mr. Aalber se waagde neer te kladden in zijn „voor hoede", is dezen baron nog niet erg ge noeg. Al wat canaille is, volgt de vrijzin nige vaan. Zien de onzen terdege in, welk een strijd we tegen deze politieke modder- werpers zullen hebben te voeren Zien zij in, welk een politiek en moreel be derf door zulke woordvoerders wordt veroorzaakt? En met dezulken moeten de Christelijk-Historischen,door Lohman en de Visser voorgegaan, optrekken, zoo het heet, ter eere Gods. Met hen samen moet mr. Lohman gaan, in wiens Neder lander dezer dagen stond „Zoo gebruikt Rome onze open bare instellingen ten behoeve van de Roomsch-katholieken en van hun bijzonder onderwijs." En toch heel de clericale coalitie ge bouwd op het Evangelie. Jezus dreef de wisselaars uit den tem pel. Helaas, in den politieken tempel van onze dagen is het trio-Aalberse-Van Best-Van Wijnbergen machtig en geëerd en laten velen zich door dergelijke wis selaars bedriegen. Moge de Juni-stembus het duidelijk uitspreken, dat ons volk het clericale volksbedrog doorzietWeldenkende Ka tholieken zullen intusschen de strijdmid delen van het trio even sterk afkeuren als wij. „Opwaarts, opwaarts, bestormt en slaat dood!" brulde de oude Ernaniy mede grimmig als een leeuw. Hij wilde voorwaarts stormen, maar werd met geweld tegengehouden. „Graaf," vermaande de huzaren-officier, „ziet ge niet dat de satans hierboven de geheele ruimte bestrijken? Zij schieten als geoefende soldaten, eu reeds hebben wij drie man verloren. Zoo bereiken wij het doel niet. „Neen!" riep de toornige grijsaard. „Storm* loopen, zeg ik, al moest de helft er bij verloren gaan." Met moeite werd hij tot bedaren gebracht. Maar op den bouwval had men de toornige stem gehoord en een spottend lachen antwoordde. „Komt maar boven!" riep men naar beneden, „komt toch boven, helden, ge zult een zoete omhelzing vinden." Niemand betoonde eenigen lust om deze uit- noodiging te volgen. „Neemt ten minste het lijk van den ongelukki- gen Antoon van den boom," riep Arthur. Verschelde moedige mannen wilden voorwaarts dringen, maar zoodra zij de beschermende boom stammen verlieten, knalde het boven, en een hunner viel gewond neder, terwijl de anderen haastig weder achteruit traden. Verscheidene andere pogingen hadden dezelfde uitkomst. Het scheen onmogelijk, zonder groot verlies, den verderf brengenden bouwval te naderen. „Deze vrouwen schieten als duivels," erkende Een doode musch. De kamer heeft Zaterdag het ontwerp tot pensioneering der gemeenteambtena ren en hunne weduwen en weezen aan genomen. De HH. Treub en Vliegen heb ben met anderen alle moeite gedaan om het ontwerp te verbeteren en den last voor gemeenten en ambtenaren minder drukkend te maken. Echter te vergeefs. De heer Kolkman, die zonder een woord van protest dezer dagen 12 millioen liet offeren aan het militairisme, verklaarde de amendementen van de heeren Treub en Vliegen onaannemelijk. Geen cent meer dan het luttele bedrag, dat het Rijk thans eindelijk de oude graaf tandenknarsende, „zoo voeren wij heden niets uit." Het werd laat, de zon ging onder, de avond schemering legde zich op het dal, en nog waren de aanvallers niet verder gevorderd. Na korte beraadslaging besloot men zich uit de gevaarlijke nabijheid van den bouwval te verwijderen en zich aan den voet der rots te legeren en ze aan alle zijden te omsingelen, waartoe de later aan gekomen dorpsbewoners en jagers zeer goed gebruikt konden worden. Het Ijjk van den ongelukkigen Antoon vor. Vac moest, in weerwil van al de pogingen zijner vrienden achtergelaten worden, want bij de vallende duisternis waren reeds vermetele ama zonen naar beneden geslopen en hadden zich achter rotsen geposteerd, vanwaar haar kogels de geheele ruimte bestreken. Dus