toude! 99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad baar bij ielsdijk. pillen* WEES. EN ;aden tiek, voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. idermeel Ldermeel icao ïwe Tonge HARNIS. 3. 13de Jaargang. Woensdag 5 Februari 1913. No. 12 tenen Huiduitslag- kinderen en aan hinderen en vol- dnderen, zwakke reidt van de beste celijk verteerbaar. het bij kinderen n, Tropon enz. [delharnis. 1REN. icht bij deze heeren vers, dat hij zich een heeft aangeschaft, men wenscht te Iterpassen. puizen met of zonder ■vering verzekert te ,'ewenscht. pnschte inlichtingen. \0mj22 elsdiJK ?ES VOOR g 71/» nur. .AKK. BOEK- |ramelsdijk. IV23 uur. Brielle. Dit blad verschijnt eiken W0ENSDA6. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredactenr W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaa VGRAVËNHAGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Hoe word ik kiezer? De eerste voorwaarde om op de kie zerslijst geplaatst te worden, is dat men voor of op 15 Mei 1913 den leef tijd van 25 jaar bereikt heeft. Wie in dat gelukkige geval verkeert kan kiezer worden op vijf manieren. Ten eerste als belasting kiezer, alleen zij die in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting zijn aangeslagen of minstens één gulden in de grondbelas ting betalen, komen vanzelf op de lijst, als zij in het laatst verloopen belasting, jaar waren aangeslagen, en voor 1 Febr- i913 hun aanslag ten volle hebben voldaan. Wie pas in Februari betaalt, moet met zijn voldaan geteekend biljet voor 1 Maart naar het gemeentehuis gaan. Wie in 1912 is verhuisd naar een andere gemeente, moet met zijn voor voldaan geteekend biljet voor 15 Febr. naar het gemeentehuis in zijn nieuwe woonplaats gaan om zich aan te geven. Een aangeslagene, die niet ten volle beeft betaald, kan geen andere aanspraak op het kiesrecht doen gelden. Betaling na 1 Maart geeft geen aanspraak meer op kiesrecht. Aanslagen in de belasting van de vrouw gelden voor den man. Allen, die niet door belastingbetaling kiezer zijn, moeten zich op het gemeen tehuis gaan aanmelden of hun aangifte formulier daar laten bezorgen. Dat is een uiterst belangrijke taak voor onze vrijzinnige kiesvereeniging Ten tweede als woningkiezer. Deze mogen tusschen Augustus 1912 en 31 Januari 1913 niet meer dan eenmaal, binnen de grenzen derzelfde gemeente, zijn verhuisd. Zij moeten sedert Augus tus een zekere, voor iedere gemeente afzonderlijk vastgestelden huurprijs heb ben verwoond. Hebben zij een stuk grond gehuurd, dan telt dat bij den huurprijs mee, ook al ligt het niet vast aan het huis. De vereiscnte huurprijs bedraagt voor alle gemeenten van ons eiland één gul den per week. Juist dit zeer lage bedrag maakt, dat op het platteland de kieswet van Houten tengevolge heeft, dat in een district als Zierikzee algemeen kiesrecht bestaat. Bijna al onze ardbeiers kunnen als woningkiezers op de kiezerslijst komen Bij de woningkiezers behooren zij, die schepen bewonen van tenminste 24 M® inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. Contributie aan een coöperatieve bouwvereeniging wordt als huurprijs ge rekend. Is in den huurprijs gas of water leiding begrepen, dan behoeft dit bedrag niet van de huur worden afgetrokken. Wie het vorig jaar al woningkiezer was en in hetzelfde huis is blijven wonen behoeft zich ditmaal niet meer aan te geven. Maar men ga vooral einde Maart of begin April eens nakijken op het gemeen tehuis, of men wel op de lijst staat. Is dat niet zoo, dan kan men reclameeren. Ten derde als loonkiezer. Een loon kie zer mag tusschen 1 Januari 1912 en 31 Januari 1913 niet meer dan eenmaal zijn verwisseld van patroon en moet in 1912 een bedrag verdiend hebben, dat wisselt naar de gemeente. Dat loon moet minstens in een jaar bedragen voor: Middelharnis (kom) 325 Sommelsdijk (kom) f 325 Middelharnis (overig deel) f 300 Sommelsdijk (overig deel) f 300 Voor alle andere gemeenten van Flak- kee geldt een minimuminkomen van f 300 Ook deze bepaling stelt tal van arbeiders in staat bet kiesrecht te ver krijgen. Op ons eiland zullen b.v. alle landarbeiders, die nog geen eigen gezin hebben, loonkiezer kunnen worden. Een gemiddeld loon toch van f 300 per