koude! KERN, 99 Offlciëel Nieuws- en Advertentieblad rijgbaar bij )mmelsdijk. TTEMZn voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 'LEENBANK Kaiserstiinfle IN UURWERKEN. Zenith Stoomwascli-, Badinrichting m ZONEN, 13^ Jaarya.ui). W oensdag 5 M aart 1913. No. 16 ANTONETTA CZERNA IS—SOMMELSDIJK. lden aan leden tegen 44/2 °/o lden op tegen 3,36 's jaars, Voorschotten kuunen dage orden bij een der leden van inbrengen en terugbetaling ndagavond enVrijdagavond uize van den kassier te Sommelsdjik. EN GOUDSMID. ALLER SOORTEN itsersche Horloges Zilverwerken, les en Barometers IJSNOTEERING. SOMMELSDIJK AEIEF 3a "warme lcu.ip- -l3.e-Toa.c3.e3a. f 0,25 art van 20 stuks) 4, 0,15 art van 20 stuks) 2,50 0,10 art van 20 stuks) 1,75 MIDDELHARNIS N AAN: N VAN HERFST- EEREN. Hooge en N, PYRAMIDEN n. FRAMBOZEN: SUPERLATIEF "AÈTE BESSEN. EN HEESTER IK-, STAM- EN ele VASTE PLAN- BLOEMENTUIN, ASSEN enz. DEN-, en SIER- wat meer tot het ehoort. fJBEVOLEK tot oen RHOUO van TUINEN ONTBIEDEN EEREN. bericht bij deze heeren Ibouwers, dat hij zich een ment heeft aangeschaft^ elke men wenscht te e waterpassen, neerbuizen met of zonder e levering verzekert te ng gewenscht. gewenschte inlichtingen. Somzaelsdljk. g en bereiding van en KAPOK. OORRAAD Bedtijken, Matrassen, enz. r het geheele eiland. Bedden orden nog denzelfden dag BERENDE PRIJZEN vergoed. lendijk A 895-296. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05, Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-GRAVENIIAOE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van csrrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Art. 357. Wanneer de Invaliditeitswet van minis ter Talma eenmaal in het Staatsblad mocht komen, zal het nog ettelijke jaren duren, voor zij in werking treedt. Voor de ouden van dagen, die de zeven kruis jes achter den rug hebben, dienden dus overgangsmaatregelen te worden getrof fen. Zij zullen een staatspensioen zonder premiebetaling erlangen van f 104 'sjaars. Die noodmaatregel kan in het stelsel der verplichte verzekering niet worden gemist. I)it brok Staatspensio- neering van de allerslechtste soort moest wel in de wet worden gelegd. De drie leiders der vrijzinnige concentratie heb ben getracht door een amendement een betere regeling tot stand te brengen. „Hij zoo stelden zij voor die bij het in-werking-treden van dit artikel den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt of overschreden, heeft recht op een rente, indien hij blijkt van goed ievensgedrag te zijn en aannemelijk maakt, dat hij in zoodanige omstandigheden verkeert, dat hij zonder die rente niet in het onderhoud van zich en zijn gezin kan voorzien." Was dit amendement aangenomen, dan zou althans de onbillijkheid zijn wegge nomen, dat duizenden oudjes, die er economisch even slecht aan toe zijn als loonarbeiders van de „feestgave" hadden kunnen genieten, wat hun thans wordt geweigerd. Natuurlijk werd dit amendement weer onaannemelijk verklaard en stemde de groote middenstandsviiend mr. Aalberse er tegen, moesten de clericale represen tanten der kleine luyden als de H.H. van Vliet en Passtoors er niets van hebben. Tot welke onbillijkheden dit art. 357 thans zal leiden behoeft geen betoog. Ons zijn twee broers bekend, 68 en 69 jaar oud, de één in loondienst werkzaam op een loon van f 16 's weeks, de ander een schoenmakersbaas, werkende met één knecht. De laatste broer zal ternau- FEUILLETON. Geauthoriseerde overdruk van het gelijknamig hoek, ver schenen bij de Firma D. BOLLE te Rotterdam. DEEL I. EERSTE HOOFDSTUK. De donderslag. Een vreeselijk onweder