LLO ak W, „VOORUIT!" TWEEDE BLAD RONA Cacao LoJ Van Houten's 3IF-RS, ;mg ien -EXPEL LER [ERK ANKER. Iter Co. verpakte LRINE Middelharnis ionals kbank loorn. ZOON .RNIS. No. 19 26 Maart 1913 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. 5 1NTEP.0. 19. Administratie». Iten op BINNEN- en INNEN-en BUITEN- |e prijzen. huizen en landerijen tide banknoten tegen bn van derden tegen ïii enz. enz. Idie l\jdt aan JICHT en IRHEUMATIEK koopt lch I dadelijk helpt, reerga by Zenuwpijnen, imingen, Brandwonden, i Muggen en Muskieten. ben a 55,80 en 130 cents I Drogisten. in Dnitsche verpakking! IDA». i. TEEPE, te Sommels- JoRNBOS, te Dirksland Ooltgensplaat bü A L. J. K0RVINK, Drogist. Winkeliers Pandbrieven uit 101'ƒ4 °/0, plus kken van ƒ2500, 250,— en f 100,—. fntore der Bank en JSDIJK. Vaststelling der kiezerslijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meente M1DUELHARNIS maken bekend dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19131914, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezers lijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a.s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden neder gelegd en, tegen betaling der koeten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den löden April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovenge noemde kiezerslijst te vragen op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Middelharnis, den 22sten Maart 1913 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Door het Waterschap „de Oude Polders", loozende op de haven van Middelharnis werd besloten over te gaan tot het plaatsen van een krachtwerktuig voor bemaling. We herinneren onze lezers nog eens aan de uitvoering die Donderdagavond door de Volkszang zal worden gegeven. Het rijke programma hetwelk wij ter inzagekregen, zal u in de gelegenheid stellen een genot vollen avond door te brengen. Wij voegen hieraan niets meer toe als steunt uw eigen plaatselijke vereeniging. Kaarten verkrijgbaar f 0,50 bij Van der Schenk te Middelharnis en De Mooij te Som- melsdijk, des middags van 4—5 en des avonds aan de zaal. Met een voer stroo werd Woensdag morgen een lantaarn op den Visschersdijk stuk gereden waardoor veel gas verloren ging. In plaats van Mej. Nijgh is als tijdelijk schrijver op het kantoor der Gasfabriek geplaatst J. Nachtegaal uit Sommelsdyk. Tegen een inwoonster dezer gemeente is procesverbaal opgemaakt wegens verkoop van drank andere dan sterken drank zonder het vereischte verlof te hebben. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het kohier der PersoDeele be lasting No. 1, over het dienstjaar 1913 invorderbaar verklaart, op den 20sten Maart 1913 den ontvanger ter hand is gesteld. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1913/14 van af 23 Maart tot en met 21 April voor ieder ter inzage ligt. Te IJmuiden is binnengekomen de vischsloep Albatros sch. Joh. de Waard met een besomming van f 350. Een door J. Wielaard uit nood geslacht rund is afgekeurd voor de consumptie en begraven. Door Ds. de Voogel van Puttershoek is voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. Maandag gingen de paarden van Broos- hoofd met de onnibus, terwijl zij op het plein van Hotel Meijer op de aankomst der boot moesten wachten aan den haal, geluk kig kwamen zij te recht tegen de woning van de wed P. Markenstein waar zij werden gegrepeü, het ongeval liep zonder ongeluk ken af. S0MMELSD1JK. Procesverbaal is opge maakt tegen S. d. W. te Middelharnis, we gens het verwekken van nachtelijk buren gerucht. Eenspan paarden van gebroeders Joppe Gz. bespannen vooreen rieiwieligen wagen, kwam gisteren ons dorp inhollen. Op den Oostdijk werden de dieren door L. Verbiest, die achter op den wagen sprong en de leid sels wist te grijpen tot staan bracht. Had dit niet bet geval geweest zeker zouden er dan ongelukken hebben plaats gehad daar er juist op dat oogenblik veel verkeer was en vele