Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. J 3d® J aar g. mg. Woensdag 16 April 1913. JSo. 22 ANTONETTA CZERNA Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50, Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE! JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-GRAVENHAGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. De coalitie en de Tariefwet. In het „vaste accoord" der clericale partijen, dat, zooals wij onlangs uiteen zetten, niets anders is dan een accoord van het grifste mammonisme wordt met geen woord melding gemaakt van de Tariefwet. Och, heeft de Standaard (in een hoofdartikel van mr. de Wilde) ge antwoord op de opmerkingen daarover, dat was niet noodig. Ieder weet, dat de clericale partijen de tariefherziening op hun program hebben geschreven. De kiezers hebben zich al meermalen ten gunste van een protectionistische tarief herziening uitgesproken. Tegen die on juiste voorstelling komt dominee Schok king, de vroegere christelijk-historische afgevaardigde voor Harlingen op. Hij schrijft „Zoolang een rechtsche meerderheid zich niet in haar geheel voor een dusdanige herziening van het tarief heeft uitgesproken, gaat het niet aan, te beweren, dat een rechtsche meer derheid de beteekenis heeft van een meerderheid ook voor het Tarief. Voor de zuiverheid der politieke verhoudingen en een goed verstaan van elkander is het noodig, dat hier omtrent geen twijfel besta- Wanneer de coalitie der rechtsche partijen op 24 April a.s. weer tot stand komt en daarvan een rechtsche meerderheid in de komende periode opnieuw het ge volg mocht zijn, zullen de Christelijk- Historischen althans ten opzichte van het Tarief dezelfde vrijheid hebben, die zij thans bezitten en bezeten zou den hebben, indien het Tarief nog in dit jaar behandeld ware. Zulks te consta- teeren is voor het oogenblik genoeg." Met andere woorden, dominee Schok king ontkent, dat alle partijen der cleri cale coalitie zich bij een vorigen stem busstrijd op „vast accoord" in zake het tarief hebbeD verbonden. In 1909 heb ben de kerkelijken dan ook de tarief wet op den voorgrond gebracht en de kiezers opgezweept met de leugenachtige FEUILLETON. Geauthoriseerde overdruk van het gelijknamig hoek, ver schenen bij de Firma D. BOLLE te Botterdam. 7) Arthur richtte zich op, en op zijn bevel werd het lichaam onder een beschermend dak ge bracht. Bedaarder wendde hij zich vervolgens tot de omstanders. .Maar waar is .Maria?" vroeg hij. „De gravin Maria zullen wij, hoop ik, weder- vinden," troostte Andreas. „Een gelukkig aan bet bloedbad ontkomen dienstmaagd zegt, dat z\) door de rooverbende is weggevoerd. Waar schijnlijk is 't op een losgeld gemunt." „Toch hoop," riep Arthur ruimer ademende, en Dalma zuchtte. „Wee mij, waar ik ga volgt mjj het verderf en grijpt 't geen ik lief heb." „Laat deze gedachte varen," vermaande Ar thur, „en stem ons en u zeiven niet treuriger dan wij zijn. Laat u verbinden, en raadplegen wij vervolgens over hetgeen te doen is Hij wendde zich tot den commandant der ruiterbende om te vernemen, welk gelukkig toeval zijn tijdige verschijning had veroorzaakt. De officier, toevallig met een klein detachement m een naburige plaats gestationneerd, was te Rechnitz dikwerf als gast geweest, en als een antitheseleuze, hebben zich allerminst in meerderheid voor een protectionis tische tariefherziening, als minister Kolk man wil, uitgesproken. De voorstelling, door mr. de Wilde in de Standaard gegeven, is volkomen onjuist, al past ze juist daardoor in het systeem, dat de Standaard sinds jaar en dag volgt. Ook bij de Junistembus zal men het weer over denzelfden boeg trachten te gooien als in 1909. Men zal er van cleri- calen kant alles op zetten om voor de millioenen aan de secteschool en de ver nietiging der openbare school de kiezers in het geweer te brengen. De zoo belang rijke vraag der Tariefherziening zal men naar achteren schuiven en de kleine luyden zien wijs te maken, dat het gaat om „christelijke" beginselen. Blijkbaar vreest men, dat de drie groepen der clericale coalitie het over bet tariefont- werp-Kolkman niet eens zullen worden. Wat dominee Schokking schrijft levert het bewijs, dat de christelijk-historischen zich hun vrijheid ten volle voorbehouden. Het zou ons zelfs