JOH. KERN, Verplaatst D. Hartog-s Jac.z. LANDBOUWERS. GRAS- EN KLAVERZADEN J. H. ZWIJNS - Numansdorp. u *N Gouden- en Zilverwerken Buitenland. SPAARBANK Waltham KaiserstMe SPECIALITEIT IN UURWERKEN. Halfmaanster Mil N.B. Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanaf ƒ5,— aankoop naar verhouding, bij 10,— geheel. D. Breesnee, Nieuwe Tonge Het FOTOGRAFISCH ATELIER Landbouwwerktuigen - Machienen, FRANKOFORTIA ZAAIMACHIENEN voor Lijnzaad en alle andere soorten graan. Agenten gevraagd. Prijscourant op aanvrage. 2 tie. Zonder overdrijving mag deze arbeid van den heer Reijne een standaardwerk worden genoemd. Door geen schrijver is het vraagstuk, dat door het Tariefont- werp-Kolkman voor ons land actueel is, zoo grondig behandeld als de heer Reijne het in zijn omvangrijke, van enorme studie getuigenden arbeid het heett ge daan. Wij zijn het Anti-tarietwetcomité dan ook zeer erkentelijk, dat het deze bij uitstek belangrijke uitgave mogelijk heeft gemaakt. Voor hem, die het wel aan den tijd ontbreekt, het belangrijke vraagstuk in zijn vollen omvang testu- deeren, is het werk van den heer Reijne een onmisbare vraagbaak, Over nagenoeg geen enkel vraagpunt zal dit werk ver geefs opslaan Men leze b.v. eens de vol gende uiteenzetting omtrent Staats schulden „De financiëele toestand der landen, welke tot het protectionisme overgin gen, onderscheidt zich volstrekt niet in gunstigen zin van de landen, die vrijhandelsstaatskunde blijven volgen. Veeleer is er aanleiding voor tegen gestelde gevolgtrekking. Degroeijaren van het protectionisme (het tijdsver loop van 1870 tot 1900 omvattend) zagen het totaal bedrag van de staats schulden der belangrijkste landen van 973/4 tot ruim 130 milliard francs stijgen. In de latere jaren is het tempo der staatsschuldvermeerdering nog versneld. Nagenoeg alle landen had den er deel aan, uitgenomen de door geweldigen natuurrijkdom zoo bevoor rechte Vereeuigde Staten, alsmede de vrijhandelslanden Engeland en Ne derland. Vergelijking der landen on derling verscherpt nog de beteekenis van dat verschijnsel. DeNederlandsche staatsschuld sedert 1850, gerekend tot 1 Juli 1911 (dus met inbegrip der geld- leening tijdens de wet van 31 December 1910) een vermindering met 170354540. De Belgische tolpolitiek, door bescher- mingsgezinden met zooveel nadruk aan Nederland ten voorbeeld gesteld, heeft niet belet, dat het bedrag der Belgische staatsschuld alleen reeds over het tijd vak 18841910 is gestegen van 1766 tot 3625 millioen francs. In vijf en twintig jaar meer dan verdubbeling van het cijfer der staatsschuldenDe door ta riefverdedigers gemaakte opmerking vermeld op blz. 20 van het Commissie- Verslag, dat de openbare besturen in België gewoonlijk over veel ruimer geldmiddelen beschikken dan hier het geval is, verkrijgt in het licht der cij fers het karakter van snerpende ironie. Wel te verstaan ten koste van het land, welks financieële staatkunde door die tariefverdedigers wordt aangeprezen. Overeenkomend met de tegenstelling van Nederland—België valt ook de vergelijking van Engeland en Duitsch land geenszins uit in het voordeel der protectionistische belastingspoli tiek. Het beloop der Engelsche staatsschuld was in millioenen ponden sterling als volgt 1860 1870 1880 1890 1900 "828" 800 777 691 639 Een voortdurende vermeerdering waar te nemen ondanks de velerlei oorlogen, die Engeland te voeren had. Over het geheele tijdsverloop zijn de lasten niet belangrijk verhoogd, tijde