kindereu op dien dijk aan 't spelen waren. Op 27 Maart en 3 April zal de gelegen heid zijn opengesteld tot inenting en herin- enting van de ingezetenen, die zich daartoe ten Gemeentehuize aanmelden. Dezer dagen kwam het 12 jarig zoontje van M. G. van Nieuwenhuizen met zijn hand in aanraking met de messen van een peen- machine, waardoor een zijner vingers zoo danig werd verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. REKKINGEN- De op 22 Maart jl. vastge stelde kiezerslijst bevat 151 namen van kiesgerechtigden. De kiezerslijst ligt voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage en is tegen betaling van kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Jl. Maandag reed L. Drooger met zijn flets in een heg en kwam daarmede zoo danig in aanraking dat zijn gelaat als 't ware werd opengereten. Op vijf plaatsen kreeg hij aanmerkelijke wonden. De wijkverpleegs ter verleende haar hulp om den persoon te verbinden. De rekeningen over 1912 en de be- grootingen over 1913 der Polders St. Eliza beth en Oud-Herkingen liggen gedurende 14 dagen bij den secretaris dier Polders ter- visie. STELLENDAM- Ter verbetering van positie vertrok Vrijdag J. P. Visser met zijn echt- genoote naar Noord-Amerika. Van den landbouwer A. van Oosten- brugge alhier stierf gisteren een kalfkoe. Het vleesch werd afgekeurd voor de oom- sumptie. Aldus een leelijke schadepost. Voor het bouwen eener schuur voor rekening van den heer P. D. Holleman alhier, waren de laagste inschrijvers voor- timmerwerk D. van den Broek, voor met selwerk K. A. van Wageningen en voor smidswerk L. de Goede. Het werk is aan deze ambachtslieden gegund. Dinsdagavond hield de vereeniging B. Z. O. D. alhier in de Openbare School haar jaarvergadering. Vergadering van den Baad der gemeente Stellendam op Vrijdag 14 Maart des nam. 6.15 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge meester. Nadat de vergadering op gebruikelijke wijze is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen. Over deze is men het niet eens. Enkele leden nl. zyn van oor deel, dat de vorige vergadering is gestemd over het al- of niet aannemen van de Brand weerverordening, terwijl andere leden van meening zijn, dat gestemd is voor het voor stel, om deze verordening in zijn geheel te verwerpen of aan te nemen. Na eenige besprekingen wordt besloten de artikelsge- wijze behandeling voort te zetten. De voorzitter vraagt den heer Keijzer, of hij verdere opmerkingen heeft omtrent de artikels, die overblijven ter behandeling. De heer Keijzer wil verbieden, dat aan de spuitgasten sterken drank wordt geschon ken. Bovendien drinken niet alle menschen sterken drank. De voorzitter meent, dat er voor gezorgd wordt, dat geen misbruik kan worden gemaakt. Het artikel blijft aldus onveranderd be staan. De heer Keijzer vraagt, of het geen aan beveling zou verdienen, dat besloten werd, de oudsten in jaren als Man geleiders zullen worden gebruikt. Wordt met algemeene stemmen besloten, by voorkeur de oudste spuitgasten als zoo danig aan te stellen. De voorzitter brengt nu op het tapijt het aanstellen van vast personeel. Het reglement van Melissant wordt voorgelezen. In de laatste gemeente heefc men vast personeel, Wanneer men ook hier tot het aanstellen van vast perso neel overgaat, zullen vele der aangenomen artikels niet op hun plaats zyn. Wordt besloten dit reglement in handen te stellen van B, en W. De heer Keijzer wil de leeftijdsgrens waar op men bij de brandweer kan worden inge deeld, bepalen op 20 tot 50 jaar en licht een en ander toe. Wordt vervolgens besloten een tijdelijke geldleening aan te gaan, om te te voorzien, in de behoefte aan kasgeld. By de nu volgende rondvraag bespreekt de heer van Seters de wenschelijkheid in het vervolg de graven te nummeren. Nie mand toch weet, waar de verschillende dooden begraven liggen en dit is toch zeer dikwijls wenschelyk. Dezelfde spreker informeert, wanneer de weg van