„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 24 30 April 1913 Oflicieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. BEKENDMAKING. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid delharnis maken bekend dat heden bij hen is ingeko men een verzoekschrift van Jacob van der Sluijs van beroep schoenmaker, wonende alhier om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor het bovenvertrek grenzende aan de straatzijde van zyn woonhuis aan de kaai van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Middelharnis, Sectie B, No. 2279, plaatselijk gemerkt B no. 303. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kaD een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 29 April 1913. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. VERJARING VAN VORDERINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharnis brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienst jaar 1912 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zyn ingediend. Alle op dien termijn niet- ingediende vorderingen, worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Middelharnis, den 28 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Maandagmorgen hadMej. Bennemeer aan boord van de Stoomboot Onderneming het ongeluk een pot met ko kende thee over haar bovenarm en borst te krygen, waardoor zij erge brandwonden bekwam. Dinsdagmorgen werden niet minder dan 20U stuks Vee per R. T. M. naar Rot terdam vervoerd. Door het bestuur van den Oudeland- schen Polder onder Middelharnis zal op 14 Mei a.s. schouw in den polder worden gehouden over slooten, dammen, hekken enz. Aan de Openbare School hebben zich 72 nieuwe leerlingen aangemeld om met Mei tot het onderwijs te worden toegelaten, waarvan 35 jongens en 37 meisjes. In verband met de verplaatsing van het Post en telegraafkantoor zal op de Kaai een brievenbus worden geplaatst. Donderdag geraakte een jaarling Rund van de heer Peeman, dat naar de weide moest worden gebracht en aan zyn geleiders ontsnapte, in de haven. Met veel moeite werd het op den wal gebracht. Aan de Ambachtsschool alhier hebben zich tegen Mei 21 nieuwe leerlingen aange geven, waarvan 11 voor timmerman 5 voor smeden en 5 voor schilderen. Door het bestuur van den Oost en Westplaatpolder zal op den 7den Mei Generale schouw worden gehouden over slooten, dammen en hekken in dien polder. Bij het in den grond slaan van palen in de weide van den heer Peeman, werd T. Jordaan Zaterdag zoodanig op zijn hand geslagen dat die zwaar gekneusd werd. Door de vakvereeniging van gezellen timmerlieden en metselaars zal getracht worden een vakvereeniging op te richten voor het geheele eiland. Zaterdag kreeg de werkman J. V. een scherp vuiltje in het oog. Maandag begon dat oog zoodanig dik te worden dat hij ge neeskundige hulp moest inroepen. Vrijdag zal in een gebouw van de Geref. kerk alhier een vergadering worden gehou den van de A. R. kiesvereeniging Nederland en Oranje tot vaststelling van Candidaten voor de 2e kamer, Provincialestaten en ge meenteraad voor de a.s. verkiezingen. SOMJIELSDIJK. Tegen C. S. en A. H. is procesverbaal opgemaakt wegens het vis- schen zonder vergunning met kruisnetten. Gekozen tot notabelen der Ned. Herv. kerk alhier, de heeren G. Joppe Dz. (aftre.) en M. Joppe Gz. Een perceel tuingrond gelegen in den Achterom, voorheen toebehoorende.aan den heer Johs. Kastelein, thans in eigendom aan de Gemeente, is bij openbare inschrijving verhuurd aan K. Zaaijer. Aan een drietal nieuwe straten zijn respectievelijk de namen gegeven van: Wees huisstraat, Van Aerssenstraat en Jacob Banestraat. Terwijl de 14 jarige zoon van Kr. Kie vit van of naar den zolder ging, gleed de ladder onderuit waardoor hij kwam te val len en zijn arm zoodanig bezeerde dat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Op de vee en paardenmarkt waren heden aangevoerd 210 stuks hoornvee, 15 paarden, 6 manden met biggen en eenige kippen. Naar de Bollenvelden. Neen, lezer, gij behoeft daartoe niet meer de verre en dure reis naar Haarlem te maken, het verrukkelijk schouwspel der bloeiende velden is thans dichtby huis te genieten. Wij smaakten dezer dagen het genoegen, de tulpencultuur