Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Verkoopingen. Marktberichten. 1863-1913 C. H. DIJKMAN C. STOEL timmermansknechts, man, die zoo verschrok, dat hy bewusteloos neerviel. De jonge heer Dekker, die in de onmid dellijke nabijheid was, alsook de aldaar op post staande agent, kwamen toeloopen en trokken den jongeling tot bij den muur. Andere lieden die toekwamen, riepen „Pas op, want daar valt er' nog een 1" Het was meer dan hoog tijd, dat beiden wegsprongen, want op dit oogenblik kwam het meisje bijna plat met het lichaam op de straatsteenen terecht, op één meter af stand van den jongen. Uitwendig scheen de jongen geen kwets uren te hebbenanders was het gesteld met het meisje, waar men de beenderen door het vleesch zag steken, terwijl ze een gapende wonde aan 't hoofd had, waaruit ze veel bloed verloor. Spoedig verscheen een geneesheer, doch deze kon bij beide ongelukkigeo, die later bleken te zijn de 17-jarige Willy M. en de 18-jarige Alice P., slechts den dood constatee- ren. Een liefdesgeschiedenis is de oorzaak van dit verschrikkelijk drama. Voor hun wan- hoopsplan ten uitvoer te brengen, hadden zij nog eenige postzegels gekocht, ten einde naar hun familie de brieven te kunnen zenden, waarin zij hun voornemen, om samen testerven, te kennen gaven.Aan den com missaris van politie hadden zij het volgende briefje gestuurd „Mijnheer de commissaris, ondergeteeken- d'en verklaren vrijwillig zich in den dood te begeven". Als posteriptum werd gevraagd niet veel ruchtbaarheid aan de zaak te geven. IBuiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U een plaatsje in U veel gelezen blad bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding M. d. R. van des Heeren van der Spaans stukje, dat ik thans de pen opneem om eenige woorden te schrij ven. Ik behoef dunk mij niet te beginnen, met, net als v. d. Spaan U Edele een pluimpje te geven en daarna een standje. Ik hoop dat U mjj zonder dat ook wel een kleine plaats zal afstaan. De heer v. d. Spaan dan, wien ik in 't vervolg, (voor 't gemak van u personeel en ter vermindering vandeslijta- ge uwer machines) Toomus wil noemen, noemt mijn schrijven flauwheid en lafheid aan 't woord. Terecht zegt Toomus, dat er weinig verstand toe noodig is om iets een naam of bijnaam te geven. Een ieder weet „Ondervinding maakt wijs!" Soms! Nu respecteer ik het altijd M. de R. als een vakman mijn werk beoordeeld. Want vak mannen zijn zooveel als specialiteiten. Nu wil ik hier niet mee zeggen, dat Toomus een specialiteit is in 't schrijven. Maar als hy' mijn schrijven flauwheid en lafheid noemt, ga ik denken dat Toomus een specia liteit is op het gebied van flauwheid en lafheid. Hoe weet hij anders Dat mijn stukjes weinig in den geest vallen, doet voor mij weinig af. De hoofdzaak is ze worden gelezen. Als alle menschen het met mijn schrijven eens waren, kon ik beter niet schrijven, want dan was het totaal over bodig. Misschien begrijpt Toomus dit ook. De dwarskijkers uitgezonderd, vind ik het goed dat alle menschen niet eender denken want dan zou het een saaie boel worden in de wereld. Waar Toomus schrjjft over die 10 of 12 andere in de Gemeente daar ook veel op te zeggen valt, daar geloof ik best kameraad dat ge blij waart de alge meens aandacht van u te zien afgeleid. Maar ik vind het zeer dom dat ge U zelf nu weer op den voorgrond stelt met dit schrijven. Of zijt ge IJdelDan begint Toomus met de Liberale Klesvereeniging te waarschuwen my niet als lid aan te nemen. Hij geeft daarmee te kennen, dat hij weet wie ik ben, anders kan hij niet weten of ik lid ben of niet. Ik hoop dat de Liberale Kiesvereeniging er niet te veel gehoor aan hecht. Hy zegt dat ik