Buitenland. Verkoopingen. dit laatste gedeelte weg van den polder over te nemen. De heer Holleman vraagt den voorzitter of hu al stappen heeft gedaan bij het pol derhestuur om een paar waterkeeringen te mogen plaatsen, ten einde rondom het dorp water te hebben met het oog op brandge vaar en de gezondheid. De voorzitter heeft met den dijkgraaf gesproken, maar de uit slag is nog niet bekend. De heer H. zag gaarne de noodige stappen gedaan. De voorzitter zou aan Heeren Ged. Staten schrijven. De heer H. is er tegen. Hij had liever, dat geschreven werd aan het polder bestuur. Er zal geschreven worden aan Ged. Staten. De heer Keyzer wil de regeling der sala rissen van het onderwijzend personeel nu ter hand nemen, de zaak nu afmaken en bepalen, dat de nieuwe regeling zal ingaan op 1 Jan. 191d. De voorzitter wil, dat de heer K. den volgenden keer daarmee komt. Hij kan dan zy'n voorstellen schriftelijk by B. en W. in dienen. Deze kunnen de voorstellen bespre ken en in den raad brengen. De heer K. wil nu behandeling. De voorzitter houdt vast aan een schriftelijk indienen van voor stellen. Na eenig gepraat over en weer, legt de heer K. er zich bij neer. De zaak wordt dus weer tot nader verdaagd. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. GOEDEREEDE De Naaivereeniging „Doe wel en zie niet om" alhier heeft over het seizoen 1912/1913 hare gewonejaarlijksche uitdeeling gehouden. Een woord van waar- deering moge genoemde Vereeniging niet worden onthouden.getuige de met dank ontvangene voor hetgeen zij in deze winter avonden belangeloos heeft vervaardigd van degenen die zij daarvoor als behoeftig re kende. Moge genoemde Vereeniging, die door bijdragen van weidenkenden in staat wordt gesteld zulks te doen, meerderen ten spoorslag wezen hunnen bijstand niet te laten ontbreken bij de gedachte „de armen hebt gijlieden altijd met U. OUDDORP. De Doopsgezinde Gemeente zal weldra tot den aankoop van een orgel in de kerk overgaan. De bioscoop-voorstelling op Maandag en Dinsdagavond, door den heer Huygens gegeven in 't Café van Goedegebuure, waren zeer druk bezocht. NIEUWE TONGE- Maandag en Dinsdag zal door den heer C. Huygens uit Bergen op Zoom in het Café van den heer J. van Paasschen een bioscoopvoorstelling worden gegeven. Onder meer zal worden vertoond het vergaan van de Titanic. Zaterdag 11. zijn de eerste middelen voor het Groene Kruis aangekomen. De rekening over 1912 en de begrooting over 1913 van den polder Duivenwaard liggen gedurende 11 dagen voor belangheb benden ten kantore van den Secretaris ter inzage. In deze gemeente komt een geval van Diphteritus voor, in het huis plaatselijk gemerkt wijk A. 163. H. M. de Koningin schonk opnieuw 15 aan de Wed. J. Tijl alhier. OOLTGENSPLAAT- De heer Corn. Huü'gens zal Vrijdag, 14 Februari a.s., des avonds te half acht een bioscopevoorstelling geven, waarbij o.a. zal worden vertoond het vergaan van de Titanic. Als iets nieuws voor onze gemeente staat onder het programma„Na afloop bal VERSLAG- van het behandelde ter Algemeene Vergadering van de „Steunt Elkander" op 4 Februari 1913 in het Café Vreeswijk te Ooltgensplaat, Aanwezig 45 leden, donateurs en begun stigers. De Voorzitter, de heer Joh. Bol, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de leden, in het bijzonder aan de nieuwe leden. Hij brengt in herinnering, hoe nu 4 jaar geleden in ditzelfde zaaltje de vereeniging werd opgericht met slechts 15 leden, 6 Donateurs en 7 Begunstigers, welke getallen op den 31 December 1912 rospectievelljk geklommen waren tot 58,10 en 27. Vooral in het jaar 1912 was de toe name van het aantal leden zeer bevredigend, dank zy de in dat jaar te Achthuizen ge houden propaganda-vergadering en het ijverig propageeren van een paar leden, o.a. het lid Jan van