Cacao „VOORUIT!" TWEEDE BLAD N No. 12 5Febr. 1913 Officieeie Mededeelingeu. Plaatselijk Nieuws. 5 BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Middel- harnis maken bekend, dat bü besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie dato 27 Januari) 1 Februari 1913 B. no. 204 (lo. at'd. G. S. no. 9/1— in verband met eene voorgenomen omlegging van een ge deelte van het Binnepad alhier de legger van de wegen en voetpaden in deze gemeente zoodanig is gewijzigd, dat een deel van dat pad van den legger wordt afgevoerd en het aan te leggen deel daarop wordt gebracht, een en ander zooals is omschreven in een ter gemeente Secretarie ter inzage liggend uittreksel uit den legger. Deze wijziging gaat in, nadat Gedepu teerde Staten, Burgemeester en Wethouders gehoord, zullen hebben verklaart, dat het op den legger Sub. 14c. gebrachtte nieuwe weggedeelte voor het verkeer geopend kan worden. Belanghebbende, vroeger opgekomen of niet. Zijn bevoegd binnen vier weken na de dagteekening dezer bekendmaking hooger beroep in te stellen bü H. M. de Koningin. Middelharnis, 3 Februari 1913 Burgemeester en Wethouders De Secretaris De Burgemeester NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- De heer K. Nieuwland uit deze gemeente is benoemd tot schrijver bij de politie te 's Gravenhage. Donderdagavond omstreeks 8 uur werd bij het Sas een prachtig luchtverschijnsel waargenomen. Het vertoonde een langwer pige vuurbol die op een zekere hoogte boven den grond uiteenspatte. Vrijdagavond werd in het Café v/d Heer Brinkman een vergadering gehouden van melkverkoopers uit deze gemeente om tot overeenstemming te komen om den prijs der melk met 2 cent per liter op te slaan. Daar zij niet tot overeenstemming konden raken, is de prijs van de melk nog niet verhoogd. Enkele aanwezigen wenschten moeite te doen om Contröle op de melk te krijgen, doch enkelen waren er tegen. Vrijdag kreeg H. v. d. Valk een onbe duidend zweertje aan zijn voet. Zaterdag zette het geheele been zoo op dat hoogst noodzakelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en werd bloedvergiftiging geconstateerd, dat nog door toegepaste medi cijnen tot staan kon worden gebracht. Vrijdag en Zaterdag zal door den heer C. Huygens uit Bergen op Zoom in de zaal van den heer Meijer een bioscoopvoorstel ling worden gegeven. Vertoond zal worden het vergaan van de Titanic. Dinsdag is te IJmuiden binnengekomen de vischsloep Theodora Emmerentia sch. M. Taaie, met weinig vangst. SDMHELSDIJK- Dezer dagen werd door den arbeider Jan van Antwerpen een port- monnaie, inhoudende ruim vier gulden, gevonden. De vinder bezorgde haar terstond ten Gemeentehuize, waar zij door den ver liezer werd afgehaald. Voor zijn eerlijkheid werd van Antwerpen met f 1,— beloond. Wegens het heerschen der mazelen zy'n de Openbare en Bijzondere school zoo goed als zonder leerlingen. Dit jaar zijn hier als gemeenteraads leden aan de beurt van aftreding de hee- ren K. de Graaff, M. Born en J. Gidion. Het getal vorderingsplichtige paarden, voorkomende op de alphabetische lijst der namen van eigenaars of beheerders daarvan bedraagt in deze gemeente 241. Procesverbaal is opgemaakt tegen H. P. te Kralingen onder deze gemeente wegens het laten loopen van zijn niet uitvliegend pluimgedierte in andermans tuinen (Art. 458 Wetboek van strafrecht). POSTKANTOOR SOMMELSDIJK. Gedurende de maand Jan. 1913 zijn Verzonden telegrammen 83 Ontvangen 90 Uitgaande telefoongesprekken 179 Inkomende 146 Totaal 498 VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Vergadering der Gemeente Sommelsdijk op Vrijdag SI Januari 'snam. 2 uur. Voorzitter: do Burgemeester. Tegenwoordig met den Secr. 10 leden. Afwezig den heer J. Joppo. De Voorzitter opent de Vergadering op de gewone wijze, waarna de Secretaris de TN 1828 werd de cacao- poeder uitgevonden door Van Houten, die daar voor van Koning Willem 1 een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëven aard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goedkoope cacao. Van alle cacaosoorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oorspronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacaosmaak, zooals door bevoegde be oordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodigisvoor een smake- lijken kop. Daartegen wordt RONA nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een thee lepel RONAcacao(onge- veer 6 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan met ongeveer 35 gram (U/2 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoo doende maakt men dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede be reiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. 