Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. J 3de Jaargang. Woensdag 29 Januari 1913. No. II Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid Tan de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-GRAVENIIAGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Hoe wordt ik kiezer? De eerste voorwaarde om op de kie zerslijst geplaatst te worden, is dat men voor of op 15 Mei 1913 den leef tijd van 25 jaar bereikt heeft. Wie in dat gelukkige geval verkeert kan kiezer worden op vijf manieren. Ten eerste als belastingkiezer, alleen zij die in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting zijn aangeslagen of minstens één gulden in de grondbelas ting betalen, komen vanzelf op de lijst, als zij in het laatst verloopen belasting jaar waren aangeslagen, en voor 1 Febr. 1913 hun aanslag ten volle hebben voldaan. Wie pas in Februari betaalt, moet met zijn voldaan geteekend biljet voor '1 Maart naar het gemeentehuis gaan. Wie in 1912 is verhuisd naar een andere gemeente, moet met zijn voor voldaan geteekend biljet voor 15 Febr. naar het gemeentehuis in zijn nieuwe woonplaats gaan om zich aan te geven. Een aangeslagene, die niet ten volle heeft betaald, kan geen andere aanspraak op het kiesrecht doen gelden. Betaling na 1 Maart geeft geen aanspraak meer op kiesrecht. Aanslagen in de belasting van de vrouw gelden voor den man. Allen, die niet door belastingbetaling kiezer zijn, moeten zich op het gemeen tehuis gaan aanmelden of hun aangifte formulier daar laten bezorgen. Dat is een uiterst belangrijke taak voor onze vrijzinnige kiesvereeniging Ten tweede als woningkiezer. Deze mogen tusschen Augustus 1912 en 31 Januari 1913 niet meer dan eenmaal, binnen de grenzen derzelfde gemeente, zijn verhuisd. Zij moeten sedert Augus tus een zekere, voor iedere gemeente afzonderlijk vastgestelden huurprijs heb ben verwoond. Hebben zij een stuk grond gehuurd, dan telt dat bij den huurprijs mee, ook al ligt het niet vast aan het huis. De vereischte huurprijs bedraagt voor alle gemeenten van ons eiland één gul den per week. Juist dit zeer lage bedrag maakt, dat op het platteland de kieswet van Houten tengevolge heeft, dat in een district als Zierikzee algemeen kiesrecht bestaat. Bijna al onze ardbeiers kunnen als woningkiezers op de kiezerslijst komen 1 Bij de woningkiezers behooren zij, die schepen bewonen van tenminste 24 M3 inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. Contributie aan een coöperatieve bouwvereeniging wordt als huurprijs ge rekend. Is in den huurprijs gas of water leiding begrepen, dan behoeft dit bedrag niet van de huur worden afgetrokken. Wie het vorig jaar al ivoningkiezer was en in hetzelfde huis is blijven wonen behoeft zich ditmaal niet meer aan te geven. Maar men ga vooral einde Maart of begin April eens nakijken op het gemeen tehuis, of men wel op de lijst staat. Is dat niet zoo, dan kan men reclameeren. Ten derde als loonkiezer. Een loonkie- zer mag tusschen 1 Januari 1912 en 31 Januari 1913 niet meer dan eenmaal zijn verwisseld van patroon en moet in 1912 een bedrag verdiend hebben, dat wisselt naar de gemeente. Dat loon moet minstens in een jaar bedragen voor: Middeiharnis (kom) f 325 Sommelsdijk (kom) f 325 Middeiharnis (overig deel) f 300 Sommelsdijk (overig deel) f 300 Voor alle andere gemeenten van Flak- kee geldt een minimuminkomen van f 300 Ook deze bepaling stelt tal van arbeiders in staat bet kiesrecht te ver krijgen. Op ons eiland zullen b.v. alle landarbeiders, die nog geen eigen gezin hebben, loonkiezer kunnen worden. Een gemiddeld loon toch van 300 per jaar, dat is f 6 per week verdienen op hun 25ste jaar alle arbeiders wel. Wie een pensioen of lijfrente geniet mag dat als loon beschouwen. Bij het loon mag dus een pensioen,'dat men geniet worden opgeteld. Kost en inwoning worden door de wet op een bepaald bedrag gesteld en mogen bij het loon worden geteld. Door deze bepaling kan dus ook een inwonende zoon, die in het bedrijf van zijn