„VOORUIT!" Van Houten's Cacao TWEEDE BLAD - No. 11 29 Jan. 1913 Plaatselijk Nieuws. Moeders geeft uw kinderen dagelijks te drinken, dat te gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan u/elke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst u/einig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. Buitenland. MIDDELHARNIS- De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend dat het kohier No. 4 der Personeele belasting voor het dienstjaar 1912 invorderbaar is verklaard op den 22 Januari 1913. Door den Minister van Oorlog is op verzoek aan onzen vroegeren dorpsgenoot den heer C. Reevers thans korporaal bij de Vesting Artillerie te Hellevoetsluis twee jaar verkorting van zijn diensttijd verleend. De lijst van stemgerechtigde Ingelanden voor de polders de Oost- en Westplaten Plakkee, ligt van af 25 Jan. tot en met 8 Februari voor ieder terinzage ten kantore van den Secretaris. De belasting op honden zal dit jaar voor het eerst krachtens de nieuwe veror dening van de belastingschuldigen worden ingevorderd. De stoomboot Middelharnis kon Zater dagavond vanwege het hooge water niet op tijd worden geschut en kwam eerst 7 uur in de kaai. Tegen A. V. is proces-verbaal opge maakt wegens mishandeling. Onze dorpsgenoot G. Verhage is be noemd als stoker aan de Gasfabriek te Boskoop. Onze vroegere dorpsgenoot Fl. Meijer slaagde te Leiden voor het eerste voorbe reidend Kerkelijk examen aan de Univer siteit. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend dat het kohier der grond belasting over het dienstjaar 1913 op 25 dezer invorderbaar is verklaard en den Ontvanger ter invordering is terhand gesteld. Bij het binnenkomen der haven had de scnipper der petroleummotor Zeeleeuw dezer dagea het ongeluk een der palen van het remmingswerk aan den Westhavendam stuk te varen, wat voor hem een leelyke schadepost is. De avond van 27 Januari mag in de annalen van het departement Middelharnis Sommelsdijk der M. t. n. v.h.A. met gul den letteren geboekstaafd worden. Mejuffrouw Henriëtte Schlüter, zangeres van Dordrecht, mejuffrouw Coba Swaan pianiste en de heer Herman Leijdensdorff, le violiste van het Concertgebouw-orkest, beide laataten uit Amsterdam, hadden zich tot een trio vereenigd, dat hedenavond in onze afdeeling concerteerde. Wat deze drie jonge artisten ten gehoore brachten, hoort men in groote steden niet beter uitvoeren. Dit drietal mag er wezeneen temperamentvolle zangeres met benijdenswaardige stemmiddelen, een degelijk geschoolde pianiste, met mooien aanslag en zeer getrouw muzikaal geheugen, een meester-violist, die aan een onberispelij ke techniek een gevoelvolle voordracht paart. Ieder nummer van het afwisselend pro gramma te bespreken, zou ons te ver voeren. Genoeg zij het te vermelden, dat elk nummer op meesterlijke wijze ten gehoore gebracht werd. De bloemen, die de dames ontvingen en de krans, die den violist werd vereerd, waren ten volle verdiend en mogen strekken als eenparige hulde, voor datgene, wat de kunstenaren ons van hunne gaven te genieten gegeven hadden. Ook een woord van hulde aan den Heer C. Quispel, die op zoo belangelooze wijze zijn prachtige piano uit de fabriek Friedricb Ehrbar afstond, we kunnen gerust zeggen nimmer zulk een fraai instrument hier op Flakkee gezien te hebben. Het woord van warmen dank door den voorzitter na afloop van het concert aan het trio gebracht, vond weerklank in de harten van het kunstminnend publiek, dit door een hartelijk applaus zijn dank uitte voor het