lijke verhooging in oorlogstijd werd door evenredige verlaging gevolgd. In vergelijking met die ervaring zijn de in Duitschland bereikte uitkomsten leerzaam. Over het tijdsverloop der protectionistische staatkunde blijkt de schuldaanwas te hebben bedragen in millioenen mark: tt r, 1885 1900 1910 Het Duitsche rijk de afzonderl. Staten Een dergelijke 766 2468 4869 7484 10801 15425 8250 13269 20321 vermeerdering der Staatsschuld over betrekkelijk kort tijdsverloop van ongestoorden vrede is in de wereldgeschiedenis zonder voorbeeld. In 1879 werd tot verdedi ging van het beschermend stelsel aan gevoerd dat Duitschland het zonder tariefverhooging niet kon stellen, wilde het in staat zijn om de voort durend stijgende uitgaven te bestrij den. De Duitsche regeering heeft toen en later al haar wenschen ingewilligd gekregen. Ze is nog altijd zoekend naar nieuwe middelen om de tekorten te kunnen bestrijden. Het voorgaande samenvattend is de gevolgtrekking licht te maken, dat de koppeling der belastingpolitiek aan de beschermende handelspolitiek in de practij k onmachtig is gebleken om den financieelen toestand der Staten te zuiveren. Verscherping van ongunstige financieële omstandigheden heeft ze nergens duurzaam kunnen tegengaan. Het in den koers der Staatsleeningen zich uitsprekend internationaal ver trouwen in de fianancien der Staten is voor de vrijhandellanden geenszins ongunstiger dan voor de beschermen de. Het betoog der beschermingsgezin- den (overgenomen door anderen, die bescherming verwerpen, doch Tarief verhooging om fiscale redenen voor staan) dat de stijging der uitgaven zou noodzaken om te breken met den onbelemmerden invoer, sluit af op dergelijke feiten". In de volgende nummers zullen wij door verschillende citaten uit het uitne mende werk van den heer Reijne weder de groote belangrijkheid ervan aan- toonen. De moord op Pater Angelos Falie. Volgens berichten in kerkelijke kringen te Weenen ontvangen, heeft de moord op den Franziskaner pater Angelos Palic, op 7 Maart te Dschakowa gepleegd onder de vol gende omstandigheden plaats gehad. Palic was een geboren Albanees, 43 jaar oud, en alggemeen zeer bemind. Op den bewusten dag vereenigden zich te Dschako wa en in de omstreken Servische en Mon- tenegrynsche soldaten met fanatieke ortho doxe geestelijken, om de bevolking met geweld tot het orthodoxe geloof te bekeeren. Driehonderd personen, mannen, vrouwen en kinderen waaronder Palic, werden met touwen gebonden en onder bedreiging met den dood, aangemaand het hun opgedron gen geloof aan te nemen. Een orthodox priester wees op de soldaten, welke met geladen geweer op eenigen af stand stonden en zeideof gij bekrachtigd door uw handte6kening, dat gij tot ons ge loof zult overgaan, of deze militaire strijders voor God, zullen uwe zielen naar de hel zenden." Daarop onderteekenden de gevan genen het vel papier. Als laatste kwam Palic aan de beurt. Hij was de eenige die kalm en waardig weigerde. Driemaal werd hij aangemaand zijn geloof af te zweren, driemaal weigerde hij. Nu vielen, op een wenk van den orthodoxen pope, de soldaten op hem aan scheurden het geestelijk gewaad van het lichaam en begonnen hem met hun geweerkolven te bewerken. Palic stortte met verscheidene been- en ribbenbreuken op den grond.Daarop richtte men de vraag tot den zwaar gewonde, of hij nu wilde teekenen. „Neen", antwoordde Palic, „ik verloochen mijn geloof niet". Hij werd nu opnieuw met de geweerkolven hevig