Binnenland. Buitenland. Ingezonden Stukken. mede voorlezing wordt gedaan van een sehrüven van genoemde heer, daarbij alsnog een drietal voorstellen voor den bouw der electrische centrale in overweging gevende. Naar aanleiding van vorenstaande missi ves is door den Baad éénparig besloten, op geene nadere voorstellen betreffende electri- ficatie meer in te gaan, waarvan den heer Boom kennis zal worden gegeven. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van J. van der Wal te Stellendam houdende verzoek van s/i ontheffing van zijnen aan slag in den 13. O. over het dienstjaar 1912. Wordt éénparig goedgevonden, deze ont heffing te verleenen waarvan aan adressant en den gemeente-ontvanger kennis zal worden gegeven. Alsnu sluit de Voorzitter de Openbare Vergadering en wordt tot besloten zitting overgegaan. Na heropening der Vergadering wordt éénparig vastgesteld een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1912, hetwelk dienovereenkomstig ter goedkeu ring aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze Vergadering. OUDDORP. Alhier worden pogingen aan gewend om een derde O. L. School op te richten. In de afgeloopen maand werden hier aan het Telefoonkantoor 191 telegrammen behandeld, terwijl 155 gesprekken werden gevoerd. Bü den heer Mekaai zijn van Zondag op Maandagnacht 2 groote konijnen ont vreemd. NIEUWE TONGE- Aan het Hulptelegraaf en telephoonkantoor werden gedurende de maand Jannari behandeld 156 telegrammen, 329 telephoongesprekken en 5 telephoonop- roepberichten, totaal 490 berichten. In dit jaar zijn hier als Gemeente raadsleden aan de beurt van aftreding de heeren A. Breesnee en J. Houtaar. Onze muziekvereeniging Apollo zal Dinsdag a.s. 's avonds in het hötel van den heer T. H. Holleman alhier een concert geven. Voor deze gelegenheid heeft Apollo de medewerking verzekerd van de Nederland- sche salon Deuttisten de heer en mevrouw Franken uit Botterdam. Het prachtig ge kozen programma zegt voldoende, om nu reeds te constateeren dat het Dinsdagavond een succes zal zijn voor Apollo. Na afloop zal er gelegenheid zijn om een dansje te maken, de jongelui zullen dus zeker wel aanwezig zijn. OUDE TONGE- Door den heer A. deWeerd alhier is te Bergen op Zoom een hengst aangekocht voor de som van f 3100. OOLTGEN'SPLAAT- De Liberale Kiesver- eeniging alhier heeft in hare vergadering van 28 Januari j.l. bü acclamatie den heer A. Boodhuflzen candidaat gesteld voor de 2e Kamer. Beroepen by de Ned. Herv. gemeente te IJselmonde Ds. A. Luteyn alhier. DEN BOMMEL Tot gemeenteveldwachter is benoemd de heer C. Witvliet, thans ma rechaussee te Dokkum. De landbouwer I. L. verwondde zich de vorige week zoodanig met een aardappel riek aan de lip, dnt geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Op het telefoonkantoor alhier werden de vorige maand behandeld 56 telegrammen, 117 gesprekken en 5 telefoonoproepberichten. Nadat voor eenigen tyd door den omroeper was bekend gemaakt, dat degenen die nog wenschten aan te sluiten aan de gasverlichting, zich daartoe by den gemeen teopzichter konden aanmelden, hebben zich nog 40 bewoners voor aansluiting opge geven, zoodat men kan zeggen, dat thans zoogoed als de geheele gemeente is aange sloten. Zondagvoormiddag a. s. zal de heer Cuperius uit Utrecht alhier in de kerk der Ned. Herv. gemeente optreden om te spre ken over de Zending op Java. WESTSCHDUWEN- Hedenmorgen 3 ure is onder Westscbouwen op strand geloopen de Belgische Visscherboot P. 35 equipage, bestaande uit schipper en 3 knechts, is naar den wal gezwommen. 