had des nachts boven de donkere karpatische wouden gewoed en was met een geweldige regenbui geëindigd; nu loeide nog de storm op ztjn onzichtbare vleugelen het na, floot door de hooge eiken en dennen, schudde van hun lakken zware regendroppels op den doorweekten grond, brak ook nu en dan een vermolmden boomkruin ot tak en wierp dien krakend neder in het hooge gras en het kreupelhoutvervolgens floot en builde hij weder zijn akelig lied door de woeste rotskloven, ter wijl nu en dan een door den regenslorm losge maakte steen donderend in den afgrond viel, waar de gezwollen bergstroom brullend voort- bruiste. zich toornig over de hem weerstand biedende rotsblokken heen Scortte en vervolgens met versnelden loop naar de vlakte ijlde. In de verte schitterden de bliksems van het verder trekkende onweder, nog dikwerf zeer fel, zoodat zij als het ware den horizont in wernood een f600 per jaar maken. Over twee jaar zijn beiden 70 jaar. De eerste krijgt zijn f 104, de laatste niets. Hij is immers zelfstandig patroon, hij heeft, zou minister Talma zeggen, de kansen des levens gehad, misschien zou het hem hebben kunnen gelukken in een automo biel te rijden op zijn ouden dagDie ministeriëele wijsheid onthoudt hem in- tusschen het staatspensioen, dat zijn broer gratis krijgt. Het klasse-instituut, dat invaliditeitswet-Talma heet, zal honder den het gratis staatspensioen ettelijke jaren geven en honderden aan hun lot overlaten. Het feit, dat alleen in den landbouw tegenover 380079 arbeiders 236316 zelfstandigen staan, spreekt boek- deelen. Wanneer zou nu art. 357 in werking treden De minister zegt het in zijn antwoord aan de Commissie van Voor bereiding op bldz. 67 en 68. „Hoeveel tiju cusschen de aanne ming en de inwerking treden van de wet zal moeten verloopen, is thans moeilijk met eenige nauwkeu righeid te bepalen. Veel zal athan- gen van den vorm, dien het ontwerp definitief krijgt. Wél staat vast, dat tal van uitvoeringsmaatregelen aan de invoering van artikel i zullen moeten voorafgaan, maar tevens, dat met die invoering niet zal wor den getalmd, al was het alleen maar met het oog op art. 357. Of men dat artikel reeds spoedig na de aan neming van de wet dus vóór het in werking treden van artikel 1 zou kunnen doen in werking treden, is ten slotte in hoofdzaak een financiëele quaestie. Natuurlijk is voor de daardoor ontstane meer dere uitgaaf in het ontwerp geen dekking voorzien. De ministers zou den echter geneigd zijn om een deel van het bedrag, dat volgens artikel 87 der Tariefwet zal worden gere serveerd, te bestemmen voor een spoedig in werking treden van art. 357. Immers, het denkbeeld op zich zelf is hun sympathiek. Het zou, na aanneming van de wet, inderdaad hard zijn voor de personen, die in brand zetten en plotseling een sterk licht op het akelige boschoord wierpen. De maan streed met de door den wind voort gejaagde donkere wolken, nu er door bedekt, dan weder een langen tijd met vollen glans stralende, waarbij men de landstreek duidelijk onderscheiden kon. Het was wild, rotsig en akelig; torenhooge dennen en kromme, knoestige eiken breiden hun takken uit, klemden zich hier tegen mossige klippen en raakten ginder met hun takken den met hoog gras, heide en struiken begroeiden bodem, en boden den wilden of eenzamen jager een veilige toevlucht tegen zonnehitte en regenbuien aan. Op den voorgrond liep een diepe steile holle weg, een soort van bergpas vormende, zooals men die veelal in het gebergte vindt, en waarin thans ten gevolge van den heftigen plasregen het water nederwaarts bruiste, om iets verder