Officiéél Nieuws- en Advertentieblad r TWEEDE BLAD voor Overflakkee en Goedereede. 13de Jaargang. Woensdag 8 Januari 1913. f 0,50. 0,05. 0,10 Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post Afzonderlijke nummers 1 1876. prljiM. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-G RA VEN II AGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meern Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. MIDDELHARNIS- Maandagavond ontstond in het Logement „de Ster" op den Westdijk alhier een twist tusschen den Logement houder Nolf en een logeergast, waarbij zy elkaar geducht toetakelden, zoodat beiden bloedwonden opliepen. De vorige week kwam de timmerman G. v. Eek toen hij 's morgens bij zyn var kenshok kwam tot de ontdekking dat het dier in de sloot by het hok verdronken was. Maandag had H. v. d. Velde het ongeluk met zijn voet vast te raken achter een ijzer op het vaartuig van schipper T. Verschoor in de kaai alhier. By het losrukken daarvan had hij het ongeluk een beentje in zyn enkel te breken. Als bijzonderheid kan wel vermeld worden, dat de waterstand in de polders sedert Augustus 1912 niet zoo laag is geweest als thans. Zaterdag zijn te JJmuiden binnen ge komen de vischsloepen Albatros sch. J.de Waard; Johanna Hendrika sch. J. de Korte; Theodora Emmerentia sch. M. Taaie met een besomming van 1235 1360 960 gulden. De vischsloep Paul Kruger sch. H. J. Langbroek moet buiten dienst gesteld wor den daar eenige van de bemanning niet meer mee naar zee wenschen te gaan. In de Ned. Herv. Kerk is tot collectant benoemd A. de Man. Maandagmorgen kwamen twee elkaar tegemoet rijdende voertuigen op den hoek "bij het postkantoor met elkander in aan raking, waarby een burrie zoo diep in de "borst van het bij de handsche paard van den landbouwer J. C. Born door drong, dat het dier kort daarna dood viel, tengevolge van het vele bloedverlies. Vrijdag 3 Januari gaf U. O. T. hier haar tweede uitvoering. De zaal was geheel bezet. Dat U. O. T. den eersten keer een gunstigen indruk had achtergelaten, bleek wel hieruit, dat de kaarten reeds van te voren geheel waren uitverkocht. Toch zyn de verwachtingen nogovertrofien. Wiedezen avond heeft meegemaakt, zal ongetwijfeld moeten erkennen, dat we hier zelden zoo iets moois te genieten krijgen. Opgevoerd werd: „Meneer de Senator", een blijspel in drie bedrijven, dat voortdurend de lachspie ren In beweging hield. Er werd dan ook eenig mooi gespeeld. Alle rollen werden uitstekend vervuld. Mittelbach spande de kroon. Zijn rol was voorzeker de moeilijkste, maar ze werd niettemin onverbeterlijk ge speeld. Vooral ook de costumes waren prachtig mooi en verdienden allen lof. Het herhaalde applaus bewees dan ook, hoe men genoten had. Tot toegift kregen we nog van „Mittelbach" een paar korte maar allerleukste voordrachtjes te hooren o.a. De wedstrijd van enkele personen om het gedichtje: Wie loopt er zoo snel des nachts in de [wind Het is een vader en zyn kind op z'n mooist voor te dragen. En dan Van een hakkelaar, die voor z'n vrouw in de stad om scherpe vertinde spijkertjes moest. En „De eerste sigaret." En wat wel het aller leukste was: „De avonturen van een schouwburg bezoeker." Deze aardige stukjes vielen ook bijzonder in den smaak en deden de aanwezigen telkens schudden van 't lachen. Een geanimeerd bal, dat tot laat in de nacht duurde, verhoogde niet weinig de gezelligheid. Daarna keerden allen zeer voldaan huiswaarts. Of ze genoten hadden 1 Deze avond zal nog lang in hun herrinne- ring blijven. En als U. O. T. den volgenden winter weer komt, zal zy ongetwijfeld weer op zeer veel belangstelling kunnen rekenen. CONCERT LEYDENSDORFF. Ter voldoening aan den van vele zyden uitgesproken wensch heeft het Bestuur van het Nutsdepartement alhier den heer Ley- densdorff en de dames Swaan en Schlüter, die hier ten vorigen jare met zoo buitenge woon succes zyn opgetreden, uitgenoodigd om in den loop van het winterseizoen nogmaals een concert te geven. Aangenaam is het ons te kunnen mededee- len, dat een gunstig antwoord is ontvangen en dat het concert op Maandag 27 Januari a.s. in de zaal van den heer K. J. Meijer te Middelharnis zal plaats vinden. In verband met de groote kosten zal van de Nutsleden en hunne huisgenooten een entrée van 0.50 per persoon worden ge heven. Teneinde echter ook niet-leden en elders wonenden in de gelegenheid te stellen van