't Vaartuig zit op het strand. Ongelukken. Een inwoner van Meppel,J. Zomer, heeft men Zaterdagochtend verdronken gevonden in de Wold-A, nabij die gemeente. Omtrent de ooizaak van zyn dood is nog niets met zekerheid bekeDd. Vrydag is, onder Valburg, het lijk opge- vischt van den sedert Maandag vermisten heer S. Te Kropswolde is Zaterdagmiddag de arbeider Mein, van Eexta, die bij een aan nemer van dubbelspoor welk wilde zoeken, door een trein overreden. Het hoofd werd vau den romp gescheiden. By een werf te Papendrecht is, naar de „N, B. Ct." meldt, Vrijdagavond M. L. ma chinist aan boord van de „Admiraal de Ruyter" door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken, De man, die te Goes woonde, laat een vrouw en drie kinderen achter. Te Geldermalsem is, naar het „U. D meldt, Zaterdagmiddag de seinwachter H. van Vught, wonende te 's Hertogenbosch, door een trein overreden en gedood. Sinds Vrydagavond wordt te Dongen vermist de 21-jarige Johanna M., die tien minuten vóór 6 de werkplaats van den heer C. Schellekens verliet en niet meer terug kwam. Men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. Tot laat in den nacht en ook weer Zaterdag is men aan het zoeken geweest doch zonder resultaat. De arbeider G. B., uit Oosternijkerk, die by het blusschen van een brand in een stookhok brandwonden bekwam, is in een ziekenhuis te Leeuwarden overleden. (Tel.) Huiszoeking. Te Naarden heeft de officier van justitie, daarin bygestaan door de politie, Vrydag in den namiddag huiszoeking gedaan op het stadhuis. Er moet namelijk een vrij aanzien lijke som op de secretarie vermist worden. Ook heeft de politie bij verschillende win keliers in de gemeente gevraagd, of by deze ook geld gewisseld is en tot welk bedrag. (Tel.) Jacht op een deserteur. Zooals men zich zal herinneren, schrijft de „Dordrechtsche Ct", wist in het begin van September van het vorig jaar de 22-jarige P. v. d. Laars, afkomstig uit Dordrecht, die te dezer stede als deserteur van de Kon. Ned. Marine was gearresteerd, tydens zyn over brenging naar Den Helder aan het militair geleide te ontsnappen door tusschen Haar lem en Alkmaar uit den trein te springen, waar hy by een dorpssmid zyn boeien liet doorvylen. Sinds dien wist hy zich geregeld aan den arm van het gezag te onttrekken. Eenigen tyd geleden werd hy door de politie opgemerkt in de Boogjes te Dordrecht, doch hy wist zich ook toen weer onvindbaar te maken door te water te springen, naar den overkant re zwemmen en zich op de Hellin gen aldaar te verschuilen. Gistermorgen te rnim 8 uur werd hy door de Dordrechtsche politie opgemerkt in de nabyheid van het Zwyndrechtsehe Veer, blykbaar met de bedoeling zich naar den overkant te begeven. Hy zag zich echter ontdekt en nam haastig de wyk, door een politie-agent en een rechercheur achtervolgd. Op de Geldersche kade gekomen, sprong hy van den wal op een in het Maartensgat liggend houtvlot en vervolgens te water. Hij zwom naar een ander vlot, klom daarop, om een oogenblik later wederom te water te duiken. Thans zwom hy naar het tuintje tegenover het kantoor der firma Gerard Mauritz, klom op de trap, over het hek en bevond zich dus weer op den vasten wal. Ziende, dat de politie een omsingelende beweging maakte en geen uitweg meer wetende, liep hy het Maartensgat op en het kantoor der firma Gerard Mauritz binnen, waar hy zich in een kolenkastin den gang onder een jas verborg. De politie inmiddels in het Maartensgat aangekomen, vernam van omwonenden, waar de vluchteling was binnengegaan en had dezen dan ook spoedig te pakken, nat en zwart. Geboeid werd hy overgebracht naar het hoofdbureau van politie en vervol gons ter beschikking gesteld van den garni- zoens-commandant. Met