Binnenland. Buitenland. Ingezonden Stukken. mede voorlezing wordt gedaan van een schrijven van genoemde heer, daarbij alsnog een drietal voorstellen voor den bouw der electrische centrale in overweging gevende. Naar aanleiding van vorenstaande missi ves is door den Raad éénparig besloten, op geene nadere voorstellen betreffende electri- ficatie meer in te gaan, waarvan den heer Boom kennis zal worden gegeven. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van J. van der Wal te Stellendam houdende verzoek van 3/,j ontheffing van zijnen aan slag in den H. O. over het dienstjaar 1912. Wordt eenparig goedgevonden, deze ont heffing te verleenen waarvan aan adressant en den gemeente-ontvanger kennis zal worden gegeven. Alsnu sluit de Voorzitter de Openbare Vergadering en wordt tot besloten zitting overgegaan. Na heropening der Vergadering wordt éénparig vastgesteld een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1912, hetwelk dienovereenkomstig ter goedkeu ring aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze Vergadering. OUDDORP. Alhier worden pogingen aan gewend om een derde O. L. School op te richten. Iu de afgeloopen maand werden hier aan het Telefoonkantoor 191 telegrammen behandeldterwijl 155 gesprekken werden gevoerd. By den heer Mekaai zyn van Zondag op Maandagnacht 2 groote konijnen ont vreemd. NIEUWE TONGE- Aan het Hulptelegraaf en telephoonkantoor werden gedurende de maand Jannari behandeld 156 telegrammen, 329 telephoongesprekken en 5 telephoonop- roepberichten, totaal 490 berichten. In dit jaar zijn hier als Gemeente raadsleden aan de beurt van aftreding de heeren A. Breesnee en J. Houtaar. Onze muziekvereeniging Apollo zal Dinsdag a.s. 's avonds in het hötel van den heer T. H. Holleman alhier een concert geven. Voor deze gelegenheid heeft Apollo de medewerking verzekerd van de Nederland- sche salon Deuttisten de heer en mevrouw Franken uit Rotterdam. Het prachtig ge kozen programma zegt voldoende, om nu reeds te constateeren dat het Dinsdagavond een succes zal zyn voor Apollo. Na afloop zal er gelegenheid zfjn om een dansje te maken, de jongelui zullen dus zeker wel aanwezig zyn. OUDE TONGE- Door den heer A. de Weerd alhier is te Bergen op Zoom een hengst aangekocht voor de som van f 3100. OULTGENSPLAAT- De Liberale Kiesver- eeniging alhier heeft in hare vergadering van 28 Januari j.l. bij acclamatie den heer A. Roodhuyzen candidaat gesteld voor de 2e Kamer. Beroepen by de Ned. Herv. gemeente te IJselmonde Ds. A. Luteyn alhier. DEN BOMMEL- Tot gemeenteveldwachter is benoemd de heer C. Witvliet, thans ma rechaussee te Dokkum. De landbouwer I. L. verwondde zich de vorige week zoodanig met een aardappel riek aan de lip, dnt geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op het telefoonkantoor alhier werden de vorige maand behandeld 56 telegrammen, 117 gesprekken en 5 telefoonoproepberichten. Nadat voor eenigen tijd door den omroeper was bekend gemaakt, dat degenen die nog wenschten aan te sluiten aan de gasverlichting, zich daartoe bij den gemeen teopzichter konden aanmelden, hebben zich nog 40 bewoners voor aansluiting opge geven, zoodat men kan zeggen, dat thans zoogoed als de geheele gemeente is aange sloten. Zondagvoormiddag a. s. zal de heer Cuperius uit Utrecht alhier in de kerk der Ned. Herv. gemeente optreden om te spre ken over de Zending op Java. WESTSCHOUWEN- Hedenmorgen 3 ure is onder Westscbouwen op strand geloopen de Belgische Visscherboot P. 35 equipage, bestaande uit schipper en 3 knechts, is naar den wal gezwommen. 