„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 13 12 Febr. 1913 Officieele Mededeelingen. bekendmaking. Plaatselijk Nieuws. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Mldclelliarnis brengen ter openbare kennis dat op 5 Februari 1913 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Adriana Trommel weduwe van Hubrecht Bom, van beroep winkelierster en slijtster in sterken drank, wonende te Middelharnis, om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein met ingang van 1 Mei 1913 in de navol gende localiteitzijnde het Oostelijk vertrek van het perceel, tevens winkel, kadastraal bekend Gemeente Middelharnis, Sectie B, No 1668, plaatselijk gemerkt C no. 81, en gelegen aan de noordzijde van den Visschersdyk aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleeuen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 7 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, brengt ter kennis dat het schieten alsmede het vangen van eenden en duikers vallende onder art. 15f en h der wet van 13 Juni Staatsblad no. 87 wordt gesloten op Vrijdag 2S Februari a.s. dat de uitoefening der jacht op water wild, voor zoover die niet begrepen is onder de voorafgaande bepaling, wordt gesloten op Zaterdag 15 Maart a.s dat de uitoefening van bet weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet (art. 15a! der bovenge noemde wet is toegelaten van 22 April a.s tot en met 28 Juni d.a.v. doch dat het vliegnet in geen geval tot het tiranseeren van kwartelen mag worden gebruikt; dat de kooilieden hunne kooieenden in dat jaar moeten opsluiten of ophokken van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. van Dongen, thans schipper op een visch- sloep te Maassluis, bevond zich Zaterdag hier tot aanwerving van visscherslieden. Maandag kwam bij de Wed. G. Riet mulder het treurig bericht dat haar by na 25-jarige zoon Hubrecht te Wassenaar door kolendamp was gestikt, het stoffelijk over schot zal naar hier worden overgebracht. Maandag is voor een klein aantal leer lingen de bewaarschool weer geopend. Gelukkig een bewys dat de mazelen aan het afnemen zyn, aan vele kleinen is het te zien dat zjj nog al ernstig ziek zyn geweest. Onze dorpsgenoot H. de Bloeme boot werker te Rotterdam, kreeg de vorige week gedurende de werkzaamheden een zwaar stuk yzer op zijn hoofd, zoodat hij bewus teloos ineen zakte, en in dien toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Door de wed, Roodzand is aan haar schoonzoon Jacob van de Sluis uit Som- melsdijk onderhands overgedaan de herberg „Het schippershuis" dat ruim 50 jaren door haar is bewoond. Ten kantore van den Secretaris-Pen- niDgmeester van de Dijkring Flakkee C. J. H. v. d. Broek is van 8 Febr. tot den 24 Febr. voor een ieder ter inzage nedergelegd de Rekening over het dtenstjaar 1912 en de begrooting voor het dienstjaar 1913. Gedeputeerde Staten dezer Provincie maken bekend, dat op Zaterdag 5 April a.s. alhier stierenkeuring zal worden gehouden waarvoor een bedrag van 7000 gld. wordt uitgeloofd dat voor Pinkstieren beneden l1^ jaar 28 premiën van f 40 en 28 pr. van 20 gld., voor stieren van l'/a tot 272 jaar 14 pr. van 100 gld. en 14 van 75 gld. en voor stieren boven de 27, jaar 28 premiën van 100 gld., dat op denzelfden datum en uur een keuring van rijkswege zal worden ge houden waarbij premien zullen worden uit geloofd als hierboven vermeld en onder gelijke voorwaarden. Maandag a.s. viert men hier in de gemeente een 55 jarigen bruiloft. Jacob Krijger en Teuntje de Leeuw in de Spuistraat herdenken op dien dag dit meer dan gouden feest. Dat velen eens de oudjes met een bezoek mogen vereeren. Heden, Woensdagavond zal in de zaal van