ben het kaf van 't Libe rale koren, dat hy zulks zegt doet me oneindig veel plezier, en ik hoop ook de Liberalen. Want zonder koren geen kaf en zonder kaf geen koren. Volkomen ben ik tevreden met de plaats my door Toomus toegedacht. Gaarne zou ik nu echter weten waar Toomus by hoort, dan kan ik het de menschen vertellen, daar heb ik recht op nu gij mij een plaats heb gegeven. Ik heb er lang over nagedacht, maar kan voor U geen plaats vinden. Zijt gij soms, als een te lichte windvaan, die by het minste zuchje draait, en zelden de goede richting aanwijst? Dan wilt ge antwoorden op mijD argumenten uit mijn eerste stukje. Volgens Uw schrijven schijnt er toch een Johan of Han te bestaan op M. die naar een Westerkerk loopt. Te minste ik meen uit Uw schrijven op te kunnen ma ken dat gij zoo iemand kent. Daaraan ziet ge geachte lezers dat ik U niet maar wat verzonnen leugens schrijf. Toomus acht het echter noodig, dat kerk gaan van zijn Johan een weinig te verbloemen. Doch hoe. Begint hij te wijzen op die 25 of 50 arbei ders, ook ik geloof niet dat die allen gaan om voor de fijne te mogen werken. Maar wel meen ik te weten, dart er bij zijn, die daartoe gedwongen worden anders zyn ze klaar. (Later lezers hoop ik u daar nog iets naders over mee te deelen.) Dan wilt ge zeggen als 't Johan te doen was om de fijne te behagen of voor hun te werken zou hij zyn zoontje wel naar de Christelijke school doen. Nu Toomus dat Is 'tem juist. Als Johan uit Godsdienstige gevoelens die kerk bezocht, zou hij ook uit de zelfde gevoelens zijn zoontje Christelijk'onderwijs laten ge ven. Zijn er| onder Uw Johans klanten soms ook Liberale die te vreden gesteld willen worden, dan is dunkt my'de Schoolkwestie gauw opgelost. Wat ge verder nog schrijft over dat Geveltjes opsieren, daar staat in my'n stuk niets over een Geveltje, en over dat al of niet betalen, zal ik niet verder uitwijden. Je weet mischien ook Toomus, dat men volgens de Nederlandsche wet, niet alles mag zeggen wat men weet. Dan hebt ge nog iets over dat gezegde op den scheer winkel. Gij noemt het flauw, zoo iets in de Courant te zetten. Gij, noemt daarmee het vermelden van de waarheid flauw. Kunt gij weerleggen dat het niet gezegd is. Dat ze daar op den scheer winkel hebben zitten gekken, kan wel ge beuren. Maar dan vind ik het zaak dat de Melissantsche kiezers weten wat personen zij in hun gemeenteraad hebben. Het gaat dunkt my niet aan dat een raadslid buiten de Raadzaal over gemeenteraadszaken zit te praten nog minder er den gek mee steken. Ik acht de benoeming van een onderwijze res van evenveel belang als die van een Gemeente-Secretaris. Gekscheren over zulke dingen is geen mannenwerk. De Waarheid mag vermeld worden is mijn opinie.Toomus, wat de Uwe daaromtrent is, kom ik U niet vragen. Dan vult gij mijn tweede stukje aan. Dat ge daar zegt over het „Ik ben maar een Liberaal mensch" noem ik alleen een uitvloeisel van Uw weinige ontwikkeling in de Nederlandsche taal. 't Is woordenziftery en gij schy'nt niet te weten of te begrijpen wat gij leest, anders zoudt ge Uzelf wel wach ten daar een aanmerking op te maken. Door heel U schrijven heen kon men merken dat gij te vlug of heelemaal niet leest wat er staat. Ik zou U gaarne woord voor woord weerleggen wat ge denkt aan te vallen, maar dan zou de plaatsruimte die ik in beslag nam te groot worden. Wat gij schrijft over de Christenplichten is weer een bewys dat ge niet kunt lezen of anders wilt gij, die zooveel schrijft over laster ook eens lasteren. Nu ik moet zeggen het gaat U wel af. Even zjj nog opgemerkt voor Toomus dat de anti's er nooit by zetten welk soort Liberalen ze heidenen noemen, ze noemen al wat