den trein van 11 u. 17 min. is hy onder militair geleide naar Den Helder overgebracht, om aldaar ter beschikking van de militaire autoriteiten te worden gesteld. Tulpenbollen als vee-voeder. De landbouwer en veehoeder D. B., te Noordwyk, heeft onlangs gekocht 100 mud tupenbollen (La Beine), gemiddeld voor 65 cents per H.L. En wat doet hy daarmee Hy voert ze aan zyn koeien, en die zfln er zoo op verlekkerd, dat er hooi en zelfs lynkoeken voor laten staan! En D. B. kan het in zyn melkemmer goed zien, dat tulpenbollen een best voeder ismeer melk krijgt hü en ze is ook vetter en dikker. Merkwaardig. Voor den ambtenaar van den burgelyken stand van Smallinger- land te Drachten werd Maandag aangifte gedaan van een tweelinggeboorte. Op zich zelf niets byzonders, is het vermeldings- waardig, omdat het broertje en zusje meer dan twee volle dagen in leeftyd verschillen, het jongetje is n.l. geboren den 24 Januari des voormiddags lO'/j uur, het meisje pas den 26 Januari, des namiddags b'fo uur. Twee duizend gulden gerold of verloren. De 73-jarige kassierslooper der firma Bunge Co op de Keizersgracht te Am sterdam, begaf zich gistermorgen met een groot aantal wissels ter incasseering naar verschillende banken. Toen hü zich in de Kalverstraat be vond, ontdekte hy plotseling dat zyn por tefeuille, die zich in zyn binnenzak bevond, verdwenen was. In de portefeuille bevond zich een reeds geïncasseerd bedrag van om streeks f 2000, benevens een wissel. De looper gaf by de politie op, dat in de Kalverstraat iemand tegen hem was aan- geloopen, zoodat de mogelykheid bestaat, dat hem daarby de portefeuille ontrold werd. Intusschen is de kans ook niet uit gesloten, dat hü de portefeuille verloren heeft. Het middagslaapje 1 „Een middagdutje" is er op het kussen geborduuid, dat een zorgzame dochter of nicht met vlütige hand voor u maakte. Doch het opschrift is niet gelukkig gekozen even min als het geheele geschenk, dat den ontvanger geen voordeel zal btengen, want het „middagslaapje" brengt nooit werkelüke ontspanning. Men ontwaakt meestal met een zwaar hoofd en een onbehagelyk gevoel en hoe wel dit spoedig verdwijnt heeft men toch duidelük het bewüs dat slapen na het eten niet deugt. De spüsvertering eischt lust of althans matige beweging na het eten, maar deze rust mag nooit overgaan in slaap, daar de slaap, die op zichzelf reeds de spysvertering tegenhoudt, ook nog de wer king der organen verzwakt. Daarbij bevor dert het middagdutje ook nog de traagheid, en verhindert indirect dat de stofwisseling snel en volkomen verrisht wordt. Niet zonder reden klaagt dan zoo iemand over „zyn dik bloed", hoewel deze woorden voor den medicus een andere beteekenis hebben dan voor den leek, Zoo.n dutje leidt ook tot een zeker „embonpoint", kan zelfs voor later optredende vetziekte aansprakely'k gesteld worden. Dus heeft men zich aan een middagslaapje gewend, dan moet men zich deze gewoonte weer afwennen met alle mogelüke kracht, hoe moeielyk het is om een aangenomen gewoonte te moet6n opgeven. Doch men bedenke, dat dit middagslaapje noch voor den geest, noch voor de veerkracht van het lichaam bevorderlyk is. Moleschott. Tweede Kamerverkiezingen. OOSTBUBG. De centrale vrüzinnige kiesvereeniging in dit district stelde in de Zondag gehouden vergadering den heer jhr. B. B. de Muralt, uit Zierikzee, definitief candidaat voor de Tweede Kamer. HOORN. In de Zondag te|Purmerend ge houden algemeene vergadering van de cen trale vrüzinnige kiesvereeniging in het district Hoorn is de heer W. de Jong met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de a.s. verkiezingen. Per schaats