den heer Meijer een openbare vergade ring worden gehouden, uitgaande van de districtsfederatie „Zierikzee" der S. D. A. P. Als spreker zal optreden J. A. Bergmyer van Dordrecht met het onderwerp: De arbeiders en de aanstaande verkiezingen. Aanvang 7 uur. Entree vry. Debat vrij en gewenscht. Dinsdagavond hielden de leden van het Ziekenfonds der Flakk. Boek- en Han delsdrukkerij ju het gezellig zaaltje van den heer Brinkman hunne 4dejaarvergadering. Uit het verslag van den Secretaris-penning meester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f184,83, terwijl aan ziekengeld werd uitbe taald f 108,997a, zoodat nog een saldo overbleef van f25,8372, makende met het goed slot van vorige jaren A f390,947j, een som van f416,78. Het grootste gedeelte dezer gelden is geplaatst op de Spaarbank van de Mij. Tot Nut van 't Algemeen, alhier. Tot voorzitter weid gekozen, in de plaats van den heer A. Jongejan, de heer J. Wijnhoff, terwijl tot secretaris-penning meester en commissarissen werden herko zen, resp. de HH. A. van Zetten, L. Doorn hein en J. van Zetten. Maandag geraakte het paard van de vuilniskar aan Marietjespad in de sloot. Door toegeschoten hulp werd het met veel moeite doch ongedeerd op het drooge gebracht. Eenige jongens die de vorige week er het genoegen in hadden uit louter baldadig heid eenige schade toe te brengen aan een onbewoond pand aan den Oostdyk zullen die schade te betalen hebben, of een proces verbaal zal hun deel zijn, wat zeker slechter voor hen zal uitkomen. Te IJmuiden zijn binnengekomen de volgende vischsloepen Paul Kruger sch. L. Koster, Albatros sch. Joh. de Waard en Oranje Nassau sch. J. de Koning. L. Koster besomde voor de visch f 900, J. de Koning f 1360 en Joh. de Waard f 1170. S0MMELSD1JK- Niet alleen bü kinderen, doch ook bij een drietal volwassen personen zijn mazelen geconstateerd. Het woonhuis vau den heer D. de Mooij aan het Korteweegje alhier is onderhands verkocht aan den heer D. Butb. Veleden week Dinsdag gaf de dansclub hare eerste uitvoering in de zaal van den heer Spee te Sommelsdyk. Eenige leden van genoemde vereeniging hebben ons twee tooneelstukken te zien gegeven, welke ieders bewondering afdwon gen. Zelden hebben we een uitvoering mee gemaakt, waar zoo correct gespeeld werd en waar de spelers rolvast waren. Van het begin tot het eind was de belangstelling dan ook zeer groot. Een woord van lof aan de spelers is hier zeker niet misplaatst. Jammer dat zoo weinigen van deze ge legenheid hebben gebruikt gemaakt. Een gezellig bal hield de danslustigen nog lang bijeen. DIRKSLAND- Donderdag 6 Februari trad voor de afdeeling Dirksland der S. D. A. P. als spreker op, A. W. Heykoop van Rotter dam, met het onderwerp: „Wat ons in Juni wacht". Spreker begon, met er op te wijzen, dat 1913 een belangrijk jaar was, niet in dien zin, dat dan het zoogenaamde onafhanke- lykheidsfeest zou gevierd worden, daar de arbeiders van ons land heelemaal geen reden hadden, dit feest mee te vieren, daar zij nog even afhankelijk waren van de bezittende klasse als honderd jaar geleden, en dat diezelfde bezittende klasse zou trachten, de arbeiders te bedwelmen met oranjebitter, en te trachten zoodoende, haar leed te doen vergeten en hare onafhankelijkheid. Maar in dit opzicht was dit jaar belang ryk, omdat dan de groote verkiezingen zouden gehouden worden, waarbij de arbei ders, zoover zij hun taak bewust zyn, hun groote afrekening kunnen houden met de bezittende klasse van ons land. En dat deze afrekening noodig is, toonde spreker met tal van feiten aan. Ten eerste schetste hij, wat de christelijke regeering en hare meerderheid had gedaan, maar vooral wat zij had nagelaten