Liberaal is, tegen God en heidenen. Dat liegen hen niet past weten we allang, met die ontdekking komt ge te laat. Gij neemt de vermetelheid mij onbe schaafd te noemen, wel aan Heer van der Spaan dat ben ik al gewend, als Liberaal, en laat me koud, maar, dat gij mij dat durft zeggen is een bewys dat ge me daar in verovertreft 1 Bewijs I Uw gedrag op de vergadering van den Socialist! Wat dan volgt daar stap ik over heen, want dat bewijst weer ten volle, uw meerderheid in het schrijven van flauweteit of Uw weinige ont wikkeling in het vak lezen. Vraag u school geld terug zou ik u raden, mischien kan het nog dienst doen voor een ander doel Dan stelt ge my een vraag over de benoe ming gemeente secretaris. Daar is bij heel die benoeming maar een ding mij een doorn in het oog geweest. En dat is, dat er nog 1 lid was in onze raad die zijn stem daaraan dorst weigeren. Gy' bewijst echter met die benoeming te berde te brengen niet, dat die man zyn mannetjes niet aan een touwtje heeft. Dat ge zegt dat de Anti's U verzekerd hebben, dat Kooman en van Beek niet uit den raad moeten, is een bewijs dat ze liegen kunnen en het tegen U gedaan hebben. Ge tuigen de menschen die ze voor de candi- daatuur hebben aangezocht. Dat U denkt dat ik geen verstand heb van klompen, oorlogschepen enz. zal dunkt my den geach- ten lezers weinig kunnen schelen. De hoofd zaak is om te weerleggen watik daaromtrent schreef. Uw blyft daarmee weg, dat valt me tegen. Het is geen kunst te gaan schrijven, „menschen dat schrijvertje heeft geen ver stand van de dingen waarover hij schrijft." Toonen waarom hij er geen verstand van heeft, was flinker. Dat gij niet weet wat „te zeker" is geloof ik, daar ik wel bemerkt heb, dat gy niet van de gevatste zijt. Wel nu Toomus, trek van U zelf af, al wat rechtschapen in U is, voeg daar bij een karakter als van mijn Han (uit het Praatje aan de deur), daarbij nog een lidmaatschap vooreen dolleerende kerk, en gy hebtiemand die my te zeker is. Ik veracht overdrijving! My'n bevoegdheid om te oordeelen over Uit- kijks artikels geschied met evenveel recht, als Uw beoordeeling van miin stukjes. Ten slotte heer Toomus tart gij my', nog iets te schrijven en dan mijn naam er onder te zetten. Nu mijn Vriend, mijn naam is mij te heilig, om hem door U door de slijk te laten sleuren. Gy zult natuurlijk zeggen, hij durft niet. Zeg maar! Gy zegt me dan eens heelemaal nakend te zullen zetten. Hoe Toomus, zyt gij dan alwetend, weet Uzonder my'n naam te kennen wat er ép my'n per soon te zeggen valt. Dan zou ik U raden, schilder een bord, waarop „Wereld beroemde Dwarskijker, ont sluierd alle duistere zaken." Reis daar de kermissen mee af, misschien vindt gij er een bestaan in, en dan verdient ge den kost gemakkelijk. Gy' zegt dat geen een Liberaal my'n stukje onderstreept. Er is een spreekwoord dat zegt: „Die zwijgt stemt toe." Gy zyt de eenige die tot heden tegen me komt. Ik zou dus haast zeggen dat, gij alleen staat en niet ik, hoewel 't me koud laat. Uw raad om zelf een blad op te richten waaraan 't hoofd„Lijst van menschen waar niets op te zeggen valt", zal ik eens over nadenken, doch dan moet er boven „Lijst van men schen waar leis van te zeggen valt. Misschien hebt ge dan kans ook eens vernoemd te worden, anders vrees ik er voorEn nu M de R. nog een enkel woord in 't algemeen. U hebt gezien dat mynheer v.d. Spaan weinig of niets van mijn stukjes bestrijd of goed weerlegt. Wat hij schrijft is slechts een herhaling van het mijne, hier en daar een weinig platter weer gegeven. Wat van der Spaan's bedoeling is ligt voor de hand, nl. mij als schrijver in de oogen der lezers te kleineeren en voor lasteraar uit te rnaken. Wat ik