van den heor Vogel te Goede reede in oogenschouw te nemen. Welk een schitterenden aanblik boden de kleurrijke velden, beplant met duizenden tulpen in allerlei schakeeringen, het reinste wit en het vlammenste rood, zacht rose, geel, en purpereen kleurige en bonte, gestreept, gezoomd of fijn dooradert. De heerlijk geu rende Gele Prins maakte het hof aan de decoratieve Pink Beauty, statig schitterde de vurige Vermillion Brillant, bescheiden zachtgeel wiegelde de fraai gevormde Her man Schlegel, wemelend rose en wit deinde een veld van Le Matelas. De oude bekende Due v. Tholl, de „kerstmistulp" ontbrak evenmin als de moderne Darwintulpen, ja zelf de Tulipe noira, de zwarte tulp was aanwezig. Niet minder dan acht en der.tig variëteiten worden door den heer Vogel gekweekt, van de meest gewone goedkoope soorten tot de zeldzame, dure, die eenige guldens per stuk kosten. Onze hulde aan den heer Vogel is wel verdiend,zyn onder nemingsgeest en vakkennis worden beloond met een uitstekend gewas, wat zelfs ons, leeken, opviel. Ga er ook eens kyken, lezer, voor de akkers hun sierlijken tooi verloren hebben, het zal u heusch niet spijten. DIRKSLAND- De Heer Vlasveld onderwijzer aan de Christelijke school alhier is als zoo danig benoemd aan een Gereformeerde school te Zaandam. Zaterdag geraakte een paard van L. v. d. H. in de sloot toen hij met een zaaimachine uit het land wilde rijden. Met behulp van een span paarden van den heer C. W. werd de drenkeling op het droge MELISSANT. De slagerij van J. Kaslander aan de Dorpstraat alhier, wordt deze week Woensdag geopend. Het kohier van den hoofdelyken omslag voor het dienstjaar 1913, ligt gedurende 5 maanden ter gemeente-secretarie terinazage. HERRINGEN. Onlangs kreeg de smid J. Nieuwland een stuk ijzer op het hoofd het- welk een gapende wonde veroorzaakte. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen a.s. Vrijdag des morgens te 10 uur is een openbare Gemeenteraadsver gadering belegd. Door den smid L. A. Klem is tot dry- ving van eenige werktuigen in zyn smede rij een bezine motor aangeschaft. STELLENDAM. De vrouw van den heer J. G. alhier had by de schoonmaak het on geluk een steen van een inmaakpot op haar teen te krijgen. Dit lichaamsdeel werd daar door zoo verwond, dat de vrouw niet kan loopen. Door den heer P. D. Holleman alhier is tegen het verzoek van den heer Jb. van Seters om verbetering van de vastgestelde kiezerslijst bezwaar ingediend. Mej. M J. van Dongen alhier is be noemd tot- onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Westmaas. GOEDEREEDE. Bij gelegenheid van den jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik werd op het Marktplein door de muziekvereeniging „Apollo" eene uitvoering gegeven. Tot Bestuurslid van de plaatselijke bouwvereeniging „Goedereede" is herkozen de heer C. A. Vogel. De ontworpen keur of politieverorde ning van den polder „Het Oudeland" is gedurende eene maand ter poldersecretarie nedergelegd. De blazerschuit GO 35, bevaren door schipper A. van Splunter, is onderhands verkocht aan A. Moerkerk, schipper te Stel- lendam. Tengevolge van schrik kwam een paard van den landbouwer C. Tanis zoodanig in eene doornenhaag terecht, dat het dier hevig werd verwond en de hulp van een veearts moest ingeroepen worden. De bloembollenvelden onder deze ge meente van den heer C. A. Vogel geven niet minder dan 33 soorten te zien en leveren dan ook een prachtig gezicht op. De heer G. O. Meulman, gemeente-arts alhier, is met 1 Juni a.s. benoemd tot arts aan de Rijksverzekeringsbank ter stand plaats Rotterdam. Ter gemeente-secretarie is eene opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van de gebouwde en ongebouwde eigen dommen in deze gemeente ter visie neder- De veehouder Vogel alhier verkocht dezer dagen een 2-jg.rigen os met het énor me gewicht van 1275 pond. Alhier had het zoontje van K. T. het ongeluk een arm te breken, zoodat genees kundige hulp onvermijdelijk was. OUDDURP. De landbouwer P. Tanis alhier had het ongeluk met het afslappen van een wagen onder het wiel te geraken, waarbij hy zyn been brak. NIEUWE TONGE- De toelating van nieuwe leerlingen op de openbare lagere school alhier zal plaats hebben op Maandag 5 Mei aanstaande. Het Bestuur van den polder Duiven- waard zal op Donderdag den 8 Mei a.s. schouw houden over het plaatsen van hek kens en vleuken en over alles wat bij de keur bepaald is. OUDE TONGE- Tot karnmeester alhier is benoemd de heer Dieters van Sassenheim geboren te Friesland en geen Dirkse van Terneuzen, zooals de Maas en Scheldebode opgeeft. 