't Vaartuig zit op het strand. Ongelukken. Een inwoner van Meppel,J. Zomer, heeft men Zaterdagochtend verdronken gevonden in de Wold-A, nabij die gemeente. Omtrent de ooizaak van zijn dood is nog niets met zekerheid bekend. Vrijdag is, onder Valburg, het lijk opge- vischt van den sedert Maandag vermisten heer S. Te Kropswolde is Zaterdagmiddag de arbeider Mein, van Eexta, die bij een aan nemer van dubbel spoor werk wilde zoeken, door een trein overreden. Het hoofd werd vau den romp gescheiden. By een werf te Papendrecht is, naar de „N, R. Ct." meldt, Vrijdagavond M. L. ma chinist aan boord van de „Admiraal de Ruyter" door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken, De man, die te Goes woonde, laat een vrouw en drie kiDdeven achter. Te Geldermalsem is, naar het „U. D meldt, Zaterdagmiddag de seinwachter H. van Vuglit, wonende te 's Hertogenbosch, door een trein overreden en gedood. Sinds Vrijdagavond wordt te Dongen vermist de 21-jarige Johanna M., die tien minuten vóór 6 de werkplaats van den heer C. Schellekens verliet en niet meer terug kwam. Men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. Tot laat in den nacht en ook weer Zaterdag is men aan het zoeken geweest doch zonder resultaat. De arbeider G. B., uit Oosternijkerk, die by het blusschen van een brand in een stookhok brandwonden bekwam, is in een ziekenhuis te Leeuwarden overleden. (Tel.) Huiszoeking. Te Naarden heeft de officier van justitie, daarin bijgestaan door de politie, Vrjjdag in den namiddag huiszoeking gedaan op het stadhuis. Er moet namelijk een vry aanzien ly'ke som op de secretarie vermist worden. Ook heeft de politie by verschillende win keliers in de gemeente gevraagd, of bij deze ook geld gewisseld is en tot welk bedrag. (Tel.) Jacht op een deserteur. Zooals men zich zal herinneren, schrijft de „Dordrechtsche Ct", wist in het begin van September van bet vorig jaar de 22-jarige P. v. d. Laars, afkomstig uit Dordrecht, die te dezer stede als deserteur van de Kon. Ned. Marine was gearresteerd, tydens zyn over brenging naar Den Helder aan het militair geleide te ontsnappen door tusschen Haar lem en Alkmaar uit den trein te springen, waar hij bij een dorpssmid zijn boeien liet door vijlen. Sinds dien wist hij zich geregeld aan den arm van het gezag te onttrekken. Eenigen tyd geleden werd hij door de politie opgemerkt in de Boogjes te Dordrecht, doch hij wist zich ook toen weer onvindbaar te maken door te water te springen, naar den overkant re zwemmen en zich op de Hellin gen aldaar te verschuilen. Gistermorgen te ruim 8 uur werd hy door de Dordrechtsche politie opgemerkt in de nabijheid van het Zwijndrechtsche Veer, blijkbaar met de bedoeling zich naar den overkant te begeven. Hij zag zich echter ontdekt en nam haastig de wijk, dooreen politie-agent en een rechercheur achtervolgd. Op de Geldersche kade gekomen, sprong hij van den wal op een in het Maartensgat liggend houtvlot en vervolgens te water. Hij zwom naar een ander vlot, klom daarop, om een oogenblik later wederom te water te duiken. ThaDS zwom hy naar het tuintje tegenover het kantoor der firma Gerard Mauritz, klom op de trap, over het hek en bevond zich dus weer op den vasten wal. Ziende, dat de politie een omsingelende beweging maakte en geen uitweg meer wetende, liep hij het Maartensgat op en het kantoor der firma Gerard Mauritz binnen, waar hij zich in een kolenkastin den gang onder een jas verborg. De politie inmiddels in het Maartensgat aangekomen, vernam van omwonenden, waar de vluchteling was binnengegaan en had dezen dan ook spoedig te pakken, nat en zwart. Geboeid werd hy overgebracht naar het hoofdbureau van politie en vervol gons ter beschikking gesteld van den garni- zoens-commandant. Met den trein van 11 