hooge kunstgenot. SOMMELSDIJK. Dinsdag 4 Februari zal in het Hotel Speé alhier een Tooneeluitvoering gegeven worden. Naar verdere bij zonderheden zie men de Advertentie. De schildersknecht A. Wielhouwer had dezer dagen het ongeluk met een stuk glas in zijn hand te snijden. Deze zwol op en de ontboden geneesheer constateerde bloedvergiftiging. Zaterdag had in het hotel Spee een bijeenkomst plaats van melkslijters teneinde de melk van 8 op 10 cents per Liter te brengen. (En de keurmeester?) Procesverbaal is opgemaakt regen J. v. d. S. en J. v. d. B. wegens het werpen van mest op den openbaren weg. Eene openbare vergadering van den Baad is belegd tegen Vrijdag 31 Jan. 1913. De commissie van weldadigheid is weer begonnen met het uitdeelen van brood en rurf aan arme behoeftigen. Tengevolge van het heerschen der mazelen werd hedenmorgen de bewaarschool alhier, alhoewel deze openstond, door niet een kind bezocht. DlltKSLANÜ. Toen j.l. Zondag eenige jongens een wandeling maakten kregen zy plotseling de lust eens flink panne koeken te gaan bakken in het huis van D. P. Een pan was wel aanwezig en een flink petroleumsteleveneens. Een stuk boter en spek konden zij ook goed gebruiken,en op de naastbflzijnde molen werd bloem gehaald. Toen aan het bakken en niet minder gegeten natuurlijk, hoewel het volgens oordeel van deze jongelui erg vermakelijk scheen, zal het bij de thuiskomst van de bewoner het tegenovergestelde geweest zijn. (Part. Corresp.) MELISSANT. De kohieren der grondbe lasting voor 1913, afd. Melissant. Onwaard en Roxenisse, zijn invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Donderdagavond j.l. gaf de zangver- eeniging „Hallelua" met medewerking van den Heer en MejKoudyzer van Middelharnis benevens de onder hunne leiding staande zangvereeniging een goedgeslaagde uit voering in de Herv. Kerk alhier. Tot onderwijzeres aan de openbare- school alhier is benoemd Mej. C. A. de Vos te Blauwkapel. Er hadden zich 10 sollici tanten aangemeld. I1ERKINGEN- Toen een zoontje van L. D. alhier een tak uit een boom wilde snijden, had deze het ongeluk dat het mes uitgleed en in zijn been terecht kwam, met het gevolg dat hij {niet loopen kon en per as huiswaarts moest gebracht worden. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het kohier No. 4 der Personeele Belasting dienst 1912 is executoir verklaard en aan den Rijksontvanger te Middelharnis ter invordering ter hand gesteld. Op de lijst bedoeld bij artikel 18, le. lid der Leerplichtwet staan 129 namen van leerplichtige kinderen vermeld. Door het snijden van een in den tuin staande kool, had P. Bruggeman het ongeluk zich zoodanig aan zfln voet te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij niet in staat iszjjn ge wone werkzaamheden te verrichten. STELLENDAM. De vorige week Donderdag hield de heer J. C. de Gast zijn aangekon digde lezing over het onderwerp „Concen tratie." Op duidelijke wijze zette de spreker voor zijn gehoor uiteeD de gronden, waarop de linkerpartijen hebben besloten by de aan staande verkiezingen samen te werken. Van de gelegenheid tot debat werd gebruikt gemaakt door den heer Jb. van Seters Wz., terwy'l door den heer Winters een vraag werd gesteld. Nadat de heer De Gast beiden op afdoende wflze had beantwoord, werd de vergadering, die goed bezocht "as, gesloten met de opwekking aan de kiszers bij de aanstaande verkiezingen hun stemmen uit te brengen op de linksche candidaten. Na afloop der vergadering gaven zich eenige personen op als lid der