over een grintweg. Men schry'ft uit Sloten aan de „L. Ct." Op den gladden Donderdag van de vorige week is een bakkersgezel langs den grint weg op schaatsen van Sloten naar Stavoren gereden. Hy deed dien tocht in 3 uren, d.i. de belft van den tüd, dien een voetganger noodig heeft. De terugweg kon hy slechts gedeelte- lyk op dezelfde wyze volbrengen. Een revolver-aanslag. Te O. Pekela (Gr.) wilde, naar de „Prov. Gron. Ct." meldt, een onbekend persoon de meid van den landbouwer E. Begeman spre ken. Toen de meid te kennen gaf, niet buiten te willen komen, loste hy een revol verschot. De kogel drong door in de kamer. Gelukkig werd geen enkel persoon getroffen. De politie doet onderzoek. Een zonderlinge vennootschap. Dezer dagen namen we uit de „N.B. Ct." een bericht over, betrekking hebbende op de N. V. Prinses Juliana te Rotterdam. Het verhaal kwam hierop neer, dat een pryswinner, die 42.50 kwam halen, geen geld kreeg, nadat hy een kwitantie en een obligatie gegeven had. Naar aanleiding daarvan deelde de direc teur van de vennootschap onzen correspon dent het volgende mede Op Obligatie no. 7810 was een prijsje van 42,50 gevallen. Onmiddellü'k werd-toen aan den agent, die deze obligatie verkocht had, den heer v. d. Endt te 's Gravenhage, opgave verzocht van het adres van den rechthebbende. De heer v. d. Endt deelde dit mede en daarop werd de winner, den heer D. Boer, verzocht zyn prijs in ontvangst te komen nemen. Na dit verzoek nog eens per telegraaf te hebben herhaald, kwam de heer Boer ongeveer 4 dagen later zich aan het loket aanmelden. Daar de directeur alle betalingen persoonlük doet, werd den heer Boer verzocht naar het privé-kantoor te gaan. Daar ontving hij volgens den directeur 4 briefjes van tien met een rüksdaalder en toekende hij daarna een kwitantie. De heer Boer is daarop vertrokken en vervoegde zich toen aan het loket om te trachten ook daar, dus voor de tweede maal, zijn prys in ontvangst te nemen. Den be diende kwam dit verdacht voor en daarom belde hy naar het privé-kantoor. Zoo vlug mogelük, aldus de directeur, liep ik de trap af, doch toen ik beneden kwam bleek de heer Boer ventre A terre te zün vertrokken." Dat zou de toedracht der zaak zün. Dubbele diefstal ter secretarie te Eaarden. Men meldt ons uit Naarden betreffende de diefstallen der secretarie aldaar: Het ter secretarie verdwenen bedrag is ongeveer f 400 groot. De secretaris, de heer Eeftinck. Schattekerk, heeft Bteeds eenig geld der gemeente onder zün beheer. Dit geld ontvangt hy van den gemeente-ont vanger als voorschot voor het doen van kleine uitgaven, zooals voor zegels enz., terwül hy daarbü de ontvangen legers gelden en de begrafenisrechten voegt. De vorige secretarie nam deze kas steeds 's avonds mee naar huis; de heer Schattekerk borg ze altüd op in het kastje onder in den grooter, kantoorlessenaar. Er is gestolen op 16 Januari en op 22 Januari. De eerste maal is het geld hoofd- zakelyk aan banknoten van flO uit een open bakje verdwenen, den tweeden keer uit een door den secretaris na de eerste vermissing van gelden aangeschaft yzeren geldkistje. De tweede maal bestond bet geld hoofdzakelyk uit banknoten van f60. De secretaris heeft meermalen by 't bestuur aangedrongen op het aanschaffen van een brandkast, doch tevergeefs. De gemeente ontvanger, wiens kamer achter de secretarie ligt, bergt de waarden ten raadhuize in de brandkast, welke mede gebruikt wordt door den secretaris-penningmeester van Stad en Lande van Gooiland. De vorige commissaris der Koningin, mr. Van Tienhoven, heeft bij zijne laatste inspec tie den heer Schattekerk nog gewezen op het belang van 't