geslagen, tot een bajonetsteek, die in de long doordrong, een eind aan zijn leven maakte. Van Rome uit worden groote eerbewijzen voorbereid ter gedachtenis aan dezen held- haftigen martelaar van zijn overtuiging. De tot de afzwering van hun geloof ge dwongen Albaneezen zullen na het intreden van ordelij ke toestanden in Albanië absolutie ontvangen van de ex-communicatie, die het gevolg is van het overgaan tot een ander geloof. Het is niet ondienstig, in verband met het bovenstaande voorval, er aan te herinneren, dat de oorlog van Servische zijde voor een deel begonnen is, om den door de Turken verdrukten Albaneezen godsdienstvrijheid te brengen. (Tel.) Een geheimzinnige geschiedenis. Een levendige sensatie veroorzaakte hier de opgraving van het lijk van een schatrijken Engelschman, kolonel Charies Mecking, die twaalf maanden geleden, na een kortston dige ziekte, op 73-jarigen leeftijd in zijn Londensche woning overleed. Zijn lijk was bijgezet in den grafkelder zijner familie, op het dorpskerkhof van Iver, in Bucking hamshire, alwaar hij een groot landgoed had. In dien grafkelder rust ook het stoffe lijk overschot van zijn eerste vrouw, dat van een zoon en van een dochter. De opgraving geschiedde Donderdagmor gen vroeg, op last van het Home Office (ministerie van Binnenlandsche Zaken). De twee vermaarde vergiftspecialiteiten van dat departement, dr. W. H. Willcox en dr. B. H. Spilbury, waren er bij tegenwoordig. In het doodenhuis te Eton schouwden zij het lijk, dat des namiddags weer in den grafkelder werd geplaatst. Maar naar ver luidt, werden de ingewanden voor een nader onderzoek er uit verwijderd. Ook wordt gemeld, dat dit nader onder zoek plaats had op verzoek van eDkele familieleden, die niet tevreden waren over de opgaaf der reden van zijn schielyben dood. De geneesheer, die den kolonel in zijn ziekte behandelde, schreef zijn overlijden aan lichamelijke verzwakking toe. Doch er wordt beweerd, dat hy een voor zy'n ouder dom sterk gestel had. Hij bewoog zich veel in de open lucht en was een groot liefhebber van zeilen. Hij had enkele jachten en was lid van de Koninklijke zeilclub vanCowes.i De kolanel was tweemaal gehuwd. Zijn eerste vrouw stierf in December 1902, na den dood van een dochter en twee zonen, Engelsche officieren, die in den Zuid-Afri- kaanschen oorlog omkwamen. In 1907 huw de hij voor de tweede maal, en wel met een jonge Fransche dame, Sybille Dedans de Pierrefen graaf de Coligny. De kolonel was toen 68 jaar. Hü liet haar met twee kinderen welverzorgd achter. Hij genoot een opbrengst van bezittingen ter waarde van ongeveer f 12,000,000. Zijn persoonlijk vermogen wordt op f 7,500,000 geschat. Zijn vaste goederen werden door de kinderen en kleinkinderen van zijn eerste vrouw geërfd. Zü'n jonge weduwe, die mees tentijds in Frankrijk woont, vermaakte hy een som van f48,000, al zijn jachten, auto's, paarden, rijtuigen en zeker huisraad, terwijl hij in zjjn testament tevens beval, dat de uitvoerders daarvan haar jaarlyksch inko men tot f 122,000 zouden aanvullen. Volgens de „Daily Mail" liepen er beden kelijke geruchten omtrent zijn schielijken dood. De familieleden gaven derhalve toe aan den wensch, zijn lijk te laten schouwen. De jonge weduwe verleende daartoe even eens hare toestemming. Daarentegen wordt ook gemeld, dat enkele familieleden de ze kerheid wenschten te erlangen, dat hij niet aan kanker heeft geleden. Doch de ware reden der opgraving van het lijk is alleen