te doen, en hoe de verschillende sociale wetten, waarvan nog niets tot stand gekomen was, zeer verderfelijk zouden zyn voor de arbei ders, zooals de invaliditeitswet met haar levenslange premie-betaling en haar belache lijke lage uitkeering, het debietrecht op tabak, waarbij de wet van Napoleon van 100 jaar geleden weer zou worden ingevoerd, en de taiiefwet, die de allernoodzakelijkste levensbehoeften weer duurder zou maken. Spreker riep de arbeiders op, tegen deze regeering en haar meerderheid een felle strijd te voeren, opdat haar volksvijandige voornemens niet zouden gelukken. Na de pauze besprak hij het concentra tieprogram der vereenigde liberalen, en toonde hiervan de vaagheid aan, waarvan het doel was, dat deze party, mocht zij regeeringspartij worden, zich in de ruimte kan houden, en zich niet gebonden wilde zien, hare beloften te houden. Sprekers conclusie was, dat de arbeiders van ons land hun zelfstandigen strijd dien den te voeren, in de Sociaal Democratische Arbeiderspartij tegen de partijen der bezit tende klasse, zoowel liberaal als clericaal, en wekte de arbeiders, die in groot getal deze vergadering bezochten, op, ook mede te strijden, met de S. D. A. P. opdat zij de zoolang begeerde en ook al zoolang nood zakelijk sociale wetten zooals ten le het algemeen kiesrecht, ten tweede het staats pensioen zouden veroveren, en de schan delijke aanslagen op hUD armzalig bestaan, zooals tarief- en debietwef, benevens de invaliditeits en ouderdoms verzekering zouden kunnen afweren. Spreker wekte de aanwezigen op lid van onze party te worden, onze kranten en brochures te lezen, en zich zoodoende op de hoogte te stellen van den grooten strijd onzer dagen, die van kapitaal tegen den arbeid. Met een geestdriftig woord, eindigde spreker zyn rede, die met donderend applaus werd beloond. Er melden zich na afloop 19 abonnés aan op „De Ploeg", terwijl voor f 1.905 aan brochures werd verkocht. SIELISSANT- Donderdagavond a.s. hoopt het mannenkoor alhier in vereeniging met dat van Herkingen, een uitvoering te geven in de Herv. Kerk alhier. Deze week had de landbouwer J. A. S. het ongeluk een driejarig paard door den dood te verliezen. HERKINGEN- Tot notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier is herkozen de heer E. Slis en gekozen in de plaats van wijlen den heer W. de Geus, de heer J. van Dijk. Eerstgenoemde heeft zyne herbenoeming aangenomen terwyl laastgenoemde heeft bedankt. Het kohier der grondbelasting voor den dienst van 1913 is executoir verklaard en aan den Rijks Ontvanger te Middelharnis ter invordering opgezonden. Ieder belasting schuldige is verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Verleden week viel een kind van schipper Bevelander in de volle kaai met water. Gelukkig werd dit ongeval bemerkt door de knecht van dien schipper, die het genoegen had het kind van een wissen dood te redden. Het zoontje van den heer J. den Boer had met het rijden van boomen het ongeluk tegen een ijzeren heining staande voor de woning van den heer A. Munters aan te rijden, met het gevolg dat de heining werd stuk gereden en daaraan aanmerkelijke schade werd toegebracht. STELLENDAM. „De heer K. Human ver wierf zich heden het Diploma A" voor Stenografie systeem Rients Balt. (onverkort). Een kind, dat uit een kinderstoel ge vallen was, klaagde voordtdurend overpyn. De dokter werd gehaald, die bevond dat de kleine zyn ruggestreng had gekneusd. Naar men zegt, zal het kind langen tyd op een plank moeten blijven liggen. Deze week zal begonnen worden met een wekelijksche collecte langs de huizen voor de Zending. De bedoeling is een ver eeniging op te richten. Op de tentoonstelling, uitgeschreven door de Vereeniging B. Z. O. D. te Rotter' dam is de heer P. D. Holleman alhier be kroond voor een inzending beschuit in welke afdeeling mededongen 136 deelne mers, met den 4e prijs, zijnde een bronzen medaille en diploma.