jaar, dat is 6 per week verdienen op bun 25ste jaar alle arbeiders wel. Wie een pensioen oi lijfrente geniet mag dat als loon beschouwen. Bij het loon mag dus een pensioen, dat men geniet worden opgeteld. Kost en inwoning worden door de wet op een bepaald bedrag gesteld en mogen bij het loon worden geteld. Door deze bepaling kan dus ook een inwonende zoon, die in het bedrijf van zijn ouders werkt, kiezer worden. Ongevallenrente geldt ook als loon. In komen, pensioen of lijfrente van de vrouw geldt als het loon voor den man. Van het inkomen, dat kinderen genieten, mag echter maar de helft worden mee geteld. Wie een vast loon geniet en door ziek te of verwonding dit gedurendehoogstens twee maanden niet of niet ten volle kreeg, mag zijn loon berekenen, alsof het was doorgegaan. Loonkiezers moeten zich ieder jaar op nieuw tusschen i en 15 Februari opgeven. Men behoeft niet op te geven, hoeveel loon men verdient. Het is voldoende, als men opgeeft, dat men het minimum, dat de wet eischt, verdient. Weekinkomen wordt tot jaarinkomen herleid door ver menigvuldiging met 50. ten vierde als spaarbankkiezer. Wie op 1 Februari 1913 sedert een jaar een bedrag van minstens f 100 od het Groot boek heelt staan of minstens 50 op de Rijkspostspaarbank, een gemeentelijke of een andere erkende spaarbank, kan daar door kiezer worden. Wie al spaarbankkiezer was in 1912 behoeft zich niet opnieuw aan te melden. Maar hij moet vooral einde Maart of be gin April gaan controleeren, dat hij niet vergeten is. En ten vijfde kan men examenkiezer worden Wie met goed gevolg een examen heeft afgelegd, dat in de wet wordt genoemd b.v. voor onderwijzer, muziekonderwij zers, belastingcommies, voor een betrek king bij de Staatsspoor of de H. IJ. S. M. bij de koopvaardij enz. enz. kan kiezer worden. Op een kiesrechtformulier vult hij in, welk examen hij gedaan heeft en wanneer hij dat examen heeft afgelegd. Wie in 1912 al examenkiezer was, be hoeft zich niet ieder jaar opnieuw aan te geven. Hij bedenke echter, dat hij kiezer-af kan zijn geworden, doordat hij zijne belasting niet op tijd betaalde. Men ga dus weer controleeren of men wel op de kiezerslijst geplaatst isl Ai deze bepalingen gelden het kies recht voor de Tweede Kamer. Voor de Provinciale F*alen gelden dezelfde be palingen, doch bovendien moet men ingezetene van de provincie zijn. De belastingkiezers voor de Kamer hebben ook het kiesrecht voor een Ge meenteraad, doch de vier andere groe pen van kiezers krijgen het gemeente kiesrecht alleen, als zij in de gemeente belasting zijn aangeslagen voor een be drag, dat minstens gelijk is aan de huursom per week, die iemand kiezer voor de Kamer maakt. Ook deze belas ting moet op 1 Maart ten volle zijn betaald. Ziedaar de voorwaarde, waarop men kiezer wordt. Onze kiesvereenigingen hebben tot 15 Februari een gewichtige taak, drukken arbeid. Op onze organisatie's rust de plicht te zorgen, dat geen enkele onzer strijders op de lijst ontbreekt. Wij kennen de energie, den grooten ijver onzer Flakkeesche vrijzinnigen. Wij weten dat zij de aansporing onzerzijds niet noodig hadden om voor de kiezers- kweek te zorgen Al de onzen- echter moeten de orga nisatie's steunen. Daar mag geen vrijzinnige zijn op Flakkee, die niet het zijne er toe bijge dragen heeft ons verkiezingsleger zoo sterk mogelijk te maken. Vinde ieder in ons artikel daartoe een krachtige aan sporing Uit het onderwijsdebat. De Tweede Kamer heeft de vorige week ongeveer al baar tijd besteed aan het debat over het lager onderwijs. Dat dit gebeuren zou, was te verwachten. Aan het eind der regeeringsperiode van het kabinet-Heemskerk diende te worden nagegaan wat door minister Heemskerk, die in de gunstigste omstandigheden ver keerde, tot verhooging van het peil van ons onderwijs was gedaan. Het resul taat blijkt bitter teleurstellend, in de vijl jaren van het ciericaal bewind is tot verhooging van bet peil van het volks onderwijs onder dit kabinet niets gedaan. De uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd, waarvan zelfs dr. de Visser ver klaarde, dat zijn ervaring in arbeiders kringen hem van de noodzakelijkheid van dien maatregel had overtuigd, bleef achterwege. Van