21 April is het huis van C. Osseweyer ingezet door C. Snijder voor de som van f 1175. 22 April is het huis van de erven J. Verweij aan den Molendijk ingezet door C. Snijder voor de som van f 1010, het huis aan de Kerkring voor de som van f 750 door C. Snijder en de schuur aan de Ring voor de som van f 520 door denzelfde. Verslag der Openbare Vergadering van den Gemeenteraad Oude Tonge op Maandag 28 April nam. 6i/2 uur. Aanwezig alle leden Voorzitter de Burge meester. Aan de ordeIngekomen stukken o.a. een van Gedep. Staten, goedkeuring van den aan koop van het land, waarop de huizen,voor rekening der gemeente, zullen worden ge bouwd. Verslag van de opname van boeken en kas van den Gemeenteontvanger. Een en ander werd in orde bevonden. Verslag van den toestand der Gemeente Oude Tonge, wordt besloten op de secretarie ter inzage neder te leggen. Benoeming lid der commissie tot-Wering van Schoolverzuim. Door B. en W. zijn op de voordracht geplaatst de heeren 1. H. J, Meijer, hoofd der bijzondere school 2 M. Heestermans. Het stembureau bestaat uit de heeren Prince en Veeswijk. Uitslag stemminguitgebracht 7 stem men, allen op den heer Meijer, alzoo, den heer Meijer benoemd tot lid der Commis sie tot Wering van Schoolverzuim. Verzoek van J. Sala herbergier, om ver- mindering van belasting, omreden dat er bij hem, door de tram, weinig omgaat, om- dat er geen doortrek meer is. De voorzitter deelt mede, dat dit verzoek niet ingewil ligd kan worden, omreden hy nu al tot het laagste bedrag, dat de wet toelaat, is aan geslagen. Voorstel van B. en W. om op het ver zoek van den heer De Groot, in de vorige vergaderiDg gedaan, gunstig te beschikken, en hem 15 gulden te betalen voor de hoo rnen, door hem in de tuin geplant. Verzoek van de dames Köhler en Moelker, onderwijzeressen aan de Openb. School, om wat meer vergoeding voor het geven van les in de nuttige handwerken. Thans genieten ze een jaarlijksche ver- goeding van f50, of ongeveer 20cts. per uur. Wordt op voorstel van B. en W. de ver- goeding gesteld op f40 voor het le. jaar, op f 70 voor het 2e. jaar, nadat door dhr. Vreeswijk stemming is gevraagd, en het voorstel is aangenomen met 4 stemmen voor, n.l. dhr. Prince, Slis Van Schouwen, en Kosten, en 3 stemmen tegen, n.l. dhr: Vreeswyk, van Schelven en Pulleman. Volgen eenige af- en overschrijvingen op de begrooting dienstjaar 1912, welke ach tereenvolgens worden goedgekeurd. Wijziging begrootiDgdienstjaar 1913, welke ook wordt goedgekeurd, nadat de heeren Kosten en Prince aanmerkingen hebben gemaakt en vragen gesteld, die naar genoegen zijn beantwoord. Komt aan de orde: mestput; in huur geweest bij wijlen dhr. J. Verweij Az. De voorz. leest vóór, een raadsbesluit, waarby indertijd die mestput is verhuurd, voorwaarde, dat de Raad de huur kan op zeggen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de huur ap te zeggen, in verband met het uitbreidingsplan, en, openstellen voor pu bliek verkeer. Rondvraag, van Schelven zegt dat Munters hem gevraagd heeft, wat van zyn verzoek, om vermindering van honden belasting is geworden. Voorz. dat is indertijd voor kennisgeving aangenomen, van Schelven is de honden belasting wel in orde Munters heeft een goede nuttige hond, en moet daarvan even goed belasting betalen als iemand anders voor een pleizierhond. Hij' vindt het treurig, dat de Notaris f3 en een arbeider ook f 3, moet betalen, dhr. Slis de buitenboeren betalen niet aan den nacht wacht, en, zyn niet vrij van hondenbelas ting, dhi. Kostenen de trekhonden zyn ook niet vrij. De voorz. leest de des betreffende artikelen voor en zegt: bij intrekking der hondenbelasting zullen zoo buitengewoon veel honden worden gehouden. Daarna maakt dhr. Vreeswyk nog een opmerking, dat de ambachtslieden, die voor de Gemeen te hebben gewerkt, zoolang op