u. 17 min. is hij onder militair geleide naar Den Helder overgebracht, om aldaar ter beschikking van de militaire autoriteiten te worden gesteld. Tulpenbollen als vee-voeder. De landbouwer en veehoeder D. R., te Noordwyk, heeft onlangs gekocht 100 mud tupenbollen (La Reine), gemiddeld voor 65 cents per H.L. En wat doet hy daarmee Hy voert ze aan zyn koeien, en die zijn er zoo op verlekkerd, dat er hooi en zelfs lijnkoeken voor laten staan En D. R. kan het in zijn melkemmer goed zien, dat tulpenbollen een best voeder ismeer melk krijgt hy en ze is ook vetter en dikker. Merkwaardig. Voor den ambtenaar van den burgelijken stand van Smallinger- land te Drachten werd Maandag aangifte gedaan van een tweelinggeboorte. Op zich zelf niets bijzonders, is het vermeldings- waardig, omdat het broertje en zusje meer dan twee volle dagen in leeftijd verschillen, het jongetje is n.l. geboren den 24 Januari des voormiddags lO'/j uur, het meisje pas den 26 Januari, des namiddags 5*/2 uur. Twee duizend gulden gerold of verloren. De 73-jarige kassierslooper der firma Bunge Co op de Keizersgracht te Am sterdam, begaf zich gistermorgen met een groot aantal wissels ter incasseering naar verschillende banken. Toen hy zich in de Kalverstraat be vond, ontdekte hy plotseling dat zyn por tefeuille, die zich in zijn binnenzak bevond, verdwenen was. In de portefeuille bevond zich oen reeds geïncasseerd bedrag van om streeks f 2000, benevens een wissel. De looper gaf bij de politie op, dat in de Kalverstraat iemand tegen hem was aan- geloopen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat hem daarby de portefeuille ontrold werd, Iutusschen is de kans ook niet uit gesloten, dat hij de portefeuille verloren heeft. Het middagslaapje 1 „Een middagdutje" is er op het kussen geborduuid, dat een zorgzame dochter of nicht met vlytige hand voor u maakte. Doch het opschrift is niet gelukkig gekozen even min als het geheele geschenk, dat den ontvanger geen voordeel zal btengen, want het „middagslaapje" brengt nooit werkelijke ontspanning. Men ontwaakt meestal met een zwaar hoofd en een onbehagelijk gevoel en hoe wel dit spoedig verdwijnt heeft men toch duidelijk het bewijs dat slapen na het eten niet deugt. De spijsvertering eischt mst of althans matige beweging na het eten, maar deze rust mag nooit overgaan in slaap, daar de slaap, die op zichzelf reeds de spijsvertering tegenhoudt, ook nog de wer king der organen verzwakt. Daarbij bevor dert het middagdutje ook nog de traagheid, en verhindert indirect dat de stofwisseling snel en volkomen verri«ht wordt. Niet zonder reden klaagt dan zoo iemand over „zijn dik bloed", hoewel deze woorden voor den medicus een andere beteekenis hebben dan voor den leek. Zoo.n dutje leidt ook tot een zeker „embonpoint", kan zelfs voor later optredende vetziekte aansprakelijk gesteld worden. Dus heeft men zich aan een middagslaapje gewend, dan moet men zich deze gewoonte weer afwennen met alle mogelijke kracht, hoe moeielijk het is om een aangenomen gewoonte te moeten opgeven. Doch men bedenke, dat dit middagslaapje noch voor den geest, noch voor de veerkracht van het lichaam bevorderlijk is. Molescbott. Tweede Kamerverkiezingen. OOSTBURG. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in dit district stelde in de Zondag gehouden vergadering den heer jhr. S. R. de Muralt, uit Zierikzee, definitief candidaat voor de Tweede Kamer. HOORN. In de Zondag tejPurmerend ge houden algemeene vergadering van de cen trale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Hoorn is de heer W. de Jong met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de a.s. verkiezingen. Per schaats over een grintweg. Men schrijft uit Sloten aan de „L. Ct." Op den gladden Donderdag van de vorige week is een bakkersgezel langs den grint weg op schaatsen van Sloten naar Stavoren gereden. Hij deed dien tocht in 3 uren, d.i. de helft van den tijd, dien een voetganger noodig heeft. De terugweg kon hy slechts gedeelte lijk op dezelfde wijze volbrengen. Een revolver-aanslag. Te O. Pekela (Gr.) wilde, naar de „Prov. Gron. Ct." meldt, een onbekend persoon de meid van den landbouwer E. Begeman spre ken. Toen de meid te kennen gaf, niet buiten te willen komen, loste hij een revol verschot. De kogel drong door in de kamer. Gelukkig werd geen enkel persoon getroffen. De politie doet onderzoek. Een zonderlinge vennootschap. Dezer dagen namen we uit de „N. R.Ct." een bericht over, betrekking hebbende op de N. V. Prinses Juliana te Rotterdam. Het verhaal kwam hierop neer, dat een prijswinner, die 42.50 kwam halen, geen geld kreeg, nadat hy een kwitantie en een obligatie gegeven had. Naar aanleiding daarvan deelde de direc teur van de vennootschap onzen correspon dent het volgende mede: Op Obligatie no. 7810 was een prijsje van 42,50 gevallen. Onmiddellijk werd toen aan den agent, dte deze obligatie verkocht had, den heer v. d. Endt te's Gravenbage, opgave verzocht van het adres van den rechthebbende. De heer v. d. Endt deelde dit mede en daarop werd de winner, den heer D. Boer, verzocht zijn prijs in ontvangst te komen nemen. Na dit verzoek nog eens per telegraaf te hebbeD herhaald, kwam de heer Boer ongeveer 4 dagen later zich aan het loket aanmelden. Daar de directeur alle betalingen persoonlijk doet, werd den heer Boer verzocht naar het privé-kantoor te gaan. Daar ontving hij volgens den directeur 4 briefjes van tien met een rijksdaalder en teekende hy daarna een kwitantie. De heer Boer is daarop vertrokken en vervoegde zich toen aan het loket om te trachten ook daar, dus voor de tweede maal, zyn prijs in ontvangst te nemen. Den be diende kwam dit verdacht voor en daarom belde hij naar het privé-kantoor. Zoo vlug mogelijk, aldus de directeur, liep ik de trap af, doch toen ik beneden kwam bleek de beer Boer ventre terre te zijn vertrokken." Dat zou de toedracht der zaak zijn. Dubbele diefstal ter secretarie te Kaarden. Men meldt ons uit Naarden betreffende de diefstallen der secretarie aldaar: Het ter secretarie verdwenen bedrag is ongeveer f400 groot. De secretaris, de heer Eeftinck. Schattekerk, heeft steeds eenig geld der gemeente onder zyn beheer. Dit geld ontvangt tiy van don gemeente-ont vanger als voorschot voor het doen van kleine uitgaven, zooals voor zegels enz., terwijl hy daarby de ontvangenlegers gelden en de begrafenisrechten voegt. De vorige secretarie nam deze kas steeds 's avonds mee naar huis; de heer Schattekerk borg ze altijd op in het kastje onder in den grooten kantoorlessenaar. Er is gestolen op 16 Januari en op 22 Januari. De eerste maal is het geld hoofd zakelijk aan banknoten van f10 uit een open bakje verdwenen, den tweeden keer uit een door den secretaris na de eerste vermissing van gelden aangeschaft ijzeren geldkistje. De tweede maal bestond het geld hoofdzakelijk uit banknoten van f60. De secietaris heeft meermalen bij 't bestuur aangedrongen op het aanschaffen van een brandkast, doch tevergeefs. De gemeente ontvanger, wiens kamer achter de secretarie ligt, bergt de waarden ten raadbuize in de brandkast, welke mede gebruikt wordt door den secretaris-penningmeester van Stad en Lande van Gooiland. De vorige commissaris der Koningin, mr. Van Tienhoven, heeft bij zijne laatste inspec tie den heer Schattekerk nog gewezen op het belang van 