,s „VOORUIT!" RONA Cacao 'ELLO iNDEWEIJ Wz. lelsdijk. TWEEDE BLA Van Houten's rangen p MERK ANKER. LCHTER Co. ïste verpakte iGARINE R, Middelharnis BOEKJES IPRENTENBOEKEN, IKWERK. PAPIERHANDEL 72 MIDDELHARNIS. ilstratie kantoor iHARNIS gierputten >n. >nd beton. !tvraag. r. de Ronde, fohs.zn. No. 15 26 Febr. 1913 Plaatselijk Nieuws. 5 'N die lijdt aan JICHT en RHEUMATIEK koopt |en flesok 'AIS-EXPELLER lel dat dadelijk helpt. |ider weerga bjj Zenuwpijnen, Verlammingen, Brandwonden, ;n van Muggen en Muskieten. Üessehen a 55,80 en 130 cents prs en Drogisten. •Expeller In Duitscbe terpakking! iTTEKDAJI. Is bij A. TEEPE, te Sommels- DOORNBOS, te Dirksland |R, te Ooltgensplaat bij A.L. iorp bij J. KÜRVINK, Drogist. ld voor Winkeliers leering rouw, fluweel enz. ANSICHTALBUMS. |N, SCHRIJFETUI'S, enkbare artikelen. |net afgewerkt |en als nieuw weder in eer lage prijs. Tijdgeest," en Nationalen ngsbank te Rotterdam. briek H. KLOK Co. BIIK. Binnen- en Buiten- emde Banknoten. idertjen en Gebou w«n. Maatschappij „de Sala- ren en Roerende Go«- Papieren en Bank deren. peering. |len der putten. MIDDELHARNIS- Zaterdag had J. V. het ongeluk terwijl hij op een stoel in de kamer stond daar af te vallen en zyn duim te breken. Zaterdag eu Maandag zijn hier ver schillende personen die zich op het ijs waagden er door gezakt, de meeste waren spoedig op het droge, doch J. B. die erop de Sommeldyksche haven doorzakte, moest door toegeschoten hulp op het drooge ge bracht worden. Ter voorkoming van meer dere ongelukken is Dinsddag het water uitgelaten, waardoor het iis werd gebroken. Door den heer Officier van Justitie te Rotterdam zy'n L. van Dongen, Anth. van Dongen en Ary van Geldere opgeroepen om de hun wegens desertie opgelegde gevan genisstraf van 3 dagen te ondergaan. Dinsdag wist aan het Sas bij het laden van vee dat door de R. T. M. naar Rotter dam moest worden vervoerd een koe aan haar geleiders te ontsnappen. Door de ach tervolging werd het dier zoo kwaadaardig dat het niet gevat kon worden. In den voormiddag werd het in den Oostpolder gegrepen, het was toen zoo vermoeid dat het haast niet meer kon loopen. Te IJmuiden is binnen gekomen de vischsloep Oranje Nassau, sch. J. de Koning met een besomming van ruim 1100 gulden. Tot de genoemde voorwerpen waarvan bij de politie is kennis gegeven, komt een zilveren horloge met een gewone stalen ketting voor. -- Door Ingelanden van den Oudelandsche polders is bij gehouden vergadering besloten tot het plaatsen van een watermachine. Het bestuur is gemachtigd bij verschillende leveranciers prijsopgaaf te vragen. Dinsdagmiddag is een zink3tuk ten Westen van den Westhavendam gezonken. 200.000 kilogram ballast werd daar op go- stort. In de Vereenigde Vergadering van het Waterschap „De Dijkring Flakkee", gehou den den 24 Februari 1913 werd goedgekeurd de Rekening van dat Waterschap over het jaar 1912, en de Begrooting voor het dienst jaar 1913. In dezelfde vergadering werden, terver vulling van de met 1 Juni 1913 openvallende plaats als Dijkgraaf wegens periodieke aftreding van den heer K, P. Roodzant te Dirksland, Candidaat gesteld, de heeren K. P. Roodzant Dirksland, le candidaat, KI. de Graaff Sommelsdijk 2e G. Bosschieter Dirksland 3e SuMHELSDIJK- Door te vallen op het ijs bekwam de 15-jarige zoon van Gerbr. Breur eene gapende wond aan het hoofd waar door hij genoodzaakt was zich onder ge neeskundige behandeling te stellen. Het huis van de heeren gebr. le Comte aan het Korteweegje