k. DE MOOIJ, Sommelsdijk. BOEKHANDEL Advertentiën, 2 barende vrouwenbeweging bij duizenden het besef heeft doen ontwaken, dat de gelijkstelling van man en vrouw als staatsburgers eiseh des tijds is, sluit het clericale kabinet de oogen voor deze be weging, de evolutie in de denkbeelden gaat aan dit bewind voorbij, geen enkele vrouw zal van mr, Heemskerk het kies recht verwerven. Het kiesrechtvoorstel van minister Heemskerk is reeds daar reactionair in zijn wezen, terwijl het volksmisleidend is in hooge mate dooi den schijn, waarmede het de volgelingen der Kuyperpartij tracht te verblinden. Terwijl het clerical kabinet een kies rechtregeling brengt, zoo vaag, dat voor alle mogelijke uitsluitingen plaats open blijft, ontneemt liet bovendien aan zijn schijnhervorming onmiddellijk het wei- nigje invloed, dat zij ten goede zou kun nen oefenen, door de machtsuitbreiding der Eerste Kamer. De toekenning van het recht van regres is nog erger dan dat men aan dit college het amendements recht had toegekend. Immers bij toeken ning van het laatste recht, blijft de volle verantwoordelijkheid aan het amendee- rend college, in casu de Eerste Kamer. Doch wat gebeurt bij het regresrecht? Dan geeft de Eerste Kamer aan de Tweede, die een wetsontwerp reeds aan nam, opdracht dit onderwerp te wijzi gen naar den wil der Eerste Kamer op straffe van verwerping der wet. Aldus zal de Eerste Kamer haar wil kunnen doorzetten, terwijl zij de verantwoorde lijkheid op de Tweede Kamer afschuift. Dit verkapte amendementsrecht maakt de clericale grondwetswijziging voor elk vooruitstrevende geheel onaannemelijk. (Wordt vervolgd.) De laatste loodjes. Ze wegen het zwaarts, zegt het spreek woord. De laatste loodjes zijn voor ons de kiezers, die tusschen heden en Vrijdag middag 4 uur nog op de lijst zullen wor den gebracht. De kiesvereenigingen heb ben natuurlijk het gros der vrijzinnige recruten reeds ingedeeld. Doch allicht is nog een enkele vergeten, heeft men een nieuwaangekomene over 't hoofd gezien. In die drie dagen, die den Satalen sluitingstermijn nog voorafgaan, late ieder de rij zijner kennissen nog eens de revue passeeren om na te gaan of allen wel kiezer zijn. Als elk onzer Flakkeesche [geestverwanten in zijnen kring zich die moeite getroost, lijdt het geen twijfel of met 15 Februari zullen op de kiezerslijst al onze mannen zijn geplaatst. Wij richten daardoor deze laatste opwekking tot de onzen: „Werk tot den laatsten klokslag van Vrijdagmiddag vier uur om te zorgen, dat onze vrijzinnigen het meest volledig van alle partijen de namen hunner man nen op de lijst hebben weten te brengen. Vooral in plaatsen, waar ambtenaren en anderen zich vestigen, zal het zaak zijn, dat de kiesvereenigingen goed nagaan of deze allen wel op de lijst zijn gebracht. Zeer vaak wordt de bepaling over 't hoofd gezien, dat degene, die in 1912 verhuisd is naar een andere gemeente, met zijn voldaan geteekend belastingbiljet (ver mogens-, bedrijfs-, personeele-of grond belasting) naar het gemeentehuis van zijn nieuwe woonplaats moet gaan om zich aan te geven. Laten we hopen dat die nieuw aange- komenen wel zooveel waarde aan het bezit van het kiesrecht zullen hechten, dat zij er zich, zoo noodig, een gang naar het gemeentehuis voor getroosten. De laatste dagen voordenl5enFebruari zij ons dit alles van groot belang. Laat geen vrijzinnige kiesvereeniging op Flak- kee nalaten in deze dagen de wapenschou wing over de ingelijfde recruten te hou den Bij deze revue toch zal het best blijken of het wachtwoord voor allen is geweest De kiezersweek in het voorjaar is de mobilisatie van het Juni-leger! Hoe ze strijden. We hebben in voorgaande nummers door citaten uit verschillende Roomsche bladen (De Voorhoede, de Heilige Familie, enz.) aangetoond, op welk een oneerlijke en lasterlijke wijze de strijd tegen de vrijzinnigen door de clericalen wordt ingezet. Dat we hier niet te doen hebben met de campagne van enkelen, doch blijkbaar over de heele lijn deze infame strijdwijze door de clericale broeders gevoerd zal worden, bewijst een circu laire, door de Roomsch Katholieke kies vereeniging „Vrijheid en Recht" en de Algemeene Roomsch Katholieke Propa- gandadub „St. Petrus" te Alkmaar ver spreid. In die circulaire durft men neer schrijven, le het ophitsen tegen „Rome" is nu reeds in vollen gang onder aanvoering van „den beruchten priesterlasteraar prof. Eerdmaus", die het geheele land doortrekt om zijn hatelijkheden te luchten." 