schreef is gegronft op Waarheid. Wel zijn er enkele eenvoudige beelden in gebruikt, dat er lezers zyn als van der Spaan die zulks niet kunnen begrijpen, kan ik niet heipon. Ze begrijpen de strekking niet of willen niet begrijpen. Doch kiezers en lezers de hoofdzaak is, dat ICooman en v. Beek volgens programma der Anti-kiesvereeni- ging uit den raad moeten en dat moeten wij tegen gaan. Want anders is de financieels ramp voor Melissant niet te overzien. De reden van boycot zal U nader worden me- U Mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik Uw dw. dn. EEN MELISSANTSCHE VRIJZINNIGE. MIDDELHARNIS. Goboren: Jacob, z. v. Jacob van Gelder en Neeltje Jacoba Noordijk. Ondertrouwd Arnoldus Jongejan 27 j. en Willemtje Krijgsman 27 j. GehuwdWilhelmus Laurentius Joseph Heester mans 25 j. en Dimphna Anthonia Jacobs 25 j. Overleden Klazina Wilhelmina van Gent, 88 j. wed. van Abraham van Antwerpen, te Sommelsdijk. Jacob van [Gelder 90 j. weduwnaar van Adriaantje Zuidhoek. SOMMELSDIJK. Overleden: Maria Sala, oud 43 j. echtgenoote van Jacob Werwers. DEN BOMMEL. Geboren: Adriaantje, d. v. J. de Jong en S. Okker. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ondertrouwd: Cornelis Leendert van Dijk, jm. 25 j en Johanna van Zielst, jd. 23 j. Op Woensdag 30 April 1913 's avonds 7 uur, bij A. T. Waare en Zn. aldaar af s 1 a g van EEN HUIS en ERF a/d Molendijk te Oude Tonge, kad. Sectie C no. 1620 en 1621 groot 1 Are 50 c.A. EEN HUIS a/d Ring aldaar, kad. Sectie C. no. 1017, groot 37 centiaren en EEN SCHUUR a/d de Kerk straat aldaar, kad. Seciie C no. 1986 groot 84 c.A., ten verzoeke van de Wed. en Erven J. Verwey Az. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrydag 2 Mei 1913's avonds 6'/2 uur, te Dirksland, aan den Voornweg, op de molenwerf van Mejuff. de Wed. W. J. van Waasbergen, van 2 PAARDEN, 2 MOLEN WAGENS, 2 GEITEN, eenige KIPPEN en EENDEN, PAARDENTUIGEN en eenig MEUBILAIR. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 7 Mei in het logement van Knöps te Stellendam bij inzet en Op Woensdag 14 Mei in het Logement van Troost te Stellendam by afslag 's avonds 6 uur: een HUIS, waarin sedert onheuge lijke jaren een winkelnering is gedreven, met ERF te Stellendam, aan de Voorstraat, kad. Sectie B. no. 525 en 527, groot 1 are 71 centiaren, belast met f 1,35 erfpacht 's jaars, ten verzoeke van Mej. de Wed. Aart van, Dam geboren G. Kleyn. Notaris VAN DEN BERG Op Zaterdag 31 Mei inzet en Op Zaterdag 7 Juni afslag, telkens 's avonds 7 uur te Ouddorp in het Loge ment van Akershoek van a. 1.38.30 H.A. 3 G. 3'/j R.V.M. BOUWLAND in het Oude land onder Ouddorp nabij de Nieuwe weg. kad. Sectie D. no. 208; b. 1.29.50 HA. 2 G. 246 R. V. M. BOUWLAND, liggende als voor, aan den Nieuwen weg, kad. Sectie D. no. 181 en c. 0.86 50 H.A. 1 G. 265 R.V.M. BOUWLAND, te Ouddorp in den polder den Ouden Oostdyk, kad. Sectie D. nos. 341 en 342 ten verzoeke van de erven van mevr. de wed. C. H. C. Grinwis Van Kerk wijk. Notarissen Mr. A. MIJS te Rotterdam en P. T. VAN DEN BERG te Goedereede. ROTTERDAM, 29 April. Op de veemarkt waren aangevoerd: 45 paarden, veulen, ezel, 2311 magere en 650 vette runderen, 143 vette, 1183 nuch tere en graskalveren, schapen of lammeren, varkens, 317 biggen, 6 bokken of geiten. Koeien en ossen 36 tot 40 a 44 c., stieren 33 tot 37 k c., vette kalveren 50 tot 55 k 60 c., exportkal veren tot alles per half kilo. Melkkoeien f 160 A J 340, kalfkoeien f 165 A f360 stieren f 155 A f 380, pinken f 110 A f 130, graskal veren f Af vaarzen f 120 A f 180, alles mager vee; biggen fill,— A f20,-, slachtpaarden f 90, A f J140, werkpaarden f 140 A f 200, hitten f 120, A f 200,— Nuchtere kalveren: fok