alhier, bewoond door den heer M. Timmerman is onderhands verkocht aan den heer D. de Mooij alhier. De heer H. H. Bosscher onderwijzer aan de bijzondere school alhier is als zoo danig benoemd te Bolnes. Het verbeteren der haven of het ver vangen van ongeveer 60 Meter houten be schoeiing door een gemetselden muur op houten fundeering enz. is gegund aan de laagste inschrijvers de heeren Gebr. le Comte. Tot helpster aan de Bewaarschool al hier is benoemd Mejuffr. T. E. v. d. Baan. Op een perceel lands gelegen aan den Langeweg aihier, zal door de tuiDbouwver- eeniging een proeftuin worden aangelegd. De Iandbouwschuur van den heer G. JoppeDz. in de achterstraatalhier, is onder hands verkocht aan den heer H. J. A. Meijer. Verslag van het verhandelde in de spoed- eischende Raadsvergadering der Ge- meente Sommelsdijk op Vrijdag 21 Febr. 1912 's namiddags 3 uur Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig met den Secretaris lOleden. Afwezig, wegens ziekte, den Heer Jacob Joppe. De Voorzitter opent de Vergadering op de gewone wijze, waarna de Secretaris de no tulen der vorige vergadering voorleest welke ongewijzigd worden vastgesteld. De voorzitter doet daarna mededeeling en voorlezing van de volgende ingekomen stukken Missive van H. H. Ged. Staten goedge keurd terugzendend het Kohier der honden belasting. Missieve van hetzelfde colRg waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden Kohieren Schoo geld en H. Omslag. Kennisgeving van dhr. C. J. Mosterdijk dat. hij zijn benoeming als plaatsvervangend lid der Gascommissie aanneemt. Dankbetuiging van het Bestuur, der Afd. Dirksland van Het Groene Kruis" voor de toegestane subsidie. Aankoop van grond en afkoop van erf- pachtsrecht aan de haven. De Vooorzitter deelt mede dat hfj gecor respondeerd heeft met Notaris v. d. Slufls en daarop een schrijven ontvangen te hebben welke hierop neerkomt dat Mej. v. Weel het perceel grond ten groote van 580 M2 achter de werf in de z. g. Weitjes verkoopen wil voor f 375. Echter onder bediDg dat wy afkoopen de erfpacht op de mestkaai be rustende n.l. f 25 tegen penning 21 en de erfpacht van de werf f 15.60 eveneens tegen penning 21. Vervolgens dat wij met v. d. Wende zullen onderhandelen betreffende de overneming van pacht. B en W. hebben met v. a. Wende onder handeld, deze vraagt daarvoor f 70. De Heer de Graaff vindt deze som wel wat hoog. De Voorzitter zegt dat v. d. Wendebeweert dat hij het hoekje wel eens verhuurd o. a. twee jaar geleden aan den Heer Mijs voor f 25. (De Heer Mijs bevestigd dit Wordt besloten de pacht voor hetgevraag- de bedrag af te koopen. Komt vervolgens aan de orde punt 3 der agenda. De Voorzitter stelt voor de openbare vergadering te schorsen. Na heropening vragen B. en W. machti ging om de boomen op de werf te rooien. Voorstel van het Dagelijks Bestuur tot machtiging om een geldleening aan te gaan in verband met de uit te voeren werken groot f14000 tegen 4^2 of minder aflosbaar in 30 jaar t. w. 10 jaar 400 gulden, 20 jaar 500 gulden. Wordt toe besloten. Wijziging in de BegrootiDg 1918 wordt eveneens goedgevonden. Stratenplan Kralingen. De voorzitter deelt mede dat v. d. Schenk een terrein gekocht heeft op Kralingen waar hij wil gaan bouwen. (De teekening wordt door de Heeren ingezien). Volgens de Veiordehing moet de straat welke daar dan zal komen 10 Meter breed zijn. De Raad heeft evenwel het recht deze breedte tot 6 M. te brengen. DeGemeente- arcbitect stelt voor dat een straat gemaakt