af de fairbank naar de peekaai eens zal worden in orde gemaakt. De toe stand blijft nog steeds dezelfde. De Voor zitter geeft toe, dat de toestand daar slecht is. Op advies van den gemeente-opzichter is gewacht met bestraten tot April. De heer van Seters deelt niet het gevoelen van den opzichter en zegt, dat de weg allang in orde had kunnen zijn, dan lagen de steenen nu vast. Dezelfde vraagt, of de electrische ver lichting nu geheel van de baan is. Daar omtrent kan de voorzitter nog niet met zekerheid antwoorden. De heer van Seters spreekt vervolgens den toestand der slooten aan de Z. Achterweg en vraagt of deze niet kunnen worden gedempt. De voorzitter deelt mede, dat hy binnen een veertien dagen een rioleeringsplan hoopt te hebben, waarin ook deze slooten zullen zyn opgenomen. Vervolgens vraagt de heer van Seters, of in den vervolge de kohieren van den Hoofde- lijken Omslag niet aan de leden ter inzage kunnen worden gegeven. Nu komt men op de vergadering en gaat alles zoo vlug, dat men ten laatste niet weet, waarvoor men heeft gestemd of wat men heeft goedge keurd. Hy zou gaarne een afschrift hebben. De heer Key'zer wil biljetten rondsturen bij de ingezetenen, waarop deze zelf invullen Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid. in welke klasse zij naar hun beste weten behooren te worden aangeslagen. De voorzitter ontraadt dit, daar hy er niet veel van verwacht. De Heer Holleman zag liever, dat de be lasting progressief werd geheven. Hy wyst op het billijke van dergelijke belastinghef fing. Op de vraag, of nu aan het verlangen van den Heer van Seters zal worden vol- daaD, wat betreft het rondzenden der ko hieren van den H. O. antwoordt de voorz. dat hij daartoe nog niet besloten is, aan gezien hy liever heeft, dat de kohieren ge heim blijven, wat misschien met zou zijn, als ze werden rondgezonden. De heer Hol leman vraagt, of de wet het verbiedt. De heer van Seters meent, dat als het in de eene gemeente geoorloofd is, het ook hier wel kan, terwyl hy bovendien den voorz. het recht ontzegt om de leden te wan trouwen. GOEDEREEDE. Hoe onwaar de bewering is, dat een profeet in zijn eigen land niet geeerd wordt, bewees de bijeenkomst van „Aurora" van beden-avond. Vier sprekers uit eigen kring hadden welwillend op zich genomen den leden bezig te houden, en hoe goed zij daarin zijn geslaagd, hoe zij hun gehoor wisten te pakken, bewees het harte lijk applaus, dat hun telkens ten deel viel. Voor ernst en luim was gezorgd en beide vielen evenzeer in den smaak. Van harte hopen wij dat wy die heeren niet voor de laatste maal gehoord hebben. De lijst van stemgerechtigde ingelan den van den polder Oud- eu Nieuw-Wes- terloo en den Nieuwen Oostdyk is herzien en gedurende 14 dagen voor Ingelanden ter visie gelegd. Het kohier der Personeele Belasting No. 1 voor 't dienstjaar 1913 is invorderbaar verklaard en den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ter verbetering van den oever der achterhaven is aan de Noordzijde van rijks wege een aanvang gemaakt met den aan leg van een beschoeiingswerk. Zaterdag is door de bouwvereeniging „Goedereede" publiek aanbesteedhet bou wen van een blok van tien woningen. Ingeschreven werd door J. G. Noordyk te Herkingen ad f 16671, G. de Ronde en J. Aleman alhier ad f14350, Arn. van Wijk alhier ad f14300, C. Kroon te Middelharnis ad f 13.900, J. Bot te Den Bommel ad f 13766. J. Kasteleijn te Sommelsdyk ad f13500, A. van den Doel te Sommelsdijk ad f 13394,C. Tieleman te Melissant ad f 12612, C. A. de Later te Stellendam ad f 12592, J. Raads heer te Ouddorp ad f12560, en H H. Harm- sen te Willemstad ad f 12357, wien het werk is gegund. OUDDORP. Wegens reparatie aan het torenuurwerk staat het uurwerk hier eenige dagen stil. De beide Paaschdagen is bet strand alhier zeer druk bezocht doch er werdeD geen baden genomen. Op de gehouden vergadering voor de feestviering alhier ter gelegenheid van het 100-jarig