ouders werkt, kiezer worden. Ongevailenrente geldt ook als loon. In komen, pensioen of lijfrente van de vrouw geldt als het loon voor den man. Van het inkomen, dat kinderen genieten, mag echter maar de helft worden mee geteld. Wie een vast loon geniet en door ziek te of verwonding dit gedurendehoogstens twee maanden niet of niet ten volle kreeg, mag zijn loon berekenen, alsof het was doorgegaan. Loonkiézers moeten zich ieder jaar op nieuw tusschen 1 en 15 Februari opgeven. Men behoeft niet op te geven, hoeveel loon men verdient. Het is voldoende, als men opgeeft, dat men het minimum, dat de wet eischt, verdient. Weekinkomen wordt tot jaarinkomen herleid door ver menigvuldiging met 50. ten vierde als spaarbankkiezer. Wie op 1 Februari 1913 sedert een jaar een bedrag van minstens ƒ100 od het Groot boek heelt staan of minstens 50 op de Rijkspostspaarbank, een gemeentelijke of een andere erkende spaarbank, kan daar door kiezer worden. Wie al spaarbankkiezer was in 1912 behoeft zich niet opnieuw aan te melden. Maar hij moet vooral einde Maart of be gin April gaan controleeren, dat hij niet vergeten is. En ten vijfde kail men examenkiezer worden. Wie met goed gevolg een examen heeft afgelegd, dat in de wet wordt genoemd b.v. voor onderwijzer, muziekonderwij zers, belastingcommies, voor een betrek king bij de Staatsspoor of de H. IJ. S. M. bij de koopvaardij enz. enz. kan kiezer worden. Op een kiesrechtformulier vult hij in, welk examen hij gedaan heeft en wanneer hij dat examen heeft afgelegd. Wie in 1912 al examenkiezer was, be hoeft zich niet ieder jaar opnieuw aan te geven. Hij bedenke echter, dat hij kiezer af kan zijn geworden, doordat hij zijne belasting niet op tijd betaalde. Men ga dus weer controleeren of men wel op de kiezerslijst geplaatst is! Al deze bepalingen gelden het kies recht voor de Tweede Kamer. Voor de Provinciale stalen gelden dezelfde be palingen, doch bovendien moet men ingezetene van de provincie zijn. De belasting kiezers voor de Kamer hebben ook het kiesrecht voor een Ge meenteraad, doch de vier andere groe pen van kiezers krijgen het gemeente kiesrecht alleen, als zij in de gemeente belasting zijn aangeslagen voor een be drag, dat minstens gelijk is aan de huursom per week, die iemand kiezer voor de Kamer maakt. Ook deze belas ting moet op 1 Maart ten volle zijn betaald. Ziedaar de voorwaarde, waarop men kiezer wordt. Onze kiesvereenigingen hebben tot 15 Februari een gewichtige taak, drukken arbeid. Op onze organisatie's rust de plicht te zorgen, dat geen enkele onzer strijders op de lijst ontbreekt. Wij kennen de energie, den grooten ijver onzer Flakkeesche vrijzinnigen. Wij weten dat zij de aansporing onzerzijds niet noodig hadden om voor de kiezers- kweek te zorgen Al de onzen echter moeten de orga nisatie's steunen. Daar mag geen vrijzinnige zijn op Flakkee, die niet het zijne er toe bijge dragen heeft ons verkiezingsleger zoo sterk mogelijk te maken. Vinde ieder in ons artikel daartoe een krachtige aan sporing 1 En wat doen wij vrijzinnigen? Als Juni in het land komt, zullen drie legermachten met elkander gaan kampen. De zwarte cohorte zal optrekken onder het vaandel der antithese, die roode co horte zal de leus van den klassenstrijd doen hooren, de vrijzinnige concentratie zal het vaandel van het verjongde libe ralisme heffen. De kamp zal gaan om de meerderheid in de Kamer, in de Staten en de Gemeenteraden. Is het wonder, dat thans reeds wordt gemobiliseerd waar zooveel op het spel staat? De meest on verschillige moet wel tot een wakker strijder worden, als hij bedenkt welke belangen op het spel staan. Wij, vrijzin nigen, zijn waarlijk niet te optimistisch, als wij beweren, dat onze kansen goed staan. We vonden de eenheid in de gele deren terug, we leerden onder het Cau- dijnsche juk van het clericalisme, dat de pijlenbundel onbreekbaar is, als de band der eendracht hem omsnoert. We leerden, dat een gemeenschappelijk program mogelijk is en juist dat zal het