de woedende golven van den bergstroom te vermeerderen, Bij den rand van dezen weg stond, door het nu wolkelooze maanlicht overstroomd, een zon derlinge, avontuurlijke groep. Een hooge slanke gestalte in nog jeugdigen leeftijd, in een grillige, half mannelijke, half vrouwelijke kleeding, stak boven allen uit. Een donkerkleurig, van zilver en goud glinsterend, keurs omsloot een hoog zwellenden boezem, die tot aan den hals met een wit hemdje bedekt was; een roode met bonte linten belegde onderrok omhulde het lichaam, de voeten waren met gele hongaarsche laarzen bekleed. Bovendien droeg zij nog een korte, donkere attila, en op het hoofd, langs de termen voor uitkeering zouden vallen, om leeg uit te gaan op den enkelen grond, dat de wet, schoon aangenomen, nog niet in werking kan treden. Blijkt het onmogelijk, in de richting van den thans geuiten wensch te handelen, dan zullen de ministers dat te zijner tijd gaarne bevorderen." Uit dit antwoord van den minister blijkt duidelijk, dat hij het in werking tre den van art. 357 onverbrekelijk vast koppelde aan de Tariefwet. Uit het potje, dat gevormd zou worden uit de verhooging der invoerrechten, zouden dan de kosten van art. 357 bestreden worden. De sociaaldemocraten stelden nu een amendement voor, bepalende, dat art. 357 zes maanden na het afkondigen der wet in het Staatsblad in werking zal treden. Dat wil dus zeggen, dat zes maan den na de afkondiging de regeering het gratis-staatspensioen aan één klasse van het Nederlandsche volk gaat uit betalen Zij zal dit moeten doen gedurende de jaren, die noodig zullen zijn om de wet-Talma voor te bereiden. En dan? Dan komt het moment, dat zij de gratispensioenen moet stopzetten. Wij gelooven niet, dat eenig minister daartoe ooit zal kunnen overgaan. De minister nam het sociaaldemocratische amende ment over. Liet hij dus de samenkop peling met de Tariefwet los? Uit de discussie's van "Vrijdagmiddag j.l. bleek wel degelijk van niet. De regeering denkt er geen oogenblik over art. 351 in te voeren, voordat de Tariefwet in werking is getreden. De ouden van dagen zullen dus geen oogenblik vroeger worden ge holpen, en in dit opzicht is de overname van het amendement-Duys niets dan schijn. De truc is gemakkelijk te door zien, men wacht eenvoudig met de afkon diging der Invaliditeitswet, tot de Tarief wet er is. De clericale ^propagandisten zullen intusschen niet nalaten uit deze vertooniug munt te slaan, voor hen is de schijnconcessie verkiezingsgave, die de kleine luyden in Juni hun zegekar moet doen trekken. Wat dan wel het voordeel is van de overname van hetamendement- 't welk donkere lokken golfden, een kalabrischen hoed met vliegende pluimen. Deze gestalte was van 't hoofd tot de voeten gewapend, een echte amazone; in den gebor- duurden gordel staken pistolen en glinsterde een dolk. Op zijde droeg zij een korten harts vanger en een kruithoorn, en haar hand leunde op een korte, fraai bewerkte buks. Verscheidene eveneens gewapende personen stonden rondom haar, die de aanvoerster scheen te zijn. Het was inderdaad zóó. Met eenige harer gezellinnen stond hier Antonetta Czerna, die zich sedert eenigen tijd in de Karpathen en de omliggende districten een gevreesden naam had gemaakt. De lucht werd langzamerhand lichter en met de helderheid van den dag overstroomde de overwinnende maan het oord en de avontuurlijke gestalten, die nu teekenen van ongeduld begon nen te geven. „Moeten wij vergeefs gewacht hebben riep Antonetta, haar donkere lokken schuddende, „of heeft Katscha haar last niet behoorlijk uitge voerd Volgens mijn