bezit van een brandkast. De vraag is nu, wie de gelden, zoo zij niet worden teruggevonden, moet bijpassen in de gemeentekas, n.l. de secretaris of de gemeente. Algemeen is men van oordeel, dat degeen die de gelden tot tweemaal toe dit in het heel brutale er van wegnam, goed op de hoogte moet zyn van den toestand. De secretarie en de lessenaar worden geregeld gesloten. Sporen van braak wer den niet gevonden. Integendeel de deuren werden gesloten bevonden, toen men de kas verduisterd vond. De gemeente-bode, Bart, die met zyn gezin, vrouw, dochter en twee volwassen zoons, achter in het ge meentehuis woont, is verplicht 's avonds door h6t gebouw de ronde te doen. Tot voor weinige maanden was de politiepost gevestigd in een soort kiosk in de hal van het gebouw. In deze hal is ook de deur van de secretarie. Ook des nachts was daar steeds een politieman. Thans is sedert kort de politie in een nabygelegen gebouw gehuisvest. Het proces-verbaal der vermissing werd op aanduiding van den heer Schattekerk opgemaakt door den rüksveld wachter Kievit. Vrydagmiddag 31 Januari te 3 uur arri veerden te Naarden de heer mr. Jorissen subst.-officier, de rechter-commissaris en een griffier. Op de secretarie werken de secretaris en de heer G. Verdonk en als volontair de heer Van Meeteren. Het onderzoek bepaalde zich lot het hooren van verschillende personen voor het geven van inlichtingen o.a. werd ook de bode Bart gehoord. Voorts werden ver schillende winkeliers gevraagd of in den laatsten ty'd ook papierengeld ter betaling was aangeboden of groote bedragen waren afbetaald. Voorts had een huiszoeking plaats doch tot eeu zeker resultaat heeft dit nog niet geleid, 't Onderzoek wordt intusschen voortgezet. (Tel.) Een martelaar der wetenschap. De Engel- sche arts George Turner is door den koning in den adelstand verheven. Hü had Zuid- Afrika zoo goed als uitsluitend tot het veld van zün wetenscbappelüke onderzoekingen gemaakt. Nadat hij eerst in samenwerking met Robert Koch, de runderpest had be streden, gelukte het hem tydens den Boeren oorlog, aan de ontzettende verwoestingen welke de typhus onder de troepen aanrichtte, paal en perk te stellen. Ten slotte richtte hy te Pretoria een hospitaal op. Naar En geland teruggekeerd zette dr. Turner in zün laboratorium zyn Bacteriologische onder zoekingen naar de lepra voort. Op zekeren dag bemerkte hy op zyn hand verdachte vlekken en zün onderzoek bracht hem tot de vreeselijke overtuiging, dat hü bü het bestrüden der ziekte zelf door haar was aangetast. Zonder een woord te spreken, zonderde hü zich af en zette, ondanks de pynen, die hem folterden, zyn studie voort. Zyn linkerarm moest echter worden afgezet. F,uiten verantwoordelijkheid der Redactie) Oude Tonge 4 Februari 1913 Een woord van openlüken dank moet ons van het hart. aan ons raadslid L. Kosten die in de vorige raadsvergadering het dage- lüks bestuur gewezen heeft op den onhoud- baren en gevaarlyken toestand waarin onze bestrating, die vroeger de üveizucht van andere gemeenten opwekte, verkeert ten gevolge van den gasaanleg, en dat verschei- denen van ons aan hun assen en veêren, dus aan hun portemonnaie leelük gewaar geworden zün. We zün den heer Kosten daarvoor dankbaar, omdat we zagen dat reeds voor een gedeelte aan zyn wensch weid tegemoet gekomen. Alleen zyn we zoo vrij B. en W. nog eens te wyzen op den Zwarten Hoek, waar verbetering drin gend noodig is. Ook zyn we zoo vry, onze verwondering te kennen te geveD dat waar 4 boeren in den Raad zitten, een burger voor hunne bel.ingen moest optreden. DRIE LANDBOUWERS.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 6