wordt van 7 M. Tevens moet v. d.Scbenk wanneer hij daar een straat gaat maken deze beharden en rioleeren en dan vervol gens in eigendom aan de gemeente afstaan. Dhr. Mijs zag gaarne dat de breedte der straat 10 Meter bleef Volgens hem moet later de Raad weer geld uitgeven om de straat breeder te maken omdat deze te smal blijkt, zooals reeds meermalen is gebeurd. De voorzitter zegt dat de straten die ver breed zijn hoofdverkeerswegen zijn. Dhr. Mijs zegt dat wanneer een straat te smal aangelegd wordt ook ongeschikt blijft hoofdverkeersweg te worden. Ook de heer de Graaff gaat hier mee mede, waarna wordt besloten de breedte der straat te brengen op 10 M. Bü de rondvraag vraagt de heer M(js aangaande telefoongesprekken welke ge voerd worden tusschen Sommelsdijk en Middelharnis. Vroeger was bet tarief daar van 21/2 cent, nu Sommelsdijk bij het tele foonnet is aangesloten is dit 20 cent. Spreker wenschte dat er spoedig weer een nieuwe regeling getroffen zou worden. De voorzitter zegt dat daar verleden jaar al over gecorrespondeerd is met het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie. Als Sommelsdijk zelf een telegraafkantoor krijgt zal er misschien aanleiding zijn daar nog eens op terug te komen. De voorzitter sluit daarna de Openbare Vergadering. DIRKSLAND- Maandagmiddag kwam Job Kooman met paard en wagen van den Stationsweg rijden en reed bü C. Vis pardoes tegen de ramen, zoodat de glasscherven door de kamer vlogen. De vrouw des huizes die juist boterhammen zat te snijden, kreeg haar schort vol met scherven. Persoonlijke ongelukken hadden geen plaats. Het ijs van de laatste dagen heeft heel wat liefhebbers tot zich getrokken. Velen hebben hun roekeloosheid met een nat pak moeten betalen. Van alle zijden, van Boom- vliet, van Boezem, van Gooi en van Kerk gracht hoorde en zag men drenkelingen. Heel erg was er een kind van L. de Ruiter aan toe. Dit was met een neefje M. de Ruiter op de Kerkgracht nabij den drank bü de Kapoenstraat. Het eerste ventje zakte er door en het andere trachtte hem tevergeefs te helpen. De vrouw van G. v. d. Kroon zag het ventje verdwynen, alleen nog een handje stak boven, toen z(j haar dochter G. om hulp riep. Deze snelde direct toe en stapte pardoes op het ys, doch zii had nog geen drie passen gedaan, toen zy er ook door zakte. Toch wilde zy nog verder om het ventje te redden, maar zij kon niet meer. Haar buurman Bechtum kwam haar te hulp. Intusscben was bijna gelyktydig met G. v. d. Kroon ook M. Zoon te water gegaan, die het met veel moeite gelukte, het knaapje nog van onder het ys te halen. Even voor dit ongeval waren er aan de andere zijde van de Kerkgracht een stuk of vier jongens bezig het ijs stuk te loopen. Nu, het lukte hun heel best, het brak zelfs toen zy er nog opstonden en zoodoende konden ze alle vier hun moeder tracteeren op een vuil nat pak. Een van hen moest nog een plank worden toegestoken om er uit te komen. gebruiken, 's Morgens bij het ontbijt, 's middags of wel 's avonds, altijd is RONA Cacao een aan gename drank. De smaak er van is verrukkelijk; ze is voedend en toch lichtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zenuwen. Het is te wenschen, dat Van Houten's RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank zal worden. In den Boomvliet zakte er een door die na heel veel moeite er uit kwam, meteen bebloed gezicht en verwonde handen. Van Zondag op Maandagnacht brandde aan het Sas alhier een houten schuit geladen met stroo, hooi