dit inderdaad zeldzame concert te ge nieten, zullen voor hen tot een beperkt getal toegangskaarten verkrijgbaar worden ge steld bij de boekhandelaren van der Schenk te Middelharnis en de Mooy te Sommelsdijk tegen den prijs van 1. Elders wonenden, die zich tijdig een plaats voor het concert mochten willen verzekeren, kunnen zich wenden tot den Secretaris van het Nutsdepartement, den heer C. Kolff ACz. te Middelharnis. By de leden zal vooraf eene lyst circulee- ren, waarop zij kunnen vermelden hoeveel plaatsen zij voor zich en hunne huisgenooten gereserveerd wenschen te zien. Naar men verneemt is door den heer van Dorst, concierge aan de Ambachtsschool alhier, tegen Februari a.s. eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Dinsdag had J. Verwey, terwyl hy met zyn hit bespannen voor een kar over de Spuistraat kwam rijden, het ongeluk dat zyn hit achteruit liep en in de sloot terecht kwam.' Door toegeschoten hulp werd alles op den weg gebracht en liep het gelukkig zonder veel schade af. SOMMELSDIJK- Tegen P. de B. bouw knecht alhier is f 50 boete subsidiair 20 dagen hechtenisstraf geeischt wegens het rijden met een boerenwagen zonder licht in den vroegen morgen van den 7 November 1.1., waarbij Jansje Dijkers, huisvrouw van C. Springvloed om het leven kwam. Procesverbaal is opgemaakt tegen J. D. J. S. alhier, wegens het verstoren der orde in staat van dronkenschap. De 83-jarige wed. Mej. W, Vink, die voor familiebezoek dezer dagen te Rotter dam vertoefde, viel bij het overvaren der Maas aldaar, van hare zitplaats, waardoor zy haar been brak. 40 jarig jubleum van den heer A. P. VAN DORSSER als lid van den Gemeenteraad van Sommelsdijk. Vrijdag 3 Januari was het 40 jaar geleden dat de heer A. P. van Dorsser als lid van den Gemeenteraad zitling nam. Op dezen gedenkwaardigen dag had een bijeenkomst van den Raad plaats des 's namiddags half vier waarin den jubilaris door den voorzitter met dit heugelijk feit werd geluk gewenscht met ongeveer de volgende woorden Myne heeren Het is geen officieels Openbare Vergadering deze eerste bijeenkomst in het jaar 1913, nochtans zy het mij vergund, u in de eerste plaats geluk te wenschen bij de intrede van het nieuwe jaar in de hoop dat God ook dit jaar, ons allen mag sparen op dat een volgend jaar de zelfde wenschen kunnen geuit worden. Het jaar 1913 is een merkwaardig jaar, zy het voor onze gemeente een rijk gezegen de. En mocht het zyn dat het voor de financiëele toestand, niet van de gemeente, maar voor de gemeentenaren, ook beter moge wezen dan 1912. Het jaar 1913 is een merkwaardig jaar zeide ik. Er zullen daarin gewichtige gebeurtenissen plaats vinden. En als wij onzen blik vooruit werpen naar de maand November, waarin het 100 jaar gele den zal zijn dat de Nederlanders welks rijk uit de rij der Natiën geschrapt was, daarin weer werd opgenomen omdat zy zich vrij ge vochten had van het Fransche juk. Toen was het dat uit de verschillende Staten waar uit Nederland bestond een Eenheidsstaat ge boren werd, welke Eenheid gesymboleerd is in het Huis van Oranje. In dit Huis te bezitten voelt het Volk zich gelukkig, voelt het zich een als Nederlanders. Is het jaar 1913 een merkwaardig jaar, dezen dag is voor de Gemeente van Som melsdijk een merkwaardige dag, ik zou bijna zeggen dit uur is voor haar eer een merk waardig uur. Het was toch in het jaar 1873, op denzelfdendag, op het zelfde uur dat U Mynheer van Dorsser voor het eerst hier aan dezen tafel kwam zitten. Het is vandaag 40 jaar geleden dat gy als Raadslid werd geïnstalleerd. Ik bied u namens de raad by deze gelegen heid, onze hartelijke gelukwenschen aan. Vooral wat gij in die jaren in het belang van de Gemeete Sommelsdijk hebt gedaan dank ik u. Trouw hebt gij de belangen der Gemeente gediend. Niet altijd zijt gij het met alle Raadsleden eens geweest, wij veronderstellen dat ieder naar zyn meening de belangen der Gemeente dient. En waar Gy dit al 40 jaar hebt gedaan is dit wel een mijlpaal om even by te blijven staan. Wanneer gij rondom u ziet aan deze groene tafel dan ziet Gy niemand meer welke met u begonnen is. Vier of vijf voorzitters hebben hier gezeten. Alle Raads leden welke toen met u (zitting hadden, hebben reeds het tijdige met het eeuwige verwisseld. Gij alleen zyt gespaard gebleven en daarvoor zyt Ge dankbaarheid verschul digd. Maar ook, daar Gy zoo lange jaren Uw tijd