Nimwegen, aan wie daarvoor "hartelijk dank wordt gezegd. Spreker wijdt nog eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van Mejuflr de weduwe P. v. Prooijen en den heer L. v. Prooljen, respec tievelijk donatrice en begunstiger der Ver eeniging, die in het afgeloopen jaar door den dood aan haar werden ontrukt, en geeft daarna het woord aan den Secretaris, den hear W. J. Donkersloot Lz., tot het lezen der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd goedgekeurd en geteekend wor den. Hierna brengt de Secretaris verslag uit van den toestand en de handelingen der Vereeniging in het jongst verloopen jaar. Uit dit verslag, dat tot geen discussie aan leiding gaf en onder dankzegging aan den Secretaris ongewijzigd werd vastgesteld, blijkt o.a. het volgende: Het aantal leden, dat op 31 Dec. 1911 acht en dertig bedroeg, vermeerderde in het jaar 1912 met 22 en verminderde met 2, zoodat dit aantal op 31 Dec. 1912 was gestegen tot 58. In het aantal donateurs kwam geen verandering; dit bleef 10. Het aantal begunstigers eindelijk, dat op 31 Dec. 191.1 vijf en twintig bedroeg, ver meerderde in 1912 met 5, en verminderde met 3, waardoor dit aantal aan het einde van het jaar gestegen was tot 27. Aan 16 leden werd in het jongst ver loopen jaar uitkeering wegens ziekte gedaan, waarvan aan één lid niet minder dan ge durende 7 weken en 2 dagen a f 4,— per week. Vervolgens is aan de orde de rekening van de ontvangsten en uitgaven der ver eeniging over het jaar 1912. Nadat bij afwe zigheid van den Penningmeester, den heer J. G. van Putten, die verhinderd was ter vergadering te komen, de Voorzitter de Rekening heeft voorgelezen en de commissie tot het nazien dezer ^rekening bij monde van den heer G. J. v. d. Stelt heeft gerap porteerd daarop niet de minste aanmerking te hebben, wordt besloten bedoelde rekening goed te keuren en vast te stellen in ont vangst op f 751,76, in uitgaaf op f 210.36 en alzoo met een batig saldo van f541.40. (Vermelden wy hierbij, dat in de ont vangst o.a. begrepen is het goed slot der rekening over 1911 ad f 388.62, en dat blykens de desbetreffende posten van uit gaaf in 1912 in totaal wegens ziekte is uitgekeerd een bedrag van f 186,75s). Tot leden der Commissie, belast met het nazien der rekening over het jaar 1913, benoemt de Voorzitter de heeren B. Noor- djjk, Jac. Kagchelland en L. Hokke, Lz., die zich daartoe bereid verklaren. De hierna volgende stemming ter ver kiezing van vyf bestuursleden wegens het periodiek aftreden van de heeren Joh. Bol. G. Wielaard, M. Korteweg Wz.,JandeVos en C. Huysmans heeft tot uitslag, dat alle aftredenden opnieuw worden gekozen. De herkozenen, allen ter vergadering aanwezig, verklaren hunne benoeming weder aan te nemen. Daarna komen in behandeling twee voor stellen van het Bestuur tot wijziging en aanvulling van de artikelen 11 en 13 van het huishoudelijk reglement. De Voorzitter, deze voorstellen toelichtende, betoogt, dat bedoelde wijzigingen in het reglement, ten doel hebben eene betere regeling van het aan de leden by art. 25 der Statuten ver leende recht tot het doen van voorstellen, en geenszins eene verkorting van dat recht. Met voorbeelden toont hy aan hoe by, de thans geldende regeling de leden bij de gebruikelijke rondvraag de vergadering als- het ware kunnen overrompelen met allerlei voorstellen over hoogst gewichtige zaken, met voorstellen zelfs, welker aanneming of verwerping de ondergang der vereeni ging zouden tengevolge kunnen hebben en welker gevolgen men staande de vergade ring onmogelijk kan overzien of voorzien. Spreker acht de aanneming der voorgestelde wijzigingen daarom zeer gewenscht. De heer J. Breeman amendeert de door het Bestuur voorgestelde wyzigingen zoo danig, dat in het vervolg niet minstens