- De vorige maand zyn aan het postkan toor alhier behandeld. 88 binnen en 36 buitenlandsche tele grammen, totaal 124. Telephonische gesprekken 82 oproepbe richten 6. Dit jaar zyn voor den gemeenteraad aan de beurt van aftreden de Heer Js. Nagtegaal en T. Meijer. VERGADERING van den Raad der Gemeente Stellendam op Woensdag 5 Febr. 1913. Aanwezig 6 leden. Afwezig met kennis" geving de heer J. van Seters. Voorzitter de Burgemeester. De vergadering wordt op de gebruikelijke manier geopend, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Wordt mededeeling gedaan, dat van H.H. Gedep. Staten goedgekeurd is terugontvan gen het Suppletoir kohier van den H. O. dienstjaar 1912. Aan de orde: Bespreking uitbreiding dei- begraafplaats. In de vorige vergadering is aan het Dagel. Bestuur machtiging verleend hiervoor 9 tuintjes in gebruik te nemen. De voorzitter brengt nu een teekening ter tafel, waarbij hij voorstelt van de tuinen van de Heeren D. v. d. Broeken H,Brink man ook een stuk af te nemen, wat noodig is voor de vergrooting en ook om een goede afronding te verkrijgen. Er zuilen dan natuurlijk enkele werkzaamheden noodig blijken om de zaak goed in orde te krijgen. Wordt met algemeene stemmen besloten in dien geest. De werkzaamheden zullen worden aanbesteed. Wordt vervolgens besloten, de bergplaats op de begraafplaats op te ruimen en deze een andere plaats te geven. Plaats zal worden bepaald door B. en W. De heer Holleman stelt voor, dit gebouwtje tevens in te richten voor arrestanten lokaal. Zoo mogelijk zal aan dezen wensch tegemoet worden gekomen. Wordt besloten een post ad f 1500 uit te trekken tot dekking der kosten. Aanbeste ding en gunning worden opgedragen aan het Dagel. bestuur. Aan de orde Besprekingen aanschaffing eener motorbrandspuit. De voorzitter deelt mede, dat de heer Jansen een moter kan krijgen belangrijk goedkooper n.l. voor f 1300,— of f 1400,— De voorzitter geeft als voordeel eener zoodanige spuit op, dat met veel minder volk kan worden volstaan dan nu noodig is. Toch, zegt hij, zal een handspuit niet kunnen gemist wordeD. Bovendien zal voor deze motorspuit een bergplaats moeten gebouwd worden. De heer Holleman vraagt, of zoo'n spuit nu zoo noodig is en of' zoo'n groote uitgaaf gewettigd is. Hij is van oordeel, dat met deze spuit betere resultaten te bereiken zijn, zoo de regeling maar beter was. Dit dient herzie ning. Hij geeft aan, hoe hij zich bij een brand voorstelt, dat de toestand zou moeten zijn en geeft tevens enkele maatregelen aan om de orde te handhaven. De overige leden blijken ook nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid van een motorspuit en by stemming wordt het voorste] tot aanschaffing met algemeene stemmen verworpen. Wat betreft de te maken regeling voor de brandweer, brengt de voorzitter ter tafel een regeling van Vinkeveen. Deze regeling wil de Voorzitter voorlezen, doch de heer Holleman is van oordeel, dat het beter zou zijn, als de leden van dit reglement inzage kregen, dan zou dit het maken van een reglement voor Stellendam zeer vergemak kelijken. De voorzitter zegt er niets op tegen te hebben dit reglement rond te zenden, doch dan heeft voorlezen geen zin, zoodat hij dit maar zal nalaten. Wordt dus tot rondvraag besloten. Een concept zal dan door B. en W. worden ge maakt. De heer Nagtegaal heeft het reglement van Melissant by zich en acht het wel goed, dat ook dit eens worde nagegaan. In het nieuwe