betaling moeten wachten. De Voorz. antwoordt, dat dit de schuld is van de ambachtslieden zelf, omdat ze onduidelijke Rekeningen in- dienen en daardoor de vlugge afwikkeling tegen houden. dhr. v. Schelven, klaagt over den toestand der brandbluschmiddelen, vooral wat het personeel betreft. De Voorz. zegt, dat deze zaak in behan deling is bij het Dagelyksch Bestuur, maar op dit oogenblik nog niet gereed is. Daarna wordt de vergadering gesloten. DEN ROMMEL- Zaterdag jl. maakte een paartje uit deze gemeente een fietstochtje. Het meisje raakte haar stuur kwijt, en kwam in een diepe sloot terecht. Twee dames, die juist voorbij kwamen, verleenden hulp.Zon der lichamelijk letsel werd zij op het droge gebracht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Burge meester dezer gemeente maakt bekend, dat ouders, voogden of verzorgers van kinde ren, waarvoor men toelating wenscht op de openbare lagere school alhier, zich daartoe uiterlijk 3 Mei a.s. hebben aan te melden by het Hoofd der school. De levering van de voor de Algemeene Begraafplaats alhier, bestemde 180 graf paaltjes is gegund aan den Heer C. Esselink. C. van As alhier, een knaap van plm. 13 jaar, reed met zijn fiets van den hoogen Zeedijk pardoes in de kreek. Met veel moeite gelukte het hem zich zeiven te redden. De Veldarbeider G. K. alhier had bij het opscheppen van juin het ongeluk zijn duim te breken, waardoor hij geruimen tijd zijne werkzaamheden zal moeten staken. Tengevolge van de beslissing van het Ge- meente-bestuur alhier, d.d. 2ö April j.l. over de verzoeken om verbetering van de vast gestelde kiezerslijst, ingediend door F. Bra- ber en D. Born, is alsnog op die lijst ge plaatst F. Braber en zijn daarvan afgevoerd St. Koningswoud en J. Wagnar. De Landbouw Onderlinge. P. O. C. „Overflakkee" Het aantal leden bedroeg op 1 Februari 1911 87 leden. 1912 124 1913 158 Het aantal ongevallen bedroeg in die maand 1911 0. 1912 2, duur 10 dagen, 1 afgewezen. 1913 4, duur 6, 7, 12 en 50 dagen. Afdeeling „Ziekteregeling" risico ingevol ge Art. 1638ij B. W. 31 Dec. 1911 34 met 36 dienstboden 31 1912 59 69 1 April 1913 69 81 De kosten bedroegen per jaar en per dienstbode f 2.445. Hoogste aantal deelnemers in Zuid-Hol land, den Haag met 129 en 216 dienstbo den. Laagste, Rotterdam met 28 en 31 dienstboden. Hoogste omslag, Hoekschewaard met f 3.595. Laagste omslag, Rotterdam f 1.17s Het totaal bedroeg in Zuid-Holland, 10 afdeeiingen 683 leden en 922 dienstboden, gemiddeld omslagcyfer f 2.385 De voorschot premie bedraagt f2.— per jaar en per dienstbode, iedereen al of niet landbouwer kan aan deze regeling deelne men tegen betaling van een inleg van f 0.60. Melissant, 23 April 1913. A. W. KEIJZER, Secretaris. Een verschrikkelijk liefdesdrama. Zaterdagochtend circa üalf elf werd de omgeving der O. L. Vrouwe-kerk te Ant werpen in opschudding gebracht door een verschrikkelijk liefdesdrama, schrijft het „Handelsblad van Antwerpen". Een jongen en een meisje zyn van de O. L. Vrouwetoren gesprongen en werden op slag gedood. Lachend en opgewekt pratend, waren de twee wanhopigen den toren opgeklommen tot de tweede verdieping en de juffrouw, die hun de toegangskaarten verstrekt had, had niets bijzonders aan hen gemerkt. Bei den waren goed gekleed en schenen tot de deftigen burgerstand te behooren. Op de tweede verdieping, onder het uur- werk, gekomen, lieten ze zich nog alle mogelijke uitleggingen geven door den toren- gids. Nauwelijks waren ze een vijftal mi nuten boven, of de jongen zeide tot den gidsJe descends. „Zooals ik gewoonlijk doe, deelde de gids mede. ging ik voorop en beiden volgden mij. Toen ze een tiental trappen waren gedaald, gingen ze terug naar boven, het geen me niet verwonderde, daar dit nogal dikwijls gebeurd, doordat de bezoekers een of ander vergeten. Oogenblikkelyk moeten beiden toen hun wanhopig besluit hebben ten uitvoer gebracht. Het was de jongen, die het eerst over de hooge borstweering is geklommen en naar beneden sprong. Met een geweldigen slag kwam hij op het voetpad terecht, op een paar meters van den torenmuur. Hetlichaam viel in de onmiddellijke nabijheid van een

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5