'gd, notulen der vorige vergadering voorleest, welke, met een enkele opmerking van den heer Mijs, onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter doet vervolgens mededeeling en voorlezing van de volgende ingekomen stukken. a. Missive van H. H. Ged. Staten waarbij goedgekeurd terug gezonden wordt de Kohieren van den H. O. en van de honden belasting. b. Missive van hetzelfde college, goedge keurd terugzendend de aangebrachte wijzi ging op de begrooting 1912. c. Missive alsboven, betreffende uitkeering voor het L. O., waaruit bleek dat de f98,22 waarop men meende nog recht te hebben, reeds uitbetaald zijn. d. Missive alsboven, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de Gemeente-Rekening over 1911. e. Missive alsboven, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden bet Raadsbesluit van 12 Dec. 1912; aankoop van grond. f. Schrijven van de heeren A. P. v. Dorsser M. Peekstok, J. C. de Gast en C. J. Moster- dyk, dat zij hunne benoeming als lid der Pi. Schoolcomm., lid van de Comm. tot schoolverzuim en Regent voor het Burgel. Armbestuur aannemen. g. Verzoek van Mej. Joh. Vis om eervol ontslag tegen 1 April a.s als helpster aan de bewaarschool en bij de nuttige hand werken. Wordt besloten. Voorts wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. enkele wijzigingen op de Begrootingen dienst 1912 en '13 aan te brengen. Wordt besloten om aan de afd. Dirksland van „het Groene Kruis" een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 15, Zulks omdat zij hare werkkring ook uitbreidt over een gedeelte van onze gemeentehet z.g. Kralingen. Komt in behandeling het kardinale punt: de havenverbetering De havencommissie stelt voorin aanslui ting met de basaltglooiing der z.g. Nieuwe Tongesche kaai in rechte lijn een muur te zetten ter lengte van 60 M. met stevigen onderbouw. (De Voorzitter laat de teekening van dit werk circuleeren). Deze teekening is van de H.H. Mast en de Groot eo wel van basalt en van steen. De havencom missie, stelt voor dit werk uit te voeren in steen. De kosten zullen, met andere uitgaven medegerekend, komen op f5500,— Eigenlijk zou hiervan 54 Meter vallen voor rekening van den polder, loozende op de haven van Sommelsdijk. In een vergadering van het polderbestuur, den vorigen dag gehouden is deze zaak be sproken. De meerderheid van de ingelanden vermoedde dat de beschoeiing zoo was dat die niet heelemaal weg moest, maar wel opgelapt kon worden. Evenwel willen zij in de kosten bijdragen en wel f 1500 wan neer de kosten van het werk minstens 5500 gld. bedragen, en indien die minder be dragen ook precents-gewyze minder. Over deze kwestie wordt heel wat ge sproken. De heer Timmerman zegt dat het hem niet meevalt. Hij had gemeend dat ook de Ingelanden er belang bij hadden. Nu zal het voor rekening van de ingezetenen ko men, daar de beeren Everaars geen burgers zy'n. De heer Mijs zegt dat daar er al heel wat op het spel gezet is om een dergelijke verbetering te krijgen deze gansch en al in het belang der gemeente is, voornamelijk voor de Scheepsvaarten het zeer op prijs te stellen dat bet besluit van het polderbestuur hetwelk hier aanwezig is, aangeeft op wel ken grondslag doorgewerkt kan worden. Op de vraag van den heer Mijs of het werk in steen of basalt uitgevoerd zal wor den zegt de Voorzitter dat hij prefereert dat het in steen uitgevoerd wordt, voornamelijk uit schoonheidsoogpunt, daar dan de ge heele havenmuur in steen komt. Ook hierover volgt eenige discussie. Som migen der heeren vinden beter basalt, anderen steen. In stemming gebracht verklaren zich vier der heeren voor basalt zes voorsteen Het werk zal dus uitgevoerd worden in steen. Vervolgens vragen B. en W. machtiging tot het aankoopen van grond van Mej. van Weel groot 5 Are 8 c. A. met het doel de heeren bekend. Met den huurder M. v. d. Wende kan dan onderhandeld worden over afstand vaD huur enz. Wordt besloten. Komt ter sprake het beharden van den Oudelandschendijk van af den Achterweg tot den Molen, zoomede den Zuidelijken en den Westelijken Achterweg. Het is B. en W. gebleken dat deze wegen niet meer voldoen de in orde te houden zy'n. De kosten van onderhoud zijn zoo hoog dat de rente van het benoodigde geld voor het beharden der genoemde wegen en vandeonderhoudskosten daarvan vrij wat minderzullen bedragen dan wathet nu kost. Naenkelebesprekingenover de kosten en hoe men aan het geld zal