2e. „Tegenover „de aangesloten ben den (men lette wel Red. V.) der linker zijde, die de haat slechts tijdelijk bijeen houdt, staat ons Recktsche kiezerskorps tot verdediging en behoud onzer christe- telijke regeering." Wij zullen hieraan weinig toevoegen. De lezer ziet op welk een treurige wijze van die zijde de strijd wordt aangevangen. Het is waarlijk geen wonder, dat dominee W. in het Haarlemsch Predikantenblad, schrijvende over de Antithese, zegt, dat waar het in het eigen leven om 't voor of tegen Christus gaat, dit niet gaat „op de godslasterlijke wijzewaarop deze leuze in de politiek van onze dagen luordt uitgeroepen. Wat heeft al onze quasi „christelijke" staatkun de met den heiligen naam en de heilige zaak van Christus te maken I Ze heeft die tot een aanfluiting ge maakt. En doet 't nog." Strijdmiddelen, als wij signaleerden, bewijzen dubbel de waarheid dezer uit spraak De SchiedamsGhe Zwendel. IV. Het geld dat de coöperatieve veevoe derfabriek noodig had, werd verschaft door bemiddeling van den Amsterdam- schen bankier, den heer Everard, die de obligatieleening plaatste. Toen het in het vorig jaar al spoedig bleek, dat het met de zaken der fabriek misliep, toen de accepten van f 2400 gedurende tien jaar aanvankelijk werden geweigerd,toen het tekort in de duizenden liep en de boerenvrienden"(!reeds lang de coöperatieve hadden verlaten, zooals de ratten wegtrekken van het zinkende schip, schoot voor het nieuwe bestuur weinig anders over dan te trachten tot een vergelijk te komen met de obligatie houders. De laatsten toch hadden de obligatieleening van f 600000 opgezegd. Na lange onderhandelingen was het be stuur tol het volgende voorstel gekomen In contant geld zou aan de obligatie houder 3 ton worden betaald. Die 3 ton zouden de boeren, die tot de cöperatie waren toegetreden, gezamenlijk storten. Per lid zou dit f 1500 hebben bedragen. Voor de resteerende 3 ton zouden aan- deelen worden gegeven in een nieuwe Naamlooze Vennootschap, waarin de coöperatieve zou worden omgezet. De lezer ziet: het kwam er op neer, dat boeren en obligatiehouders zich zware offers moesten getroosten. We hebben niet gehoord, dat de boeren vrienden Bemelmans er. Von Briel Sasse ook een offer brachten 1 De vergadering van obligatiehouders nam echter met dit voorstel van het bestuur geen genoegen, zij verwierp het met groote meerderheid. Wat niet uit blijven kon, is daarop 17 Januari ge schied. De Rotterdamsche rechtbank heeft het faillissement der coöperatieve fabriek uitgesproken. Wat zal er nu ge beuren Zal de justitie den sluier weten op te lichten, die over de gedragingen van de bekende boerenvrienden ligt? Een straf rechterlijke vervolging tegen Bemelmans schijnt ingesteld wegens den inbreng zijner beroemde naamlooze vennootschap pen. Met zijn vriend Von Briel Sasse is hij bovendien in December reeds gedag vaard geworden. Wat in deze zaak de bewijsvoering zal bemoeilijken is, dat schriftelijke bewijzen weinig of niet voorhanden zijn. Zijn ze er nooit geweest of zijn ze op tijd verdwe nen? We weten het niet, doch in mon delinge verklaringen in de gehouden bestuurs- en andere vergaderingen zal veelal het eenig bewijs zijn te zoeken. Dat dit groote moeilijkheden met zich brengt, is licht te begrijpen. De procedure zal voor een voornaam deel wel loopen over de vraag, of ver schillende boeren (men herinnere zich het ingezonden stuk in ons vorig num mer) wel aansprakelijk zullen kunnen worden gesteld. Waar een 200 tal pro cessen in het vooruitzicht zijn gesteld, zullen wel eenige jaren verloopen, eer deze zaak berecht zal zijn geworden. Waar het Financieel Weekblad voor den Fondsenhandel schrijft, dat in de geheele financiëele geschiedenis van Ne derland gedurende de laatste halve eeuw haar geen geval bekend is, waarin dingen zijn voorgekomen, als in dit Boerenbond schandaal, moet ten volle openbaar wor den, welke rol de groote heeren von Briel Sasse, Bemelmans en anderen in deze affaire hebben gespeeld. Grondwetsherziening. Ingediend is een wetsontwerp tot het in overweging nemen van twaalf voorstellen van verandering in de Grondwet. Het kiesrecht. De regeering is