verbazen, als sommige Kuyperianen (Elhorst) en eenige Katho lieken (Aalberse) zich voor het tarief- ontwerp verklaarden. Onzerzijds dienen we er overal den nadruk op te leggen, dat bij de clericale coalitie de toeleg voorzit, over ons land de ramp van het protectionisme te brengen als ze in Juni wint. Eén ding zijn we met dominee Schok king eens. Voor de zuiverheid der poli tieke verhoudingen is het noodig, dat het clericale „vaste accoord" op 24 April vergezeld zal gaan van eene besliste uit spraak omtrent de bedoelingen der coali tie in zake het tariet. Of zouden de broeders daarvoor soms terug deinzen? Het beroep op Belgie. (1) II. Beeft in Belgie het protectionistisch tarief nu tot resultaat gehad, dat de nijverheid er door tot grooteren bloei werd gebracht? goed bekende had hij ook de uitnoodiging ont vangen om zich bij den tocht tegen de bende van Czerna aan te sluitenom tijdig genoeg aan te komen en geen opzien door zijn marsch te baren, had de officier zijn manschappen tegen middernacht laten opzitten en ze naar Rechnitz gevoerd, waar hij dus te rechtertjjd was aange komen. De zon ging op en bescheen de uitgebrande, rookende puinhoopen van het den vorigen avond nog zoo prachtige slot Rechnitz en de bonte groepen, die er om lagen. Naburige edellieden waren reeds aangekomen, hadden zich om den graaf geschaard, troostten hem zooveel in hnn vermogen was, en verzekerden hem van hun krachtdadigen bijstand bij het aan te vangen werk der wraak. Gewapenden begonnen reeds bjjeen te komen. Door de vervolgers der bende was een gewa pende vrouw gevangengenomen, en deze werd nu in den kring gevoerd om ondervraagd te wordenwant het was voor allen van het groot ste belang nopens de sluiphoeken der bende nauwkeurig onderricht te zijn Met op den rug gebonden armen, maar met fieren blik, stond de vrouwelijke roover in den kring der mannen en weigerde halsstarrig iets te bekennen De oogen van den graaf begonnen onheilspellend tegloeien. „Zoo ge het niet goedwillig zegt, zullen we middelen vinden," donderde hij. „Bindt haar aan den paal en geeselt ze tot zjj bekent of als een hond sterft. Geen ontferming met deze duivels." Zijn bevel werd ijlings uitgevoerdin weinige De industrie! bepaalt zich in Belgie tot enkele gewesten van het Waalsche land en tot de zich daarbij aansluitende industriestreek van Oost Vlaanderen en Brabant. Van de bevolking der andere Vlaamsche gewesten, evenals van Luxem burg, is nog meer dan 50 ten honderd bij den landbouw betrokken. Antwerpen, West-Vlaanderen, Luxemburg en Lim burg zijn evenmin industrie provincies als ten onzent Zeeland, Gelderland, Fries land of Drente. De hoofdzetel van Belgie's nijverheid is om en bij de mijndistricteD. De hoog ovens, gieterijen en staalfabrieken zijn bijna alle in het steenkoiengebied van Henegouwen en Luik gebouwd. Zoo nauw is die band, dat de houtrijke provincie JNamen, welke eertijds de grootste ijzer productie had, deze heeft verloren, sedert hout als brandstof door steenkool werd vervangen. Datzelfde mijngebied is ook de aangewezen vestigingsplaats geworden van de zeer omvangrijke glasindustrie, alsmede van de gietijzerwaren en machi nefabrieken. Deze industrietakken welke het aller meest de Belgische nijverheid kenmerken en het allermeest in den uitvoer bij dragen, zijn met den mijnbouw de voor naamste bronnen van economische be drijvigheid. Het aantal personen, dat in de ijzerindustrie arbeid vindt, is op min sten 140000 te schatten. De aanwezigheid van talrijke indus- triëele ondernemingen langs den zoom van het mijngebied sluit zich daarbij aan. De vestigingsplaats dezer onderne mingen wijst op de poging om het voor deel van het steenkoolterrein zooveel doenlijk te verbinden aan het in lager loonstandaard gelegen voordeel van landbouwstreken. Het een zoowel als het ander bevestigt, dat het natuurlijke steun punt der Belgische nijverheid gelegen is in den natuurlijken rijkdom van het land. In één van het stelsel der handels politiek geheel onafhankelijke omstandig heid dus. De Belgische textielnijverheid kan evenmin beschouwd worden als het ge lukkig gevolg van de protectionistische handelspolitiek. Wanneer men de cijfers oogenblikken stond de vrouw met de handen aan een paal gebonden en met bloot bovenlijf; de