één, maar drie algemeene vergaderingen per iaar zullen worden gehouden; op twee dier vergaderingen zouden de leden dan voorstellen kunnen doen, die op de derde zouden worden behandeld. Na bestrijding door den Voorz. wordt dit amendement verworpen met op één na algemeene stem men waarna bedoelde Bestuursvoorstellen worden aangenomen. Een derde voorstel van het Bestuur, luidende: „Aan leden, buiten de kom der gemeente wonende, wordt ter vergoeding van reiskosten f0 25 presentiegeld uitge keerd" werd zonder discussie, met alge meene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag stelt J. Tiggelman vóór de uitkeeringen bij ziekte met 50 pCt. te verhoogen en alzoo te brengen van ten hoogste f4.— op ten hoogste f6. per week. Hy acht dit, gezien de gestadig stijgende batige saldo's der jaarlyksche rekeningen van de ontvangsten en uitgaven der vereeniging, zeer goed mogelijk. De Voorz. merkt in de eerste plaats op, dat het lid Tiggelman, zich beroepende op het ieder jaar grooter wordend batig saldo, uit het oog verliest, dat dit niet het gevolg is van ieder jaar terugkeerende, vaste bronnen van inkomsten, maar voor een aanzienlijk deel te danken is aan toevallige en wankele inkomsten, waarop men geen stelsels van uitkeeringen mag baseeren. Hy betoogt daarna aan de hand van uitvoerige becyfe ringen, dat zelfs in gewone tijden de ver eeniging onmogelijk aan hare verplichtingen zou kunnen voldoen indien het voorstel- Tiggelman werd aangenomen. Tiggelman wijzigt daarna zijn voorstel aldus 's zomers bedrage de uitkeering f 6 's winters f 4 per week, welk voorstel hij echter intrekt, nadat G. van Nimwegen heeft voorgesteld, dat het geheele jaar door de uitkeering f 5 per week zal bedragen. E. Hotting stelt terzelfder zake voor's zomers f 5 en 's winters fZ per week uit te keeren. Beide voorstellen worden door den Voorzit ter bestreden en daarna door de vergadering verworpen. Een zelfde lot onderging een voorstel van het lid J. Breeman, om zoowel de contributie als de uitkeering by ziekte met 50 pCt. te verhoogen. Na nog eenige discussie over het propa- gandamaken voor de Vereeniging en de verschillende wijzen, waarop dit kan ge schieden, sluit de Voorzitter de vergadering. REN ROMMEL- In deze gemeente komen een zestal gevallen van Diphtheiitus voor. Op 19 Februari a.s. zal de heer C. Huygens hier weder eene bioscoopvoorstellinggeven. Het film dat vertoond zal worden geeft eens voorstelling van het vergaan van de Titanic. I STAD AAN 'T HARINGVLIET-De diaconie rekening der Ned. Herv. gemeente alhier sluit in ontvangst met f3054,37; in uitgaaf met f 1933,885; alzoo met een batig saldo van f 1120,48s. Op zijn daartoe gedaan verzoek is aan den gemeentereiniger M. Borgdorff eervol ontslag verleend als zoodanig tegen 1 Maart a.s. Inmiddels worden sollicitanten opgeroepen naar de vaceerende betrekking. De raadsleden, die dit jaar aan de beurt van aftreding zijn, zyn J. Koert Mz. en L. Braber Bz. Door den Raad dezer gemeente is besloten, dat de schippers, die hier gedo micilieerd zijn en geen abonnement op het havengeld hebben, van 15 December tot 15 Maart deze haven zullen mogenaandoen zonder havengeld te betalen, onder dien verstande, dat zy slechts eenmaal mogen inen uitvaren en hier niet lossen of laden Op een door eenige ingezetenen ge teekend en aangeboden adres heeft de Raad besloten, dat voortaan alleen den eersten Zaterdag in de maand de straten mogen geschuurd worden. W. Braber Gz. volontair ter secretarie alhier is als zoodanig tegen 1 Maart a. benoemd te Nieuw-Leuzen. De toestand te Adrianopel. Volgens een telegram uit Dedeagatsch aan de „Kölnische Zeitung", neemt het aan tal vluchtelingen uit Adrianopel meer en meer toe. Er is in en buiten de vesting een soort van ontvluchtings-organisatie