beschikbaar hebt gesteld is de Gemeente Sommelsdijk u dankbaarheid ver schuldigd. Het is merkwaardig dat U zoo weinig door ongesteldheid verhinderd zyt geweest. Ik heb de presentielijsten over deze 40 jaren eens nagegaan: het is maar een hoogeuit zondering als Gy er niet waart. Mijnheer van Dorsser was steeds op zyn post. En ik heb het genoegen, dat de geheele Raad zich op myn voorstel bereil verklaarde U op dezen gedenkwaardigen dag een klein bewijs tot aandenken te moeten aanbieden. Mijnheer Peekstok wees U zoo goed het geschenk even te onthullen. (De Heer Peekstok doet dit en de Voor zitter vervolgt.) Wij hebben gemeend U daarvoor dezen kristallen inktkoker met zilveren potten en inscriptie U aan te bieden. Ik hoop dat Gij nog verscheidene jaren hiervan gebruik moge maken en Gij dan moogt gedenken aan de aangename uren in den Raad door gebracht, en dat tevens den Raad toont één te zyn op dezen dag, waar men dan ook graag aan terug zal denken. Mijnheer van Dorsser Ik feliciteer U. Den Heer van Dorsser zegt daarop het volgende: Mijnheer de Voorzitter I Myn hartelijken dank voor de woorden door U tot mij gericht. Ik wist niet dat het op dezen datum juist 40 jaar was. Ik ben zeer gevoelig voor de woorden welke ik ontvangen mocht en houdt my aanbevolen nog eenigen 'tijd aan de werkzaamheden deel te nemen. In deze vergadering breng ik aan ook myn hartelijken dank voor het cadeau. Ik hoop er ook gebruik van te maken tot een blijde herrinnering aan dezen dag. Daarop feliciteerden al de overige Raads leden met den Secretaris den Heer van Dorsser. DIRKSLAND- Door bijzondere omstandig heden is de uitvoering der geheelonthouders die a.s. Donderdag zou plaats hebben uit gesteld tot den daarop volgenden Donderdag. MEL1SSANT- De loop der bevolking was over 1912 in deze gemeente als volgt Bevolking op 31 December 19111581 zielen. Vermeerdering door geboorten 43 Vestiging in de gemeente 74 Totaal 117 Vermindering door sterften 8 Vertrek uit de gemeente 82 Totaal 90 Totaal vermeerdering 27 zoodat de bevolking op 31 Dec. 1912 bedroeg 1608 zielen. Er werden 13 huwelijken gesloten. Onze vroegere dorpsgenoot de heerS. Rooij is bevorderd tot adjunct-commies ter centrale secretarie van Rotterdam. De motorboot „Catharine 6" die onlangs tijdens een storm op de slikken onder deze gemeente vastraakte, is vlotgebracht en naar Dordrecht gesleept. STELLENDAM- Op 31 Dec. werd aanbesteed de rioleering van de sloot aan den school- achterweg. Er werd ingeschreven als volgt P. Maat voor f.734,25. C. A. de Later voor f.777,77. K. A. van Wageningen voor f,808,88. C. Tieleman voor f,868. M. van Kassei voor f.830. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Op Oudejaarsavond werd na de gods dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier in een der kerkezakjes een biljet van f. 10 gevonden. Naar wij vernemen hebben de garnalen visschers die besloten hadden niet langer voor de bestaande prijzen voor de pellerij te visschen, zich met depellerijbazen verstaan en zijn ze weer volgens't oude contractaan 't visschen gegaan. VERSLAG van het behandelde in de vergadering der Visschersvereeni- gingEensgezindheid te Stellendam, op 24 December 's avonds 6 uur in de zaal van den heer Knöps. Waarschijnlijk ten gevolge van de te be spreken onderwerpen was de vergadering druk bezocht. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen van twee vorige vergaderingen gelezen en geteekend. Worden voorlezing gedaan van ingekomen mededeelingen en worden de nieuwe zout- registers uitgereikt. Komt nu in behandeling een schrijven van den ontvanger der registratie te Som melsdijk, zijnde een antwoord op het verzoek door de vereeniging tot den Minister van Finaciën gericht, rekening te willen houden met de belangen der garnalenvisschers bij de verpachting van het vischwater. Uit dit antwoord blijkt nu, dat van de schippers die deze visschery uitoefenen, een recht van f 2 zal worden geheven voor het visschen beneden de Stellendamsche haven, en een recht van f 10 voor het bevisschen der rivier van Stellendam tot Dirksland. Bovendien mag voor dief 10 nog maar 2'/» maand in het jaar gevischt worden. Deze mededeeling bracht onder de leden heel wat opschudding teweeg. De teleurstelling was groot, aangezien men had aangevraagd vrjj te mogen korren en men de verwachting

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 9