verbitterde knechts van den graaf sloegen haar met dikke zweepen. Spoedig overdekten diepe striemen den rug der vrouw, vervolgens vloeide het bloed neder, en zjj wrong zich heen en weêr. maar wilde nog niet spreken; doch de knechts waren onvermoeid met hun werk, en toen de rug der amazone verscheurd was, kon zij de pijn niet langer verdragen; zij verried het verblijf harer gezellinnen, een schier geheel onbekende, verborgene ruïne, en ook dat de ontvoerde gravin Maria daarheen gebracht werd. De executie was ten einde en uren verstreken, toen Andreas berichtte dat bij het tuinhek een gewapende vrouw stond, die verlangde den graaf Ernaniy te spreken, maar niet de voorplaats wilde betreden, en ook haar aangelegenheid aan niemand wilde openbaren dan aan den graaf zei ven. „Wie weet welke boodschap zij brengt," zei de graaf en ging met Arthur, die Dalma aan den arm voerde, met den officier en verscheidene vrienden naar de aangeduide plek. Hier stond een goedgewapende vrouw in zon derlinge kleeding. „Wat wilt ge van mij?" vroeg de graaf. „Czerna, de koningin der wildernis, laat u groeteD, graaf." antwoordde Jella, want deze was de afgevaardigde. „Ha, welk onbeschaamd gespuis, zich koningin te noemen en mfj te laten groeten," woedde de driftige man. „Liever zou ik jou en haar door over 1846 en 1896 vergelijkt blijkt, dat in de Belgische katoen- en wolindustrie slechts een geringe vermeerdering van het werkliedenaantal is waar te nemen. De lezer zie slechts onderstaand staatje: 1846 1896 Katoenindustrie (spinnerij en weverij) Wolindustrie (spinnerij en weverij) aantal aantal aantal aantal ondern. werkl. ondern. werkl. 295 12631 115 15482 544 16543 244 17878 De vermeerdering der productie ver oorzaakte dus maar weinig vermeerde ring van economische bedrijvigheid in den zin van arbeidsvermeerdering. De industrie is saamgetrokken in een aan zienlijk kleiner aantal ondernemingen, de uitbreiding is over een zoo groot tijds verloop zeer gering. Veel geringer dan bij de Nederlandsche katoenindustrie, die over het tijdsverloop tusschen de volks stellingen van 1889 en 1899 het aantal bij het bedrijf betrokken personen van 19091 tot 20741 groeien zag. Er is dus zeker geen aanleiding om de Belgische textielnijverheid aan .Neder land ten voorbeeld te stellen. Veeleer zou het omgekeerde bet geval zijn. En dus kunnen er ook aan dezen belangrijken industrietak geen steekhoudende argu menten ten gunste van de protectionis tische handelspolitiek ontleend worden. De protectionist beweert herhaaldelijk dat het tarietontwerp-Kolkman tengevol ge zal hebben dat meer grondstoffen en minder fabrikanten zullen worden inge voerd. Dat heet de weldadige invloed van beschermende rechten", zooals de protec tionistische voorstanders in de Commissie van Voorbereiding van hetontwerp-Kolk- man het noemen. De invoercijfers van België zouden de gevolgen van het hoog geroemde stelsel dus zeker moeten aan wijzen. Men zie nu weder eens de sta tistiek der invoerrechten in België. mijn honden laten verscheuren dan groeten te onivangen." „Mogelijk," antwoordde Jella koel, „doch hoor mij, Uw dochter Maria is in onze macht, en Antonetta Czerna biedt u haar vrijheid aan onder zekere voorwaarden." „Noem den prijs en de voorwaarden," riep de graaf nieuwsgierig. „Voor mijn dochter is mij niels te hoog. Hoeveel goud „Neen," antwoordde de amazone fier, „geen geid verlangt de vorstin. Niet om metaal is het haar te doen, maar om een anderen prijs." „En die is?" „Er is een man hier, Ernst von Dalma. Lever hem in onze handen, en ge ontvangt uw dochter ongedeerd terug." Als door een adder gestoken, voer de graaf op en zijn gezicht gloeide en werd bloedrood; de oogen van al de aanwezenden richtten zich dreigend op de amazone en vragend op Dalma, die half bewusteloos aan Arthur's arm hiDg. Toornige kreten gingen op. „Wat," schreeuwde de graaf toen hij de spraak herkreeg, „wat, zoo iets durft ge mjj te zeggen Deze onbeschaamdheid gaat alle denkbeeld te boven 1" „Lever hem uit." herhaalde Jella bedaard, „of ge ziet uw dochter slecbls als eer lijk terug, Antonetta Czerna schertst niet „Nu noch ooit," nam Arthur het woord. „Eisch goud, zooveel ge wilt, al moesten wjj er arm door worden."

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1