vrijzinnige kiesveree- niging. De vorige week geraakten de kleeren van de vrouw van A. Sprij door het omvallen van een petroleumstel in brand. Door toege schoten hulp wist men de vlammen gelukkig te dooven. Een gedeelte der kleeren was verbrand. De vrouw kreeg aan hand en been een geringe brandwond, zoodat het ongeval tamelijk goed is afgeloopen. Naar men ons mededeelt, zou de heer F. Troost, alhier beurtschipper van Stellen dam op Rotterdam, zijn veer hebben over gedaan aan den heer Waling teOoltgensplaat. Men is thans bezig denschoolachterweg te rioleeren. Hiermede zal een der ergste stinkslooten uit ons dorp verdwijnen. Dit reeds is als een groot voordeel te beschou wen. Of het beoogde doel zal worden bereikt, dan wel, of de tegenstanders gelijk zullen hebben en deze rioleering zal blijken te zijn een verplaatsing van vuil, wy weten het niet, doch hopen, dat de voorstanders gelijk zullen krijgen. Mogelijk verdwijnen er dan nog meer dergelijke vergaarbakken van vuil. Naar men ons mededeelt, is de uitvoe ring te geven door de Zangvereeniging „Exceltior" alhier, in de openbare school te Ouddorp. 14 dagen uitgesteld, zoodat deze niet zal plaats hebben op Donderdag 6, doch op Donderdag 20 Februari. OUDD'tRP. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor de zending heeft f 34,66 opgebracht. Benoemd aan de Chr. School voorde tweede vacature als Onderwijzer de heer J. v. Oosterhout, van Putten. De twaalf jarige Jacob Taniszoumet haast naar Goedereede per fiiets rijden en had het ongeluk hals over kop in een mod dersloot aan den Broekweg te geraaken. Door behulp van een vreemden koopman werd hfl gered. RONA Op 10 en 11 Febr. zal er in Café Goe- dogebuure een Bioscope voorstelling gegeven worden. Op Donderdag 8 Februari zal de zang vereeniging Excelsior van Stellendam hier een uitvoering geven. Dinsdagmorgen bracht. Joh. Breen een paard aan de tram, dat hij afleverde aan G. B. van Middelharnis. Toen het eenmaal in de waggon stond, viel het dier plotseling dood een schadepost voor NIEUWE TONGE- Het kohier der grond belasting over het dienstjaar 1913 is den 21 dezer in vorderbaar verklaart, en aan den Rijksontvanger ter invordering ter hand gesteld. De Hjsten van Stemgerechtigde Inge landen van de polders Duivenwaard Batte- noord en Klinkerland zijn vastgesteld en liggen voor belanghebbende gedurende 14 dagen ten kantore van den Secretaris ter in rage. Degene die zich voor 1 Februari a.s. nog aanmelden voor aansluiting aan de gasfabriek „Oosteljjkflakkee", worden onder de oude voorwaarden aangenomen, na dien tijd worden andere voorwaarden gesteld. OUDE TONGE- Dinsdag vierde weder een der oudste van onze vrouwelijke ingezetenen haar 93e verjaardag en wel de Wed. J. Beiers, geb. Wesdyk, ze loopt nog zoo recht als een kaars, is nog in het bezit van al hare zintuigen en ofschoon niet bedeeld met tijdelijke middelen, heeft het haar toch niet aan belangstelling ontbroken. Dat zij nog eenige jaren in gezondheid moge doorbrengen is de wensch van vele ingezetenen van Oude Tonge. Op 6 Februari zal in de zaal van den heer Geluk een Electro Bisoscoopvoorstel- ling plaats hebben door den heer C. Huygens. Ds. Verkerk van Tholen heeft het beroep naar hier aangenomen. Door A. Bogerman is wegens opderdom tegen 15 Maart ontslag gevraagd als Wees vader. OOLTGENSPLAAT- De zangvereeniging ,Van Ongenoegen Vrü" alhier zal op den aanstaanden Hemelvaartsdag (1 Mei) deel nemen aan het Groot Nationaal Concours voor zang-, harmonie-en fanfaregezelschap pen te Cappelle a/d IJsel, uitgeschreven door de zangvereeniging „Harmonie" aldaar. DEN BOMMEL. De heer G. Selser, vroeger onderwijzer alhier, is te Prinsenhage over leden. Naar wij vernemen, worden hier po gingen aangewend om eene afdeeling van „Volksonderwijs" te stichten. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op 15 Jan. j.l. op de Openbare School 90 mannelijke en 58 vrouwelijke, samen 148; op deChristelijke School 23 mannelijke en 32 vrouwelijke, samen 55. Dat het in Amerika nog zoo slecht niet is voor den werkenden stand blijkt ook hieruit, dat Mars. van Rossum vóór twee jaar naar de nieuwe wereld vertrokken, binnen enkele dagen met zijne vrouw eene pleizierreis naar hier zal maken om zijne familie te bezoeken. De prachtige boomen op de stee van den heer J. Koert Mz. en nog een stuk of zes daarvoor aan den Molendijk worden ge roeid, waardoor veel van het schoone van het dorp zal verloren gaan. Met den handel in de uien blijkt het nog steeds treurig gesteld, zoodat men klaarblijkelijk hier besloten is alvast maar wat op te ruimen. Schipper G. v. Enthoven is hier in zijn motor aan het laden en zal plm. 1200 mud meenemen voor den prijs van 50 cent per mud. Pelgrims verdronken. Een Indische pelgrimskaravaan is Woens dagnacht nabij Elhambra, tusschen Medina en Yambo gelegen, overvallen door een plotselingen waterval van de bergen. De geheele karavaan werd weggespoeld, onge veer 350 personen verdronkenhun lijken zijn nog niet teruggevonden. Vijftig pelgrims slechts konden gered worden. Amerikaansche auto-bandieten. New-York heeft tegenwoordig ook zijn auto-bandieten en evenals te Parijs schijnt het ook hier bijzonder moeilijk om zich vaD de bende meester te maken. Dezer dagen hebben de heeren weer een brutaal stukje uitgehaald. Te ongeveer zeven uur hield een auto voor een grooten winkel stil, een aantal mannen sprongen er uit, traden den winkel binnen en hielden met revolversin de hand de bedienden in bedwang. Dreigende met de revolvers dwongen de bandieten het personeel, zich op een binnenplaats te ver zamelen. Hier konden enkelen het geheele personeel jdus gemakkelijk beheerschen en de anderen roofden toen de kassen leeg. Met den buit verdwenen de bandieten weer in de auto, die ongehinderd door de drukke straten wegreed. Het proces der autobandieten. Naar de „Temps verneemt, is thans het verloop, dat het proces der autobandieten nemen zal, dieflnitief vastgesteld. Maandag 3 Februari zal de behandeling beginnen en men verwacht, dat de verhooren tot na den 15<™ zullen voortduren. De beschuldig den zullen in deze volgorde trechtstaan Vrouw Maitrejean, Victor Kibaltchiche, Camille Dieudonné, Raymond Callemin, An- dré Soudy, Etienne Monier,EdouardCarrony, Marius Metge, Antoine Gauzy, Jean Deboé. Marcel Poyer, Jean Detweiler, David Belonie, Baptiste Jourdan, Leon Rodriguez, Kleber Benard, Marie Vuillemin, vrouw Schofs, Henri Crozat de Fleury, Charles Reinert en vrouw Barbe Le Clech. De ten laste gelegde misdaden zflnmoord aanslagen, pogingen tot moord, pogingen tot doodslag, geweldpleging op agenten van de openbare macht, den dood tengevolge hebbende, geweldplegingen en het veroorza ken van verwondingen bij de agenten van de openbare macht, diefstal, pogingen tot diefstal en medeplichtigheid daaraan, het dragen van verboden wapenen, bet*behooren tot een vereeniging van misdadigers, het begunstigen van bedrijvers van misdaden en het verschaffen van werktuigen daartoe en

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5