van meening, dat de Grond wet zelve die grondslagen voor het kiesrecht heeft te leggen; dat die grondslagen niet worden aangetroffen in de vage formulee ring, welke artikel 80 thans behelst. Vermits het gezin is de kern der maatschappij, moet in de eerste plaats aan de hoofden van ge zinnen het kiesrecht worden toegekend. De leden van het gezin verkeeren als regel in zoodanige afhankelijke positie, dat zij de maatschappelijke zelfstandigheid missen, welke voor de toekenning van het kiesrecht noodzakelijk is. Wie echter, ofschoon lid van een gezin, of, geheel staande buiten elk gezinsverband, in de maatschappij een zelf standige plaats inneemt, behoort, in denzelf den gedachtengang, ook tot het kiesrecht te worden geroepen. Bij een en ander heeft de regeering alleen mannen, geen vrouwen, op het oog. Ook in de staatscommissie was geen meerderheid voor vrouwenkiesrecht te vinden. De kring der verkiesbaren voor de Eerste Kamer is aanmerkelijk uitgebreid. Voor de Eerste Kamer zullen daarom verkiesbaar zy'n te verklaren dezelfde personen als voor net lidmaatschap der Tweede Kamer in aanmerking kunnen komen. Recht van regres. Het denkbeeld om aan de Eerste Kamer een recht van regres toe te kennen in den door de staatscommissie voorgedragen vorm, vond instemming bij de regeering. Uitkeeringen aan kerkgenootschappen. Na ampele en herhaalde overweging kon de regeering het voorstel der staatscom missie inzake uitbreiding van art. 171 (uit keeringen uit 's rijkskas aan kerkgenoot schappen) niet volgen. Onderwijs. Het grondwettelijk voorschrift, waarin het onderwijs regeling vindt, is, wat de hoofd strekking aangaat, niet meer van dezen tijd. Aan het bijzonder onderwijs dient, volgens de regeering, de plaats toegewezen te wor den, welke daaraan, ook krachtens de macht der feiten, toekomt. Slechts voor zoover dit te kort schiet, trede de overheid op. De waarborg, dat overal, waar de behoefte daaraan zich openbaart, gelegenheid zal bestaan voor het genieten van, van over heidswege gegeven, lager onderwijs, wordt daarmede in prijs gegeven. Voorts moet de Grondwet, ten einde aan den eisch der billijkheid te voldoen aan scholen, door particulieren opgericht, gelijke geldelijke aanspraken tegenover de overheid verzeke ren als aan openbare scholen. Grondwetsherziening. Het bestaande art. 195, dat in elke Kamer twee derden van de uitgebrachte stemmen bij tweede lezing vordert, heeft tengevolge, dat 17, wellicht zelfs nog minder leden van de Eerste Kamer eene Grondwetsherziening kunnen tegenhouden. Niet ten onrechte wordt daaraan eene grief tegen het elfde hoofdstuk ontleend. Indien de tweede lezing geschiedt in ver- eenigde vergadering en dan het voorstel, zal het zijn aangenomen, ten minste 26 stem men van leden der Eerste Kamer en 51 stemmen vaD leden der Tweede Kamer moet verwerven, blijft aan de Grondwet haar bestendig element verzekerd, zonder dat aan de zucht tot behoud al te groote invloed wordt toegekend. Hierin is eene kleine af wijking van het voorstelderstaatseommissie gelegen, welke 76 stemmen eischt, onver schillig of zij van leden der Eerste dan wel van leden der TweedeKamer afkomstig zijn. De regeering meent, dat al kunnen geen beraadslagingen over de tweede lezing in vereenigde vergadering worden gevoerd, bij de stemming geene combinatie van eene minderheid uit de eene met eene meerder heid uit de andere Kamer den doorslag mag geven. Aan de toelichting tot de artikelen der verschillende wetsontwerpen is het volgende ontleend: De troonsopvolging. De volgorde van erfopvolging behoeft eenige aanvulling. De bedoeling der Grondwet, ten aanzien van de kinderen, die later dan 300 dagen na den afstand worden geboren, is onzeker. De gewijzigde redactie heft deze onzeker heid op. De geldende bepaling vordert de wettelijke toestemming, tot het vorstelijk huwelijk slechts, afgezien natuurlijk van den regee renden koning, voor prinsen en prinsessen van het regeerend stamhuis Deze laatste uitdrukking is te eng. Immers zij omvat niet de zoons en dochters van eene regeeren- de koningin, aangezien deze leden zijn van een ander stamhuis. Ook voor den vermoede- lijken troonopvolger, wanneer deze tot een ander stamhuis behoort, geld de bepaling niet. In een en ander voorziet een voorgedragen artikel. Het verbod, in art. 23 