komen, wordt in beginsel besloten tot ver- bardiDg over te gaan. Er zal intusschen geinformeerd worden wie het werk het voordeeligst (en het best) zal uitvoeren. De kosten zullen bedragen ongeveer f 5300. Benoeming lid en plaatsvervangend lid der Gascommissie vacaturen de H.H. J.C. de Gast en C. J. Mosterdyk. De heer de Gast verkrijgt 6, de heer A. Lokker 1 stem 3 stemmen blanco. De heer Mosterdyk wordt met algemeene stemmen herkozen Vervolgens wordt het kohier der honden belasting vastgesteld. Niets meer te verhandelen zijnde wordt de vergadering gesloten om over te gaan in geheim comité. DIRKSLAXD- Bij het laatst te 's Graven hage gehouden examen voor Kommies- Verificateur slaagde o.m. onze vroegere dorpsgenoot J. van Oudenaren thans Kom mies-ontvanger te Putte (N. B.) STELLENDAM. Toen schipper P. Kok Vrydag ter garnalenvangst was uitgezeild geraakte een petroleumbus onderst boven. De olie vatte vlam, waardoor brand in het vooronder ontstond. Ongeveer een 50 bosjes kachelhout en 4 blokken bout verbrandden. Gelukkig wist men den brand te blusschen. Vrijdag had schipper P. Spuy alhier, bij het varen door het z.g. „Gaatje," het ongeluk een nieuw zwaard te breken. Na tuurlijk een groote schadepost voor Spuij. De vorige week had het dochtertje van A. Breederveld alhier het ongeluk bij het hakken van kachelhout een stuk van eeD harer vingers af te kappen. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school te Nieuw Beierland komt als No. 2 voor Mej. M. J. van Dongen alhier. De heer Holtman, hoofd der bijzondere school in deze gemeente, komt voor op de voordracht voor hoofd aan de bijzondere school te Haren, provincie Groningen. I Door den burgemeester dezer Gemeente is een openbare vergadering van den raad uitgeschreven tegen Woensdag a. s. des namiddags half drie. Het kohier No. 5 der Personeele Be lasting over het dienstjaar 1912, invorder baar verklaard op 30 Januari 1913 is aan den heer Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Bij Kon. Besluit is tot Heemraad van den polder „De Generale Dykagie van Stel lendam" benoemd de heer P. B. Crezee. GOEDEREEDE. Dat dooronderlingesamen werking onder goede leiding ook in een klein dorp iets moois tot stand kan worden gebracht bewees de 3e samenkomst van de Vereeniging „Aurora" De jongere leden vulden dezen avond geheel door twee goede blijspelen n.l. „Papa gaf permissie en Jochem Pezel benevens eenige aardige voordrachten en dit wel op een wijze, dat de strengste tooneelrecensent er weinig op zou aanmer ken. Niets dan lof dan ook voor de dames en heeren, die aan dezen avond medewerk ten, vooral ook voor hun regisseur, die het grimeeren ook in hooge mate bleek machtig te zyn. De pauzes werden door eenige muzieknummers met viool en piano aan gevuld. In 1913 zyn als gemeenteraadsleden alhier aan de beurt van aftrediug de Heeren F. C. Goekoop en D. Breen. In plaats van den Heer T. Lodder Czn. is tot heemraad van den polder „De Generale Dykage van Stellendam" benoemd de Heer P. B. Crezee te Stellendam. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Goedereede op Maandag 3 Februari 1913 nam. 2.16 uur. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige zitting gelezen, goedgekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van een missieve van den Heer Minister van Financien, daarby toezendende eene assignatie ad ƒ2000— ten behoeve van deze gemeente wegens een Isten termyn van het voorschot uit's Ryks Kas, toegekend bij Kon. Besluit d.d.9Dec. 1912 No 21. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt éénparig vastgesteld een Staat model C tot aanvulling der gemeente-be grooting dienst 1913, welke ter goedkeuring aan Heeren Ged. Staten zal worden inge zonden. Wordt voorlezing gedaan van een missive van de Commissie tot wering van school verzuim, houdende mededeeling, dat in hare vergadering van 11 Januari jl, tot voorzitter in de plaats van den heer E. F. de Hondt is benoemd de heer D. de Koe, terwijl tot Secretaris is herbenoemd de heer P. van der Wende Tzn. en daarbij toezendende verslag van de werkzaamheden der Com missie over 1912. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den heer D. de Koe, houdende mede deeling, dat hy zyne benoeming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt voorgelezen een schrijven van den heer G. O. Boom te IJmuiden, daarby me- dedeelende dal hij de concessievoorwaarden, waarbij electrifïcatie van het Havenhoofd wordt vereischt, niet kan aanvaarden, terwijl

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5