f 16,A f 26,slacht- f 10,— A f 15,—. Biggen f 1,75 A f 2,— per week. Op de vette markt was de handel in beste spoe lingbeesten redelijk, deze werden duur verkocht. Ossen in de prima soorten duur, mindere soorten prijshoudend, de omzet ging langzaam. Voor 't buiten land was door de hooge vraagprijzen weinig kooplust. Stieren met minder gunstige handel dan vorige week, de prijzen waren ook iets minder, voor export ging weinig om. Vette kalveren in de beste soorten duur ep zeer gewild, mindere soorten langzaam verkoop baar. In melk- en kalfkoeien was de binnenlandsche bundel niettegenstaande de hooge vraagprijzen rede lijk, voor 't buitenland werd zeer matig gekocht. Jong vee zoowel vaarzen als pinken goed te plaatsen, de omzet was zeer bevredigend. Nuchtere slachtkal- veren werden zeer langzaam verhandeld, vooral voor exportsoorten wegens ongunstige Londensche berich ten, als ook door plotselinge ingevallen warmte was de handel niet bevredigend en de prijzen waren minder de vorige week. Fokkal veren waren iets beter te verkoopen. Werkpaarden met onbeduidende aan voer en handel. Slachtpaarden beter gewild dan de vorige week. Hitten werden vlug verkocht. Biggen door te grooten aanvoer en hooge vraagprijzen met tragen handel. N.R. Ct. ROTTERDAM, 28 April 1913. Tarwe wederom met klein aanbod tot verlaagde prijzen opgeruimd. Essex per 100 K.G. van f 10,50 tot 12, Wilhelmina puike van f 10,90 tot f 11,30 Tusschensoort van f 9,26 tot 10,afwijkende van f 7,50 tot f 8,75 Br. Boonen in de puike soorten onveranderd overigens niet aan lager te verkoopen en niet geheel op te ruimen. Per H.L. van f 8,—tot f 10,50. In zaai daarboven. OUDE TONGE, 25 April 1913. Tarwe f 10,tot f 10,25 per 100 kilo. Essex f 10,60 tot 10,75 per 100 kilo. Haver f 8,75 tot f 9,— per 100 kilo. Zaaihaver f tot f per '100 kilo. Erwten f 8,50 tot f 8,80 per mud. Bruine boonen f 9,tot f 9,25 per mnd. Eig. Aard. f 1,80 tot f 2,per 70 kilo. Bravo's Aard. f 2,— tot f 2,25 per 70 kilo. Eig. poters f 0,60 tot f 0,75 per 70 kilo. Bravo's poters f 0,90 tot f 1,per 70 kilo. Kriel f 0,lot f 0,per mud Ajuin f 0,tot f 0,25 per 60 kilo. Koepeeën f 0,25 tot f 0,30 per 60 kilo. Boter f 0,75 per kilo. Eieren 8 cent per stuk. Marktberichten. Amsterdam '29 April 1913. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Tel. 7833, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 2,50 a f 2,90 Zeeuwsche Blauwen 2,40 2,75 Spuische Eigenheimers 1,50 190 Flakkeesche 1,50 1,70 Drentsche Geldersche Blauwen 1,50 1,70 Friesche Borgers 1,50 1,60 Friesche Blauwen „2,— 2,20 Eigenheimer Pooters 0,80 1,— Blauwe Pooters 0,90 1,— Bonte Pooters 0, 0,— Andjjker Blauwen - Beverwijker zand 2,50 3,50 Bravo's I,— 1,60 Oude Malta per 100 Ko. 7,— 8.— Nieuwe Malta per 100 Ko. f 14,— a f 15, advertenïien. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders bn den 6 Mei hunne 50-jarige Eelit- vereeniging te herdenken. Sommelsdijk, 30 April 1913. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Herkingen j J' M'v' L. v. ECh.-Dijkman. II. A. v. .ES. T. v. ES-Dijkman. Dirksland -m Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders JACOB ZAAIJER en LEENTJE CORNELIA VERMEER op Zaterdag 3 Mei a.s. hunne 25-jarige Eclitvereeniging te her denken. Hunne dankbare kinderen. Middelharnis, April 1913. Eenige en algemeens kennisgeving tee lleden overleed na een langdurig smartelijk lijden onze geliefde Echtgenoot en Vader JACOB KURVINK in den ouderdom van 40 jaar en 6 maanden. Uit aller naam Wed. J. KURVINK— Holleman- Ouddorp,'25 April 1913. TERSTOND GEVRAAGD voorgerui- men tijd, bekwame bij A. KORVINK, te Goudswaard. ^-2

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 6