vertrouwen der kiezers wekken. De ver deeldheid van 1901 en 1909 maakte den tegenstanderdeoverwinninggemakkelijk, de eenheid, die thans is teguggevonden maakt het vrijzinnig leger sterker dan te voren. Dat men in het clericale kamp lang niet gerust is, blijkt wel uit de verfoeilijke strijdmiddelen die men daar thans reeds aanwendt. Het is waarlijk geen wonder, dat men in dat kamp weinig geestdrift toont, waar vijf jaren van oppermachtig clericaal bewind hebben getoond, welk een politieke onmacht het gevolg is der valsche antitheseleuze. De kansen staan dus voor de vrij zinnigen niet slecht, doch de vraag rijst allereerst: wat doen nu de vrijzinnigen? In elk nummer van ons blad zullen wij tot den 15den Februari die vraag telkens ter sprake brengen. Want al zijn wij ten volle overtuigd, dat onze organisatie's zoo actief zijn, als wij maar wenschen kunnen, zij kunnen niet alle werk alleen doen. Hoe grooter plaats, hoe moeilijker het werk der kiesvereenigingen. In een kleine plaats kent men elkander allen en valt het ons betrekkelijk gemakkelijk de jongere recruten in te lijven op de kiezerslijsten. In een grootere plaats is dit een veel moeilijker werk. Deze uiterst gewichtige arbeid kan daar dan ook alleen tot een goed einde worden gebracht, als ieder minstens tot 15 Februari propa gandist is voor de goede zaak en zorgt, dat hij meerdere aspirant-kiezers op de lijst heeft gebracht. Als al onze mannen aldus de taak der organisatie's verge makkelijken, lijdt het geen twijfel, of het Vrijzinnig leger zal in Juni over een krachtige strijdmacht beschikken. Ieder bedenke, wat op het spel staat. Als dat zoo is, lijdt het voor ons geen twijfel, dat de kiezerslijst een grooten aanwas van vrijzinnige kiezers zal vertoonen! De Schiedamsche Zwendel. II. Elke landbouwer, die lid is van een coöperatieve boerenleenbank, weet, dat hij zijn naam moet teekenen in een leden- register. Dat is het wettelijk bewijs van zijn lidmaatschap, daardoor aanvaardt hij tevens de aansprakelijkheid voor de resultaten, die de coöperatie zal opleve ren. Wordt er verlies geleden, dan zijn de leden hoofdelijk aansprakelijk. Deze wettelijke bepalingen gelden voor elke coöperatie en natuurlijk ook voor de coöperatieve Veevoederfabriek te Schie dam. Uit ons eerste artikel is den lezer al wel reeds gebleken, dat de deftige heeren Bemelmans en von Briel Sasse een hoofdrol in deze zaak hebben ge speeld. Zij fungeerden als bestuursleden, dat blijkt herhaaldelijk uit de notulen van bestuursvergaderingen, die weinige schriftelijke bronnen voor de geschiedenis dezer coöperatie! Het is natuurlijk een louter toeval, een heel onschuldig toeval, dat de heeren nooit bet ledenregister hebben geteekend. Zij hebben dat blijk baar „vergeten"!!! Dat komt, alweer toevallig, voor meneer Bemelmans, nu de zaak geheel spaak is geloopen, erg goed uit, want natuurljjk draagt hij geen wettelijke aansprakelijkheid. Hij heeft immers het ledenregister niet geteekend Voor den aankoop van de verschillende ondernemingen was natuurlijk geld noo dig. De groote geldschieter werd de Am- sterdamsche bankier Everhardt. Door het Nederlandsche Administratie- en Trust kantoor te Amsterdam kwam men door de plaatsing van de obligatie's aan de duizenden, die voor den aankoop van de verschillende bedrijven noodig waren. Dr. Bemelmans was weer de onbaat zuchtige vriend der boeren. De notulen van de bestuursvergadering van 19 Juni 1911 vermelden, dat de goede heer Bemelmans „pleclitig"(!verklaart, dat de Zuid-Hollandsche Boerenbond, als ze een oliefabriek aankoopt deze zonder winst (goede heer B. toch!) aan den Bond zal worden overgedaan. En verder deelt de heer Bemelmans dan nog mede, dat Mr. Von Briel Sasse beloofd heeft de bescheiden te zullen controleeren 11De boerencoöpe ratie nam later een schuld van f24000 op zich van „de West", 10 jaar lang zou f2400 worden betaald. Toen allerlei dingen aan het licht kwamen en het -

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 1