't bezit van een brandkast. De vraag is nu, wie de gelden, zoo zij niet worden teruggevonden, moet bijpassen in de gemeentekas, n.l. de secretaris of de gemeente. Algemeen is men van oordeel, dat degeen die de gelden tot tweemaal toe dit in het heel brutale er van wegnam, goed op de hoogte moet zijn van den toestand. De secretarie en de lessenaar worden geregeld gesloten. Sporen van braak wer den niet gevonden. Integendeel de deuren werden gesloten bevonden, toen men de kas verduisterd vond. De gemeente-bode, Bart, die met zijn gezin, vrouw, dochter en twee volwassen zoons, achter in het ge meentehuis woont, is verplicht 's avonds door h6t gebouw de ronde te doen. Tot voor weinige maanden was de politiepost gevestigd in een soort kiosk in de hal van het gebouw. Id deze hal is ook de deur van de secretarie. Ook des nachts was daar steeds een politieman. Thans is sedert kort de politie in een nabijgelegen gebouw gehuisvest. Het proces-verbaal der vermissing werd op aanduiding van den heer Schattekerk opgemaakt door den rijksveldwachter Kievit. Vrijdagmiddag 31 Januari te 3 uur arri veerden te Naarden de heer mr. Jorissen subst.-offiGier, de rechter-commissaris en een griffier. Op de secretarie werken de secretaris en de heer G. Verdonk en als volontair de heer Van Meeteren. Het onderzoek bepaalde zich lot het hooren van verschillende personen voor het geven van inlichtingen o.a. werd ook de bode Bart gehoord. Voorts werden ver schillende winkeliers gevraagd of in den laatsten tijd ook papierengeld ter betaling was aangeboden of groote bedragen waren afbetaald. Voorts had een huiszoeking plaats doch tot eeu zeker resultaat heeft dit nog niet geleid, 't Onderzoek wordt intussehen voortgezet. (Tel.) Een martelaar der wetenschap. De Engel- sche arts George Turner is door den koning in den adelstand verheven. Hij had Zuid- Afrika zoo goed als uitsluitend tot het veld van zijn wetenschappelijke onderzoekingen gemaakt. Nadat hij eerst in samenwerking met Robert Koch, de runderpest had be streden, gelukte het hem tijdens deD Boeren oorlog, aan de ontzettende verwoestingen welkede typhus onder de troepen aanrichtte, paal en perk te stellen. Ten slotte richtte hy te Pretoria een hospitaal op. Naar En geland teruggekeerd zette dr. Turner in zijn laboratorium zyn Bacteriologische onder zoekingen naar de lepra voort. Op zekeren dag bemerkte hy op zijn hand verdachte vlekken en zyn onderzoek bracht hem tot de vreeselyke overtuiging, dat, hy by het bestrijden der ziekte zelf door haar was aangetast. Zonder een woord te spreken, zonderde hij zich af en zette, ondanks de pijnen, die hem folterden, zyn studie voort. Zijn linkerarm moest echter worden afgezet. IBuiten verantwoordelijkheid der Redactie) Oude Tonge 4 Februari 1913 Een woord van openlijken dank moet ons van bet hart aan ons raadslid L. Kosten die in de vorige raadsvergadering het dage lijks bestuur gewezen heeft op den onhoud- baren en gevaarlijken toestand waarin onze bestrating, die vroeger de ijveizucht van andere gemeenten opwekte, verkeert ten gevolge van den gasaanleg, en dat verschet- denen van ons aan hun assen en veêren, dus aan hun portemonnaie leelijk gewaar geworden zijn. We zijn den heer Kosten daarvoor dankbaar, omdat we zagen dat reeds voor een gedeelte aaD zijn wensch weid tegemoet gekomen. Alleen zyn we zoo vrij B. en W. nog eens te wijzen op den Zwarten Hoek, waar verbetering drin gend noodig is. Ook zyn we zoo vry, onze verwondering te kennen te geven dat waai 4 boeren in den Raad zitten, een burger voor hunne bel.mgen moest optreden. DRIE LANDBOUWERS.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 10