en eenige mudden tarwe. De bewoners van het Sas bevreesd voor hunne gebouwen kwamen in Dirksland hulp vragen. De stoomspuit ging er met een man of zes heen, maar 't mocht hun niet ge lukken het scheepje te bewaren. Na veel spuiten en doorbranden is het eindelyk ge zonken. De schipper zelve was niet aan boord, een veertienjarig knechtje had de wacht. Schip en lading zijn beide verloren. Niets was geassureerd. Tot brieven- en telegrambesteller is tegen 1 Maart a.s. benoemd de hulpbesieller P. Poortvliet alhier. A.s. Woensdag 26 Febr. zal het „Groene Kruis" alhier een algemeene vergadering houden in het koor der Ned. Herv, Kerk. MELISSANT. De heer J. C. de Gast van Sommelsdijk zal alhier op Donderdagavond as. in de zaal van den heer v. d. Werf een politieke lezing houden over het onderwerp: De Concentratie. Debat gewenscht en entree vrij. IIERKINGEN. Verleden week Vrydagmor- gen omstreeks 11 uur werden de ingezetenen onzer gemeente opgeschrikt door het luiden der torenklok. Weldra was het bekend dat er brand was uitgebroken bü den Heer A. W. Keyzer alhier. De brandweer rukte uit, doch toen zü by den brand aankwam, werd het niet noodig geacht tot spuiten over te gaan. Met emmers water werd het inmiddels zwaar beschadigde dak der woninggebluscht dat hoogstwaarschünlyk door schoorsteen brand was ontstaan. Overigens werd geen brandschade waargenomen. De brandweer kon dan ook onverrichter zake huiswaarts keeren. Dezer dagen had een zoontje van P. Nieuwlander het ongeluk met zyn slede door het ys te zakken in een zeer diepe sloot. Gelukkig kon de drenkeling door inmiddels toegeschoten hulp op het droge worden ge bracht, zoodat dit ongeval voor N. met een nat pak afliep. De Roomboterfabriek alhier is afge broken. Weldra zal op dezelfde plaats een geheel nieuwe fabriek venijzen voor reke- Ding van den Heer Adr. Riedük. STELLENDAM. Het rijden van den benoo digden grond van de kaai naar de rioleering aan den schoolachterweg alhier is aangeno men door C. Gebuys voor 33 ct. per M3. Voor het grondwerk aan de nieuwe begraafplaats alhier is de laagste inschry ver J. Klink Mz. het le gedeelte voor f 62,50 en het 2e voor f 65,30. Voor de tuinen, door de gemeente te verhureD, is ingeschreven door J. Gebraad voor 43 ct, K. Kievit voor 37i/2 ct. en J. Wesdük voor 32 ct. per roede; voor een ander perceel is door P. Maat en M. v. d. Linde ingeschreven resp. voor 32 en 47 ct. per roede. Onze nachtwaker gaat met zyn tyd mee. De ouderwetsche klap, zoo uitnemend geschikt om slechte menschen, zoo die er tenminste zün, te waarschuwen voor de komst van den braven klepperman, de klap hoeft ook hier uitgedaan en is vervangen door een signaalhoorn. We hooren nu het geklep niet meer, zoo min als het: „tien heit de klok, tien 1" En we gelooven vast, dat vele dorpelingen, die het heel goed vinden, dat. een signaalhoorn is aangeschaft, het volstrekt onDoodig oordeelen, dat daarmee gepaard moet gaan het stil door het dorp gaan van den voormaligen braven klepper man. De vorst is ditmaal toch gekomen. Maar hoe laat 1 Wat heeft men er nu aan, al vriest het flink I Wat 's morgens vertrouwd ijs is, is na den middag niet meer te berüden. Toch is er door de kleintjes nog vrji goed gepro fiteerd, al is het ook, dat er zeer velen een nat pak hebben gehaald. Het stookhok van de vischmeelfabriek nam vele natten liefde- 'ryk op. Jammer, dat het bestuur der üsclub geen gevolg kon geven aan haar voornemen een hardrydery voor de schoolkinderen uit te