reglement zal volgens den Voorzitter ook wel dienen voor te komen een regeling wat betreft de belooDing voor de brandmeesters, daar van hen dikwijls veel wordt geeischt, zoodat zij in hun zaken schade lijden. Alle leden zijn vóór een bepaling, waarbij aan de brandmeesters een vergoeding wordt toegekend. De voorzitter doet vervolgens mededeeling een schrijven ontvangen te hebben van de Maatschappij tot exploitatie van Gemeentebedrijven, waarbij deze maat schappij aanbiedt een gasleiding te willen aanleggen voor Ouddorp, Goedereede en Stellendam. De voorzitter zegt, dat er van electrische verlichting wel niets zal komen, daar Goeree op zyn standpunt blijft staan en de heer Boom voor Stellendam en Ouddorp geen electrische verlichting wil aanleggen. De heer Holleman is van meening, dat alles wel goed op pooten mag staan alvorens weer met Goeree samen te werken. Deze gemaakte kosten mag Stellendam betalen en Goeree gooit roet door 't eten. De heer Keijzer zegtZe willen in Goeree niet apart betalen voor het Hoofd wat be treft- electrisch licht, nu zullen ze het voor Gaslicht ook wel niet doen, zoodat van gas verlichting voor de drie gemeenten ook wel niet veel zal komen. De heer Van Vessem deelt vervolgens zijn gevoerde corresponden tie met den heer Boom mede, waaruit blijkt, dat de heer Boom nog het mogelijke wil doen, wat betreft de electrische verlichting. Volgt de rondvraag. De heer Holleman vraagt, of het reglement van orde nu in orde is. De voorzitter zal het bestaande reglement, dat reeds oud en geel is, geheel laten vernieuwen en er de bepaling in opnemen, dat voortaan by loting wordt bepaald, wie eerst zal stemmen. Wordt goedgevonden. De voorzitter stelt voor de nummering der bestaande hulzen aan den nieuwen weg van gemeentewege in orde te laten brengen. Hiertoe wordt besloten. De heer Holleman vraagt, of de voorzitter zijn aandacht reeds heeft geschonken aan den toestand op de Molenkade. De voorzitter antwoordt de zaak te hebben onderzocht, doch de polder zegt, niet ver plicht te zijn de zaak op te knappen en de voorzitter meent, dat de gemeente niet geroepen is dit zaakje weer maar te gaan in orde maken. Dan zullen ook anderen het wel aan de gemeente overlaten. De heer Keijzer bespreekt de toestand bij de fairbank. De voorzitter zegt mede, dat de toestand niet is als hij wezen moest. Hij heeft er over gesproken met den gemeente opzichter en er is besloten tot een drogen tijd te wachten alvorens hier goede verbetering te brengen. Nu is daar de toestand slechts eenigszins in orde gemaakt. Dezelfde vraagt, of er al eens is gedacht over het plaatsen van een rood licht aan den Oosthavendam. De voorzitter heeft, over deze zaak niet nader met den heer Hartman gesproken. De heer Keijzer dient nu het voorstel in op dien dam een gekleurd licht te plaatsen. Hij is van meening, dat de kosten uit het havengeld te dekken zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Aan den Minister van Marine zal worden gevraagd, of er bezwaren tegen de plaatsing bestaan. Dezelfde bespreekt verder de kaai, ter plaatse, waar de beurtschipper lost en laadt. Daar moet iets aan gebeuren. Men kan er niet komen. De voorzitter zegt, dat dit alleen ditjaar het geval is, doordat er suikerbuiten hebben gelegen. Maar hy gelooft niet, dat dit weer zal gebeuren. De grond hoort by den polder, maar of die er wat aan zal doen De Voorzitter vraagt nu den heer Keijzer, hoe hij zich het pad naar de tram heeft gedacht én waar het zal moeten beginnen. De heer K. antwoordt: Bij de kaai, m ver binding met het dorp. Verder van af H. van Seters tot de tram. Men zal trachten

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5