gevormd, waarbij de herders een gewichtige rol spelen. Zy leenen n.l. hun dikke mantels aan de vluchtelingen tegen een vergoeding van on geveer 10 Mark en in deze vermomming gelukt het velen buiten de gevechtslinie te komen. Eenmaal in veiligheid leggen zy de mantels op een afgesproken plaats neer, waar de herders ze weder komen halen. Het schijnt, dat de Turken deze ontvluchting begunstigen. Hetgeen de vluchtelingen mededeelen, is niet zeer geschikt om een spoedige overgave der vesting te verwachten. Honger lijdt niemand, beet het, er is enkel gebrek aan zout en petroleum. De commandant, Shukri pasja, woont in een Grieksch huis en bevindt zich welover het algemeen is het aantal zieken klein te noemen. Op bevel van den commandant iseen bioscooptheatergeopend, dat zich in een vrij druk bezoek mag ver heugen. Het aantal films, waarover men besGhikt, is evenwel zeer klein. Hoe groot de aanwezige voorraad levens middelen is, valt moeilijk te zeggen. In teressant zyn wel de volgende cijfers over het transport van levensmiddelen, van De deagatsch naar Adrianopel in de periode 15 Augustus tot November 191241.200 Kg. koffie, 278,875 Kg. ryst, 2660 Kg. thee, 2370 Kg. peper, 7370Kg. sardines, 6000 Kg.boonen, 25.850 Kg. suiker, 7300Kg. rozijnen, 47.900 liter petroleum. Deze cijfers hebben, zooals gezegd, slechts betrekking op den laatsten tyd voor de insluiting der stad. De sterkte van het garnizoen wordt, vol gens de te Dedeagatsch aangekomen vluch telingen op 35 a 40 duizend man geschat. Duitsche instructeurs zijn, volgens hen, niet in de vesting aanwezig, behalve een gewezen Duitsch officier, Wagner genaamd, die thans eerste luitenant in Turkschen dienst is. Een Belgisch artellerist zou echter commandant der vestingartillerie zyn. De banken in Adrianopel werken ovenals voorheen, terwijl de school der Duitsche kolonie in Karagascb regelmatig bezocht wordt. Naar Bovenstaand telegram te oordeelen, zou dus de toestand der stad ni6t zoo wan hopig zijn als over het algemeen geloofd wordt. Oneerlijke liefde. Een Chinees op Kentangan (Semarang) verdween met de vrouw van een rasgenoot van Broemboengan in de richting van Soerabaja. Daar verbleef het jonge paar, aldus de „Locomotief", in een Chineesch hotel en stal de minnaar haar sieraden, gouden knoopen, kettingen en ringen, waar op hij naar Semarang verdween. Zy volgde troosteloos en woedend, klaagde by den commissaris op Boebaan: de ontrouwe, die het kostbare inmiddels tegen een handvol dierbare guldens had ingewisseld, werd ge arresteerd en zucht thans in boeien. Droevige dood. Eersten Kerstdag is de jeugdige Engelsch- man Hill, 22 jaar oud en werkzaam op ^en onderneming in het Banjoemasche even over de grens der Preanger Regentschappen by het doorwaden van een band.jirende kali verdronken, meldt de „Preangerbode". Hill kwam uit Bandoeng en wilde ondanks de waarschuwing van een loerah om het niet te doen en liever om te rijden, dwars den bruisenden stroom te paard doortrek ken, om daardoor vroeger thuis te zijn. Reeds had hy over het midden te paard de bedding doorwaad, toen de felle stroom het dier te machtig werd en paard en rui ter werden weggesleurd. Dit moet ongeveer té 6 uur 's avonds hebben plaats gehad. 