schrijven. Naar men ons mededeelt, zal de heer Kooman, uit Breda, Woensdag 5 Maart a.s. alhier een politieke lezing houden. GOEDEREEDE- Tot kerkmeester der Ned. Herv. Gemeente alhier is gekozen de heer G. Tanis Jzn. Met aanvankelijk 30 leden is alhier onder den naam „Ons Belang"eene visschers- vereeniging opgericht tot behartiging der garnalen visschersbelangen. Alhier hebben zich 12 personen aan gemeld, om als nieuwe kiezers geplaatst te worden op de kiezerslyst 1913/14. Met toestemming van grondeigenaars is het jachtveld „De West-Zeeduinen" van den heer Van Gurp te 's Gravenhage, door plaatsing van borden afgezet en is'talzoo voor niet-belanghebben verboden, dat jacht veld te betreden. Het bouw- en weiland onder deze ge meente en de naburige gemeenten Stellen dam en Ouddorp van de erven van Mevr. de Wed. M. Breen ter grootte van 44.63.00 H.A. heeft by inzet f 66.860,— opgebracht. OUDDORP. Donderdag, 20 Februari, gaf de Zangvereenig „Excelsior" van Stellendam alhier voor de tweede maal een concert. Toen ze zich den vorigen winter voor ons hooren liet heeft ze ons zeer voldaan. Ze zong liedjes, heel eenvoudig, maar ze werden gegeven vol bekoriDg. Onze verwachting was dezen keer nog al hoog gespannen, maar ze is niet beschaamd geworden. Excelsior zong mooi, zeer mooi. Het voerde een uit gebreid en uitgezocht program prachtig uit. Onder de vele nummers, die het ten gehoo- re bracht, moeten vooral geroemd worden „Halleluja" van G. F. Handel, Ons Lied van de Zee van P. Hartog en Van een KoniDgs- vrouwe van A. Spoel. In het „Halleluja" golfden de stemmen prachtig door en over elkaar en gaven ze ons een heerlyk loflied te hooren. Eén liedje, „Goeden nacht" van J. B. Kolkman dat ons den vorigen keer zoo zeer trof door zyn schoonheid en waarmee het koor de vredige stemming van den stillen mane-avond over ons bracht, was een zeer welkom nummer op het overigens geheel nieuwe program. De duidelijkheid, waarmede de tekst der liederen gezongen werd, liet niets te wen schen over en de uitspraak zou onberispelük geweest zyn, zoo niet enkele woorden, die in andere moesten overloopen een klank hadden gehad, nog eenigszins afwijkend van zuiver Hollandsch. In den loop van den avond hadden we gaarne eenige malen den uitvoerenden toegefluisterd„zachter, vooral zachter", maar deze kleine feilen zien we gaarne over het hoofd, als ook dat op enkele momenten de zuiverheid van toon wat te wenschen overliet. De Stellendammers hebben ons veel te genieten gegeven en menig lied of gedeelte ervan zal nog laDg in ons geheugen klinken. We brengen daarom gaarne hulde aan Stellendam's Zangkoor, dat, naar wy hopen, moedig vooit zal gaan op den moeilüken weg der kunst; en tevens onzen dank aan den wakkeren en onvermoeiden directeur, den heer Touw, dien we heel gaarne op ons dorp zullen weerzien. Door den landbouwleeraar Bylevelt van Dordrecht werd Vrüdag in de zaal van den heer Akershoek een lezing gehouden over de landbouw. Onderwerp Voorheen en thans. Met eene volle zaal, was het voor het opgekomen publiek, een genotvolle avond. De vrouw van E. Sandifort had het ongeluk zich zoodanig met een ketel kokend water aan haar been te verbranden, dat zy haar werkzaamheden niet kan verrichten. Jan van der Wende zou met, een Kleine jongen sam6n over de schotsen ys loopen, met dat gevolg, dat ze beiden kopje onder in de sloot geraakten en door behulp van andere jongens gelukkig werden gered.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5