vervat, mist sanctie. Deze mag vooral met het oog op de moge lijkheid, dat op een vreemden vorst de Nederlandsche kroon overgaat, niet ontbre ken. Een termijn van negentig dagen de Staatscommissie vond twintig voldoende is gekozen, die van rechtswege het ver lies van de kroon ten gevolge zal hebben zoo vóór het verstrijken daarvan de beslis sing niet is genomen. Van het inkomen der Kroon. Wordt het koninklijk inkomen uit 's rijks kas met f 200.000 verhoogd en dus op f 800.000 gebracht, dan is, daarbij gevoegd het inkomen uit de domeinen, hetgezame- lyk inkomen nog lager dan b.v, het in komen der kroon in België, dat reeds in 1863 op 8.300.0000 francs werd bepaald. Van het vastleggen van het inkomen in de Grondwet is geen bezwaar te duchten, mits slechts by nieuwe troonsbeklimming gelegenheid voor den wetgever besta wijzi ging in het bedrag van dit gedeelte van het inkomen der kroon te brengen voor het tijdperk der regeering van den nieuwen koning. De uitgaven voor het onderhoud van de zomer- en winterverblijven, bedragen zelfs, al rekent men daartoe niet de meubilee ring, aanzienlijk meer dan f 100.000'sjaars. Het is dus in overeenstemming met de bedoeling van het voorschrift de f 50.000 door de Grondwet toegestaan, althans te verdubbelen. De redenen, welke er voor pleiten aan de dochter des konings die de vermoedelijke troonopvolgster is, een gelijk inkomen te verzekeren als den Prins van Oranje, liggen voor de hand. Eene prinses, eenmaal in het genot van bedoeld inkomen, zal dat volgens het tweede lid behouden, ook al mocht zich het uit zonderingsgeval voordoen, dat later nog een Prins van Oranje wordt geboren. Van het Regentschap. De regeling van het regentschap behoeft in verschillende opzichten aanvulling en verduidelijking. Met behoud van de tegen woordige volgorde der artikelen, ware deze niet licht te verkrijgen. Daarom wordt eene eenigszins andere indeeling van de afdeeling voorgesteld. Van de macht des Konings. Aan den ingang van de zesde afdeeling, die de macht des Konings regelt, dient de erkenning te worden geplaatst, wat grond wettelijk bü een der hoogste staatsmacht berust. Dit geschiedt door omschrijving van de drieërlei richting, waarin deze macht zich uit. Ter wettiging van hetgeen de praktijk blijkt te vorderen, wordt thans ook de moge lijkheid voorzien, dat uit kracht van een algemeenen maatregel door een orgaan van het uitvoerend gezag voorschriften worden gegeven. Aldus getroffen voorschriften zullen, om door straffen te worden gehandhaafd uit drukkelijk steun moeten vinden in de wet. Goedkeuring van alle gesloten verdragen voor de bekrachtiging, door de staatscom missie voorgesteld, meent de regeering, na ernstig overleg, niet te mogen aanbevelen. In het formulier van afkondiging is aan de woorden „bij de gratie Gods", grondwette lijke ondergrond gegeven. De erkenning, dat alle macht van God afkomstig is, behoort ook in de Grondwet niet te ontbreken. In overeenstemming met de gebruikelijke schrijfwijze wordt voorgesteld het woord „salut" in het formulier te lezen „saluut". Het woord „ministers" ban in de Grondwet vervangen de uitdrukking „hoofden van ministerieele departementen." Volgens de nieuwe formuleering zal het duidelijk worden, dat de woordeD „naar welgevallen" ook op de benoeming doelen. Het kiesrecht. De bedeeling is als reden van uitsluiting van het kiesrecht beperkt tot onderstand van overheidswege of van een niet-kerkelijke instelling. Daarentegen is de eisch gesteld, dat de geldelijke onderstand gedurende ten minste 3 maanden in het burgerlijk jaar moet zijn genoten om niet elke tegemoet koming van voorbljgaanden aard met ver lies van het kiesrecht gepaard te doen gaan. De mogelijkheid wordt geopend van invoe ring van een stelsel van evenredig kiesrecht. (Zie vervolg TWEEDE BLAD) VAN Vlugge levering van SCHOOLBOEKEN. TIJDSCHRIFTEN. MODE-, DAG- en WEEKBLADEN. Plaatsing van Advertentiën worden aan genomen voor alle Couranten en tijdschriften, zonder verhooging van prijs. Vraagt de Catalogus van Buitenlandsche Tijdschriften. Verder ruim voorzien van SCHRIJF- EN KANTOORBOEKEN, KERKBOEKEN EN BIJBELS, SWAN VULPENHOUDERS, enz. enz. NAAMBORDEN EN STEMPELS. Steeds ter inzage het Maandregister van nieuwe pas verschenen boeken.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 2