berekening moest hetrij- tuiger reeds lang zijn in weerwil van het onweder." „Wees indachtig," antwoordde een harer ge zellinnen, „wees indachtig dat er in zulk een onweersnacht mogelijkerwijs iets kan gebeurd zijn, ten gevolge der gezwollen beken en over stroomde wegen. Misschien zijn de reizigers in een herberg gebleven." „Dat zou ons niet onwelkom zjjn, Jella," zei de aanvoerster, „het gold dan slechts een schie- Duys? Daardoor heeft minister Talma de locomotief der Staatspensioneering op vollen stoom gezet. Het rechtsgevoel des volks zal er steeds krachtiger tegen op komen, dat slechts een deel der oudjes Staatspensioen wordt toegekend, het zal zich krachtig verzetten, als na eenige jaren de dan 70 jarige premie van hun mager loontje zullen moeten betalen. Mr. Troelstra heeft eenmaal gezegd, dat na den heer Talma geen minister meer met verplichte verzekering zal kunnen komen, doch Staatspensioneering zal moeten brengen. De vertooning, den volke voorgespeeld met art. 357, heeft tenminste dit zeer groote voordeel, dat zij deze woorden van den sociaaldemocratischen leider tot een onomstootelijke waarheid heelt ge maakt. Moge de actie er in Juni toe leiden, dat de bureaucratische rompslomp van de wet,-Talma worde opgeruimd en een regeling in den geest van het Deensche ot Engelsche stelsel tot stand kan wor den gebracht. Bloempjes uit de antirevolutionaire pers. De lezer weet, dat dr. Kuyper de onmo gelijkste journalistieke en politieke bok- kesprongen uithaalt om zijn gezinshoot- denkiesrecht als iets „christelijks" te presenteeren en het algemeen kiesrecht als zondig te veroordeelen. Dat ook in antirevolutionaire kringen hetbesefdoor dringt, hoe onnoozel de uitvluchten van de Standaard (lees dr. Kuyper) zijn, be wijzen de volgende uitspraken. De antirevolutionaire heer Storm redacteur van een blad in den Helder schrijft „Op den voorgrond sta, dat ik even als in vele andere vraagstuk ken, zoo ook in de kiesrechtkwestie, geen spoor van rechtsche of linksche beginselen zie. Eigenlijk zie ik niet. in, waarom niet eenvoudig werd neergeschre ven kiezer zijn alle mannelijke ingezetenen. Nederlander in het volle bezit van hun burgerschaps- lijke overrompeling. Maar neen, menschen als die wij verwachten, zijn te trotsch en te verwend om niet een gemakkelijke reiskoets voor een strooleger in een bergkroeg te ver kiezen. Ik vrees dat zij een anderen weg zjjn ingeslagen." „Er nadert iemand!" riep een stem. Voetstappen werden hoorbaar, en spoedig hierop ijlde een gestalte in manskleeding op den hollen weg toe, gaf een teeken, en toen dat beantwoord werd, naderde zij de groep. .Ziedaar Katscha 1" riep Jella, „nu zullen wij het vernemen 1" „Zij komen, zij komen!" riep Katscha buiten adem. „Spoedig zullen de reizigers hier zijn. De heer wilde den pas nog hedennacht doorgaan hij drong er eerst wel op aan den straatweg om het bosch heen te volgen, doch op mijn bericht, dat die ten gevolge van het instorten eener brug niet te passeeren was, en ook door andere listen, bewoog ik hem dezen weg te nemen, langs welken hij bovendien spoediger dan hfj dacht, te Rechni'tz zou zijn." „Ha," riep Antonetta, „nu vallen zij in elk geval in onze handen. Ieder op zijn post I" Zjj gaf een teeken en spoedig kwamen uit de duisternis van het bosch nog meer amazonen te voorschijn, schaarden zich om de aanvoerster, ontvingen de noodige orders en verdwenen toen weder om zich op de aangewezen posten te begeven. Ook Katscha had zich haastig gewapend en ging aan Antonetta's zijde. (Wordt verv.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1