's Anderen daags vond men het lijk van den onvoorzichtigen jonkman. Het paard echter, toen het 16 paal ver der uit den stroom werd gehaald, leefde nog. Een vrouw, die kussen schuwt. Een lieftallige, jonge, gehuwde vrouw, schrijft onze Londensche correspondent, die haar man en zelfs haar zoontje nimmer kuste, is zeker wel een unicum. Maar dit geval deed zich voor in Amerika, te Baltimo re. Een jonge vrouw kwam zich aldaar bij den rechter beklagen, dat zy door haai man was verlaten en van hem geen onder stand ontvangt. Gevraagd naar de reden van zijn wegloopen, antwoordde zij hem nimmer te hebben toegestaan haar te kussen, nöch hem ooit een kus te hebben gegeven, ofschoon zij acht jaren waren gehuwd. „NVat zegt u, nimmer vroeg de verbaas de rechter. „Neen, nimmer", antwoorde zij. „Ik geloof niet aan kussen. Ifijne ouders leerden my, dat daardoor ziekten worden verspreid. Derhalve houd ik daar niet van". Rechter: „Wy ontleden onze kussen niet, ze worden spontaan gegeven". Zij„Dat mag zoo wezen, voor sommige mehschen, maar ik voel nimmer het gering ste verlangen, om te kussen of te worden gekust. Myn kleine jongen van zeven jaar is mij dierbaarder dan iemand anders, doch ook hem heb ik nimmer gekust". Rechter: „U bent een onnatuurlijke moe der". Zy (met stijgende vervoering)„Ik heb zelf nimmer de lieve, rose bandjes van mijn jongetje gekust. Ook hij wil niet gekust worden". De rechter beval den man, zijn vrouw te onderhouden, maar kon haar niet bevelen, hem wel eens te kussen, of dat te laten doen. Een tragedie(Tel.) Correspondentie. Wegens plaatsgebrek blyft liet slot van het artikel Grondwetsherziening tot een volgend nummer bewaard. Op 13 Februari 1913 des voorn. 9!/2 uur aan de Kaai te Middelharnis en om 10'/2 uur aan de Kaai te Sommelsdyk van SPARREN. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 19 Februari 1913 'svoorm. 10 uur, teDirksland, aan den Philipsboofjes- weg, op de hofstede „Akkerleven", van 8 PAARDEN, 10 stuks RUNDVEE, 16 LOOP VARKENS, LANDBOUW-, SCHUUR en STALGEREEDSCHAPPEN, eenige KIPPEN, HOOI, STROO een klamp MUTSERD, gehakt SCHAARHOUT en ander HOUT, ten ver zoeke van den heer D. de Graaff te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 20 Februari 1913 's nam. half 3 uur te Melissant, ter herberge van A. van der Werf, veilingen Op Donderdag 20 Februrari des voorm. ten 9.30 ure ten verzoeke en op de bouw hoeve van Mejuffrouw J. Segers te Melissant naby Battenoord van 9 paarden, 50 stuks hoornvee, w.o. 10 kalfkoeien, 11 kalfvaarsen en 8 stieien benevens landbouwwerktuigen en gereedschappen, rijtuigen, een groote partij stalmest, hooi, stroo aardappelen, poters, koepeen ajuin zoomede melkgereed- schap en eenig huisraad. Notaris VAN BUUREN. Vrydag 21 Februari 's middags half 2 inzet en Vrydag 28 Februari 's middags half 2 afslag te Goedereede in het Logement „de Gouden Leeuw" van verscheidene perceelen BOUW- en WEILAND onder de gemeente Stellendam, Goedereede en Ouddorp, behoo- rende tot de nalatenschap van wijlen Me vrouw de weduwe M. Breen Zaaijer. Notarissen VAN DER SLUYS en VAN DEN BERG. Op Maandag 24 Februari 1913 des voorm. 9'/2 uur op de bouwhoeve van den heer C. Buijs, aan den NieuwJandschendijk te Sommelsdiik van 10 PAARDEN, 26 stuks HOORNVEE, 2 LOOPVARKENS, LAND BOUWWERKTUIGEN en GEREEDSCHAP PEN. Notaris VAN BUUREN. Inschrijving naar de huur voor het seizoen 1913 van 3.16.42 Heet. (6 Gem. 267 Roeden BOUWLAND te Melissant, in den polder Nieuw-Kraaijer, in 4 perceelen, ten verzoeke van den heer P. Kooman te Melissant. Inlichtingen te bekomen en geteekende inscbrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op Zaterdag 22 Febr. 1913 ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland. Op Woensdag 26 Februari 1913 des voor- middags 9'/2 ure, aan de Bouwschuur van Mej. de Wed. C. Joppe Cz. te Sommelsdyk van 14 paarden 11 stuks hoornvee land bouwwerktuigen en gereedschappen w.o. Smits zaaimachine en wat verder te koop zal worden aangeboden. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 27 Februari 1913 's nam. half 3 uur te Melissant, ter herberge van Adr. Both, afslag; van HUIZEN met een TUIN en ERF te Melis sant op het Dorp, kad. Sectie A. nos. 90, 91,92,877,878,879,880,904,1036,1037,1038

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 6