Onafhankelykheidsfeest in Neder land werd een commissie gevormd bestaande uit de Heeren J. Hameeteman, Dr. Crucqe, J. L. Langhorst, K. J. Spee, P. Hekman, Ds. Rossing, A. Mekaai, Jb. Breen, P. v. d. Linde, J. C. Tanis, W. de Mooy en Jb. v. d. Linde. NIEUWE TONGE- Aan den heer P. H. Rober is op diens gedaan verzoek eervol ontslag verleend als lynwerker bü de Tele grafie, en is in diens plaats benoemd de heer J. A. Robër. Maandagmiddag schrikte op den Molen dijk alhier een hit bespannen voor een kar van den koopman v. d.V. uit Sommelsdyk van eene voorbij rijdende flets. De hit struikelde omver en de inzittende v. d. V. viel uit de kar en was zoodanig geschrokken dat hy in het Oudemannenhuis moest wor den binnengebracht om tot bewustzijn te komen. Den tweeden paaschdag was het ver voer van reizigers met den tram zoo groot, dat toen den tram van 2,42 n.m. alhier arriveerde de gereedstaande reizigers allen in een veewagen moesten plaats nemen, onder hen bevonden nog wel eenige mannen en vrouweu die van eene begrafenis plech tigheid terug keerden. ÜUDE'TONGE- JL Woensdag is door den storm de pyp van de melkfabriek naar be neden geslagen. Met eenige schade liep dit ongeval zonder verdere ongelukken af. Jl. Vrydag is door Jac. Verwey van Nieuwe-Tonge den zoon van W. de Rooyen over zyn voet gereden door dat hy overliep. Met een gebroken klomp en een bezeerden voet liep dit ongeval af. De karnbaas die elf jaar aan de melk fabriek alhier werkzaam is geweest, heeft als zoodanig ontslag gevraagd en zal weer naar Friesland terug keeren. DEN BOMMEL- De vorige week kwam hier weder een nieuw geval voor van diphthe- ritis. De jongejuffrouw C. Stolk legde de vorige week met goed gevolg het toelatings examen af voor de le klasse der normaal school te Middelharnis. Een inwoonster van de/ Zuidzy, me juffrouw Holleman, vertrok de vorige week naar Noord Amerika. De nieuwe gemeente geneesheer, de heer W. Reinoud van Haga kwam heden avond in deze gemeente aan. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de ver gadering der Vryzinnige kiesvereeniging alhier op Donderdag jl. zyn tot bestuursleden herkozen de heeren D. Born, Jb. Joppe en M. Koppenaal. De kinderen der Zondagschool van de Ned. Herv. gemeente alhier werden Maandag 2e Paaschdag op Oranjeappelen onthaald. Naar men verneemt zal de Zeedijk van den Brienespolder onder deze gemeente, welke buiten den Dykring gelegen is, opge hoogd worden. Door de Vrijzinnige kiesvereeniging alhier is candidaat gesteld voor de Prov. Staten de heer P. van Schouwen en voor de Tweede Kamer de heer A. Roodhuizen. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen L. Fluit, wonende te Oude Tonge, wegens het rijden met een fiets zonder bel. De op 22 dezer vastgestelde kiezers- lyst dezer gemeente voor het jaar 1913/14, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zyn afgevoerd en daarop zyn gebracht, zal van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a.s. op de secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift tot afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Een oplichter. Zekere E. J. B. uit Middelburg huurde, onder een valschen naam, dezer dagen te Goes een kamer, voorgevende als schilder by een patroon in die gemeente in dienst te zyn gekomen. Na in zyn nieuwe kosthuis zich te goed te hebben gedaan en gelogeerd te hebben, verdween hy plotseling met me deneming van verschillende kledingstuk ken. Het is de Goesche politie gelukt, hem te Middelburg te arresteeren. De man blykt reeds talrijke veroordeeliDgen achter den rug te hebben. Straatroof. L.l. Woensdagavond ging naar de „L. K." meldt, een jonge man over den Sittarder- weg te Heerlen. Plotseling werd hij in den rug aangevallen; twee onbekenden pakte hem beet, deed hem een doek voor de oogen, staken hem een prop in den mond, sleep ten hem in een in aanbouw zynd buis en

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5