bekend aan de betrokken ambtenaren van het Home Office. (Tel.) Maandagavond, kort na de aankomst van de Noord-expres aan het gare du Nord te Parijs, vond een beambte in een comparti ment der eerste klasse een bruin lederen reiszak, die hij onmiddellijk naar zijn chef bracht. De reiszak bevatte, onder andere voorwerpen, een door de Duitsche ambassade te Rome verstrekte paspoort, ten name van Harrigo Roesi, benevens door de Handels- en Industriebank te Berlijn en betaalbaar aan de Italiaansche bank te Rome. Daar Donderdagavond zich nog niemand had aangemeld voor de achtergelaten reistasch, heeft men een en ander gedeponeerd op het bureau van gevonden voorwerpen bij de politie. Te Parijs pleegde de 45-jarige metselaar, Louis Goubert, zelfmoord, door zich een kogel door het hoofd te jagen. Op zichzelf een zeer alledaagsche gebeurtenis. Het geval wint echter aan belangrijkheid als men ver neemt, dat Goubert een brief achterliet, waarin hij als reden van zijn zelfmoord opgeeft, de plagerijen, die hij voortdurend van den kant ter vakvereenigingen te ver duren had en die het hem onmogelijk maakten, zijn brood te verdienen. Een Indisch persdelict. De correspondent van het „Handelsblad" te Batavia, seint d.d, 22 Maart: „In de zaak tegen den hoofdredacteur van het „Soer. Handelsblad", M. van Geuns, wegens diens aauvallen ap den resident van Soerabaja, Einthoven (sedert benoemd tot directeur van binnenlandsch bestuur), werd door het openbaar ministerie geëischtzes tien maanden gevangenisst-iaf, f600 boete, benevens het verbod om verder het redac teurschap uit te oefenen 1 Gelijk men weet, was tegen den heer Van Geuns eene vervolging ingesteld wegens den vorm van de door hem op het beleid en de handelingen van den toenmab'gen resident van Soerabaja, bij gelegenheid van de Februari-relletjes van het vorige jaar, geoefende critiek." ADVERTENTIËN. van het Departement fc4Cld.d.ellz«.raal« SommeUdt; Ik. MmetephappU tol Nut mm 'I De bank neemt gelden ap tegen 8 rente 'e jaarc Gelegenheid tot inbreng en terugbetaling Tan Seldenop Maandag, Dinsdag, Woensdagen Don- erdag van 9 11, benevens Maandagavond vae 97 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boek houder. C. Kolff A.Cz ta Middelbar aio. HORLOGER EN GOUDSMID. RUIME KEUZE ALLER SOORTEN Amerik en Zwitsersche Horloges Goud en Zilverwerken. Klokken, Pendules en Barometers LAAGSTE PRIJSNOTEERING. DRAUNEERBN. De oudergeteekende bericht bij deze heeren Landeigenaren en Landbouwers, dat hij zich een Egault, Waterpasinstrument heeft aangeschaft, ten einde landerijen welke men wenseht te draineeren zuiver uit te waterpassen. Tevens lever ik Draineerbuizen met of zonder kragen. Ten einde van tijdige levering verzekert te zijn is spoedige bestelling gewenscht. Steeds bereid tot alle gewenschte inlichtingen. Aanbevelend, D. JOJPF-E Oz., Somm elscHJk. Het beste adree voor alle is van ouds bekend bij WMtdJjk B 292, Middelharnis •SVBITieO IEBEBT UlO. HET BESTE ADRES VOOR IS is van de VOORSTRAAT verplaatst naar de z.g.n. Nieuwe weg nabij het Station en is vanaf beden weder dageUjks geopend. S. VAN DER PLAAT. DEERING Zelfbinder Graanmaat machienen. DEERING Graanmaaiers. DEERING Regulair en Verticale Grasmachienen. DEERING Verstelbare Zigzagegge. DEERING Schijvenegge. Saxonia Hooischudders. Greif Cultivatoren. Schuifraam-, Kamrad Wiedmachienen. DEERING Zelfwerkende Hooiharken. Tweedeelige ijzeren Landrollen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 2