trokken nu de belegeraars terug en bezet ten met kleine wachtposten ai de kloven en toegangen der rots. NEGENDE HOOFDSTUK. De aftocht. De belegeraars waren teruggetrokken, en in de diepten vlamden hun vuren, waarbij zij den nacht wilden doorbrengen. Maar ook op den top der rots vlamde en gloeide een groot vuur, als een vrooiijk triumfieeken, en juichen en zingen klonk spottend neder in het dal en ver- aan het pensioenfonds zal betalen, wilde hij uit de schatkist toestaan. De gemeenten zijn opnieuw tot het geduldig lastdier gemaakt, dat de finan- cieele kosten der wetten mag dragen. Of daardoor de gemeentebegrooting zwaar wordt gedrukt, het financeel over wicht nog meer wordt verstoord en be lastingverhoging in vele gemeenten niet zal kunnen uitblijven, laat den heer Heemskerk koud. Voor de ambtenaren is deze pensioen wet een doode musch. Alleen de jongeren met weinig of geen dienstjaren zullen er profijt van hebben, voor de ouderen zal het onmogelijk zijn tien jaar lang 13 of 14% per jaar van hun inkomen af te zonderen. Zij zullen noodgedwon gen hun ouden dag en hun gezin on verzorgd moeten laten, omdat het den heer Heemskerk geliefde voorwaarden te stellen, waaraan zij onmogelijk kunnen voldoen. Voor talloozen onder hen zal er niets anders opzitten, dan te verkla ren, dat zij niet in het fonds wenschen te worden opgenomen. Als het een bouwsubsidie voor bijzon dere scholen betroffen had, zou de schat kist wel ruimer zijn opengesteld! De coalitie en onze defensie. Bij de algemeene beschouwingen over het kustverdedigings-ontwerp is er op gewezen, dat, als deze minister zijn ont werp wet zal zien worden, dit niet is, dat aanneming daarvan is in 's lands belang, maar omdat de grootste fractie van de coalitie hare overtuiging in deze op het coalitie-altaar ten offer brengt. Minister Colijn vindt dit laatste zeer lofwaardig, en zeide daarvan„Ik weet niet of het waar isik kan niet bewijzen, maar wil het ook niet ontkennen. Maar één vraag en daar wil ik mee eindigen wensch ik nog te stellen. Aangenomen dat inderdaad onder de Rechterzijde leden aanwezig zijn, die persoonlijken tegenzin hebben tegen het voteeren van militaire uitgaven, dan zij toch deze vraag geoorloofd Is het stand punt, dat door die leden wordt ingeno men, maar dat zij weten te overwinnen, vulde de harten der mannen met nieuwe gram- schap. Antonetta, zoodra zij zeker was van den aftocht der belegeraars, ging naar den boom beneden, waaraan Antoons lijk nog gebonden stond, en gaf bevel den vermoorde het hoofd af te snijden. Twee der ruwste amazonen vol brachten lachend dat bevel. „Goed, morgen mogen uw goede vrienden u in ontvangst nemen," bromde Antonetta, en liet het verminkte lijk achter, het hoofd alleen medenemende. In den kring barer gezellinnen teruggekeerd, vergaderde de aanvoerster de vertrouwdsten om zich heen: de wilde Jella, Katscba, Therèse Roczani. depoolsche Jagellone en de blonde Lina. „Hier kunnen wij niet blijven," zei Antonetta, „want wij zouden gevaar loopen dat onze laatste aftochtsweg ontdekt en afgesneden werd. Ook ontbreekt het ons aan levensmiddelen. Dus maakt u gereed om na middernacht op te bre ken. Wij nemen mede wat het lichtst is te vervoeren, het overige blijft op zijn oude plaats begraven. Zijt ge tevreden „Ja," klonk het tot antwoord. „Maakt dus toebereidselen." hernam Antonetta, „en weest tegen middernacht gereed De mannen zullen zich morgen verwonderen hoe wjj weg gekomen zijn." Zjj wenkte de blonde Lina, en het hoofd van von Vac nemende, ging zij, met somber voor hoofd en door Lina begeleid, naar een onder- aardsch gewelf, waar zij haar begeleidster beval het bloedende hoofd zorgvuldig in een doos te

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1