betere bepalingen, die de werking van de bestaande Leerplichtwet nog ten goede zouden zijn gekomen, kwam niets. Een verbeterde opleiding der onderwij zers, waarvan alle partijen om strijd de wenschelijkheid betoogen, bleef achter wege. En als dan de heer Ketelaar al deze urgente zaken in de Kamer bepleit, roept de minister uit, dat hij in de rede van den geachten afgevaardigde geen woord over de verbetering van het onderwijs heeft gehoord Geen wonder, dat deze ministerieële interruptie tot de scherpe conclusie van den heer Ketelaar leidde: „Deze minister is absoluut ongeschikt voor minister van onderwijs." Hoe kan het ook anders? Toen eenmaal in Rot terdam de clericale meerderheid een wethouder van onderwijs moest benoe men en de keuze der meerderheid op een liberaal viel, verdedigde het Katho lieke raadslid, de heer P. G. Buskens deze keuze in de N. R. Gt. van 13 Sept. 1911 aldus: „Waar nu de rechterzijde unaniem van meening was, dat het gemeente belang medebracht het departement on derwijs onder beheer van een liberaal wethouder te stellen Wat is, zoo zouden wij op onze beurt willen vragen, voor de verhooging van het peil van ons volksonderwijs te wach ten van een minister, die eenmaal in de Eerste Kamer verklaarde, dat hij het een schoone dag zou vinden, als de laatste openbare school van den Neder- landschen bodem verdwenen was? Wie zich daarnevens de uitspraak van den heer Lohman herinnert, dat de openbare school zal moeten blijven bestaan als de wachters voor het peil van het onder wijs, begrijpt, dat van een minister, die er over denkt als de heer Heemskerk, niet anders te wachten was, dan dat hij de zaken liet, zooals zij waren. Men zou den heer Heemskerk de Exellentie van „overweging" en „vergelijking" kun nen noemen. Het eerste woord hoort men uit zijn mond ettelijke malen in elke kamerzitting en welke waarde daar aan gehecht moet worden, blijkt wel uit de verklaring van zijn coalitievriend, den heer de Stuers, „dat hij zich om trent dat overwegen van den minister geen illusie's schepte." Worden den minister krasse staaltjes van verwaarloozing tegemoet gevoerd, steeds wordt de handelwijs van een be krompen gemeentebestuur, de toeleg van een clericalen raad om pen openbare school te vernietigen, vergoelijkt. Worden de ergerlijkste teiten vermeld omtrent onbehoorlijke vragen, die een sollicitant onderwijzer worden gedaan, dan luidt het ministerieële antwoord, dat de vra gende wethouder zich bij zijn keuze wel niet zal hebben laten leiden door de antwoorden van den sollicitant. Wordt er op gewezen, dat in den Haag een „christelijke" school die een school geld heft van f 100, dit splitst in school geld en contributie om de sudsidie uit de staatskas te bemachtigen, dan zegt de minister, dat hieruit wel blijkt, dat de school niet gehouden wordt als winst gevend bedrijf! En dat wordt dan gezegd van achter de regeeringstafel, waar de handhavers der wet plaats nemen! Is het dus niet te verwonderen, dat de vrienden van goed volksonderwijs zich teleurgesteld toonden door het bewind van dezen minister, even verklaarbaar is het, dat subsidiejagers als de heeren van Wijnbergen en van der Molen bun tevredenheid betoonden. Het beruchte bouwwetteke, dat de staatskas wijd open zette voor de sectescholen en het M. U. L. O. wetje, dat minder nauwgezette besturen van sectescholen een gereede aanleiding was om meergeld te trekken, geven deze kamerleden reden tot ver heugenis. Toen het bouwwetje bij de Eerste Kamer kwam, voegde de minister bij zijn Memorie van Antwoord een staat, waarin de bouwkosten worden vermeld met inbegrip van de kosten van grond aankoop van openbare scholen in enkele gemeenten ter vergelijking met. wat aan het bijzonder onderwijs volgens bet bouw wetje werd toegestaan. Uit den staat blijkt, dat in tal van gemeenten de fic tieve bouwsom door de heeren v. d. Molen en anderen gesteld, de werkelijke kosten overtreft. Terwijl deze clericale heeren voor de kleinere gemeenten rekenden op f80 per leerling, kwam Barneveld toe met f 57. Terwijl voor grootere gemeenten op f 120 per leerling werd gerekend, waren de werkelijke kosten te Dordrecht

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1